Staten-Generaal. Binnenland. vtadri» én Gewestelijk Nieuwe. Gemeenteraad. dorpen en het doelloos begonnen vernielingswerk aan de stad Kamerijk, waar de vijand nu weer ver van verwijderd is, zijn de sporen, welke de Engelschen van hun doorbraakslag bij Kamerijk, dien zij met zoo groote verwachtingen begonnen, voor geruimen tijd op Frankrijk's bodem heeft achtergelaten, De verliezen, die de vijand in de 'aatste dagen, vooral in het bosch van Bourlon heeft geleden, zijn buitengewoon. Het aantal van de uit de gevechten bij Kame rijk binnengebrachte gevangenen is gestegen tot meer dan 9000, de buit aan kanoDnen tot 148, die aan machinegeweren tot 716. ROEMENIë. Volgens een telegram uit een haven aan de Stille Zuidzee, brengt de Amerikaansche Roode Kruismissie, die uit Roemenië terug is, een bood schap van koning Ferdinand aan Wilson mee, waarin'staat, dat Roemenië nooit een afzonder lijken vrede zal sluiten. De Parijsche bladen wijzen er op, dat Tscher- batchef, bij zijn aanbod tot wapenstilstand, niet jn naam der Roemenen handelde. Algemeen ziet men hier den moeilijken toestand van het Roe- meensche leger in, men bl%ft echter vertrouwen op het eergevoel der troepen, die nog meerdere honderdduizenden manschappen sterk zijn. DË DUIKBOOTOORLOG. De Duitsche Marinestaf deelt bijzonderheden mede over een paar avonturen van Duitsche duikbooten. In aansluiting aan het bericht van 24 Nov. over het zinken van het Engelsche ss. „Zillah" in de Noordelijke IJszee meldt de betreffende bevelvoerder der duikboot: Zoo spoedig de „Zillah" de periscoop der duik boot ontdekte, opende deze het vuur. Niettegen staande de granaten om de duikboot heenvlogen, schoot deze een torpedo af, die de scheepsromp openscheurde. De bemanning der „Zillah" stak de houtlading in brand, terwijl het schieten onafgebroken aanhield. Nadat de bemanning het schip in alle haast had verlaten, ontplofce'de bij de kanonnen opgestapelde munitie. In het Engelsche Kanaal bracht een duikboot de laatste dagen een beschermd stoomschip van 7000 tons tot zinken. Na enkele minuten ver dween het schip in de diepte. Doordat de be wakingsschepen den onderzeeër aanvielen, moest deze duiken. Vele uitgeworpen waterbommen misten hun doel. Bij het weder verschijnen aan de oppervlakte liep een torpedo op de periscoop, waardoor deze werd beschadigd. Wederom ging de duikboot onder, terwijl talrijke waterbom- men haar werden nagezonden, welke eveneens geen schade aanrichtten. BURGEROORLOG IN CHINA. De troepen van Koeitsioe, die de provincie van Jetsjoeëa waren binnengevallen om de troepen van Joenan te helpen, die door de legers van Jetsjoeën waren teruggedreven, hebben de stad Sjoenting bezet, een punt van strategische be- teekenis. Mariniers zijn geland om het leven der vreemdelingen te beschermen. ALLERLEI NIEUWS. Hindenburg en Ludendorff zijn te Berlijn aangekomen, om met den rijkskanselier te be raadslagen. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 6 December, Staatsbegrooting voor 1918. Algemeene Beschouwingen. Voortgegaan wordt met de algemeene beschou wingen over de Staatsbegrooting 1918. De heer Van Ids inga (C.-H.) handhaaft zijn opvatting ten aanzien van de her-indiening der Ouderdomswet. De plannen van de Regeering over de instel ling van een economische commissie heeft hij met eenige vrees vernomen Hij ziet in een der gelijk soort middeleeuwsche organisatie geen heil. De staatsrechtelijke betoogen van den Minister over den den volkswil, die hij over de hoofden van het Parlement heen als aankuoopingspunt voor zijn program neemt, bestrijdt spr. Als die theorie gevolgd wordt, wordt het Binnenhof uitgeschakeld en daartegen heeft spr. natuurlijk ernstig bezwaar. Tegen de theorieën over den Volkerenbond heeft hij geen bezwaar. Hij ziet er zelfs een ge vaar in. Een militaire en economische sanctie acht hij noodig en dat acht hij reeds een ge vaar. Met kracht komt hij er tegen op, dat Neder land aan het cosmopolitische kransje zou deel nemen. Liever was spr dan nog een bondsstaat van Duitschland of kwam hij onder protectoraat van Engeland. Hij zou het een nationaal ver raad vinden wanneer Nederland zich aansloot. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Cort van der Linden zegt zeer kort te kunnen antwoorden. Een homogeen Kabinet is ongetwijfeld sterker dan een niet- homogeeneen sterk Kabinet is beter dan een zwak Kabinet. Maar een homogeen Kabinet is momenteel onmogelijk omdat er geen homo gene Kamermeerderheid bestaat en voorloopig niet zal bestaan. Het stelsel van parlementaire democratie is wederom door den heer Marchant ontwikkeld. Spr. heeft daarmede geen loopje genomen. Het is nu eenmaal een verschil van standpunt. De hervorming van onze constitu- tioneele praktijk is gewenscht in een andere richting dan de heer Marchant zich voorstelt. Hoe is eenheid van politiek mogelijk te hand haven op financieel gebied bijv. bij totaal ver anderde en telkens veranderende toestanden Verschil van meening moet binnenskamers blijven als dit mogeli.jk is. Maar het is niet altijd mogelijkHet incident dat nu hangt, heeft niets te maken met de homogenieteit en is niet op straat gebracht door de Regeering. Zelfs tegen den zin der Regeering is het op straat gekomen. Bij vervanging van dit Kabi net zijn hoogere belangen betrokken dan de heer Marchant wel denkt. Over de ouderdomswet nog een enkel woord. Spr. schetst nogmaals den gang van zaken. Voor een compromis ontbreekt het bij de rechterzijde niet aan den wil, zeide de heet Rutgers. Daaruit volgt dat deze afgevaardigde nog geneigd is te zoeken naar een compromis. Laat hij trachten te doen wat mogelijk is. Zooals de heer Troelstra de commissie Yoor de economische politiek voorstelde, was het niet de bedoeling der Regeering. Een vóórpar- lement zal het allerminst zijn. Behalve het groot-kapitaal zullen ook de verbruikers en de arbeidersorganisaties er in vertegenwoordigd zijn. Art. 192 van de Grondwet. Zoo spoe dig mogelijk zal spr. de benoodigde wetten in dienen. Men dient zich daarvan geen overdreven voorstelling te maken. Met alle critiek ook in zake de salarisregeling, zal spr. rekening hou den. Spr. zal de indiening zeer bespoedigen. Reorganisatie van het leger in dezen tijd zal niet plaats vinden, maar de lacunes mogen wel aangevuld worden. Spr. wijst op de vlieg- afdeeling. De regeling van de arbeidsgeschillen acht de Regeering urgent. Er is er één in voorbereiding. De algemeene beschouwingen worden gesloten. Hoofdstuk 1 wordt goedgekeurd. Evenzoo de hoofdstukken II, VII, XII en de wet op de Mid delen. De vergadering wordt verdaagd tot 's avonds 8 uur. In de avondzitting werden de besprekingen over hoofdstuk II (Waterstaat) geopend, waarbij verschillende afgevaardigden de districtsbelan- gen ter sprake brachten. De onderhandelingen ftet Engeland en Amerika. Uit den Haag wordt aan het „Hdbl." gemeld Volgens een bij de N. O. T. ontvangen tele gram van haar secretaris, den heer Valstar, thans met de heeren Snouck Hurgronje en Broekema te Londen vertoevende, zullen de onderhandelingen met de Engelsche en Ameri- kaansche afgevaardigden aldaar thans worden geopend, nadat te Parijs de noodige inlichtingen zijn verstrekt. Een gunstige oplossing van de scheepvaart regeling mag worden tegemoet gezien, terwijl de voorziening van ons land met levensmiddelen wordt besproken aan de hand van gegevens, aan bedoelde commissie door de N. O T. te verstrekken. De »Nieuw-Amsterdam". Bij het departement van buitenlandsche zaken is bericht ontvangen, dat het stoomschip „Nieuw- Amsterdam", dat op de terugreis is naar Ne derland, te Halifax opgehouden wordt. Economische besprekingen. De heer Joost van Vollenhoven zal zich naar Londen begeven, ten einde aan de besprekingen met de Engelsche regeering deel te nemen. Verwarming van treinen. Naar het »Centr.«- verneemt bestaan er plannen om binnenkort over te gaan tot verwarming van treinen. Verkiezing Tweede Kamer. In Rotterdam II zijn voor de Tweede Kamer (vacature-Spiekman) candidaat gesteld de heeren D. de Klerk (lib), J. Schouten (A.RA. B. de Zeeuw (S.D.A.P.) en dr. W. van Ravensten (S.D.P.) Duitsche en Engelsche krijgsgevangenen. De „Deutscher Nachrichten Dienst" verneemt het volgende De Duitsche regeering heeft zich bereid ver klaard het voor den bouw van barakken voor de in Holland te interneeren Engelsche krijgs gevangenen benoodigde materiaal, als hout en spijkers te leveren. Verder zullen ook medica menten worden verstrekt, terwijl de Engelsche regeering op haar beurt de graanvoorziening voor de te interneeren Duitsche krijgsgevange nen op zich heeft genomen. De Duitsche leveringen zullen gelijken tred houden met de Engelsche tegenprestaties. Verkiezingsprogram S. D. A. P. »Het Volk« bevat het verkiezingsprogram van de S. D. A. P. v or 1918, waarvan wij een ge deelte hieronder laten volgen Buitenlandsche politiek. De partij verklaart: Elke ernstige poging om een algemeenen duur- zamen vrede te bevorderen door deelneming aan elke doelmatige internationale actie te zullen steu nen. Te streven Daar de vestiging van een zoo danige internationale rechtsorde dat ontwapening in alle landen uitvoerbaar zal worden. Verzet tegen elke poging om op den oorlog met de wapenen na sluiting van den vrede een economische strijd te doen volgen. Afschaffing van de geheime diplomatie en van alle geheime verdragen.i Contróle van de volksver tegenwoordiging op de buitenlandsche politiek. Militarisme en landsverdediging. Handha ving voor den duur van den oorlog van het stand punt neergelegd in de Arnhemsche resolutie 1915, nl. dat het/belang van deö Nederlandsche arbei dersklasse, samenvallende met dat van de geheele natie, de handhaving van de onzijdigheid en on afhankelijkheid des lands met alle beschikbare middelen gebiedt. Binnenlandsche politiek. Volledice uitbouw der democratische staatsinstellingen, in de eerste plaats voor invoeriDg van algemeen vrouwen kiesrecht. Evenredige vertegenwoordiging voor de verkie zingen der Eerste Kamer. Sociale verzekering. Krachtige en spoedige uitbreiding der sociale verzekering met herziening der wetten Talma in den volgenten zin: 1. Staatspensionneering voor alleD, die het noodig hebben op 65-jarige leeftijd, met aanmer kelijke verhooging van het pensioenbedrag. 2. Verplichte ziekteverzekering voor alle ar beiders met volledige geneeskundige behandeling en met moederschapzorg, invaliditeitsverzekering) aansluitende bij de staatspensioeneeriDg, een en ander met hnlp van den Staat en met zoo groot mogelijken invloed der arbeiders op het beheer. 3. Uitbreiding der ongevallenverzekering tot alle loontrekkenden ook voor beroepsziekten en be roeps-in validiteit. Economische maatregelen. Blijvende orga nisatie op het gebied der levensmiddelenvoorzie ning, met handhaving voor zoover noodig, van het distributiestelsel gedurende dén overgangstijd na den oorlog. In de toelichting lezen wij o.m. Tot heden dwong de politieke situatie de par tij, haafs politiek program met behulp der libe ralen te verwezenlijken. In dit nieuwe tijdperk maakte de S. D. A. P. zich los uit deze verhou dingen en 'ontmoet zij als haar meest verklaar den tegenstander een maatschappelijken groep waar van de vrij-liberalen de meest zuivere politieke uit drukking zijn. Tusschen deze twee uitersten za' voortaan de grensscheiding in den politieken strijd gezocht moet worden. Kras! B. en W. hebben het volgend schrijven aan den Gemeenteraad gezonden „Waar wij wegens den korten tijd, waarbin nen wij ons voorstel betreffende den duurte- bijslag ingrijpend moesten wijzigen, de zaak niet in haar geheel konden overzien en slechts in zeer korte trekken de regeling konden aan duiden, moest bij de aanneming van ons voor stel in uwe vergadering van 20 November 11. de formuleering van een uitgewerkt besluit aan ons worden overgelaten. Gebruik makende van deze ruime machtiging, hebben wij de vrijheid genomen het voorstel niet alleen uit te werken, maar het ook te ver beteren, waar dit noodig was om de bedoeling beter tot haar recht te doen komen. Het resultaat leggen wij U hierbij over. W(j vertrouwen, dat Uw Raad daarmede wel accoord zal gaan. Het besluit is bereids aan Heeren Gedepu teerde Staten ter goedkeuring voorgedragen." Zelfs in den Regententijd zou men tegen een dergelijke handelwijze hebben opgezien. De Raad heeft B en W. geen machtiging gegeven, om een stuk (besluit) ten name van den Raad te doen uitgaan, en nog veel minder om een zeker besluit naar hun inzichten vrije lijk in elkaar te zetten, en als een goedgekeurd Raadsbesluit aan Ged. Staten dezer provincie op te zenden. Afgescheiden ieders standpunt inzake de materie die in dit besluit is verwerkt, komt ons de handelwijze van B. en W. onverdedig baar voor. Het is een kras stukje, hetwelk een uiterst gevaarlijk precedent stelt. In de heden gehouden Raadszitting is het „Besluit" voor kennisgeving aangenomen, zonder dat over deze aangelegenheid het woord is ge voerd. De Raad was voor een „fait accompli" gesteld, zoodat velen zeker verder debat onnoodig acht ten. De „verloren" f45.000. Wij vernemen nader het volgende Uit het verder onderzoek der Vlaardingsche politie is gebleken, dat het verhaal van den Rot- terdamschen »vriend« door den ontrouwe bedien de de R. verzoonen is. Hij heeft thans verklaard, dat hij onderweg tusschen Schiedam en VlaardiDgen een oogenblik is afgestapt bij het Sterrebosch en de f 45.000 aan zijn broer, een militair, gedetacheerd te Rozen burg, heeft ter hand gesteld. De Vlaardingsche politie is daarop naar Rozen burg vertrokken, waar het geld, in een zak ge naaid bij de kleeding van den militair is gevonden. De andere bediende, die met de R. naar Schie dam is geweest, houdt vol, dat beiden op de terugreis niet zijn afgestapt I Geveilde en verk. onroerende goederen. NotarisW. A. v. Dokkr Dzn. Geveild Vrijdag 7 December. I. Winkel en woonhuis. Singel 224, hoek Oosterstraat, geveild voor f 1800. II. Woonhuis en erve, Oosterstraat no. 1 nevens perceel I, geveild voor f 1400. III. Woonhuis en erve, Oosterstraat no. 3 nevens perceel II, geveild voor f 1400. IV. Woonhuis en erve met open grond aan den Rotterdamschen dijk no. 9n, geveild voor f 350. Odéon. Zaterdag en Zondagavond wordt in Odéon Theater weer een specialiteitenuitvoering ge geven. Op deze avonden zal blijkens advententie in ons blad van heden o.a. de uitbreker koning, Mr. Raffles, optreden. De centrale keuken hier ter stede is telefonisch aangesloten onder nummer 566. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 8 December 10.50 v.m., 11.25 n.m. Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Vrjjdag 7 December 1917, des namiddags 2 ure. Voorzitterde burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig zijn 19 leden. Afwezig de heeren v. Pelt, Ris en Koopmans. De goedkeuring der notulen van de vergade ringen van 26 October en 16 en 20 November wordt verdaagd. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede dat bij B. en W. is ingekomen van Gedep. een schrij ven, houdende ontvangstbericht van de door den Raad in zijne vergadering van 10 Juli 11. vast gestelde verordeningen 1. op het gebruik der havens en wateren (Havenreglement) 2. tot wijziging van die, regelende het ge bruik en de bescherming van openbare gemeente grond en gemeente eigendommen en 3. tot wijziging van die op de openbare rein heid en gezondheid. Voorts nog eenige andere goedgekeurde Raads besluiten. Deze mededeelingen worden voor kennisge ring aangenomen. Van B. en W. kwam in een voorstel van den heer J. C. Buijs als onderwijzer aan school G, met ingang van 1 Februari, en mej E. J. van der Hout, als onderwijzeres aan school C, met ingang van 1 Januari a sovereenkomstig hun verzoek eervol ontslag te verleenen. Hiertoe wordt besloten. Idem schryven waarbij mededeeling wordt gedaan van hèc uitgewerkt en verbeterd Raads besluit van den 20 November betreffende, den duurtetoeslag. Dit besluit werd deze week in ons blad opgenomen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Idem voorstel tot goedkeuring der overdracht van een strook grond, groot 2170 M2. tegen f7.50 per M2. voor uitbreiding van het terrein van het Stadsziekenhuis. Idem voorstel om Dr. J. W. Bisseling te be noemen tot chirurg aan het Stadsziekenhuis op een jaarwedde van f 1000. Te behandelen in een volgende vergadering. Van de Commissie voor de Financiën en de Belastingen hun advies tot goedkeuring van de rekening over 1917 van het Fonds herkomstig van het voormalige Oude Manhuis Te behandelen in een volgende vergadering. Van Dr. M. Visser, dankbetuiging voor zijn benoeming tot leeraar in Nederlandsch en Ge schiedenis aan het Gymnasium. Idem van S. Houtman voor zijn benoeming tot onderwijzer aan school A. Kennisgeving. Van de afd. Schiedam van den Alg Ned. Bond van handels en kantoorbedienden adres betreffen de 8 uur winkelsluiting Van G. Monifoort adres om toekenning van een aanvullingspensioen. Van de afd. Schiedam van het Nat. Verbond van Gemeenteambtenaren adres, betreffende den duurtebijslag. In handen van B. en W. om advies.— Van S. Houtman verzoek om eervol ontslag als tijd. leeraar in Engelsch aan de H. B. S. Het ontslag wordt verleend.— De heer v. Pelt komt ter vergadering. Benoemingen. 1. Benoeming van een lid der Commissie van Administratie voor het Stads Ziekenhuis uit de leden van den Raad. buiten het d igelijksch be stuur wegens periodieke aftreding op 1 Januari a.s. van den heer A. J. Schreuder. De heer Schreuder wordt als zoodanig herbe noemd. 2. Benoeming van 4 leden der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs ter voor ziening in de vacature ontstaan door het be danken van de Heeren J Bitter en D. Kok en het op 1 Januari a.s periodiek aftreden van de heeren F. A. C. Lechner en Dr. C. R. Vermaas. Aanbevolen worden de heeren 1. (Vacature J. Bitter)a. E. C. van den Bovenkampb. L. van 't Sant. 2. (Vacature D. Kok)a. W. L. B. J. Dekker b. dr. C. van Leeuwen. 3. (Vacature F. A. C. Lechner)a. F. A. C. Lechnerb. A. J. J. de Groot. 4. (Vacature dr. C R. Vermaas): a. dr. C. R Vermaas; b. D. Ris EHzn. De heeren Bovenkamp en Dekker worden be noemd en de heeren Lechner en Vermaas her benoemd. X 3. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding op 1 Januari a s. van den heer G. van Meurs, Aanbevolen worden de heeren1. G. van Meurs, 2. H. Stooker. Bij derde stemming staakten de stemmen over de heeren van Meurs en van Katwijk (10-10). Na loting werd vervolgens de heer van Meurs gekozen verklaard. 4. Benoeming van twee onderwijzers aan de scholen J en B. Voor school B. (Hoo'fd de heer J. Schuurmans)- 1. J. W. van Dongen te Princenhage. 2. A. Rondeltap te Vlaardingen. 3. R. Teunissen te Oldeberkoop Voor school J. (Hoofd de heer J. H. Klein). 1. A. Ronteltap te Vlaardingen. 2. R. Teunissen te Oldeberkoop. 3. J. Verburg te Borsele. De Raad benoemt tot onderwijzer aan school B den heer J. W. van Dongen en tot onderwij zer aan school J den heer A. Ronteltap. i mil* A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2