Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallen verzekering tl De Oorlog. In het dal van Glenveigh. 40ste Jaargang; Donderdag 20 December 1917. No. 12020 Aan de Katholieken van Schiedam. 4- Buitenlaiidscft Nieuws. FEUILLETON Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no Kbonaecnoutas jm S maaadeu f 1.50, per poet f i.— r, kwartaal. Afzonderlek* nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. 148. Postbus: 39. 12 cent. franco n Advertemiën: 15 regels fl.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraga toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl&ndsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft aan de Katholieken van Schiedam welwillend dis pensatie in de onthoudingswet verleend aan allen die op de quatertemperdagen en op Vigilie van Kerstmis gebruik maken van de Centrale Keuken. De wet van vasten of eenmaal daags zijn nooddruft nemen, blijft bestaan, en de dispen satie geldt uitsluitend voor de spijzen, die door de Centrale Keuken worden verstrekt. H. I. A. COPPENS, Deken. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Ter inzage van belanghebbenden ligt ter Ge meente-Secretarie, afdeeling Algemeene Zaken, ter inzage een lijst van nieuw vastgestelde maximumprijzen en -prijsverhoogingen per 100 K.G. voor handelsmaterialen in ijzer en staal. DB WAPENSTILSTAND. In een beschouwing over den tekst van den wapenstilstand schrijft de „Pal! Mall Gazette": De voorwaarden zijn zoo geformuleerd, dat zij aan Duitschland al de faciliteiten laten, die het voor het oogenblik behoeft, terwijl er geen be perking van eenige beteekenis bestaat voor de overbrenging van troepen, die tot dusver aan de Russische grens stonden, naar andgre fronten. De overeenkomst belet al zulke troepenver plaatsingen behalve vopr zoover die reeds be gonnen waren, op het moment, dat de wapen stilstand geteekend werd, doch wij mogen er op rekenen dat de vijand een voldoend aantal van zulke maatregelen van begin in beweging heeft gezet om al datgene te verkrijgen, dat hij voor nemens kan wezen te doen. Reuter seint uit Parijs Naar aanleiding van het sluiten van den wapenstilstand op het oogenblik, waarop de verkiezingen voor de Constituante de meerder heid geven aan de tegenstanders van Lenin, brandmerkt de pers de verraders, die de mach telooze republiek Rusland overleveren aan het imperialistische Duitschland. De bladen wijzen er op, dat de krijgsgevan genen nu in vrijheid gesteld worden en Oos- tenrijksche en Duitsche troepen naar het wes telijke front gestuurd kunnen worden, d. w. z. tegen de bondgenooten van Rusland, die zonder 29 Toch vervulde de taak, die hij zich gesteld had, hem met afkeer, en de ongelukkige, uit hare woningen gezette bevolking boezemde hem diep medelijden in. Er bevonden zich vrouwen, kinderen en grijsaards te midden van hen, en als hy niet gevreesd had, zijn gezag daardoor te zullen schaden, zou hij zelfs de eerste ge weest zijn, om te teekenen op de lijst, die rond ging ter ondersteuning van de slachtoffers zijner strenge gerechtigheid. Een lichte sneeuw begon te vallen, toen Robert Fhurgood zich tegen het vallen van den avond alleen naar het dal van Glenveigh be gaf. Ongeveer een uur voordat het duister werd, bevond hij zich te midden van het stille veria ten dorp. Langen tijd rustten zijn oogen op de kale muren, de ingeslagen deuren en de ver nielde daken van de hutten, die kort geleden nog bewoond waren. Nu kwam dat alles hem voor als het geraamte van een geluk, dat hij met eigen handen had verwoest. Een huivering beving hem en hij vervolgde zijn weg tot aan de pastorie. Wat zou hij gaan zoeken in de Woning van vrede en naastenliefde? eenige verflauwing het verbond geeerbiedigd hebben. De bladen leggen er den nadruk op dat de meerderheid van de strijdende troepen den wapenstilstand niet aanvaard heeft Het „Journal" berekent het aantal vervoerbare troe pen en overweegt, dat er aan het oostelijke front vooral landweer en divisies, die uit moe ten rusten, staan. Het blad verwacht dat er geen groote wijziging zal intreden, want Rusland rs sinds lang een groot rust- en instructie- terrein. Als voorbeeld noemt het blad een com pagnie van de 107e divisie, die in 18 maanden in de loopgraven drie man verloren heeft. Het blad gaat de mogelijkheid van een offensief aan het westelijke front na, waar de Duitschers over 154 divisies beschikken, en het meent dat een vijftig divisies extra geen verpletterende hoeveelheid zouden vormen. Het blad wijst er op, dat er van 9 April tot eind November meer dan 300 Duitsche divies tegenover de Franschen en de Engelschen gestaan hebben. Alleen Ka- merijk kostte er 27. Om zijn inspanning vol te houden moest Duitschland de lichting 19 in haar geheel in lijven en de lichting 20 naar de kazerne zenden. De aanvoer van divisies van het Russische front, waar Duitschland in 1917 al rijkelijk uit geput heeft, zal niet overwegend zijn, maar slechts de overwerkte legers verlichten en de reserves aanvullen. De aanvoerder van de Rus sische troepen in Frankrijk heeft gezegd zelfs ai zou de vrede gesloten worden, dan zou hij aan de centrale rijken zoo weinig waarborgen geven, dat ze zoo wat al hun troepen aan het oostelijke front zullen moeten hanahaven. De „Vorwaerts" verneemt üit Stockholm: In een gesprek met den leider der jongsocia listen Hoegund heeft Trotzky verklaard. De voorwaarden van den wapenstilstand worden natuurlijk aan de constituante voorgelegd. Deze kan tot nu toe wegens de sabotage der kadetten niet bijeenkomen. Het kliekje, dat zich in de laatste dagen tot constituante verklaarde, telde 35 man. Wanneer de kadetten buiten de con stituante gesloten worden, dan is dit wel niet in overeenstemming van de constitueele begin selen maar de revolutie heeft haar eigen wetten. De regeering kreeg in deze kwestie in den cen- tralen raad een votum van vertrouwen, dat met 150 tegen 89 stemmen werd aangenomen. De regeering staat in militair en politiek op zicht sterk. De obstructie neemt af. DE VRDESONDERH1N DELINGEN. Uit het Oostenrijkscae oorloirsperskwartier wordt gemeld: Bij de eerstdaags beginnende vredesonderhandelingen in Brest Litofsk zal het Oostenrijk -Hongaarsche leger vertegenwoordigd zijn door generaal von Sassany. Hem zullen ter zijde staan de eerste luitenant generaal van den generalen staf Hermann Pokorny. de majoor van den generalen staf Edmund Gleide von Horste- nau, de korvet kapitein Olaf Hulff en voor de particuliere adjudant kolonel Czichereis, die zich morgenmiddag naar Brest zal begeven. Het onderhoud duurde maar kort. en eenige minuten later werd de deur van de pastorie weer geopend, terwijl Fhurgood, door den pas toer begeleid, naar buiten kwam. „Ik heb geen recht, een gave te weigeren, die mij in naam van God wordt aangeboden", zei de priester. „Wilt u mijn geheim bewaren?" antwoordde Fhurgood. Toen hij weer het bergpad betrad, meende hij op eenigen afstand uitgedroogde takken te hooren kraken. Sedert men hem met den dood had bedreigd, ging hij nooit ontwapend uit. Vóórdat hij dieper in de enge bergkloof binnen drong, stond hij stil om te luisteren. Ditmaal vernam hij duidelijk het ruischen der dorre bla deren, en een zwak, klagend geluid Hij keerde zich om en zag onrustig naar de rotsen, die zich langs het pad verhieven. Het was weer doodstil 'geworden. Fhurgood wilde zijn terug weg vervolgen, toen hij eene half met sneeuw bedekte .menschelijke gedaante tegen een boom stam zag leunen. Hij trad nader en herkende Nuala O'Donnel, Door de koude verstijfd, was het jonge meisje bijna bewusteloos geworden. Met een zekere eerbied knielde Ehurgood bij haar neer, en toen hij haar aansprak, opende ze de oogen, en zag ze wezenloos om zich heen, alsof ze zich geen duidelijke voorstelling van haar toestand maakte. Toen vielen haar ver moeide oogleden weer dicht. Fhurgood herinnerde zich, dat hij in een van Volgens de bladen is Czicherois aan de zijde van Rusland als officier van den Oostenrijk- Houg SLaf verbonden geweest in den Russisch- Japanschen oorlog. AAN HET WESTELIJK FRONT. Eugslsch stafbericht. Ons vuur heeft vijan delijke verkennerapatrouilles, welke er in geslaagd waren gisteravond onze posten zuidoostelijk en noordoostelijk van Passchendale te bereiken, ver spreid en verjaagd. Wij hebben enkele gevangenen gemaakt. Het Fransch communiqué luidt: De Duitsche artillerie heeft, deugdelijk bestre den door de Franschen, gedurende den nacht de eerste Fransche linies Zuidelijk van Juvincourt ea in de Argonnen, Four de Paris gebombardeerd. Op dezen laatsten post zjjn de Duitschers, die poogden de stellingen te uoderen tweemaal met verliezen teiuggesl igen. In Lotharingen hebben Fransche patrouilles gevangenen gemaakt, waar onder 1 officier, in de sectoren van Fliray en Nau- roy. Overigens valt er mets te Hielden. In den nacht van 18 December hebben Duitsche vliegers een vijftigtal bommen geworpen in den omtrek van Duinkerken. Tot dusver is geen enkel slachtoffer gemeld. HET OORLOGSTERREIN IN ITALIË. Italiaansch stafbericht van 18 Dec. In den loop van den dag van gisteren, den zevenden van den slag tusschen Brenta en Piave, heeft de vijand bijna uitsluitend zijn inspanning op den vooruitspringenden Monte Solarolo sa mengetrokken. Om elf uur, nadat er urenlang een zeer hevig „vuur gewoed had van den dell' Orsopas tot bij Salvon, hebben infanteriekolon- nes uit het noordoosten en het noorden een aanval gedaan op onze stellingen. De eerste kolonnes, die van de zuidoostelijke helling van den Spinuccia kwamen, werden door onze ar tillerie en door het zeer krachtdadige geconcen treerde vuur der Fransche batterijen ontvangen. Zij moesten wijken. Een geheele divisie Duit sche legers, voorafgegaan door aanvalsdetache- menten, rukte op den Monte Solerono af en op de noordelijke helling van den Val Calcino. Onze troepen boden taaien tegenstand en de vijand, die na een verwoeden strijd door ons vuur ge decimeerd en door onze tegenaanvallen uitgeput was, moest zijn actie staken en naar zijn linies terugkeeren. Wij maakten krijgsgevangenen en veroverden eenige machinegeweren. In de streek van den Berettapas is een aan val van de vijandelijke infanterie afgeslagen door ons vuur. Op de rest van het front blijft de gevechts bedrijvigheid zeer matig. Oostenrijk Hongaarsch stafbericht: Ten oosten van de Brenta hebben de troepen van de vierde infanteriedivisie en van het 7de regiment infanterie, daadwerkelijk bijgestaan door het geschut, ondanks de ongunstige weers gesteldheid de vijandelijke stellingen bij Ost, de Lepre en den Monte Asolone bestormd en bij het afslaan van vijandelijke tegenaanvallen het zijn zakken een jachtflesch met versterkenden wijn moest hebben, omdat zijn huisknecht nooit vergat, hem daarvan te voorzien. Inderdaad kon hij een kleinen, zilveren beker met dat verster kend vocht vullen. Hij bood Nuala dien beker aan en ondersteunde haar hoofd, om haar tot drinken te bewegen, alsof ze een ziek kind was. „Gevoelt ge u iets beter, miss Nuala?" vroeg hij. De wijn scheen haar te verkwikken. Ze deed pogingen om op te staan, maar met een zwakken kreet liet ze zich weer neervallen. „Groote God, wat is u overkomen?" riep Fhurgood. „Ik bezocht de zieke Moro Clancy", ant woordde Nuala. „Toen ik mijn voet op dezen steen zette, gleed de steen uit, en mijn voet werd daartusschen bekneld." „Is het u gelukt, u weer los te maken „Ja, maar mijn voet is nog zóó pijnlijk, dat het mij onmogelijk is, om staande te blijven Bij deze woorden had het jonge meisje het hoofd afgewend. Fhurgood zag haar aan, en ant woordde op beslisten toon „Dan zal ik u ondersteunen." Hij boog zich over haar heen, om haar op te tillen, maar alsof ze door een adder gebeten was, trok ze zich terug. „Doe geen moeite", antwoordde ze. „Wij zijn hier in de nabijheid van de woning van Bar ney Clancy. Laat hij hier komen. Als hij mij ondersteunt, zal ik wel kunnen ioopen." „Het is onmogelijk, miss O'Donnell. Waarom succes op den Monte Asolone nog uitgebreid.» Acht en veertig officieren en meer dan 2000 man zijn als gevangenen binnengebracht. Ten oostqp van den Monte Solarole hebben Duitsche troepen vijandelijke aanvallen afge slagen. VLIEGERAANVAL OP ENGELAND. De politierapporten melden, dat bij den aanval van gisternacht in Londen 10 per sonen gedood zijn en 70 gewond. Buiten Londen zijn slechts 5 personen gewond. Er kwamen verscheidene branden voor, doch de stoffelijke schade is niet belangrijk. Er is {geen schade veroorzaakt aan instellingen van militairen aard. De laatste Britsche rapporten wijzen uit, dat 16 tot 20 vijandelijke vliegentuigen hebben deel genomen aan den luchtaanval van gisternacht. Drie groepen aanvallers koersten over de kust van Kent tusschen 6.15 en 6.25. Drie andere groepen bewogen zich boven de kust van Essex tusschen 6 10 en 6.45. Alle zes groepen vlogen in de richting van Londen. Het afweervuur op verscheidene plaatsen weerde de meeste aan vallers en slechts een vijftal toestellen konden de hoofdstad bereiken en bombardeeren, hetgeen tusschen 7 en 8 uur plaats had. Nadat de voornaamste aanval op Londen ge ëindigd was, vloog een enkel toestel te ongeveer 9 uur over Londen verder. Een aanvaller is getroffen door kanonvuur en eindelijk neergekomen ter ^hoogte van de kust van Kent. Twee der 8 Inzittenden zijn levend opgepikt, door een gewapenden treiler. Er is re den te veronderstellen, dat een ander toestel in het Kanaal is gestort, doch .dit is tot nu toe niet bevestigd. Een onzer vliegers heeft een [der aanvallers aangevallen, terwijl deze bezig was bommen te werpen op Londen vanaf een hoogte van 13000, voet. Een ander vlieger heeft eveneens den vijand aangevallen, toe.n deze zich boven Lon den bevond en een derde ia de-buurt van de hoofdstad op een hoogte* van 11.000 voet. Al onze toestellen zijn behouden teruggekeerd. Volledige rapporten van de ongelukken en schade, welke in Londen veroorzaakt zijn, zijn nog niet ontvangen. Er zijn ook bommen geworpen .op verscheidene plaatsen van Kent en Essex. FRANSCHE KRUISER VERLOREN. Een der oude Fransche kruLers, de Chateau Renault, welke in opdracht had een transport te beschermen, is door een duikboot op 14 Dec. bij Malinee tot zinken gebracht, De passagiers en alle militairen zijn gered. Tien zeelieden van de Chateau Renault worden vermist. De Duit sche duikboot is vernietigd. DUITSCHLAND. In de „Frankf. Zeit." staat een merkwaardige brief van Anton Erkelenz, waarin hij het Duit sche volk den spiegel voorhoudt, om het den „Weg zum Weltvolk" te wijzen. Hij meent, dat die weg nog moeilijk en lang zal zijn, want macht maakt ons niet rijp daar voor. Op geest en karakter komt het aan. Zelfs wilt u mij niet toestaan, u te dragen. Waarom zijt u bevreesd voor mij „Ik ben niet bevreed", antwoordde ze op minachtenden toon. „O, hoe hebt gij zóó kun nen handelen, mr Fhurgood Die verwijtende woorden deden voor het eerst in zijn geweten twijfel ontwaken, of hij wel goed had,gehandeld. „Ook gij beschuldigt mij dus, miss O'Don nell", antwoordde hij langzaam. „Begrijpt u dan niet, dat ik gedwongen was zóó te handelen, als ik gedaan heb De inwoners van Glenveigh hebben niet alleen geweigerd, om hun pacht te betalen, en mijn vee gestolen of gedood, maar zij hebben ook mijn rentmeester Duncan Ca meron vermoord, en toen hebben zij door hunne houding getoond, dat zij de volle verantwoorde lijkheid voor dien moord op zich namen, want zij hebben den moordenaar door hun stilzwijgen onder hunne bescherming genomen. Zij willen mij dwingen, het land te verlaten. Zij zeggen, dat Ierland van die Angelsaksische vreemde lingen gezuiverd moet worden. Nog dezen mor gen werd mij door middel van een brief bericht, dat wanneer ik niet van hier vertrok, er ook voor mij een kogel gereed was, van dezelfde soort als die, waardoor Duncan Cameron was getroffen. {Wordt vervolgd.) sk f ÜMsfe 1290 1100 -C

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1