Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f De Oorlog. 40ste Jaargang. Zaterdag 17 November 1917 No. 11992 by £%flfïft .b*i *lüitealandsch Nïmm« Binnenland. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnement»*) per 8 maanden f 1.50, per week 12 cent, teuten» p. poet f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummer» 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentiën: 15 regeb fl.3l) elke regei daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. levenslange J111f verhes van geheele i 11| I een hand, invaliditeiti f» U IJ voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche bij verlies van een Algemeene Verzekeringsbank te duim; Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieeleaf- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. De aandacht van belanghebbenden wordt er °P gevestigd, dat een Min. verbod van vervoer van brandstoffen is in werking getreden. De Min. beschikking ligt ten kantore van het Distri butiebureau, Oude Kerkhof 4, voor belangheb benden ter inzage. Bon no. 3 der Rijkspetroleumdistributiekaart zal geldig zijn van 16 November tot en met 30 November d. a. v, voor een hoeveelheid van twee liter. RUSLAND, Het Wolfbureau seint uit Beriija De laatste berichten uit Rusland over Stock holm spreken weer meer voor een overwinning van de bobjewiki. Volgens een telegram van fla- Paranda heeft kolonel Moerawie de chef van het v«rdedigingsgebied St. Petersburg, een manifest verspreid, waarin hij het gerucht, dat de troepen v«n St. Petersburg naar Kerenski zijn overge- loopen, als een leugen bestempelt. Hij zegt, dat de treepen van het vrije Russische volk slechts daarom Gatsjina hadden ontruimd, omdat zij noodeloos bloedvergieten wilden voor komen en om een geschikte stelling buiten St. Peterburg in te nemen. In hetzelfde manifest zegt de kolonel, dat het le St Peterburg volkomen rustig is. Behalve de kruisers Aurora, Sarja en Swoboda en het schooi- schip Afrika zjjn nu ook 6 torpedobooten van de Oostzeevloot te St. Petersburg. Zj liggen voor anker san de Nikolaibrug en kunnen, zoo noedig, heel St Petersburg beschieten. Volgens Finsche berichten heeft Kerensky in bet gevecht voor St. Petersburg aan het kortste emd getrokken. De kozakken schjnen een bj- zondere rol te spelen. De »Dzjelo Naroda« meldt, dat in Kiëf de Kozakken meester zijn. Volgens een telegram, dat »Svenska DagbladeU Mt Haparanda ontvangt, is Kaledin, de generaal van de Kozakken, reeds in de nabijheid van Char- kof en heeft hj het mijngebied aan de Don in staat van beleg verklaard. Uit verschillende deelen van het land komen berichten over gevechten. Naar het beet, zijn Dinsdag te Moskou 2000 doodea Bevallen. Ten slotte schijnt man echter in deze stad te zjn overeengekomen, dat er een coalitie- Ministerie uit alle socialistische partijen zal wor den gevormd. Berichten, waar men op aan kan, komen nog steeds niet binnen, aangezien er geen rechtstreeksch telegrafisch verkeer met St. Peters burg is. b*e «Kölnische Ztg.» meldt over de gebeurte- Mssen te St. Petersburg: Ten gevolge van de straatgevechten zijn alle winkels gesloten en staat bet telefonisch verkeer stil. Aan Kerensky's zijde beeft een gepantserde trein een groote rol gespeald. lot Zondag zijn tusschen Kerensky en de nieuwe Machthebbers onderhandelingen gevoerd, die door de bolzjewiki zjjQ afgebroken. Het brandpunt van de gevechten op Dinsdag ^as Poelkowa, waar het offensief van de kozakken door machinegeweren opgehouden werd. Kerensky ferloor 15G0, de revolutionairen 200 dooden. ■f0 Moskou zijn er tot Dinsdag 2000 dooden fsvallen. Het grauw dringt particuliere huizen lönen en een geregeld progrom is aan den gang. Ook in Woronesj moet volgens de Nowoja ^2Jizn volkomen anarchie heerschen. O'or Kopenhagen door de «Köln. Ztg.» ontvan- Be& telegrammen melden, dat in St. Petersburg Baandeweg rust en orde teruggekeerd zijn. Over Haparanda komen berichten, dat de bolzje- ^'ki zoowel te St. Petersburg als te Moskou, waar Kornilof stilletjes uit gevlucht is, de bovenhand 80kregen hebben. Kerensky's rol zou geheel uit gespeeld zjn. Tsarskoje Selo bezet. De maximalisten deelden mede^ dat zij Tsars koje Selo hebben bezet. De aanhangers van Kerenski trokken terug in de richting van Pavlosk en Gatsjina, De maximalisten beweren, dat zij in de gevechten bij het station van Alexandrevski 1500 kozakken hebben gedood, terwijl de verliezen der maximalisten 20 be droegen. Uit Stockholm wordt geseind Ondanks de heropening van de telegraaflijn naar Petrograd is net aantal ontvangen tele- gtammen, welke alle 12 en 13 November ge dateerd zijn, volkomen onbeteekenend. Het P.T.A, schijnt nog niet te werken. De mogelijkheid om van reizigers mededee lingen uit Rusland te krijgen is door de alge- •j meene staking in Finland ook buitengesloten. De houding van Japan. I De toestand in Rusland veroorzaakt in Japan de grootste ongerustheid. De ministerraad heeft gisterochtend zitting gehouden. Men verwacht algemeen belangrijke gebeurtenissen. In Tokio heerscht groote opwinding. HET OORLOGSTERREIN IN ITALIË. De Asiago hoog vlakte. Stefaci seiat uit Rome. Ia het bergterrein hebben zich van af de hoog vlakte van Asiago tot aan de Piave gevechten ontwikkeld, die voortduren. Gisteren hield de vjand onze stellingen onder een hevig vuur en deed kiachtige aanvallen. Onze troepen, gesteund door hei geschut, boden kranigen weerstand en deden stoutmoedige tegenaanvallen, waarbij zij den tegenstander verliezen toebrachten en gevan genen maakten. Alle stellingen bleven in ons bezit. Op de Maletta d'Aventi en op den Monte Fiore heeft de brigade Regina sedert den middag met de gewone dapperheid gestreden. Op den Monte Tonojasuar weiden drie achtereenvolgende aan vallen afgeslagen. Op den Monte Marmolade heeft een bataljon Aipini stand gehouden. Bij San Marino spervuur. In het dal der Brenta werdenvijandeljke afdeelingen met groote verlie zen teruggeslagen. Bij den Bonte Bassalan deed een afdeeling, die terug had moeten trekken, na versterkingen ontvangen te hebben, een tegen aanval en dreef den vijand terug. Op den Monte Cominella heeft de brigade van Como met een bewonderenswaardig uithoudings vermogen zegevierend een krachtigen aanval van den vijand, die tot middernacht voortduurde, doorstaan. Vijandelijke afdeelingen iten N. van Asiago en ten N. van Gallio, werden door onze vliegers met bommen bestookt. In de vlakte houdt het hevige geschutvuur over de Piave aan. In het dal van Giudicaria en van de Ledro zijn plaatselijke iri- fanteriegevechten geleverd. In den loop van den dag van gisteren en gedurende den nacht hebben vliegtuigen en luchtschepen het bombardement van vijandelijke troepen op de rivieren en de straatwegen daarlangs herhaald. Het Duitsch avondstafbericht luidt In het gebergte tusschen Brenta en Piave hebben opnieuw aanvallen plaats gehad. De Piave-delta. In de Piave delta voor de lagunen van Venetië hebben Honved-afdeelingen in kranig ontrui- mingswerk den vijand gebied ontnomen, waarbij zij 1000 gevangenen meevoerden. In het Brentadal hebben Oostenrijk-Hongaar- sche troepen Cismon genomen en de ter weers zijden daarvan gelegen hoogten, Ook noordoostelijk van Asiago hebben delta" lianen weer een hardnekkig verdedigde gebergte- stelling verloren. AAN HET WESTELIJK FRONT. Sir Douglas Haig seint De Worchestershire troepen hebben in den af- geloopen nacht een geslaagden aanval gedaan noordoostelijk van Fampouxv Een vijandelijke v.er- kennerspatrouille, welke er in slaagde onze linies te naderen noordelijk van Poelcapelle is terug gedreven. Gedurende den dag is het geschut krachtig bedrijvig geweest aan weerszijden van het ge- vechtsfront, vooral in de buurt van Passchendaele. Onze patrouilles hebben enkele gevangenen mee gevoerd. iflHet Fransche communique luidt: Artilleriegevechten van België tot Champagne! ook in de streek van den Téton en op den rechter Maasoever. VENIZELOS. In het Mansionhouse te Londen is een groote bijeenkomst gehouden, waarbij, behalve Venize- los, de lord-mayor, Curzon, Churchill, Balfour, benevens de gezanten van Roemenië en Grie kenland aanwezig waren. Balfour zeiVenizelos 'is een der groote staats lieden van tegenwoordig op de heele wereld en de grootste levende vertegenwoordiger van Griekenland. De Duitschers hebben hun stand punt door twee niet met elkaar samenhangende argumenten ingang trachten te verschaffen. En wel, dat ze de wereld afdoende en snel zullen veroveren en over de minder voorbereide buren zegevieren, en dat geen land grooter geluk be schoren kan zijn, dan onder Duitschland's heer schappij te komen. Het tweede argument is heel anders, nl. dat de entente mogendheden alleen met de onvoorwaardelijke vernietiging van Duitschland tevreden zouden zijn. Beiden slaan de plank mis. De verbrijzeling van het Duitsche rijk is nooit het oogmerk der entente geweest. De vernietiging van den Duitschen handel is niet een oorlogsdoel, maar een oorlogsmaatregel en wel een hoogst gerechtvaardigde oorlogs maatregel. D.eze argumenten verduisterden geen oogenblik den helderen blik van Venizelos, die zich te zijnen en onzen voordeele op dit kriti sche oogenblik van zijn leven bij ons heeft gevoegd. Venizelos zei: ik bemerkte, dat wij de zaak der geallieerden konden steunen op het tijd stip van de onderneming tegen de Dardanelles maar mfjn wenschen werden verijdeld en de engten, die den geallieerden hadden geopend kunnen worden, bleven dicht. Zonder Konstantijn zou Rusland van het noo- dige zijn voorzien, Bulgarije zou geen vin heb ben durven roeren en de vrede zou geteekend kunnen zijn. Griekenland zag zich door zijn ko ning van zijn eer beroofd en het was mij alleen mogelijk, een voorloopige regeering te vormen, toen de koning de poorten van Macedonië voor Bulgarije open wierp. Alle echte Grieksche staatslieden beseffen, dat het Britsche rijk het meest grootsche politieke bouwwerk ter wereld is. Het is een bouwwerk, dat, terwijl het de zeeën beheerscht, zijn macht nooit voor zelf zuchtige bedoelingen gebruikte, maar de bescha ving verbreidde tot in alle hoeken en gaten. Toen Duitschland dezen oorlog uitlokte, ademde de demokratie der wereld op bij het bericht, dat de Duitsche aanranding door de Britsche macht zou worden gestuit. Van dit tijdstip af wisten we dat de aanval der Duitschers tot mislukken gedoemd was. TURKIJe. Bommen op Constantinopel. In de jongste Britsohe aanvallen op Gallipoli en Constantinopel heeft de marine vliegdienst samengewerkt met de Grieksche vloot en gedu rende vijf nachten, dat de aanvallen plaats had den, zijn enkele zeer bevredigende resultaten be reikt. Het schiereiland Gallipoli werd dag en nacht gebombardeerd, waarbij opslagplaatsen, vliegkampen, de basis voor watervliegtuigen en het Turksche kamp werden bestookt. Te Con stantinopel zijn onze toestellen tot 800 voet ge daald om het Duitsche oorlogsschip Göben aan te vallen. Een bommensalvo trof niet het schip, maar enkele duikbooten en torpedojagers, die langszij lagen. Een tweede salvo trof het schip iets voor het mjdden en veroorzaakte een gewel dige ontploffing en brand. Onze vliegers hebben vervolgens het schip ge bombardeerd, hetwelk het Duitsche hoofdkwar tier te Constantinopel herbergt. Bommen, welke van 1300 M. hoogte werden geworpen, .veroor zaakten twee treffers op den boeg van het schip. Het volgende doel was het ministerie van oorlog, waarop midden op het gebouw twee treffers zijn waargenomen. ALLERLEI NIEUWS. Volgens de «Kölnische Zeitung»" bevatten de «Daily Mail» en de «Temps» mededeelingen uit Athene, waarin op den kritieken toestand in Griekenland gewezen wordt. Het land lijdt honger en onder het volk begint het te gisten. Men rekent er op dat Venizelos' reis naar de geallieerden er toe zal bijdragen de wantoestanden uit den weg te ruimen. Generaal Allenby meldt Gisteren hebben onze troepen na een geringen weerstand overwonnen te hebben, de linie be reikt, welke loopt vanaf Ramlehloedt tot een punt ongeveer drie mijlen bezuiden Jaffa. Het totaal aantal gevangenen sinds 31 Oct. bedraagt 9000 man. Er hebben zich weder opnieuw belangrijke groepen inboorlingen uit Portugeesch Oost-Afrika overgegeven. Ook stamhoofden gaven zich te Lourenqo Marques over. De opstand wordt thans, wat betreft de streek Zuverbo, als geëindigd beschouwd. Volgens de »Temps« heeft Cadorna op drin gend verzoek toch besloten Italië te vertegen woordigen in den oorlogsraad der Geallieerden. Uit Corfoe wordt gemeldDe Servische minister-president Pasjusj is naar Parijs vertrok ken om deel te nemen aan de conferentie der Geallieerden. Het Journal de Genève« bevat op een in het oog vallende plaats een artikel, getiteld»Zwit- serland in gevaar«. Het artikel maakt melding van de ontdekking van een geweldige spionnage- zaak, die de neutraliteit van Zwitserland's grond gebied in gevaar bracht. Voor de eerste maal bevestigt het Fransch- Zwitsersche blad het bericht, dat door de »Mün- chener Neuesten Nachrichten« is gemeld, doch door de Franschen met verontschuldiging werd tegengesproken. Het blad schrijft: Het ontdekte geval is de grootste spionnage-zaak van den tegenwoordigen oorlog en wijkt van alle andere hierdoor af, dat het tegen Zwitserland was gericht. Volgens de verklaring van een schuldige werk ten de spionnen ten gunste eener oorlogvoerende mogendheid, die in Zwitserland wilde binnenvallen en het tot een oorlogstooneel wilde maken. Het blad schetst in bijzonderheden hoe de spionnen de plannen van Zwitsersche versterkingen voor 10.000 francs verkochten. De adjudant van den Franschen militairen attaché Raspail, de leider der bende, wordt ditmaal niet genoemd, maar zijn machinaties zijn door de jongste ont hullingen in een volkomen dubbelzinnig licht komen te staan. Broodkaart. De directeur van het Centraal Broodkantoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 33e tijdvak loopt van 18 tot en met 28 dezer. Bons van deze broodkaart zullen evenwel reeds op Zaterdag 17 dezer mogen worden ingenomen. Doorvoer van zand en grind. Aan 39. Donderdag uit Duitschland te Lobith aangekomen schepen met grind, zand en besalt- slag voor België is de doortocht geweigerd. Deze schepen moeten terugkeeren naar Duitschland. yflevering van geslachte varkens. De minister van landbouw, nijverheid ©n han del heeft bepaald: 1 De aflevering' en het vervoer van geslach te varkens of gedeelten daarvan is verboden: 2. het onde|r 1 gesteld© verbod is niet van toepassing ,a. voor zoover betreft de aflevering van var- kensvieesch van zoogenaamd© ïlegeeringsvarkens aan consumenten in overeenstemming met de in een gemeente bestaande distributiebepalingen: b. opi de aflevering van gerookte of op an dere wijze geconserveerde varbensvléésehwaren aan consumenten, welke opt dein datum dezetr beschikking reieds ten verkoop voorradig zijn c. voor zoover daarvan ontheffing is verleend door de Rijkscommissie van Toezicht op do Vleeschvereieniging of door een burgemeester met inachtneming van, hetgeen hieronder is he- pa aid, 3. Een ontheffing, als onder 2 bedoeld, zal door ©en burgemeester niet worden verleend daft: I' L

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1