Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f fin rer f ia 40ste Jaargang. Zaterdag 10 Februari 1917. No. 11758. Gratis Ongevallenverzekering f Iflf] ft ELIANE. oieressioiiiii od tie polis TerieJie ïoorwaardei. (j fj U Binnenland. FEUILLETON. Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, ua kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand ct., franco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: 16 regeis 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeliugen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. bij verlies van levenslange 4 0 fi ff verlies van gebeele 1 een hand, invaliditeit; 3 (.y y voet of oog; 1 U |J I U U een dulmt iiP? /Terze^ertng wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. 1 U U wijsvinger; (J by verlies van eiken ande ren vinger. Kon. Bibliotheek. De Koninklijke Bibliotheek wordt voorioopig voor den avonddienst gesloten. Twesds Kamsr. Maandag a.s. vergadert de commissie van rap porteurs over de wetsontwerpen o.a. betrefUnde de heffing van opcenten op de Inkomstenbelasting en op de Vermogensbelasting over het belasting jaar 1917/1918; betredende de wijziging en aan vulling van art. 75 der wet op de Oorlogswinst- elasting 1916 en betreffende aanvulling der wet van 14 December 1916 (Sibl. no. 530) betreffende heffing van Statistiekrecht. Sehepenvorderingswet. De Eerste Kamer heeft de Schepenvorderings wet zonder stemming aangenomen. De verscherpte duikbootoorlog. Men meldt, dat de sleepbooten Witte Zee« en »Zwarte Zeet Woensdagavond te Stornoway zijn aangekomen om het stoomschip »Westerdyk« te halen. In Den Haag is bericht ingekomen, dat het stoomschip j>Jakatra« van den Rotterdacuscheu Lloyd eergisteren te Falmouth is aangekomen. Eergisteren is het Nederlandsche stoomschip »Merak«, met ongeveer 4800 ton maïs aan boord, op reis van New-York naar Rotterdam, te Fal mouth aangekomen. Het Nederlandsche stoomschip »Alkaid« dat gisteren, op reis van New-York naar Amsterdam Lnard passeerde, heeft een lading gerst aan boord De juiste hoeveelheid is nog niet bekend, Het stoomschip vRijndijk", 7 dezer van de Dums naar Rotterdam vertrokken, is nog niet binnen. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de »Rtjndyk« in het Black Deep voor anker moest gaan, totdat de mijnvegers hun werk hebbeD verricht. Donderdagavond zyn behouden in den Waterweg gearriveerd de Nederlandsche s.s. nDubhea en »Mizar«, komende van Villa Constitueia en New- York, voor Nieveld Goudriaan Stoomvaart-Maat- schappij te Rotterdam en geladen respectievelijk met maïs en lijnkoeken. Gistermorgen om 7 uur arriveerde het Neder landsche s.s. ïJasonn van de Kon. Nederl. Stoomb. Mjj. van Buenos Ayres te IJmuiden. Wij vernamen, dat het schip onderweg geen oaoeilykheden ondervond. Het nam zjjn weg over de Doggersbank. Npar het Fransch. 42 En zij wees met haar vinger reeht tegenover zich waar zich het kleine kasteel van Erlon du Gué bevond, dat in den maneschijn tegen het groen en de bloemen afstak, die er omheen stonden, terwijl verder beneden de rivier als een zilveren lint voortkronkelde. Raynald stotterde een toestemming, maar hij dacht in het geheel niet aan Constance. Op dit oogenblik rustten zijn oogen op het bleeke gelaat van Eliane. die, met haar hoofd tegen den boomstam geleund, gewikkeld in den zwarten kanten doek. die over haar witte japon viel bijna tot op haar voeten geleek op een van die verschijningen uit de Duitsche sprookjes, die ondanks haar schoonheid de voorboden zijn van een ongeluk. Haar oogen waren naar den over kant der rivier gericht en, terwijl Raynald in caezelfde richting keek, dachten zij beiden het zelfde. Ja' beiden herinnerden zich dien heerlijken wandelrit, die zich niet meer herhaald had en beiden dachten misschien aan het plan, dat zy De kaasroorziening. Men meldt uit Den Haag aan de „Tel." Naast de moeilijkheden met de voorziening in de behoeften aan tal van levensmiddelen dreigt nu binnenkort een nieuw'. Het laat zich aanzien, dat zich binnen enkele weken een te kort aan kaas zal doen gevoelen. Weliswaar behoort kaas niet tot de onont beerlijke voedingsmiddelen, maar zij bewijst juist in dezen tijd, nu ook de schaarschte zich in de voeding der meergegoeden doet gevoelen, uitstekende diensten. Bovendien zal deze schaarschte wellicht niet zonder gevolgen blijven met betrekking tot den export ten aanzien waarvan de productie, gelijk men weet, aan be paalde leveringsovereenkomsten met het bui tenland gebonden is. De melkproductie maakt in de maanden Ja nuari en Februari haar moeilijksten tijd door, maar de invloed daarvan laat zich eerst om streeks eind Februari in de kaasproductie ge voelen er bestaat gegronde redenen om aan te nemen, dat, die invloed dit jaar inderdaad zeer aanzienlijk zijn zal. Er komt echter nog iets bij dat de komende schaarschte in hooge mate in de hand zal werken. De cijfers betreffende het verbruik van kaas toonen in den vastentijd, die dit jaar reeds op 21 Februari intreedt een be langrijke verhooging, hetgeen zich ook begrijpen laat. De mogelnkheid is groot, dat dit tot moei lijkheden leiden zal. In ieder geval gaat men ook ten aanzien van dit voedingsproduct een lastigen tijd tegemoet. Hanze-Inkoop Centrale. Op initiatief van den R K. Middenstandsbond had Woensdagmiddag om 2 uur in hotel Noord Brabant te Utrecht een vergadering plaats waarop de bestaande Hanze-Inkoopvereenigin- gen van Kruideniers- en Bakkerspatroons in Nederland waren uitgenoodigd. Alle uitgenoodigde vereenigingen. met uit zondering van de N V. Ink°opvereeniging Han delskracht te Twello hadden aan de uitnoodi- ginir gevolg gegeven. Na verschillende besprekingen werd met alge Imeene stemmen de Hanze Inkoop Centrale ge sticht. Samengesteld werd een commissie bestaande uit afgevaardigden van de aanwezige vereeni gingen met opdracht statuten te ontwerpen. Broodbezorgers. De afdeeling Den Haag van den Ned. Bood van Arbeiders (sters) in het Bakkersbedrijf enz. heeft een vergader ing belegd voor broodbezorgers, waarin scherp geprotesteerd is tegen het feit, dat het' stelsel van broodrantsoeneerïng zonder overleg met de betrokken arbeiders is ingevoerd en de eisch gesteld om op spoedige verandering ervan bij de regeering aan te dringen. dien dag gevormd hadden, om alleen, te zamen, dat kleine kasteel te gaan zien. Sedert dien dag had er een verandering plaats gehad. Zy voelde het met verbazing en een onbepaalde droefheid. Raynald met een grooten angst. Zij waren nog bij elkaar, maar toch waren zij reeds gescheiden. Zij wist niet waarom, hy wist het maar al te goed, en zij zou er niet langer over in onzeker heid verkeerd hebben als Raynald de mogelijk heid bad ingezien om in zijn hart alle gevoelens die hij voor haar had, te laten lezen en waar over hij zijn woord verpand had te zullen zwij gen. Maar hy moest zich inhouden en zijn gevoel verbergen Allen verlieten de rivier, Raynald moest weer vooraan loopen en juffrouw De Longvilliers zijn arm aanbieden, terwijl mevrouw ^.e IHeris volgde met de anderen Malseigne, die Eliane niet uit het oog verloren had, deed een schrede voorwaarts om weer bij haar de rol van bescherming op zich te nemen die zij hem gevraagd had. Maar een zware hand hield hem tegen Het was die van mevrouw De Fougères. „Als het u belieft, mynheer help mijIk kan alleen dit steile pad niet beklimmen". En met haar dochters voor zich uit, leuüde zij geducht op den arm wiens steun haar goed schiks of kwaadschiks niet kon geweigerd wor den en begon zoo te klimmen Eliane bleef al leen ovet en vond niemand meer dan mijnheer De Trevals. Zij liep snel en alleen vooruit. Maar Horace TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 9 Februari. Er wordt voortgegaan met de behandeling van de begrooting van marine. De heer De Meester acht het den plicht van Nederland, Nederl.-Indië te beschermen tegen een aanval van buiten. Hy steunt het plan van aanbouw van den minister maar vindt 25 onder zeebooten veel te weinig. Wat de finaocieele quaestie betreft, spreker vraagt den minister: waarop steunt het aange vraagde bedrag? Hoeveel geld kan redelijker wijs verwacht worden te zullen worden ver wei kt? Van 's ministers antwoord op deze vragen hangt sprekers stem over de amendementen-Bic kon af. Dat bij aanneming van deze amendementen 8 miltioen voor den gewonen dienst van Nederland zou vrijvallen, gegelijk de heer Hugenholtz meen de, is niet jnistin dte 8 millioen zitten een door Indië te restitueeren bedrag aan buitengewone uitgaven. De heer J a n s e n gelooft, dat de zware sche pen vooreerst nog wel noodig zullen blijven. Hij ontvouwt verder de redenen, waarom hij indertijd heeft meegewerkt tot opheffing van de Rijkswerf te Amsterdam. Er zyn plannen ge weest om een nieuwe'werf te maken bij de Hem- orug, maar de kosten waren te hoog. Spieker zal zicb tegen de aanvraag van gelden voor den derden kruiser niet verzetten. De heer N el ens noemt de rede van den heer Hugenholtz onlogisch. Zoolang wij koloniën heb ben, en de toestanden met radicaal gewjjzigd zijn, zullen we verplicht zijn, die koloniën te verd> digen. De heer Duymaer van.Twist is het met den minister eens, dat de Indische archipel in de allereerste plaats door een zeemacht moet worden verdedigd. Hij vraagt evenveel, of de commissie één divisie voldoende acht voor een redelijke verdedeging van Indië. Verder, of de aanbouw van een vloot van klein materieel nigt wenschelijker ware. Voorts vraagt hij naar het finaocieele plan van den minister, en hoe de minister zich voorstelt, het personeel voor zyn vloot te vinden. De minister v a n marine bespreekt eerst de amendementen Bichon. Het is zeer moeilijk te voorzien, wat er gedaan en wat niet gedaan kan worden. Eisch van goed financieel beleid is, dat de uitgaven over eenige jaren worden ver deeld. Gaat men het bedrag voor 1917 aanzien lijk verminderen, dan zal er onvermijdelijk stag natie in den aanbouw ontstaan. Intusschen neemt spreker over de amendemen ten betreffende voorioopig uitstel van inrichting van de kruisers I en II, aanschaffing van geschut voor de onderzeeboot en K 8 tot en met K 10 en aanschaffing van torpedomateriaal voor de onder zeebooten K 4 tot en met K 7. Hij heeft echter principieel bezwaar tegen het amendement om nog geen geld uit te trekken voor een derde kruiser. De aannemiDg van de overige amendementen zou verschuiving beteeke- nen, waartegen bovendien comptabele bezwaren bestaan Spreker is ovëituigd, dat wij in den oorlog zouden zyn betrokken, als we weerloos waren geweest; Ook onze positie als koloniale mogend heid noodzaakt ons tot vlootbouw. Te land toch is Indië niet te verdedigen. Spreker blijft vast bonden aan de noodzakelijkheid van 4 slagschepen naast 5 kruisers en 25 onderzeeërs voor de ver dediging van Indië. De minister zegt, na repliek van eenige haalde haar spoedig in „Wees zoo goed en neem myn arm, juffrouw", „Dank u mijnheer De Trevals, ik heb uw hulp niet noodig. ik heb een vasten voet en ben aan slechte wegen gewoon". Zij liep inderdaad flink voor hem uit. Horace volgde haar stilzwijgend. Maar toen zy boven waren gekomen, naderde hij haar weer en zon der haar zijn arm weer aan te bieden, liep hij naast haar. „Juffrouw Eliane", zei hij eindelijk, „daar ik u nu een oogenblik alleen kan spieken, hoop ik, dat u mij vergunnen zult u vergiffenis te vragen". „Ik heb u werkelijk niets te vergeven, ik ge loof niet dat u mij hebt willen mishagen maar als u iets wilt doen, wat mij aangenaam is spreek dan niet tot mij, zooals u van morgen en straks in den zaal gedaan hebt. Laat ons er nu niet verder over praten en goede vrienden zijn". „Neen, ik moet mij verontschuldigen, ik moet u zeggen, waarom ik het waagde u te spreken van wat ik gevoelde. Ik weet het, ik had niet moeten zeggen wat uw bevalligheid, uw schoon heid Mynheer de Trevals", zei Eliane ongeduldig, „ik begrijp wenkelyk niet. bat u er vermaak in schept op dien toon voort te gaan. na hetgeen ik u gezegd heb." „Laat my uitspreken. Ik heb het daarom al leen gewaagd zóó tot u te spreken, omdat ik leden dat hij in de voorgestelde amendementen wantrouwen ziet in het beleid van den minister. De heer Bichon van IJselmonde be treurt de houding van den minister. Spr. heeft, niet van wantrouwen gesproken. De beer Marchant motiveert zijn stem medé namens zijn politieke vrienden, die ook zullen stemmen vóór het amendement inzake den derden kruiser. Art. 16 wordt z.h.s. aangenomen. Het amendement-Bichon op art. 17 (geen derde termijn voor den aanbouw van de kruisers I en II) wordt met 45 tegen 12 stemmen verworpen. Het amendement inzake gelden voor de onder zeebooten K IV t/m VII wordt met 46 tegen 12 stemmen verworpen. Het amendement om den eersten termijn voor den derden kruiser te doen vervallen wordt met 40 tegen 18 stemmen ver worpen. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag morgen te half twaalf. Brands t o ffennoöd. De firma Gerhard Jauniok en Zooen te Enschede heeft wegens ge brek aan kolen en grondstoffen van heden at de fabriek voor de avondploeg moeten stopzetten. De groentendrogerjj Nova Fruto te Scheemda, waar 120 personen werken, zal binnen 4 a 5 dagen stop moeten worden. Bij de universiteits laboratoria te GroniDgen zullen de praktische oefeningen, waarbij gas of elecrischestroom wordt gebruikt, voor de helft ge staakt en de gebouwen om vijf uur gesloten worden. Te Bergen op Zoom zijn de scholen geslo ten wegens kolengebrek. Doodgevroren. Op een bank in het Oraojepark te Utrecht zjjn hedenochtend twee veedrijvers doodgevroren. Gasverstikking. Gisternacht is te Utrecht in het perceel Lagenoord 25 bet huisgezin D., bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, door gasverstikking om het leven gekomen. Ongelukken.' Gistermorgen 6.13 uur is de werkman M. K., 22 jaren oud, wonende aan de Anthonie Camerlingstraat, werkzaam op de Guano- fabriek te Zwijndrecht, die via de spoorbrug over de Oude Maas met andere werklieden zich naar zijn fabriek wilde begeven, in aanraking gekomen met twee passeerende treinen, terwijl hij over het middenpad der brug liep. De man die eenigs- zins doof is, werd onderstboven geworpen en kwam met het achterhoofd op een ijzeren bout terecht, waardoor een bloedende wond ontstond en hij het bewustzijn verloor. Dr. Dozy van Zwjjn- drecht constateerde schedelbreuk en ernstige ver wonding van den rechtervoet, die gedeeltelijk verbrijzeld was. In het ziekenhuis te Dordrecht is hij overleden. Gistermiddag heeft de tram uit Goirle op de varkensmarkt te Tilburg het zevenjarig zoontje van C. vit Stevenzandschestraat overreden en gedood. meende, jdat u. niet in Frankrijk opgevoed zijnde, er niet verwonderd over zoudt zijn, en dat het mij veroorloofd was u zoo. zonder tusschenper- soon, een vraag te doen. die ik volgens de ge woonte. eerst tot uw tante had moeten richten". Horace de Trevals geloofde in zijn hart, dat het onmogelijk was, dat zij, wie hij deze ver klaring aflegde in ernst boos kon zyn. Hij zou misschien wel van meening veranderd zyn als de duisternis hem niet verhinde'd had het ge laat van Eliane te zien. Zij bepaalde er zicb eerst toe om sneller te gaan loopen, zonder te ant woorden, maar toen zij den afstand verminderd had. die haar van de anderen scheidde, zei ze koel „Daarin hebt u zich vergist; ik ben ver van hier opgevoed, maar ik ben een Fransche en ken geen andere gebruiken dan die van dit land". De eenige gedachte van Eliane bij dit ant woord was. om zich van mijn heer de Tie vals te ontdoen. Ongelukkig hadden de door haar gebrnikte woorden een geheel andere uii werking dan zy er van verwachtte. Horace kon of wilde niet ernstig aan een afwijzing geloovenna een oogenblik nagedacht te hebben beschouwde hy ze dan ook niet als een afwijzend antwoord op zijn plannen, maar alleen als een aanduiding om zieti op 060 andere manier te gedragen. Toen de jongelieden in de zaal waren terug gekeerd, nam Constance dadelijk het wooid. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 5