Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. TfcLKG&AttMIüL Correspondentie. Burgerlijke Stand. V isscher y -berichten. Handelsberichten. Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Levensmiddelen. Ia de week van 24—29 December is verkrijgbaar op bon 129 1 ons erwten per persoon, 11 cent per pond op bon 130 1 ons vet per persoon, 40 cent per pond. op bon 181 1 ons gort per persoon, 13 cent per pond Erwten verkrijgbaar Donderdag en volgende dagen. Gort is verkrijgbaar alleen op Vrijdag en Zaterdag. Woensdags worden deze Regeeringsartikelen niet verkocht. Aardappelen. In de week van 24—29 December verkrijgbaar opbon 132, 133, 134 en 135 per persoon 1 kilo. Prijs 54 cent per kilo. Bons 132 en 133 zijn geldig tot en met Don derdag. Bons 134 en 135 tot en met Zaterdag. Broodkaart. De broodkaart van het 363te tijdvak loopt van 21 tot en met 31 De cember. Vrijdag 28 December des n.m. van 1| 4 uur worden de naamkaarten uitgereikt aan de ver schillende posten. Thee en koffie. Op bon 9 en 10 van de koffiekaart kan van heden af tot 31 Dec. resp. 0.05 K.G. thee en 0.1 K.G. koffie worden gekocht. Van 24-31 December is op thee-en koffiebon no 26 bovendien 0 05 K.G. koffiè te bekomen. Centrale Keuken. lederen dag, be halve Zondags, is tusschen 11 en 14 warm eten te bekomen a 12 ct. per portie, aan de spijs kokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11 en Gymnastieklokaal Dwarsstraat. Het eten moet daags te voren besteld worden Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven Op deze bons wordt het eten a 11 cent per portie verstrekt. In de week van 24—29 December zijn bon boekjes niet geldig. Brandstoffen. Wij verwijzen naar de advertentie van de Brandstoffencommissie in ons blad van heden. Heetwater. Heetwater is te bekomen aan den Buitenhavenweg (Gemeente-reiniging) a 2 cent per emmer. Voorts is dagelijks heetwater k 24 cent per emmer te bekomen aan een tenderwagen om 6 uur v. m. in de Dwarsstraat bij de Gas fabriek, 8 uur in het Broersveld (hoek Lange Kerkstraat) en om 11 uur in de Fabristraat. Gemeenteraad. In de Raadszitting van gister zijn uitvoerige debatten gehouden over het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het adres van het Nat. Verbond van Gemeente-ambtena ren in zake den duurtetoeslag (15 toeslag voor alle ambtenaren, wier jaarwedde minder dan f1144. - bedraagt). In stemming werden gebracht le een voor- stel-v. d. Hoek c.som den duurtetoeslag in dien zin te wijzigen dat het percentage van 15 worde verhoogd tot 20 en 2e een voor stel-v. d Toorn c.s., strekkende om 15 te houden, met bijvoeging van 30 cent per week voor ieder kind. Het eerste voorstel werd verworpen met 16 tegen 5 stemmen en het voorstel-v. d, Toorn aangenomen met 12 tegen 9 stemmen. Mr. Kavelaars deed daarna het voorste] om deze regeling niet alleen voor de werklie den toepasselijk te verklaren, maar voor alle gemeente ambtenaren. In de volgende Raadszitting zal dit voorstel aan de orde worden gesteld. Liefdadigkeidspredi k aties. Wij herinneren onze lezers aan de liefdadig heidspredikaties, welke morgen gehouden zullen worden onder de twee laatste H.H. Missen in alle kerken te dezer stede. Na de predikaties zal een schaalcollecte wor den gehouden ten behoeve der vereeniging van den H. Vincentius van Paulo. Aangezien deze vereeniging voor hare ver schillende liefdewerken in deze benarde tijden zoo ontzettend veel noodig heeft, zal stellig een beroep opden bekenden weldadigheidszin van katholiek Schiedam niet tevergeefs zijn. Rijkskieskring Dordrecht, De groslijst der Liberale Uoie voor den Ryks- kieskring Dordt is als volgt samengesteld 1. P. J. de Kanter2 M. van der Hout, te Hon- serlerdijk, 3. A. Roodhuyzen 4 mr. H.Smeenge: 5 G. E. van Schouwen, te Oude Tonge: 6 mr. D. Fock prof mr. J. E. Heeree, 8. Jbr. mr. W. Th. C. vau Dootn 9. H. J. Wichers; 10. Jbr. R R. L. de Muralt; 11 prof B. D. Eerdmans; 12 U. J. Mijs, te Gouda 13 P. Otto; J. van Kleef j 15 W. J. E. H. M. de Jong; 16. D. de Kleik17 mr. E. E. van Raalte ;|14 mr. P. Rink 19 P. Teu- nissen 20 W. C. van As, te Somelsdijk. x Graan en alcohol. Het Bureau voor Mededeelmgen inzake de Voedsel voorziening meldt o.s.: Iu zake het verstrekken van graan aan de a'co- holindustrie moest gezocht worden naar eene op lossing, die zou leiden tot graanbezuioigiog zónder aan den anderen kant te grcote storingen teweeg te brengen. Daartoe was noodig, dat tusschen Delft, waar veel melasse als grondstof wordt ge bezigd, en Schiedam, dat alcohol alleen uit graan bereidt, zekere overeenstemming werd verkregen. Deze is nn bereikt, zoodat eene regeling kon wor den getroffen, waardoor nog gedurende één week de tot thans gebruikelijke hoeveelheid graan wordt verstrekt. Daardoor is men er zeker van, dat vol doende spoeling beschikbaar zal zijD tot 1 April. Is de winter voorbij, dan kan men het weer beter zonder dit veevoeder stellen. Na deze ééne week van verstrekking op de thans geldende basis (41 pCt. der normale productie) wordt het graaurantsoen zoowel voor Delft als Schiedam tot de helft terug gebracht. Op deze wijzw.ordt een fl ke graanbesparing bereikt, zonder dat andere gewichtige belangen te zeer in gevaar worden gebracht. Geveilde eh verk. onroerende goederen. Notaris H. B E. Blaisse, Geveild Vrijdag 21 Dec. IVIII. Acht Huizen, ieder verdeeld in be neden en bovenwoning, met open plaats, Sin gel nos. 121, 12s. 126. 14, 16, 18s, 13* en 186, geveild voor f1200. f 980, f 1000, f 960, f1260, f1240, f 1100. f 1100. IX Een Huis met open plaats, Dwarsstraat no 45, geveild voor f 940. X Een Huis met erve, Zijlstraat no 62, ge veild voor f 780. XI-XII Twee Huizen met open plaats, Kortlandstraat nos. 13 en 17, geveild voor f 1480. f 2280. De gistbereiding. De heer Gerhard heeft de volgende vragen ingezonden betreffende de verstrekking van graan aan branderijen voor gistbereiding Uitgaande van de eenige malen vei kregen stellige mededeeling, dat er sedert geruimen tijd niet meer graan verstrekt wordt aan de bran derijen dan strikt noodig is om de onmisbare voorraden gist te produceeren, vraagt de heer Gerhard of lo. de minister bereid is opgave te doen van de hoeveelheden graan, die aan de gezamenlijke branderijen gedurende 1917 zijn verstrekt, toe gelaten of afgestaan, met opgaaf van de daaruit verkregen hoeveelheden gist 2o. of de minister bekend is met deze methode van gistbereiding, die in de bakkerij „Hofdijk" te Rotterdam zou gevolgd worden, waardoor een grooter gistrendement zou worden verkre gen 3o. ot, zoo ja, de minister dan bereid is di6 methode in alle inrichtingen voor te schrijven, opdat de hoeveelheden graan, die voor de gist bereiding vereischt worden dan tot een mini mum worden teruggebracht. De minister van Landbouw enz. de heer Pós- thuma, heeft hierop het volgende geantwoord I. Van 1 Jan. tot 1 Dec 1917 zijn aan de ge zamenlijke branderijen 31.833 ton graan ,ver-, strekt en' 3504 ton graan gelaten. Verkregen werd in hetzelfde tfidvak ca. 10 300 ton gist en 450 000 ketels spoeling van ca. 320 a 360 liters inhoud per ketel, waarvoor benoo- digd was ruim 33 500 ton graan en circa 22.000 ton melasse. Hiervoor werd van het door de^regeering ver strekte graan verwerkt ca. 30.000 ton graan, waarvan aanzienlijke hoeveelheden ongeschikt waren voor menschelijke consumptie. II Naar de methode van gistbereiding, in de bakkerij „Hofdijk" te Rotterdam, waarvan de heer Peters directeur is, heeft de minister in lichtingen doen inwinnen. De heer Peters is vooralsnog niet bereid de methode bekend te makeD. Echter werd medegedeeld, dat deze methode in verband\ met het gevaar voor bederf, niet voor algemeen gebruik geschikt is. In verband met het vorenstaande kan de be antwoording van de Ille vraag achterwege blij ven. Concert. Het aangekondigde concert van mevr. DeBruyn Geste'kamp, Willem Feltzer en Hans Goemans op 28 dezer gaat niet door, wegens ziekte van den heer Goemans. De heer Goemans is lijdende aan blindendarm- ontsteking. Hoogwater te Schiedam: Zondag 23 December 11.06 v.m., 11.42 n.m. Maandag 24 Dec. 12.25 v.m., 1.04 n.m. UIT VLAARDINGEN. In de gisteren gehouden raadsvergadering is de tijdelijke wethouder W. Brouwer (a.-r), met 9 stemmen definitief gekozen. Op den heer C. G. Roos (vrijz.) waren 5 stemmen uitgebracht en op den heer De Heer (a.-r.) 3; 2 stemmen waren blanco. UIT ROTTERDAM. Een der grootste bakkerijen hier ter stede die van J. Janssen, Gedempte Slaak, is gister stop gezet, omdat de voorraad bloem en meel te yroeg verbruikt en men eerst morgen aanvul ling kan krijgen. Daar deze bakkerij ook de gemeentelijke ziekenhuizen en andere groote inrichtingen bedient, heeft dit feit nogal indruk gemaakt. Over de oorzaak van dezen maatregel vernamen we, dat het tekort hoofdzakelijk ont staan is tengevolge van de verkeerde regeling, die te Rotterdam getroffen wordt. De levering van bloem en meel is steeds drie periodes ten achter, zoodat men voor de 35e week een voor raad ontving gelijkstaande met die der 32e week. De bakkerij Janssen had juist de laatste weken haar omzet enorm zien vergrooten. Het gevolg was, dat de voorraad uitgeput raakte en men een tekort kreeg. Hoewel men Den Haag tijdig op de hoogte had gesteld, weigerde men daar tusschenbeide te komen. De klanten kregen gistermorgen in plaats brood een circulaire. UIT DELFT. Te Delft zijn enkele individuen die er hun werk van maken de neringdoenden op te lich ten. De vorige week werd een goudsmid opge licht voor vier gouden horloges, thans heeft een vrouw getracht twee goudsmeden op te lichten voor een aantal gouden ringen op naam van ingezetenen van Rijswijk, terwijl een onbe kend gebleven persoon den winkelier van der G. op de Markt heeft opgelicht voor twee hoe den en een half dozijn heerendassen. Vergadering van Vrijdag 21 December. Bewaarscholen. 10 Voorstellen van B. en W. inzake subsi- aieering van het Bewaarschoolonderwijs, betref fende: den opleidingscursus voor bewaarschool- onderwijzeressen uitgaande van Directeuren. der Departementale Bewaarscholen; het stellen van regelen voor het verleunen van steun ter be vordering van de oprichting van aan de eischen des tijds voldoende nieuw© bewaarscholen; wij ziging der bestaande regeling, m©t verhoogingj d©r subsidies; verstrekking van ©fin hypother cair ren Lege vend voorschot aan Directeuren der Departementale Bewaarscholen tot dekking van het exploitatie-tekort himner scholen van be gin 1917 tot d© opening der nieuwe: school, met een maximum van f6000. De heer Maas verzoekt B. en W. d#ze voor stellen tot de volgende zitting aan te houden. Er is geen tijd geweest om deze voorstellen goed ie overwe gen. Sommige leden zuilen bezwaar hebben tegen het rentelooze voorschot b.v. Spreker vreest dat B. en W. binnenkort toch weer andere voorstel len zullen moeten doen in verband met de be waarscholen. De scholen zullen in Januari wel niet Worden stopgezet, door het bestuur. Spreker ver keert zelf onder abnormale omstandigheden, maar gelooft dat ook andere leden van den Raad van meening zijn dat de tijd te kort is geweest om deze voorstellen grondig te.overwegen. De heer Evers ondersteunt gaarne het denk beeld van den heer Maas. Stelt men de behande ling van de zaak uit tot de volgende raadszitting, dan zal er gelegenheid zijn nog andere autoriteiten dan alleen den directeur der departementale be waarscholen te raadplegen. De heer Koopmans erkent dat de tijd van voorber iding zeer kort was. Van den anderen kant echter moet men in 't oog houden dat wan neer er geen regeling getroffen wordt, de kinderen met Januari op straat zullen staan. Spreker zou er daarom op willen aandringen de volgende vergadering niet te lang uit te stellen. De heeren Evers en mr. Kavelaars on dersteunen het voorstel tot aanhouding van punt 10 der agenda tot de volgende zitting. De heer Ui n keiaar dringt er op aan dat de mededeelingpn van den in deze zaak betrokken directeur zullen worden gedrukt. De Voorzitter zegt toe dit laatste te zullen overwegen en deelt mede dat B en W. geen be zwaar tegen het voorstel Maas c.s.^hebben. Daarna wordt z. h. st. besloten de vo 'rstellen inzake de bewaarschool, tot de volgende zitting aan te bouden. (Wordt vervolgd). ingezonden Mededeelingen. Waarom zoudt ge uw stoom- en verfgoederen naar elders zenden, terwijl „DE PHOEMX", telef. 15, u even goed en vlug bedient? Liturgie. VIERDE ZONDAG VAN DEN ADVENT. 't Is bepaald jammer, «lat door tijdelijke zorgen in beslag genomen, zoovelen onder ons de gele genheid missen het officie bij te wonen van den vigiliedag vo r Kerstmis 1 't Is zoo zielsaangrjj- pend dat, al ware de geheele advent aan ons voorbijgegaan zonder indruk, die laatste dag in ons de stemming zou opwekken noodig om Chris tus op waardige wijze tegemoet te treden. Het officie van dezen Zondag is als de voorbereiding van die laatste bewerking" onzer ziel. Mogen daarom vooral zij, die geen verdere vieringen mee kunnen maken, dezen dag benutten tot hun eigen heil. Hoezeer ook de kerk verheugd is over de na bijheid van den Verlosser, zij snakt er naar, dat Hij zich geheel en al schenken zal, daar om de bede der oudvaders tot Introïtus gemaakt ïdauwt Hemelen van boven en wolken regent den gerechte af.» Wat was de reden dat Chris tus zoolang toefde om verlossing te werken On der meer, dat de menschheid zich bewust zou worden van haar groote schuld. Is dat bewust zijn dus in ons levendig, dat we door onze zonde het recht op Gods genade feitelijk verspeelden, dan zullen we door berouw in onze rechten trachten terug te keeren. Daarom bidden we»Verwek> Heer uwe macht en kom en wil met uwe groote kracht ons bijstaan'opdat door de hulp uwer genade, uwe barmhartige ontferming verhaaste wat door onze zonden wordt tegengehouden. Zulk een nederige verhouding past ons allen tegenover God. Het Alziend oog ziet scherper dan wij en als we ons een H. Paulus, dat nut van Gods uitverkiezing hooren verklaren »A1 ben ik me niets bewust, daarom ben ik nog niet ge rechtvaardigd», dan zullen wij gemakkelijker tot de berouwvolle bede komen: »Heer, treedt niet in^ het gerecht met uwen diennaar, want bij U wordt niemand gerechtvaardigd, tenzij Gjj hem vergeeft al zijne zonde.In zulk een stemming mogen we gerust zijn, want: »de Heer is nabg voor allen, die Hem aanroepen in waarheide, en in dat vertouwen durven ook wij verzuchten »Kotn o Heer en wil niet langer toeven ontbind den zondenlast voor uw volk.» De algemeene stemming van boete en verlangen wordt nader uitgewerkt in het evangelie, waar ons geleerd dat en hoa we den weg des Heeren moeten be reiden. De weg voor den Heer moet een rechte weg zijn d.w.z. onze beginselen, waarop het gebouw van ons geestelijk leven steunt, moeten voortkomen en afgeleid worden uit het geloof en de geboden, ons voldoende bekend. Dwaling en hartstocht leggen onzekere grondslagen, waarop te bouwen gevaarlijk en schadelijk wezen zou. ïAUe dal moet aangevuld worden», d.i. het tekort in ons geestelijk leven moet worden aangevuld, in het algemeen kunnen we daaronder verstaan alle zonden van verzuim, stands- en beroepsplichten. Eu eindelijk alle berg en heuvel zal geslecht wordend.i. het te veel in ons moet worden opgeruimd. Dat ziju de uitwassen onzer harts tochten, het te veel zich zelf zoeken door hoo- vaardij, het te veel zichzelt beminnen in zinne lijkheid, het le veel de aarde en het aardsche zoeken door wereldcshgezindheid. Als we in zelfonderzoek gevonden hebben wat voor ons zei ven vooral van beteekenis is, laten we dan grootmoedig ons offer brengen wantsallen vleesch zal het heil Gods aanschouwen» dat is in aansluiting met het vorige toch niets anders dan bet woord der Engelen herhalen in anderen toonaard vrede den menschen van goeden wil?t De Offerande en Commanio vinden gelegenheid ons heen te wijzen naar de gezegendste der vrou wen, opdat we daar kracht zoeken ter verhooriag. als de gedachte aan onze eigen nietigheid ons benauwt. Zóó voorbereid zal 't als een vreugde roep ook voor ons wezen als de kerk op den voor avond van Kerstmis uitjubelt»morgen zal wor den uitgedelgd de ongerechtigheid der aarde en zal heerschen over ons de Zaligmaker der wereld» en vol verlangen naar de verlossing verzuchten we een 1-atste maal: Veni Domine Jesu, kom Heer Jesus, kom. Getroffen. Gisternacht werd de buitenj gewone commies P. J. Beerens te Geleen over vallen door een groep smokkelaars. Hy werd doodelijk getroffen en naar het Ziekenhuis te Sittard overgebracht. De vermoedelijke daders, twee Duitscherst zijn in voorloopige arrest gesteld. De moord te Heerlen. Omtrent den moord op de Belgische vluchtelinge te Heerlen verneemt de „N L. K.". dat de verdachte A. L. heeft bekend zyn slachtoffer geworgd te hebben en haar daarna een touw om haar nek te heb ben geslagen, ten einde het vermoeden aan zelfmoord op te wekken. LONDEN, 22 Dec. De „Times" verneemt Uit Brest Litowsk wordt gemeld,, dat de Duitsche gedelegeerden het vanuit een principi eel standpunt wenschelijk achten, dat alle oor logvoerenden aan de vredesonderhandelingen zullen deelnemen. Dienovereenkomstig werd besloten, dat beide partyen Frankrijk, Engeland. Italië en Amerika zullen uitnoodigen om gedelegeerden te zenden, teneinde aan de besprekingen deel te nemen. Wegens plaatsgebrek moesten heden verschil lende stukken en advertentiën tot een volgend nummer bljjven liggen. Ingezonden stukken kunnen slechts worden geplaatst indien de ruimte het toelaat. Geboren: 20 Dec. Willebrordus Johannes, z. v. J. W. H. Krouwinkel en J. Coljé, Nieuwe Sluisstraat. Michaët Jozef, z.v. A. i.JN. van Adrichem en J. K. M. de Leede, Groenélaan. Willem Jacob, z. v. P. Vrij landt en J. E. van der Bil, Raam. Overleden: 20 Dec. Catharina van Loopek, oud 89 j. en 10 mnd., weduwe van Dirk van der Leeden, Rotterdamschedijk. 21. Pie- ter Zuidgeest, oud 4 j. en 8 mnd. Tuinstraat. SCHIEDAM, 22 Dec. aangekomen de logger SCH. 250 L. R. Kolemans Beijnen, schipper L. v. d. Zwam, ledig van Scheveningen. SCHIEDAM, 22 Dec.Vertrokken,Logger»Wen- ter» kapitein J. Schuring', ledig naar Rotterdam. Spoeling. SCHIEDAM 22 Dec. Noteering op heden: f3.—.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2