Dagblad voor Schiedam en I oU—,110 De Oorlog. In het dal van Glenveigh. imAOste Jaargang. Vrijdag 21 December 1917. No, 12021 Gratis Ongevallen verzekering Aan de Katholieken van Schiedam. feuilleton. i nn veriie* ilK Buitenlandse!! JNieuws. BureauKoemarkt 4. SbODnemsatis post 2 p. kwartaal. 85, na kantoortijd no. 148. moaadiea f 1.60, per week 12 ïfaonderip» summer* 3 cent. Incassokosten worden berekend. Telef. pwr 3 Postbus: <9. cent, franco p. Advert-entiën: 15 regels fi.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel, Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. levenslange 4 000 verli®« geheele 1111 een hand, invaliditeit; 1 IJ y voet oi oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche bü verliea van een duim; Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verliea van eiken ande ren Tinger. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft aan de Katholieken van Schiedam welwillend dis pensatie in de onthoudingswet verleend aan allen die op de quatertemperdagen en op Vigilie van Kerstmis gebruik maken van de Centrale Keuken. De wet van vasten of eenmaal daags zy'n nooddruft nemen, blijft bestaan, en de dispen satie geldt ui t s 1 ui c e n d voor de spijzen, die door de Centrale Keuken worden verstrekt. H. J. A. COPPENS, Deken. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Bij besluit van Burgemeester en Wethouders vat 2U December 19l7 is de beslissing op de aan vrage van J. B. Walters, firma Eijsbergen om vergunning tot uitbreiding van zijn fabriek tot het vervaardigeo van diverse machines in het pand Westvest 8o, kadaster Sectie O no. 382 door bij plaatsing van een electromotor van 5 P.K. ter vervanging van den -bestaanden gasmotor, VER DAAGD, aangezien het deskundig ondezoek Dog niet geëindigd is. Schiedam, 21 December 1917. DE VREDESONDERHANDELINGEN. De „Frankfurter Ztg." meldt uit Berlijn Von Kühlmann is reeds uit het hoofdkwartier te Berlijn teruggekeerd. De Rijkskanselier keerde gisteren terug. Von Kühlmann vertrok Donderdagavond met de Oostenrijksch-Turksch-Bulgaarsche-Duitsche delegatie naar Brest-Li tofsk. De rijkskanselier heeft gistermiddag de ver- tegenwoordigs van alle partijen van den rijks dag ontvangen ten einde een vertrouwelijke uiteenzetting to geven van den door het begin van de vredesonderhandelingen met Rusland geschapen toestand. De rijkskanselier deelde mede, dat de keizer hem de opdracht heeft gegeven om de vredes onderhandelingen af te sluiten en dat hij den staatssecretaris von Kühlmann tot onderhande laar aangewezen heeft. De staatssecretaris van buitenlandsche zaken gaf daarna een overzicht over den voorgenomen gang der toekomstige onderhandelingen en zette het standpunt uiteen, waardoor de regeering zich daarby zal laten leiden. 30 Men kent mij slechts, als men denkt dat ik voor die bedreigingen zal zwichten en daardoor zoowel Engeland zou verraden als Ierland in den afgrond drijven. Ik zou inijzelven voor een lafaard houden, als ik dat deed." Was de man, die zóó sprak, dezelfde als de onverstoorbaar kalme Robert Fhurgood, die zich door niets van zijn stuk liet brengen? Zijne stem beefde van opwinding, en zijne gelaats trekken hadden eene sombere uitdrukking. Nuala liet het hoofd zinken. Tegenstrijdige ge voelens bestormden haar hart Ze kon de be schuldigingen, die tegen hare landgenooten werden ingebracht, niet loochenen, en het smartte haar, dat zij die fouten wel moest er kennen. Toch gevoelde ze in het diepst van hare ziel eene zekere verlichting. Waarom hebt gij de verbittering van het volk tot zulk een hoogte laten stijgen vroeg *e. „Wanneer gij hen uit hunne armoede ge^ft hadt, in plaats van hen in het opgeluk te storten, dan zoudt gij ^ulk een haat niet heb ben ondervonden." Na een diepgaande gedachtenwisseling kon vastgesteld worden, dat alle aanwezige afge vaardigden instemden met de door den staats secretaris aangegeven algemeene richtsnoeren. Men kwam voorts overeen, dat de aanstaande zitting van de hoofdcommissie den 3en Januari zal plaats hebben. Graaf Czemin, de Oostenrijksch Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, is gister- mipdag om vier uur in het gemelde gezelschap naar Brest Litowsk vertrokken. In politieke kringen verluidt, dat de Russische gezant te Berlijn, Hakki pasja, als ouüste üiplo- maat het voorzitterschap bij de vredesonderhan delingen zal waarnemen. De „Tel. Uu." bevestigd het bericht, dat Helfferich aan de vredesonderhandelingen zal deelnemen. Helfferich bevindt zich op het oogen- bhk in Zuid Duitscüiand om voeirng te houden met de toonaangevende persoonlyküeden. Naar de „Voss. Zeitung" verneemt, wordt in kringen van de meerderheidspartijen der Rijks- regeering het bericht tegengesproken, dat Kühl mann van de meerderheidspartijen omschreven principes voor de vredesonderhandelingen zou hebben ontvangen. Popof, de minister van justitie en Kossee, de gevolmachtigde gezant, bij wie zich onderweg de gevolmachtigde gezant Stoidnovitsj en de consul- generaal van Bulgarije te Boedapest zullen voegen vertrekken vandaag naar Brest Litofsk, waar zich reeds kolonel Cancbif, de militaire gevolmachtigde en Ausstonot, de eerste secretrris van het Bul- gaarsche gezantschap te Berlijn, bevinden. HET ITAHAANSCHE OORLOGSTERREIN. Uit het oorlogsperskwartier wordt nog ge meld Op de vermeestering van den Col Caprile en. de oostwaarts daarvan gelegen sterke lioogte- stellingen der Italianen is gisteren de verovering van den Monte Asolone door het Karinthische en met het nemen der hoogtestellingen bij Osteiia il Lepie door de troepen der vierde divisie infanterie is de linie Col Caprile Col della Beretta vooruitgebracht. De tegenaanvallen der Italianen, die onmiddellijk ingezet werden, zijn volkomen afgeslagen. Den wijkenden vijand achtei volgend, konden de stormtroepen nog een, ongeveer 1000 meter ten oosten van den Monte Asolone gelegen steunpunt bemachtigen. Tot .dusver zijn hier 58 officieren en meer dan 2000 man gevangen genomen. Terwijl hevige aanvallen der Italianen op het terrein van den Monte Solarolo door den tegen stand der Duitsche troepen mislukten, was de gevechtsbedrijvigheid op de hoogvlakte van Asiago ten gevolge van de ongunstige weers gesteldheid, regen en sneeuwval, gering. Sterke sneeuwval heeft ook aan het Tiroler Westfront alle krijgsverrichtingen verhinderd. Bij een onderneming van stormpatrouilles tegen de vijandelijke bruggehoofdsstelling in het uitmondingsgebied per Piave zyn gevange nen uit de vijandelijke loopgraven mee -terug gebracht. AAN HET WESTELIJK FRONT. Uit Berlijn Legergroep kroonprins RupprechtDe vijand heeft de stad Dixmuiden van tijd tot tijd met hevig mijnvuur bestookt. Tusschen het Houthulster-bosch en de Leie, alsmede ten zuiden van de Scarpe nam gister middag en gisteravond de vuurstrijd in hevig heid toe. Bij Lens felle mijnwerpersgevechten. Legergroep Duitsche kroonprins en hertog Albrecht Aan weerszijden van Omes en op de Maashsuvels ten Z.W. van Combres is het ge schutvuur van tijd tqt tijd opgeleefd. Fransch communique Gematigde actie van het geschut. Geen in- fanteriegevechten. Engelsch stafbericht Portugeesche troepen hebben gisternacht een vijandelijke overvalspoging bij Laventie afgesla gen. Behoudens eenig geschutvuur b|j Passchen- daele, is er van het overige front niets van belang te melden. RUSLAND. Te St. Petersburg is de staat van beleg af gekondigd. Men zal met machinegeweren, zonder voorafgaande waarschuwing, alle pogingen tot plundering van tapperijen, winkels en woon huizen onderdrukken. Trotzky heeft een beschikking geteekend, waarin de Duitsche en O. H. krijgsgevangenen in het district Borowitsj van dwangarbeid wor den vrijgesteld en op gelijken voet komen wat joonen, geneeskundige behandeling e.d. betreft, met vrije werklieden. Zij mogen werk zoeken in den landbouw in het gouvernement Cherson en kunnen passen daarheen krijgen. Trotzky heeft de Russische delegatie te Brest Litofsk hiervan op de hoogte gesteld en haar *w"uiuia,uo iutoiSK niervan op ue noogre gesceia en naar ïegimen in antene No. 7 gevolgd. Daarmede opgedragen aan de delegaties van Duitschland, en me lt.t ueincü dei hoogtestellhuren bii Onotcnrvib- TTnncrnrHf» Rnlcrnriio <an TnrViio wnnr „Ik heb hen willen helpen, maar men heeft den spot gedreven met mijne pogingen." „Ja antwoordde Nuala langzaam, wij be- hooren tot twee elkaar vijandige rassen. Welke macht ter wereld zal in staat zijn, die twee met elkaar te verzoenen „Dat zal geschieden door de schuldigen te straffen, en door te handelen volgens de recht- vaatdigheid en de geleden rampen te verzach ten", zei Fhurgood op een toon van overtuiging. Er volgde eenige oogenblikken van stilzwij gen. Fhurgood s aandacht werd weer gevestigd op den toestand, waarin Nuala zich bevond. „Miss C üonnell", zeide hij, terwijl hij het bleeke gelaat van het jonge meisje beschouwde, „ik zal Barney Clancy naar Glenmore zenden om een rijtnig te halen, maar mag ik u, voor dat ik u alleen laat, met mijn overjas be dekken - Hij trok zijn warmen overjas uit, en spreidde die over het jonge meisje heen. Nuala liet hem begaan. Ze gevoelde geen verstijving of koude. Toen ging Fhurgood zoo snel hij kon naar de hut van Barney Clancy Hij deelde aan de zieke vrouw het ongeval mede, dat Nuala was overkomen, en vroeg of Barney zijne hulp wilde verleenen. „Het zou te lang duren, als hij naar Glen more ging", antwoordde de vrouw „Wij hebben hier nog een ezel en een ouden wagen. Wij zullen dien inspannen, om die goede miss Nuala te helpen." «•te Oostenrijk Hongarije, Bulgarije en Turkije voor te stellen dezen maatregel wederzijds tot alle burgerlijke gevangenen en gijzelaars uit te breiden. - Er is een betel uitgevaardigd om de leiding van de Russische vloten aarl comifés over te dragen. De bevelhebbers der vloten hebben ontslag gekregen. Op de marinevlag zullen voor taan in Russisch schrift de letters S. F. R. R. voorkomen, hetgeen be teekent „Vrije Vloten der Russische republiek". De „Daily Telegraph" verneemt dd. Dinsdag, uit St. Petersburg Voor de constituerende vergadering zijn nu 203 leden gekozen van een totaal van 800. Er zijn 161 sociaal-revolutionairen en 98 bolzjewiki onder. Er is geen vooruitzicht op een spoedige bij eenkomst van de constitueerende vergadering. De berichten uit het Zuiden bewijzen de toene mende zwakheid van de Bolzjewiki in Oekraine. Tot dusver zijn 30.000 man ontwapend. Een van de kinderen ging heen, om zijn va der .op te zoeken. Barney zweeg en zijne ge laatsuitdrukking was strak als altijd, maar aan het verzoek van zijne vrouw voldeed hij met meer ijver dan Fhurgood verwacht had. Op den wagen werd stroo en een schaapsvel uitgespreid. Het deed Nuala hevige pijn, toen zij op do wa gen werd getiid. Elke beweging was pijnlijk voor haar voet. Fhurgood liep naast den wagen en waakte met groote zorg over haar. Zoo be reikten zij eindelijk het kasteel, maar toen Fhurgood met behulp van Biigitta het jonge meisje op eene sofa in de studeerkamer van haar vader had neergelegd, kon hy nog niet besluiten, om afscheid van haar te nemen. Toen de oude Brigitta een oogenblik de kamer had verlaten, om de voor het eerste verband noo- dige artikelen te halen, maakte hij daarvan ge bruik, om zich over het jonge meisje heen te buigen en te zeggen: „Miss O'Donnell. morgen hoop ik de eer te hebben u een bezoek te brengen, om naar uw toestand te informeeren." Verwonderd zag ze hem aan. „Wilt u het mij vergeven, als ik u eene mis schien onbescheiden vraag doe Is het waar, dat u de vrouw van Fergus Lynch wilt worden „Ja het is waar." antwoordde ze met beven de lippen. „Misschien zult u denken, dat ik mij met zaken bemoei, die mij niet aangaan. Een vreem deling heeft geen recht, zich in dergelijke aan- De correspondent van de „Djen" seint: De gevechten om Odessa worden voortgezet. Onder den druk van de vertegenwoordigers van den pantserkruiser „Sinope" en twee kruisers, die aan de zijde der bolsjewiki staan, heeft de vergadering van alle vereenigde organisaties een besluit aangenomen, waarbij de oppermacht in de handen der bolsjewiki overgaat. Hat Hamburger Fremdenblatt uit Stockholm De Roeskoje Wjedomosti meldtden 6den December kwam het by Minsk tot een bloedige botsing tusschen Poolsche uhlanen en regimen ten van het Russische revolutionaire comité. Aan beide kanten vielen dooden en gewonden. Den aanvoerder der Poolsche afdeelingan aan het (Russische) Westelijke front, genaamd Ko- mocinski, 'is gelast, de Poolsche legioenen te ontbinden, Ettelijke Poolsche officieren werden in hechtenis genomen. De legioenen verklaarden zich bereid om Minsk te ontruimen. Bij beschik king van den Russischen opperbevelhebber heb ben 12 dezer alle werfcommissies voor Poolsche legerafdeelingen het werk neergelegd. De „Times" verneemt uit Washington Hoewel geen bepaalde mededeeling is gedaan wordt door menschen, die het vertrouwen ge nieten van het staatsdepartement, verzekerd, dat de staatkunde door de Vereenigde State* en de Geallieerden tegenover de Bolsjewiki-re- geering te volgen ia opengelaten op de confe rentie te Parijs, op verzoek van den Amerikaan- schen vertegenwoordiger, die er op wees, dat de Bolsjewiki zonder hartstócht en onpartijdig moe ten worden beoordeeld, naar hetgeen zij zullen tot stand brengen. Overeengekomen werd, dat de Vereenigde Staten en de Geallieerden geen bepaalde houding tegenover Rusland zullen aan nemen, voordat zy de gemeenschappelijke staat kunde onder elkaar hebben vastgesteld. DUITSCHE DUIKBOOTEN GEZONKEN. Reuter seint uit Athene De bladen melden, dat twee vijandelijke duik- booten tusschen Itea en Taranto gezonken zijn. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft, naar aanleiding van da motie om het huis met Kerstmis op reces te laten gaon, Lloyd George een belangrijke rede voering gehouden, waarin hij den algemeenen toestand en dien van leger en vloot behandelde. Lloyd George noemde den toestand wat de levensmiddelen-voorziening betreft tamelgk ernstig, zoodat men misschien tot rantsoeneering zal mooten overgaan. In verband met den duikbootoorlog zeide de minister: Hoewel onze gemiddelde scheepsrnimte verminderd is, is onze invoer toch slechts 6 pCt geringer dan in het vorige jaar. Indien de scheep vaartcontroleur niet zeer bekwaam gewerkt had zou het voor ons onmogelijk zijn geweest om dit jaar door te komen en de bondgenooten te helpen in die mate als w(j in Italië, Frankrijk en Rusland hebben gedaan. gelegenheid te mengen, maar ik meen toch, dat het voor u van gewicht is, dat ik u eenige mededeelingen doe, die u waarschijnlijk onbe kend zijn." Op dat oogenblik kwam Brigitta weer binnen. „Zou ik zoo vrij mogen zijn, morgen naar uw toestand te komen vragen Tc vroeg Fhur good. terwijl hij een buiging maakte. Nuala knikte alleen met het hoofd, als tee- ken tot toestemming. HOOFDSTUK XII. Nuala's voet was sterk gekneusd, maar toch niet gebroken, en dokter Fenessy sprak, na haar onderzocht te hebben, de hoop op spoedig herstel uit. Zoodra Fergus Lynch het ongeval had vernomen, dat zijne bruid was overkomen, kwam hij dadelijk, ën zelden liet hij een dag voorbijgaan, zonder een bezoek op het kasteel af te leggen. Gewoonlijk werd hij tamelijk koel ontvangen, maar op dezen avond merkte hy dat op bijzondere wyze op. Zijn wenkbrauwen fronsden zich en hoewel de klank van zyne stem vol zalving bleef, zou Nuala toch voor zyn toornigen blik zijn teruggeschrikt, als zij dien bemerkt had. Maar haar eerlijk karakter deed haar maar zelden wantrouwen gevoelen. (Wbrdf vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1