Incasso-Bank Jansen Wonterlood. Groote Markt 35. Moeders! AlfiBEUS&Zien Wijziging Stalhouderstarieven. Kinderwagens. f 213.319.48. Gans in de stad f 1-;- (heen en terug) f 1.25. Gang naar of van het Hoofd t (heen en terug) f l-»"- Nachttarief 50 verhooging. N. V. GEBR. HOEK's Transp. en Exp. MS- W. F. BEIERSBERGEN. Salon-Pianino 275 Gld-, Vergoedt 4 rente op rente* H. V. Kon. Eet Stoomvemrjj en Cicmiscle Vasschnry .1. hoeveus» M. Huijpn en J.Vincent, LangeHaven2 Tel-429 Grint- en Zandhandel, Bloedarmoede. Bleekzucht' Advertentiën. Sleeperfl. - Goederenvervoer. A v. d. HEIJDEN Co., DQkstraat 78—82, Speelmanstraat 99-107. Tel. 100003—'04. Bolwerk No. 1, Tel. 6185-'86. Oostmaaslaan 85, Tel. 3894. Aelbrechtskade 183—187, TeL 7954. oe3o 25 menwerking ran de beide partijen op oen ge zamenlijk program ran actio mogelijk is. (Fakkel.) Amerikaansehe coupons. Naar de D. B. verneemt, heeft de firma Pier- son Co. bericht ontvangen van ae N. O. T. dat de Engelscfae regeering haar geen verdere toestemming geelt coupons naar Amerika te ver schepen, zoodat zij, de "Amerikaansehe coupons welke te haren kantore betaalbaar waren, niet verder zal kunnen verzilveren. Het eeuwfeest van Hngevcld. Gelijk wij reeds berichtten zal' het Seminarie Hageveld den 2en Mei a.s„ zijn honderdjarig be- staan vieren. Eigenlijk is „vieren" niet het juiste woord, want grootsche openbare feestelijkheden kunnen volgens besluit van Z, D. H. Mgr. Cal- lier alleen plaats hebben, wanneer de vrede in de wereld is weergekeerd. Zoo is voodoo pig elke feestelijkheid uitgesteld tot na afloop van het studiejaar. Den 2en Mei hebben alleen de studenten van het seminarie een vollen vrijen Ludstornjaarklassen 1904 en 1905. De minister van oorlog heeft bepaald, dat voor den landstorm zullen worden ingeschreven, zon der daartoe te behooren, de personen, bedoeld in art. 4 der wet van 31 Juli 1915 (Stbl1. no. 345), voor zooveel zij zijn geboren in 1885 of in 1884. Hun inschrijving moet tot stand 2ijn gekomen op 10 Mei. De keuring voor deze jaar- klassen zal worden gehouden in Mei en Juni, de laatste vergadering te) houden op 30 Juni. Varkensdistributie. Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is tot de burgemeesters de navolgende circulaire gericht: In verband met verschillende Itr zake tot mij gerichte vragen heb ik de eer u voor zooveel noodig mede te deelen, dat de gemeenten, welke door bemiddeling van de regeering varkens der distributie ontvangen, bevoegd zijn de slagers, welke dit varkensvleeseh verkoopen, te belasten met eventueele kosten van slachten, wegen, toe zicht en gebruik van slachthuis. Beperking van verbouw van gewassen. De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft bepaald: lo. In elke provincie wordt ingesteld een pro vinciale commissie, belast met het toezicht en do contróle op de maatregelen tot beperking van den verbouw van gewassen ingevolge art. 7 der Distributiewet 1916 (Culduurcommissie) 2e. Tot leden dezer commissie worden be noemd: voor Zuid-HollandJb. van der Koogh, te Mid- delharnis, tevens voorzitter; A. van ilcr Linde, te Oostvoorne; P. S. Overwater, te Strijen; J. H. van der Torren, te Gouda; F. V. Valstar, te Naaldwijk; Th. X. Wesseling, te Hazerswoude; tot adviseerende leden: A. A. Neeb, rijksland- bouwleeraar, te Rotterdam; K. Wiersma, rijkstuin- bouwleeraar, te 's-Gravenhagê; K. Volkersz, lijks- tuinbouwleeraar, te Lisse. De „Castor''. De „Castor" van de Koninklijke Nederland. S toomboot-Maatschappij, die bijl het begin van den verscherpten duikbootoorlog te Genua lag, is er in geslaagd behouden te IJrauideu binnen te komen met een lading stukgoederen. De „Berkelstroom". Zooals men zich herinnert, heeft het Prised- gericht te Hamburg eenigen tijd geleden uitger maakt, dat de torpedeering van die „Berkelstroom" van de Hollandsche Stormbootmaatschappij! door de Duitsche strijdkrachten Duitschland aanleiding geeft tot het toekennen van een schadevergoeding aan de eigenaars. Tegen deze beslissing wasi de Reichskommissar in hooger beroep gekomen. Dat beroep is thans (kor het öberprisengericht verworpen, zoodat de rechtmatigheid van pen schadevergoeding thans in hoogste instantie is erkend. Het Prisengericht in Hamburg zal thans over het bedrag dier vergoeding uitspraak heb ben te "doen. (HbM.) Ned. B. K. Bakkersbond, Eerigster-middag werd te Utrecht eene ver gadering gehouden van een zestigtal R.-K. Bak kerspatroons, vertegenwoordigende een twintigtal vereenigingen met 1238 leden, om te komen tot de stichting van een Ned. N-K. Bakkers- bond. Deze vergadering werd geleid door den heier Stniijcke-n, onder-voorzitter van aen Ned. R.-K. Middenstandsbond. De aanwezigen verklaarden zich allen voor de stichting van den Rond, waarna statuten werden vastgesteli, zooals die door eene commissie van voorbereiding waren ontworpen. Het grootste aantal der aanwezige vereeni-; gingen trad onmiddellijk toe, de andere voor waardelijk. 1 De commissie van voorbereiding werd besten digd als commissie van voorloopig bestuur. Na verkiezing van een debinitief bestuur zal dit contact zoeken met de Hanze Inkoop Centrale. Naar aanleiding van eene bespreking over var- schillende toestanden in de bakkerij, stelde de voorloopige commissie van bestuur zich beschik baar voor behandeling van die vragen, welke onmiddellijke afdoening vorderden. De aanwezigen waren allen vol vertrouwen in de toekomst van den Bond. Staatsverzekerings-monopolie. Prof mr. Aalberse schrijft in het „Kath. Soc. Weekblad" een artikel over minister Treub's plannen betreffende een Staatsmonopolie van Levens- en Brandverzekering De schrijver ontwikkelt daartegen verschil lende bezwaren. Denk slechts aan deze tweehet heerleger van ambtenaren, dat weer in staatsdienst treedt, en de reusachtig groote kapitalen, die de Staat tot beheer en belegging in handen krijgt. Naast de groote sommen, reeds ter belegging voorhanden door Rijkspostspaarbank en Rijks verzekeringsbank, zullen deze nieuwe millioenen aan den Staat een economischen invloed geven, zóó buitensporig groot, wijl in één hand gelegd, dat dit bezwaar alleen al voldoende moet worden geacht om ook hen, die, zooals Minister Treub, geen principieel bezwaar tegen een fiscaal Staatsmonopolie jhebben, zich nog wel driemaal te doen bedenken, eer ze dezen weg mee uit gaan. Zal, zoo vraagt de hoogleeraar dan, de Staats brand- en levensverzekering een buitengewoon groot bedrag in de schatkist brengen ?j Minister Treub deelde in de Eerste Kamer mee, dat in het niet gunstige jaar 1914 door de Nederlandsehe levensverzekeringsmaatschappijen nog een winst is gemaakt van 4£ millioen, en dat deze Nederlandsehe maatschappijen slechts ongeveer 2k van het geheele terrein der levens verzekering in Nederland bestrijken. Zoo komt men dus aan een totale winst van 6 millioen. De ervaring in Italië met dit Staatsmonopolie opgedaan stemt wel tot voorzichtigheid. Maar anderzijds zal men Minister Treub moeten toe geven, dat die „ervaring" ons nog niet veel leert. Ze is te kort van duur, en bovendien is de oorlogstijd voor dit Staatsmonopolie ook al zeer ongelukkig geweest. De ervaring is er slecht, dat zegt echter in de gegeven omstandigheden nog niet veel. Zes millioen in 1914 zou in normalen tijd misschien wel 7 h 8 millioen zijn. 't Is moge lijk. Ook het tegendeel is mogelijk als gevolg van het bij een monopoliebedrijf niet meer be staan van den concurrentie-prikkel. Maar de eerste jaren zal de winst nog veel jager dalen. Immers Minister Treub deelt mede, dat hij de bestaande Maatschappijen niet zal naasten. Hij zal beginnen, met te bepalen, dat van een zeker tijdstip af geen nieuwe verzeke ringen meer gesloten zullen mogen vrorden, ten. zij door den Staat. De Maatschappijen kunnen dus niet meer doorwerken, alleen hun bestaande verbintenissen afwikkelen tenzij ze „vrijwillig" hun portefeuille aan den Staat overdragen. Dat is zoo'n soort „vrijwilligheid" als die, waarmee onze uitvarende schepen tijdens den oorlog een Engelsche haven aandoen, of buiten het door Duitschland onveilig gemaakte zeegebied blijven 1 Brandassuranties zullen ook niet meer ver nieuwd mogen worden. De Brandwaarborg Maat schappijen zullen dus het eerst op apegapen liggen. Maar ook de levensverzekeringsmaat schappijen zullen 't zoolang niet uithouden. Immers het zijn alleen „bedrijven in liquidatie". Iets nieuws komt er niet meer bij. 't Zijn alleen nog maar administratie kantoren die premiën innen, en de afloopende contracten uitbetalen Een groot deel van het personeel zal terstond ontslagen kunnen worden. Alleen het hoogere zwaarder bezoldigde personeel zal men nog moe ten aanhouden. Zal dit de langdurige liquidatie niet zóó kostbaar maken dat men „vrijwillig" het hoofd onder Treub's guillotine gaat leggen Dat deze liquidatie bij kleine, nog niet zoo heel lang bestaande Maatschappijen tot onge lukken, faillissementen, aanleiding zal geven, kan Minister Treub niet ontkennen, al praat hij daar wat luchtigjes over. De voorspiegeling, dat de Staat wel zoo wat alle employé's zal overnemen, is gewoonweg onbegrijpelijk. Het eenige economische voordeel dat de exploitatie-in-één hand ook op dit ge bied zou kunnen geven aanzienlijke verminde ring van bedrijfskosten, zou daardoor te loor gaan. Het valt trouwens ook niet in te zien, wat de Staat-verzekeraar met al dat personeel zou moeten doen, wanneer elke concurrentie volkomen is uitgeschakeld. En zeer zeker zal die voorspiegeling niet juist blijken voor het hoo gere personeel. Trouwens, in een ander verband zegt de Minister zelf: „De exploitatie kan bij Staatsmonopolie aanzienlijk worden vereenvou digd, waardoor het winstcijfer in het belang van den fiscus vermeerderd kan worden." In deze laatste woorden klinkt ook tevens de waarschuwing door, dat .de Staatsverzekering een verkapte belasting op de levens- en brand- assurantie zal worden. Vermindering van be drijfskosten zal niet leiden tot premieverlaging, maar tot vergrooting van het bedrag, dat de Staat uit dit bedrijf zal trekken. Prof. Aalberse's conclusie is, dat het Staats- verzekerings monopolie in beginsel niet toelaat baar is, en practisch, hoewel minder slecht dan andere fiscale monopolies, toch nog slecht ge noeg, om het hartgrondig te verfoeien. AMSTERDAM, ROTTERDAM, Leuvebaven 103, ALMELO. Volgestort Kapitaal f 10.000.000. Reserve r 1.664.000. Koopt en ferkoopt Baitenlandsche Wissels Cheques Vreemd Bankpapier Muntspeciën. Dagelijks verschijnend koers- blad opaanvrageverkrijgbaar Het beste adres voor: Jenever, Oude Jenever, Citroenjenever, Brandewijn, Cognac, Boerenjongens, Boerenmeisjes, LIMONADES (merk Van Katwijk Verlouw) f 0.80 per flesch, f 1.per Liter. Wijnen, Likeuren enz. Wasch het hoofd uwer kin deren eenmaal per week met Purolzeep en u zult ver wonderd zijn over den over vloedigeu en prachtigen haargroei. Per stuk 60 ct. Bii Apoth. en alle Dro gisten. Te Schiedam verkrijgbaar bij P. J. VAN DER SM AN Hoogstr en A. J. SCHOLTE Broersvest. 6734 14 PRIJSVRAAG Ocmahkdyk betalings voorwaarden De Directeur van het levensmiddelenbureaü brengt ter kennis, dat in de week van 30 April5 ^_e' verkrijgbaar is RIJST op Havermoutbons 5 en 6 en wel 2Vs ons per perso°n' GROENE ERWTEN Bon 42Va VET op Bon 11Va v AARDAPPELEN zijn verkrijgbaar op BOIIS 37, 38» en 40 en wel K.G. in plaats van ponden. 39 Wegens de steeds stijgende prijzen fourages zijn ondergèteekendeu gedwongen 0ie ingang van 1 Mei a.s. het rijloon voorSchied00 als volgt vast te stellen. Mede komen te vervallen de thans gelde0" tarieven voor heeren Doktoren, enz. SCHIEDAM, 28/4 ''7. 6766 50 •*-"1 zoo goed als nieuw van bekend merk, in zwarte kast, Duitscb» kruissnarig. Adres Pianohandelaars, alléén Pompen burgsingel 33, Rotterdam» 6731 20 bij 't Hofplein. Uw soliedste en goedkoopste adres voor Kinder*®' gens, Kinderstoelen, Ledekantjes, répara tién, is besM® J. BAS8ANT, Jacobusstraat 55, bjj den Ouden Binnenweg ROTTERDAM. 5973 20 ï^aiitfe Haven 80. 8ichieda0' Reserve-kapitaal op 31 December 1915 SAFE LOKETTEN te huur vanaf f 2.per jaar. STOOMEN. VERVEN- 5196 20 Spoedige aflevering*. Aelbrechtskade 183—187, voorin. DELFSHAVEN, - ROTTERDAM. - HOOFDKANTOOR: «ik' De staalpasuiles vau Apotheker Boom, gemaakt van n° zuurijzer, zijn een uitstekend middel tegen Bloedarw°e Bleekzucht en daaruit voortkomende ziekten. Deze P93^1,., wekken de eetlust op. Prjjs per flacon van 1000 0- flacon van 500 fl. 1.20. jg. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwio» Waar niet verkrijgbaar, wordt na ontvangst van 11 2-- fl 4.40 een flacon franco toegezonden door Firm» K BOOM, Arnhem. M- 6720 UITKNIPPEN em BEWAREN voo* onze 6763 25 PAARBANK.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 6