Gemengd Nieuws. Laatst» Beiick tea. TELBUBAM1IBS. Burgerlyke Stand. 3.- Broodkaarten De verwisseling van de" broodkaarten is heden morgen aan de verschillende bureaux vlot van stapel geloopen. Degenen, die hun broodkaart kwamen ruilen, werden vrij spoedig geholpen. Had ieder zich aan het verzoek gehouden en Z1jn broodkaart op de daarvoor bestemde uren Ongeboden, dan zou niemand zich over de regeling te beklagen hebben. Nu was het vandaag tot laat in den middag aan het broodbureau Oude Kerkhof een gedrang, dat de politie meermalen Bioest tusschenbeide komen om ordeverstoring te beletten. Behalve dat de laatkomers uren op hun kaart hoesten wachten, veroorzaken zij den ambtenaren veel onnoodig werk. Voor een goeden gang van taken is het coodig dat ieder zich stipt boude aan de gegeven voorschriften. Men bespaart zieh zelf en anderen daardoor veel ongenoegen. Polen-Mis. Men schrijft ons Gisteren woonden ruim 6C0 Polen, die hier ter stede gehuisvest zijn, om 12 uur de H. Mis i in de Havenkerk. Deze H. Mis volgens ^oorschrift der geestelijke overheid alleen voor Z/olen toegankelijk, werd opgedragen door den fanciscaner pater Mazurowsky, uit Rotterdam, eveneens Pool van geboorte. Het was treffend eQ stichtend tegelijk. Men kon het den armen zwervers aanzien, hoe gelukkig zij zich gevoel en, nu zy eindelijk weer rustig de H.H Ge heimen van hun geloof konden vierenonder Lijdens-meditatie zag men tranen in menig oog. Zelf zongen de Polen gedurende de plechtig heid han statige, eenigszins zwaarmoedige hederen. Hoe diep is het katholieke geloof in de harten er Polen geworteld. Geen twintig-urige werk- a8i geen derven van Zondagsrust, geen achter volging vermochten dat geloof te verwoesten. ■Hun geloof heeft hen voor demoralisatie be waard en gesteund in de moeilijkste jaren van hun leven. Eén vraag slechts: Hoe zouden wij, Hollanders geweest zijn, als wij ondergaan hadden, wat de Holen doorleefd hebben? In de Polen zien we de kracht en de eenheid van ons geloof. De eenheid ookwant is het geen heerlijke gedachte, dat men, hoe ver 'ook van het vaderland verwilderd, toch overal het Vaderhuis des geloofs vindt, waar hetzelfde °ffer wordt opgedragen, en hetzelfde Woord Gods wordt gepredikt? In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de branderij van de fi'ma Hazenkamp aan de Westeikade. Ont vreemd werd een kit en twintig-liter moutwijn. et kasije van den meesterknecht was openge broken en daaruit werden meegenomen 2 flesschen tnet drank en een horloge. De kit is gister middag in een sloot teruggevonden. Gisteren is door de politie in be- waring gesteld een beschonken persoon, die in beschonken toestand zijn vrouw en kinderen met een mes zou bedreigd hebben. Hoogwater te Schiedam. Dinsdag 6 Maart 3.10 v.m., 3.19 n.m. DIT VLAAJRDINGEN. Met het oog op de inkomsten (f 8.350), welke de gemeente jaarlijks geniet uit de heffing van tolgeld, stellen B. en W. den raad voor afwijzend to beschikken op het verzoek van den A.N.W.B., om den tol aan de Vyf Sluizen tusschen Vlaar- dingen en Schiedam op te heffen, of ten minste in ieder geval by de nieuwe verpachting voet gangers en wielrijders vrij te stellen van het betalen van tolgeld. B. en W. wenschen de verpachtingsvoorwaarden alleen zoodanig te wijzigen, dat werklieden, die uiten de gemeente arbéid verrichten en zij, die Ui aardingen elders onderwijsinrichtingen ezoe en, vrijgesteld kunnen worden van betaling van tolgeld. 6 Bovendien stellen zy den raad voor in beginsel te besluiten tot de opr.chting van een gemeente- I lijken opleidingscursus voor bewaarschoolonder wijzeressen en tot wijziging van de voorwaarden, waaronder aan bjjzoedere bewaarscholen gemeen, teljjke subsidie wordt. Volgens de gewijzigde voorwaarden zal dejaar- lyksche subsidie welke thans f5300 bedraagt, verhoogd worden tot f9.637.50. DIT &OTTSRDA1K. Door inaluiping ia ingebroken in de woning van den koopman A. R. 0., wonende in de Vier Ambachtenstraat. Uit de slaapkamer werd ge stolen een geldkistje waarin een bankbiljet flOOO,— en 5 effecten elk van 1000 nominaal. Te Rotterdam is aangehouden een Pool verdacht van diefstal van een horloge met ket ting en een diamanten speld. Aan het Politiebureau aan de Torenstraat is gedeponeerd een zilverbon van 12.50, die ge heel met de pen was geteekend, zoo fraai, dat het byna niet was te onderscheiden van een echte. had Zondag dienst en gebruikte-vémsteeeks l- i «M voldoening zijn te weten, dat hunvoörgan- uur in de kazerne nog het. middagmaal .'Te half gers voor even groote zwarigheden hebben ge zes ontbrak hij echter op het ap-pèl Op dit staan en evenmin als zij het panacee hebben tijdstip vond men zijn kamerdeur gesloten, iets gevonden voor de ongewone nooden van deze waaraan geen bijzondere aandacht werd gewijd, j beroerde tijden. Hedenochtend vond de oppasser van G. de deur nog gesloten. Na met een tweeden sleutel de deur te heb ben geopend, zag men in de kamer het zwaar verminkte lijk van G Blijkbaar met een pook was het voorhoofd en de neus verbrijzeld en met een tafelmesje de hals doorgesneden. Ver moed wordt dat diefstal en drijfveer is geweest tot den misdaad, welke naar omstandigheden te oordeelen, door meer dan een persoon moet zijn gepleegd Vermist wordt o.a. de sleutel van de brand kast, waarin G'can tin egelden bewaarde. Broodkaarten als rantsoeneer in gs bons. Te Haarlem heeft men een rantsoenee. rmgssysteem waarbij de broodkaarten worden gebruikt bij het betrekken van de verschillende refieeringsartikelen. De winkeliers geven door stempels op de kaarten aan wat gebruikt is. De Minister heeft dit verstandige systeem goedge keurd. Stopgezet. De Glasindustrie te Culem- borg is in geheelen omvang voor on bepaalden tijd stopgezet. Er wordt aangedach tOp het telegrafisch verzoek van den Bond van handelaren in comestibles aan den minister van Landbouw om spoedige beschikbaarstelling van zout, daar er overal gebrek begint te komen, is als antwoord ontvangen, dat aan bel telegram de noodige asn- dacht zal worden geschonken. Géarresteerd. De grenswacht te Winters wijk heeft gisteren twee in uniform gekleede üuitsche soldaten bij een poging tot smokkelen gearresteerd. Diefstal. Te Vlissingen zijn gisternacht twee marine matrozen, die op een kruiwagen een stuk koper vervoerden van 80 K.G., gearresteerd. Het koper was ontvieemd aan boord vaneen marine- vaartuig. De diefstal te Gorinchem. Als ver dacht van den diefstal in het Distributielokaal te Gorinchem is de hoofdagent R. aldaar in verze kerde bewaring genomen. In den nacht vau Woensdag op Donderdag had de inbraak in het bureau van het levensmiddelen- bedrijl te Gorinchem plaats, welk bureau is ge vestigd bij het commissariaat van politie in 't stadhuis. Vermoedelijk is men met een valschen sleutel de kamer binnengekomen. Uit een 4ast werd een ijzeren geldkist genaaid. De geschonden geldkist is door eenige schippers gevonden op het ijs by de pont der rivier aan de vluchthaven. Lu de kist was nog eenig zilver en kopergeld aanwezig. In de aangrenzende wacht kamer van de politieagenten had hoord. Brand. Te Stratum zijn de wijnhandel van den heer H. M. C. v. S. benevens eenige berg plaatsen van dea heer H. J. B. K. afgebrand. De brandweer wist de belendende woonhuizen te behouden. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbekend. Ongelukken. In den Haag is een juffrouw, die Donderdag in ae Hobbemastraat door een on bekend gebleven wielrijder werd aangereden, in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Geen gas te Sluis. Sinds eenige dagen mist de gemeente Sluis weder naai gastoevoer uit Brugge. Vermoedde men eerst, dat deze was af gesloten door de Duitschei s, nu wint het vermoe den veld, schryft het Hold., dat bij het maken van versterkingen op oDze grens door de Duuschers een lek in de hootdleUng gekomen is. Smokkelen van runderen.' Aan Rijks ambtenaren van Heurne Aalten gelukte het gis termorgen 13 koeien en 2 st.eren in beslag te ne- men. De die. en waren bepakt met smokkel waar. De begeleiders wisten te ontkomen. Kolennood. De Limburgsche mijnen leve- op het oogenblik nog geen gaskolen (kolen pet. of meer gas bevatten) meldt het Men verwacht evenwel van de in aanleg men niets ge ren die „Hbld" zijnde Staatsmijn „Maurits" in de toekomst een groote hoeveelheid gaskolen. Staatsmijn .Hendrik Hen adj.-onderofficier vermoord. Men meldt ons uit 's Gravenhage: Hedenochtend is in de Alex rnderkazerne de adjudant onderofficier der cavalerie G. in zijn amer vermoord gevonden. Vermoed wordt, dat moord gistermiddag heeft plaats gehad. G. terwjjl ook de spoedig in exploitatie zal komen, gaskolen zal leveren. Intusschen lévert de Staatsmijn „Emma" kolen met 20 k 24 pet gas, zoogenaamde vet- vAnT'n 18 ln geval van no°d te gebruiken zijn oor de gasfabneage. De .Emma" heeft j l a er ag ,et nnximumcijfer van opbrengst eieiktdien dag. zijn naar boven gebracht 3000 ton kolen. Dit cijfer vertegenwoordigt een jaar opbrengst van 900 000 ton, waarmede de be hoefte van de gasfabricige vrijwel zou zijn gedekt. Het is evenwel de Vraag of iederen dag die recordopbrengt te bereiken zou zijn afgezien nog van de omstandigheid dat de „Emma"- kolen niet de meest aangewezene zijn voor de gasfabricage. ..^,u u^temaatregelen in vroeg eren u (Pnrt. dr. H. Brugmans) schrijft in het Maartnummer van het tijdschrift „Amstelo- damum" o m. De moeilijkheden, die wij beleven met de voorziening der bevolking met brandstoffen en levensmiddelen, zijn niet nieiiw Dat moge voor Dure tijden kent men in de middeleeuwen veelvuldig. Het oudste bericht aangaande duurte is van 1183; maar dat wij niet van vroegere dure jaren weten, zal wel alleen daaraan zijn toe te schrijven, dat er geen kroniek van spreekt. Dure jaren waren daarna 1248, 1287, 1315. 1370, 1375, 1409 en 1416 In 1437 en' volgende jaren was door den oorlog in de Oostzee de duurte zoo schrikbarend, dat te Rotterdam een hon geroproer uitbrak Te Amsterdam was het getal dergenen, dat „umme brood lopt" zeer groot. De landsregeering moést wel ingrijpenin Sep tember 1437 verbood zij dén uitvoer van graan en veroorloofde dien van bier slechts onder be paalde voorwaarden. Een maand daarna werden maximum-prijzen van graan voor groot- en kleinhandel vastgesteldde graanhandel werd alleen vergund aan bepaalde, door de regeeiing aangewezen kooplieden in de verschillende Hol- jandsche steden. De maatregelen schijnen althans dit te hebben uitgewerkt, dat men de dure tijden zoo goed en zoo kwaad als het ging doorkwam. iGok later werden soortgelijke maatregelen gen,omen. Tijdens het veelbewogen regentschap van Maximiliaan verhoogde een ernstige duurte de sociale en politieke spanning. Nog erger werd het in de zestiende .eeuw, toen de duurte zoo gewoon werd, dat zij bijna normaal mocht hee- ten; dure jaren waren 1521, 1530, 1545. 1552. 1556- 1564, terwijl uit den aard der zaak ook de daarop volgende jaren alles behalve goedkoope waren. De ellendigste tyd dien men heeft beleefd, was hs winter van 1556 op 1557 De oogst hier te lande was mislukt; ook uit de Oostzee kwam weinig graan binnen. In November 1556 nam daarom de Amsterdamsche regeering haar maatregelen Zy nam de leiding van den graan- verkoop geheel in handen en verbood den uit voer anders dan in zeer kleine hoeveelheden. Het bakkersbedrijf werd evenals thans aan ban den gelegd Bij een ingesteld onderzoek bleek, fiat te Amsterdam aanwezig waren 6000 last rogge en 1000 last tarwe; bovendien lagen 222 last rogge en 13 last tarwe gereed om te worden verscheept. Van deze laatste werd de uitvoer van de helft toegestaan, mits'de andere helft •ter beschikking d6r regeering werd gesteld bij ■weigering dreigde de stad de geheele party in beslag te nemen. Tot een prijszetting van het graan kon men niet besluiten „overmits de di- versiteyt in de waerde ende goedheydt van de granen". In December stelde de regeering „stads- brood" beneden den handelsprijs ter beschikking van de arme bevolking. In Februari 1557 werd beslag gelegd op allen aanwezigen voorraad; nog in April werd alle uitvoer verboden. Maar toen was het lyden spoedig voorbij. Begin Juni 1557 kwam een groote vloot van honderd sche pen, met kostelijk graan beladen uit de Oost zee, voor de palen van Amsterdam aan oud en jong liep uit om de aankomst van de lang 'Verbeide vloot te zien; de dijken waren zwart van de menschen. Zulke maatregelen nam men te Amsterdam lang niet van harte. Maar men begreep, dat een groot kwaad met forsche middelen moest wor den bestreden en dat buitengewone omstandig heden abnormale maatregelen vroegen. Amster dam was echter niet spoedig te bewegen den uitvoer van graan te verbieden en protesteerde in den regel, zoodra de regeering daartoe wilde overgaan. Ook de argumenten tegen een uit voerverbod wist men met juist inzicht te kiezen. In 1535 zegt de Amsterdamsche regeering, als de landsregeering den uitvoer van graan wel verbieden „Natuerlicke redene bewijst, dat daer men geen coorn vrij uytvoeren en mach. dat men da«r oock geen van buyten inbrengen aal". In 1546 zegt men nog beknopter„Waer geen af treek en is, daer comt oick niet toe". Een (maatregel waartoe men eerder overging dan tot een verbod van uitvoer, was het aankoopen van graan van stadswege en verkoop daarvan bene den. den kostenden prijs Deze maatregel werd evenwel alleen genomen ten bate der minge- goeden; er werd streng nagegaan, dat alleen «lieden van „soberen staat" het stadsgraan ont vingen. In 1522 werd het eerst op deze wijze gehandeld. Sedert heeft de Amsterdamsche regeering, .ook nog in de achttiende eeuw, dit -middel toegepast ten einde goedkoop brood te Amsterdam verkrijgbaar te stellen, soms zelfs niet zonder voordeel voor de stadskas I zomersche dagen (sommigen beweren negen) te brengen, nu voor de eerstvolgende dagen uiterst gering, al zal het bij vry heldere lucht overdag niet heel koud zijn. De thermometer daalde nu in de laatste nach ten weer tot dicht bij het vriespunt of daaron der. Daarmede is de zesde vorstperiode van de zen winter ingetreden. In October viel de eerste» midden November de tweede en voordat de maand ten einde was de derde, die maar drie dagen duurde. De vierde begon 47 December en duurde vijf dagen en eindelijk kwam de vyfde op 5 Januari, die met enkele uitzonderingen tot 17 Februari iederen nacht vorst gaf. Niet alleen, dat deze winter zeer vroeg kwam, meer vorstdagen dan anders gaf en buitenge woon strenge koude bracht, maar het einde is er nog niet.-Zoo streng koud als het nu in het Noorden en Oosten is, kan wel tot de zeldzaam heden gerekend worden. Waarmede wel bewe zen is, dat ouderwetsche winters nog wel voor komen. 0. N. Mr. H. U. Huber. f Ia den ouderdom van 74 jaren is te 's-Graven- hage overleden de staanaad mr. H U. Huóeij sinds 1894 lid van dm Raad van State; oud-lid van de Staten van Friesland en oud-Kamerlid voor Dokkum. BERLIJN. 5 Maart. Volgens een bericht van de „Lokal Auzeiger" uit Boedapest zou de verloving van den Roemeenschen Kroon prins Karei met de dochter van den Tsaar Taijana op wensch van den Tsaar niet openbaar gemaakt worden alvorens de oorlog een gunstige wending voor Roemenie neemt. BbRLIJN 5 Maart. De „StockholmerTidende" bericht, dat gisterenmiddag de Koning van Zweden een buitengewone ministerraad heeft bijeengeroepen ter bespreking van den toestand, geschapen dooi het verwerpen van de regeerings- credieten. GENÈVE. 5 Maart. De „Petit Parisien" meldt, dat de buskruitfabriek te Bourget in de lucht gevlogen is. Geboren: 1 Maart. Alida Wilheimina,d. v. D. Witter en A. W. van der Graaf, Broers veld. Leentje, d. v. F. Holswilder en N. Ouweneel, Hendrinastraat. Henrica Jacoba Maria, d. v. Th. C. van der Linden en C. L. Koevermans, PernisscheStraat. 2. Jacoba Jotianua, d. v. M. van Poppeten en M. Rozier, Eendrachtstraat. 3. Pieternella Jacoba, d. v. S. Weima en M. J. Klaasse, Goereescbestraat. Overleden: 2 Maart. Johannes Antonius Groenendijk, oud 74 j. en 9 mnd., Zuiderstraat. BEURS VAN SCHIEDAM 5 Maart. 1917. Mout wijn. Officieele noteering van de Commissie uit dl Kamer van Koophandel voor de Beurs. 28 Feb. 1 Mrt. 2 Mrt. 5 Mrt. 31- j 31— <31— 31- per Hectoliter zonder fust en zondèr belasting. Alamens de Commistie voor de noteering B- A. J. W1TTKAMPB Bond van Distillateurs: Moutwy n: Jen ever: Amsterdamsche proef:.. Spoeling: Stemming op heden: kalm. Spiritus. 2 Mrt Graaanspiritus.... 72— a 1 Melasse-spiritus Ruwe spiritus:... 2 Mrt 38- 5 Mrt. f 38.— f m_mm f 3- 70 a - 321/4 a - Stemming op heden: P'ïjsh. 5 Mrt. f 72af 70—a*J) 321/2 af- Van het we er. Hoe moeilijk de winter af scheid kan nemen, blijkt wel uit het feit,,dat opnieuw zeer strenge vorst is opgetreden in Zweden en Oost-Duitschland. Er heerscht daar weer ongeveer dezelfde weertoestand als aan het begin van de strenge vorstperiode van Jan. Februari. Het worstgebied heeft zich nu onder den invloed van den Oostenwind tot over ons land uitgebreid, zoodat wij er bijna evenzoo voorstaan als in Januari. Evenwel zal zoo'n he vige koude nu niet meer te verwachten zijn, ómdat daarvoor de, verwarmende invloed van de de thans levenden een schrale troost zijn het zon gedurende dè steeds langer worden dagen stemt toch stellig tot berusting Ën voor de tè gróót is geworden. Evenwel is de kans op autoriteiten, die in deze moeilijke tijden zulk het mooie, vrij warme voorjaarsweer, waaraan een zware taak hebben te vervuilen, kan het Maart den naam te danken heeft van zeven 1) per H.L. ad. 100 o/0, per H.L. ad. 60 ROTTERDAM, 5 Maart. V e e. Aanvoer paarden magere run deren, 670 vette runderen, 163 vette en gras kalveren, 406 schapen of lammeren, 477 var kens, biggen, bok of geit, veulens ezels, 1 nuchter kalf. Prijzen: vette koeien le kw. 1442e kw. 1103e kw. 95ct., ossen le kw. 1222e kw. 108— 3e kw. 90 ct., kalveren le kw 1602e 125 3e, 100 ets, stieren le kw.2e kw, 3é kw.ct., varkens, le kw. 110 - 2e 80, 3e 74. licht soort 64—70 schapen le kw. 722e 66, 3e 62lamme ren 80 82. Handel over 't algemeen zeer matig. Vlas. Blauw half gezw. 3190 steen f2.50 2.70 blauw schoon 23650 st. f 68 Gro- nmgsch schoon 4876 st. f7.8.halfgezw. 3800 st. f2 40Holl. Geel 2030 st. f 6.50.-8, wit 3540 st. f 5.5.25. Aardappelen: Over maasche jammen f 9. 10; Zeeuw=cheh janomen f8 25—9.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 3