Dagblad voor Schiedam en Omstreken. fönrr fifi De Oorlog. ELI A N E. Gratis Ongevallenverzekering i 1(1 (1 f) 40 n.e Ja.arga.ft Vrij Hi er 16 Februari t6*7 No. 11763. afereeitoislii os fle poli! raielu Toorvurflei. jj y |j Officieele berichten. Rennisffeving. Buitenlandsch Nieuws. Amerika en Duitschland. FEUILLETON Bureau: Boterstraat 50. Tele!. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. bij m Aft ft °y levenslange f1 verlies van gebeele s 1111 een hand, invaliditeitI I» U U voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene bij dood; Verzekeringsbank bij verlies van een duim; te Schiedam. I UU wijsvinger; 1 bij verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kennis dat de stemming ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad, in Kiesdistrict I, ter vervulling der plaats, die is opengevallen door het aannemen e'ener uitgeslotene betrekking door den heer J. N. POST, zal gehouden worden op Dinsdag 27 Februari aanstaande, van des voormiddags acht tot des namiddags v ij f u u r, en wel over de candidaten A. D. DE LEEUW en W. H. VAN DEN TOORN, dat tot de stemming niemand wordt toege laten, dan die volgens de Kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken en in het bezit is van de bij art. 55 der Kieswet vermelde kaart, bevattende een oproeping voor de stemming dat aan een kiezer, die zijn kaart heeft ver 'oren, of wien geen kaart is toegezonden, op zijn aanvraag door of vanwege den Burgemees ter een kaart wordt uitgereikt mits hij voldoende van zijn identiteit doe blijken, en dat tot die uitreiking ook het Stembureau bevoegd is dat artikel 128 van het Wetboek van Straf recht luidt: Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Schiedam, 16 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Reuter seint uit Washington Een nieuwe krachtige eisch om de Amerika nen van de „Yarrowdale" vrij te laten zal binnenkort tot Duitschland gericht'worden. Hij zal vergezeld zijn van een volledige verklaring over de behandeling van Duitschers en Duitsche schepen in de Vereenigde Staten. De „Lokal Anzeiger" meldt, dat de „Orleans" en de „Rochester" hun vertrek hebben uitge steld In het belang van de Amerikaansche zeelieden, voegt het blad erbij, moet men hopen dat dit bericht bevestigd wordt, en de Ameri kanen hun plan definitief opgeven. De „Morning Post" verneemt uit Was hington Het kabinet heeft gisteren beraadslaagd over het bewapenen van koopvaardijschepen Hoewel geen officieele mededeeling gedaan is, verneemt Naar het Fransch. 46 Als zij mij in haar jeugd was toevertrouwd, als het mij toegestaan was haar te leiden, zou zij nu deugdzaam en geëerd zijn. zij zou dan bewaard zijn gebleven voor het ongeluk van de schande en den dood!" „Toch", zei de markiezin, „heb je ondanks je herwonnen invloed er niet in kunnen slagen, met Armand was nogmaals geneigd om boos te worden, maar hij hieid zich in: „Luister naar mij, tot het einde toe, mevrouw, dat bid ik u. Ik heb mijn invloed niet herwonnen, dat heb ik niet gewild, 't Is waar. een oogenblik lang dacht ik. door haar spreken bewogen, bij haat te blijven en haar te beschermen. Zij vroeg mij, of ik haar vriend wilde zijn. Ik dacht, dat dit mogelijk was en bleef. Maar ik begreep spoedig, dat ik mijzelf bedroog, dat deze titel van vriend een valstrik was voor haar zoowel als voor mij dat ik dien slechts kon verdienen op éen ma nier, door van haar te scheiden. Dat deed ik." Deze maal ging Raynald met mij weg. Sedert men dat er verschil van meening in het kabinet heerscht. Ten minste iw.ee 'ministers vreezen dat een wapening onverstandig zou ziin en een aanval van Duitschland zou uitlokken. De pre sident zal nu in deze aangelegenheid een be slissing nemen. Uit New York wordt aan de „Times" ge seind De feitelijke blokkade van de Amerikaansche havens als gevolg van de weigering van Ame rikaansche en andere neutrale schepen om den Atlantischen Oceaan over te steken, veroorzaakt een ontzagelijke opeenstapeling van goederen op de aanlegkaden en spoorwegperrons Yolgens een raming liggen er te New York reeds ruim een millioen ton staal op scheeps gelegenheid te waohten, en het aantal goede rentreinen, die hun iuhoud niet kunnen lossen, neemt hand over hand toe, eveneens wegens gebrek aan uitvarende schepèn. Reeds eenigen tijd heerscht er een ernstig tekort aan goederenwagens voor binnenlandsch gebruik en deze toestand is thans vererg'erd door de onmogelijkheid, de goederenwagens in de havens langs de kust van den Atlantischen Oceaan leeg te maken. Het graanvervoer vooral is zoo goed als ge heel in de war geraakt. Het viervoud van den normalen voorraad tarwe voor dit jaargetijde ligt thans te Chicago opgeslagen. Boston heeft zooveel graan, dat het niets meer kan of wil ontvangenvandaag is daar slechts één wagon lading graan aangekomen. De Delaware Lackawanna Spoorweg volgde hedeu het voorbeeld van 'de Pennsylvania en de New York Central Railway, door aan té kondigen, dat de maatschappij weigert, goede ren van de Westelijke havens in vervoer te nemen, alvorens de huidige opstopping is op geheven. De „Times" verneemt uit Washington In den gisteren gehouden kabinetsraad is be sloten, krachtiger maatregelen te nemen be treffende «de gevangenhouding van de Ameri kaansche zeelieden aan boord van het stoom schip „Yarrowdale". Deze aanhouding en de Duitsche mededeeling,, dat neutrale schepen geen gelegenheid meer wordt gegeven de neu trale zone te verlaten, heeft de spanning ver hoogd. Uit New York seint men aan de „Daily Tele graph Men acht hier bijna algemeen den oorlog inet Duitschland zeker. Vooraanstaande burgers ver bazen ér zich over, waarom de regeering niet erkent dat oorlog onvermijdelijk is en zoodoende de spanniug wegneemt Uit de buitengewone bedrijvigheid bij 't mobliseeren der hulpbronnen van de V. S is intusschen af te leiden dat het officieele Washington het algemeene oordeel deelt. De nationale raad van verdediging heeft zeven leidende mannen op „het gebied van geld en transportwezen, voorziening met munitie voed sel en kleeding enz. aangewezen, om een „com missie van paraatheid" te vormen. Subcommis sies zullen binnenkort in elke stad werkzaam zijn. Wallstrect verwacht eiken dag de mededee ling der regeering dat een 3 pet staatsleening van een half milliard dollars zal worden uitge geven. Officieel wordt bevestigd, dat Whitlock, de Amerikaansche in België van de Duitsche auto riteiten bevel heeft gekregen de Amerikaansche vlag op de Amerikaansche legatie in Brussel te strijken. Dit heeft diepen indruk gemaakt in officieele Amerikaansche kringen en, zooals alge meen erkend wordt, de spanning in de betrek kingen met Duitschland grooter gemaakt. DE DUIKBOOTOORLOG. In het Engelsche Lagerhuis heeft Bonar Law meegedeeld, dat Lloyd George den 19den dezer een verklaring zal afleggen over de politiek der regeering nopens verdere beperkingen van den invoer, en den landbouw, zulks in verband met den duikbootoorlog. Lloyds meldt: De EngeLche stoomschepen „Cilicia" en „Per- ga" zijn gezonken. De bemanningen zijn gered. Het Engelsche zeilschip „Kin Alfred" is fioor een Duitschen onderzeeër tot zinken gebracht. Negen leden der bemanning zijn gered. De ka tein is gevangen genomen. Het Engelsche stoomschip „Margarita" en twee Engelsche stoomtrawlers zijn gezonken De bemanning van de „Ierland" is gered na 90 ureu. in de-booten te hebben rondgezwalkt. De Chineesche gezant te Berlijn overhandigde aan den staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken het afschrift eener nota, die zijn regee ring den keizerlijken gezant te Peking den 9en Februari heeft doen toekomen en waarin tegen de nieuwe maatregelen voor den duikbootoorlog nadrukkelijk geprotesteerd wordt. Het bericht van vijandelijke zijde, dat de Chineesche regeering de diplomatieke betrek kingen met Duitschland afgebroken zou hebben of dat een dergelijke stap onmiddellijk te wach ten was. is onjuist. Het Wiener Correspondentie-bureau heeft slechts een gedeelte geseind van de tekst van de Braziliaansche nota aan Oostenrijk en een voudig den slotzin en de belangrijkste passages weggelaten. Deze luidt als volgt „Dientengevolge wijst de Braziliaansche re geering er op, dat op de keizerlijke en konink lijke regeering de verantwoordelijkheid vallen moet, in alle gevallen, waarbij van het oogen blik af, waarop de erkende principes van het volkenrecht of de door Brazilië en Oostenrijk mede onderteekend verdragen geschonden wor den, Braziliaansche onderdanen betrokken zijn." AAN HET WESTELIJK FRONT. Duffsch stafbericht Front prins Rupprecht van BeierenIn den laatsten tijd hebben ziclr aan het front tusschen Armentiéres en Atrecht talrijke gevechten van verkcnningsafdeelingen .afgespeeld. De vijand twee jaar hoorde ik haar naam niet meer noe men, En sedert dien tijd, dat weet u, heb ik nooit meer van haar gesproken." „Na haar verdwijnen", zei de markiezin, „heerschte eerst een groote geheimzinnigheid over haar lot en later geraakte zij in vergetel heid. Mijnheer de Therigny was gelijk met zijn vrouw verdwenen en toen hij vijf jaar later in Parijs terug kwam, was hij hertrouwd Men ver drong zich om deze tweede vrouw en dacht niet meer aan de eerste Men vertelde slechts, dat men meende gehoord te hebben, dat zij slecht en ongelukkig gestorven was." Armand verbleektezijn gelaatstrekken trok ken zich samen, zooals bij het begin van hun onderhoud. „Slecht", zei hij ontroerd, „ja. het is met haar afgeloopen, zooals het moest gebeuren, toen zij eenmaal op die helling stond, zeer slecht en zeer ongelukkig helaas 1 verschrikkelijk zelfs 1 „Maar", ging hij voort, terwijl hij de oogen ophief, „ik heb op dit punt een meening, die troost en hoop verleent." „Wat meen je daarmee, Armand Ik ken de feiten nietvertel mij nu eens, hoe alles toen gebeurd is." „U weet toch zeker wel, dat haar man, onte vreden en ongerust, wel wat te laat. over de hulde van een vreemdeling, die een aanhouden de gast bij hen geworden was. haar plotseling noodzaakte Parijs te verlaten en haar naar he Zuiden van Frankrijk bracht, waar hij op eeni gen afstand van Marseille een villa had." „Ja. iedereen weet dat, maar verder niets dan dat hij weduwnaar geworden is." ïWelnuplotseling vertrok zij naar Mar seille. Zij scheepte zich in naar Livorno, om daardoor hem te bereiken, van wien haar man haar had gescheiden. De boot waarop zij zich bevond, stootte op een mistigen nacht tegen een ander schip, dat uit de haven kwam. Deze vreeselijke botsing is genoeg besproken om u die te herinneren alle bladen waren er vol van." „Ik herinner het mij inderdaadmaar ik wist niet, dat zij aan boord was van dat vaartuig „Haar man wist te beletten, dat haar naam opgegeven werd. Men wist slechts, dat zij hem verlaten had en dood was men wist niet, dat zij zich op dat ongelukkige schip bevond en dat zij onder de slachtoffers geteld werd van deze vreeselijke ramp." „Arme Armand, dat is verschrikkelijk." Zij zwegen eenige oogenbfikken. De markiezin was werkelijk bewogen en Armand. ontroerd door al die herinneringen, had moeite voort te gaan. „O ja I verschrikkelijk is het woord," ging hij eindelijk voort „Maar ik geloof, dat God, die oordeelt en straft, die weegt en vergeeft, ge heimen van goedheid verbergt onder dien bij zonderen en schrikkelijken angst., waar de ge dachte voor terugdienstik geloof, dat zulke oogenblikken tegen een geheel leven opwegen ik geloof dat zij den hemel kunnen openen had bij zijn herhaalde ten deele met, ten deele zonder vuurvoorbereiding, begonnen onderne mingen aanmerkelijke verliezen. De in onze handen gebleven gevangenen brachten uitsluit sel van waarde, dat door de uitkomsten van vele eigen met bekwaamheid uitgevoerde ver kenningen aangevuld is. Gisteren was tusschen Serre en de Somme met gebruik van vele zware kanonnen en artil lerie strijd, vooral in de avonduren, hevig. Aanvallen van de infanterie hadden niet plaats. Er kwamen in ons krachtdadig vuur slechts kleine gedeeltelijke voorwaartsche bewegingen tegen eenige van onze vooruitgeschoven posten tot stand, die volgens het bevel op de hoofd stelling terugtrokken. Van het Kanaal tot aan de Vogezen begun stigde de heldere lucht de werkzaamheid van de vliegers. De vijanden verloren gisteren 7 vliegtuigen, waarvan luitenant van Richthofen er 2 (zijn 20ste en 21ste) in een luchtgevecht neerschoot'. Het Fransch avondcommuniqué meldt Twee verrassende aanvallen in Camppagne, een ten Zuiden van Sainte Marie k Py, de ander ten Westen van Butte du Mesnil leverden ons 26 Duitsche gevangenen op. Een Duitsche aanval op onze vooruitgeschoven posten van Bezonvaux mislukte. Het Engelsche communiqué luidt Wij ondernamen een welgeslaagden raaid ten Noord-Westen van Gueudecourt. Vijandelijke raids ten Noorden van Loos en ten Westen van Meenen werden afgeslagen. Een derde raid bereikte een onzer posten ten Noord-Oosten van Yperen, doch werd teruggedreven. Aanzienlijke arrillerieactiviteit, vooral ten Noor den van de Somme en in den sector van Yperen. Onze vliegtuigen bombardeerden plaatsen van militair belang achter de vijandelijke lin es. Een Duitsch vliegtuig werd vernield, twee andere moesten beschadigd landen. Een onzer vliegtuigen is neergeschoten, twee andere worden vermist. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Duitsch stafbericht -Front prins Leopold van BeierenAan den spoorweg Kowel Lunck overrompelde een van onze patrouilles een Russische veldwacht en bracht 41 gevangenen terug Ten Z.W. daarvan bij Kisielin haalden aanvalstroepen 30 Russen en 1 machinegeweer uit de vijandelijke stelling. Ten N. van den spoorweg Zlocow-Tarnopol ge lukte een goed op touw gezette, met kranigheid doorgezette onderneming in haar geheelen om vang Na een korte beschieting drongen storm troepen ongeveer 100 M. ver in de Russische linie door. Zij namen de bezetting van 6 officieren en 575 man gevangen en hielden zich vijf uur in de vijandelijke loopgraven staande. Intusschen slaagden de mineurs erin, om uitgestrekte mijn gangen te vernielen en een onder onze stelling gegraren tunnel onschadelijk te maken. „Ik hoop en geloof nu ook, dat de ongeluk kige, met die te doorleven, genade heeft ver kregen en vergiffenis. Deze gedachte heeft in mijn ziel geschenen als een lichtstraal van bo ven en er de wanhoop uit verbannen De ongewone vlam, die een oogenblik geschit terd had in de oogen van Armand, werd weer zichtbaar, en doofde toen uit. Zijn blik werd kalm. zooals gewoonlijk. De markiezin drukte hem bewogen de hand en zweeg „Wat hebt gij een groote ziel, Armand 1 En wat een onvergelijkelijk hait"! Armand vatte de beide handen, die de zijne omvat hielden, drukte er een kus op en vervolg de „Welnu, als u mij een weinig vertrouwen en liefde waardig keurt, als het mij werkelijk ge oorloofd is zooals u zegt, mij als uw. jongeren brcteder te beschouwen of als uw oudsten zoon, veroorloof mij dan ook de vraag, of u nu niet zoudt meenen.„dat de ongelukkige moeder van Laura d'Aigremont op dit oogenblik met berouw denkt aan het stille en vreedzame leven, dat haar arm kind bij mij zou geleid hebben, „Dat geloof ik zeker die arme vrouw ik be klaag haar diep." Wordt verve d.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1