Binnenland. Htads- m Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Schade kan worden veroorzaakt Waarom zoudt ge uw stoom- en rerfgoederen naar elders zenden, terwijl „DE PHOENIX", telef. 15, u even goed en vlug bedient? Gemengd Nieuws. machte is, Pruisische miniateis aan te stellen en at te zetten, „Berliner Tageblatt" en Vossische Ztg" ach ten de dagen van v. Schorlemer geteld. Eerst genoemd blad oordeelt het zelfs tijd. dat v, Bethmann. Hollweg den minister tot heengaan noopt. Gister-middag heeft Botha in het Zuid- Afrikaansche parlement meegedeeld dat het trans portschip „Mendi", met de laatste bezending Z.-A. werklieden voor Frankrijk, den 21eti Febr. op weg van Engeland naar Havre bij mist met een ander schip in aanvaring is gekomen en in 25 minuten is gezonken. Tien Europeanen en 615 inboorlingen zijn omgekomen, 12 Euro peanen eu 191 inboorlingen gered. Havas ineldl uit Parijs: Uit de verklaringen van geredden van den torpedojager Cassini, getorpedeerd in de Middel- landsche Zee, blijkt, dat zij, toen zij zich zwem mende poogden te redden, door de duikboot zijn beschoten. Reuter seint uit Londen: Met machtiging van den levensmiddelcontro leur zijn maximumprijzen voor importeurs en inzouters vastgesteld voor een aantal levensmid delen en ingevoerde artikelen. Daaronder behoo- ren de volgende: Engelsch spek 150 shilling per centenaar, Deensch 140, Nederlandsch 134 d 136, en Amerikaansch 130 tot 132; Engelsche kaas 165 en beste Nederlandsche 136IcO; Decn- scbe boter 214 en Nederlandsche 218. Deze prijzen zullen voor de volgende twee weken bindend zijn, waarna de levensmiddelcontroleur ze herziet. De „Corriere d'Italia" verneemt uit Zu rich, dat volgens een bericht uit Berlijn de Duit- sche regeering tengevolge van de tusschenkomst des Pausen de deportaties der Belgen gestaakt heeft. Van de 60.000 gedeporteerden zijn er reeds J13.000 naar hun vaderland teruggezonden. Zaterdag jl. werd in den Elzas beslag ge legd op alle distillaertoestellen en andere kope ren voorwerpen, zooais stoomfluiten, orgelpijpen enz., om voor het maken van oorlogsmateriaal te dienen. Ook verzamelde men alle linnen-stof fen, gebruikt of ongebruikt, om voor verband- stoffen te dienen. Bokking. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat de bij zijn beschikking dd. 22 Januari jl. vastge stelde maximumprijzen voor Noordzee-bokking zonder staart (Engelsche bokking spekbokking) met ingang van heden zullen gelden voor alle bokking, al dan niet van bepaalde kenteekenen voorzien. Draadlooze telegrafie. De luitenant ter zee 2e klasse T. P. van den Bergh en de luit. t.z. 2e klasse van de marine reserve Dubois, zullen zich eerlang naar Duitsch- land begeven om zich, in het belang van den Nederlandschen radio-telegraüschen dienst, op de hoogte te stellen van de vorderingen op het ge bied der draadlooze telegrafie. WEERBERICHT. Telegrafisch weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 Maart, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. lnst. te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.1 te Haparauda Laagste barometerstand boven 755 te oost- Duitschland. Verwachting (tot den avond van dpn volgenden dag) Zwakke tot matigen, zuidelijken tot zuid- westelijken wind, zwaarbewolkt, met tydeljjke op klaring, wellicht eenige regen zachter. Levensmiddelen. In de weèk van 1217 Maart is op bons nos. 10. 11 en 12 i/2 pond rijst per petsoon ver krijgbaar. Op bon no. 4 is Va vet en op bon no. 3 1 ons zeep per persoon te bekomen. Aardappelen zullen verkrijgbaar zijn op bons no. 5 en 6 op Dinsdag 13 en Donderdag 15 Maart. j 1' i Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare vergade ring van den Gemeenteraad van Schiedam, op Dinsdag 13 Maart des n.m. 2 uur. la. Benoeming van een onderwijzer aan school E aan de Dwarsstraat (Hoofd de heer J. A. van der Poel). Voorgedragen worden de heeren1. A. van der Roer, tijdelijk onderwijzer aan school E. 2. M. van den Bosch, tijdelijk onderwijzer aan ■school E. 3. W. Hofman, tijdelijk onderwijzer aan school H- Slatten geldleening f2.000 000. Ingevolge de toezegging van den wethouder van financiën, hebben B. en W. aan den Ge meenteraad aangeboden het aflossingsplan met staten van doeleinden en van tijdduur der te dekken bedragen, behoorende bij het Raadsbe sluit dd. 25 Januari jl. tot het aangaan van een Seldleening groot f 2.000.000. - ■va Herziening traktementen vakonderwijzeressen. B. en W. hebben het volgend schrijven bij den Raad ingezonden Bij gelegenheid van de herziening van de onderwijzersjaarwedden is dezerzijds toegezegd, dat ook voorstellen zouden-worden gedaan tot verbetering der traktementen van de vakonder wijzeressen, belast met het geven van onderwijs in de nuttige handwerken aan de meisjes leerlingen der lagere scholen in deze gemeente. Deze onderwijzeressen genieten thans een jaarwedde berekend tegen f25.—per wekelijksch jesuur, welk bedrag van f25.— na 5 en 10 jaren dienst telkens met f 5.wordt verhoogd. Wij zouden nu het minimum willen verhoogd zien tot f35.per wegelijksch lesuur en de verhoogingen tot f7 50, respectievelijk bij 5- en 10-jarigen dienst, zoodat de bezoldiging zal loopen van f85.— tot f50. Daarvan zullen 5 onderwijzeressen genieten, die respectievelijk 10£, 10£, 6, 6 en 7£ uur les geven. Voor 1917 zullen de kosten zijn plm. f600 Wij stellen U voor tot deze verhooging te besluiten en daartoe de Verordening tot regeling van het onderwijs in de nuttige handwerken aan de openbare lagere scholen C—J in deze Gemeente (Gemeenteblad no. 17 van 1914) te wijzigen als is aangegeven in bijgaand ontwerp besluit. Voorgesteld wordt deze wijziging den lsten Januari jl. in werking te doen treden. Collecte. Maandag en volgende dagen zal hier ter stede een collecte worden gehouden ten bate van het. Tehuis voor alléénstaande blinden van alle gezindten, gevestigd te Wolfhezen. Wij verwijzen naar de advertentie in ons blad van heden. Caféhouders. Wfi verwijzen onze lezers naar de in ons blad van heden geplaatste advertentie van den Ned, Bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters, afd. Schiedam, betreffende de prijsver- hooging der consumptie. Sajet. Aan winkeliers wordt door het Levensmidde lenbureau opgave gevraagd van sajetvoorraad en prijzen. Katholiek Leren". Gisterenavond hield deze vereeniging haar gewone debat-vergadering in het gebouw van den R. K. Volksbond. Inleider was de heer H. Steens met het onderwerp „De Oorlog en Gods Voorzienigheid". Aan de hand van het mooie boekje van Professor Aengenent behandelde inleider de verhouding van Gods Voorzienigheid tot de physieke en moreele rampen, die het menschdom treffen in het algemeen en in het bijzonder met betrekking tot dezen oorlog. In het daarna volgend debat werd door inleider, hierin gesteund door Pater Krugers, nog veel tot klaarheid gebracht. Na mededeeling, dat vóór de. sluiting van het 8eizoen nog zullen behandeld worden „Het gemengde Huwelijk" en „Het Godsbestaan" sloot de voorzitter de vergadering. Kolennood. Naar men ons mededeelt, is heden aan de ar beiders van de glasfabriek „de Bataaf" aangezegd dat a.s. Zaterdag wegens gebrek aan kolen het werk zal worden stop geZet. Wanneer in deze week nog steenkolen mochten aankomen, dan zal de datum van stillegging zoover mogelijk worden verschoven. Ruim 180 arbeiders zullen anders hierdoor werkloos worden. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po- itie op werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags rozenkrans in étui, sleutel, sleutels. Bij vindersvrouwenmuts, Sterk. Hoofdstraat 93; heerenrijwiel, Bloemenstein, N Maasstraat 41halsband 725 '16, v. d. Oever, Otterbuurt 4 ijsmuts, Koevermans, Kortlandstraat 4; porte- monnaie met inhoud, wed. Broekmeijer, Zijl straat 30bril. Burger, Broersveld 140hand doeken, Donkers, Boterstraat 22; portemonnaie met inhoud, v. d. Reede. Singel 132u herders hond, fa. J H. C van Waast, Versluijs, Hoog straat 154; biezen taschje met inhoud, v.d Plas. Veenlantstraat 4zakje inhoud duiven. Moerer, Zijlstraat 24 dameshandschoen, Soe ers, Laan Ons Genoegen 19; bruinbroodkaart, Prein, Ma- riastraat 63; bril, Witberg, Nieuwe Buurt 19; bankbiljet, v. d. Most, Singel '188. De glas-Industrie. De correspondent van de „Tel." te Schiedam meldt Als gevolg van de verklaring van flesschen tot contrabande door de Duitsche regeering en den kort daarop volgenden verscherpten duikboot-oorlog, is het vervoer van flesschen naar. Engeland thans geheel stopgezet en is de glas-industrie hier ter stede thans reeds nagenoeg geheel lamgelegd. Van de 17 ovens zijn er nog slechts drie in werking, n.l. één van de firma H. Jansen, één van de N. V. De Bataaf en één van de N, V. De Schie, wier machinaal bedrijf bovendien nog in actie is. Aan het personeel van eerstgenoemden oven is bovendien tegen 17 dezer ontslag aange zegd, waardoor het aantal werkloozen in de glas-industrie in deze gemeente alleen reeds dicht de duizend zal naderen. Ook het kan toorpersoneel wordt op enkele fabrieken reeds ingekrompen. In Engeland gaat men zich intusschen zelf op de flesschenfabricage toeleggen. De Glas and Bottle Company Ltd. te Gravesend, welke tot nog toe alleen op de fabricage van venster glas en lampeglazen was ingericht, heeft thans bij. hare fabrieken twee ovens ingericht voor het vervaardigen van flesschen en werft nu hier ter stede glasbewerkers aan voor haar nieuwe bedrijf. Zij heeft den heer R Staal, tot nog toe baas op een der ovens van de firma Melchers, bereid gevonden om de leiding van de flesschenfabricage op zich te nemen en deze heeft reed3 veertig arbeiders aangenomen, die in den eersten oven werkzaam zullen zijn. De eerste ploeg, 12 man, n.l stokers en glasmakers, vertrekt morgen met de Harwichboot naar En geland. om dezen oven voor het bedrijf in ge reedheid te brengen, en met elke volgende Har wichboot zullen dan vijftien man den tocht over het kanaal ondernemen. Over veertien dagen hoopt de heer'Staal dan nog een veertig glas bewerkers bijeen te hebben voor den tweeden oven. De geheele flesschenblazerij zal dan door Hollandsch personeel geschieden. Tot kommies-verificateur te Schiedam (tyd.) is aangesteld, ingaande 1 Aprij 1917, de kommies 2e kl. A. Waterman te Vlaar- dingen en met ingang van 16 Maart de kommies 2e kl C. Heuts te Rijswijk. Hoogwater te Schiedam: Zondag 11 Maart 5-35 v.m., 5.42 n.m. Maandag 12 Maart 6.05 v.m., 6.15 n.m. DIT ROTTERDAM. Het ligt in de bedoeling van R. en W. zoo spoedig mogelijk tot ontpolderinig van den pol der „Prins Alexander" over te gaan en aan te vangen met te werkzaamheden voor het bosch- en paikplan. Aan den hand is daarom voorge steld aan de met den polder „Prins Alexan der" vtoorloopig overeengekomen regeling zijn goedkeuring te hechten en Bi. en W. te mach tigen zich tot Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland te wenden met het verzoek) do ontpol- dering van het binnen de Ceintuurlaan gelegen gedeelte van ten polder bij de Staten te willen bevorderen. Voor de omlegging van twee wegen het door trekken van te waterscheiding naar den ring dijk. zoomede voor het maken dtr persdijken wordt gevraagd een crediet van f306.000 toe te staan. DIT DELFT. Gister-middag is een viertal militaire motor- wielrijders bij de fabriek Reineveld (bij Delft) tegen een bakkerswagen uit Delft opgereden. Do voorop rijdende werd gedood, de drie anderen werden gewond; de knecht, die den bakkerswa gen duwde, bekwam zware, verwondingen. Do gewonden werden naar Delft vervoerd. In de vergadering van den gemeenteraad .op Woensdag 14 dezer zal o.m. een voorstel tot vaststelling eener verordening op de winkelslui ting in behandeling komen en een voorstel no pens de regèling van de rechtspositie van liet krankzinnigengesticht „Het St. Joris Gasthuis." door gebrek aan nadenken. Hebt gy er ooit aan gedaeht, dat uw pjjnlijke rug, uw zenuwachtigheid en watersteornissen te wjjte kunnen zyn aan wat gij eet en drinkt en aan uw leefwijze Te veel eten en het voortdurend gebruik van alcoholische dranken, gepaard gaande met te weinig lichaamsoefening in de buitenlucht, rust en slaap, zal ongetwijfeld mettertyd de nieren verzwakken. En dan komt de last. Rugpyn, zenuwkwalen, waterstoornissen, hoofdpijn, niergruis, duizeligheid en waterzuchtige zwellingen-zyn kenteekenen van te veel urinezuur in het bloed, en er bestaat ge vaar voor niersteen en ongeneeslijke nierziekten. Matig eerst alle slechte gewoonten. Help dan de verzwakte nieren door een degelyke kuur met Foster's Rugpyn Nieren Pillen. Foster's Pillen heelen en verzachten de nieren, de urinewegen en blaas. De onzuivere vloeistof fen worden uit het lichaam afgevoerd en de af zettingen van urinezuur verwyderd. De blyvende verlichting en baat, die dit spe ciale geneesmiddel aan nierleiders brengt, is over de geheele wereld bekend. Foster's Pillen maken u niet alleen gezond, maar houden u gezond. Let er evenwel op dat gij de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen krjjgt, voorzien van de handteekening van James Foster op de verpakking. Te Schiedam verkrijgb. by Kappelhofi en Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwis sel k f 175 p. doos of f 10.p. zes doozen. 32 5822 6 Koude nawinter. De koude dagen, die wij nu beleven, zijn voor Maart zeer ongewoon- Echter niet zonder voorbeeld. Bekend is de strenge winter van 1788 op 1789, toen in de maand Maart nog 11 vostdagen vielen; strem ming van de scheepvaart is toenmaals niet ge volgd. In den berucht-langdurigen winter van 1844 op 1845, toen te scheepvaart tusschen Am sterdam en Haarlem niet minder dan 113 da gen stil gelegen heeft, vroor het onafgebroken van begin Februari tot 21 Maart, zoodat Palm- zondag van 1845, op 23 Maart vallende, in en kele plaatsen op de groote rivieren met ijs fees ten gevierd kon worden. De koude Maartdagen van 1869, toen op 27 Maart alom in Friesland schaatsen gereden werd, zullen de ouden van dagen zich nog herinneren. De merkwaardige nawinter is evenwel die van 1503 blijkens verschillende oude kronieken ge weest. Het begon eerst te vriezen begin Maart en het bleef daarop tot 23 Maart zóó hard door vriezen, dat de binnenwateren en groote rivie ren als de Geldersche IJsel dicht kwamen'te lig gen. Van Haarlem naar Amsterdam kon me» met sleden over het ijs gaan, en in Kampen, schrijft een kroniekschrijver, had het zoo ge sneeuwd en gevrezen, „dat die wilde vogelen niet mochten krijgen t'eeten, ende van hunger ende kolde soe amachtich werden, dat men se vynck mitter hant sonder netten off stricken." Gedenkteeken. Op de begraafplaats te Westkapelle is een gedenksteen gelegd op het graf van de slachtoffers der mijnontploffing al* daar, waarbij o.a. kapitein Ochuizen het leven verloor. iSnel recht". Vier jaar geleden, in 1S13> werden voor de examens in de handwerken i° Den Haag lokaliteiten gezochtmen vond die in sHote! de l'Europe", waar de examens aanvingen- Tyriens den duur van de examens rees er een conflict tusschen den voorzitter der examen-com- n issie en den verhuurder van de hotellokaliteiten, met dit gevolg dat de voorzitter het verdere ge bruik der lokaliteiten opzei en zich voor de rest van het examen voorzag van een ander gebouW- Deze geschiedenis heeft ten slotte aanleiding ge' geven tot een proces, tusschen het Rjjk eenerzyds en den eigenaar van »Hotel l'Europec anderzijds- Dezer dagen zyn hier, naar de Avp. meldt, in dit proces enkele getuigen gehoord Het gesebf ontstond in 1913 in 1917, dus vier jaar later, is men nog aan het hooren van getuigen. Kwartjesvinders. Door een te Haarlet11 wonenden heer is te 's Gravenhage aangifte ëe' daan, dat hy in den trein der H IJ. S. M. tus schen Rotterdam en Den Haag f 17.50 beef' verspeeld aan z.g. kwartjesvinders. Verbrand: Vrouw V., in het Wijbosch Schijndel, die haar kind een poosje alleen '-a haar woning achterliet, vond bij haar thuiskom5' de kleiné levenloos terug. De kleeren van kleine hadden vlam gevat, waardoor het kit' levend verbrandde. Hooge g ages. Een-Deensche reederij te Gotenburg manschappen te werven en bieCl aan gewone matrozen voor een reis naar ge'and 2000 Kr. en voor een reis naar Border11* 5000 Kr. Vermoord. Volgens de „Neue Zürch0' Ztg." zou een dochter van den Duitschen sta»'3" secretaris van Marine, von Capelle. de echtgenoo'® van den in Japan geïnterneerden Duitscbe° officier von Soldern. in haar woning, nabij he concentratiekamp van Fukula vermoord zijn* Men zou hier met een roofmoord te do0 hebben. Oorlogsbehoeften. De «Daily Cbr°' nicle schrijft: Het Eneelsche ministerie van oorlog heeft, hij) kens de officieele opgave, van 4 Augustus 1" tot 31 December 1916 dus in 29 maanden by contract besteld voor de uitrusting v de Engelsche en de geallieer troepen: Broeken, katoenen, 5.689.000 stuks, 20.959.000, flanellen 1.037.000; korte broek00' katoenen en wollen, 1.584.000vesten, 9.401.000, flanellen 974.000; dekens 21.l?5*0^ hoofd warmers 13.326.000, schoenen 34.52-4-" paar wollen handschoenen 8.382.000, 63565.000 laken voor tunieken 42.330.000 J3' - (ongeveer 0.9 Mlaken voor broeken 23.687-" laken voor overjassen 21 558.000 bar»1'1 2.360 000, bedford cord 2.305.000, wibpc°r 6.064.000, flanel voor hemden 105.102.000, '"'V pitaallinnen enz. 7.244.000, teDtdoek, k»"5^ 38.060.000, dril, khaki, katoen 20.870 000, g^0 jflf katoeneD stof 40.516 000, gryze katoenen 0 40.516.000, gryze katoenen stof 11.041.000»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2