Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Oorlog. 40ste Jaargang. Vrijdag 3 Augustus 1917. No. 11903 Gratis Ongevallenverzekering f Buitenlandscii jNieuws. FEÜILLETO N. Bureau: Boterstraat 60. Telef. 85., na kantoortijd uo. 148. Postbus: 58. Abonnementen per 3 maanden f 1.60, per week 12 cent, franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentiën: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. De Terz^eringwordt gewaarborgd door de Holl&ndsche Algemeens Yerz ekering «bank te Schiedam. bij verlie» van mm, wijsvinger^ bij verlies Tan eiken ande ren vinger Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Op den 2en Augustus 1917 isa. verleend aan lo de N. 'V. Metaalbaizenfabriek Maatschappij »Excelsior« en hare rechtverkrijgenden, tot het uitbreiden harer metaalbuizentabriek aan den Buitenhavenweg 52, kadaster Sectie L. no. 2219 door bijbouwing van een smeederij en een metaal- draaierij en het verplaatsen van enkele machines 2o. de N. V. Tegelfabriek «Schiedam* en hare rechtverkrijgenden, tot het uilbreiden harer te gelfabriek aan den Noord vestsingel 139—141, kadas ter Sectie H. no. 701, gedreven gedreven door 7 electromotoren van totaal 25 P. K., een stoom machine van 10 P. K. en een ketel van 8 M2 verwarmingsoppervlak, drijven 4 persen, 4 koller- gangen, 3 kleimengeis en 2 mengmoleDS 3o. W. C. Leenmans en zijne rechtverkrijgen den, tot het oprichten van een groemenzouterjj in het pand Raam no. 19, kadaster Sectie A. no. 4265, met een electromotor van 2 P. K., drijvende 3 snijmachines b. aan de firma Hulstkamp Zoon Molijn ontheffing verleend van voorwaarde a. der ver guuuing dd. April 1917, voor het oprichten van een graanmolen in het pand Nieuwe Haven 271, kadaster Sectie M. no. 135 luidende »a. dat de in de inrichting ontstane stofdeeltjes •niet door raam- of deuropeningen mogen ont wijken, maar mechanisch worden verzameld in •een stofkamer, welke op gezette tijden moet Worden geledigd*. AAN HET WESTELIJK FRONT. Ondanks het zeer ongunstige weer wordt het offensief in Vlaanderen voortgezet. Het 'Britsch staf bericht luidt In de afgeloopen 48 uren heeft het hevig en zonder ophouden geregend. In de buurt van den spoorweg Yperen Roesselaere, waar de vijand s middags er. in slaagde ten koste van groote offers voet te krijgen in onze vooruitgeschoven stellingen, werd de Duitsche infanterie in des avonds ondernomen tegenaanvallen op alle punten teruggedreven en werd onze vroegere linie volkomen hersteld. Er is geen wijziging *0 het slagfront van Yperen. Ten zuidoosten van Hargicourt deden we met succes een raid in de vijandelijke stellingen. Wij maakten daarbij gevangenen. Reuter's biizondere correspondent seint: He Duitschers zijn blijkbaar ernstig onder den indruk, dat wij zooveel hooggelegen terrein hebben veroverd langs den heuvelrug van Pil- kem en zij deden daarom een reeks wanhopige tegenaanvallen. Onze overmacht van geschut Naar het Duitsch. 53 „Mijn hemel, Arthur, ge verschrikt mij 1" »lk wilde u niet doen schrikken alleen wilde je tot voorzichtigheid aansporen, opdat ge h niet ongewone ontberingen zoudt moeten op eggen. Luister 1" „Ik begrijp u niet, doch spreek, uw wil is Ehj een gebod 1" „Nog twee jaren slechts zult ge uw tegen woordig inkomen hebben, dan vervalt alles aan uwe dochter en jou blijft slechts eene armza- hge rente van 3000 gulden." „Dat weet ik zeer goed 1 dat staat in Otto- *nars testament," onderbrak hem zijne vrouw. **at kan dat schelen? Hildegaid is altijd een goed kind geweest, ze zal ons niet hier van daan jagen 1" »U, hare moeder, zeker nietmaar haren stief vader! of gelooft gij, dat ik het genadebrood zou willen eten van uwe dochter, die mij haat vergist u, Ludmilla I" „Kunt gij tweeën elkaar dan niet leeren ver dragen?" jammerde de vrouw. stelt ons in staat om het terrein achter de nieuwe Duitsche stellingen onder een voort durend spervuur te houden, zoodat alle verster kingen en aflossende troepen eerst hier doorheen moeten alvorens zy zich tot een aanval gereed kunnen maken. Uit eiken nieuwen slag blijkt steeds weer duidelijker, dat die zijde, die over een overmacht van geschut beschikt, het meeste voordeel kan trekken uit haar infanterie. In hun aanval van Dinsdag behoefden onze troepen betrekkelijk weinig te vechten. Alleen daar, waar inzinkingen van het terrein den steun van het geschut moeilijk maakten, was de tegenstand werkelijk hardnekkig. Het Fransch communiqué rapporteert In België houdt het slechte weer aan. Er was een groote bedrijvigheid van het ge schut ten oosten van Braye en Laonnois en ten westen van Craonne. In het gebied van Allemant hebben de Franschen in den loop van een kleine operatie 24 gevangenen gemaakt en een mitrailleuse vermeesterd. Ten zuidoosten van Reims hebben de Duit schers twee overrompelingen ondernomen, die niet tot resultaten leidden. Op den linkeroever van de Maas woedde een hevige geschutstrijd. Te ongeveer 9 uur hebben de Duitschers zonder resultaat hun aanvallen in den sector van het bosch van Avocourt hernieuwd. Plotse linge aanvallen der Duitschers in ditzelfde ge bied en in het bosch van ApremonUten zuid oosten van St. Mihiel faalden volkomen. Duitsch stafbericht Legergroep van prins RuprechtOp het slag veld kwam het eerst 's namiddags weder tot hevige artil!eriegevechten. Vaa Langemarek tot de Lye lag gedurende eenige uren trommelvuur op onze linies voordat de vijand tegen den avond tot nieuwe krachtige aanvallen op dit front overging. Er ontwikkelden zich weder he-ige gevechten waarin de divisies, die door den vijaod in 't vuur gebracht werden, overal zijn teruggedreven, en onze gevechtslinies ook in vele gevallen bij succes volle tegenaanvallen vooruitgebracht werden. Op geen enkel punt behaalde de vijand voordeelen daarentegen leed hij in ons onverzwakt afweervuur groote bloedige verliezen, terwijl door onze tegen aanvallen op de plaatsen waren binnengedrongen was, verscheiden honderden gevangenen door ons gemaakt werden. EDgelsche aanvallen, die na een onrustigen nacht 's morgens vroeg opnieuw ten Oosten van Wytschaete gedaan werden, zijn met groote ver liezen mislukt. Legergroep van den kroonprins. Aan den Chemin- des Dames herhaalden de Franschen hun vruchte- looze aanvallen op onze, ten Zuiden van Filain en ten Z.O. van Cemy veroverde hoogtestellingen- Gedurende den dag en 's nachts rukten zij tot vijfmaal toe tegen onze ÜDies op. Steeds werden zij door onze beproefde gevechtstroepen afgesla gen. „Wij zijn toch beleefd genoeg jegens elkan der; niettegenstaande dat, weet ik precies, hoe Hildegard over mij denkt. Door in de komende jaren hoogst zuinig te zijn. kunnen we nog veel sparen, dat gevoegd bij uwe rente, uwe toekomst zal verzekeren, hoewel my helaas, door dat testament de handen in veel opzich ten gebonden zijn. By voorbeeld hier in huis is veel te veel personeel, waarom heeft uwe doch ter eene eigene kamenier noodig „Daar is Hildegard aan gewoon 1" „Dan moet ze daaraan maar ontwennen. Do ms kan haar zoo noodig helpen Ook vind ik, dat juffrouw Germer overbodig is, wie heeft er hier eene gouvernante noodig?" Ottomar heeft haar levenslang haar trakte ment verzekerd en ookwat zou ik zonder haar met mijn kantboorduurwerk aanvangen vroeg Ludmilla schuchter. „Me dunkt dat ge van die knungels genoeg hebt, een vrouw van jou leeftijd moet leeren afstand van zoo'n rommel te doen Heeft zij recht op haar traktement, goed ze kan toch gaan, wy hebben dan een overbodige kostganger minder Een der dienstmeisjes kan ook gemist worden, voor alle is er toch geen werk genoeg. Voortaan moet ik inzage hebben in de boeken der huishoudsterik heb haar dit ook laten zeggen. Waar ik ook om me heen kijk hier. overal zie ik een onverantwoordelijke verkwisting. Mijn voorganger moet veel te goed geweest zijn!* Ook op den Westelijken oever v.an de Maas deed de vijand 's avonds een vergeefschen tegen aanval ter herovering van de bem ontrukte stel lingen. Het aantal gevangenen uit de succesvolle gevechten vaD gisteren, waarin behalve de Baden- sche ook de Hanoveraansche en Oldenburgsche troepen een roemrijk aandeel hadden, steeg tot boven de 750. De oorlogsverslaggever van de sB. Z. am Mit- tag«, Osborn, meldt aangaande den slag in Vlaan deren Het strategische doel van de omvangrijke operaties van 31 Juli bestond klaarblijkelijk niet alleen in een doorbreking van het Duitsche front, maar voor alles ook in een verdringen vaa onze troepen van de Belgische ku3t en een verovering van de Duitsche duikbootsteunpunten in Vlaan deren van af de landzijde. Nog .nooit iag de werkzaamheid der aanvallers zoo open voor de oogen der verdedigers als hier. Voor Yperen kwam reeds weken geleden de Duitsche tegenstand voor den vijand op gevoelige wijze tot uitdrukking. Heele batterijen werden aan vijandelijke zijde buiten gevecht gesteld, breedop gestelde reserves vernietigd loopgraven en schuilplaatsen met den grond gelijk gemaakt. Iedere verkenningstocht kwam den tegenstander op de bloedigste verliezen te staan en op gevan genen. i De aanval begon des morgens 7 uur in tallooze golven. Na aanvankelijke successen werden door de verdedigers de aanvallers in den flank in den rug gepakt van uit talrijke punten, zoodat de aanval verstrooid werd en uit ziju verband raakte. Ten slotte ving met geweldige kracht de Duitsche tegenaanval aan, die bijna overal den vijand weer volkomen terugdrong en ten noorden van Yperen, waar de Engelsclien in den eersten stormloop verder waren vooraitgedrongen, werd de aanval tot staan gebracht. De vechtlust der onzen tegen den Britschen vijand kon zich bij de botsing ontladen en zelden of nooit stormde de Duitsche infanterie met meer wil om te overwinnen voorwaarts. Voor de Eogelschen en Franschen beteekent het mislukkeu van een zoo monsterachtige aan- vai een nederlaag. Het succes van den dag, dat beslissend belang had, komt der Duitsche verde diging toe. AAN HET OOSTELIJK FRONT. De legers der centralen zijn tot in de onmid dellijke nabijheid van de steden Kimpolung en Chernowitz genaderd. Meer dan de helft van Boekowina is thans door hen heroverd. Het Duitsch stafbericht luidt Front van Prins Leopold en Böhm Ermolli jn den hoek tusschen de Zbrucz en den Dnies ter werden de Russische achterhoeden bij Wi- goda aan den weg naar Chohin verslagen. Noor delijk van Czernowits naderen onze divisies ook Zuidelijk van den Dnjester de Russische grenzen wijkt thans tusschen de Pruth en de Zuidoos telijke hellingen van het Kelemen-gebergte Duitsche en O.-H.divisies zetten den vijand die tegenstand biedt, achterna. Wij staan voo: Kimpolung. Tusschen Ortoz en het Casinu-da zette de vijand ook gisteren groote troepen massa's in om Casinului te verkrijgen. Ettelijke na hevig vuur begonnen aanvallen mislukter door de standvastigheid der verdediging. Een Wolff-telegram meldt nog de volgende bijzonderheden. Ook gisteren bleef de voorwaartsche beweging van de Duitsche en Oost.-Hong. troepen ir Oost-Galicië en dè Boekowina levendig. Tusscner Zbruck en Dnjester werd de laatste Russische achterhoede na een verbitterden tegenstand bi. Wygoda teruggeworpen. Daarmede is deze streel tusschen de beide rivieren van vijanden zoi goed als gezuiverd. Ook ten Z. van den Dnjestei hebben de Verbondenen in vinnige ge vecht e. kunnen voortdnngen tot dicht bij de grens Ten N.-W. en ten W. van Chernowitz zijr hevige gevechten ter weerszijden van de Pruth alsook meer zuidwaarts tot over de Roemeen- sche Sereth, aan den gang. In de Karpather bleven de Centralen vorderingen maken. In he Suezowa-dal pogen de Russen in de dalengter tusschen Saleu en Falkau zich nog staande tc houden om ons te verhinderen het bekken var Raduntz binnen te dringen. Verder zuidwaarts loopt de bereikte linie over het dorp Zuqre rin het Bistricdal). de Bergen Rata en en Omu lui, tot zij ongeveer 35 K M. zuidelijk in he oude Karpathenfront overgaat. Oostenr ksch Hongaarsch stafbericht van gis terenBy de legergroep van maarschalk Mac kenzen geen bijzondere gebeurtenissen. Aartshertog Josef-frontDe vijand viel te weerszijden van het Oasunadal herhaaldeliü krachtig aan. Onze dappere troepen bleven i] den tegenaanval en in het urenlang handgemeei overwinnaars. De Russisch Roemeensche troepei moesten onder zware verliezen in de stellinge: terugtrekken. Het leger van generaal Von Kövess wint a strijdende terrein. De hoogten ten O. van Dra golessa in de Drielandenhoek en de streek te N. van Kimpolung bevinden zich in onze han den. De troepen van generaal Von Böhm-Ermoll dringen onmiddellijk ten Z. van den Dnjeste op naar de Russische grens. Het gebied aan de-;: mond van de Zbruck is grootendeels van vyan den gezuiverd. Uit het Oostenrijksche oorlogsperskwartie; wordt geseind De linie der Centralen loopt thans van Milnica, over Zastawna—Czechliby naar d( hoogten ten Z.-O. van Mihowa. Daarna gaan zy over een 1300 M. hoogen bergrug in het Suza- wadal, waar de Oost.-Hong. troepen ten Z. W van Frasin strijden om den ingang van hel' bekken van Radantz. Daarna gaat het front ovei een 1400 M. hoog gebergte in het Moldawa-dal westwaarts om 1 K.M. zuidelijk van Dornawa- Jozef front. Het Russische Karpathenfront tra over te loopen in het oude Karpathenfront. Zijne vrouw waagde het niet verdere aan merkingen te maken. Zijne achteloos daarheen geworpen uitdrukking Een vrouw van jou leef tijd," had haar in haar gevoeligste punt getrof fen. Dornthal ging rustig voort. „Ik zal orde in de zaken moeten brengen, zoo gaat het niet langer, 't Is zeker, dat ge door uw toestand ook aan uiterlijke vormen hebt te voldoen't ligt verre van mij, daar aan te tornen. Ik ben echter van plan, eenige mis bruiken uit te roeien, vele daarvan zijn de laatste jaren binnengeslopen, dat wijzen de boeken uit. Ook in de stallen zal ik eenige op ruiming gaan houden. „Arthur, ge zult toch Ottomar's paard niet wegdoen riep Ludmilla smeekend uit. „Mij, zou het innig grieven en Hildegard „Wilt ge dat dier dus het genadebrood geven, je wensch is mij een gebodDaar de meening uwer dochter vraag ik niet. Mij dunkt zij kan tevreden zijn met haar paard en haren hond. Natuurlijk moeten de ponnies weg» je rijdt daar toch niet graag mee uit, en ook de handen zijn te teer voor de teugels. Een liefhebber voor die dieren zal gauw gevonden zijn; ook is er min der stalpersoneel noodig. Ge ziet, ik ben van plan, uw belangen te behartigen. Geef me nu al de rekeningen, die ge nog hebt, alles moet nu in orde gemaakt worden." Dornthal voerde zachtjes aan zijn besluiten uit, hij wist het zoo in te richten, dat hij de dienstboden, die hij overbodig vond. op een kleine nalatigheid kon betrappen em ze dan op staanden voet weg te zendenhij deed dan alsof hij zeer grootmoedig handelde en gaf hun nog een maand huur toe. Als er genoodigden waren, heerschte er overvloed, anders de groot ste zuinigheid. Niemand waagde het te morren. Iedereen was bang, den nieuwen meester te vertoornen. Eigenlijk zag men hem nooit heftig, slechts èèn maal had Ludmilla hem vertoornd gezien, daarop had ze later sidderend aan Dorus gezegd, dat zij dien aanblik nooit zou kunnen vergeten. Al de brieven, ook die aan het adres zijner vrouw, werden door hem geopend en zoo ont ving hij op een dag van hare modiste de reke ning over het laatste halfjaar. Hoogst verbaasd bekeek hij de nota. „Ludmilla," zeide hij met van toorn bevende lippen. „Is die rekening wel in orde? Hebt ge werkelijk binnen een half jaar al deze dingen besteld en ontvangen Hij schoof haar de re kening toezij zag rustig neer op de lange lijst van japonnen, hoeden, mantels, handschoenen enz. enz. Daarna zei ze onverschillig„Die rekening zal wel in orde zijn; doch Dorus kan dat nog wel eens nazien. Wordt vervolgd.) sk f 2003k f 100 f 100 ."C fis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1