Dagblad voor Schiedam en Gratis Ongevallen verzekering In het dal van Glenveigh. De Oorlog. 40ste Jaargang. Zaterdag 15 December 1917. No. 12016 Uit de Tweede Kamer. PEOILLB Uttiteïilaiidsch Nieuws. Bureau; Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnement»» per 8 maanden f 1.50, per week 12 cent, franco p post f2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentie». 15 regels fl.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 56 ct. p. regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in bet Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoesl&g. Incassokosten worden berekend. levenslange Qf|j| verlies van geheele i 111 een hand, invaliditeit; I g, U U voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche dood; bij verlies van een Algemeene Verzekeringsbank te duim; Schiedam. verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Ter kennis wordt gebracht, dat het Kohier van de Person eele Belasting No. 14 dezer gemeente over het belastingjaar 1917 op den 13den December j 1., is executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belas tingen alhier, ter invordering is overgemaakt, en dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aan slag op genoemd Kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. De lijsten van candidaat leden en candidaat- plaatsvervangende leden, voor de verkiezing van patroons leden en werklieden leden voor de Commissie voor den Havenarbeid te Rotterdam, kunnen worden ingeleverd bij den Burgemeester van Schiedam, op Woensdag 19 December a.s., van des middags 12 tot des namiddags 3 uur. Het was töeh een droevig gezicht. Dagbladschrijvers schijnen nu eenmaal een on bedwingbaar behagen te scheppen in humoris tisch geschrijf over alles wat in de Tweede Ka mer voorvalt, maar dit was toch een in treurig staaltje van politiek. De opperhoofd-minister had een goede week geleden College gegeven over de gezonde ver deeldheid van een kabinet en ter illustratie kregen wij deze week een worsteling in de Tweede Kamer-arena tusschen twee kracht- menschenPosthuma en Treub. Posthuma verloor het niet en Treub heeft het ook niet afgelegd. Heele bataljons scheidsrechters vlogen elkaar in het haar. Mgr. Nolens deponeerde de liefelijkheid dat hij Wel heeren ministers zag maar geen regeering, Wat de minister-president niet aardig vond. Hugenholtz e.a. scholden den bejaarden oud- überalen professor Visser van IJzendoorn uit voor revolutionair. Troelstra vond van Hamel een haas omdat deze geen motie indiende en de Savornin Loh- rnan meende dat de motie Troelstra de allures aannam van de koe die een haas wilde vangen. De opstoker interpellant de Jong verdween achter de breede ruggen. Beresteijn deed lugubere onthullingen die koude rillingen bij Marchant verwekten, terwijl Voort van Zijp het geheel inderdaad een Jan boel vond. Ook die scheidsrechters 1 De vredesapostel Cort van der Linden hield een proloog en een epiloog. Zijn voorwoord be duidde: er is pais en vree. En toen begon het gevecht, waarbij Treub begon zijn ambtsgenoot Posthuma voor een verkapt jokkebrokje uit te maken. Daarna de Kamer in vuur en vlam. Wie was gelegd Wie zou gelegd worden Wie bleef worstelaar en kampioen Eindelijk hield de premier zijn slotspeec'nje er is pais en vrêe 1 en toen riepen de stemmenhad dat eerder gezegd Dit alles nu geschiedde op 12 December op den heugelijken dag der Grondwetsafkondiging. Of liever er geschiedde niets want Posthuma bleef en Treub bleef, alles bleef bij 't oude. Eh ja, er gebeurde dien dag toch iets Troel stra sprak na den burgemeester Jhr. Mr. Dr. van Karnebeek het Haagsche volk toe, hij sprak over knechten en heeren, ex knechten en ad- spirantheeren en het volk antwoordde met de Internationale I Ondertusschen rolt als een kabbelend beekje hoofdstuk IX voort, zonder sluizen en dammen, hoezee Waterstaat. De koekjestrommel staat open. Ieder afgevaardigde kiest iets van zijn gading, hier een brugwachter, ginds een sluis, daar een brug, weer verder een duiker, afge wisseld met heele speculaasmannen als „be- vaarbaarmaking van de Maas", kanalisaties, zee weringen en heele havens. Onverstoorbaar hoort Lely, de waterlelie, en hunkert naar het einde. Avonden komen en gaan voorbij, van 8 tot 12, na lange dagen van 12 tot 6, de marteling duurt voort, ook zonder afspraak wisselen de Kamerleden en lossen elkander af als trouwe kameraden. Achter de ministerstafel komt en gaat in bange zuchten telkens een ander be windsman, alleen de boden blijven, diep geres pecteerd door al die anderen, die komen en 26 „Wat bezielt u toch vandaag. Randal! Nooit heb ik u zoo hooren spreken", zei Nuala treurig. „Ik herhaal dat ik dien man haat." „Is het soms, omdat hij den schijn aannam, je artikelen niet te hebben gelezen, omdat hij liever niet zijne afkeuriDg daarover te kennen gaf Nu werd Randal s bleek gelaat weer vuurrood. „Nu zyn wij bij de woning van miss O'Nell", zei hij koel. „Vandaag ga ik niet mee naar binnen. Tot ziens 1" Zonder haar de hand te geven, verdween hij in het krenpelhout. Sprakeloos van verbazing *ag Nuala hem na, Ze was niet in staat, om de reden te begrijpen, waarom hij zoo veranderd Was, en ze schreef het toe aan zyn overdreven patriottische gevoelens, of aan zijne gekwetste eigenliefde, en om haar lippen kwam een spot tende lach. Terwyl zij by miss Nancy binnentrad, dwaalde be jonkman rond op het veld. Hij werd door een hem nog onbekend gevoel gekweldeen hevige ijverzucht op Robert Glenmore. Het En ook blijft Fock, de onverwinbare, onver stoorbare Fock. De dag van Donderdag rolt al even spoedig voorbij. Marine dobbert op dq baren. De alge meene beschouwingen waren van een kortheid, soberheid en leegheid zooals in jaren niet was aanschouwd. Morgen loopt Marine af. Hoofdstuk VII b kan nog aan de orde gesteld. Zie hoe vreemd het in de Kamer kan loopen, morgen loopt het met Marine af, het liep niet af, maar met den minister van Marine was het bijna afgeloopen. Hoofdstuk VI baarde op een haar na een galg. Wie had het vermoed? Als een schok ging ten vijf ure, Vrijdag, plotseling de mare door de KamerRambonnet stelt de portefeuillekwestie I Al wie in het gebouw aanwezig en Kamerlid is, snelt naar de vergaderzaal. Hevig debat, korzelig en vrij snauwerig vóór de stemming. De collega's aansnellers inform eeren bij de reeds aanwezigen. Deze zijn verontwaardigddaar zit nu een minister die kruisers, torpedo's, onder-, zeeërs, vliegtuigen en vliegkampen kreeg met een royaliteit, der Kamer schier onwaardig En nu amendeert Bichon van IJsselmonde f50.000 werd hem duidelijk, dat hij den eigenaar van Glemore niet zoozeer haatte omdat hij hem als een vijand van Ierland beschouwde, maar voor namelijk omdat hij Nuala scheen te bewonde ren, en op het jonge meisje klaarblijkelijk groo- ten indruk had gemaakt Hij gevoelde dus liefde voor haar. Sedert wanneer waren zijne broeder lijke gevoelens veranderd in de ijverzucht, die hem thans zoo kwelde Hij wist. het niet Daar hij weinig gewoon was. om de bezwaren te overwegen, die het bereiken van zijn doel in den weg stonden, bedacht hij niet dat hij, even onvërmogend als Nuala, er niet aan kon den ken. zijne onzekere en gevaarlijke toekomst aan de hare te verbinden. De verschijning van een mededinger had hem zyn eigen hart geopen baard, en hoewel eene nadere kennismaking met Fhurgood zijne patriottische gevoelens mis schien zoude hebben ontwapend, werd hij door een gevoel van haat overmeesterd. HOOFDSTUK X. Het gebeurt niet zelden, dat wij tegen som mige zaken als tegen een berg opzien, terwijl wij, wanneer het oogenblik gekomen is, tot de bevinding komen, dat onze vrees grootelijks overdreven was. Maar dit was bij Nuala geens zins het geval, toen ze tegenover miss Nancy stond, om haar van hare verloving met Fergus Lynch kennis te geven. De oude dame begon met haar uit te schelden, omdat Nuala sedert het vertrek van haar vader nog geen bezoek aftrek op post 25, daar hij niet overtuigd is van de urgentie van een tweede cadettenschool (want daar gaat het heen) te Dordt. ZiedaarZijne Excellentie stelt om een stroohalm de porte feuillekwestie. De Kamer zal zwichten, ook voor de grammetjes al zijn de kilo's binnen. Wie maakt er nu wetten Wordt de Kamer op deze wijze niet uitgeschakeld Men gromt, spreekt, fluistert, conspireert, de kopstukken verklaren de aan te nemen houding Voort van Zijp, Nolens, Limburg. Onbewegelijk wacht Bichon en redt niethij trekt zijn amen dement niet in, hij geeft geen uitkomst, wil koppig stemming, al ziet de president wegens het quorum dit oogenblik ook angstig tegemoet .1 stemming..,, mr. Fock resumeert: „ADoo er zich hebben verklaard 45 leden —„voor het amendement en 22 leden daartegen „en aldus het vereischte aantal leden niet „aanwezig is, verdaag ik de vergadering tot „Dinsdag a.s. om half een ure". De minister is vrijwel gered. De Kamerleden gaan ieder huns weegs. Om half acht op zijn vroegst in Haarlem. 't Is geen sine Curedaarna immers al les vertellen aan onze Schiedamers. Moe of niet moe, het moet. Haarlem. Mr. BOMANS. RUSLAND. De constituante- Onder tamelijke deelneming hebben de verkie zingen voor de constituante plaats gehad. De uit slagen zijn nog slechts onvolledig bekend. Te Petrograd werden 6 bolsjewiki, 4 kadetten en 2 sociale revolutionairen gekozen. De Kaukasus-dis- tricten zullen waarschijnlijk mensje wiki afvaardigen. «Djen» en «Prawda» stellen beide vast, dat de Meusjawiki in hun verschillende schakeeringen feitelijk de verliezers zijn geweest. Teekenend is intusschen, dat de „Nowajs Sehion", anti-Bolsje wiki, nog altijd met 250.000 abonné's de meeste lezers heeft. De «Daily News» meldt dato Woensdag uit Petersburg Ongeveer 40 leden der wetgevende vergadering kwamen gisteren in het Taurische paleis bijeen. Zij besloten, om geen betrekkingen aan te knoopén met den commissaris der wetgevende vergadering, Roednof, de burgemeester van Moskou, presideerde vergadering. Besloten werd om zich naar de al gemeene vergaderzaal te begeven en de vergade- ring voor geopend te verklaren, doch de eerste voltallige zitting uit te stellen, totdat het vereischte .quorum aanwezig zou zijn. De zitting in de algemeene vergaderzaal werd door het oudste lid Sehreider, burgemeester van Petersburg geopend. Een lid deelde de inhechte nisneming mede van leden der vergadering, waar bij haar had afgelegd, maar er was nog iets anders, dat haar op het hart lag. Ook zij had, evenals Randal, gehoord van het bezoek, dat Fhurgood op het kasteel van Garret had afge legd, en het gelukte Nuala niet zonder groote moeite, om haar tot kalmte te brengen. Einde lijk ontlastte al haar toorn zich op het hoofd van Garrett O'Donnell. „Zoo doet hij altijd", riep ze verontwaardigd uit. „Alle moeilijkheden schuift hij anderen op den hals." Haar verlangen om het gesprek van dat on derwerp af te leiden, gaf Nuala eindelijk den moed, om de onaangename mededeeling te doen. waarvoor ze gekomen was. Aarzelend vroeg ze Tante, is Fergus Lynch niet bij u geweest „Neen, waarom vraagt ge dat?" „Ik zou eens over hem met u willen spreken „Ja, ik begrijp het al Moet het kasteel ver kocht worden „Neen. tante Miss Nancy snakte een zucht van verlichting, en antwoordde: „Ik heb al zoo lang gevreesd, dat ik die on gelukstijding nog eens zou hooren. Maar wat is er dan aan de hand?" „U hadt bijna juist geraden, tante. Het kas teel had moeren verkocht worden, zonder de edelmoedige tusschenkomst van Fergus Lynch Ik heb hem beloofd, zijn vrouw te worden Een onbescbrijfelhke verbazing, vermengd met toorn en ongeloof, spiegelde zich op het gelaat onder bekende kadetten als Sjingaref, Kokosjm en gravin P«mn. Zij verzochten, dat de vergadering niet hun vrijlating zou eisciien, maar zou verklaren, dat ze vrij zijn eu alleen door ruw geweld worden in hechtenis gehouden. Rodisjef zei, dat de dag hem de opening van de eerste Doema te binnen bracht, en dat toen, ofschoon onder het Tsaristisch bewind, dat on welwillend was gestemd, geen leden werden ge arresteerd. Gedurende de zitting verscheen een comrais- saris en eisebte, dat de zittingen alleen in zijn tegenwoordigheid zouden worden gehouden. An ders moesten de leden het Paleis uit. Daar de leden uiet wenschten te gehoorzamen, werden er soldaten bijgehaald. De commissaris gelaste de leden er uit te zetten. Dezen gingen met hun besprekingen echter ongehinderd door. Tsjerkof hield een rede, waarin hij eischte, dat alle gezag aan de vergadering zou overgaaD, die alleen bevoegd is om vrede te sluiten en den boeren land te geven. Men besloot dagelijks te vergaderen. Vóór het paleis werd van den ochtend tot den nacht vergaderd, 's M> ags stonden er ongeveer honderdduizend meoschen opgepropt. De samen komsten werden toegesproken door leden (van de constueerende vergadering) die het volk dringend aanmaanden om de vergadering te steunen. Ze weiden met een geweldig handgeklap begroet. Warme geestdrift wekte de rede van een officier der Letische troepen, door de Bolsjewiki naar Petersburg gehaald, wijl men hen nog al betrouwbaar achtte. Hij zette uiteen, dat de Letten niet waren gekomen om de vergadering uit een te jagen, maar om de orde te handhaven en de vergadering te beschermen. Den Letten gewerd -een luidruchtig huldetoon. lu den loop van den dag meldden zich tal van afvaardigingen ten paleize, o.a. een Mohamme- daansche en uit fabrieken. De dag verstreek rustig. Er werd druk gevlagd en 's avonds waren de straten feestelijk verlicht. Voor het Taurische paleis hadden groote betoo gingen plaats. Lettische troepen beschermden de constituante. Kornilofen Kaledin. Een Westniktelegram bevestigt het Reuterbe- richt, dat Kornilofs stormtroepen door afdeelingen van de Roode Garde en legertroepen verslagen zijn. Kornilof is gevlucht. Kaledins afdeelingen hebben Kaluga ontruimd, dat door de regeerings- troepen bezet is. De Zwarte Zee-vloot is geheel op de hand der regeering. De arbeiders en boeren hebben toi pedobooten ter bestrijding van Kaledin naar de Donstreek gezonden. De partijleiders van den raad der vereenigde kozakkentroepen zijn te Petrograd gearresteerd, op verzoek van het kozakkencomité, dat bij de sovjetpartij aangesloten is. Zelfmoord van generaal'Skalon Generaal Skalon heeft 11 Dec. te Brestlitofsk zelfmoord gepleegd, weinige uren na de aankomst der burchtvrouw af, maar Nuala's oogen vulden zich met tranen. Ze viel voor hare tante neer, omvatte hare knieën en zei snikkende „Wat moet ik doen. tante? De hypotheken van onze bezittingen zijn in handen van Fer gus Lynch. Hij is eigenlijk de bezitter van al onze eigendommen." „Gij brengt dus uzelve ten offer, kindlief." „O, lieve tante, denk toch aan mijn ongeluk - kigen vader I" „Arme Nuala 1 Maar het is dwaas het is krankzinnig, wat ge wilt doen. Die Fergus Lynch past noch bij je leeftijd, nog bij je stand. Je kunt hem onmogelijk beminnen." Maar ik geloof toch, dat ik het recht heb, hem als mijn echtgenoot te kiezen. Is het dan mijn plicht niet. om alles te doen, wat L, mijn vermogen is, om te maken dat het kasteel van mijne voorouders niet in handen van vreemden komt Liefkozend had miss Nancy de hand op het hoofd van het jonge meisje gelegd. „Het is en blijft een dwaasheid", zeide ze, „maar niet iedereen zou tot zulk een dwaasheid in staat zijn geweest. Maar hebt ge dan werke lijk in vollen ernst kunnen denken, dat ik erin zou toestemmen, dat de dochter van mijn over leden zuster zulk een offer bracht Neen, ik zal de dringendste hypotheek schulden betalen." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1