vlads- en Üewestelijk Nieuws. In onze Yroedschap» gebracht, dat de geregelde vaartbeurten voorloopig niet zullen kunnen worden vervuld. Men overweegt maatregelen om langs anderen weg een geregelde verbinding met Ned.-Indië tot stand te brengen, nu de vaart door het Suez- kanaal om den verscherpten duikbootoorlog in de Middellandsche Zee, die om de Kaap de Goede Hoop wegens gebrek aan kolen in Zuid-Afrika onmogelijk is. Het op de thuisreis zijnde stoomschip »Sindoro« is blykens bij het departement ontvangen bericht in draadlooze verbinding met kaap Palos (Z. 0.- kust van Spanje) en op weg naar Gibraltar. Het stoomschip nKrakatau", dat een aantal terugkeerende militairen boord heeft, is op de thuisreis van Bergen (Noorwegen) vertrokken. De „Haas Kïnak". De 24 man van de equipage van het gisteren op 5 mijl Noordwestelijk van het lichtschip Noord Hinder getorpedeerde Noorsche stoomschip sHans Kinaks, is heden van dit lichtschip, waar zij zijn aangebracht, afgehaald door het loods- transportvaartuig »Vlissingen«, Maximum aantal werkuren, minimum weekloon. Het hoofdbestuur van de drie textielarbei- dersbonden De Eendracht, Unitas en Sint Lam- bertus hebben een adres verzonden aan den minister van landbouw waarin gezegd wordt, dat door de kolenschaarschte stagnatie in het bedrijf is gekomen, wat aanleiding gaf tot loon derving dat het zich laat aanziqn, dat deze toestand zal verergeren, als niet spoedig kracht dadig wordt ingegrepen; dat de gevolgen van de buiteBgewone omstandigheden reeds een zwaren druk op de arbeiders hebben gelegd, die niet verhoogd mag wordendat adressanten meenen, dat hieraan ö.a. tegemoet te komen is door over het geheele rijk voor de industrie een maximum aantal werkuren vast te stellen en aan de werkgevers tegelijkertijd de verplichting op te leggen om tegelijk geen lager weekloon uit te keeren dan vóór 1 Dec. 1916 werd be taald. Een geschenk. Het Van Iterson ziekenhuis te Gouda heeft ten geschenke ontvangen van een oud-stadgenoote het bedrae, dat de Koningin heeft afgestaan voor het betrekken van hare villa Duinlust te Katwijk aan Zee. Deserteurs. Het militair gezag heeft nadere voorschriften uitgevaardigd betreflene het verblijf van vreemde deserteurs in het in staat van beleg verklaard ge bied. Deserteurs, die in de provinciën Noord- Brabant, Gelderland of Limburg de grens over schreden, moeten voor den naastbij gevestigden commissaris van politie worden geleid, tot vast stelling van hun identiteit. Bij vestiging in een bepaalde gemeente worden zg onder politietoezicht gesteld en mogen zij die gemeente niet zonder verlof verlaten. iDgeval deserteurs niet kunnen beschikken over voldoende middelen tot eigen levensonderhoud, of geen betrouwbare personen voor hen instaan, zal hun zoover mogelijk van de grens een verblijfplaats binnen in het staat van beleg verklaarde gebied worden aangewezen. De Noord-Brabantsche gemeenten Helmond en Gemert worden o. a. daarvoor genoemd. Distributie. De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft aan de gemeentebesturen het ontwerp van distributiebepalingen toegezonden, welke aansluiten aan de rantsoeneering der gemeen ten, waartoe moest worden besloten. De minister vestigt er uitdrukkelijk dé aan dacht op, Öat het niet de bedoeling is, dat ook de gemeentebesturen, welke reeds op soortge lijke of andere wijze afdoende hebben voorzien in de moeilijkheid, om iederen ingezetene in de gelegenheid te stellen het hem toekomende deel van het rantsoen te verkrijgen, verplicht zullen zijn dit ontwerp te volgen. Slechts ter voldoening aan daartoe strekkende verzoeken werd zijnerzijds een regeling ontwor pen en wel in de eerste plaats voor die gemeen tebesturen, die zoodanige regeling voor hun ge bied nog niet vaststeldenwordt de toegezon den regeling gevolgd, dan staat vast, dat de goedkeuring ingevolge art. 8, 4e lid, der Distri- butiewet 1916 daarop binnen enkele dagen kan zijn verkregen. Zomertijd. Het hoofdestuur der Maatschappij van Nijver heid heeft het volgende adres verzonden aan den minister binnenlandsche zaken: Het hoofdbestuur der Maatschappij van Nij verheid heeft de eer ter kennis van Uwe Excel lentie te brengen, dat het in de departementen der Maatschappij een enquête heeft gehouden over de ervaring in den kring van nijverheid en handel met den zomertijd opgedaan. Uit die enquête bleek, dat vrijwel algemeen de ervaring gunstig is geweest en dat nagenoeg eenstemmig de wensch wordt uitgesproken dat de maatregel zal worden herhaald, bij voorkeur voor een tijdvak van langeren duur. Het hoofdbestuur vindt daarin aanleiding Uwe Excellentie te verzoeken te willen bevorderen, dat ook voor 1917 en volgende jaren, indien althans bij normale omstandigheden geen bezwa ren van internationalen aard blijken, de regeling van den zomertijd wordt doorgevoerd, waarbij het er de aandacht van Uwe Excellentie op vestigt, dat het verzetten van de klok de min ste stoornis in het bedrijf geeft, wanneer dit geschiedt van een Zaterdag op een Zondag. De „Holland". De reisroute van Hr. Ms. pantserdekschip „Holland", dat op de terugreis is uit West -Indië naar Nederland, is eenigszins gewijzigd. In plaats van Bermuda zal het schip St. Thomas bij Por- torico aandoen. De Oorlogsmolost-verzekeringswet. Staatscrt. no. 33 bevat het Kon. Besl. van den 8en Februari, waarbij bepaald wordt, dat de Oorlogsmolestverzkeringswet 1915 op 9 Fe bruari, dus op, heden, in werking treedt. Mgr. Locatelli. Mgr. Locatelli, pauselijk internuntius te 's-Gra- venhage en nuntius te Brussel, die geruimen tijd in de residentie vertoefd heeft, is heden naar Brussel teruggekeerd. Mgr. Vallega, pauselijk zaakgelastigde te 's-Gravenhage bij afwezigheid van den inter nuntius, is uit Brussel, waar hij sedert eenigen tijd verbleef, te 's-Gravenhage aangekomen. Nederlandsch Witboek. Naar wij vernemen, zal in een zeer binnenkort, wellicht reeds heden te verschijnen beknopt Wit boek de Minister van Buitenlandsche Zaken aan de Staten-Generaal mededeeling doen van de nota's van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije, tot onze Regeering gericht inzake den verscherp ten duikbootenoorlog, en de antwoorden van Minister Loudon op die nota's, welke de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche gezanten tot hem den 31en Januari hebben gericht. Het s.s. „WesterdQk." Te Rotterdam is binnengekomen, geladen met 9000 ton tarwe, het stoomschip „Westerdijk" van de HollandAmerika-lijn. (Dit is niet te verwarren dus met het stoom schip »Westerdgk", eveneens met Regeeringsgraan geladen, dat nog te Stornoway, in Engeland, ligt en door twee sleepbooten gehaald wordt.) De troonsbestijging van keizer Karei. De Oostem ijkscn-Hongaarscbe missie, welke aan Hare Majesteit de Koningin mededeeling komt doen van de troonsbestijging van keizer Karei Frans Jozef, zal bestaan uit Z. D. H. den vorst van Schwarzenberg, die vergezeld zal zijn van graaf George Festetics van Tolna, gezantschaps secretaris le klasse. Naar wij vernemen, wordt de missie den 18en dezer maand te 's-Gravenhage verwacht. Het zeventigjarig bestaan der St. V inceutius- Vereeniging. Gister-middag om half twee werd in de groete zaal van het nieuwe gebouw aan de L. Haven no. 11 receptie gehouden. Daar was de Byzondere Raad van de Vereeni- ging van den H. Vincentius van Paulo met den jubileerenden Vincentiaan, den heer G. A. J. Beu kers, aanwezig. Den heer Beukers werd de eere plaats gegeven. Getooid met de Pauselijke onder scheiding ïPro Ecclesia et Pontiüce", nam de jubilaris met de leden van den Bijz. Raad plaats aan het einde der zaal, waar een stemmige groen- versiering was aangebracht. Allereerst verschenen ter receptie de eerw. paters Dominicanen van de parochie van den H. Joannes den Dooper, met den zeereerw. pastoor Verhoeven, voorts de paters van de parochie van O. L. Vrouw Rozenkrans. Het kerkbestuur van de parochie van O. L* Vrouw Visitatie kwam vervolgens zijn gelukwen- schep aanbieden. Door den hoogeerw. deken Cop- pens werd den jubilaris toegesproken. Deken Coppens hoopte dat God den heer Beukers nog vele jaren zal sparen, om tot voorbeeld te strekken voor anderen en naar krachten te blyven meewerken aan het werk der vereeniging. Verder verklaarde de hoogeerw. deken, dat hg van mgr. Callier, bisschop van Haarlem, een schrgven had ontvaDgen, waarin Mgr. der deken verzocht aan den heer Beukers een brief van Z. D. H., welke bij dit schrijven was ingesloten, op de receptie te overhandigen. Na opening der enveloppe bleek deze een schrg ven van Mgr. te bevatten van den volgenden inhoud »Nu Gy heden met Gods genade moogt vieren Uw zeventigjarig jubilé, als lid der Vereeniging van den H. Vincentius Paulo te Schiedam, bie den Wij UEd. volgaarne onze innig gemeende gelukwenscben aan met dit ZuO zeldzaam Jubilé. Op dezen voor U zoo vreugde-vollen dag, zult Gy ongetwijfeld niet nalaten den Goeden God bij zonder te danken, dat Hg U in staat heeft gesteld, om gedurende zoo talrijke jaren wel te doen aan de arme ledematen van Christus, hun nood te lenigen en troost te brengen daar, waar zorgen en droefheid heerschtenmaar ook ons past een woord van dankbaarheid voor al hetgeen Gij ge durende die zeventig jaren in navolging van den H. Vincentius a Paulo aan onze arme geloofsge- nooten hebt gedaan. Moge de Gever van alle goede gaven U voor i alle Uwe goede werken rijkelijk beloonen, en Uwe nakomelingen bezieleD met dienzelfden geest van offervaardigheid en belangeloosheid, welken Gij gedurende zoovele jaren, tot stichting van velen, getoond hebt. En terwgl Wij ten bewijze onzer waardee- ring U en Uwe familie onzen Bisschoppelijken Zegen schenken..." Door de aanwezigen, waaronder verscheidene in middels ter receptie verschenen familieleden van den heer Beukers, werd nadat bovengenoemd schrgven luidop was voorgelezen, krachtig ge- applaudiseerd. De jubilaris dankte den hoogeerw. deken voor zijn gelukwenschen en voor de bereidwilligheid waarmee hjj aan de opdracht van Mgr. Callier gevolg had gegeven. Onder de vele personen en colleges, die achter eenvolgens hunne gelukwenschen kwamen aan bieden, noemen wij noghet R. K. Parochiaal Armbestuur, waarvoor de vice-voorzitter, de heer J. A. J. Nolet en de secretaris de heer Gerard Melcher3 optraden, waarbij zich ook de burge meester, de heer M. L. Honnerlage Grete aansloot. Dan kwamen de weleerw. heeren Warnink, Pau- lussen en Hoogeveen, kapelaans van de parochie van O. L. Vrouw Visitatie, de jubiieerende ver eeniging en den heer Beukers feliciteeren. Het kerkbestuur van de parochie van O. L. Vrouw Rozenkrans volgde hierna. Namens dit bestuur sprak de zeereerw. pastoor Langewen. Pastoor Lagewen wees op de ryke vruchten, welke het kleine zaadje, zeventig jaren geleden uitgestrooid, heeft voortgebracht. Hg schetste het geen door de St. Vincentius vereeniging gedaan is op verschillend gebied en hoopte dat de bede van hedenmorgen om Gods Zegen, verhoord zal worden, opdat de vruchten van den 70 jarigen arbeid nog rijker en menigvuldiger mogen zijn en nog meer zielen voor God zullen worden gewonnen. Spr. stelde den heer Beukers tot voorbeeld voor anderen en sprak den wensch uit dat hij, die eens gesierd was met zilver, daarna met goud bekroond, thans met edelgesteenten getooid is, nog een aantal jaren in ons midden zal blijven. Onder degenen, die nog ter receptie kwamen, merkten wij opeenige dames van de Maria-ver- eeniging,|den eerw. Broeder-overste, en den heer Jos. M. Roozenburg, uit 's-Gravenhage, le Vice- president van den Hoofdraad der Ver. v. d. H. Vincentius van Paulo in Nederland. De heer Roozenburg, Hit naam van den Hoofd raad sprekend, bracht hulde en dank voor al het goede door den heer Beukers m de 70 jaren van zijn lidmaatschap gedaan en vooral voor het ge geven voorbeeld. Spr. hoopt dat God hem nog vele gelukkige jaren zal schenken, om daarna het eeuwig loon te ontvaDgen in uitzicht gesteld voor hen, die de weldadigheid hebben heoefend. Zich alsnu tot den president van den Bijz. Raad, den heer C. J. Wouterlood wendend, bracht spr. de felicitaties van den Hoofdraad over en stelde daarbij in 't licbt dat de vereeniging te Schiedam in de 70 jaren van haar bestaan tot hoogen bloei is gebracht. Hij hoopte dat die bloei zal toenemen en de vereeniging een heerlijke toe komst zal tegemoet gaan. Een groot aantal telegrammen, kaartjes en schriftelijke gelukwenschen kwam in den loop van den dag in. Onder de telegrammen was er een van een familie te dezer stede, welke den heilwensch ver gezeld liet gaan van een feestgave van 100 halve mudden steenkolen. Dit telegram, tijdens de receptie voorgelezen, werd met groote vreugde ontvangen. Gisteravond heeft in intiemen kring in het nieuwe gebouw de intronisatie van het beeld van het H. Hart van Jesus plaats gehad, waarmede de plechtigheden op dezen dag op alleszins waar dige wijze zijn besloten. sinter Nos". Woensdagavond gaf de Mannenzangvereeniging „Inter Nos" de aai gekondigde uitvoering in de gehoorzaal van den R. K. Volksbond. „Nimmer Nacht" en „De liefste plek", de nummers waarmede „Inter Nos" voor eenige maanden in Rotterdam een prijs behaalde, wer den ook nu correct en flink gezongen. Een dubbel kwartet zong verdienstelijk „Er was ereis". Met veel succes werden vervolgens eenige humoristische voordrachten ten gehoore ge bracht. Na de pauze kwam de Operette van H. Kip per „Conradin Kreutzer", aan de beurt, ook hierin werd door het koor flink en frisch ge zongen en met opgewektheid en met toewijding gespeeld. De solisten bleken allen uitnemend voor hun taak berekend. Aan het slot werden dan ook solisten en koor daverend toege juicht, allen hadden meegewerkt tot een uit stekend geheel Voorzeker een succes voor de vereeniging en haar directeur en een aangena- men avond voor het publiek. Vermeld dient nog dat de begeleiding aan den heer de Leur was toevertrouwd en de firma v. Klaveren te Rot terdam voor mooie costumeering en goede grime had gezorgd. „Utile Dulci". Ten bate van de Schiedamsche Gezondheids kolonies heeft de Schiedamsche Tooueelvereeni- ging nUtile Dulci" gisteravond in ïOdéon" een drietal tooneelstukjes opgevoerd. Deze tooneel voorstelling was, zooals we dat steeds van genoemde vereeniging gewoon zijn, keurig verzorgd. I Achtereenvolgens werden opgevoerd: >0nder Ons" van Marcellus Emants, ïOnder vier oogen- gen" van L. Fulda en »Dat drukke leven" van J. Pabst. Van deze tooneelstukjes, »Één-acters", hebben de laatste twee wel het best voldaan. Alle drie de stukjes waren grepen uit het fami lieleven, het eerste vertoont ons dat een spelletje ganzenbord prettiger is dan aan huiseljjke twis ten mee te doen, het tweede deed uitkomen, dat in het huwelijksleven de gezelligheid in eigen huis te verkiezen is boven het vermaak daar buiten, het laatste stukje gaf eeD alleraardigst beeld van het huidige gezinsleven, dat zooveel drukker en nerveuser is dan voorheen. Hoewel, wegens het verhinderd zyn van den heer W. A. Hoek, een ander moest invallen, zijn alle stukjes toch zeer vlot gespeeld. Het spel was beschaafd en de rollen bleken uit stekend te zijn ingestudeerd. Mej. M. Vos speelde bizonder goed, vooral de figuur van Mevrouw Wieringa, de oude Nicht, in ïDat drukke leven" beeldde zg voortreffelijk uit. Verder hebben de dames Toos de Groot, Ina Cool en Nel van Buysen met de hun toebedeelde rollen veel succes gehad. De heeren A. M. de Jong, A. van Buysen en D. Visser, die de voornaamste mannenrollen ver vulden, deden in hun spel niet onder voor de dames. Aan duidelijke voordracht, juiste grime en kleedy ontbrak niets. Een daverend applaus beloonde de executanten voor den goed geslaagden avond. Het was bepaald jammer dat het publiek niet wat talrijker was opgekomen. Maar de tijdsom standigheden zullen ook hier wel van invloed zyn geweest. Door Burgemeester en Wethouders is by open bare inschrijving gistermiddag aanbesteed de levering van schoolbanken en schoolmeubelen voor de nieuwe school aan de Zwartewaalsche- straat. Negen biljetten kwamen in. De N. V. v/h. A. Kempkes Co., Waddinx- veen f 16.452.70Ned- Fabriek v. Turnartikelen, Amsterdam f 11.822. r R. H. Brederoo, Utrecht f 11.490.—Meubelfabriek v. Leeuwen en Bos, Rotterdam f 10.784 A. G. C Binnenweg, Rotterdam f 10.783.— Erven Koopmans en Co. Wijchen, f 10.720. - J. M. Kippel Gz.,den Haag f9 500.— M. Willemse, Rotterdam f9 178.— Jacq Groenendaal, Breda f8 337.- De gunning is aangehouden. By de politie is aangifte ge d aa n dat uit een land aan de Westtrankelandsche straat en Vlaardinger Djjk eenige planken en een ladder ontvreemd en de landhekken afgebrokken zyn. Uit een gesloten schuur op het land achter de Oosterstraat is ontvreemd een big van 10 weken. Hoogwater te Schiedam. Zaterdag 10 Februari 6.08 v.m. 6.09 n.m. DIT ROTTKBDAK. Door den ladingmeester R. v. R., van de S. S. te Rotterdam is aangifte gedaan dat uit een spoorwegwagon, staande aan de Oost Maaslaan, 5430 K. G. Limburgsche steenkolen zjjn gestolen ten nadeele van de N. V. Vereemgde Brandstof, fenhandel. Zij waren brutaalweg met een slee perswagen afgehaald. Gas en electriciteit. Mandenma kers gered. De Poolsche kwestie. Dinsdagochtend bereikte ons de mededeeling, dat er 's middags om 2£ uur een spoedeiscbende Raadsvergadering zou zijn. De kolennood doet zich in ons land dermate gevoelen, dat minister Posthuma zich genood zaakt heeft gezien aan de gemeentebesturen een circulaire te zenden, waarin nog grootere beperking van het gebruik van gas en electri citeit wordt bevolen ter bezuiniging van steen kool Met zoo'n ministerieele circulaire valt niet te spotten. Gehoorzaamt de gemeente niet aan het bevel, dan krijgt ze geen steenkool en derhalve loopt het dan al heel gauw mis met de gas- en electriciteits voorziening. Onze Gascommissie was in allerijl bijeenge roepen en had een ontwerp vervaardigd, waarin de gasprijzen boven bepaalde minima nog eens flink zijn verhoogd en de serie zuinigheidsbepa lingen nog eenigszins is versterkt en uitgebreid. Betreffende de electriciteitsprijzen kan geen voorstel worden gedaan, aangezien Schiedam zich naar Rotterdam, vanwaar de electriciteit wordt betrokken, zal moeten richten. Hetgeen wethouder v. Westendorp over de a s. Rotterdamsche prijzen en maatregelen reeds kon mededeelen was van buitengewoon ingrij penden aard. De burgemeester trok een zorgelijk gezicht, wees op den ernst der tijden en drong er óp aan om de voorstellen van B. en W. zonder veel discussie aan te nemen. Naar oude gewoonte hebben onze vroeden nog langen tijd over de voorstellen gebabbeld, om ze tenslotte, nadat er een kleine wijziging in was aangebracht, toch goed te keureu. De vraag is nu maar of men door al die dras- ei jlulj Aanbesteding.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2