Dagblad voor Schiedam en Omstreken. JS5&*: 1 ZUU«r füs IIUUdood; 11UU f en rtrt ifi De Oorlog. ELIANE. 40ste Jaargang. Donderdag 8 Februari 1917. No. 11756. Gratis Ongevallen verzekering AiereeiiojMtii od 4e polis Terieiae Toorwurlei. Oflicieele berichten. Drankwet. Buitenlaiidsch Nieuws. Amerika en Duitschland. FEUILLETON Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. - Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50. per week 12 cent, per maand p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. 60 ct., franco Advertentién: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden; De toensïange Oflf] lerllS van i j (1(1 bij 1*1(1(1 ®"hS" verzekering wordt, gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. IUU wijsvinger; j fj verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op de arit. 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis dat bjj hen is ngekomen een verzoek van het Bestuur der af- deeling Schiedam van den Ned. R K. Volksbond om verlof voor den verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank, voob gebruik ter plaatse van verkoop in alle localiteiten van het pand Lange Haven 71. En herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleénen van het verlof schriftelijk bij hunCollege bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam. 8 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGF GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. U'it Amerika. De „Morning Post" verneemt uit Washington, at de militaire hulp, die Vereenigde Staten aan e geaillieerden zullen bewijzen, zoo goed als vastgesteld is door den president, na daar- omtrent overleg te hebben gepleegd met de mi nisters van marine en oorlog. Voorloopig al- thans, zal de hulp van de Vereenigde Staten uit sluitend maritiem zijn, daar erkend wórdt, dat de Unie in de eerste maanden niet in staat zal wezen een expeditie-corps naar Europa te zen den De Vereenigde Staten zullen op ziel. nemen, m den Noord- en Zuid-Atlantischen Oceaan, te patrouilleeren, en zoodoende de Amerikaansc.he wateren gezuiverd te houden van kapers en duik- booten. Dat zal de schepen, die de Amerikaan- sche en Canadeesche havens uitvaren beveili gen en Britsche en Fransche kruisers doen vrij komen, die zich thans "bezig houden met pa- trouilledienst aan de Amerikaanse!» kust. De Amer. marine-autoriteiten gelooven. dal zij over een voldoend aantal schepen beschikken, om hun havens te verdedigen en eveneens den handel van de Vereenigde Staten en de geallieer den te beschermen. Voorts moenen zij, dat zij door goed strategisch gebruik van hun vloot, voldoende veiligheid kunnen verzekeren aan hun koopvaardijschepen, tot deze ?oed en w°l in volle zee zijn, waar de verantwoordelijkheid voor hun verdere veiligheid zal worden overgenomen dooi de vloot der geallieesden. De mogelijkheid van convoieeren is ovenvo- Naar het Fransch. 40 „In dat geval, Armand, moet ik je dadelijk preken. Het is een mooie avond, laat ons in en tuin gaan wandelen, daar zijn wij even veilig ik Stik hier ZOd ^em misschien m,eer moeite gekost «ebben zijn plaats hier te verlaten, als Eliane tegenover hem mijnheer de Trevals naast haar gebleven was. Maar zij was opgestaan en een ogenblik had hij haar uit het oog verloren. De piano stond voor de open deuren van een bibli otheek, die minder verlicht was dan de zaal. Zij was daar door gegaan om aan den anderen kant an Constance te komen. Deze schreef deze be weging alleen toe aan haar wensch om dichter '"L, ,et klavier te zijn, dat zij nog steeds be speelde. Wat mijnheer de Trevals aangaat, hij as in de duisternis van de bibliotheek verdwe ii' Ck Raynald bem niét meer. ?ïde vrienden bevonden zich spoedig in ae oreeüe laan, die aan een kant begrensd werd uoor het- kasteel en aan den anderen kant door net grasperk de maan scheen, het was gen, doch wordt door de marine-autoriteiten niet uitvoerbaar geacht. Het zou ook niet zooveel veiligheid waar- bergen, als het stationeeren, op bepaalde punten van oorlogsschepen. Behalve de schepen, die thans reeds door de marine zijn gecharterd, wil het departement van marine nog andere koopvaardijschepen overnemen, om ze als hulp kruisers te bezigen. Verder zullen een groot aantal snelle motor booten en andere kleine vaartuigen in dienst worden gesteld, om het werk van de forpednjager- flottilles en patrouillevaartuigen aan te vullen. De „Daily Chronicle" verneemt uit New York: In erkenning van de beteekenis van d© Ame- rikaansche vrouwen in deze crisis, is aan drie vrouwen verdocht, zitting te nemen in den na- tfonalen raad voor de zelfverdediging. Uit bijna eilken staat der Unie zijn beloften ontvangen terzake van de bereidwilligheid van de vrouwen, om mee te doen aan de verrich ting van buitengewonediensten, voor het ge val het tot een oorlog zou komen. Volgens de meening, die in politieke Ame- rikaansche kringen overheerscht, kan aan Duitschland misschien de beslissende slag in militair en economisch opzicht toegebracht wor den door uitbreiding van de aan d? geallieerden op de Amerikaansche geldmarkt verleende cre- dieten en door meerder^ levering van obrlogs- inaterieel. Bevoegde mannen onder de Amerika nen verklaren, dat de mobilisatie van .Ie Ameri kaansche nijverheid gemakkelijk een verdubbe ling van de productie in Amerika ten gevolge zou kunnen hebben. Naar de „New York Herald" beweert, haai larnowsky, de nieuwe Oostenrijksch Hongaarsche gezant, dien dag zijn geloofsbrieven aan het de partement van buitenlandsche zaken aangebo den, doch Wilson had geweigerd ze aan te nemen. D<e aeutralefi. De Romein schecorrespondent van ie „Dailv News" seinde Dinsdag-avond van Zwitserse!]© di plomatieke zijde te hebben gehoord dat Duitsch land een nota aan de onzijdigen ontwerpt en hun voorstelt hun belangen te vrijwaren door wijzigingen te breng ert in de duikbootblokkac.e. Het doel van dat voorstel is een dreigende coa litie van onzijdigen te voorkomen. Volgens betrouwbare berichten, zal de Deen- sche regeering op de nota van Wilson antwoor den dat de positie van' Amerika f ritrlijk zoo wel als formeel van de positie van Denemarken ten een-en male verschilt en het dei Hike on mogelijk is een vergelijking te malum verder, lat de Skandinaafsche landen te Sto.-kholm heb- nen onderhandeld om gemeepschappe''jk een ver boog tegen de Duitsche blokkadebepuiingen te Berlijn in te dienen. „8venska Telegrambyran" meldt: Den Amerikaanschen gezant werd reeds bij de overhandiging der nota van Wilson op o dezer een heerlijke avond. Raynald liet met zijn vertrouwen niet lang op zich wachten hij had er behoefte aan zijn nart uit te storten en hij deed het hartstochte lijk. vol bitterheid, terwijl Armand niet zonder omust. maar volstrekt niet verbaasd, naar hem luisterde „Weigert je mama haar toestemming?" vroeg hij eindelijk treurig; „dat wist ik wel, ik heb iet je te voren gezegd, Raynald dat herinner jij je nog wel 1 Arme Eliane" 1 voegde hii er zachtjes bij. „Mij moet je- beklagen, Armand. mij alleen", zei. Raynald heftig „want ik Hid". Malseigne maakte een onmerkbaar teeken van rerbazing. „Wat haar betreft", vervolgde Raynald, „niets neeii nog de kalmte van haar hart verstoord Je zult ook tot die overtuiging komen, als je haar nauwkeurig gadeslaat. Zij bemint niemand. dat hoop ik ten minste. Maar sedert gisteren lig ik als op de pijnbank Trevals is alleen hier heen gekomen om in haar nabijheid te wezen, dat is een feit Het is zoudeiling dat zulk een koel en beiekend man zoo van zijn gewoonte afwijkt en er niet naar tracht, de millioenen te vei meerderen, die hij bezit. Maar zoo is het. Mama heeft het gemerkt en moedigt hem aan Zoo antwoordt zij op de bekentenis die ik haar gedaan heb Eu zonder twijfel om mij af leiding te geven, noodzaakt zij mij, van 's mor geas tot aavonds tny bezig te houden metgasten, door den minister van buitenlandsche zaken mee gedeeld, dat Zweden den stap der Vereenigde blaten waarschijnlijk niet zou volgen. Een be sluit in dien zin is in den gisteren gehouden ministerraad genomen. Officieel wordt medegedeeld, dat het ant woord van Brazilië op de Duitsche nota aan den Braziliaanschen gezant te Berlijn toege zonden is. In de nota wordt geprotesteerd tegen de schending van de internationale wet en op gemerkt, dat zulk een blokkade, zoo zij effec tief was, de open ze© geheel zou afsluiten, een toestand, die niet geduld zou kunnen worden. Brazilië protesteert bij voorbaat tegen iedere vijandelijke daad, waarvan Brazilaansche koop vaarders nadéel zouden kunnen ondervinuen en stelt Duitschland voor zulke daden verantwoor delijk. DE DUIKBOOTOORLOG. Berichten zijn ontvangen over het in den grond boren van de volgende schepen: De Peruaansche bark „Loston", de Engelsche ss., Vostra", „Crownpoint", „Corsican Prince" en het ss. „Ferruccio." Behalve deze schepen zijn nog een aantal kleine visschersvaartuigen getorpedeerd. WESTELIJK EN OOSTELIJK FRONT. Be gevechten aan het westelijk en oostelijk front bepalen zich tot plaatselijke gevechten. ALLERLEI NIEUWS. De „Daily Telegraph" verneemt uit New- York: Alle transportfaciliteiten voor de Belgische commissie voor hulpverleening zijn opgeheven. Hoover de voorzitter van de commissie, zeide, dat dit noodig was, omdat hem uoor Duitsch land was medegedeeld, dat alle schepen van de commissie voortaan de noordelijke route om Engeland heen moeten nemen. Vijftien van de scheppn van de commissie zijn nu in de nabij heid van het oorlogsgebied en men kan hen niet met nieuwe instructies bereiken. Hoover zegt verder, dat als de schepen gedwongen wor den. de nieuwe route te volgen, zij in het groot ste- gevaar zullen verkeeren door Ie Etygelsche en Duitsche mijnvelden. Hoover hee'l aan de vijftig leden van de commissie geseind, om in België op hun post te blijven, in afwachting van den uitslag van de onderhandelingen door be middeling van den Spaanschen gezant te Berlijn, waardoor men hoopt, een veilig pad rechtstreeks naar België voor de schepen van de commissie te banen. De commissie is van plan, haar werk voort te zetten, zonder zich om een moge!ijken oorlog te bekommeren. Zij zal zoo noodig an dere neutrale landen als bemiddelaars gebrui ken Men meldt uit Berlijn: Bij een aanval van een Engelsch smaldeel cp Brugge zijh door een treffer in een school die zij hier bijeengebracht heeft, zonder er mij kennis van te geven. Maar mijn geduld is uit geput. Er moet een einde komen aan deze kwelling, ik lijd te' veel Ik bemin Eliane, en als ik haar moet verliezen, Armand, ben ik een verloren man." Armand luisterde naar hem zonder hem in de rede te vallen. Na een oogenblik van stilte zei hij „En juffrouw de Longvilliers?" „Juffrouw de Longvilliers herhaalde Ray nald verbaasd. „Wat heeft die te maken niet wat ik je te zeggen heb Wat gaat zij mij aan Zij is mooi, tamelijk grillig en onbeduidend, volgens mij. Laat ons daar niet over praten, Armand. Zij is mij volkomen onverschillig." Malseigne was op zijn beurt zeer verbaasd over dit antwoord Hij begreep het niet dat de markiezin hem niets van haar plannen had mee gedeeld en nog minder, dat zijn vriend ze niet geraden had. Hij wist wel dat Raynald, evenals ziin moeder, zeer geneigd was om zich in zijn eigen gedachten te verdiepen, en al was hii te edelmoedig en te zeer tot toewijding en liefde in staat om voor zelfzuchtig door te kunnen gaan. zoo kon men wel zeggen, dat hij zeer aan zijn eigen persoon gehecht was Hierin, zooals in verscheidene andere dingen, stond zijn vriend boven hem. want Armand bezat de grootheid, die de zelfopoffering alleen kan schenken. Terwijl ny zoo eenige oogeublikken zweeg, niet wetend wat te zeggen, hoorde men op eens 1 vrouw dn 16 Belgische kinderen gedood. Militaire schade is niet aangericht. Uit Rome Naar aanleiding van zijn verzoek om ontslag, hetwelk met gezondheidsredenen werd gemoti veerd, is de Hertog der Abruzzen in hel opper bevel der vloot vervangen door vree-admiraal Thaon de Revel, die te zamen met het opper bevel over de gemobiliseerde zeemacht ook den post van chef van den marine-staf zal aanvaar den. J Havas seint uit Bern: Uit Zurich wordt d.d. 5 dezer gemeld, dat de koers van de mark 4, die van de Oosten- rijksche kroon 4 i 5 punten gedaald is. Ver schillende banken weigeren sommen grooter dan kr. 1000 in te wisselen. Volgens Lyonsche bladen is admiraal Dar- tige du Fournet, die in dezen oorlog bekend is geworden als opperbevelhebber der naar Grie kenland gezonden Fransche zeestrijdkrachten van zijn ambt ontslagen en gepensioneerd. Naar het heet is hem gebrek aan energie bjj de onder handelingen met koning Constantijn verweten. Uit Boedapest: In het Huis van afgevaardigden zijn onder de rede van graaf Theodoor Batthynany (lid van de oppositie) van de tweede galerij af drie re volverschoten afgevuurd. Niemand werd gewond. De dader is aan de politie uitgeleverd Hij was blijkbaar dronken en brak bij zijn 'inhechtenis neming in tranen uit. Over de oorzaak van de daad gaf hij onsamenhangende inlirhtmgen. Het incitent verwekte geen bijzondere opschud- ding i i Nederland en de duikbootoorlog. Men «Hitit «n- mt Hen De tijdelijk zaakgelastigde der Vfreenigde Sta ten Langhorne, heeft 4 dezer aan den Minis ter van Buitenlandsche Zaken ambtelijk kennis gegeven van de afbreking der diplomatieke be trekkingen tusschen Amerika en Duitschland, als uitvloeisel der hervatting van den onbeporkten duikbootoorlog. Hy had opdracht hieraan toe te voegen, dat de President nog weigert te gelooven, dat Duitsch land inderdaad de bedreiging van den handel der onzijdigen zou ten uitvoer leggen, doch dat, indien dit mocht gebeuren, hij het Congres mach tiging zou vragen, 's lands machtsmiddelen aan te wenden voor de bescherming van Amerikaan sche burgers bij hun vreedzaam ©n wettig ver keer op de hooge zee. De president oordeelde, dat het den wereld vrede ten goede zou komen, indien andeie on zijdige mogendheden het mogelijk mochten vin den op soortgelijke wijze te handelen. De Minister heeft opgemerkt, dat voor Ne derland geen aanleviing bestond dezelfde gedragslijn te volgen als een luid geraas van stemmen en lachen. Alle deuren in de zaal gingen open. en het gezel schap dat zij hadden achtergelaten, snelde den tuin in en maakte een einde aan het onderhoud der twee vrienden. Er bleven nog maar een paar personen achter, die bevreesd waren voor de avondlucht en daaronder bevond zich de Herto gin de Longvilliers, die van verre haar klein dochter riep om haar te weerhouden mee te gaan. „Constance! Welk een dwaasheid, "om zoo plotseling uit de zaal, .vaar het zoo warm is, in de buitenlucht te gaan ConstanceIk ver bied het je. Kooi terug, ik wil het; doe dan ten minste dit manteltje om." Maar Constance was reeds veel te ver weg haar te hooren. Eliane had niet getalmd haar te volgen, maar zij hoorde dit roepen en kwam om het witte cachemiren mantelrje mee te ne men, dat de hertogin aan haar kleindochter wilde geven. Toen hield de markiezin haar nog staande, om haar' ook een groote zwarte kanten doek om de schouders te slaan. die hij zelf af deed. .rit korte oponthoud was voldoende om Eliane het spoor van de anderen te doen ver- Oonstance had te kennen gegeven, dat zij tot aan dun 'oever van de rivier wilde gaan, en graag of n et, Raynald was genoodzaakt haar er neen te geleiden langs den kortsten weg Wordt vervolgd.) bij i i D O os iir ij k c h e re t «ut Ü6ZGD

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1