Binnenland. tads- en tëe westelijk Nieuws. VAN DE FRONTEN. Van geen van de gevechtsterreinen zijn ge beurtenissen van bijzonder belant? te melden. Ten Noorden van de Ancre hebben de Engel- 8chpn na roffelvuur t© middernacht aanvallen op de Diuitsche stellingen gedaan. Ten noorden van Beaucourt zijn de aanvallen mislukt.^ vlak bij de rivier is ©en afdeeling er in geslaagd Je voorste schansen binnen te dringen. ALLERLEI NIEUWS. De Russische marinestaf meldt: Bij de lossing van den ijsbröker .Tsjclioeskine," aan een der steigers van Archangel, ontstond op 26 Januari een ontploffing en brand, die zich spoedig over den geheelen omtrek van den stei ger uitbreidde. De brand bracht groole schade toe aan de gebouwen bij het spoorwegstation, waar ©enige opslagplaatsen en loodsen verband- den. Van de steigers is No. 8 beschadigd Van de schepen werd, behalve de "Tsjeliceskine," een sleepboot vernield. Vijf stoomschepen leden averij, drie werden slechts licht beschadigd. On der de 344 gewonden zijn 3 officieren en 99 sol daten; 59 daarvan ernstig. Het aantal dooden is nog niet vastgesteld, doch bedraagt waarschijn lijk 30. Den 31sten Januari konden weer stoomsche pen aan de plaats van het onheil aanleggen en het gewone lossingswerk onbelemmerd voortgang] hebben. De „Daily News" meldt: De terugroeping van het stoomschip „Nieuw-Amsterdam" van de Holland-Amerika-lijn, dat gereed had moeten zijn, om Woensdag uit Engeland te vertrekken, maar nu voor ""bepaalden tijd te Rotterdam blijft, heeft de plannen van een aantal Amerikanen, o. w. van Dyke, de vroegere Amerikcutnsche ge zant in den Haag, in de war gestuurd. Dit heeft tcr^z evolg© gehad, dat de White Star-lijn het drukker heeft gekregen. Daar waten gisteren meer passagiersbiljetten genomen dan gewoon lijk. Aan de Amerikanen, die informeerden of zij kans hadden naar hun land terug te kunnen gaan, is de verzekering gegeven, dat er sche pen zullen zijn, om hen mede te nemen. Zelfs vrouwen lijken niet van hun stuk gebracht. Aan de kantoren van de Amerikaansche lijn zeide men gisteren, dat de menschen hun passage be spraken, alsof er geen Duitsche duikbooten be stonden. Tegelijkertijd heerscht er een zeer na tuurlijke onbehagelijkheid aangaande den toe stand van Amerikanen, van wie men weet, dat zij naar Engeland op weg zijn en wier aantal, naar men schat, wel duizend bedraagt. Uit St. Petersburg: De kooplieden uit de Krim hebben een ge regeld handelsverkeer tusschen Tauris en Tre- bizonde, het belangrijke door de Russen ver overde haedelscentrum op de Kléin-Aziatisch©! kust, ingesteld. Te Sewastopol voert men fruit, leer, wol, tapijten en zijden staten in. en voert linnen, kant, conserven, boter en. wollen stof fen uit. Uit Derby wordt getelegrafeerd, dat de drie vrouwen en de man, die gearresteerd werden op aanklacht een samenzwering op touw te heb ben gezet tegen het leven van de ministers Lloyd George en Henderson, helen opnieuw voor den rechter van instructie te Derby ver schepen. De vertegenwoordiger van het open baar ministerie bevestigde, dat hier van een complot sprake was, met het doel. de heide ministers te vergiftigen. Dit vergif was van Southampton gezonden naar een vertrouwelijk agent van de militaire autoriteiten. Vier flesch- jes bevatten het bewuste vergif. De gearres teerden waren voornemens vergiftigde pijlen naar de bewuste ministers te wtrpen. Men meldt uit Londen Bij het verhoor' van de drie vrouwen en den man beschuldigd van een samenzwering tegen het leven van de ministers Llovd George en Henderson, deelde de vertegenwoordiger van het openbaar ministerie mede, dat het vergif, waarmede zij de ministers wilden ombrengen, zich in vier fbeschjes bevond. Twee er van. be vatten hydrochloride van strychnine en de twee andere een Zuid-Amerikaansch vergif, „Cu rare", dat de inboorlingen voor hun vergiftige, pijlen gebruiken. Het doel was te Walton Heath, waar de premier een landhuis heJft, vergiftigde pijlen op de ministers af te schieten. Volgens dagbladberichten heeft de Güte- borger stoomvaartmaatschappij de vaart op En geland gestaakt. Meer dan 1000 zeelieden zijn reeds werkloos. Nederland en de duit bootoorlog. De militaire medewerker van ,De Tijd" schrijft in verhand met den door Duitschland afgekondig- den verscherpteii duikbootoorlog Merkwaardig is de uitlating van den Rijkskan selier, dat Von Hindenburg verklaard had dat men in Duitschland militair sterk genoeg was, om alle consequenties van dien duikbontoorlog te} aanvaarden. Op de meeste plaatsen wordt dit uitgelegd, alsof het aan het adres van Amerika gericht was, doch dan kunnen wij ons de uit lating van Vbn Hindenburg niet verklaren. Men kant och niet aannemen, dat Amerika eventueel troepen naar Europa zou zenden en kon ook •moeilijk beweren, dat de positie van Duitsch- land ter zee zóó sterk is dat het er niet op aankomt of men de Amerikaansche vloot ook nog tegen zich krijgt. Wel kan men juist het omgekeerde zeggen, nl. dat de Centralen ter zee zoodanig in de minderheid zijn, dat nog een vloot meer of minder als tegenstander er niet op aankomt, doch dat zal Von Hindenburg, die bovendien de landoorlog-specialiteit is. toch moei lijk officieel durven beweren. Wij gelooven dan ook veeleer, dat deze uitlating van Von Hinden burg tegen andere neutrale landen gericht is, die eventueel als antwoord op de daden van de Duitsche duikbooten, partij zouden kunnen kie zen tegen Duitschland en in den landoorlog met troepen zouden kunnen ingrijpen. Dairvoor ko men dan in aanmerking in de eerste plaats Ne derland en Denemarken, en indien Denemarken tegen Duitschland mocht optreden, ook Zweden en Noorwegen. Deze landen zijn thans dus gewaarschuwd, dat Von Hindenburg te land nog reserves genoeg beschikbaar heeft, om het ingrijpen van hun ne legers tegen te gaan. Zóó opgevat, zien wij, dat de toestand er voor ons niet gemakkelijker op geworden is. dat Duitschland m. a. w. zich door eene bedreiging onzerzijds van 5e landzijde niet zal laten weer houden, om onze schepen in den grond te boren. Onze regeering heeft echter reeds meerma len bijzonder moeilijke internationale verwik kelingen op te lossen gehad en is daarin steeds zeer goed geslaagd, en wij vleien ons met de hoop, dat zij ons thans ook wel door deze im passe heen zal loodsen. Zeer zeker verbeurt Duitschland door derge lijk optreden weer een© groote hoeveelheid sym pathie bij de neutralen, zoo niet de laatste hoe veelheid. Ongetwijfeld is deze daad van Duitschland te beschouwen als eene wanhoopsdaad, als eene erkenning van de machteloosheid, om te laud de zege over de Entente-legers te bevechten. Hopelijk staan wij aan het begin v an het einde. Engelsche gezant De nieuwe Britsche gezant Sir Walter Townley, is per s.s. Copenhagen" te Amsterdam aange komen. Het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam meldt ons heden, dat een vertegenwoordiger van dit bureau een onderhoud met den nieuwen En- gelschen gezant, Sir Walter Townley, heeft ge had. De gezant verklaarde o. a. dat Engeland ten zeerste prijs stelt op het onderhouden van vriend schappelijke betrekkingen met Nederland. Van een verandering van politiek ten opzichte van Nederland is geen sprake. Met nadruk antwoordde Sir Walter Townley: „Gij kunt er van verzekerd blijven dat noch het Vereenigde Koninkrijk, noch de geallieerden m het algemeen de geringste bedoeling hebben de neutraliteit van Nederland te schenden", Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 13 Februari, des avonds te 8| uur. Generaal Qnanjer. Het hoofd van den geneeskundigen dienst in het leger, geDeraal majoor A. A. J. Quanjer, heeft tegen 1 Mei a.s. onslag uit zyn betrekking gevraagd. Geen landverhuizers toegelaten. Uit Oldenzaal meldt men: Volgens ministerieel bevel worden voorloopig veen landverhuizers in ons land toegelaten. Buitengewoon oorlogscrediet. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt ons Naar wij vernemen, kan eerlang de indiening van een suppletoire oorlogsbegrooting voor 1917 worden tegemoetgezien, waarbij opnieuw een buitengewoon oorlogskrediet wordt aangevraagd. V ee voeder-distributie. Het Rijksgraanbureau deelt mede, dat de vee- voederdisiri balie over de maand Februari op de gewone wijze zal plaats hebben. De zeevaart. De directie der stoomvaart-maatschappij „Ne derland" deelt ons mede: Het stoomschip „Krakatau" bevond zich 2 de zer ten Noorden van Ierland. Alles wel. Het schip heeft order gekregen naar Bergen, in Noor gen, te gaan en daar te blijven tot nadere instruc ties. De „Kambangan", te Falmouth, heeft order ont vangen daar te blijven liggen tot nadere orders uit Amsterdam deze worden gegeven. De di reótie van de Rotterdamse he Lloyd deelt mede, dat zij draadloos verbinding heeft gekre gen met het stoomschip „Wilis" bewesten Ier land, dat thans terugkeert naar Bergen voor order. De dienst van de maatschappij „Zeeland" zal waarschijdlijk deze week worden hewat. Men li bezig de vereisehte kaarten aan boord to bren gen. De gezagvoerder van de „Vondel", van de Maatschappij Nederland, heeft 1 dezer draadloos geseind, dat het ss. „Gamma" is getorpedeerd en de bemanning van het schip door de „Vondel" was gered. Verwacht werd dat de „Vondel," eergisteren te Falmouth zou aankomen. De kort geleden gezonken stoomschepen „Ze- ta" en „Epsilon" behoorden ook aan de Mij. Bothnia. Men meldt uit Rotterdam:: In de haven blijven de schepen nog liggen in afwachting van de verdere onderhandelingen. Het aanwijzen van een nieuwe vaargeul, gelijk door Duitschland thans is geschied en welke gaat midden tusschen de beide gebieden, maakt theoretisch het varen mogelijk. In een onderhoud, dat wij hadden met een Rotterdamsch reeder, werd echter ge wezen op de practische onmogelijkheid, om in deze theoretische vaargeul te varen zonder gevaar ie loopen. Engeland eisoht voor alle schepen, dat zij aanleggen in Fngelsche havens om onderzocht te worden, en het zou, aldus onze zegsman, niet in de lijn van Engeland lig gen, dezen eisch te laten vallen. Bij het varen naar deze havens moet men onvermijdelijk door het gevaarlijke gebied, doch de tans be staat, dat een uitweg wordt gevonden, die beide partijen bevredigt en toch onze scheepvaart op Amerika en Indië mogelijk maakt. Wanneer Engeland er in zou toestemmen, dat ais onder- zoekhaven bijvoorbeeld Halifax werd aange wezen, zou de vaart op Noord Amerika door een betrekkelijk' veilig gebied plaats kunnen vinden. Onze zegsman was in verhand met de laatste berichten van meening, dat een uitweg, om onze schepen te laten varen, wel gevonden zal worden. De nlJstroom". Toen het Nederl. s s. „IJstroom" te IJmniden in de sluis gereed lag om zee te kiezen, wei gerde zes der opvarenden, wegens het duikboot gevaar, met het schip mede te gaan. Het ss „IJstroom" is Zaterdagavond 10 uur ait IJmuiden vertrokken, nadat zich zes andere schepelingen hadden aangemeld. Staatsraad Struycken. Naar men verneemt heeft van den Raad van State prof. mr. A. A H. Struycken het Roomsch Katholieke Ziekenhuis, waarin hy geruimen tijd voor een ernstige ongesteldheid verpleegd weid; weer verlaten. De staatsraad is bijna geheel hersteld. De aardbeving op Bali. Een telegram uit Weltevreden meldt: Het aantal dooden en gewonden op Bali is reeds gestegen tot achthonderd. De resident vreest, dat er nog velen zijn in het onbereik bare district Kintamani. Waarschijnlijk is het noordelijk gedeelte van de districten Gianjar, Kloenboeng en de streken met zelfregeering het zwaarst geteisterd. Gezonken schepen. (Officieel.) Naar aanleiding van het bericht omtrent het vergaan van de „Zeta", Epsilon" en „Gamma", bij de regeering niets nader bekënd is en oök, zooals vanzelf spreekt, geen vertrouw bare berichten kunnen worden verwacht, voor dat de bemanningen gehoord zijn. Zoolang deze niet hier teruggekeerd zijn, kan dus daaromtrent niets met zekerheid gemeld wor den. Ophouding van de mails. Op een te Batavia gehouden groote vergade ring van zaken doenden, is een motie aangeno men, waarbij verzet wordt aangeteekend, tegen het ophouden der mails door Engeland en het ophouden van de post te Singapore. Belastingen. De minister van financiën maakt bekend, dat op 30 Januari 1917 door een onbekende, door lusschenkomst van den inspecteur der registra tie te Arnhem, bij den ontvanger der successie rechten aldaar is gestort de som van f5092.99, voor verschillende belastingen met verhoogin gen. (St.ct.) Kamerverkiezing Rheden. In de gistermiddag gehouden vergadering' van den Centralen Raad van R. Kath. Kiesvereeai- gingen in hét district Rheden is tot candidaali voor de Tweede Kamer gekozen de heer mr. J. R. H. van Schaik, advocaat en procureur te Arnhem. Suikerbieten. De minister van landbouw, nijverheid en han del vestigt er de aandacht van verbouwers van suikeibièten op, dat zij goed doen zich te ont houden van het afsluiten van contracten voor den verhouw van dit gewas, zoolang hij niet heeft bekend gemaakt, dat tegen het afsluiten der contracten geen bezwaar bestaat. (St-et.) Landstorm. De Vereeniging van Landstormplicbtigen in Ne derland heeft in een adres aan dpn minietw vaa oorlog verzocht, bet daarheen te leiden, dat de militieplichtige» van de lichting 1918, zoodanig vervroegd tot den werkeüyken dienst worden opgeroepen, dat uitstel van d& inlijving der landstormplichtigen van de jaarklasse 1909 daarvan het gevolg zal zijn. Schorsing Raads besluit. De minister van Binnenlands*" he Zaken heeft telegrafisch aan den commissaris der Koningin in Noord-Holland medegedeeld, dat hij aan de Koningin ter schorsing heeft voorgedragen het raadsbesluit der gemeente Haarlem, waarbij iï bepaald, dat de zg. „dobbelsteenen" aan de Groote Houtbrug, dagteekenende uit 1326, zullen worden gesloopt. Te dezer zake was geadresseerd door „Heem schut" en „Haerlem." Uitvoer van groenten en fruit. Het „Stbld." no. 200 bevat een Kon. besluit van den 2den Februari 1917, houdende verbod van uitvoer van alle groenten en alle fruit, zoo wel in. verschen als in verduurzaamden vorm f voorzoo ver re niet reeds verboden), van den dag der afkondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, di! verbod tij delijk op te heffen af in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. De Treilervloot. Naar de berichtgever van het „Hbld." td IJmuiden verneemt, zal de stoomtreilervloot van de toestemming der regeering om binnen een grens van 20 zeemijlen uit de kust het bedrijf uit te oefenen, practisch geen gebruik kunnen maken. Het bestuur van de Onderlinge Oorlogs- risico-Maatsch. (dit is een onderlinge verzeke ring. die de reeders in het begin van den oorlog oprichten) heeft besloten, dat het risico voor eventueele ongevallen der uitvarende schepen door deze maatschappij niet zal wotden gedra gen. Beperking treinenloop. In verband met de heerschende steenkolen- schaarste, zal binnen korten tijd opnieuw be perking in den treinenloop worden aangebracht. Uitvoerverbod van visch&i- val, zeesterren, enz. Pij K. B. van 2 Februari is de uitvoer van zeestereen, afval van visch en derge'ijken visch mest verboden van den dag der afkondiging van dit besluit De aanvoer van huiden. Men meldt uit 's-Gravenhage i De heer Van Gijn, directeur van het Distri butiebureau voor huiden en looistoffen van de N. OT. is dezer dagen uit Londen hier te lande teruggekeerd. Naar wij vernemen hebben de onderhande lingen, door hem te Londen gevoerd, ia zake den aanvoer van huiden, leder en looistoffen tot eene nieuwe regeling te dezer zake geleid- De „Antefor." Men maakt zich te IJmuiden eenigszins be zorgd over het uitblijven van het Nederl. s.s. „Antefor", dat volgens bericht den len Februa ri van Downs zou zijn vertrokken en nog niet te IJmuiden is aangekomen. WEERBERICHT. Telegrafisch weerbericht naar waarnemingen, vernebt in den morgen van 5 Febr.., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. lnst. te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.0 te Stockholm. Laagste barometerstand 758.7 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen oostelijken wind, nevelig tot licht of kali bewolkt, weinig of geen sneeuw strenge vorst. Ijsvermaak. Zaterdagavond waren de banen van de (jsclub voor het eerst by avond voor het publiek opengesteld. Langs de banen tot aan den ingang waren lampions aangebracht, betgeen vooral van den dijk af gezien, een alleraardigst schouwspel opleverde. Er is den heelen avond druk gereden, het orgel bracht nog wat meer vroolykbeid. Gistermiddag waren de banen ook zeer druk bezocht. Gusto's mutiekvereeniging gaf een matinee. Ëjj het rondtrekken werden de muziekanten ge volgd door een belangstellende menigte op schaatsen. Nu de buitenbanen door den sneeuwval van verleden week minder mooi zyn geworden is de elab een ware uitkomst voor de schaatsenrijders. De wedstryd in schoonryden zal vermoedelijk Woensdagmiddag plaats beboen. Reeds hebben zich een tiental paren aangemeld. Blyft het weer gunstig dan zullen de banen ook deze week een avond voor het publiek worden opengesteld. Groentedrogerijen enz. Het gaat er in bovengenoemde industrie alles behalve rooskleurig uitzien. Indien de regeering geen concessies doet, zal

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2