Binnenland. 8 e» Gewestelijk Nieuw0, op het station van Freibourg in Breisgau, als mede op de molens van Kehl by Straatsburg. In den nacht van den 5en op d6n 6en wierp een Franseh vliegerescader 8360 K.G. projectie len op het vliegkamp van Yaresnes (Aisne). De hangars werdeif belangrijk beschadigd. Het Franseh avondcommuniqué luidt Ons vuur heeft Duitsche verdedigingswerken ten N.W. van Moulin Sous tont Vent en elders vernield. Op den rechterover van de Maas hevige ge- schutstryd. De militaire medewerker van de „Morning- post" schry'ft, dat het geloof, dat de Duitschers een groot offensief zullen beproeven, berust op hun traditioneele politiek, op de wyze, waarop zij var. het b gin af den oorlog gevoerd hebben en op de overtuiging, dat de omstandigheden hen dwingen een spoedige beslissing uit te lokken. Deze argumenten zyn echter niet af doende, omdat ondervinding de Duitschers ge leerd kan hebben hun plannen te veranderen. Het offensief heeft hun veel gebied bezorgd, maar een beslissende overwinning is ver buiten hun bereik als steeds. Het zou begrijpelijk zijn, zoo zy het initiatief overlieten in de hoop, dat de bondgenooten zich zullen uitputten en aldus een gelegenheid bieden om de laatste reserves te gébruiken, op welker bezit de overwinning by wijze van spreken berust. Het is duidelijk genoeg, dat zij groote verwachtingen gebouwd hebben op den duikbootoorlog als een voor name factor om den gewenschten toestand te weeg te brengen en het mislukken daarvan moet afgewacht worden vóór zy te velde hun laatste worp naar de overwinning zullen doen. Hoe dit alles oek zijn moge, de bedoelingen van de Duitschers zullen spoedig moeten blyken. Duitsch communiqué van gister: Op den rechteroever van de Somme steeg de artilleriestryd tegen den avond tot groote he vigheid. Na een trommelvuur vielen de Engel schen opnieuw ten Oosten van Bouchavesnes aan. De aanval werd afgeslagen en een tweede door ons vernietigend vuur verijdeld. In de ove rige sectoren van het front heerschte ten ge volge van sneeuwbuien slechts geringe artille- riebedriivigheid. Verkenners, die de loop van de Fransche stelling bij het van Courrières tegen over de daar veroverde stellingen vaststelden, maakten nog 15 gevangenen. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Een Russisch luchtvaaituig heeft ondanks aan vallen van Duitsche vechtvhegers bommen op Baranowhsji geworpen. By het station Woltsjetsk, aan de spoorlyn Sarny-Kowel heeft de luitenant-vlieger Andrejef een Duitsche bestuurbare ballon neergeschoten. De balion is verbrand, de inzittenden zyn ge vangen genomen. RUSSEN EN TÜRKEN. Het Russisch stafcommumque meldt Onze troepen vervolgen de Turken, die van Bidjar naar Sahna terugtrekken en hebben de dorpen Husseinabad en Charlak bezet. In de richting-Hamadan vallen onze troepen de Turken-aan, die den Asadabad-top bezetten. In de streek ten Zuid-Oosten van het Algol- meer trekken de Turken op Novletabad terug, door onze troepen achtervolgd. AMERIKA EN DUITSCHLAND. De »World» verneemt uit Washington, dat naar algemeen verluidt de procureur-generaal Gregory vandaag president Wilson zal meedeelen, dat hij recht heeft maatregelen te doen nemen ter be wapening van koopvaarders. De Washin'gtonsche correspondent van de iKoln. Ztg.ï seint dd. 4 dezer, dat marinekringen ver ontwaardigd zyn over de onthulling van senator Stone, dat de marine voornemens is de koop vaarders uit te rusten met kleine duikbootjagers, die in bet versperde gebied te water gelaten zullen worden om naar vyandelijke vaartuigen te zoeken en ze aan te vallen, zoodra ze er zien. De Amerikaansche draadlooze stations te Say- ville en Tackerton hebben hun bedrijf wegens beschadiging van de machines en de antennen gestaakt, zoodat telegrammen van Duitschiand naar Amerika tot nader order niet meer ver zonden kunnen worden. BELGIS, Over de door den Duitschen Rijkskanselier aan vertegenwoordigers van den z.g. Vlaam- schen Raad toegezegde bestuurlijke scheiding in België, liet in een interview dr Frans vanCau- welaert, katholiek afgevaardigde in de Belgische Kamer, zich aldus uit: Het gebeurde vervult me eenvoudig met weefzin. Ik ken de leden van den geheimen Raad van Vlaanderen niet en ken evenmin zyn gedelegeerden naar berlijn. Die heeren houden zich zorgvuldig gemaskerd. Maar wie ze ook mogen wezen, ieder rechtgeaard Vlaming zaï met mij hun daad verafschuwen als een dub bele misdaad, een misdaad tegen het vaderland en een misdaad tegen het Vlaamsche volk, waarvan zy den naam bezoedelen. Maar ik walg evenzeer van de onbeschaamdheid met welke de rijkskanselier, uit naam van den Keizer, durft te spreken van ongeveinsd medegevoel met het lot van het Vlaamsche volk, nadat diezelfde Keizer de beveling heeft gegeven om de bloem van onze jongens en duizenden on schuldige medebuigers te slachten, onze steden te verhoesten, onzen goeden naam te belasteren en eiken dag nieuwe stoeten van weerlooze arbeideró weg te voeren in slavernij. Waarach tig, het was wel de mond om God te lasteren, dat het Goddelijk behagen dit werk had inge geven. allerlei nieuws. Men meldt uit Berlijn: De zooeven beëindigde eerste lezing van de rijksbegrooting heeft niet alleen de bijna een stemmige goedkeuring van het nieuwe oorlogs- crediet ten bedrage van 15 milliard gebracht, maar ook nog een merkwaardig resultaat opge leverd, dat de rijksdag zich grondwettelijk by het voorstel van het bestuur der rijksfinanciën heeft aangesloten, om voor de meerdere uitga ven in de komende jaren reeds thans nieuwe bronnen van inkomsten te openen. Zooals de secretaris van de rijksschatkist, graaf Rödern, aan het slot der eerste beraad slagingen kon verklaren, is van geen zijde van het huis de doelmatigheid en juistheid tegen gesproken, van den maatregel om tot dekking van de loopende uitgaven yooral de meerdere uitgaven van de oorlogsleeningsrenten nieuwe belastingen in het leven te roepen, ofschoon in op zich zelf staande kwesties meeningsverschil- len over de voorgestelde belastingen natuurlijk niet konden uitblijven. Daarmee heeft de Duit sche ryksdag opnieuw te kennen gegeven, dat hij bereid is, ook in den oorlog aan het grond beginsel- vast te houden, om de blijvende uit gaven door loopende inkomsten te dekken. In totaal moeten ditmaal rond 1230 millioenmark door nieuwe belastingen worden opgebracht. De „Corriere d'Italia" meldt, dat in strijd met de loopende geruchten het besluit van Duitschiand om den onbeperkten duikbootoorlog in te voeren, niet aan den H. Stoel is mede gedeeld. Het met een lading salpeter naar Engeland bestemde Noorsche stoomschip „Livingstone" is in de Noordzee aangehouden en wegens het vervoer van contrabande als prijs te Hamburg binnengebracht. Uit Rome wordt aan de „Secoio" geseind, dat in de kringen van het Vaticaan wordt be vestigd. dat binnenkort kardinaal Mercier naar Rome zal vertrekken in verband met een ker kelijke plechtigheid, welke België betreft. Tot bevelhebber van de Engelsche linie kruisers is benoemd schout-by-nacht Sir Wil liam Pakenham. Pakenham heeft als Engelsch marine attaché te Tokio aan boord van de „Mikasa", het vlag- geschip van admiraal Togo, den zeeslag van Tsoesjima meegemaakt. Het Svenska-telegraafbureau meldt uit Stockholm Zooals reeds in 'tkort is gemeld, hebben alle leden der regeering hun ontslag aangevraagd. Bij de bespreking van deze ontslagaanvrage in den ministerraad van gisteren, zeide de koning, dat hij begreep welke-moeilijkheden er aanleiding toe hadden gegeven. Ik stel echter volkomen vertrouwen in mijn tegenwoordige raadgevers, die volkomen bekend zijn met de buitengewone, door den wereldoorlog ontstane verhoudingen. Onder deze omstandigheden zou een verwisseling van regeering niet alleen bui tengewone moeilijkheden met zich brengen, doch die kon ook worden uitgelegd als een aankondiging eener nieuwe richting, die afwijkt van de tot heden consequent doorgevoerde on partijdige neutraliteitspolitiek, die ik vastbe sloten ben te handhaven. Op grond hiervan meen ik met het oog op de groote verantwoor delijkheid het verzoek om ontslag thans niet te kunnen inwilligen. In plaats daarvan verzoek ik u dringend alles te doen om de moeilijk heden te overwinnen, welke u aanleiding gaven tot den wensch om heen te gaan. Ik verlang derhalve van u, dat ge het ambt blijft vervul len dat ik u heb toevertrouwd, in de hoop dat een uitweg uit de moeilijkheden kan worden gevonden. De ministers verklaarden daarop, dat zij onder handhaving van hun ontslag-aanvrage hun functies zouden blijven vervullen, in af wachting van het oogenblik waarop de door Zijne Majesteit uitgedrukte hoop in vervulling zou gaan. Men meldt uit Boedapest Minister-president graaf Tisza verklaarde, dat de nieuwe gemeenschappelijke levensmiddelen commissie zich niet alleen met militaire voe dingskwesties zou bezighouden. De koning heeft veel belangstelling, niet alleen voor de verple- gingsvraagstukken van militairen aard, maar ook voor die der burgerlijke bevolking van beide staten der monarchie. Juist op zijn initiatief en uitdrukkelijk verlangen kwam de nieuwe levens middelencommissie tot stand. Deze commissie zal er voornamelijk zorg voor dragen, dat de verschillende lichamen, zoowel in Oostenrijk als in Hongarije, zich met elkaar in verbinding stellen. Reuter seint uit Washington Het opperste gerechtshof der Vereenlgde Sta ten heeft de beslissing van het hof in Virginia gehandhaafd dat de »Appamt de Amerikaansche neutraliteit heeft geschonden, toen zij door een Duitsche prijsbemanning naar Hampton Roads werd gebracht. Dit bevestigt ten slotte het Brit- sche eigendomsrecht op de „Appam". -Een telegram uit Rome meldt: Het Italiaansch stoomschip „Loredane8, dat thans in de haven is binnengeloopen, werd den 1 27sten Februari om 10 minuten over zeven door een vijandelijke duikboot aangevallen. De tor pedo ging op een afstand van 20 meter langs de boeg. Door handig te manoeuvreeren wist de commandant de duikboot te ontsnappen. Hij liet van richting veranderen en vermeer derde de snelheid. Deze orders werden met den grootsten spoed en nauwkeurigheid uitgevoerd door de equipage, die blijk gaf van van groote bekwaamheid en moed. Na een tiental minuten kwam de duikboot aan de oppervlakte op een afstand van 5 K.M. van het schip en loste 30 kanonschoten, waarvan er een een mast van de „Loredane" trof, zonder noemenswaardige scha de aan te richten. Het schip vermeerderde wederom zyn snelheid en welgerichte schoten deden den vervolger de gevaarlijke jacht staken. De duikboot voerde geen vlag. Onze scheepvaart. Reuter seint uit Londen Iu zeker deel der Nederlandsche pers wordt bij de bespreking van de joogste Britsche «Order in Council* aangetoond, dat Engeland de Hollandsehe schepen zou dwingen om zich aan het gevaar bloot te stellen van de slachtoilers te worden van de Duitsche duikbooten, zonder te letten op de economische belangen van Nederland. Reuter verneemt, dat deze opvatting in goed ingerichte kringen van dit land als partijdig verworpen wordt. Na de verklaring der Duitsche regeering in zake den onbeperkten duikbootoorlóg, die zoowel tegen de oorlogvoerenden als tegen de neutralen gericht is, was het voor de Britsche regeering een noodzakelijkheid om de noodige maatregelen te nemen ten einde te voorkomen, dat Duitschiand de neutralen zou dwingen ten zynen bate te han delen. Duitschiand heeft erkend, dat het de neu trale schepen van de zeeën wil verdry ven ten einde de scheepruimte van de zeevarenden te verminderen. Waneer Nederland het in casu de onwettige duikbootactie oij een halfslachtig protest laat, speelt hel in de kaart van Duitschiand en kan het geen faciliteiten of consideraties van En geland verwachten. k Distributie Ijzer en staal. Bepaald is, d a de vourz., de onderveorz., als mede het lid de heer E. S. Kerkhoven, zullen uitmaken het uitvoerend bureau der commissie, benoemd tot adv. leden der Rykscommissie, alle overige reeds benoemde leden en alsnog benoemd tot adv. leden dezer commissie S. W. Arms, dir. Holl. IJzermagazyn, Alkmaar, thans plaatsv. lid P. Danz, voorz. Alg. Metaal- bew.bend, AmsterdamF. B. üeurvorst, behee- rend vennoot der Ijzergieterij en Emailleerfabnek Diepenbrock en Reigers, UlftH. Goedkoop, onder- dir. Ned. Scheepsbouwmy., AmsterdamC. J. Kuiper, voorz. Ned. R. K. Metaalbewerkersbond, Utrecht; F. Lugt, dr. Werf Conrad", Haarlem. Alsnog benoemd als ptv. adv. leden der R.comm. voornoemd, de heerenJ. P. J. Asselbergs, ijzer handelaar, Bergen-op-Zoom F. Eikerhout, voorz. Chr. Metaalbew.bod in Ned., Leiden; M. G. de Gelder, dir. Rott. Droogdok My. J. Gorter, ijzer handelaar, Groningen; J. G. Sikkema, secr. Alg. Ned. Metaalbew.bond, Amsterdam; W. H.Ubbmk, fabr., Doesburg J. H. H. Verloop, dir. «Fijenoord" te Rotterdam. Teelt van doelmtige voedingsgewassen. De Nederlandsche Heide Maatschappij heeft zich tot de gemeentebesturen gewend naar aanleiding van de opwekking van den minister van land bouw, om alle voor dat doel in aanmerking ko mende gronden te betelen met doelmatige voe dingsgewassen. De commissie te dezer zake door de Nederlandsche Heidemaatschappij benoemd, bestaat uit de heeren F. B. Löhms, A. A Nen- german en J. P. van Lonkhuyzen, en wyst de gemeentebesturen op de wenscheiijkheid om zoo spoedig mogeljjk een commissie te benoemen, waaraan wordt opgedragen, alle pogingen aan te wenden, die kunnen leiden tot het bereiken van het beoogde doel. Verschillende wenken worden gegeven om het beoogde doel te kunnen bereiken. Een nieuwe scheepvaartmaatschappij Gisteren is opgericht de Hollandsehe Algemeene Atlantische Seheepvaartschappy, waarvan de zetel te Amsterdam is gevestigd. Het kapitaal bedraagt f30 millioen. Tot de vloot, die uit 20 schepen zal bestaan, behoort het thans aan de weit van Wilton's fabriek te Rot terdam in verbouwing zynde stoomschip Mace donia*, groot 6333 bruto iegistertonde overige schepen zullen alle nieuw zyn. Het bedryf zal van Rotterdam uit worden uit geoefend. De raad van beheer zal nader worden bekend gemaakt. Het gedelegeerden lid van dien raad, de heer N. Haas te Rotterdam, zal als directeur optreden. Het ligt in de bedoeling voorloopig uitsluitend de vrachtvaart uit te oefenen. Minister Treub. De Haagsche redacteur van het Handelsblad" verneemt, dat binnenkort een der leden van de Tweede Kamer gebruik zal maken van de on langs door den voorzitter in uitzicht gestelde ge legenheid om, in verband met de reden van het aftreden van den heer Van Gyn, aan Minister Treub in openbare vergadering inlichting te vra gen over de politiek, die hjj denkt te volgen in zyn financieel beleid. Gedroogde groenten. By het veldleger zal aan de korpsen bij wijz® van proef op drie dagen een rantsoen van g0' i droogde groenten met aardappelen worden vet' strekt. De ^Princess Melifa". Het bewapende stoomschip „Princess Melitó is gisteravond 8 uur naar Engeland vertrokken- Prov. Statenverkiezingen. ZUID HOLLAND. De vooruitstrevend-lib0' rale kiesvereeniging in Rotterdam III heeft de vacature-G. J. De Jongh gecandideerd dr. T. D. A. C. Moll. De „Ootmarsum" en „Trompenberg''. Men meldt uit Hoek van Holland Met het tankstoomschip „Hestia" zyn gi9' teravond hier aangekomen de eerste stuurman P. van Tol en de eerste machinist K. Dral,vaIJ het stoomschip „Ootmarsum", en de eerst0 machinist Hansen van het stoomschip „Troiö' penberg", welke schepen den 20sten FebrU»1'1 in den Atlantischen Oceaan door een Duitsch0 duikboot tot zinken werd gebracht. Oude zilrerbons. By Kon. besluit is bepaald, dat tot en met 3' December 1917 de by Kon. besluiten van 20 Ma»ft 1915 en van 31 Maart 1915 ingetrokken zil*0r' bons van f 1, van f 2.50 (beide ouden vorm) 00 van f5 ten kantore van het Agentschap van b0' ministerie van Financien te Amsterdam tege<1 wettig betaalmiddel kunnen worden ingewisseld- Reliefwerk in België en Frankrijk. De Commission for Relief in Belgium m"'1' bekend, dat de vaart van reliefbooten tusscb00 overzeesche havens en Rotterdam weer is b*r' steld. De schepen zuilen de Noordelijke route v0'' gen en zullen hiervoor voorzien worden v00 Duitsche vrijgeleiden. Er zyn nog geen maatregelen getroflen o0) deze schepen vrij te krygen, die voor Rolt01" dam zyn geladen en in Eogelscbe havens w°f' den opgehouden. De hervatting van het reliefwerk in België 00 Noord-Frankryk is echter verzekerd. WEERBERICHT. Telegrafisch weerbericht Daar waarneming00 verricht in den morgen van 7 Maart, medegede0' door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.9 te Haparanda Laagste barometerstand 745 te Zuid-Duitscbl90 Verwachting! tot den volgenden dagAan*90' kelijk stormachtige oostelijke wind, zwaar bewoH*'1 weinig of geen sneeuw met matige tot licb4® vorst in het noorden, in het zuiden meer kaos0P sneeuw, temperatuur om het vriespunt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2