Dagblad ®voor Schiedam en De Oorlog. In het dal van Glenveigh. Gratis Ongevallenverzekering 40ste jaargang. Zaterdag 22 December 1917. No, 12022 peüïlleTO ft, ïfuittmlainisch Meuws, Stateu-ü ener aal. Binnenland. Bureaa: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no, 148. Abonnementen per 8 masaden 1.60, p«r «®»i 12 kwartaal, kfzoncteffi^e anmmera 3. cent. Incassokosten worden berekend. Postbus: cent. tranen p post f 8.— p. maal Advertentiön: t—5 regels f 1.30 elke regei daarooven 25 ct. 3 plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. levenslange j 0 1111 verlies van geheele 11| een hand, invaliditeiti LUU voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene bij verlies van een duim} Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. DE VREDESONDERHANDELINGEN. De minuter van buuenl. zaken graal Czernin 's met zijn gevolg op 20 Dec. 's avonds te Brest- Litofsk aangekomen. De Duitsche rijkskanselier heeft staatsminister Helfferich bij het begin dezer maand opgedragen de voorbereidende werkzaamheden voor de afzon derlijke economische gedeelten vau de vredes onderhandelingen met Rusland en hun samenhang ter hand te nemen. Helfferich heeft deze opdracht aangenomen. Onlangs heeft de rijkskanselier zijn opdracht uitgebreid over alle economische vraag stukken, welke bij de vredesonderhandelingen met alle tegen ons strijdende staten een oplossing eischen. De »Frankfurter Ztg." verneemt uit Berlijn: In het program der meeiderheidspartijen speelt bet zelfbestemmingsrecht der volken een groote rol en dit is op voorstel van Rusland tot rechtsbasis verheven. Het valt zeer te betwijfelen, of het plenum van den Rijksdag met succes zal kunnen medewerken Het is echter voldoende, dat tot de bijeenkomst der Centrale Commissie de regeering door het speciale comité voeling houdt met den Rijksdag. Het blad wijst nog op de gevaarlijke actie der *1-Duitschers tegen Kiiblmann en tegen de Oos tennjksche onderhandelaars. De Poolsche minister-president heeft aan de keizerlijke regeering van Oostenrjjk-Hongarjje het verzoek gericht de Poolsche regeering toe te willen laten tot de komende vredesonderhande lingen met Rusland. Met het doel dienaangaande een bespreking te houden, zal de minister-presi dent Kucharzewski met den staatssecretaris Von Kühlmann op diens reis naar Brest Litofsk een ontmoeting hebben. i, In aansluiting aan deze besprekingen zai de bainistei-president, °P verzoek van den rijkskanse lier, zieh naar Berlijn begaven. Kucharzewski zal Zaterdag 22 Dec. 's morgens, in gezelschap van den chef vau het Poolsche po litieke departement graaf Rostworowski, te Berlijn aankomen. HET ITALIAANSCHE 00RL0GSTE8REIN. Stefani seint: Gisteren zijn onze troepen in de streek van den Mte Asolone ten oosten van de Brenta door een krachtigen opmarsch, hardnekkig bestreden door den vijand, er in geslaagd den tegenstander flink wat van de voordeelen te ont nemen, welke hij in den loop van den 18en heeft behaald. Op de hem ontrukte stellingen heeft de tegenstander een levendig vuur onderhouden, zon der in te slagen onzen weerstand te schokken. Een krachtige poring tot tegenaanval vanaf den Mte Portica is eveneens tot staan gebracht. Op de hoogvlakte van Asiago hebban onze ver- kennersafdeeiingen enkele gevangenen gemaakt. In het Camonicadal ten oosten van Astico en op 31 Ze was dankbaar jegens Fergus Lynch ge stemd, en ze was te oprecht, om hem eene liefde voor te spiegelen, die zij voor hem met kon gevoelen. De gedachte aan het verwachte bezoek van Robert Fhurgood bracht haar in verwarring, want hoe onervaren ze in sommige opzichten ook was, toch begreep ze het gevaar dat aan eene ontmoeting van beide mannen Verbonden was. Ze stelde groot belang in het Koen Fhurgood haar te zeggen zou hebben en hl zijne woorden waren vast in haar geheugen Eeprent. Wel maakte ze zichzelvè daarvan een verwijt, maar dan dacht ze weer, waarom ze de Koede eigenschappen van Fhurgood niet zou thogen waardeeren. Hij had zich wel meedoo- Kenloos streng getoond, maar men moest toch ook toegeven, dat de inwoners van Glenveigh ,zich door eigen schuld die harde maatregelen 'hadden op den hals gehaald. Wie weet, of hy niet tot medeiyden te bewegen zou zijn geweest, als iemand een goed woord voor die ongeluk kigen bij hem gedaan had. Nuaia herinnerde *ich weer zijn» t»#der» zorgen van d»n vorigen het front Mte Tomba—Montello levendig geschut vuur. Op "de vijandelijke troepen op de Vecchia Piave hebben onze vliegers overdag bommen geworpen, 's nachts wierpen de watervliegers bommen in het Dobbiodonedal. Oostenrijk-Hongaarsch stafbericht van gisteren: Ten oosten van de Brenta hebben de Italianen na hevige artillerie voorbereiding tot zeven maal toe onze linies by Ost il Lepre en tot driemaal toe onze linies ten zuidwesten van den Monte Portica bestormd. Alle aanvallen werden onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. PALESTINA. Zondag 16 Dec. heeft Picot, de Fraascha opperste commissaris, zijn intocht gedaan in het Heilige Graf, waar hij met het gebruikelijke ceremonieel ontvangen is. Na Jeruzalem heeft hij Bethlehem bezocht. De bevolking, in groote getale op het plein aanwezig, juichte hem levendig toe. Toe spraken werden gehouden om hem te verwelko men, door de vertegenwoordigers van verschillende godsdienstige orden. Daarna begaf de heer Picot zich naar het Heiligdom, waar de gebruikelijke plechtigheid plaats had, terwijl de Marseillaise op het orgel gespeeld werd en de stoet zich door de kerk begaf. AAN HET WESTELIJK FRONT. De Duitsche troepen hebben gisteren bij Mees- sen een hevigen aanval op het Britsche front gedaan. Ook bij de Hartmannweilerskop onder namen de Duitsche stormtroepen een offensief, zonder succes evenwei. Elders op het front artillerie-bedrijvigheid. TWEEDE KAMER, Zitting van Vrijdag 21 December. De algemeene beschouwingen over de b e- g r o o t i n g vau buitenlandschezaken worden voortgezet. De heer Nieratrasz (V. L.) bespreekt eeu adres, waarin op de wenschelijkheid van een beroep op de beslissingen van buitenlandsehe nationale prijsgerechten werd gewezen en is aangedrongen op de instelling van een natio naal orgaan tot verzameling van bewijsmate riaal met het oog op de behandeling voor een dergelijke beroepsinstantie. Spr. komt dan tot de afsluiting van de Noord zee door Dnitscbland en de terugneming van het lichtschip „Noordhinder". Hy meent, dat er geen vrees voor incidenten had moeten bestaan ooit voor onze oorlogsschepen niet die angst vallig in de vrije vaargeul zijn gebleven. Spr. vraagt, of er werkelijk een nieuw protest tot Duitschland is gericht en wat er in dat protest heeft, gestaan. Hij maakt dan nog eenige op merkingen over de Amstelstroom" en de „Noordarn" en betreurt ter dezer zake. dat geen oorlogsschepen in het spergebied zyn gezonden. De heer van Hamel (U. Lj bespreekt onze neutraliteit en de neutraliteitspolitiek der re geering. Heeft onze regeering iets gedaan met betrekking tot het geheime Fransch-Russische verdrag? De oplossing in de „Tubantia"-zaak acht spr. niet de meest gewenschte voor ons prestige en onze positie. Hij betwijfelt of de ■*regeering genoeg militant is geweest ten aan zien van de vorming van de publieke opiuie Over ons land in het buitenland. Spr. vestigt de aandacht op nog enkele pun ten, waaronder de kwestie van den Eemsmond en bespreekt ten slotte de zand en grindkweste. "Nederland is z.i. verplicht op een arbitrage met beide betrokken mogendheden aan te sturen. De heer Limburg (V. D.) steunt eveneens de wensch van den heer Nolens inzake arbitrage omtrent de zand- en grindkwestie. Hy vraagt hoe het staat met de Nederlanders in Amerika ten aanzien van den dienstplicht. In verband met een conferentie, die de mi nister moét houden, wordt de behandeling ge schorst tot half vier. Na aanneming van eenige kleine ontwerpen komt de duurtetoeslag aan de orde. De heer Ketelaar (V. D.) stelt de volgende motie voor De Kamer, van oordeel dat het wenschelijk is in de tegenwoordige moeilijke omstandigheden aan de door het rijk gepensiomieerden en op wachtgeld gestelden een duurtebyslag toe te kennen, noodigt de regeering uit, voorstellen daartoe by de Staten-Generaal in te dienen. De Voorzitter stelt voor, de motie te behandelen op een nader te bepalen dag. Aldus wordt besloten. Bij de voortgezette behandeling van dit on derwerp repliceert de heer Ter Laan en dient een motie in, waarbij de Kamer de wensche lijkheid uitspreekt, dat de duurtebyslag zal worden herzien in dezen zin, dat de hoofdbyslag wordt bepaald op 20 pet. van het jaarloon met een maximum van f250 en een minimum van f 150, terwijl deze cijfers voor de personen, be doeld in het 2e lid van punt 7 worden gesteld op resp. 10 pet. en f 125 en f 75 en dat de hoofdbyslag niet minder mag bedragen dan het verschil tusschen het totaal bedrag en de grens. De motie wordt, na bestrijding door den minister, verworpen met 42 tegen 19stem men. (Vóór stemden de sociaal- en vrijzinnig - democraten, zoomede de heer de Jong). Het wetsontwerp wordt daarna z. h. s. aan genomen. Staatsbegrooting voor 1913. Hoofdstuk III (B u i t e n 1. zaken). Thans is het woord aan den Minister van Buitenlandsehe Zaken den heer Loud on, ter beantwoording van de sprekers. Hij dankt voor de hulde hem en voor de hulde aan zyn mede werkers gebracht Hy antwoordt eerst den heer Sibinga Mulder op zijn vragen in zake Amerika's houding te genover ons. De uitvoer wordt inderdaad nog steeds belet omdat Amerika voor zichzelf alles noodig had en totdat zij precies wist wat zij noodig had. Hy twijfelt niet of daarna zal zoo mogelijk weer uitvoer plaats vinden. Spr. geeft de verzekering dat de heer Van Vollen loven geenerlei opdracht van de Ameri kaansche Regeering heeft voor den verkoop van onze West Indische Koloniën. Den heer Dresselhuys zegt spr. dat hy hem de illusie moet ontnemen, dat hij zooveel voor den vrede kan doen. Spr. betuigt zijn sympathie voor The League to enforce peace. De zaak zelf, de volkeren bond. heeft zyn volle sympathie. De minister behandeld vervolgens de zand en grind-kwestie. Wanneer de Britsche regeering haar dwang-maatregel intrekt zal de minister aan beide partyen arbitrage voorstellen. Ten slotte bespreekt minister Loudon de geruchten ovër een Russisch Fransch verdrag in ons nadeel. Een dergelijk verdrag bestaat niet. De minister verklaarde in verband met de kwestie der smokkel-gravinnen dat door h»t departement geen aanbevelingen voor de douane meer zullen worden verstrekt. Na de replieken wordt de begrooting vervol gens goedgekeurd en de Kamer tot 15 Januari verdaagd. avond, en de smart, die hij bij hare verwijten had gevoeld. Toch maakte ze zichzelve er een verwijt van dat zij, de bruid van Fergus Lynch, erin had toegestemd, zyn bezoek af te wachten. Maar was het dan niet noodzakelijk, dat ze kennis nam van de mededeelingen, die Fhur good haar te doen had? Toen Fhurgood binnenkwam, was Fergns Lynch gelukkig niet aanwezig. Ziine houding was rustig en beleefd en terwijl Brigitta, die hem tegen wil en dank had binnengelaten, het kussen onder Nuala's hoofd een weinig verhoog de, vertelde Fhurgood, dat hy by dokter Fenes- sy gewee3& was, die hem omtrent de gevolgen van het ongeval, dat Nuala was overkomen ge heel en al gerustgesteld had. „Wat komt hy dau hier doen?* dacht Bri gitta by zichzelve. Toen ze eindelijk wel ge noodzaakt was, de kamer te verlaten sloeg ze tamelijk hard de deur dicht. „Is mr. Lynch vandaag bij u geweest vroeg Fhurgood. Zenuwachtig bewogen zich Nuala's handen, toen ze antwoordde „Ja, mr. Fhurgood. Missschien had ik beter gedaan hem van uw bezoek in kennis te stel len. Hij had dan ook hier tegenwoordig kun nen zijn.* „Dat zou ounoodig geweest zyn, miss O'Don- nell. Het is voor mij eene pijnlijke zaak, u tegen hem te moeten innemen, maar het is mij on mogelijk, om het zwijgen te bewaren.* H. M. de Koningin en het Prinsesje op de schaats. H. M. de Koningin nam gisteren met Prinses Juliana deel aan het ijsvermaak op de banen van de Haagsche IJsclub. Kamerverkiezing Rotterdam II. Bij de te Rotterdam II (vacature-Spiekman) gehouden herstemming, werden 9513 geldige stemmen uitgebracht; daarvan verkregen de heeren Schouten (A. R) 4669. De Zeeuw (S. D. P.) 4844. Gekozen de heer De Zeeuw. Een aanklacht. Tegen den burgemeester tevens secretaris dor gemeente Buggenum is bij de justitie een aan klacht ingediend wegens valsche notuleering van raadsbesluiten betreffende salarisregaling der onderwijzers. Onrerscheepte suiker. Volgens telegrafisch bericht van den gouver neur-generaal van Nederl. Indië was op 1 December j.l. nog 15,9 millioen pikol Javasuiker» oogst 1917, onverscheept. Cijfers. Vast staat, dat als regel bijzondere onder wijzers lager worden gesalarieerd dan de open bare, hoeveel en hoe rechtmatige klachten ook dezen over hun salarieering mogen hebben. Maar wij weten niet, hoe groot het verschil is tusschen de jaarwedden van de bijzondere en de openbare onderwyzers. Het Comité van actie nu voor de salarieering van onderwyzers aan christelijke scholen heeft een onderzoek ingesteld en de resultaten daar van aan den minister van Binnenlandsche Zaken meegedeeld. Het onderzoek heeft geloopen over 615" chris telijke scholen in alle provincies met 3267 onderwijzers. „Berekend is nu, dat indien al deze onder wijzers werkzaam waren geweest aan openbare scholen ter plaatse, op den grondslag van de met 1 October geldende gemeentelijke regelingen dus zonder rekening te houden met later ingegane of vastgestelde verhoogingen zij ruim acht ton meer salaris zouden hebben ge noten of per hoofd gemiddeld f 248.74. Van 618 scholen, waarover het onderzoek loopt, hadden in 32 de bijzondere onderwyzers een hooger, in 6 een even hoog salaris als de openbare onderwijzers in dezelfde gemeentein 581 scholen bleef de salarieering der bijzondere onderwyzers beneden die der openbare. Deze woorden kwetsten Nuala in haar eerge. voel. „Ik ben u dankbaar voor uwe belangstelling, Mr. Fhurgood*, antwoordde ze koel, „maar ik verzoek u, om u van eiken aanval op mr. Lynch te onthouden. Het is mijn plicht, zoo iets niet te dulden. Ik heb uit vrije keuze zijn huwe lijksaanzoek aangenomen, en ik heb eerbied voor zijn karakter en zijn onbaatzuchtigheid. Hij heeft mijne familie groote diensten bewe zen." „Zijt u daar wel zoo zeker van Niettegenstaande hare zelfbeheersching kwam er een traan in hare oogen toen ze antwoordde „Waarom zou ik het u verbergen Ik zie wel, dat u onze ellende kent. Mr. Fergus Lynch heeft mij het edelmoedig aanbod gedaan, een groote hypotheekschuld voor ons te betalen, die mijn vader binnen zes maanden had moe ten aflossen." „U hebt dus uzelve opgeofferd, miss Nuala, U hebt dus beloofd, met dien man te trouwen, om uw vader van den ondergang te redden." Nuala's oogen fonkelden, toen ze antwoordde »Als ik mij werkelijk had opgeofferd, zon ik dan de laaghartigheid bedrijven, om dat zelve te zeggen Deze uiting van verontwaardiging scheen Fhurgoed niet onaangenaam te zijn. „Komaan", antwoordde hij bedaard, „laten wij aannemen, dat u het huwelijksaanzoek van Fergus Lynch uit vrije keuze hebt aangenomen, zooals u mij daareven verzekerd hebt. Maar u zult toch niet kunnen ontkennen, dat de dank baarheid die u jegens hem gevoelt, invloed heeft gehad op uw besluit." „Omtrent de beweegredenen van mijne han delwijze ben ik aan niemand rekenschap ver schuldigd dan aan mijzeive." „Ik vraag u om verschooning. miss Nuala. Deze aangelegenheid betreft ook mij." Hij zag het jonge meisje doordringend aan en vervolgde aldus „Ik zag u dat gij dien mau niet bemint. Hy heeft u misleid, bedrogen, ja schandelijk be drogen, om uwe toestemming te verkrijgen:" „Groote God 1 Zou het mogelijk zijn?" vroeg Nuala angstig. „Ik ben de schuldeischer van uw vader, en ik heb nooit de terugbetaling van een enkelen penning van hem verlangd.* Bij deze onverwachte mededeeling vergat Nuala geheel eu al, dat haar voet gewond was. Ze richtte zich op, en ontzetting lag in hare oogen te lezen. „Ja, ik ben dé schuldeischer van uw vader*, herhaalde Fhurgood. „Toen Fergus Lynch kort geleden bij mij kwam, om mij de terugbetaling van de hypotheekschuld aan te bieden, meende ik een onderzoek te moeten instellen naar de reden van dat aanbod en zoo heb ik de waar heid ontdekt. Die man wilde op eene schande lijke wijze uwe toestemming koopen. Wordt vervolgd.) i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1