Binnenland. Staten-tieneraal. -fads* m (Gewestelijk Nieuws. Denemarken zijn eergisterenmorgen in gezelschap van hun premiers hier aangekomen. De minister van Buitenlandsche Zaken was ter ontvangst met Koning Haakon op het station ge komen. De stad is versiercl. 's Avonds had- ter eere der gasten een banket plaats. TOT VREDE BEREID. SI a v i s - K or resp on den z meldt uit W oenen In besprekingen, met afgevaardigden van het heerenhuis béèprak graaf Czernin het streven naar vrede van de! tegenwoordig© Russische r©- geering en den daar geschapen toestand. Hij ver zekerde, dat de monarchie bereid was om op voorstelten, om tot ©en eervollen en aanneem baren vrede te komen, in te gaan. ALLERLEI NIEUWS. Volgens het officieele Belgische Comité in Engeland, wonen op het oogenblik 172.798 Bel gen in Engeland, waarvan 50 468 in Londen. De vluchtelingen leggen grooten ijver aan den dag. Industreelen hebben fabrieken geopend, kooplieden hun zaak naar Londen verplaatst, waar ongeveer 500 Belgische firma's zijn, die aan 8000 vluchtelingen werk verschaffen. De arbeidsbeurs verschafte aan 45.759 menschen werk bij Éngelsche of Belgische firma's. Er zijn 63 volksscholen en* 9 middelbare scholen voor België opgericht. Bij Vickers werken 3000, in een geschutfa- briek van den Belg Pélabon te Londen 6000 Belgen. Onder de vluchtelingen bevinden zich 5 senatoren en 15 afgevaardigden, Geneesheeren en apothekers hebben allen werk gevonden, maar de juristen hebben groote moeite. Cement uit Engeland. Reuter seint uit Londen, d.d. 29 Nov. In het Lagerhuis zeide Lord Robert Cecil, in antwoord op een nieuwe vraag betreffende den uitvoer van cement in Nederland Voor het oogen blik zai er geen verdere invoer meer plaats vin den. Opdat alle zijden van dit zeer moeilijke vraagstuk behoorlijk zullen worden beschouwd, hoop ik een kleine commissie samen te stellen, die de regeering over de geheele zaak zal inlich ten, Hr. Ms. „Zeeland". Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht, zal Hr. Ms. pantserdekschip Zeel and onder bevel van den kapitein ter zee F. L. Rambonnet, den Sen December uit Indië vertrekken ter aanvaarding van de reis naar Ne derland. De Kamerzetel voor Rotterdam II. Volgens de »Rotterd.s zal de S. D. A. P. in Rotterdam II (vacature-Spiekman) den heer A. B. De Zeeuw candidaat stellen. De Ned. Uitvoer Maatschappij. Naar men verneemt, is jhr. mr. W. D. de Jonge, algemeen secretaris van de Nederlandsehe Uitvoer Maatschappij, voornemens wegens gezond heidsredenen in verband met den drukken werk kring zijn ontslag te nemen en terug te keeren in zijn functie van commies bij de afdeeling onder wijs aan het departement van binnenlandsche zaken. Tabak. Naar men meldt moet volgend jaar de verbouw van tabak alleen worden toegestaan aan planters, die de laatste drie jaar reeds tabak hebben geteeld- Exportslager y en. Wegens het gering aantal varkens en de totale stopzetting van den uitvoer heerscht er te Oss groote slapte aan de exportslagerijen. Een ge deelte van het personeel is moeten ontslagen worden. Vee naar Duitschland. Naar de »Veehandek meldt, zijn er onderhan delingen gaande over een uitvoer naar Duitsch land van 2500 ruoderen. Aan den Hoek van Holland hangen npg 300 van de beste koeien, die naar Eugeland zouden worden geëxporteerd. De mogelijkheid bestaat, en het is wel haast zeker, dat deze eveneens aan Duitschland zullen worden geleverd. De heer Niepage van de Deutsche Handelsstede is naar Berlijn vertrokken, om een en ander nader te regelen. Houtstof als contrabande. De »Scheepvaart« verneemt uit IJmuiden, dat de Duitsche regeering het artikel houtstof op de lijst van contrabande heeft geplaatst. Vermoede lijk zal dit voor de importeurs in Nederland na- deelige gevolgen hebben, omdat het sedert een paar maanden in gang zijnde vervoer uit Noor wegen en Zweden zal moeten worden gestaakt. Melk. Het Ned. Corr. bureau meldt, dat het niet uit gesloten wordt geacht, dat, in verband met de melkschaarschte, ook dit jaar, evenals zulks ver leden jaar het geval was, een algeraeene regeling zal worden getroffen, volgens welke het verboden zal zijn m£lk te verwerken ip' bakkerijen, ook banketbakkerijen, welke regeling voor verschil lende plaatsen afzonderlijk reeds bestaat. Duurtebyslagen. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens de wetsontwerpen tot verhooging en aanvulling van onderscheidene hoofdstukken der Staatsbegrooting, jvan de begrootingen van de posterijen, de telegrafie en telefonie, van die van het Staatsvissehershavenbedrijf te IJmuiden, van die van het Staatsbedrijf der Artillerie-In richtingen, van die van het Staatsmuntbedrijf, zoomede van het Weduwen- en Weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren, alle voor het dienst jaar 1918, hadden verscheidene leden met ge noegen gezien, dat de regeering geneigd is tot eene ruimere tegemoetkoming in den ongunsti- gen financieëlen toestand van hen, die |in 's rijksdienst zijn; het had hen te meer bevreemd) dat de regeering, de noodzakelijkheid daarvan inziende, niet tot eene meer afdoende voorzie ning bereid bleek. Vele leden zagen slechts een afdoende oplos sing in algemeene loonsverhooging. Men zag niet voorbfi, dat de regeering aan de werkzaamheid van de Staatscommissie betreffen de de salarisregeling van personen in 's rijks dienst een argument ontleent voor de wederin- diening van een voorstel tot het geven van duurtetoeslagen. Sommige leden meenden, dat zonder eenig bezwaar thans reeds tot 6en algemeene voor- luopige loonsverhooging zoude kunnen worden overgegaan, daar het vast staat, dat de commis sie tot een niet onbelangrijke verhooging der salarissen zal adviseeren. Ook gaven eenigen aan loonsverhooging de voorkeur, wyl dan kinderbijslagen zouden kun nen uitblijven. Andere leden konden zich hiermede niet ver eenigen en meenden, dat de' Staat zich niet in de richting mag begeven van den particulieren werkgever en zich voorloopig moet bepalen tot een duurtefoeslag. Treedt na den oorlog verla ging van den levensstandaard weer in, dan zal de particuliere werkgever zonder bezwaar de loonen vermindereu, terwijl dit voor den Staat praktisch onmogelijk is. Wat de hoofdbepalingen der regeling betreft, betuigde men er zijn instemming mede. De grens voor den hoofdbijslag, welke is gesteld op f 2500, werd door velen te laag geacht, ter wijl anderen verder willen gaan en de loongrens geheel doen vervallen, terwijl ook sommige le den zich verklaarden voor een stelsel, waarbij geen onderscheiding zou worden gemaakt tus- schen de bronnen van het inkomen. Andermaal werd aanbevolen een regeling in te voeren, waarbij b.v. 40 pet. over de eerste duizend, 20 pet. over de tweede en 10 pet. over de derde duizend zou worden uitgekeerd met een minimum van f 300. Voorts drongen sommige leden er op aandem verhoogden bijslag met 1 Oct. 1917 te doen in gaan. Verscheidene leden spraken den wensch uit, de gepensionneerden in de regeling te be trekken, daar deze den druk der tijden misschien sterker voelen dan zij die in dienst zijn. Men zou gaarne vernemen, dat de regeering de motie- Ketelaar, in de vergadering van 29 Maart 1917 met 40 tegen 26 stemmen verworpen, (thans welgezind zou jwillen zijn. Ook wezen sommi gen er op, dat de afwijzende houding der regee ring zijn nadeelige invloed doet gelden op de houding van lagere besturen. Verscheiden andere leden meenden zich tegen een bijslag aan gepensionneerden te moeten blijven verzetten, omdat inwilliging tot allerlei consequenties aanleiding zou geven. Sommige leden zouden ook op wachtgeld ge stelden voor den bijslag in aanmerking willen zien komen. Ten aanzien van de geldelijke ge volgen dezer regeling, werden door eenige leden hun bevreemding geuit, dat de regeering geener lei middelen aanwyst tot dekking van het noodig geacht bedrag van 14 millioen. Men sprak er zijn voldoening over uit dat ook voor de leeraren van het vakonderwijs een duur- tetoeslag in het uitzicht wordt gesteld, terwijl eenige leden nog een stap verder wilden gaan zoodat ook portiers, concierges en schrij vers een bijslag kunnen ontvangen. Men vroeg of ook de leerkrachten der gemeen telijke en bijzondere kweekscholen hieronder worden gerekend. Ook werd de aandacht gevestigd op hulpbo den bij de posterijen. Sommige leden zouden de onder b. genoemde leeftijdgrens voor kinde ren op 16 jaar gesteld willen zien en wel tot 19. Anderen meenden dat een grens tot 13 jaar aan billijke eischen zou voldoen. Eenige leden drongen er op aan den in alinea I genoemde kinderbijslag voor alle kinderen te Stellen op f 25 en derhalve de beperking van dezen hoogeren bijslag tot vier kinderen doen vervallen. Omtrent de keuze van de in al. 2 genoemde bedragen van f 100, f 125 en f 175 ontving men gaarne eenige nadere toelichting. Suiker. Het bureau voer mededeelingCn. in zakö dé voedselvoorziening meldt In verschillende bladen is het bericht opgeno men, dat, als gevolg van besprekingen iussch©n d© regeering ^n d© shikerfabrikanten, eerlang het besluit te wachten zou zijtn, dat de regeling den geheelen suik©roogst zal overnemen en tegén normalen prijs voor <le binnenlandsche consump tie beschikbaar stelten. Hieromtrent valt op< te merken, dat d© rege ring reeds ge ruimen tijd geleiden heeft beslaten den geheelen. suiker oogst over te nemen. De sui kerfabrikanten tevoren hun product af aan h©t Distributiekantoor. De Consumptieprijs is' en blijft 28 dent per half kilo. Het nadeelig verschil tusschen kostprijs en consumptieprijs wordt goedgemaakt door den hoogeren prijs, welken de industrie (banketbak kers, jamfabrikanten e. d.) heeft te betalen. Indiien nog suiker over mocht blijven voor export, dan komt de daarop gemaakt© winst ten bate van de Export-central©. Conflict Treub—Posthuma. Men deelt aan de »Tel.« van betrouwbare zijde het volgende mede Minister Posthuma had besloten, weer consenten te verleenen vbor den uitvoer van kaas. Minister Treub echter kon zich met dit besluit niet ver eenigen en heeft aan de douane-ambtenarenlaten seinen, de kaas die voor uitvoer was bestemd, aan te bouden. Deze mededeelingen, die op een nieuw conflict tusschen beide ministers zouden wijzen, komt ons zóó kras voor dat wij meenen goed te doen haar onder voorbehoud te publiceeren, hoewel onze zegsman verzekerde, voor de juistheid er van vol komen in te staan. Uit het bovenstaande zou de vertraging in den den uitvoer van kaas gedeeltelijk te verklaren zijn.- Ilet distributie-ontwerp. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de ontwerpen van minister Postuma, waarbij 170 millioen gulden voor de distributie worden gevraagd. Een vaste lijn is in dit verslag niet te ontdek ken. Er bestaat, zoo lezen wij, over de voor stellen des ministers diepgaand verschil van mee ning. Een deel der leden meende, dat die voor stellen te ver gaan, een ander deel, dat zij niet ver genoeg gaan. Nog mag worden geconstateerd, dat vele leden blijkbaar de bezwaren van minister Treub tegen de bestaande distributie-politiek deelen. Het 150 opcenten-ontwerp. Blijkens het nu verschenen voorloopig verslag over het voorloopig verslag over het voorstel van van minister Treub tot heffing van 150 opcenten op de verdedigingsbelasting in het jaar 1918/t9) is dit ontwerp in de Tweede Kamer niet gunstig ontvangen. Vele leden verklaarden er zich niet mede te kunnen vereenigen en gaven meerendeels in over weging in plaats van de 150 opcenten te beslui ten tot een voortzetting der verdedigingsbelasticg gedurende 3 jaren. Op die wijze zouden de lasten over een betrekkelijk korten ternayn worden verdeeld. De heer De Geer heeft dit denkbeeld in een nota nader uitgewerkt. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 29 November. Grondwetsherziening. Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot veran dering in het 2e, 3e en 4e hoofdstuk in art. 192 en in de additionneele artikelen der grondwet (13 wetsontwerpen). sa- De algemeene beschouwingen worden geopend. De heer 't Hooft verklaart zeer verbaasd te zijn over het in de bladen gepubliceerde bericht, dat spr. een groote rede zou houden ter motie veering van zijn stem. Dit onbetamelijk bericht wordt door niets gemotiveerd. Spreker verklaart de kiesrecht-verleening aan de geheel onbemiddelden verkeerd te achten en motiveert zyn stem tegen de voorstellen. De heeren Bosch van Ou d-A melis- w e e r d (r.k.) en v. d. Berg (a.r.) verklaren deze zienswijze niet te deelen. De heer Reekers (r.k) kan de voorstellen niet in alle opzichten toejuichen. Spreker is geen voorstander van vrouwenkies recht. Om oportinistische redenen zal spreker echter voorstemmen. De minister van binnenlandsche zaken Cort v.d. Linden verdedigt vervolgens de voorstellen. Daarna worden de algemeene beschouwingen gesloten. De heer 't Hooft (a.r.) zal geen stemming vragen. De Voorzitter meent dat het in overeenstem ming met de Grondwet is de ontwerpen in stem ming te breDgen. Het wetsontwerp houdende wijzigingen in het 2e, 3e en 4e hoofdstuk der Grondwet wordt a a n- genomen met 42 stemmen tegen 1. Tegende heer 't Hooft. Hetj wetsontwerp houdende wyziging van art. 192 der Grondwet wordt aangenomen met 42 stemmen tegen 1. Tegende heer 't Hooft. Het wetsontwerp houdende wijziging in de additionneele artikelen der Grondwet wordt aan genomen met 41 tegen 2 stemmen. Tegende heeren 't Hooft en Stork. De Voo.rzitter herinnert aan zijn in 1916 gehouden rede bij de opening, waarin hy op de tegenstelling tusschen Nederland en de oorlog voerenden wees. Terwijl ginds duizenden sneef den, overwogen de Staten-Generaal op welke wijze het geluk en de voorspoed onzer burgers waren te vergrooten. Door rechtvaardigheidsgevoel en vergevensgezindheid kwam de herziening tot stand. Dat zij ons tot zegen mogen strekken. Aan de regeering, speciaal- aan den minister van Staat, breDgt spreker zyn gelukwenschen. Vervolgens maakt de heer van Kol (s.d.) enkele opmerkingen over de vluchtelingenkampen, inzonderheid over de kostbare onderbrenging te Gouda. De minister van binnenlandsche zaken beantwoordt den heer van Kol, waarna de zitting tot nadere bijeenroeping verdaad wordt. TWEEDE KAMER, Zitting van Donderdag 29 November. Na de regeling van werkzaamheden wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming het wets ontwerp aangenomen tot verhooging en wij ziging van het IVde hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1917 (diverse ondei weipen). Vervolgens komt aan de orde de justitie- begrooting voor 1918. Bij de algemeene beschouwingen bespreekt de heer Van Schaick (R.K.) het houden van processies in Noordbrabant en Gelderland en wijst erop, dat de katholieken het verbod van het houden van processies als een grievend onrech't beschouwen. Spr. dringt erop aan, dat de minister bevordere, dat aan ied^r de vrije godsdienstoefening gewaar borgd worde. Spr. bepleitte meer. rechtsuniformiteit in de rechterlijke beslissingen inzake crisisaangelegen heden en wees ten slotte op de onbeperkte macht van den fiscus in grensplaatsen, waardoor talrijke menschen worden gedupeerd. Verder betoogt spr., dat men bij de berechting niet alle smokkelaars over een kam moet scheren, maar dat er rekening moet gehouden worden met de individueele per soonlijkheid. De heer de Visser (C.-H.) dankt den minister voor hetgeen hij voor de gestichten heeft gedaan. Alleen bevreemdt het hem, dat het bedrag van f 100,000, dat 5 maanden geleden voor de gestich ten werd uitgetrokken, nóg niet is gedistribueerd. Spr. diong aan op herziening van artikel 426 van het welhoek van strafrecht, omdat daarvan thans misbruik wordt gemaakt en wel om door het niet-verschijnen een onherroepelijk vonnis te ont gaan. Ook de heer Van Sasse van Isselt (R.K.) besprak de leemte in het genoemde wets artikel. De heer De Jong (U.L.) bespreekt de werking der Huurcommissiewet. De absolute noodzakelijk heid van die wet blijkt uit het groot aantal voor de Huurcommissies aanhangige gevallen in de groote steden, b.v. in Amsterdam 25,000. Intusschen wordt de wet op alle mogelijke wijzen ontdoken. Tal van huiseigenaren gaan eenvoudig over tot opzegging van de huur. Daarom zal die opzegging moeten worden strafbaar gesteld, wanneer er niet is een dringende reden. Uit tal van gevallen is gebleken, dat de Kamer een zeer verkeerde be slissing heeft genomen door een huurgrens aan te nemen. De middenstand wordt daarvan de dupe. De geheele grenslijn zal uit de wet moeten wegvallen. De heer Juten (R.K.) bepleit de mogelijkheid van beroep op beschikkingen van distributie-amb tenaren. De heer van Hamel (U.L.) bespreekt de cel straf die hij in ons land te hard vindt. Spreker dringt vervolgens aan niet gemakkelijk over te gaan tot uitleveren van misdadigers aan het bui tenland. De heer Hugenkoltz sluit zich aan by het eerste deel van het betoog van den heer van Hamel. Hij bespreekt vervolgens de rijwieldiefstallen door jeugdige personen. Het kwaad lag hier z.i. hoofd zakelijk bij de opkoopers. Spreker dringt op regi stratie van fietsen aan. De onkosten zouden door een klein registratie-recht goed te maken zijn. De heer prof. Heeres bepleit afschaffing van het collatie-recht. De te betalen schadeloos stelling voor verlies van ditheerlijk recht kan niet hoog zijn. De minister van justitie de heer O r t beant woordt den heer van Schaick en meent de beslis sing van den Hoogen Raad inzake de processiën te moeten handhaven. Alleen waar zij feitelijk voor 1848 bestonden mogen zij gehouden worden. Strenge straffen tegen de smokkelarij acht de minister met het oog op den omvang van het kwaad noodzakelijk. De minister besprak vervol gens de jurisprudentie inzake art. 10 >Xin g®vaar brengen van neutraliteit) en de huurcommissie wet. Er blijven echter verschillende moeilijkheden. Intusschen is reeds gereed een ontwerp, waarby de mogelijkheid zal worden gegeven, onredelijke huuropzeggingen ongedaan te maken, ook indien deze geschieden boven de grenzen in de Huur commissiewet genoemd. Inzake de celstraf zal naar classificatie der ver oordeelden gestreeft worden. De psychopaten-wet zal nog dit zittingsjaar ingediend worden. Spreker heeft registreering van rijwielen aan zijn ambtgenoot van waterstaat in overweging gegeven. Maar de beteugeliog van het euvel van de rywieldielstallen zal daardoor alleen niet ver kregen kunnen worden. Spreker zal nogmaals de aandacht van justitie en politie vestigen op (te wenschelijkheid, de rijwieldieven op te sporen en voor den strafrechter te brengen. Het zal zeer moeilijk zyn een bevredigende re geling te vinden van het collatierecht, ook omdat het de vraag is, of de Ned. Hervormde Kerk dan wel de Staat de schadeloosstelling zal hebben te betalen. Maar spreker is voornemens de zaak in studie te nemen en een regeling voor te bereiden, waardoor de Ned. Hervormde Kerk zal staan in de volle vrijheid van haar eigen beheer. Na de replieken wordt de zitting verdaagd tot Vrijdag-namiddag. Spiritus en gedistilleerd. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van de regeering, maatregelen te nemen opdat alle hier te lande thans voorradig gedistilleerd en in te voeren spiritus ter beschikking wordt ge* gesteld van het te Delft gevestigde Centraal Bu reau voor den vei koop van technischen spiritus en gedistilleerd. De bedoeling van zoodanige maatregelen zou zijn te zorgen,^dat eenheid in de prijzen van go* distiileerd wordt gehandhaafd en dat voldoende hoeveelheden spiritus voor brandspiritus en in het algemeen voor technische en industrieele doelein den beschikbaar zullen blijven. Petroleum voor lichtlooze gezinnen. De gemeenteraad heeft besloten Burgemeester en Wethouders te machtigen,1; de petroleum Bi-Jii g"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2