IMLAiy HYPOTHEEKBANK Loopuyts Bank. si loocsmti si. VOOR VERBODWEN VIN 1 HENRI REBERS, RIJWIELBANDEN Loopuyts Bank, Neemt gelden a deposito in rekening-courant. INCASSO-BANK. Uitbetalingen in het Buitenland Opname van documenten Schriftelijk en telegrafisch. W. H. HOOS Co. LICHT en KRACHT installatiEn. Am sterdam. fS.OOO.QOO.-. S. C van Waaiwijt ra Doorn, 51. HOOGSTRAAT 51, SCHIEDAM. I VISITEKAARTEN. Zaterdag 22 Dec. 1917. TWEEDE BLAD Ueiueiigti Nieuws. Rechtzaken. Advertentiën, Hoogstraat 146, hoek Zwaansteeg. Kalenders, Almanakken, Agenda's. Gr. Th. VOLLE BREGT's Amsterdam, ROTTERDAM, Leuvehaven 103, 's-Gravenhage, Almelo, Arnhem, Dordrecht, Zaandam. No. 12022. Biimeniaud. Eerste Kamerverkiezing. Naar de *Msb.« verneemt, heeft de heer Bres- sers, van Dongen, lid van de Prov. Staten van Noord Brabant, zich laten vinden voor een candi- datuur in de vacature-Van den Biesen. Voorkoming van ontruiming van huurwoningen. Het Nederl. Correspondentie-bureau in Den Haag meldt Naar wij vernemen, kan de spoedige indiening worden tegemoet gezien van een wetsontwerp tot voorkoming van ontruiming van huurwoningen, Wanneer daarvoor geen geldige redenen bestaan. Is de huur door den verhuurder opgezegd, dan zou de huurder den kantonrechter kunnen ver zoeken, de opzegging ongedaan te maken, en eindigt de huur zonder opzegging, door enkel verloop van den huurtijd, dan kan hij den kan tonrechter verzoeken te bepalen, dat een nieuwe huur zal tot stand komenalles onder de voor waarden door den rechter met het oog op de be langen van beide partijen vast te stellen. De wet zou op alle huurwoningen zonder onder scheid toepasselijk zijn. SPIJZEN IN RESTAURANTS. Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is tot de gemeentebesturen de na volgende circulaire gericht Hij is mij gebleken, dat niet overal dezelfde maatstaf wordt aangenomen ter beoordeeling van wat als warme en koude schotels moet worden beschouwd, zulks in verband met zijne beschikking van 27 .Augustus j.l., la. B., af- deeling A. S. (C. B. K.), bij welke beschikking het verboden is brood af te levéren ten gebruike bij warme of koude schotels, in gelegenheden bestemd voor het verstrekken van warme maal tijden aan het publiek. Naar aanleiding daarvan heb ik de eer u te berichten, dat onder „schotels" zal zijn te ver staan visch, vleesch, gevogelte of eieren ge diend met garnituur, d.w.z. met salade, groenten, compöte, aardappelen, enz. Als „schotels" in bovengenoemden zin zullen niet zijn te beschouwen spijzen, die niet met garnituur en bovendien koud worden opgediend; hijv. in den vorm van een enkel balletje gehakt (koud), een portie koud vleesch, garnalen, ha ring, kreeft, gebakken visch (koud), kaviaar, kleine porties koude salade, enz. in deze gevallen zal aan verbruikers brood mogen worden ver strekt in geen geval echter tot grootere hoe veelheden dan van 50 gram per persoon. U gelieve op de naleving van deze regeling toezicht te doen houden, en zulks, voor zooveel deze voor uwe gemeente is ingesteld, door be middeling van de controle-commissie ten uwent. In de tweede plaats is mij gebleken, dat het hij maaltijden, gegeven ter gelegenheid van een huwelijksfeest, dikwijls'groote moeilijkheden op levert dat deze niet vroeger mogen aanvangen dan te 3 uur in den namiddag. Deze maaltijd toch wordt veelal gegeven in den vorm van een déj euner-dinatoire en wel te omstreeks 1 a 2 uur in den namiddag. In verband daarmede zal door den burge meester van uwe gemeente van het verbod om een hoofdmaaltijd vroeger te gebruiken dan te 3 uur in den namiddag, ontheffing kunnen wor den verleend. Het is aan te bevelen, dat omtrent de vraag, of het in een bepaald geval wenschelijk is der gelijke ontheffingen te verleppen, overleg wordt geleegd met vorengenoenide controle-com missie. senip oy vtukoup op bet ujdsup va,u de lamp zou hebben opgebracht. De zeevisscherjj en de oor logs winstbelasting. Naar aanleiding van een adres van de Ree- dersvereeniging van de Nederlandsche Haring- Uascherij aan den minister van financiën, waarbij Verzocht werd voor nieuwen bouw gereserveerde kssurantiepenningen van verloren gegane sche pen niet in aanmerking te brengen voor oor- ogswinstbelasting, heeft, zoo wordt aan de «Nieuwe Ct." gemeld, de minister een gunstige beslissing genomen. Die beschikking bestaat hierin, dat le een reeds vroeger getroffen regeling met betrekking tot den aanslag van scheepvaartmaatschappijen in de oorlogswinstbelasting ook zal worden toegepast op reederijen van visschersschepen, die voornemens zijn een teloor gegaan schip door een ander te vervangen 2o. die regeling Zal mede worden toegepast, indien aan het voornemen tot vervanging vooreerst nog geen gevolg kan worden gegeven 3o. in het sub 2o. bedoelde geval, d« volgende voorwaarden wer den gestelda. de som, die bij het vaststellen Van de overwinst buiten aanmerking blijft, moet, verhoogd met twintig procent, by een door den inspecteur der directe belastingen aan te wijzen bankinstelling worden gestortb. die bankinstelling moet zich schriftelijk verbinden de gestorte som niet af te geven dan met goed vinden van den inspecteur, alsmede die som op •erste aanvraag ter beschikking van den in specteur te st6llen, ten einde in 's Rijks schat kist te worden gestort, indien niet binnen een jaar nadat de oorlogstoestand is geëindigd, ten Senoege van den inspecteur is aangetoond, dat sen nieuw schip is aangeschaft, of op stapel Bezet, waarvan de aanschaffingsprijs niet minder bedraagt dan de som, die het teloor gegane Brandstofprijzen. Het Weekbl. v. Rotterdam heeft een artikel gewjjd aan de brandstoffenprijsregeling. Het blad berekent het risico van de mil- lioen per maand aan Duitsch crediet bij een leve ring van 250.070 ton kolen op f 10 per ton, be cijfert de behoefte aan kolen voor huisbrand op 125.000 ton, by een totaal beschikbare hoeveelheid van 550.000 ton. Men kan daarvan 125.000 tpn per maand Lim- burgsche kolen voor huisbrand reserveeren en distribueeren tegen onveranderden prijs en gaat dan verder: Hierin ligt niets onbillijks, omdat de prys van f15 toch al heel wat hooger is dan hetgeen de buitenlandsche ondernemingen loco myn berekenen, 250.000 ton Duitsche kolen a 155 is f 13.750.000 50.000 ton Eng. kolen a f45 is f 2.250.000 125.000 ton Nederl. kolen a f 15 is f 1.885.000 totaal 425.000 t. alleen v. industrie f 17.875.000 of per ton f 42.50, waarvoor aan industrie eu scheepvaart, zonder eenigerlei onderscheid tusschen de verschillende soorten, is te leveren. Men heeft hier dus een algemeenen prijs, gee nerlei maatregel is noodig om te controleeren of de kolen wel bij de goede airessen terecht komen. Wjj erkennen, dat het een ietwat nuchter en voor de hand liggend advies is, dat wij geven, waarbij heel geen ambtelijke druktemakerij, geen statistieken en grafische voorstellingen en allerlei andere franje te pas komen. Intusschen meenen wij, dat ons systeem des ondanks zoozeer de voorkeur verdient, dat het ongetwijfeld door alle belanghebbenden zat worden toegejuicht. Scheepvaart en industrie hebben, niettegen staande ondervonden bezwaren, wel zulke goede jaren doorgemaakt, dat zij geen subsidie in den vorm van goedkoope kolen hebben te accepteeren, als die subsidies dan bovendien nog moeten komen uit de zakken van den toch al zoo gebrandschat- ten particulier. te aai wisi, uat, de beer Gieaen, veigeefs verzocht had aau de Rijks-Groenten-Centrale, om een in schrijving voor 't bedrijf van verduurzamen van groenten, zich toen onder den naam van P. W. R. (den naam zijner jvreuw), directeur van het Alg. Administratiekantoor, genoemd had. Hij had zich daarvoor te Haarlem, aan den Schoterweg geheel geïnstalleerd, typte zijn brieven op een schrijfmachine en gebruikte voor zijn correspon dentie brieven met hoofd van het gefingeerde bureau. Hij teekende de stukken met den naam R. L. was begonnen zich tot den heer Giezen te wenden met de mededeeling, dat het onder zijn directie staand administratiekantoor door de li quidatie eeuer firma, in het bezit was eener zou- terjj- en drogerij-vergunning en dat de firma Gie zen die zou kunnen overnemen. Hij bood de bedoelde gefingeerde vergunning later voor f 2000 telegrafisch te koop aan. Dit telegram luidde als volgt vGeheei zelfstandige vergunning droog, capaci teit ongelimiteerd met exporteurschap f 2000 draadantwoord R«. Nadat de firma uiezeu telegrafisch een bod had gedaan, seinde L. het volgende: »Exporteurschap verzocht. Drogerijvergunning mag overgeschreven worden naar Amsterdam. Prijs f1000 R»adgever«. Hij deed het voorts voorkomen of de Rijks- Groenten-Centrale in de zaak gemengd was. De firma Giezen had telegrafisch aan de Rijks- Groenten Centrale in Den Haag gevraagd of zijn firma nu ingeschreven was. L. wist het klaar te spelen, dat hij, zonder machtiging daartoe, aan de firma te Muntendam het volgend telegram zondFrma S. H. Giezen is dezer dagen als definitieve drogerij ingeschreven onder no. 522 Rijksgroen«, waarbij hij in de onderteekening van het telegram adres der Rijk-GroeDten-Centrale gebruik maakte. Op deze wijze wist hij de firma G. f 1000 af handig te maken. Toen de zaak uitkwam, is L., na een huiszoe king in zijn won ng te Haarlem gearresteerd en daarna gedetineerd. Het O.M. vorderde 1% jaar gevanisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Een carbidfabriek. Naar de »Tel.c ver neemt, bestaat het plan om nog tijdens den*duur van den oorlog in Nederland, waarschijnlijk in de buurt der Lmburgsche kolenmijnen, een carbid fabriek op te richten. De prijzen van carbid zjjn zoo buitensporig hoog, dat de oprkhtmg van een dergeljjke fabriek loo- i nend moet zijn. Vóór dén oorlog bedroeg de prijs van carbid vorr den kleinhandel f 18 per 100 kg.; eenige maanden geleden werd fl.35 per kg. betaald. Wegens gebrek is er bijna geen handel meer in. Een avonturierster. De politie te Vlis. singen heeft in een hotel aldaar aangehouden een 19-jarige jongedame, wier ongebonden leven en lameiijk hooge verteringen de aandacht trokk'ÓB. Bij onderzoek van haar goederen bleek uit brieven, dat zij relaties had o.a. met militairen, van wie zij er een leeds tot smokkelen «an moifme had weten over te halen. Zjj vertoefde' te Vlissingen onder een Franschen naam echter is zij een Duitsche van geboorte. In Mei heeft zij zich te Velp als kamermeisje in een hotel schuldig ge maakt aan diefstal van kleeren en juweelen, waar voor haar aanhouding werd verzocht. Door heen en weer te trekken wist zij op vrije voeten te blijven, totdat zij ongeveer 14 dagen geleden in haDden van de politie te A^ sterdam viel. Thans is zjj naar Arnhem overgebracht en aldaar te be schikking van de justitie gesteld. Smokkelen van drijfriemen. Onder Limmel hebben kommiezen den voorman eener groote waschinrichting uit de omgeving aange houden. In een der zakken, welke op de wagen waren geladen, werden drijfriemen gevonden, ver tegenwoordigende een groote waarde. Musea te New-York. De »Times« ver neemt New-York Pierpont Morgan heeft aan het Metropolitan- museum de geheele kunstverzameling van zyn vader geschonken. Deze collectie, bestaande uit 3000 kunstvoorwerpen, zal in een afzonderlijk ge deelte, den zoogenaamden Morganvleugei worden ondergebracht. Knoeier ij met droger ij vergunnin gen. Voor de Rechtbank te Haarlem heeft te recht gestaan A. C. L., vroeger ambtenaar by hét bureau der Rijks-Groenten-Centrale, eerder boekhouder bij het Haarlemsche broodbureau, thaus gedetineerd in het Huis van BewariDg te Haarlem, die er zjjn werk van maakte voor f 1000 of f500 gegadigden, die bij de Rijks-Groenten- Centrale er niet in geslaagd, waren om een ver gunning te bemachtigen voor het houden van een groentendrogerij en zoutery, aan de beheerde ver gunningen te helpen. De dagvaarding legt aan L. één geval ten laste, nl. dat hij den heer J. Th. Giezen, houthandelaar te Muntendam (Groningen) een vergunning had verkocht voor f 1000. De dagvaarding vermeldt, dat L., die als amb- Opgericht in 1853. Maatschappelijk Kapitaal Uitgegeven f 4.000.000.- Reserve f 780.000. Extra Reserve f 130.000.- Credieten tegen een rente in verhouding tot het disconto der Nederlandsche Bank. Rekening-Courant, met Rente vergoeding, Ineasseering op Binnen- en Buitenland, Deposito's waarvan de rente thans bedraagt: met 1 dag opzegging 1 voor 1 maand vast U/s0/» voor 3 maanden vast 2 Vertegenwoordiger te SCHIEDAM Makelaar, Singel Sé, hoek 2e Tuinsingel. Telefoon No. 181. TE Z1ER1KZEE. Pandbrieven in omloop op 31 Dec. 1915 f4.828200 31 Dec. 1916 -5.586350 30 Sept. 1917 -6.726350 Vermeerdering in de eerste negen maanden van 1917 f 1.140.000 Verkrijgbaar20 4£ pCts. Pandbrieven.a 99£ Te SCHIEDAM bij WAARSCHUWING. Indien gij iets hebt op te ruimen ontbiedt dan W. HAR- TEVELD, Gaffelstraat 115, Rot terdam, bij den N. Binnenweg en U krijgt voor alles den hoog stelt prijst Koopt en vei koopt heele en gedeelten van Inboedels, gedragen Kleeren, Schoen werk,enz. Zendt briefkaart, laat zich aan huis ontbieden. 12 Telefoon 547, Wijnen en Gedistilleerd. Koornwijn- 2.p.Liter. Genever - 2.10 Prima Brandewijn - 2.10 Citroengenever - 2. Boerenjongens - 1.70 Boerenmeisjes - 2. Advocaat - 1.70 flesch Perhtein's Elixers - 0.35 flacon Cooyman's Elixers. - 0.35 Punch (Citroen-, Rum- en Arac-) -1.59 Liter. Roedeen Witte Port-1.30 flesch Samos-1.30 s Rijn- en Moezel- wijnen -1.50 Bordeaux vanaf -1.10 d Wijnen en Gedistilleerd, Telefoon 517. Woonhuizen en Kantoorpanden modern en practisch inrichten van Winkels, Magazijnen en Fabrieken is tegenwoordig het aange wezen adres 20 Korte Haven 38. NIC. KRABBENDAM, TelefoonYIJFhonderd VIJF en VIJFtig. TELEF. 320. f KERSTMISBRIEFKAARTEN, KERSTMISMUZIEK, KERSTKRIBBEN, KERSTKLOKKEN, KERSTBOOMGESCHENKEN. Het goedkoopst adres voor Ruime keuze. Vlugge levering. worden onder gaiantie gevulcaniseerd, ook nieuwe draden in zetten, in Yoordeeligste Vuleaniseerinrichting, Nieuwe Zaagmolenstraat 3916, Telef. 12768, Rotterdam. Neg ongeveer 200 stuks gevulcaniseerde banden te koop, in alle maten, van f2 50 tot f5.50 Heeft u banden te vuleanisee- reo, stuurt ze dan met fie post, bode of boot, wij zullen ze voor eigen rekening retourneeren. 14789 24 Telegram-adresBALO. - Tel. no. 65 463. Volgestort Kapitaal f 12.000.000. Reserve f 1.664.000. Electroteclmisch Installatie- Bureau, Coólsingel 32, Rotterdam. Telef. 4858 en 4859 PLANKEN EN BEGROOTINGEN KOSTELOOS.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 5