W. H. VAN DEN TOORN (R. K.) DE GETORPEDEERDE NEDERLANDSCHE SCHEPEN Binnenland. tads- eai Uewuatelyk flieiiwB. Gemeenteraad» verkiezing. duikbootoorlog nu onherroepelijk is. Hierna volgde het polemische gedeelte van de redevoering, dat echter over het algemeen slecht te verstaan was, wat de belangstelling spoedig deed afnemen. Ook de rijkskanselier zelf werd door het voorlezen vermoeid, zoodat hij aan het slot van zijn redevoering bijna geen stem meer bezat. Zonder eenige betooging ging het Huis nu over tot de agenda. De Socialistische Arbeids gemeenschap deed, terwijl de rijkskanselier aan het woord was, geen enkel protest hooren. De rechterzijde liet, hoewel haar houding demon stratief koel was, niet zulk een vijandige stem ming blijken als bij vorige gelegenheden wei het geval was. Nieuwe troepenbewegingen hebben m Belgie plaat?. Te Diest in 't Noorden van Brabant, was tot nu toe een klein garnizoenthans zyn er 5000 man troepen aangekomen -uit Roemenië. Te Schoffen naby de stad leggen de Duitschers een vliegplein van verscheidene H.A. oppervlakte aan; de vliegers zuflen by particulieren in 'tdorp worden ingekwartierd. De aankomst van de «Orleans® in de Gironde geeft de Fransche bladen aanleiding tat. talrijke artikelen. Men verwacht, dat de «Orleans® van morgen om 11 uur te Bordeaux voor anker zal gaan. Eenparig zijn de bladen van oordeel, dat de reis van de «Orleans® meer nog dan de aan komst van de Braziliaansche schepen te H&vre en de Engelsche en Fransche schepen te Bilbao aantoont, dat de z.g. blokkade ydel is. De aan komst van de «Orleans" wordt binnenkort ver wacht. Zelfs is reeds meegedeeld, dat de ver tegenwoordiger van de reedery een telegram uit Bordeaux heeft ontvangen, waarin gemeld werd, dat ook de Rochester reeds aan den mond van de Gironde gesignaleerd is. Woldistributie. Het Correspondentie-bureau meldt uit s-Graven- hage De wol-com missie, die belast is met de distri butie van wol hier te land, deelt ons het volgen de mede Hoewel alle Nederlandsche wol is gevorderd en door de houders aan het legerbestuur moet worden afgeleverd, zyn door enkele vellenblooters aan fabrikanten aanbiedingen van wol gedaan en het spreekt van zelf, dat deze wol dus aan de vordering is ontrokken. Dit vormt een misdrijf, waarvoor de eigenaars der wol met den stiaf- rechter in aanraking zullen komen. Het is zeer te betreuren, dat door eenige fa brikanten zulke aan de vordering onttrokken wol is opgekocht en de wol-commissie heeft na ryp beraad gemeend, dat voortaan allen, die zulke wol opkoopen, van het verder verkrijgen van Neder landsche of andere wol hehooren te worden uit gesloten. In twee gevallen, dekenfabrikanten betreffende, heeft de wol-commissie thans nog genoegen ge nomen met door deze te betalen boeten resp. van f 1000 en f 10.000, welke sommen 2ij heeft afge- gedragen aan het Koninklijk Nationaal Steunco mité 1914. Het correspondentiebui eau te 's Gravenhage meldt Naar wjj van het departement van Marine ver namen, is door den Duitschen marine-attaché aan den chef van den marinestaf op 14 Februari me degedeeld, dat op 22 Februari relatieve veiligheid kon worden gegeven voor uit Falmouth vertrekkende Nederlandsche schepen, welke gezamenlijk zouden varen door de naar het Westen loopende vrijgelaten geul voor Ameri- kaansche schepen. Eerst 17 Maart zou abso lute veiligheid tegen onderzeebooten kun nen worden gewaaiborgd. Tegen het mijnenge vaar was uit den aard der zaak geen garantie te geven. Door den chef van den marinestaf werden de reeders onmiddellijk met een en ander in kennis gesteld. Landbouwverloven. De heer Schimmelpenninck heeft betreffende het verleenen van landbouwverloven in verband met bet gereed maken van den grond voor de nieuwe productie, d.d. 21 Febr. 1917, de volgende vraag ingezonden Is de minister van Oorlog bereid rekening te houden met de groote behoefte aan werkkrachten, die er, zoodra de vorst uit den grond zal zyn, op het platteland zal ontstaan om den grond voor de nieuwe productie gereed te maken en den achterstond in te halen, die uit de langdurige en strenge vorst is voortgevloeid en nu in even ruime mate als in den oogsttijd landbouwverloven te verleenen Het antwoord van minister Bosboom luidt Vermits tijdens de verschillende oogsten in 1916 slechts aan 1°/» der sterkte van de onder- deelen bijzonder verlof werd verleend, en dit per centage inmiddels tot 20 is uitgebreid, zal ten behoeve van de grondbewerking in het aanstaande voorjaar uiteraard over veel meer weikkrachten kunnen worden beschikt dan zulks tot dusver in het mobilisatietydperk hét geval was. Ter bespoediging van de afdoening van de aan vragen om land- en tuinbouwverlof, zal gedurende de maand Maart aan de compagnies- en over eenkomstigs commandanten de bevoegdheid wor den verleend om op alle aanvragen te beslissen. Ook kan aan, de belangen van land- en tuin bouw worden tegemoetgekomen door het te werk stellen van geïnterneerden, echter alleen dan wan neer de belangen van den Nederlandsohen arbeider daardoor niet worden gesehaad. Naar schatting zijn ongeveer 5000 tot dit werk geschikte arbeiders onder de geïnterneerden aan wezig aanvragen tot het beschikbaar stellen van hen behooren gericht te worden aan den heer hoofd van het bureau: Interneering vaa het Al gemeen Hoofdkwartier te 's-Gravenhage. De geïnterneerde Duitsche duikboot. De Duitsche duikboot, die te Vlïssingen geïn terneerd werd, lag Maandagavond nog te Veere en aan boord bevinden zich nog enkele leden der bemanning, die blykbaar voor het besturen der boot zyn aangewezen. Japan en Ned.-Indië. Men seint uit Batavia Het «Bat. Nbld.® meldt, dat de Japansche jour nalist Mas Marce in voorloopige hechtenis is op sloten wegen een artikel, dat haat zaait tegen de regeering. Beperking verbouw van land en Tuinbouw-gewassen. In een uitvoerige toelichting van wege het ministerie van Landbouw tot de beschikkingen tot verdere beperking van den verbouw van be paalde land- en tuinbouwgewassen, ten gevolgd van de ongunstiger geworden omstandigheden ten aanzien van den aanvoer van levensmidde len, wordt opgemerkt, dat alle belanghebbenden er rekening mede kunnen houden, dat alle ge schikte maatregelen getroffen zullen worden om te voorkomen, dat de teelt voor export voor- deeliger zal zijn. dan de verbouw van gewassen, die voor binnenlandsch verbruik kunnen dienen, (St. Ct.) dat die verbinding alleen zal beBtaan tusschen Vlissingen en Southwold en dreigt, dat indien de stoomschepen zich naar eenig ander punt van de Britsche kust begeven, na aankomst in de Engel sche territoriale wateren maatregelen tot hun vernieling zullen worden genomen. Intusschen moet worden opgemerkt, dat South wold geen haven heeft en slecht gelegen is voor passagiersverkeer. Woningbouw. Bij Kon. Besluit is aan de gemeente 's-Graven hage een voorschot verleend uit 's Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste f276.000, ten einde de gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de vereeniging «Verbetering Zy Oqs Streven® alhier, voor den bouw van 106 woningen en 2 winkelwoningen op van de gemeente in erfpacht te bekomen terreinen Kamers van Koophandel. Prof. mr. M. W. F. Tieub, die in de 6 Maart te Utrecht te houden gecombineerde vergadering van Kamers van Koophandel zou inleiden het vraagpunt: De organisatie van den handel en de industrie in Nederland na den oorlog, heeft aan de Kamer te Meppel bericht, dat hij wegens zyn benoeming tot minister van fiuanciën daartoe niet in de gelegenheid is. Het vraagpunt: Is de invoering van den han delsregister voor den handel en de industrie in Nederland gewenscht, zoo ja, hoe kan dit worden ingericht em aan het doel te beantwoorden, nl. den bonafide handel te steunen, zal worden toege licht door nar. C. Frikkers te Amsterdam. Geen adressen aan Regeering of Ministerraad. In de «Staatscourant" wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat op adressen aan de Regeering of aan den Raad van Ministers niet kan worden beschikt. Adressanten, die een be schikking op een verzoek wenscben moeten zich wenden tot den Minister, wien de zaak in het byzonder aangaat. Ontginning van steenzout. By de Tweede Kamer is ingekomen een Ko ninklijke boodschap ten geleide van een ontwerp van wet betreflende ontginning van steenzout bij Buuise (gemeente Haaksbergen). Oost Java suiker. Men seint uit Batavia: Men verwacht dit jaar een buitengewoon schit terende oogst van Java suiker, terwyl de pry zen, in verband met de moeilijkheden op politiek ge bied en de daarnic voortvloeiende stagnatie in de Cubaansche suikernijverheid, vaster worden. In bevoegde suikerkringen hier is men zeer opti mistisch. Engelsch aviateur geïnterneerd. Men meldt uit Vlissingen Een Engelsch vliegtuig deed een noodlanding by Oostburg in Westelyk Zeewsch-Vlaanderen. De aviateur is geïoterneerd en vertrok gistermor gen naar hier. Nederlandsche Bank. Wegens benoeming tot minister van Finan ciën is mr. M. W. F. Treub eervol ontslagen als Koninklijk commissaris der Nederlandsche bankals zoodanig is benoemd mr. dr. A. van Gijn, oud-minister van Financiën. Soepgroenten. Naar het „Centrum" meldt, heeft de Neder landsche regeering van de Vereenigde Groenten- en Vruchtendrogers een zeer belangrijke hoe veelheid gedroogde Julienne-groenten aangekocht, ten einde deze voor de distributie van levens middelen voor het volk beschikbaar te stellen. Beteugeling smokkelhandel. Het tijdstip van in werking treding van de wet, houdende vaststelling in de tegenwoordige buitengewone omstandigheden van bepalingen in het belang van eene meer afdoende beteuge ling van smokkelhandel, is bepaald op 1 Maart 1917. 8taat van beleg. Met ingang van 1 Maart 1917 zyn in de pro vincie Gelderland de gemeenten Brummen, Doorwerth, Renkum en Voorts in staat van be leg verklaard. Tweede Kamerverkiezing. EMMEN. Bij de gister gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer in dit di strict werden uitgebracht op den heer Bergmeijer 1896 en op den heer Sibenga Mulder 3186 stem men Gekozen is de heer Sibenga Mulder. Meer ontginning. In deze tijden van voedselnood kan het zijn nut hebben eens te wijzen op het feit, dat tal van bouwterreinen braak liggen welke by oor deeldundige behandeling vruchtbaar kunnen worden gemaakt. Men weet dat de Nederland sche Heidemaatschappij reeds tientallen van jaren doende is, woeste gronden in bouw- en grasland te herschapenin 1913 niet minder dan 2279 bunder. Doch niet alleen woeste gron den, ook gazons, wilde weiden, wildparken, voetbalvelden zouden dienstbaar gemaakt kun nen worden aan de teelt van voedingsgewassen De regeering kan krachtens art. 7 der Dis- tributiewet het verbouwen van sommige gewas sen verbieden of beperken, indien de verbouw van andere van meer belang is voor de voe ding van mensch en dieren zij heeft van haar bevoegdheid dan ook reeds gebruik gemaakt. Met de gronden echter, die voor de teelt van geen enkel gewas worden aangewen.,, ook al zyn zij daartoe zonder veel moeite geschikt of althans geschikt te maken, bemoeit de regee ring zich niet. En dit valt te betreuren, waar juist de teelt van voedingsgewassen van zoo buitengewoon groot belang is. In de „Gelderlander" wijst hierop de heer A. E. J. Bruinsma, de oud-chef van het staat- boschbeheer in Indië. De heer Bruinsma erkent, dat de moeilijkhe den vele zijn. Met het oog op eventueele ont ginning van bouwterreinen te Nijmegen, schrijft hij „Van vele terreinen, die een reeks van jaren op een gegadigde wachten, is het hoogst onwaar schijnlijk, dat er juist dit jaar een liefhebber zou opdagen. Daarnaar ziet het er toch waarlijk niet uit. Mest is duur en moeilijk te krijgen. Doch zóó is de toestand niet, dat daaraan voor iemand, die het noodige geld kan en wil geven, geen aankomen zou zijn.. Een rendabele onder neming zal -de ontginning, en onmiddellijk daar op volgende bezaaiïing of bepooting in dezen tijd wellicht niet zijn. Daarop valt in geen geval te rekenen. Doch dit is de zaak ook niet. Het han delt zich er omof het mogelijk is, binnen de gemeente Nijmegen verschillende stukken grond, die thans braak liggen nog in het aanstaande voorjaar in cultuur te brengen, en nog in den loop van dit jaar aardappelen of andere gewassen te doen opbrengen En op deze vraag kan het ant woord slechts bevestigend luiden. Hoe groot de opbrengst zal wezen, is niet te ramen. Het kunnen slechts eenige honderden mudden aardappelen, of iets anders zijnhet kan ook in de duizenden loopen. Dit zal nader moeten blijken. Doch hoe het zijnu het steeds meer begint te nijpen, rust op elk onzer meer dan ooit de zedelijke plicht te zorgen, niet slechts, dat alles wat tot voedsel van mensch of dier kan dienen, op de meest doelmatige wijze wordt aangewend, maar eveneens het zijne er toe bij te dragen, dat de hoeveelheid voedsel, die de bodem, in de eerste plaats die in de ge meente onzer inwoning, kan voortbrengen, zoo groot mogelijk zij. Om die reden behoort dan ook m.i. de uitvoerbaarheid, verschillende thans braak liggende terreinen in de buitenwijken van Nijmegen, zij het gepaard met eenige risico en wellicht geldelijk verlies, onverwijld in cultuur te brengen, ernstig te worden overwogen, en eventueel, daartoe te worden overgegaan." „Indien de verzamelstaten overeenkomen met het aantal ingeleverde bladen en bons, schryft het gemeentebestuur ten name van hem, die de staten inleverde, bestelkaarten uit tex ver krijging van de gewenschte grondstoffen." lo. Is het de bedoeling van den minister van landbouw, nijverheid en handel, dat die gemeen tebesturen bij het schrijven van de hier bedoelde bestelkaarten ter verkrijging van de gewenschte grondstoffen rekening houden met het totaal cijfer der ingeleverde verzamelstaten en zoo ja, in hoeverre moeten de gemeentebesturen daar mede rekening houden 2o. Indien met het totaalcijfer der ingeleverde verzamelstaten bij het schrijven van de bestel kaarten ter verkrijging van de gewenschte grondstoffen door de gemeentebesturen rekening moet gehouden worden, heeft de minister dan overwogen en is Zijne Exc. bereid mede te deelen wat zal geschieden, indien a. de ter distributie aanwezige voorraden niet hebben toegelaten in eenige gemeente zooveel brood te bakken als volgens de rantsoeneering aan elk hoofd der bevolking mocht worden verstrekt b. het gebrek aan een der bedoelde grond stoffen aanleiding gegeven heeft tot opvoering van het gebruik van een of meer der andere grondstoffen c. de opgave van een gemeentebestuur bedoeld in art. 5 afwijkt van de vorige opgaven, wat betreft het aandeel der verschillende broodkaar ten of de keuze der verbruikers in art. 3 zich niet heeft toegepast aan de in art. 5 bedoelde opgave. Het antwoord van den heer Posthuma, mi nister van landbouw, nijverheid en handel, (in gezonden 26 dezer) luidt I. Bij de invulling der bestelkaarten zal nauw keurig rekening moeten worden gehouden met het totaalcijfer der ingeleverde verzamelstaten. Slechts binnen die grenzen en met inachtne ming van de desbetreffende bepalingen der dis tributieregeling kunnen bestellingen plaats heb ben en kan met de wenschen van belangheb benden rekening worden gehouden. II. De moeilijkheden, welke de steller der vraag zich gedacht heeft, hebben zien tot heden niet voorgedaan. Mocht de minister geroepen worden ze tot oplossing te brengen, zoo zal hy elk bijzonder geval afzonderlijk dienen te beoor- deelen en kan hij dan bezwaarlijk in een alge- meene beantwoording treden. De dienst op Engeland. Reuter verneemt, dat de Duitsche regeering onderhandelingen heeft aangeknoopt met de Maatschappij «Zeeland® in verband met de her vatting van de regelmatige passagiers- en post verbinding met Engeland. Duitschland wenscht Uitvoering van de Distributiewet. Het lid van de Tweede Kamer de heer Van Best had betreffende de uitvoering van artikel 18 der Distributieregeling 19 dezer de volgende vragen gesteld In artikel 13, le lid, van de bij ministerieel besluit van 27 December 1916 uitgevaardigde distributieregeling van brood, bloem, meel en rogge wordt bepaald De uitslag der heden gehouden stemming ter verkiezing van een lid van .den Gemeenteraad in Kiesdistrict I (Stadhuis) is als volgt Aantal kiezers1023 Uitgebr. stemmen569 Van onwaarde Geldige stemmen565 A. D. DE LEEUW (C. H.) 208 stemmen. W. H. VAN DEN TOORN (R. K.) 357 stemmen. Gekozen is de heer Zooals gewoonlijk bij een tusschentijdsche verkiezing, was de belangstelling bij de gister gehouden stemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad in district I niet bijster groot. Van de 1023 kiezers hebben er in dit district slechts 569 aan de stemming deelgenomen. Ook onder de katholieken waren vele thuisblijvers. Het resultaat der stemming was zooals men vrij algemeen had verwacht dat de candidaat der katholieken, de heer W. H. v. d- Toorn, de overwinning behaalde. De verhouding der partijen in den Raad blijft ongewijzigd. Aangezien binnen een zeer kort tijdsbestek toch overal nieuwe Raadsverkiezingen moeten plaats hebben, in verband met de invoering der Evenredige Vertegenwoordiging, had men van C H. zijde werkelijk verstandig gedaan zich bij het gebruik, om bij een tusschentijdsche recht- sche vacature de zetel te laten aan de partij die hem bezette, neer te leggen. Veel kosten en noodeloos werk had achter wege kunnen blijven. Hedenmorgen is in een logement alhier aangehouden een landstormplichtige, die uit zijn garnizoen was gedeserteerd. Hy is naar zyn garnizoen overgebracht. Hoogwater teSchiedam: Donderdag 1 Maart 9.31 v.m. 10.05 n.m. DIT ROTTKBDAJL De 20 graanbooten, die j l. Zaterdag van hief hadden moeten vertrekken, zijn, zooals men weet, ten gevolge van de jongste gebeurtenissen op zee, niet uitgevaren. Als vermoedelijke datum van vertrek wordt thans in scheepvaartkringen 5 Maart genoemd, den datum waarop door de Duitsche regeering zekerheid omtrent de veilig6 vaargeul is beloofd. Het besluit tot uitvaren is genomen op da reedersconferentie van 1.1. Zaterdag. Bij den tandarts Maurice Son, Schiedamscbe Singel 11, is ingebroken. Uit een kast, die open gebroken werd, is f27 ontvreemd. Bjj den schoenmaker K. de G. in de Weezen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2