ilads- en Gewestelijk Jftieuws. Gemeenteraad. de Veröenigde Staten, aangezien de hou ding der Vereenigde Staten, in tegenstelling inet die van Nederland, voortvloeit' uit de bekende vroegere onderhandelingen tusscheo Washington en Berlijn. Geen andere stap is door of vanwege de Re- gsering der Unie bij Nederland gedaan. Mr. J. ft. H. van Schaik. Het nieuw gekozen Kamerlid voor Rheden, nu. J. R. H. van Schaik, zoon van den waar- nemenden vice-president van het Arnhemsch Gerechtshof, is thans 34 jaar oud. Hij promo veerde in 1905 te Utrecht op het proefschrift: „Be overheid tegen art. 1401 en volgende Bur gerlijk Wetboek" waarna hij zich vestigde te Arnhem als advocaat en procureur. Mr. van Schaik beweegt zich veel in het R. K. vereeni- gingsleven en is staatkundig medewerker v;au .,De Beiaard." In Arnhem staat de vereeaiging „Geloof en Wetenschap" onder zijn leiding. Hij vervulde voorts het secretariaat van de com missie, welke een rapport omtrent het kies- rechtvraagstuk heeft uitgebracht vau den Alg. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Neder land. Ook trad hij op als s...e<:retaris van de 2de afdeeling der Staatscommissie voor de Micl- aenstandsenquete en als adjunct secretaris der geheele commissie; alsmede was hij secretaris der Tiend-commissie in het 2de district. De zWesterdjjk". In Regeeringskringen wordt als vaststaande aangenomen, dat aan het vertrek uit Engeland van het stoomschip „Westerdijk", met Regee- ringsgraan te Stornoway en door de Nederland- scbe sieepbooten „Witte Zee" en „Zwarte Zee" gehaald, geen moeilijkheden zullen in len weg gelegd worden, al klaart Engeland geen neutrale schepen meer uit. De „Westerdijk toch laj uitgeklaard, v„ór Engeland dezen maatregel trof. Van een ten deze goed ingelichte zijde wordt vernomen, dat de „Westerdijk" zelfs reeds zou zijn vrijgegeven, maar dat omtrent het vertrek dei boot nog niets vaststaat. De verscherpte duiabootoorlog. Het Ned. Corr. bureau meldt, dat de voor gister aangekondigde tweede bijeenkomst van de regeering met de vertegenwoordigers der stoom vaartmaatschappijen en de N.O.T. in zake den gewijzigden toestand ter zee, niet plaats heeft gehad De minister van marine moest in de vergade ring van de Tweede Kamer zijn wegens de be handeling van de begrooting van ziju departe- ment. ■l - De levensmiddelennood in Nederland. Naar de „Telegr." verneemt, heeft er Dinsdag in het gebouw der Tweede Kamer een bijeen komst plaats gehad van de voorzitters van alle politieke fracties, ieder vergezeld van een lid van zijn groep. De besprekingen liepen over de levensmiddelenpolitiek en het heerschende ge brek in het land in verband met den eccnomi- schen toestand en de aanstaande behandeling van de landbouwbegrooting. Naar „Hel Volk" verneemt, heeft het gemeen tebestuur van Rotterdam zich Dinsdag telegra fisch tot de regeering gewend met het dringende verzoek om voorraden, zich bereid verklarende, zoo noodig zelf voor het vervoer te zullen zorgen. In de gister gehouden Raadszitting te 's-Gra- venhage is door verschillende Raadsleden met ernst gewezen op den grooten nood die in Den Haag heerscht. Duizenden, zoo werd gezegd, lijden gebrek. Met de toezegging van den voorzitter dat de zaak ter sprake zou worden gebracht in R. en W werd geen genoegen genomen. De voorzitter moest positieve verklaringen af leggen, dat er ingegrepen zal worden. De heer Hoejenbos zeide, dat E. en W. een blanco-crediet hebben. Zij kunnen dus ingrijpen. Anders zal de Raad het moeten doen. De voorzitter zeide daarop, dat B. en W. spoed zullen betrachten. In Amsterdam zijn gister herhaaldelijk op,- Stootjes geweest. In de gister te Amsterdam gehouden Raads zitting is het voorstel van E. en W. aangenomen om hen te machtigen, bij de uitvoering van de Distributiewet de prijzen van sommige le vensmiddelen voor verbruikers lager te stellen dan door de regeering is geschied. Hoewel dit voorstel is aangenomen, is daar mee nog niet liet conflict tusschen het gemeen tebestuur van Amsterdam en den minister van Landbouw van de baan. De minister heeft nl. te kennen gegeven, dat in geval Amsterdam de prijzen Jager stelt, dan de Regeering, hij zal overwegen of Amsterdam wel in aanmerking kan komen voor een extra ondersteuning uit de oorlogswinstbelasting. Onze zeevaart. Onze schepen zullen varen daarvan kunnen wy ons overtuigd houden. Wel kan men verwachten, schrijft de vNieuwe Crt.", dat de zee-assurantie-premie niet meer te betalen, of liever het zeerisico door de verzeke ringsmaatschappijen niet meer te aanvaarden zal zyn. Dus zal binnenkort het tydstip aanbreken voor de toepassing van de »Molestverzekeringswet" van 27 Mër 1916 (ïSt.bl." 210) waarvan gelyk men zich herinnert art. i den Minister van Landbouw machtigt, voor den Staat herverzeke ringsovereenkomsten met Nederlandsche verzeke raars aan te gaan tegen het gevaar van molest in verband met den tegenwoordigen oorlogstoe stand, schepen en ladingen in schepen betreffende. Onder de bepalingen van die wet behoort onder meer deze, dat het risico van den Staat niet grooter is dan negenmaal het bedrag van het rjsico, dat door den verzekeraar voor eigen reke ning wordt gedragen en dat wat de casco-verze- ring betreft, bij den Staat geen grooter bedrag dan 2 miliioen gulden op één schip mag worden verzekerd. De kolennood* Naar verluidt, wordt eene poging aangewend om van de Duitsche autoriteiten gedaan te krij gen, dat steenkolen uit Limburg door Eelgië naar Zeeuwsch Vlaanderen mogen worden gezonden. Als dit wordt toegestaan, zal dit voor Zeeuwsch- Vla,anderen een ware uitkomst zijn, want er heerscht daar ontzettend gebrek aan brandstof. Bij een kolenhandelaar te Go'lda, die belang rijke hoeveelheden anthraciet, eierkolen en steen kolen achter bleek te houden, zijn vanwege den burgemeester deze voorraden in be/.it genomen en geschat, ten einde die door andere hande laren te doen distribueeren. Molest-oorlogsrisico- verzekering. De molest-oorlogsrisico-verzekering zal zeer spoedig in werking treden. Maximumprijzen. De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft tot de burgemeesters de volgende cir culaire Igtericht: Ik heb de eer u te berichten, dat oe vraag gerezen is of bij levering van goederen, voor welke maximumprijzen bestaan, de winkeliers gehouden zijn crediet te verleenen. Naar aan leiding hiervan deel ik meae. dat de maxiinuim prijzen alleen voor levering tegen contante be taling gelden. (Stct) Rond van R. K. Kiesvereenigingen In Zeeland. Te Goes wordt Dinsdag 13 Febr. a. s. een vergadering gehouden tot- stichting van een Pro vincialen Eond van-R.-K. Kiesvereenigingen in Zeeland. Uet zeventigjarig bestaan der St. Yinceuiius-Vereeniging. Heden-morgen om 8 uur werd -in de paro chiekerk van O. L. Vrouw Visitatie een plech tige Hoogmis opgedragen tot intentie van de St. Vincentiusvereeniging, ter gelegenheid van haar zeventigjarig bestaan. De H. Mis werd opgedragen door den Hoog* eerw. heer Deken Coppens, geassisteerd door den weleerw. heer H. B. J. Warnink. als diaken en den weleerw. -heer Hoogeveen al£* subdiaken. De weleerw. heer Paulussen fungeerde als cereimo- niarius. Het hoofdaltaar prijkte in een smaakvolle ver siering van groen. De H. Mis werd behalve door de leden der St. Vincentiusvereeniging bijgewoond door de Éerw. Zusters Dominicanessen van het St. Li- duinagesticht, en door de verpleegden. Meer dere personen, die rechtstreeks met de Vincentia- neri in de beoefening van hun liefdewerk in aanraking komen, waren bij de plechtigheid te genwoordig. Het zangkoor zong de vierstemmige mis van Jos Gruber. Na het Evangelie hield de hoogeerw. heer De ken een korte toespraak. De hoogeerw. redenaar, sprak woorden van waardeering ca dank voor al hetgeen door de leden der St. Vincentiusvereeni ging gedurende de zeventig jaar van haar bestaan is g edaan. Hij dankte voor de hulp en bijstand die de geestelijkheid steeds van deze vereeniging ondervond, die met den tijdelijfcen nood, ook den geestelijken nood lenigde. Spr. smeekte Gods ze gen af over het werk der vereeniging. Den mede-oprichter der Vereeniging, den heer heer G. A. J. Beukers, die al deze jaren een werkzaam aandeel nam aan de liefdewerken, wijdde de eerw. spreker hartelijke woorden van gelukwensch. De St. Vincentiusvereeniging is een kostbare parel aan de kroon der Roomsche Kerk, aldus eindigde spr. zijn hartelijke toespraak, want géén andere vereeniging legt zoozeer den nadruk op de heiliging der eigen leden. Eerst zich zei! heiligen en dan anderen helpen, dat is de grond slag van uw vereeniging. Geve God, dat gij riog jaren moogt werkzaam zijn op den grond slag waarop reeds zeventig jaren in deze stad werd gewerkt dan zal Hij u en uwe lieve armen Zijn zegen niet onthouden. Onder de H. Mis naderden de leden der Ver eeniging, de eerw. zusters, de verpleegden van het St. Liduinagesticht en vele door de Vin- centianen bezochte gezinnen, tot de H. Tafel Om elf uur werd het nieiuwo gebouw, Lange Haven 11, ingezegend. De voorzitters der drie conferenties en vele leden vereenigden zich in de groote bovenzaal van het gebouw, waar de Hoogeerw. heer De ken Coppens met een kort woord de zinrijke plechtigheid van de inzegening van «een gebouw verklaarde. Nadat de verschillende lokalen waren inge zegend sprak de Deken in de conferentiekamer de aanwezigen nogmaals toe. Spr. hoopte dat de Vereeniging onder Gods zegen nog vele ja ren in dit gebouw hare heilzame werkzaamheden mocht vervullen. De President van den Bijzonderen Raad, de heer G. J. Wouterlood dankte den hoogeerw. heer Deken voor zijn bereidwilligheid ten op zichte van de plechtigheden op dezen dag. Spr. zeide voorts dat ieder wel tevreden zal zijn over het nieuwe gebouw. Spr. dankte den architect, den heer A. P. Roovers, die door zijn goede keuze en juist inzicht, het gebouw zoo doelmatig heeft ingericht. Tijdens de rondwandeling door de verschil lende vertrekken, konden wij ons overtuigen Yan de uiterst doelmatige inrichting van het gebouw. De benedenverdieping is, op een wachtkamer na, gehed ingericht voor de spijskokerij. Fris- sche en ruime bergplaatsen en een flinke ruimte voor de kokerij. Het publiek heeft langs een overdekten gang toegang tot de spijskokerij, en tot de op de eerste verdieping gelegen zeer practisch inge richte bibliotheek. Op die verdieping bevindt zich voorts de con ferentiekamer, zooals alles eenvoudig, smaakvol ingericht. De volgende verdieping wordt bijna geheel ingenomen door de zaal waar de alge- meene vergaderingen zullen worden gehouden. Ook hier treft de stemmige aaokleediug en smaak volle meubileering. De bovenlichten boven de vier ramen, ver- teonen in gebrandschilderd glas in medaillon de beeltenissen van de H. Maria, den H. Jozef, de H. Liduïna en den H. Vincentius. Het gebrandschilderd glas is vervaardigd door den heer F. Naring. Wordt vervolgd). Een relletje in „Musis Sacrum". Gister-avond omstreeks 7 uur is de assistentie van de politie ingeroepen wegens een hevig tumult en herrie in „Musis Sacrum", waar Polen en Russen, die Haar tijdelijk zijn ondergebracht aan het vechten waren. De Polen en Russen waren zoo wordt ons medegedeeld ontevreden over bet kleine ration brood, hetwelk zij thans krijgen. Hoewel hun door goedwillige Polen beduid werd, dat ook de burgerij op rantsoen is gesteld, ging men voort met bet maken van een schrikke lijke herrie. Toen de politie de groote zaal van „Musis Sacrum" binnen trad, vlogen drinkkommfcn, ke tels en andere projectielen naar de hoofden der agenten, die onder leiding stonden van den in specteur van politie Van Veen. Onmiddellijk werd nu de zaal ontruimd- De politie zag zich daarbij verplicht gebruik te ma ken van sabel en gummistok. Na ontruiming der zaal stonden ongeveer 200 Russen eb Polen op de Lange Haven, waarvan een deel een dreigende houding aannam. Aan een veertigtal goedgezinden werd verlof gege ven het gebouw weer binnen te treden. De, overi gen, die te kennen gaven, dat zij den Russischen consul te Rotterdam wilden spreken, gingen voort met tumult te maken. De politie heeft daarop het heele stelletje met kracht de gemeente uit gedreven naar het grondgebied van Rotterdam. Te Rotterdam zijn de Polen en Russen naar het Russische consulaat gegaan, om zich té be klagen. Een 100-talzijn later in den avond voorloo- pig aan het Centraal bureau van politie te Rot terdam in bewaring genomen, terwijl de ovéri- gen geleidelijk naar hier zijn teruggekeerd. Bij de gevechten tusschen de Polen, Russen en politie zijn stevige klappen uitgedeeld. Er zijn ook een aantal revolverschoten in de lucht gelost, om het lastige volkje schrik aan te jagen. Zes emigranten zijn gewond, waaronder twee ernstig. Dr. Geerdes heeft aan de ernstig verwouden geneeskundige hulp verleend. Eén politieagent bekwam in „Musis Sacrum" lichte kwetsuren. In de stad wordt van verschillende kanten aangedrongen op strenger toezicht op deze vreem delingen. Men acht het vrij algemeen in hnoge mate onverantwoordelijk om zulk een groot aantal jonge mannen, die hier werkloos rondioopen, te concentreeren in gebouwea, waar alle discipli ne ten eenenmale schijnt te ontbreken. Een krachtig en energiek ingrijpen der stede lijke overheid blijkt nu wel onvermijdelijk te zijn. Gistermiddag sprong in de Dwars- straat de hoofdbuis van de waterleiding. Een paar woningen bekwamen waterschade. Gistermiddag om 3£ uur is op de Broesvest een 6t-jarige vrouw, die door kou was bevangen, in elkaar gezakt. Zy werd naar de poli tiepost aan de Koemarkt gebraeht, waar haar hulp werd verleend. Na weder tot bewustzyn te zyn gekomen, kon zy naar haar woning terugkeeren. De politie heeft alhier gisteravond een man aangehouden, die voor f2.boete, subs. 2 dagen hechtenis gesignaleerd stond. Hoogwater te Schiedam: Vrydag 9 Februari 5.38 v.m. 5.44 n.m. DIT VLAARDINGEN. Ter besparing van steenkolen worden teVTaar- dingen de straatlantaarns, op enkele uitzonde ringen na, voorloopig aiet meer ontstoken, uzi «turrjutuA* De recherche heeft, ingevolge de Onteige ningswet, in een pakhuis in bezit genomen 51 hectoliter kleiaardappelen, die door eei winke lier van den Binnenweg voor f 18.per hecto liter te koop werden aangeboden. Art. 3. Bij de opening van den muntgasmeter worden de in het muntkastje aanwezige geldstukken, des- verlangd in tegenwoordigheid van den verbruiker, geteld, gecontroleerd en geïnd. Het boven het in het muntkastje aanwezige verschuldigde wordt op door de Gasfabriek aan geboden kwitantie bijbetaald ol binnen drie dagen na aanbieding der kwitantie ten kantore der Gas fabriek betaald. Wordt goedgekeurd Art. 4. In winkels en andere localiteiten, die voor het publiek toegankelyk ziju, moet de verlichting tot het hoogst noodzakelijke worden beperkt en zal zy ten hoogste mogen bedragen 4 normaal kaar sen per Ma vloeroppervlak. Etalage verlichting en verlichting voor reclamedoeleinden is verboden. De heer Schetfers vraagt of we door deze deze bepaliog niet in conflict komen met de on langs aangenomen lichtverordenmg. De heer R s gelooft dat volgens dezen maat staf meer gas in winkels mag gebruikt worden dan volgens de oude verordening. De Voorzitter zegt, dat de dispensaties volgens de lichtverorden ng werden gegeven Daar den maatstaf van 4 normaal kaarsen per M2 vloeroppervlak. Bovendien vallen nu ook de cafe's én andere publieke ïnriehtmgen onder deze verordening. De heer R s vindt het jammer dat de direc teur niet aanwezig is om hieromtrent nadere inlichtingen te geven. Wethouder v. Westendorp zegt, dat deze bepaling is veranderd op advies van den com missaris van politie. De heer Kavel aars zegt, dat we pas een verordening hebben vastgesteld betreflende het licht in de winkels. Komt deze bepaling nu in plaats van die verordemng? Wat moet er dan gebeuren tn den tjjd dat de winkels gesloten zyn? Mogen de winkeliers dan het lictit laten branden De heer Houtman zegt, dat het de bedoeling van de commissie is geweest om beide verorde ningen naast elkaar te laten bestaan. De beer R i s zegt, dat dat hij van een derge- lijk bestuit niets weet. De heer Kav elaars zegt, dat de beide ver ordeningen moeilqk naast elkaar kunnen gehand haafd blijven. Volgens deze mag een winkelier 4 normaal kaarsen branden per M- vloeropper vlak en volgens de andere verordenmg maar een licht per winkel. De Voorzitter zegt, dat de burgemeester kan toestaan dat er meer lichten brandm. By het verleenen van dispensatie werd deze altyd volgens dezen maatstaf gegeven. De heer Kavelaars vraagt of er dan, na bet sluitingsuur van de winkels licht in de winkels mag worden gebruikt. Wethouder v. Westendorp zegt, dat de directeur na overleg met den commissaris van politie hedenmorgen de verordening zoo heeft in gekleed. De bedoeling was om beide verordenin gen naast elkaar te laten bestaan en om dedicht- verordeniDg op de winkels met de artt. 4 en 5 aan te vullen. De heer R i s zegt, dat men hem er geen ver wijt van kan maken dat hy niet op de hoogte was daar bet voorstel nu anders is dan het voorstel dat gisteravond in de commissie is beproken. De beer Scheffers zegt, dat des avonds in sommige winkels de eigenaars mets doen dan heen en weer loopen om het stelen te voorkomen. Spr. begrijpt ook wel dat de commissaris van politie in deze regeling gehoord is. De heer Evers vraagt of het nu de bedoeling is dat in winkels maar 1 licht mag branden, doch dat iD bijzondere gevallen uitzonderingen worden toegestaan volgens de bepalingen van art. 4. De Voorzitter zegt, dat B. en W. derge lijke uitzonderingen kunnen* toestaan. Wethouder v. Westendorp zegt, dat dan twee maatstaven worden aangelegd. De beer D i n k e 1 a a r zegt, dat de politie niet schijnt te weten wat mag en wat niet mag. Wat de eene agent toestaat woidt door een andere verboden. Spr. zou weDschen dat de burgemeester aan de politie een order gaf waaraan zy zich kon houdeD. De Voorzitter zegt, dat de uitdrukking ^uitsluitend" voor etalageverlichting, aanleiding kan hebben gegeven tot misverstand. De heer E v e r s acht het gewenscht om alle etai»geverlichting te verbieden. Er wordt nu met petroleumlamp-n gewerkt en er dreigt een schaar ste aan petroleum. De heer v. d. Hoek zegt, dat als verboden wordt petroleum te branden meerdere winkeliers zullen vragen om een tweede licht te branden. Nu behelpen zij zich met een licht en een petro leumlamp. De QVoorzitter zegt, dat artikel 4 nu zoo gewyzigd wordt dat de winkels er buiten vallen en de verordening op het licht in winkels van kracht bljjft. Art. 4 thans luidende In localiteiten, die voor het publiek toegankelyk zyn, moet de verlichting tot bet hoogst noodza kelyke worden beperkt en zal zy ten hoogste mogeD bedragen 4 normaal Kaarsen per M2- vloeroppervlak. De „beperking van het verbruik van gas- en electrisch licht in winkels, krameD, barbierswin kels ea kapperesalons en voor reclamedoeleinden Mil1 w

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2