Stadsen Gewestelijk Nieuws. Laatste Berichten. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. gEUBBKAMMiat. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Staten-Generaal. Leid dier administratie alsmede op dat van uni forme toepassing. Met het oog hierop heeft de vareeniging van gemeente-werkloosheidsfondsen formulieren ont worpen die aan de besturen der vakvereenigiDgen zullen worden toegezonden en kunnen dienen voor de controle door de gemeentebesturen. Do heer I. G. Keesing, te 's Gravenhage zou inleidende verstrekking van gegevens omtrent 'ngekomen bedragen in verband met de subsidiee- ring en de verstrekking van gegevens ten behoeve van statistiek en administratie doch wegens het vergevorderde uur dat voldoende bespreking niet hogelijk maakte werd van verdere behandeling afgezien. Nadat de heer Foimer en Gerritsen enkele gestelde vragen hadden beantwoord werd de ver* gadering tot een nader te bepalen verdaagd. Conflict Tilburg. Het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie heeft besloten, ingeval de Tilburgsche Textielfabrieken *ot uitsluiting overgaan, de leden van den Nederl. K. Textielarbeidersbond door middel van het Centrale "Weerstandsfonds te steunen met een be drag van bijna tien duizend gulden per week. WEERBERICHT. Telegrafisch weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 Oct., medegedeeld door het Kan. Ned. Met. lust. te De Bildt. Hoogste barometerstand nabij 765 te Zuid-Duitscb. land. Laagste barometerstand 765.6 te Stockholm. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matigen wind uit zuidelijke richtingen, gedeel telijk bewolkt, weinig of geen regen, kans op Nachtvorst vooral in het Oosten, zelfde temperatuur. Openbare Diensten en Bedrijven, afdeeling Schie dam domicilie houdende Huismanstraat 36b dat sedert 1914 de koopkracht van het loon enorm is gedaald, en de door Uwen Raad gevo teerde toeslag dit verlies bij lange niet compen seert dat de bestaande toeslagregeling de sterkst denkbare anarchie in de belooningen der werk lieden in 't leven heeft geroepen, die vooral in 't belang der Gemeente zelve zoo spoedig mogelijk verwijderd dient te worden dat ook in particuliere bedrijven en andere gemeenten de loonen der werklieden zijn of staan te worden opgevoerd, waardoor Schiedam met de arbeidsvoorwaarden der werklieden in de achter hoede komt te staan redenen waarom ondergeteekenden Uwen Raad beleefd doch dringend verzoeken het daarheen te leiden, dat de loonregeling der werklieden in dienst der Gemeente zoodanig wordt herzien en ver beterd, dat de koopkracht tenminste gelijk wordt aan die van de eerste helft van 1914, terwijl zij ter nadere toelichting van hun verzoek de eer hebben te verwijzen naar bygaande Memorie van Toelichting. 't welk doende J. van der Wel, Voorzitter. S. Poort, Secretaris. Het adres gaat vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting. Het stoppen van treinen te Schiedam. Door de kamer van koophandel alhier is aan de directie der Hollandsche IJzeren-spoorweg maatschappij te Amsterdam het volgende schry- ven gericht: In het bezit van Uwe missie ve d.d. 2 dezer m 13 VIII a N. 2042 danken wij U voor de toezegging, daarin vervat, nl. dat trein 177 in Let vervolg te ca. 10.45 te Schiedam zal stoppen. Wij deelen U echier mede, dat het geenszins aan onze aandacht is ontgaan, dat de reizigers Vit de richting Delft naar stations der lijn Schie- Vam-Hoek van Holland over Rotterdam D. P. ®N omgekeerd kunnen reizen zonder bijbetaling. Zonder deze bepaling zou Schiedam in een ge- Leel onhoudbare positie zijn. Thans wordt door U wel gemeend, dat Schie dam zich in een zeer bevoordeelde positie mag verheugen, omdat de reisgelegenheid naar Schie dam niet noemenswaard ongunstiger is geworden, dan zij voor de beperking van den dienst was, doch ook de voor afgaande dienstregeling plaatste Schiedam in een hoogst nadeelige positie, zoodat deze derhalve thans nog veel slechter is gewor den. In aanmerking nemend, dat juist in den laat* 8ten tijd de industrie in Schiedam zich geweldig Leeft ontwikkeld en uitgebreid, en een gunstige ^'binding met den Haag en verder, daardoor VaN het aller grootste belang is geworden, werkt de omweg via Rotterdam, welke men thans ver- Wicht is te nemen, ten eenenmale buitengewoon ^emmerend op onzen handel en onze industrie. Immers thans vereischt de reis Schiedam-Den m^ag via Rotterdam met de treinen 51i en 148 fVca drie kwartier (vertrek Schiedam 9.39aan komst Den Haag 10.23) en met de treinen 519 6h 90 circa één uur (vertrek Schiedam 10 36 1 aankomst Den Haag 11.40; terwijl deze tijden °°r het laten stoppen der treinen 148 en 90 k°uden kunnen worden verminderd tot slechts Vhhtig minuten. Bovendien l°opt meu no& de kans, dat men e Botterdam de aansluiting mist, hetgeen met et oog op het dikwijls veel te laat zijn van 6 treinen zeer licht mogelijk is, in welk geval Won resp. 77 en 38 minuten te Rotterdam moet achten, alvorens men wederom gelegenheid heeft 6 feis naar den Haag of verder door te zetten. Aangezien nu door het vroeger sluiten der ahtoren en bureaus (als gevolg van de gedwon- üchtbesparing) de morgenuren de grootste Narde hebben gekregen en derhalve elk tijd- 8rLes gedurende die periode tot het kleinst °gelijke moet worden beperkt, is de tjjdsbe- Paring, welke verkregen zou kunnen worden 0r het doen stoppen der treinen 148 en 90 °r den handel en de industrie van Schiedam het allergrootste gerwicht, redenen waarom L U beleefd verzoeken tot dezen maatregel te Ben overgaan, desnoods met de beperking, Let stoppen der treinen alleen geschiedt tot opnemen van reizigers. Wjj noteeren tevens de mededeeling, dat er niaal geen gelegenheid was om de nieuw w°rpen regeling vooraf aan ons ter inzage Verstrekken, doch zullen gaarne van U het v richt ontvangen, dat er in het vervolg tijdig n de voorgestelde veranderingen aan onsken- zal worden gegeven. erLlieden in openbare diensten en bedrijven. ^aQ den Gemeenteraad is het volgende adres bonden j ^*e'eo niet verschuldigden eerbied te kennen, g' v»n der Wel en S. Poort, resp. Voorzitter en Cretaris van den Bond van werklieden in Het bericht, dat de Bond van Dis- tillateurs geen noteering meer zal geven, ia is onjust. Gistermiddag zijn door de poli tie een tweetal jongens aangehouden verdacht van looddiefstal ten nadeele der firma Kips en Co aan den Buitenhavenweg. Nog enkele me deplichtigen worden door de politie opgespoord. Hedenmorgen hielden zich enke le knapen op bij een kolenschuit liggende in de Nieuwe Haven, die gelost werd. Een der werklieden meende dat de jongens probeerden kolen te ontvreemden en wierp om schrik aan te jagen met een riek naar hem. Een der jongens, de 6 jarige P. Kleiss wonende aan de Nieuwe Haven, werd geraakt. Door Dr. Geerdes werd de knaap verbonden. Naar wij uit goede bron vernemen^ zijn de massale panden js>IJsstadt« en «Liverpool» toebehoorende aan de firma B. A. J. Wittkampf, door bemiddeling van de N. V. «Maas en Water weg» verkocht voor de vestiging eener Rotter- damsche industrie te Schiedam. B ij het te Rotterdam gehouden ex- amen vrije- en orde oefeningen is geslaagd mej. J, v. d. Sluijs alhier. De heer G. J. Geers, leeraar aan de H. B. S. alhier, is aan de universiteit te Leiden bevorderd tot doctor in de Nederl. letterkunde op een academisch proefschrift, getiteld «The Ad verbial and Prepositional Prefixes in Blackfoot.» In verband met diefstal van stee- nen aan den Rotterdamschen dijk zijn door de Rotterdamsche politie zeven jongens en een man aangehouden. Zij zijn hedennamiddag per politiewagen naar het commissariaat van politie te Schiedam over gebracht. Hoogwater te Schiedam; Zaterdag20 October 6.18 v.m., 6.30 n.m. ÜIT ROTTERDAM. De moord in de remise van de electrische tram. Men meldt nader: Twee poetsers, in dienst van de Rotterdamsche Electrische Tramweg-Maatschappij, misten, toen zy in den afgeloopen nacht omstreeks kwart over drieën in de remise van da tram op den Oostzee dijk kwamen, den waker J. van der Voorde. Bij hun komst vonden zij de deur daarvan op een kier staan, hetgeen hun aandacht getrokken had, omdat zulks niet de gewoonte is. De remise doorloopende, vonden zy heel achterin, op ongeveer vijf meter afstand van het kantoortje, waar het licht brandde, den waker Van der Voorde dood op den grond liggen, te midden van een plas bloed. Onmiddellijk waarschuwden zij de politie op het bureau in de Hoflaan. Spoedig was deze ter plaatse terwijl de hulp van dr. V. Winkler Prins werd ingeroepen. Na onderzoek stelde deze geneesheer vast, dat Van der Voorden tusschen één en drie uur in den nacht is overleden, nadat men hem den schedel beeft ingeslagen. Dit is geschied met een wisselijzer. Uit het ingestelde onderzoek maakt men op, dat het geheel zich als volgt heeft toegedragen De daders hebben zich gisteravond laat vermoe" delijk laten insluiten of zich verscholen in een van de laatste wagens, toen deze de remise werden binnengereden. De laatste tramwagen kwam om halt een vannacht binnen. Nadat de waker Van <jer Voorde daarop de deur der remise, zooals ge bruikelijk, aan de binnenzijde had gesloten, heeft hij zich naar het kantoor, achter in de remisie gelegen, begeven en is daar zijn krant gaan lezen. Toen alles in diepen rust was, zyn de daders uit hun schuilplaats te voorschijn gekomen. Van der Voorde heeft gerucht gehoord, is uit het kantoor de remise ingeloopen en heeft- hen ontdekt. Een worsteling heeft plaats gehad en den man is met het wisselijzer den schedel ingeslagen. Na het plegen, van den moord zyn de daders het kantoor binnengegaan en hebben daar een kast openbroken, waarin de geldtrommels van de tramconducteurs bewaard worden, die zij'savonds na het uit dienst gaan, daar inleveren. Een 14-tal van deze geldtrommels, met bloed bevlekt, zijn door de politie in beslag genomen. Naar schatting is ongeveer f 700 tot f 1000 ge stolen. In tegenwoordigheid, van den rechter-com- missaris mr. J. E. Rossen Jacobson heeft gister namiddag 5 uur in het ziekenhuis de sectie plaats gehad op het lijk van den vermoorden waker J. van der Voorde, door dr. R. de Josseling de Jong en dr. W. L. de Vos. Ter beschikking van den chef der afdeeling dac- tyloskopie, den inspecteur van politie den heer D. te Wechel, zyn doozen, trommels en afreke- ningstaten gesteld, waarop vingerafdruken yan den dader of de daders voorkomen. In beslag zijn genomen 900 kilogram ijzer, door een beurtschipper per handwagen vervoerd. Het iizer is afkomstig uit Overschie en bestemd voor Stadskanaal. Aan het station D. P. zijn 7 balen tarwebloem inbeslaggenomen, afkomstig van de veevoeder fabriek Zuid-Holland te Schiedam en bestemd voor Maastricht. Bij een groentekoopman in de Brouwerstraat alhier is beslag gelegd op 14 hectoliter aardap pelen wegens het verkoopen van aardappelen zonder bon. Voor de regeering is in bezit genomen endoor bemiddeling van van Stolk's commissiehandel opgeslagen 8606 kilogram lynzaadstof uit Spy'ke- nisse alhier aangevoerd. Aan de Vlietkade alhier is beslag gelegd op 363 kilogram bandijzer en aan het Jaffa op 9 balen inhoudende 450 kilogram gerst- en tarwe- afval, welke partijen zonder consent werden vervoerd. In het pakhuis van een groentekoopman in de Eerste Diergaardestraat alhier zyn aangetroffen drie groote en 11 kleine kisten stijfsel, 2 kisten macaroni en een kist foelie en in een pakhuis in de Akeleistraat 3 kisten ongebrande koffie, 1 kist thee, 2 zakken bloem, 30 pakken gelatine, 3 kisten ingemaakte kersen, 2 kisten zeeppoe der, 2 kisten zeep en 5 zakken zout. UIT VLAARDINGEN. De heer J. H. van Linden van den Heuvell, die ontslag nam als raadslid, nadat de burge meester hem opmerkzaam had gemaakt op het feit, dat hy tot 2 malen toe in strijd met de gemeentewet een vergadering van den gemeen teraad had bijgewoond, waarin de rekening van de Vlaardingsche bad- en zweminrichting be handeld werd, van welke inrichting hij voorzit ter is, en die deswege door den raad geschorst, doch door Ged. Staten niet van het raadslid maatschap vervallen verklaard is, weigert een nieuwe candidatuur voor den raad te aanvaar den. LONDEN, 19 October. Generaal Gourko opper bevelhebber van het Russische westfront, is in Engeland aangekomen. Aardappelvervoer. De Schippersver- 60 pet. boven het grondtarief van 1914 aardap 16 Oct. 17 Oct. 18 Oct. 19 Oct pels te vervoeren. f - f - f f Belangryke arrestatie. Eergister avond heeft de politie te Nijmegen in het café „Metropole" de hand gelegd op zekeren J. K., drukker van beroep en wonende Jacob van Lennepstraat alhier. Hij wordt verdacht van verduistering van f 7000 ten nadeele van L. van K. te Amsterdam. De verdachte is door de po litie naar hier overgebracht. Spionnage. De „Tel." meldt uit Vlissin- gen, dat Dinsdagnamiddag de rijkspolitie in een der lokalen van de Hollandsche loodsen-societeit gearresteerd heeft den Nederlander S., cargadoor een algemeen bekend ingezetene dezer ge meente. S. is cargadoor te Vlissingen van de groote Duitsche fijnen en export-agent van het Duitsche kolensyndicaat. Aangehouden. De marechaussee te Roermond heeft gisteren aangehouden den landbouwer J. C. uit Maasniel, verdacht van verduistering van 15.000 mark, welke hij van een Duitscher had ontvangen voor het aankoo- pen van paarden. De rechtbank te Maastricht heeft voor de tweede maal behandeld de zaak tegen J. J. B., te Wylre, beschuldigd van menschenroof, nl. het egen hun wil over de grens voeren van verschillende personen. In deze zaak werden nog 2 getuigen gehoord de derde getuige was niet verschenen. In ver- Land daarmede werd de zaak opnieuw geschorst) nu tot Mei 1918. De rechtbank gelastte de in vrijheidstelling van beklaagde. BERLIJN, 19 Oct. (Officieel). Duitsche en Oostenrijksche onderzeeërs hebben in de Mid- dellandsche Zee 18 stoombooten en 4 zeilsche pen, te zamen meer dan 40.000 ton, tot zinken gebracht. KEULEN. 19 October. De „Tel. Union" ver neemt uit Lugano, dat volgens de „Populo d' Italia" de val van het Ministerie-Bosseli spoedig zou zijn te verwachten. Nederland en de Vereenigde Staten. Reuter seint uit Londen De „Times" verneemt uit Washinton, dat ofschoon daarvan tot dusver nog geen ambte lijke bevestiging kon worden verkregen - men verneemt, dat Nederland aan de Amerikaansche regeering het voorstel heeft gedaan, om de Ne- derlandsche schepen, die thans in de Amerikaan sche havens liggen te gebruiken voor de kust vaart, op voorwaarde dat geen dier schepen in de oorlogszone zal worden gebruikt. De schade loosstelling die Nederland vraagt voor het ge bruik van die schepen, is zoowel geldelijk als economisch. De economische schadeloosstelling is dat er voedsel en de hoofdgrondstoffen voor de Nederlandsche nijverheid zullen worden be schikbaar gesteld. Er wordt een waarborg geboden, dat niets van die voorraden naar Duitschland zal worden uit gevoerd, in beteekenende hoeveelheid. IJmuider stoomtrawler opgebracht. Men meldt uit IJmuiden: Hedenmorgen kwam te IJmuiden binnen de logger K.W. 145, die rapporteerde, dat den IJmuider stoomtrawler, kenbaar aan de ijzeren nationale vlag, doch waarvan, door den grooten afstand de naam en de merken niet te onder scheiden waren door Engelsche oorlogsschepen in Westelijke richting werd medegevoerd. Ondertrouwd: 18 October. J. Klaasse 32 j. en J. M. H. Gudde 21 j, A. Ritman 25 j. en N. van Katwijk 25 j. H. Steenbergen 27 j. en A. M. de Regt 23 j. P. Hofman 29 j. en C. van den Tempel 21 j. J. de Zwart 36 j en T. Rijkse 37 j. S. G. J. Zonneveld 25 j. en J. Dinkelaar 23 j. Gehuwd: 18 Oct. C. J. van Dijk 25 j. en G. A. van Lith 25 j. W. Versteeg 23 j. en P. Th. Bakker 21 j. J. Eeuwijk 26 j. en T. den Houting 29 j. J. Jansen 20 j. en F. Goaden- dorp 16 j. H. W. M. J. Koevermans 22 j. en G. Brokkling 21 j. J. van Riemsdijk 20 j. en S. A. Stolk 20 j. Geboren: 17 Oct Willem, z. v. J. B. Koogje en J. van Leeuwen, Hoofdstraat. Overleden: 16 Oct. Maria van Oosterhout, oud 83 j. en 9 mnd., Nieuwe Haven. 17 Leo- nardus van Vliet, oud 6 weken Louronstraat. Maria Cathariua van Dusseldorp, oud 79 j. en 9 mnd., weduwe van Wilhelmus Coppers, Nieuwe Haven. BEURS VAN SCHIEDAM 19 Oct. 1917, Moutwijn. öfficièëlè notèering van dë Commissie pit dë Kamer van Koophandel voor de Beun. pér Héctolitér zondér fust én zonder belasting, Namens de Commissie voor. de noteering Bk 1. I, W1TTKAMPE Bond van Diatillatéun.i Moutwyn: Jenever: 50.7% Amsterd. proef: 51.8%. Stemming op hedem flauw. Moutwyn tweede hand f 95.tot f 105. naar kwaliteit. 18 Oct f 121- i 132- 133 50 f 3.- 19 Oct. f 121.— f 132,— f 133.50 3.- Graanspiritus Mèlasae-spiritusj- Ruwe spiritual Spiritus. 18 Oct. af1) af kf1) Stemming op hledienj prysh. 19 Oct. faf1) f - -af1) faf i) per H.L, ad, 100 par H.E. ad. 601*$. TWEEDE KAMER. Zitting 'van Donderdag 18 October. De algemeene beschouwingen over het wets ontwerp tot regeling van het hooger landbouw- en hooger diergeneeskundig onderwjjs worden voortgezet. De heer Dresselhuys wijst erop, dat over de noodzakelijkheid van hooger landbouwonder wijs geen verschil van meening bestaat, alleen heerscht er geen overeenstemming ten opzichte van de plaats van vestiging van het nieuwe instituut. Spr. bepleit de vestiging te Utrecht. Spr. betoogt, dat de behoefte naar hooger onderwijs nog meer klemt voor tuin dan voor landbouw. Wordt de zaak geregeld, aldus spr., zooals de directeur generaal van de landbouw ze zich denkt, dan krijgt men een school, geen wetenschappelijke universiteit. De tuinbouwers moeten thans hun zoons naar het buitenland zenden. De heer Teenstra huldigt den minister voor zijn initiatief ten deze Spr. brengt bezwa ren te berde tegen overbrenging van Wage- ningen naar Utrecht. Te Wageningen zal men evenzeer goede leerkrachten kuDnen krijgen als te Utrecht. Spr. dringt aan op wijziging van de Speel ingj.„„.„.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 3