Binnenland. Stads- en Öewestelijk Nienws. onze troepen, zonder zelf verliezen te lijden, èen 1 aantal gevangenen uit de vijandelijke schansen. Aan het front van aartshertog Jozef niets bijzonders, behalve gevechten op het voorterrein en hier en daar levendig geschutvuur. ALLERLEI nieuws. Havas meldt uit Parijs Het ministerie van Oorlog diende gisteren in de Kamer een wetsontwerp in, volgens hetwelk het gemachtigd wordt, de lichting 1918 onder de wapeDs te roepen. In de toelichting wordt opge merkt, dat, daar de werkzaamheden der keurings- raden op 15 Maart a.s. geheel beëindigd moeten zijn, de inlijving aldus plaats zon kunnen hebben in de eerste dagen van April, in de best denk bare hygiënische omstandigheden voor de jonge soldaten. Het wetsontwerp werd ter onderzoek aan de legercosomissie doorgezonden. De inlijving van de lichting 1917 had plaats in het begin van Januari 1916. Kon. Nat. Steuncomité. In de Zaterdag gehouden zitting der uitvoerende commissie van het Koninkliik Nationaal Steun- comi'é 1914 is o.a. besloten met het oog op de tegenwoordige abnormale tijdsoms'andighedeD een krachtige opwekking te doen uitgaan tot plaat seljjke steuncomité's, om hun volle aandacht te wijden aan de nooden, die voor lenigiDg aange wezen zyn. Daar de geldmiddelen van het K.N. S.C. vooral roet het oog op de buitengewone voor zieningen. die noodig zijn, dringend versterking behoeven, zal andermaal een krachtig beroep op den weldadigheidszin van het Nederlandsche volk gedaan worden om opnieuw het comité door ruime bijdragen in staat te stellen zijn taak voort te zetten. De „Holland". Blijkens by het departement van Marine ont vangen bericht is Hr. Ms. paniserdekschip «Hol- land", onder bevel van den kapitein te zee J. H. Zeeman, van Habana (Cuba) vertrokken. (St.ct.) Uit Indië. Onze correspondent te Semarang seint ons d.d. 3 dezer De BraDtas rivier is buiten hare oevers getre den. Het terrein tusscheu Kediri en ILertosono is overstroomd. Vele inlandsche woningen zyn verwoest. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij voorgevallen. De ongerustheid over den oorlog is veel ver minderd. Het stoomschip «Merauket van de Rotterdarasche Lloyd zet al de reis van Makassar naar New-York voort. (N.R.Ct.) Steenkool. Op een desbetreflende aanvraag van de directie der Staatsmijnen in Limburg, heeft mgr Schrij nen, bisschop van Roermond meegedeeld,' dat het zijnerzijds geen bezwaar ontmoet, indien, zoolang de tegenwoordige noodtoestand voort duurt. in alle kolenmijnen binnen het bisdom Roermond des Zondags wordt gearbeid. De directies der mijnen werden evenwel door den bisschop verzocht, op die Zondagen aan de katholieke arbeiders gelegenheid te geven tot het vervullen van hun kerkelijke plichten. Op verlangen van mgr Schrijnen zullen de pastoors in de mijn parochies bij het bepalen van de uren der ochtend godsdienstoefeningen rekening houden met den nieuwen staat van zaken. De directie der Staatsmijnen was van plan geweest, reeds Zondag door enkele ploegen te laten werken, teneinde de kolenproductie zoo veel mogelijk te bevorderen Daar echter het onveiwijld invoeren van dezen maatregel nog op verschillende bezwaren stuitte, zal vermoe delijk den volgenden Zondag met het werken op Zondag in de mijnen worden begonnen. De Zomertijd. In de jongste hoofdbestuursvergadering van de Holl. Maatschappij van Landbouw was van Kring II (Zuid-Holland) ingekomen een verzoek om er bij de regeering op aan te dringen den z.g. zomertijd niet meer in te voeren. De vraag werd gesteld, of men ten opzichte van 'dit onderwerp uitsluitend heeft te rekenen met de belangen der landbouwers of zich moet stellen op het breeder standpunthet algemeen belang. De belangen van den landbouw worden door den zomertijd geschaad. Mocht de wederinvoe ring dezen zomer plaats hebben, dan werd als onafwijsbare eisch gesteld, dat ook de school uren verzet worden, om den werklieden gele genheid te geven met hun huisgenooten gelijk tijdig het middagmaal te gebruiken. Door het Nederl. Landbouw-Comité zal met de voorzitters der Nederl. Landbouw-Vereeni- gingen een vergadering worden gehouden ter behandeling van deze zaak. Besloten werd in die vergadering de meening van het hoofdbestuur te kennen te geven. De Neutralen-conferentie. Het Correspondentie-bureau te 's Gravenhage meldtI Sings hel afbreken der betrekkingen tus- schen Amerika en Duitschland heeft de heer Henry Ford besloten zijn fabrieken in dienst van zijn land te stellen voor het vervaardigen van munitie. Om deze reden heeft hij besloten zijn vredesconferentie, bekend als de Neutrale Conferentie voor voortdurende bemiddeling, te ontbinden. De bureaux van de2e conferentie in vijf neutrale landen van Europa zullen geslo ten worden en de leden der commissies zullen van af 1 Maart vrij zijn. De Werking ten gun ste van een internationale organisatie moet dus door andere organisaties of personen voort gezet worden. Onze scheepvaart. Hoe vertlam mend de verscherpte duikbootoorlog op de neutrale scheepvaart werkt, kan blijken uit het volgende VaD de 14 groote stoomschepen der reederij Van Nievelt, Goudriaan Co. Rotterdam meten de te zamen ongeveer 43.027 bruto register-ton, liggen er tbans niet minder dan 12 stil, te zamen metende ongeveer 37.825 bruto register ton. Van deze 12 schepen worden er 5, te zamen metende ongeveer 14.072 bruto register ton, alhier en 5, te zamen ongeveer groot 16.701 bruto regisrer ton, te Falmouth opgehouden. D" «Algenibc, groot bruto 3551 register ton, den 31 sten Januari van Rotterdam naar Noord- Amenka vertrokken, om regeeringsgraan te halen, ligt sedert 1 dezer in de Duins geankerd, (waarom ze wordt opgehouden, is niet bekend), een stoom schip. groot 2637 register ton, ligt te Hampton Roads te wachten. De twee varende stoomschepen, tezamen groot ongeveer bruto 6246 register tOD, zijn naar Noord- Amerika onderweg om graan voor de Neder landsche regeeriDg te balen. Naar de «Nieuwe Ct.« van particuliere zjjde verneemt, heeft het stoomschip «Vondek van de maatschappij Neder and dat op reis van Amster dam naar Batavia den 3den dezer te Torbay in het Engelsche Kanaal is binnengeloopen, de reis voorgezet en is het schip van Brixbam naar New-Yoik vertrokken. Het s.s „Mizar" beschoten. Het stoomschip «Mizex, van Van Nievelt. Goudriaan Co.'s iStoomvaa't-M»atschappn. met graan voor de Neder landsche regeermg uit Noord- Amerika te Rotterdam aangekomen, was den 30sten Januari voor het onderzoek van de papie ren te Falmouth binnengeloopen en zette den zelfden dag met het ss. «Dubbev.van dezelfde stoom vaartmaatschappij, en de stoomschepen «Epselouc en jGammar de reis voort. Zooals bekend, is de «Eiiselon« op een mijn geloopen. en de «Gamrnac getorpedeerd. Den volgenden dag, 31 Januari, des middags ten Zuiden van Ierland gekomen, bemerkte de kapitein van de «Mizarc op tauoelyk grooten afstand de periskoop van een du kboot. Men had toen sneeuwstorm. Van de duikboot werd een los schot gelost, waarop de «Mizar® onmiddellijk stopte, wat door seinen met vluggen werd ken baar gemaakt. Desondanks begon men van de duikboot met scherp te schieten, de kogels vielen hoe laDger boe dichter bjj het schip in zee, ten laatste op 20 meter afstand van bet stoomschip De bemanning was reeds in de booien gegaan. Er verscheen toen een bewapende Engelsche treiter, waarop de duikboot onderdook. De beman ning van de «Mizar® ging toen weer aan boord. Kort nadat de trailer vertrokken was, ver scheen de duikboot weer en wederom ging de bemanning van de «Mizar® in de booten, behalve de kapitein en de le stuurman, die aan boord bleven en aldus met bet schip manoeuvreerden, dat het zijn breede zijde niet meer aan de duik boot vertoonde. Terwijl dit gebeurde, verschenen een paar En gelsche torpedi booten, met het gevolg, dat de duikboot voorgoed verdween, eu de «Mizar,® nadat de bemanning weer aan boord gekomen was, haar reis kon voortzetten. Daarna ontmoette men het stoomcchip «Vondel®, welks kapitein met het gebeurde op de hoogte gesteld werd. De «Mizar® liep iets sneller dan de «Dubbe®, die onderweJ naar Rotterdam niets gezien heeft. De «Mizar® is niet getroffen. Haar kapitein heeft na aankomst een verklaring van het ge beurde afgelegd voor een marine-officier. Het schip had een lading in voor de Neder landsche regeeriug. Do verscherpte duikbootoorlog. Dank zij de bemoeiiugen der N.O.T., is in be ginsel met de Eogelsche regeering overeenstem ming verkregen omtrent een regeling, volgens welke de uit de Vereeuigde Staten naar ons land uitvarende schepen niet verplicht zullen zyn een haven in Engeland aan te doen, doch in de plaat3 daarvan Halifax of de Bermuda's zullen aandoen. Omtrent de uit andere landen eu ouze koloniën hierecn varende schepen en de schepen, welke Nederlandsche havens uitvaren, zijn nog onder handelingen met de Engelsche regeering gaande. De „Gamma" De minister van beiteniandsche zaken deelt mede, dat Hr. Ms. gezant te Berlyn ingevolge zijn opdracht zich tot de Duitsche regeering heeft gewend om opheldering te vragen over de ver nietiging van het stoomschip «Gamma® door een Duitschen duikboot. De Duitsche regeering heeft daarop te kennen gegeven, dat de vernietiging van genoemd schip in geen geval is te beschouwen al3 een gevolg van de uitbreidiüg van den duikbooioorlog en heeft een nauwkeurig onderzoek toegezegd, zoo dra de betrokken duikboot zal zijn teruggekeerd Bovendien gaf de Duitsche regeering te kennen, dat zjj, indien uit dat onderzoek mocht blijken, dat het relaas over de vernietiging juist is, niet zal aarzelen volledige genoedoeniog te geven. Een teeltregeling. Naar het «Hdbl.® veraeemt, zal eerstdaags in de Staatscourant worden opgenomen een besluiti waarbij de minister, ingevolge de hem bij de Dis- tributiewet verleende bevoegdheid, de teelt van bepaalde gewassen, welke niet voor de volksvoe ding noodig zyn aanzienlijk beperkt. Bond van B. K. Kiesvereenigingen in Zeeland. Naar men meldt, is de Bondsdag, welke 18 dezer te Goes zou worden gehouden, tot latei- uitgesteld. De Huurcommissiewet. De Vereeniging vau Huis- en Grondeigenaars „Het Eigendomsrecht", gevestigd te Amster dam heeft met instemming kennis genomen van een adres aan de Eerste Kamer, toegezon den door den Nederlandschen Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwkundigen, ter zake van het bij de Kamer ingediend wetsontwerp „Huurcommissiewet." De vereeniging kan zich op in genoemd adres aangevoerde gronden volkomen vereemgeu met het door bedoelden bond gedaan verzoek, om bedoeld wetsontwerp te willen verwerpen, wes halve zij met aandrang vraagt, overeenkomstig- het verzoek van den Nederlandschen Bond van Huiseigenaren en Grondeigenaren en Bouw kundigen daartoe te willen besluiten. Dispensatie voor den vasten. Met zekerheid wordt gemeld, dat de dispensatie voor den a.s. veertigdaaschen vasten, voor alle Bisdommen van Nederland, dezelfde zal zijn als verleden jaar met bijvoeging evenwel dat het geoorloofd zal zijn vleesch te gebruiken ook op de Woensdagen, uitgezonderd Asch-Woensttag en Quatertemper-Woensdag. Nederlands protest. Het Weensche Correspondentie-bureau meldt: Over den bekend gemaakten woordelijken ickst van de antwoordnota's van Nederland en Spanje aan de Oostenrijk-Hongaarsche Regeering over den verscherpten duikbooten-oorlog. zegt de „Iteichspost" „Voor zoover betreft staten, die zich, zooals Nederland en Spanje, er op kunnen beroepen, dat zij gedurende den Oorlog correct neutraal bleven tegen de willekeur tegenover hen en ook protest aanteekenden, wanneer schendingen van het recht door Britsche of andere zijde veroor zaakt werden is er niets tegen zulke openbare protesten beschouwd van eigen principieel stand punt, inzake het zeerecht in te brengen. Het antwoord op zulke bezwaren is zeer ze ker even kort als eenvoudig. Hadden de neutrale regeeringen met haar vroe gere protesten tegenover de gewelddaden van onze vijanden succes gehad, dan waren de cen trale mogendheden niet tot noodweer door mid del van den onderzeeërs-oorlog gedwongen ge worden. i Onze maatregelen zijn uitsluitend ter verde diging en afweer. De noodprotesten der neutralen tegen de cen trale mogendheden zijn protesten tegen onver mijdelijk© gevolgen van oorzaken, welke de neu- len niet in Staat zijn weg te ruimen. Het spreekt vanzelf, dat de gevolgen en uitwerkin gen verdwijnen kunnen als de oorzaken uit den weg zijn geruimd." i WEERBERICHT. Telegrafisch weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgen van 12 Febr., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. lnst. te De Biidt. Hoogste barometerstand 760 te Noord-Oost- Duitschland. Laagste barometerstand 744.6 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen wind, aanvankelijk uit noordelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt in tiet westen en noorden, in het zuidoosten lichte vorst. R. K. Kiesvereniging. Wij herinneren de leden van de R.K. Kiesver- eeniging aan de heden-avond om 83/i uur in den R. K. Volksbond te houden vergadering ter be spreking van de Raadsverkiezing in district I. Met het oog bp het belang van Vff te behan delen onderwerp is een flinke opkomst der leden zeer gewenscht. Periodieke Gemeenteraadsverkiezingen. In de vergadering van het Vryzronig Verkie zingscomiié is met algemeene stemmen besloten aan de politieke partijen het. voorstel te doen de periodipke verkiezingen zonder strijd te doen af- loopen, door tegenover de aftrende leden geen tegen-candidaten te stellen. Apologetische Cursus. Morgen (D u?daa)av md zal in de les van den Apologetischen Cursus, welke gehouden wordt iu het gebouw van den R. K. Volksbond, Lange Haven, gesproken worden over«Zondagsrust". „Katholiek Leven". Vrijdagavond hield bovengenoemde vereeniging hare gewone debat-vergadering, waarop door den heer A. Hodes werd ingeleid het onderwerp «Coöperatie". Inleider gaf een overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling van het coöperatie-wezen in binnen- en buitenland. Hy stelde vooral in het licht de gevaren, die den middenstand bedreigen van de zijde der verbruiks coöperatie en gaf als middel aan voor den middenstand om zich staande te houden zelf te coöpereeren, vooral door gezamen- lijken inkoop. Na deze inleiding volgde eene interessante ge dachten wisseling. Op de volgende vergadering zal door den heer 8. Schoof behandeld worden «Het Winkelwezen". De IJsclub. Gistermiddag zijn de banen der Schiedamsche IJsvereeniging voor het publiek gesloten. Drie weken lang hebben de schaatsenrijders kunnen profiteeren van de goed onderhouden banen De belangstelling in de S. IJ. V. die de laatste jaren wel wat verslapt was heeft nu een flinke opwekking gekregen. S. IJ. V. kan zich gereed inaken voor de volgende (jsperiode, die ons ho- penlijk in beter conditie, zonder kolen en levens- middelenschaarschte zal aantreffen, zoodat het genot dat het ijs ons schenkt, meer algemeen en onverdeeld zal z(jn. Gevonden voorwarpen. Aan het Commissariaat van Politie te b- vragen op werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags: Medaillon, brillen, kinderwantje, machinedeel, rozenkrans in étui, doek, bontje, keinaire, zweep, handschoen, broodkaart. Bij vinders: mes, Oosthof Nieuwsticbt ZZ. 9; schaats, v. d. l^raan Schie 12; das, Nels Maria- straat 10b; damestasch met inh., wea. Van Dij- ke Kortlandstraat 15u; paar schaatsen, Gez. v. d. Berg Singel 88; kinderschaats, Hoeke Ha- vendijk 8; handschoen, Putters Ploegslraat 5; broche, Seijkens Hoofdstraat 29b; kousje en sok je v. Wagtendonk Steenstraat 6; paar schaatsen en rozenkrans, Jansen Fabristraat 66; medaille, Juffermans Gerrit Verboonstraat 1; paar hand schoenen, Zagwijn Brielschestraat 6; roeiboot, v. Waart sleegboot „Mentor" Voorhaven; kleed je, v. Asten Heerenstraat 418; porten.onnaie met inh. (te Delfnhaven gevonden). Vink Warande 41; baret. Spijker Oosterstraat 44; portemonnaie met inh., v. d. Hoeven Oostsingel 64; gouden ring, v. Zulphen Hoofdstraat 193; schort, v. d. Tempel Oostsingel 124; knipmes in étui, Peek Prins Fred. Hendrikstraat 33a; gouden oorbelletje, Schilper- oort Fabristraat 55. Gistermiddag om 12 uur werd ont- Jekt, dat een hooiberg iu een wei aan den Dief- noek in brand stond. Een viertal kleine jongens bleek den brand te he boen aangestoken. De politie heeft gisteravond aan gehouden twee personen uit Rotterdam, die hier op verdachte, wjjze rondliepen. By fouilleering oleek eeu van hen in het bezit van twee breek ijzers. De maunen zijn na verhoor door de politie buiten de gemeente geleid. Door de politie is opdenDaipalhier aangehouden een maD, die een doode Cypersche kat onder zijn jas vervoerde. De man verklaarde het beest daar opgevangen en geworgd te hebben. Hg wilde het mee naar huis nemen om op te eten. Van een plat dakje van hetklooster aan de Korte Haven is een stuk lood en van een woning achter de Teerstoof een stuk zink ont vreemd. De Schipper B., liggende met zijn schuit in de Schie by den overweg, heeft by de politie aangifte gedaan, dat tusschen Zaterdag avond 6 en Zondagmiddag 3 uur iemand aan boord van zijn vaartuig is geweest. De olietank in de machinekamer was opengezet waardoor 150 L. olie is weggeloopen. Men denkt aan sabotage- Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 13 Februari 7.37 v.m. 7.52 n.m. UIT VLAARDINGEN. Een der katholieke raadsleden de heer J. W. Maassen, heeft, naar de „N. R. Crt." meldt, den burgemeester meegedeeld, dat hij voornerpens is in de raadsvergadering van a.s. Woensdag de volgende vragen te stellen 1. Is het aan den burgemeester bekend, dat het raadslid A. Hoogerwerf direct of indirect leveringen gedaan heeft aan de gemeente 2o. Is het aan den burgemeester bekend, dat ook het raadslid A. Hoogendyk leveringen ge daan heeft aan de gemeente 3o Is het aan den burgemeester bekend, dat de heer A. Hoogendyk ook houder is van een «LJ -L

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2