Rechtzaken. Staten-tiener aal. Imsterdamsche Effectenbeurs Gemengd Nieuws. 4Z5V« April geen brood te verkoopen vóór 's morgens 10 uur en het niet te laten bezorgen vóór 12 uur 's middags. Intusschen is door de bakkersgezellen een ver zoek aan den gemeenteraad gericht om een ver ordening in 't leven te roepen, waarbij de nacht arbeid voor bakkers wordt verboden. Wouter Hutschenruyter. Door een 24-tal muziek-, zang-, studenten- arbeidersvereenigingen, enz. te Utrecht is een commissie gevormd om Wouter Hutschen ruyter bij zijn aftreden als dirigent van het Utrechtsch Stedelijk Orkest, te huldigen voor al les wat hij gedaan heeft voor het muzikale leven en de muzikale ontwikkeling van Utrecht gedurende de laatste kwart-eeuw. Aan een commissie is opgedragen plannen te ontwerpen tot die huldiging. Zij bestaat uit de heerendr. J. van Leeuwen, lid der Tweede Kamer, voorzitter; Jan Reynders, federatie S. D. A. P., secretaris; W. A. E. Mansfelt. gep. luit.-kol., ontspanning aan militairen, penning meester A. J. Labouchère, bestuurslid van het Coll. Mus. Ültr. en Mij. tot Be v. der Toonkunst; J. P. A. Eernstman, bestuurslid Utrechtsch Studentenconcert, en J. H. van Maarsseveen praeses „Unitas". De Rechtsche partijen. Over de mogelijkheid of onmogelijkheid van een samengaan in de toekomst tusschen de rechtsche partijen, hoort men sedert de rede van oud-minister Colijn en met de Grondwets herziening in zicht, uiteenloopende redeneerin gen. Opmerkelijk mag de volgende uitlating van „De Stand." heeten „Al erkennen wij nu volmondig, dat de over eenstemming tusschen de drie groepen van Rechts den laatsten tijd niet zóó aan het licht kwam als vroeger wel het geval was en wij ook nu gewenscht zouden hebben; al zal in onze vergaderingen en in onze Pers voortaan veel meer anti-revolutionaire dan coalitie-poli tiek bepleit wordenal zullen we voortaan den gang naar de stembus niet meer gezamenlijk doenal zullen we na afloop der verkiezingen allicht iets aan onafhankelijkheid gewonnen blijken te hebbentóch trekke niemand daaruit de conclusie, dat we nu voortaan buiten ver band met de andere schepen der rechtsche vloot zullen of willen uitzeilen. De linkerzijde heeft het wel vaak voorgesteld alsof de schoolkwestie het e enige bindmiddel was tusschen de rechtsche partijen, en alsof met de voorgestelde wijziging van art. 192 de band zou zijn doorgeknipt, maar dat zal wel anders blijken. Al is dan ook met het nu gebo- dene gesteld, dat het in vervulling komt op het gebied van het lager onderwijs de meer derheid der Rechterzijde tevreden gesteld, dan blyven toch nog de aan de drie partijen ge- meene wenschen op het terrein van het mid delbaar- en voorbereidend hooger onderwijs bestaan, welke tot samengaan zouden nopen. Maar ook ten aanzien van het lager onder wijs blijft nog alles te doen. We krijgen voors hands niets dan een verklaring, dat iets b e- hoort te geschieden. Of dit geschieden zal en hoe, blijft aan de toekomst overgelaten. Men kan op een bevredigende regeling hopen, maar of de donkere toekomst ons die brengen zal, valt af te wachten. Het is volstiekt niet noodig daarbij onwil voorop te stellen, al maant de roep, die aan de linkerzijde reeds vernomen werd, tot omzichtigheid. Ook voor de uitvoering van het nieuwe artikel 192 zullen we dus el kander noodig hebben. Maar ook geheel afgezien van de schoolkwes tie houden de rechtscne groepen haar gemeen schappelijke taak ten aanzien van de geestelijke factoren in het Regeeringsbeleid. Het gevaar is volstrekt niet denkbeeldig, dat in den komen den tijd van drukkende materieele zorgen de stoffelijke belangen in Staat en Maatschappij de aandacht voor de geestelijke factoren in het volksleven op den achtergrond dringen. Een eeuw geleden was het in ons land niets anders. On begrijpelijk was dit tot op zekere hoogte niet, en onverklaarbaar zou het ook nu niet zijn. De moeilijkheden van het dagelijksch leven zullen uitermate talrijk worden. Maar juist dan niet het minst, eischen de geestelijke factoren in het Regeeringsbeleid de volle aandacht der Christelijke Staatspartij. Ten aanzien van de sociale wetgeving is er voorts nog altijd op belangrijke punten een kar dinaal verschil tusschen Rechter- en Linker zijde, en het laat zich nog niet aanzien, dat op dit terrein massabekeeringen te wachten zijn. Zoo zullen derhalve, ook in den nieuwen tijd, de tegenwoordige rechtsche partijen, getrouw aan haar beginsel en roeping, meestal worden saamgevonüen." Indië Weerbaar en critiseert de propaganda voor de verdediging van Indië. De heer Heerea motiveert zijn stem voor art. 113. De rede van den minister heeft spr. slechts op enkele punten bevredigd. Met 36 tegen 27 stemmen besluit de Kamer den heer Kleerekoper verlof te geven tot de interpellatie over de handelwijze van een hoofd officier tegenover een minderen militair. Indische begrootingDe replieken worden voortgezet. De heer Boissevain zegt daarbij, dat zijn verklaring, dat het in Djambi gevloeide bloed neerkomt op het hoofd van den minister, een beeldspraak was om uit te drukken, dat de minister niet vrij uitgaat inzake de Djambi- onlusten en dit houdt spr. nog vol. 1 De heer Marchant critiseert 'sministers beleid inzake de Djambi-conceesies. De Minis ter van Ko lonien, de heer Pleyte, de sprekers beantwoordend, merkt op, dat al erkent hij de verdiensten van den oud- goüv.-generaal Van Heutz, hij deze niet de juiste man acht, om thans het leger in Indië te gaan reorganiseeren. Staatsexploitatie der Djambi-terrein en acht de minister niet gewenscht omdat de staat te stroef werkt voor zulke bedrijven. Mededeelingen omtrent de Djambi-onlusten zal spr. doen wanneer daarover betrouwbare berichten inkomen. De leden van de deputatie „Indië Weerbaar" zijn door spr. uitgenoodigd een voor een bij hem te komen om hunne belangen voor te dragen. De mentor van de deputatie, de heer Selenburg, wenscht niet dat zij in openbare vergaderingen optreden zoolang zij onder zyn leiding staan. Hij heeft de politie gevraagd te zorgen dat hen niets op straat overkomt. Hierna wordt overgegaan tot artikelsge wijze behandeling. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag middag. blazer „Goeree III", die gistermorgen te Rot terdam aan de Vischmarkt kwam, heeft gerap porteerd, dat hij eergisteren door een Duitschen onderzeeër is beschoten. Eergistermorgen te 8 uur, toen hij plm. 15 mijl uit de kust, vlak voor Goeree San het visschen was, werd hij plotseling opgeschrikt door twee kanonschoten, waarvan de projectielen vlak bij zijn vaartuig ontploften. Eenige oogenblikken laten kwam een Duitsche onder zeeër langszij waarvan de gezagvoerder het bevel gaf het Vaartuig oogenblikkeliik te ver laten, daar het tot zinken zou worden ge bracht. Als reden hiervoor gaf hij op, dat hij zich in de verboden zóne bevond. De schipper betwistte dit en zeide bovendien geen boot te kunnen uitzetten, wijl hij geen reddingsloep aan boord had. De Duitsche onderzeeboot commandant ge lastte hem daarop dadelijk de vletten in te trekken en heen te gaan. Aan dit bevel werd voldaan. De onderzeeboot ging daarop verder zee in en voegde zich bij een torpedojager, die in de buurt lag. NEDERL. Ned. W.S. O. ƒ100 5 |101"/M 5 102 5 10U»/M 5 101 4*101 Vu 44 100% 34 81i»/ia 72»/,. 72Vu O'Vu TWEEDE KAMTER Zitting van Vrijdag 16 Maart. De algemeene beschouwingen over de Indische begrooting worden voortgezet. Replieken. De heer IJ z e r m a n verdedigt generaal van Heutsz tegen den minister en waarschuwt tegen uitvoerrechten. De heer A 1 b a r d a bepleit nader staats exploitatie van de Djambiterreinen. Spr. stelt dan nog eenige vragen omtrent de houding der regeering tegenover het comité Inbrekers onder het bed. - In den avond van 28 Januari kwam de 61 jarige heer S.j die pas hertrouwd was, met zijn vrouw van een huwelijksuitstapje in zijn wohing aan de Nassaukade te Amsterdam terug. Zij begaven zich spoedig ter rustemaar mevrouw S., juist ingeslapen, werd weer wakker, doordat haai man riep>: Dieven in mijn huis! De heer S. stond op en zag bij het lichtschijnsel van een straatlantaarn door een der ramen een man, die voor of half onder het bed had gelegen, opstaan. Hij wilde hem grijpen, maar de man kon nog juist vluchten, waarop de heer S. hem in nacht gewaad en op bloote voeten achternarende, de straat, op, onder het roepen van Houdt den diefOp straat kwam iemand anders hem ach terop loopen, die hem staande hield en vroeg, wat er eigenlijk aan de hand was, en daarop zeide: ik geloof, dat de kerel dien kant is uit gegaan. De heer S. meende echter, dat de in sluiper een andere weg was ingeslagen, bleef eenige oogenblikken besluiteloos staan en gaf daarna de vervolging op. Thuis gekomen, vond hij rijn vrouw in de slaapkamer buiten kennis op den grond liggen met krabbels aan den hals. Toen zy met behulp van een dokter weer was bijgekomen, vertelde zij,dat zij onmiddellijk haar man achterna had willen gaan, maar dat zy, nog voordat zij de deur van het slaapvertrek had bereikt, was aangevallen door een man, die onder het bed vandaan was gekomen, haar by de Keel gegrepen en haar op den grond gewor pen had. Daarna had zij het bewustzijn ver loren. Bij onderzoek bleek, dat eenige kasten in de woning waren' geopend en eenige voorwerpen van waarde werden vermist. De heer S. had in den insluiper, dien hij achtervolgd had, herkend zekeren T., die kort geleden bij hem in dienst was geweest. Hiervan heeft hij bij het doen van aangifte van het ge val aan de politie kennis gegeven. Het bleek, dat T. een goede bekende van de politie was, en dat eenige rechercheurs in den loop van dienzelfden dag hem met zekeren L. in de buurt van de woning van den heer S. hadden zien rondzwerven. T. en L. (de laatste heeft ook reeds eenige vonnissen achter den rug) pijn daarop aangehouden. De heer S. herkende in T. den man, d,ien hü voor het bed gezien had en daarna achtervolgd heeft, en mevrouw S. herkende in L. den man, die haar aangerand heeft. De heer S. herkende in L bovendien den man, die hem op straat staande hield. Gisteren hebben T. en L. voor de vierde ka mer der Amsterdamsche rechtbank terecht ge staan. Beiden ontkenden den hun ten laste ge legden diefstal, waarbij zij zich toegang tot de plaats des misdrijfa verschaft zouden hebben met gebruikmaking van een valschen sleutel. De heer en mevrouw S. bleven met groote be slistheid volharden bij hun verklaring, dat zij de beklaagden herkenden. Het O. M. achtte het ten laste gelegde be wezen en eischte tegen elk der beide beklaagden een gevangenisstraf van 8 jaar. Als verdedigers traden op mr. J. de Vrieze en mr. H. J. A. J. Niemeyer, die beiden betoogden, dat het in den gemoedstoestand, waarin de heer S. en zijn vrouw zijn geweest, onmogelijk zou zijn geweest, bij het twijfelachtige lichtschijnsel van een lantaarn op 25 M. afstand iemand met volkomen zekerheid te herkennen. De pleiters concludeerden tot vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. De afgetreden Tsaar NicolaasII. Nicolaas II Alexandrowitsj werd den 6den Mei 1868 te Petrograd geboren, als zoon van Alexan der III Alexandrowitsjbesteeg den 20en No vember 1894 den troon na den dood zijns vaders en werd den 14en Mei 1896 te Moscou gekroond. Hij huwde 14 November 1894 te Moscou prin ses Alice van Hessen—Darmstad als tsarina Alexandra Feodorowna genoemd, geboren 25 Mei 1872, die hem vijf kinderen schonk. Uit de regeeringsperiode van Nicolaas II laten wij hier de voornaamste feiten volgen: Wat de buitenlandsche politiek betreft, is het interessant te herinneren, dat Nicolaas II in 1896 by een bezoek van den Pranschen president het woord „nations alliées" uitsprak, waarbij hfl tegelijkertijd verklaarde, dat het doel van het bondgenootschap was den vrede te bewaren. Met Oostenrijk werd een verdrag gesloten, om Turkije tegen de Balkanstaten, die de stichting van een groot-Bulgaarsch rijk wenschten, te beschermen. Den 24en Mei 1899 liet de afgetreden Tsaar aan de vertegenwoordigers van alle te Petrograd geaccrediteerde mogendheden een voorstel tot ontwapening overhandigen. In hetzelfde jaar kwam op zijn voorstel de eerste Vredesconferentie te 's Gravenhage bijeen. De spanning tusschen Japan en Rusland nam steeds toe; er werden geruimen tijd onderhan delingen over de Mansjoerijsche kwestie gevoerd, die echter geen resultaat opleverden, daar Rus land geen inmenging van Japan in zijn verhou ding tot China duldde. Alles wees op een nade renden oorlog. Den 5den Febr. 1904 brak Japan de diplomatieke betrekkingen dan ook af en ging zonder voorafgaande oorlogsverklaring tot den aanval over. Nadat Port-Arthur gevallen, de Russische legers achter Moekden teruggeslagen waren en de Russische vloot leelijke klappen had gekre gen, moest Rusland bij het vredesverdrag van Portsmouth van 5 Sept. 1905 het Zuidelijk ge deelte van het eiland Sachalin afstaan, het pachtgebied Kwan-tung aan Japan overlaten en afstand doen van zijn aanspraken in Mand sjoerije en Korea. Deze ongelukkige afloop van den oorlog had het vertrouwen van het volk in de regeering aan het wankelen gebracht. Vooral in de fa brieks- en universiteitssteden trachtten de ar beiders en studenten door stakingen en oproeren den Tsaar tot het geven van een grondwet te bewegen. De arbeiders verlangden aanvankelijk oecono- mische verbeteringen en begonnen werkstakin gen op groote schaal, onder leiding van den priester Gapon. Den 32en Januari 1905 trokken duizenden ongewapende arbeiders naar het win terpaleis, om den Tsaar een verzoekschrift te overhandigen. Deze nam het echter niet aanhet volk ont ving bevel, het plein onmiddellijk te ontruimen. Een bloedige botsing was het gevolg. Gapon ontsloeg de Russische onderdanen van de ge hoorzaamheid aan den tsaar De opstand sloeg naar verschillende deelen van het land over. De rust keerde eerst terug, toen een oekase van 30 October 1905 een Ryks- doema bijeenriep, om over de noodige hervor mingen te beraadslagen. Den 30en Juli 1907 sloot Rusland een verdrag met Japan, dat de integriteit van China waar borgde en het vischrecht aan de kust van Oost- Azië regelde. Den 31en Aug. van hetzelfde jaar werd in een verdrag met Engeland de belan gensfeer in Perzië, Afghanistan en Thibet afge bakend. Ten gevolge hiervan werd de verhouding tot Engeland steeds vriendschappelyker en nadat Oostenryk in 1908 Bosnië en Herzegowina had ingelyfdj zocht Rusland nauwere toenadering tot Engeland en Frankrijk, waaruit de z.g. En tente is ontstaan. Ned. W.S. 0^200 Ned. W.S. O ƒ500 Ned. W.S. O.f '000 Ned. W.S. O. ƒ500 Ned. W.S O.f 1000. Ned. W. S. Oblig. Ned. W. S. Obhg. 3 Ned. W. S. Certif. 3 Ned. W. S. Certif. 24 OOST-INDIE. Oblig, 1915 100 5 100 OMig. 1915 ƒ1000 5 ilOOVg Ohlig. 1916 ƒ500 5 100 Oblig. 19'6 ƒ1000 5 99i»/.. HONGAR. Obl. Goudl. '81/93 4 43% L. 1892—1910 O. 4 36% OOSTENR. Oblig. in Papier 5 38 dito in Zilver .5 38»/', Bel. vr. Kron. 14 38 u/lt. PORTUGAL. O. Tabaksmonop 4 4 78 Obl. Ie serie3 42% RUSL. Obl. 1906 500 fr. .5 75% O. Iwang. Dombr. .4 69 Obligatiën 1905 .4 71% Obl. Nicolai 67/69 20. .4 58 Obl. Nicolai 67/69 100. .4 62 Zuidw. Z. R. 125. .4 57ty, dito 8/90 G. R. 625 by Hope 4 60% JAPAN. Binn. Schatk. Obl. 6 88»/,. MEXICO. Aflqsb. O. 1,2,3,4 s. 6 13 COLUMBIA. Gee. B. Sch. Obl. 3 41»/. DOMINIC. Ree. r. O. .6 90% Sted. Leerlingen. Schiedam 1915 6 1102 1 Schiedam 1913 44(101 Bank- en Cred.-Instellingen. Staatsleeningen. V. K. 16 Mrt* 102*/n 102 101'»/i# 10l»/i< 101% 100% «IV. 727, 72 V, 60% 100 100 99% 44% 78 57% 60% A. NED; en KOL. Amst. Bk. A. Koloniale Bank A. N.-I. Handelsb. A. Nederl. Bank. A. Nederl. Handelm. resc. Rotterd. Bankver. A. Rotterd. Bank Nieuwe A 157% 157% 155 224% |182% 145 1135 Hypotheek-Banken. 226 182»/n 145% NED.enKOL. E. Ned. HJBriefb. 4 Ned. H.-B. Veend. .4 N. W. Pac. A. dito Bew. v. deelg. 1 Industr. Ondernemingen. NED. en KOL. N. Gist-& Sp.fJL 349% West. Suikerr. A. BUITENL. Am. Can. gew. A, Am. Car, F. C. v. A. Am. Hide Leather. Anglo Am. Tel. Co. S. Iron Steel, gew. A. id. Cert. v. Obl. United Cigar 1 U. S. Steel C. C. v. A. dito C v. Pr. dito Cultuur-Ondernem. Handelsver. en Handelsvea* C. M d. Vorst. A. (241% 1243% Handelsv. Amst. A. |356% Mij n bouw-Maatschappij en. 90% 93% 127 46.90 176' 48 71% 63 227, 44% 107»/M 113 90%' 93% 175 46% 71% 63 44%' 107 111 NED.enKOL. Ketahoen,gew.A dito pref. Aand Paleleh gew. Aand. ,v dito pref. Aand. Redj. Lebong A. BUITENL. Gr. Cobar Rec. v. A. Eittsb. Coal. A. Petroleum-Ondernemingen. NED. en KOL. Oordt. P. I. M. A. 195 Gee. Roll. Ptetr. Cert A. K.M.t.E.P.br.A. Moe ara Enim A. Perlak-Petr. M. A. Sum. Pal. P.-M. A. 22 31% 157. 46% 144 59/u 437, 140 44% 154 514s/, 231% 56% 43% Aand Rubber-Maatschappijen Amsterd. Rubber 1, Deli-Batavia Rubber Nederl. Rotterd. T&pan Serbadjadi. BUJTENL. Intercont. A 227% 160»/M I «0% '147 328 I 16% 153% 515 232 57»/, 44% 225 162 146 16 I Scheepvaart-Maatschapp. NEDERL. en KOLON. Holl. Am. Lijn A Rotterd. Lloyd. A. BUITENL. Int. Merc. Mar. A. sdito Pref. dito Een Hollandse he blazer be schot e n. De schipper Jacob Lokken, van den Kerkdiefstal te Rome. In de sedert het uitbreken van den oorlog gesloten Duitsche <Anima«-kerk, is voor de tweede maal ingebro ken. Eenige kostbare kelken, reliquiekasten en schilderijen werden geroofd. 407 171 28»/, 86% Tabaks-Ondernemingen NED. en KOL. Amst. Deli-C. A. 1239% Amst. Langk. C°. A. dito pref. Aand. Amst. Serd. T.-C. A. Bezoeki T. M. A. Deli Cult.-Maatsch. A. Krapoh. Tab. Maatsch. A, Langk. T. M. Ad. A. Medan Tabak-Maatsch. A. Rotterd. Deli-Maatsch. A. BUITENL. Un. Lk. PlC.v.g. A. Diversen. BUITENL. Maxw. Land Grant Cert. van Aand. Cert. v. Inc. bda. Per. Corp. C. v. A. dito C. v. Pr. A 210 261 146 146 *87% 85 182% 219»/, 95% Spoorwegen, NEDERL. Holl. IJ.-Sp.-M. A. Maatsch. tot. E. v. S. A. N. B. Boxtel. W.A. dito 2e hypoth. O. t .6 ENGEL. Underground .44 AMERIKA. A. Top.C.v.gew, A. Denv. A Rio-Gr. Cert. v. A. Erie gewone A. Kans. Cit. S. Rw. Cy. g. A. dito dito Prefer. Aand. Miss. K. Tex. Cert. v. A. Nat. R. of Mexico 2e pr. N.-York Ontario A'. Rock Island Co. C. v. g. A. South. Pac. Cy. gew. Aand. South. Railw. Co. Afg. g. A. Un. Pac. Rr. Cert. v. g. A. Wabash Spoorwmy. gew. A. Wab. Pittsb. Term. Q, CANADA. Grand Trunk Rw, Cy, Cert. v. gew. Aand. Prolongatie Rente 31»/. 42»/, 6»/t. 267,, 95»% 95 18W 22 96% 101% 277, 27% 22% 56»/,, 7,/l# 25% 50 94% 26Vu 138 1*V„ 418% 171% 28"/t» 867a 228% 208 259 145 176% 87 18*% 217 32% 42»/»» 6% 26^ 95# 101% 27% 277»» 22»/i# 56% 7%- 7 25%» 25% 137% f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2