Dagblad voor Schiedam Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering fOfifi wuïï $S3B& De Oorlog. 40ste Jaargang. Zaterdag 20 October 1917. No. 11969 Buitenlandsck Nieuws. Staten-tieiieraal. Htads- en tte westelijk Niéuws. BureauKoemarkt 4. Telef. 85» ca kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 8 maanden f 1.60, per week 12 cent, trance p. Post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Adverteotiën: 1—5 regels fl.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 mail plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel, Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. geheele I I B 1 ®»n band, - invaliditeit1 Uw» voa^ o! oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank fey verlies bij verliest van ess; wijsvinger; verlies v&s eiken ande ren vinger, Dit nummer bestaat uil 2 bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Bekend wordt gemaakt dat de verkoop, afle vering en het vervoer van terpentijn is verbo den. Het vervoer sub. 1 gesteld is niet van toe- Passing voor zoover het vervoer plaats vindt in hoeveelheden van niet meer dan 1 K G. Van het sub. i gestelde verbod kan, zoo noodig onder daarbij te stellen voorwaarden, ontheffing worden Verleend door de Toewijzingscommissie voor Benzine, Parkstraat 109, Den Haag. Het vervoederen van'cichoreiwortelen aan vee 18 verboden. Ter Gemeente Secretarie afd. Algem. Zaken hgt ter inzage voor belanghebbenden lo. een ministerieele beschikking, betreffende verbod van aflevering en het vervoer van zink en 2o. eene distributieregeling voor rijwielban den. AAN HIT OOSTELIJK FRONT. Duitsche troepen op D ag Beuter verneemt draadloos uit Petrograd Gisteren zijn twee Duitsche torpedobooten, die 10 het mijnenveld van de Moonsout geraakten, gezonken. Gedurende den slag, die Woensdag plaats heeft fcehad, hebben slagschepen de vijandelijke dread- h°üghts weten te treffen. Niet minder dan tien dreadnoughts van het Kaiser-König-type, tien kruisers, vyftig torpedojagers en tien duik booten hatnen den slag deel. Woensdag heeft een vijandelijke troep een lan ding gedaan bij Serro op het Üagö eiland. Er wordt medegedeeld, dat elf vijandelijke schepen aan de Westkust van het Moon-eiland het anker lieten vallen. Van Duitsche zijde woidt over de jongste zee gevechten nog gemeld Nadat linieschepen en kruisers der vloot de katterjjen van Moon en Werder den 18en dezer tot zwijgen gebracht hadden, is door de verdere doelbewuste samenwerking met het leger het eiland Moon genomen. Gedeelten van onze lichte ®eestrijdkrachten boden hun steun bij het over* steken van de kleine Sont in het Noorden. Bij de gevechten in de Moonsout heeft een onzer liuie- 'ebepen een Russisch linieschip zoo zwaar in de Vatei linie getroffen, dat het op het vlakke water te& N. van het eiland Schildau op het strand ge- zet werd. Een Russische torpebootjager is vernie tigd. De rest van de vijandelijke vloot bevindt zich °P den verderen terugtocht naar het Noorden. Ben later telegram uit Berlijn meldt nog. Onder bevel van luitenant-generaal van Estorff Vermeesterden onze troepen in booten en over den 8teenen dam den Kleinen Sond overgaande, den vvestelyken oever van het eiland Moon. In een snellen opmarsch werden de Bussen waar zij te- Benstand boden, over hoop geworpen. s Middags was het heele eiland in ons bezit. Van het Noorden en Zuiden nit vochten lan- dingsafdeelingen van onze marine-mee en droegen tot bet snelle succes bij. Twee Russische infanterie-regimenten, ter sterkte Van 500 man, zyn gevangen genomen. De buit is aabzienlyk. Op Oesel en Moon zjjn een divisie- ®taf en drie brigade-staven in onze handen geval le. Land- en marinevliegers hielden de leiding over ®et verblijf der vjjandelyke schepen goed op de b°ogte. Door het werpen van bommen en milrail- eurvuur vielen zij te land en ter zee den vijand •heertnalen met zichtbaar (succes aan. De Russen ontrui men Revai. De «Novia Vremja« zegt, dat een aanvang is gemaakt met de ontruiming van Reval, daar de stad door dë Duitsche landing in gevaar is geko men. De meeste bewoners van de stad trekken naar het binnenland van Rusland. Reval is de hoofdstad van het gouvernement Estland en ligt zeer schilderachtig aan de Fin- sche Golf. Petrograd wordt ontruimd. In verband met den nieuw geschapen slrategi- schen toestand, waardoor Petrograd binnen de ge vechtslinie komt. neemt de regeering maatregelen voor de aanstaande ontruiming der hoofdstad. De «Daily Telegraph" verneemt uit Kopenhagen dat Ekstrabladet meldt, dat een Duitsch oorlogs schip, in de Sond vergaan is. Het lijk van een Duitsch matroos is te Humblebaek, in Denemar ken, die van twee Duitsche mariniers zijn te Hel- singborg, in Zweden aangespoeld. AAN HET WESTELIJK FRONT. Sir Douglas Haig seint over den stryd in Vlaanderen. Een vijandelijke afdeeling, die gisteravond ten Oosten vau Vermelles een aanval deed, is terugge dreven. Wij leden geen verliezen. Op het slag front was de actie van het vijandelijk geschut voornamelijk gericht tegen onze stellingen in de nabijheid van den weg van Meenen en Zonnebeke. Gisterochtend hebben onze onze marine-vlieg tuigen een bomaanval gedaan op het vliegterrein van Varssenaire, waarbij vele bommen met goed gevolg neergeworpen zijn. Al onze machines zijn teruggekeerd. Het Fransch middag-staf bericht van gister. Na een zeer doeltreffende geschut-voorbereiding heb ben de Franschen een reeks kleine aanvallen uit gevoerd, waarbij zij doordrongen in de Duitsche stellingen in de steek van den molen van Laffaux en Bray en-Laonnois. Zij brachten vernielingen teweeg en maakten een 100-tal gevangenen, be- hoorende tot vier verschillende divisies. Een kleine Duitsche aanval op een Franschen post bij Chevreux mislukte. Tusschen Ail- lette en Aisne voerden de Franschen een over rompeling uit, waarbij zij den vijand veel afbreuk deden en krijgstuig meev erden. In Champagne diong een Fransche detache ment in de Duitsche loopgraven binnen ten noor den van den Casque. Zij achtervolgden de Duit- schers, die zich terugtrokken. Na een gevecht keerde de Fransche afdeeling voltallig in haar linies terug. Op den rechter Maasoever hebben de Fianschen een Duitsche annvalspoging gefnuikt ten noorden van Chatillon. Officieel Duitsch stafberichtLegergroep Rup- precht: De bedrijvigheid van de artillerie in Vlaanderen bereikte gisteren weer aan de kust alsmede tusschen Yser en Llie een groote kracht. Bijzonder hevig was het vuur bij het Houthulsterbosch, bij Passchendaele en tusschen Gheluvelt en Zandvoorde. Legergroep van den Duitschen kroonprins Na een regenachtigen ochtend nam van gister middag af de artillerieslag ten N.O. van Sois- sons weer tot zijn volle sterkte toe. Hij woedt sedert dien met geweldig munitie-verbruik bijna onafgebroken voort. 's Ochtends rukten bij Vauxaillon, 's avonds aan het geheele front tot aan Bray, na roffel- vuur, sterke Fransche afdeelingen tot verken- ningsaanvallen op. In plaatselijke gevechten werd de vijand teruggeslagen. De naburige vak ken en het terrein achter het front stonden onder zeer sterk belemmeringsvuur, dat door ons krachtig beantwoord werd. In het Oostelijk gedeelte van den Öhemin des Dames deden de Franschen opnieuw driemaal een aanval op onze stellingen ten N. van den molen van Vauclerc. Zij werden afgeslagen. Bij de andere legers beperkten regen en mist de gevechtsactie. Onze tegenstanders verloren gisteren 12 vlieg tuigen waarvan 6 deel uitmaakten van een smaldeel dat op Rodsselaere en Ingelmuster, aanzienlijke schade aan huizen toebrengend, bommen had geworpen. ALLERLEI NIEUWS. De koning van Zweden heeft het verzoek om ontslag van het ministerie Swarts aangenomen. Het nieuwe ministerie-Eden heeft den eed af gelegd. Minister president zonder portefeuille is Eden (liberaal): Minister van buitenl. zaken is Hellner, (geen lid van den rijksdag)justitie Loefgrenoorlog: Neugewachten (rijksdagafge vaardigde, liberaalmarine Nielsen (liberaal) binnenlandsche zaken Palmstierna (socialist) financiën Schotte (liberaal): onderwijs Branting (sosialist)landbouwRyden (socialist)zonder portefeuillePeterson (liberaal) en Petron (libe raal, professor in de rechten te Upsala), beide geen lid van den Rijksdag. De >Tiones« vindt het uitstekend, dat, naar gemeld wordt, Smuts tot de mijnwekeis in Zuid- Wales het woord zal richten over het oorlogsdoel. De kolenmijnen zijn weer in gisting over de kwestie van verdere toepassing van den dienst plicht aldaar. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 19 October. Aan de orde is de bepaling van het a a n- vangsuur der vergaderingen. De Voorzitter wijst er op, dat het moei lijk is, de vergadering tegen kwart voor elven uit te schrijven en de regeering te dwingen op dat uur aanwezig te zijn. De heer Kleerekooper wenscht het aan- vangsuur bepaald te zien op 12 uur en dan te vergaderen tot 5 uur, waarbij de heer Sasse van Ysselt zich aansluit. De heer Nolens wil om half een of 1 uur beginnen de heer Drion om 1 uur. De Voorzitter zegt, dat uit mededee lingen van verschillende sprekers hem gebleken is, dat het 't beste is, voortaan de vergaderingen te halfeen te doen aanvangen, zonder pauze. Vervolgens komt aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 9 Juli 1900, hou dende nadere regeling van den dienst en het gebruik van spoorwegen, waarop uit sluitend met beperkte snelheid wordt vervoerd. De heer Janssen acht de bemoeiingen van de regeering met de arbeidsvoorwaarden van het personeel de belangrijkste wijziging van dit ont werp. Spreker wijst er op, dat het voorstel ver der gaat dan de staatscommissie van 1901. Bij deze regeling zal het, volgens spr., voor goed uit z(jn, dat aan het personeel geen vaste aan stelling gegeven wordt, om te ontkomen aan de verplichting, voor dat personeel een pensioen regeling te maken. De heer Visser van IJ zendoorn had, wat de technische zijde betreft, meer differen- tieering gewenscht, zoodat de stadstrams afzon derlijk geregeld werden. Spr. wil de tramwegen op denzelfden voet behandeld zien als de locaal- spoorwegen. Spr. wijst erop, dat goede arbeids regelingen de veiligheid bevorderen. Als spr. komttot de vraag van de verhouding tot de bestaande tramwegmaatschappijen, vraagt hij, moet zij zich geheel vrij achten en doen alsof er geen concessie is? Spr. zou een aanvullings concessie noodig achten. Op schadeloosstelling kan z. i. geen aanspraak gemaakt worden. Voor heel gebrekkige vervoermiddelen zou men, zegt spreen lage snelheid kunnen voor schrijven, om ongelukken te voorkomen. In de toekomst, zegt spr., zal men niet zonder con cessie beginnen, daarom zoü hij een uitzondering willen maken ten aanzien van de strafbepalingen voor de bestaande maatschappijen zonder con cessie. De heer Kleerekooper acht het verkeerd, dat hetzelfde systeem gevolg wordt als voor de spoorwegen. Hij wil in de wet eenige algemeene bepalingen vastgelegd zien betreffende de dienst- voorwaarden, en niet alles over te laten aan het overleg tusschen den minister en de directies en het overleg van de directies en het perso neel. De heer Visser van IJ zendoorn wijst op de slechte arbeidsvoorwaarden en het ne- geeren der vakvereenigingen door de directies. Nadat de heeren de Monté Ver Loren en Beumer gesproken hadden kwam de heer Lely minister vanwaterstaat aan het woord. Spreker schetste de ontwikkeling der lokaal spoorwegen, en besprak daarna de regeling der arbeidsvoorwaarden van het personeel. Nadat de minister nog enkele opmerkingen over subsidies aan noodlijdende maatschappijen had gemaakt werden de algemeene beschou wingen gesloten. De heer van Hamel deelde mede tot de regeering enkele vragen te hebben gericht, inzake de zand- en grint kwestie en het geschil met Ëngeland. Deze aangelegenheden zullen in de zitting van Dinsdag besproken worden. Levensmiddelen. Het Levensmiddelenbureau deelt ons mede, dat in de week van 20—26 October verkrijg baar zullen worden gesteld 1 ons rijst, 1 ons gort, en 1 ons vet per persoon. Aardappelen. Verkrijgbaar Zaterdag op bon 44 per persoon 1 kilo aardappelen. Maandag Dinsdag 45 46 1 pond 1 Prijs 3£ cent per pond en 6£ cent per kilo. Distributievan zolen en hakken. Maandag, Dinsdag en Woensdag zullen in het Gymnastieklokaal aan den Buitenhavenweg en Donderdag, Vrijdag en Zaterdag in lokaal Bethel bons voor zofcm en hakken worden uitgegeven. De uitreiking heeft voorloopig alleen plaats aan hen, die niet in de gemeentelijke inkomstenbelasting zijn aangeslagen en aan hen, die onderstand ge nieten van Steuncomité of werkioozenfonds. Stoken zonder kolen. De N. V. Constructiewerkpiaatseu H. T. Land man Zn., Hooge Boezem 27, Rotterdam, brengt blijkens een advertentie in ons blad van heden een nieuwe vinding op het gebied van verwarming 'n den handel. Zij vervaardigt thans reguleerbare kachels voor kamerverwarming, keuken-, hotel-, scheepstornui- zen enz. De fornuizen en kachels van het nieuwe systeem blyken zeer goed te voldoen. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 26 October 1917, des n.m. 2 uur, staan o.m. de volgende vporstellen 1. Verzoek van den lieer J. Bitter om eervol' ontslag als leeraar in Fransche taal aan. het Gymnasium en de H. B. S. 2. Verzoek van den heer J Bartstra om eervol ontslag als teeraar in Nederiandsche taal en letterkunde aan het Gymnasium. 3. Benoeming van een regentes van het St. Jacobs-Gasthuis, wegens periodieke aftreding op 10 October jl. van Mej. A. C. ,E. Dijfcmans. Aanbevolen worden: 1. Mej. A. C. E. Ddjk- gans. 2. Mej. M. Elzevier Dom. 4. Benoeming van een teeraar in Fransche taal aan het Gymnasium en de H. B. Si (vaca ture j, Bitter). Aanbevolen worden de heeren: 1. J. B-au- wens, Leer aar aan de R. H li. "S. te Zierikze©. 2. J. S. Wijier, Leer aar aan de H. B. S. te Sneek. 5. Benoeming van een onderwijzer aan school' A. (Hoofd A. van Slingeiandt). 6. Wijziging der Gemeenteb|egilooting, dienst 1.917. 7. Behandeling van bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke: directe belasting naar) het inkomen, dienst 1916/17 (ouoe en, nieuwe )dienst1 8. Vaststelling van de schoolgeldkohieren voor de H. B. S. en Gymnasium'. 9. Goedkeuring van de rekening ovqr 1916 van de navolgende instellingen: a. Aüda-Bewaarschool. b. Teeken- en Vakschool „Sfc Joz©ph." c. St. Jacobs-Gasthuis. d. Ambachtsschool. 10. Goedkeuring van de Bouw- en Exploitatie rekening 1916/1917 van de BouwvereeiHging „Eendracht" en. voorstel van Burgemeester en Wethouders om een bijdrage to© te k©nnen in het verlies, geleden op de expl°Ratie van Gei Badhuis 1915/16 11. Vaststelling van de Gemeenterekenüig over 1916. 12. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening tot heffing van bruggeld voor de Koninginnebrug. 13. Voorstel van B. en W. tot aankoop van het voormalig Molenerf in Klein iw iters polder. 14. Voorstel van B. en W. om eenige wijzigin gen te brengen in het raadebgdni* to» 31 Juli VWS een duim te Schiedam. f60 A 19 19

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1