Dagblad voor Schiedam en Omstreken, Gratis Ongevallenverzekering t ELIANE. De Oorlog. 408te Jaargang. Vrijdag 2 Februari 1917. No. 1t?51 feuilleton. omeeuoiiüi os de polis Termeiae Toonaarden, Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandse!* Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen pet 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 60 ct., franco p. post f2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiön: 16 regels 92 ct. elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. levenslange Of f jj| verlies van geheele 8 S 1111 een hand, invaliditeit; 1 U U voet of oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl&ndsche Algemeene Verzekeringsbank bij verlies Tan een duim; te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; by verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam estigt de aandacht op de kennisgeving van den Minster van Landbouw-Nyverheid en Handel, voorkomende in de Staatscourant van 4 Februari 1917, luidende als volgt: »De Minister van Landbouw, Nijverheid en sbrengt ter algemeene kennis, dat naar hem ge- ïbleken is, zijne kennisgeving in de Staatscourant »van 25 Januari j.l. waarbij is. bepaald dat ingevolge »art. 4 der Distribuuewet 1916, op 3 Februari »a.s. door hen, die de daarin genoemde artikelen »in voorraad hebben, opgave moet worden gedaan, ^aanleiding heeft gegeven tot twijfel, wie tot het adoen der opgave verplicht zou zijn, n.l. de eige- »naar der goederen, dan wel hij die de goederen nvoor dien eigenaar onder zijn berusting heeft. »Tot opheffing van alien twijfel dienaangaande »wordt hierbij ter algemeene kennis gebracht, dat »de opgaven zullen moeten worden gedaan door »hen die de goederen onder zich hebben, onver schillig of zij al dan met eigenaar daarvan zijn". 's Giaveuhage 1 Februari 1917. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal. Versteeg. De bedoelde circulaire had betrekking op het doen van opgaven van den voorraad aardappelen, bruine boonen, groene erwten bak- en braadvet, rijst en gort op 3 Februari a.s. aan den Burge meester. Schiedam, 2 Februari 1917. De Burgemeester van Schiedam, M. L.HONNERLAGE CRETE. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat op den len februari 1917 vergunning is verleend aan lo. de N. V. Nederlandsche Conserven- en eeroederiabrieken „de Schie» en hare recht verkrijgenden, tot het uitbreiden barer groen tendrooginrichting aan de Schie 56-58, kadaster sectie A, nos. 41, 42, 1191, 1450, 964 en 1530, oor bijplaatsing van een electromotor van 20 drijvende een ventilator; -o. M. van Emden en zijne rechtverkrijgen den tot het oprichten van een metaalknipperii in het pand Hoofdstraat 1, kadaster sectie L no. 1745, met een gasmotor van 6 P.K., drijvende een schaar voor het knippen van ijzer en andere metalen voorwerpen 3o. de firma Blad Prins en hare rechtver- njgenden, tot het oprichten van een hersielplaats van werktuigen in de panden Nieuwe Haven 87 89, kadaster sectie M nos. 387 en 388, met een e ectromotor van 5 P.K., dryvende een draaibank Naar het Fransch. 37 hov^i zu^e,n er later over spreken Deze week iQ ïnder® dingen te doen en ik reken op diegenen te ontvangen, die ik ■p r? Want per slot van rekening ben jij, Raynald, de heer des huizes.8 Het oogenblik was slecht gekozen om hem dat hij de meester was maar Ray- aiü bemerkte dit niet. Hij wist reeds lang dj„ Z1-in moeder nooit hield van denkbeelden. .n^et van haar waren uitgegaan, en hij had zich op voorbereid een grooten tegenstand te ontmoeten, zelfs al had zij ten slotte toegegeven aan zijn verlangen. Verblind in dit oogenblik oor de hoop en bedrogen door de schijnbare jtaimte der markiezin, meende hij dat haar tegenstand veel minder groot zou zijn dan hy vei wacht had Hij onderwierp er zich dus aan, in rr °g acllt ^aSeH langer stil te zwijgen en nr hlen vei'hond hij zich nauwkeurig de pnenten waar te nemen die zijn moeder hem tegenover haar gasten zou opdragen. Hij wilde weg gaan, zoo niet voldaan, dan 2 amarilsteenen, 2 boormachines en een ventilator voor een smidsvuur. Schiedam, 2 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. DE DUIKBOOTOORLOG Een telegram uit Weenen meldt: Ingevolge de weigering van het vredesaanbod der middenrijken en de daardoor ontstane nood zakelijkheid den oorlog met verdubbelde kracht voort te zetten, heeft de q H. regeering in overleg met de Duitsche, besloten met ingang van 1 Febr. den duikbootoorlóg in verscherpten vorm te voeren en binnen bepaalde blokkade- gebieden om Engeland, Frankrijk en Italië, zoo wel als in het oostelijk deel van de Middelland - sche Zee elk zeeverkeer te beletten. Chernin, de minister van buitenlandsche sta ten, heeft aan alle onzijdige staten een nota gezonden waarip, onder verwijzing naar het plan van den vijand om de strijdkrachten van de verbonden mogendheden te vernietigep en hun volkeren uit te hongeren, in het belang van verkorting van den oorlog het bezigen ook van het scherpste strijdmiddel pnvermijdelyk wordt genoemd Na mededeeling van de gebieden,die versperd zijn, verklaart de nota, dat O H. en zijn bond genooten nu evenmin als vroeger aJs einddoel van den oorlog naar veroveringen streven, doch slechts naar de vrije, verzekerde ontwikkeling van de vei bonden staten. De aan de Ameri- kaansche regeering gerichte nota bevat nog de toevoeging, dat. de O.-H. regeering het verheven doel van de boodschap van Wilson aan den Senaat niet miskent en deze ernstig heeft over wogen, maar toch moet constateeren dat zijn wensch om een duurzamen vrede voor te be reiden, reeds verijdeld is door de weigering door de Entente van het vredesaanbod der middel rijken. Een telegram uit Berlijn De hoofdcommissie uit den Rijksdag heeft gister de vertrouwelijke besprekingen over de mededeelingen van den rijkskanselier voortge zet. De ministers van buitenlandsche en bin nenlandsche zaken, de minister van marine en de leider van het departement van oorlog, zet ten opnieuw den toestand uiteen, waarna ver schillende sprekers van de groepen het woord voerden. Uit de Duitsche pers: De „Köln Ztg." schrijft in een hoofdartikel, getiteld Duikbooten naar buiten 1Blijft Amerika den ten minste verlicht door het onderhoud, dat hij gevoerd had toen zyn moeder hem terugriep. „Je zult wel begri,jpen, onderstel ik, dat je fatsoen meebrengt, dat je voorloopig je mor- genritje zult uitstellen,8 Raynald gaf geenantwoord en ging weg maar een gevoel van boosheid, waar hij geen meester over was deed nem de deur harder sluiten dan hij wel gewild had. De markiezin, weer verdiept in haar overpein zingen, hief het hoofd op bij dit geraas, en kreeg een kleur van ontevredenheid een traan rolde langs haar wangen, toen zij monpelde „O! Wat zijn die kinderen ondankbaar I" Toen schreef zij snel het volgend telegram aan mijnheer De Malseigne: „Kom zoo spoedig mogelijk, ik heb u noodig 8 Mijnheer de Malseigne ontviDg dit telegram niet op het bepaalde uur, want hij had ook Pa rijs verlaten den dag van het huwelijk van Blanche Hij was naar eer, kleine bezitting ver trokken iu Bourgogne en pds bij zijn terugkomst vond hij, te midden van verschillende brieven, die op hem wachtten, het telegram van de moeder van Raynald. Hij vertrok toen on mid delijk weer, maar toen hij zoo gehoor gaf aan de roepstem van de markiezin was het gezel schap, dat zij had uitgenoodigd, reeds eenige dagen in Erlon vereenigd Het was avond en over negenen. Er waren nog een groot aantal lieden uit de buurt dien dag bij de gewone gasten, en de zaal was vol menschen, toen weg getrouw, dien het sedert zijn vorige nota wisseling met ons heeft ingeslagen, dan moet het ons thans toegeven, dat wij de vernietigings- zucht van onze vijanden, die alle menschelijk heid tart en ook de plechtig verkondigde idealen van Amerika met voeten treedt, beantwoorden met alle middelen, tot welker gebruik wij reeds lang gerechtigd waren, maar die wy slechts, om Amerika's belangen te ontzien, niet gebruikt hebben. Mocht Amerika tegen de verwachting in een andere beslissing nemen, dan zou ook dat aan ons optreden niets kunnen veranderen. Treden er nieuwe vijanden tegen ons op, dan is ook ons zwaard scherper geworden De on- zijdigen mogen kleur bekennen, wanneer men- schelykheid en vrijheid meer zijn dan schoone frazen Wie zich aan de zijde van uitroeiing en knechtschap plaatst, mag zich niet verbazem wanneer hij door onze slagen mede getroflen wordt. De Berlynsche correspondent van de „Köln. Ztg." schrijft: Thans wordt met den ongebreidelden duik bootoorlog een nieuw hoofdstuk van den oorlog geopend, dat na rijp beraad op grond van de adviezen van de toongevende vakmannen op het juiste oogenblik en met voldoende krachten onder de geestdriftige instemming van alle Duitschers beginnen zal. De algemeene militaire toestand en de economische toestand van de wereld, de buitei gewone versterking van onze middelen voor dezen tak van oorlogvoering zoo wel ten aanzien van het materieel als van het personeel dat alles geeft den vakmannen he1 recht om te zeggeri, dat de nieuwe strydwyz® in het volle besef van de zekerheid van succes ingeleid wordt. De afsluiting treft Engeland Frankrijk en Italië, onze Oostenrijksch-Hongaar- sche bondgeuoot biedt actieve hulp met zijn schitterend beproefde krachten.. Aan de onzijdi gen wordt een veilige weg bui'en het afgeslo ten gebied geboden Amerika heeft, ook een veilig reizigersverkeer met bepaalde Engelsche havens tot zijn beschikking. Alles is overwogen en in kalmte voorbereid, alle bedenkingen zijn door strenge zakelijkheid ter zijde gesteld. De zeker heid van de overwinning en het vertrouwen van het Duitsche volk vérgezellen de duikbooten op hun vermetele tochten, die ons de overwinning en den vrede zullen brengen. In de „Vossische Ztg." schrijft Bernhard, dat de stemming van 4 Augustus 1914 herboren is. Hij hoopt, dat hèt Amerikaansche volk de be weegredenen van de Centralen zal begrijpen. Als Amerika werkelijk eerlijk den vrede wil, zal het beseffen, dat de door Duitschland gekozen weg het snelst naar het ook door dit land ge- wenschte doel zal leiden. De Unie zal nu moe ten toonen of zij onpartijdig tegenover den 3t rijd staat. De vijand zal nu de gedachte moeten opgeven, dat het einde van dezen oorlog door een vrede zonder overwinning te bereiken is. Duitschland's stap bewijst, dat het de overwin ning wil, niet ter wille van de overwinning, maar omdat het ingezien heeft, dat de weg Malseigne onbemerkt binnen kwam. Alleen de meesteres des huizes had hem gezien. „Ben je daar eindelijk8 riep de markiezin tot Malseigne, terwijl zij opstond van de canapé, waarop zij met de hertogin van Longvilliers zat. „Ik wachtte ongeduldig op-je. Waarom ben je zoo laat gekomen? Waarom heb je mij niet geantwoord?8 Nadat Malseigne in twee woorden de reden van zijn wegblijven had uitgelegd, voegde zij er zachtjes met snelheid bij „Ik kan je nu niets zeggenmaar ik moet je spreken, Armand. Blijf hier van avond in dé ze zaal. als iedereen vertrokken is We moe ten zoo spoedig mogelijk met elkaar spreken. Ik ben zeer ongerust geweest, hoorl Nu bea ik het wat minder, maar toch nog altijd wat. Ik zal je dat later wel vertellen 1 Maar nu stil tot zoolang." En zonder tiid te hebben meer te zeggen, ham de markiezin haar plaats weer in, te mid den van den kring, terwijl Malseigne, beter in staat dan zij wel meende de reden te vermoe den van haar bezorgdheid, van verre zag wat er gebeurde, en met de oogen zocht Daar hen, die hem alleen in deze zaal belang inboezemden De hertogin van Longvilliers zat naast de markiezin, pn piet ver van haar bevonden zich de barones de Crecy en twee of drie dames uit de buurt, waarvan een opmerkelijk was zoowel door haar kleeding als door de levendigheid van haar gelaatstrekken. Het was mevrouw de naar den wereldvrede alleen over een Duitsche overwinning voert. De „Morgenpost" verklaart haar volle instem ming. Het besluit moest genomen worden. De „Börsenkurier,' legt nadruk op de eensge zindheid van allen en juicht den duikbootoorlog toe, daarbij opmerkend, wel te verstaan, niet den meedoogenloozen, maar den onbelemmerden, onbeperkten duikbootoorlog in de zeer nauw keurig omgrensde wateren, die aan alle neu tralen medegedeeld ziin en door kaarten duidelijk veraanschouwelijkt zijn. De „Kreuzzeitung" zegt, dat het geen wanho pige stap is, dien wij doen Kalme en zorgvuldige overweging heeft ertoe geleid. Men is voorbereid op alle mogelijke gevolgen, die daaruit zouden kunnen voortvloeien Daarom is er niet aan te denken, dat het tegenwoordige besluit herroepen zal worden, voor het het gewenschte succes gehad zal hebben. Het spreekt van zelf, dat Duitschland nu niet voor dreigementen zal wijken en ook niet halverwege zal blijven kun nen staan, als men ons misschien door het openen van onderhandelingen over de vrijheid der zee, of zoo iets daartoe zou willen ver leiden. Verder moet op het oogenblik vooral ook rekening gehouden worden met het psycholo gische element in den duikbootoorlog, waarvan wij ons groote uitwerking beloven, vooral ook op de neutralen. Uit de Engelsche pers De „Daily News" zegt in een hoofdartikel, getiteld de Zwarte Vlag: De neutrale mogendheid, waarbii beide groe pen van oorlogvoerenden het Daast betrokken zijn, is Amerika Het zou verrassend zyn als Amerika onverschillig zou blijven tegenover Duitschland's onderneming van een nieuwe loopbaan van sch mddaden. Het aarzelen van het Amerikaansche ministerie van buitenland sche zaken, in zijn onderhandelingen met Berlijn over de duikbootmisdaden, moet ons niet blind maken voor het feit. dat er nog een lange on vereffende rekening is. Amerika's standvastige houding in zaké het wapenen van koopvaardij schepen, is een bewijs van zijn besluit, om in elk geval, dat zich voordoet, tegen de duik booten te beslissen. De aanval op de „Artist", die vandaag door de Admiraliteit gemeld is, die een flagrante inbreuk vormt op de belofte, dat de veiligheid van de bemanning en de passa giers van getorpedeerde schepen verzekerd moet worden, zal een nieuw gewicht in de schaal werpen, die reeds zwaar belast is met de Marina en dergelijke gevallen De „Daily Chronicle" schrijft in een hoofd artikel Iedereen in Amerika of elders, die de illusie koestert, dat Bethmann Hollweg een liberaal staatsman is en dat de oorlog Duitschland's hart tot menschelijke en beschaafde opvattingen terugbrengt, neme den raad aan, om twee berichten van heden te overdenken De bedrei ging van Duitschland om alle hospitaalschepen, 1' Heris. een jonge weduwe, die in de heele pro vincie doorging voor een elegante en voorname vrouw, wat misschien waar zou ziin geweest zijn. als het stadje G., waar zij woonde, verge noeg van Parijs afgelegen had om nooit in de verzoeking te komen er haar verstand te gaan halen zoowel als haar sieraden, in plaats van het uit haar eigen schatten te putten. Deze handelwijze had haar veel van haar oorspron kelijke waarde doen verliezen, zonder haar daar voor iets anders in de plaats te geven. Over het algemeen was zij vermoeiend, vooral voor hen die zij biizonder wilde verblinden. Gedurende eenige oogepblikken was zij er toch in geslaagd, door een vrij levendig gebabel den jongen heer des huizes, mijnheer de Tre als, den hertog de de Longvilliers en nog eenige anderen bij zich te houdenspoedig echter waren de twee eer sten naar het andere gedeelte van de zaal ge gaan, de beide anderen waren hen gevolgd en de hertog was de barones de Fougères gena derd, die een bezitting in den omtrek had en die hij wel eens te Parijs ontmoet had. Weidra had mevrouw de l'Heris nog slechts twee jongelieden uit den omtrek om zich heen, haar gewone bewonderaars. Geen van beiden echter wareD in hun voordeel op dit oogenblik. Wordt vervolgd.) m

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1