I Dagblad mor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallen verzekering 1500 De Oorlog. 40 - aargang. Maandag 24 December 1917. No. 12023 De nacht van 't Licht Buitenlandse!! Nieuws. Binnenland. tmdS' m €hwesteiijjk Nieaws. Crisismaatregelen. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. AOooieutttoii per 3 waantea i l.tM, par «ngalt 12 o&ar„ iranao p. post f 2.J?- kwartaal. fefeonèsriip:» aummert 3 cent. Incassokosten worden berekend. Ad ver ts utifiu f5 regels f 1.3(1 elke regel daarboven 25 ct 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeron. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 ooriogstoeslag Incassokosten worden berekend. De vcrzekerino w levenBlange J1111 'verlies van geheele 11 een hand, invaliditeitI LUU voet of oog verzekering wordt gewaarborgd door de Hollsndsche Algemeene Wegens het KERSTFEEST zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, Dagblad voor Schiedam, en Omstreken, Dinsdag- en Woensdagavond niet verschenen. bij verlies van een duim; Veriekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Ter openbare kennis wordt gebracht, dat in gevolge het bepaalde in artikel 18, 2e lid van het Reglement voor de Commissie voor den Ha venarbeid. ter Gemeente Secretarie (afdeeling Algemeene Zaken) ter inzag® zijn nedergelegd, afschriften van de op 19 December j 1,, bij den Voorzitter van het Hoofdstem bureau voor de verkiezing van leden en plaatsvervangende leden voor de Commissie voor den Havenarbeid te Rotterdam, ingeleverde candidatenlijsten voor de verkiezing van leden en plaatsvervangende leden in bovengenoemde Commissie. Kertnacht is de nacht van hemelsche poëzie en ontroerende eenvoud I Over dien nacht hangt de heugenis van twin tig eeuwen met al de fantasie der inbeelding, met al de heerlijkheid van legenden en sagen. Hoe flikk'ren blij lachend de sterren Aan atrak-onbewogene lucht Hoe zingen zij zangen van verre In wonderbaar rytmisch gerucht! (B.) Ja I Die nacht zingt zangen als nooit 'n dich- tervers vermocht te bevatten en jubelt uit 'n muziek als nooit 'n Beethoven in tonen mocht uitstorten. Vandaar dat voor elk genie, die boven 't gewoel der wereld uit, greep naar de mysteriën der eeuwigheid. Kerstnacht werd de bezieling van z'n bevoorrechten geest. Vandaar dat de machtige liefde der middeleeuwers het heug'lijk gebeuren van dien onvergetelijken en onvergelijkelijken nacht heeft omgeven met al den gloed en al de vroomheid van hun kin derlijk hart. Vandaar dat na 20 eeuwen Kerst nacht z'n geheimzinnig-bovenaardsche verruk king niet verloren heeft, maar telkens weer ook ons hart tintelt van blijheid en licht, als weleer de sterren, toen ze heur glanzen heenvonkten over de duisternis van den nacht. Kerstnacht is 'n bizonder boeiend mysterie, om 't licht, dat opging over de aarde, dat kwam Terhelderen de menschelfjke ziel. Licht is voor ieder aantrekkelijk en daarom te machtiger 't Licht, dat kwam verlichten de wereld. In duisternis en dood neergezeten zagen de Zieners en Profeten den Beloofde als het Licht, dat opkwam en luister zou verleenen aan Sion, en in aangrijpende vervoering bezongen ze het op den bodem van Palestina of in de tenten der ballingschap. Naar dat Licht snakte 'n wereld vierduizend jaren lnng, want duisternis bedekte de aarde en nacht de volken. En toen is dat Licht opgegaan en heett zich erbarmend neergebogen naar deze vallei des doods. Dat Licht verlicht dien nacht en die nacht de wereld. En daarom heeft die nacht niet den uitbun- digen jubel van Paschen, wanneer het orgel in volle accoorden losbarst in een stormende Alleluja ovatie; niet de wild blije verrukking van 't Pink sterfeest, als met luid gerucht Gods H. Geest de Apostelen omschept tot onvervaarde herauten van 't Evangelie. Kerstnacht is stil't is 't feest van dankbare verrukking en devote aanbidding, 't Is de nacht, Waarin het Gloria ruischt, door ontelbare hemel geesten herhaald, terwijl de aarde slaapt. Slaapt, Wa t 't is nacht. Slaapt, want 't is de slaap des doods. Maar door die zoete toonen geleid, trek ken de herders op en de wereld staat uit den slaap op en volgt en erlangt bjj de Kribbe in stille aanbidding, Hemelsch geluk en Hemdfechen Vrede. «Sta op, wordt verlicht, Jerusalem, want uw „Licht komt en de heerlijkheid des Heeren gaat „over U op." (IsaiasLX—I). o— „Ik ben zoo zingt Kerstnacht het Licht „der wereld die My volgt wandelt niet in duis ternis, maar zal 't licht des levens hebben (Joês VIII). Zalig Kerstfeest. M. J. J. Kammers, Past. HET ITALIAANSCH OORLOGSTER REIN. Officieel Italiaansch communiqué van 23 Dec. Gisteren, in den loop van den dag, heerschte aan het geheele front in de bergen opmerke lijke bedrijvigheid van de wederzydsche ver- kenningsafdeelingen, welke tot kleine gevechten van plaatselijke beteekenis leidde. Ten Noorden van Pedescala werd een kleine vijandelijke post door één van ohze patrouilles verrast en ver nietigd. Op den linkeroever van de Assa, ten Westen van Canone di Sotto, is een van onze afdeelin- gen na een korte maar krachtig artillerievoor bereiding, met schitterend élan door de ver- sperringswerken gebroken en na den tegen stand van den vijand te hebben overwonnen, in een sterken vooruitgeschoven post van den vijand bij Doei doorgedrongen. Zij keerden met 22 gevangenen en veel wapens en materieel terug. In Oonca Leghi (Posina), op den Monte Val Bella (ten Zuidoosten van Asiago), in Val Fran- zelia en op de hellingen ten Zuiden van Sasso Posso werden sterke vijandelijke patrouilles, die onze stellingen trachtten te naderen, met zware verliezen teruggeslagen. len Westen van Ostoria il Lepra heeft een van onze patrouilles wapens veroverd en ge vangenen gemaakt. By den berg Solarolo en in Val Calcino werden pogingen van den vijand om onze stellingen binnen te dringen, door ons hevig vuur verijdeld. In de 1 iave-vlakte hadden slechts kleine artilleriegevechten plaats. Uit Berlijn wordt geseind Een aanval der Italianen op de hoogten ten Westen van den Monte Asolone mislukte. RUSLAND/ Een telegram uit Petrograd meldt Trotzky heeft Vrijdag in een rede, na het Amei ïkaansche vcomplotü: te hebben beschreven, verklaard Mogen de vertegenwoordigers van alle vreemde mogendheden weten, dat wij niet zoo blind zijn ons te laten vertrappen. In de zaak van Tijisjerin en Retrof hebben wij reeds gelegenheid gehad, den Britschen gezant te toonen, dat wij onze revolutionnaire waardig heid boven alles stellen.. Wij moeten tegenover onze vrienden het bewijs leveren, dat wij niet onder de Engelsch-Amerikaansche bourgeoise han* delen, en dat wij zuivere beginselen hebben, waar voor wij zullen overwinnen of sterven. Als de diplomaten zich in onze zaken mengen, houden zij op diplomaten te zijn en worden zij particu liere personen, tegenover wie de zware hand der revolutie geen genade zal kennen. De correspondent van de >Associated Press* te Petrograd zegt De pogingen van koionel Anderson, chef van de Amerikaanscbe missie in Roemenië om 72 Amerikaansche automobielen via Rostof naar Mesopotamië vervoerd te krijgen, weiden door de Bolejawiki opgevat als een poging om Kaladin te helpen. Dit was de aanleiding tot Trotzky's scherpen uitval, in zijn rede Vrijdag j.L. tegen Amerika, Anderson en de Amerikaaansche gezant. De grond voor Trotzky's aanval was een tele gram aan kolonel Kolpasjaikef te Petrograd, waarin hij hem instructie gaf om zooveel automobielen als mogelijk was, naar Rostof te zenden ten einde ze naar Mesopotamië te zenden. Nader wordt aangaande de vAmarikaansch samenzwering» nog gemeld Talrijke onderdanen der Vereenigde Staten zijn ia de samenzwering van Kaledin betrokken. Onder bescherming van een Roode Kruistrein, met be stemming naar het Zuid-Westelijk front, beproef den de Amerkaansche officieren Issa, Anderson en Perkins, alsmede de medeplichtige Russische officieren Kolpasjnikof, Perblunski, ongeveer twin tig auto's en talrijke andere voorwerpen, naar de Don te sturen, ten behoeve van Kaledin. Kolonel Kolpasjnikof en zijn medeplichtigen zijn gearresteerd; er werden papieren van bijzonder belang in beslag genomen. Er is een telegram van den chef der Ameri kaansche Roode Kruis-missie voor Roemenië, ko lonel Anderson, onderschept, ;waarin opdracht werd gegeven kolonel Kolpasjnikof door den Amerikaanschen gezant honderdduizend roebel te doen uitbetalen, ten behoeve van een expeditie- trein naar Rostof. Verder is een brief van kolonel Kolpasjnikof opgevangen, waarin Anderson meldt, dat 35 spoor wagons reeds volgeladen voor de reis klaar waren, maar dat Robinsso ze belette te vertrekken. Genraal Jonson, de chef van de Amerikaansche militaire missie in Rusland heeft verklaard, dat zich noch bij Kaledin, noch bij de andere contra- revolutioanairen een Amerikaanschofficier bevindt. Alle leden der militaire missie bevinden zich te Petrograd, ITALI3. Orlando heeft in de Italiaansche Kamer een lange rede gehouden over het regeeringsbeleid. De premier legde er den nadruk op dat de Zwitsers in Italië de plichten der gastvrijheid niet geschonden hebben. Orlando moest dezelfde opmerking maken ten aanzien van de beschuldigingen van algemeenen aard, ingebracht tegen de geestelijkheid en de katholieke partij. Deze beschuldigingen zijn een onrechtvaardige aanval op de hoogste geestelijke autoriteit en op de groote massa van diegenen, die de voorschriften van hun geloof, in over eenstemming wisten te brengen met de plichten jegens het vaderland. De .minister achtte de houding der socialisti sche partij echter onverdedigbaar. De Kamer nam vervolgens bij nominale stem ming met 345' tegen 50 stemmen da motie van vertrouwen van Oarcano aan. AAN HET WESTELIJK FRONT. Gisteren ondernamen de Duitschegs succesvolle aanvallen bij Yperen-Staden. De Britsche troepen moesten over korten af stand terugtrekken. Bij Juvmcourt en in Lotharingen artillerie bedrijvigheid. Naar de Parijsche bladen melden, zal generaal de Castelnau binnenkort als belooning voer de door hem den lande bewezen diensten tot maar schalk worden benoemd. ALLERLEI NIEUWS. Nederlandsche arbeiders hebben te Olden- zaal verteld, dat door kortsluiting een ontploffing heeft plaats gehad in een afdeeling van de fa brieken van Krupp te Essen. Het gebouw, waarin de ontploffing heeft plaats gehad, was ernstig beschadigd en het bedryf aldaar moest worden stopgezet. Aanval op een Engelsch convooi. Men meldt ons uit Hoek van Holland Gistermorgen zijn ter hoogte van het licht schip „Maas' drie Engelsche torpedojagers, welke eenige koopvaardijschepen convoyeerden, getor pedeerd. Uit Hoek van Holland Na ontvangst van het bericht over de getor pedeerde torpedobooten is de stoomreddingsboot met de Roode Kruis vlag in top en de noodige verbandmiddelen derwaarts vertrokken. 10 mijl N.N.W. half N. werd het wrak gevonden van een gezonken torpedoboot met den kop boven water. De zee was overdekt met olie. By het wrak dreef een mijn. Een ongemerkte zwem gordel, blijkbaar afgesneden, werd opgevischt. Nader: De reddingsboot is teruggekeerd, maar heeft geen schipbreukelingen opgepikt. Er is hier verder omtrent het lot der beman ning der torpedojagers, noch van de schepen zelf iets bekend. T erlofs-officieren. Zaterdagavond werd te Utrecht onder voor zitterschap van den heer J. J. L. van Zuylen, reserve-tweede-luitenant te Nieuw Helvoet, een drukbezochte vergadering gehouden van verlofs officieren, ten einde te komen tot de oprichting van een vereeniging. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat hij 300 adhaesiebetuigingen ontvangen heeft naar aanleiding van zijn oproep in de bladen. Tot oprichting der vereeniging werd besloten. Paardenuitroer. Gemeld wordt, dat door de Nederl. Vereeniging van Bedrijfspaardenhouders een ernstig protest gericht is tot den minister van landbouw, in ver band met de berichten in de pers omtrent den voorgenomen uitvoer van 5000 paarden van 8-12 jaar. Genoemde vereeniging wijst er op, dat een der gelijke uitvoer in strijd is met het belang van de Nederlandsche bedrijfspaardenhouders, die tech reeds een zeer moeilijke periode door oaken. Door uitvoer worden de prijzen zóó opgezet, dat deze buiten het bereik zullen vallen van de gebruikers, zooals nu reeds bigkt door de in enkele dagen plaats gehad hebbende stijging der paardenprijzen. De S. D. A. P. Te Utrecht is het buitengewoon Kerstcongres der S. D A. P. door den heer Vliegen geopead. De vaststelling van het verkitzingsprogram is uitgesteld. Vliegtuigen. Volgens een bericht uit Stockholm heeft de Nederlandsche regeering in Zweden 120 vlieg machines besteld. De regeering zou voornemens zijn. in het geheel 2600 vliegtuigen aan te schaffen. De »Leila." Twaalf leden van de bemanning van het stoomschip „Leda", dat 6 Dec. bij de Engelsche kust op een mijn is geloopen, zyn Zondagmid dag te Rotterdam aangekomen Aankomst van krijgsgevangenen. Naar wij vernemen, zal de eerste groep van 300 Duitsche krijgsgevangenen uit Edgeland, die in Nederland geïnterneerd worden, den 28en December, des namiddags 5 unr, aan het sta tion van de Staatsspoor te 's-Gravenhage aan komen. Levensmiddelen. In de week van 2429 December is verkrijgbaar op bon 129 1 ons erwten per persoon, 11 cent per pond op bon 130 1 ons vet per persoon, 40 cent per pond. op bon 181 1 ons gort per persoon, 13 cent per pond Erwten verkrijgbaar Donderdag en volgende dagen. Gort is verkrijgbaar alleen op Vrijdag en Zaterdag. Woensdags worden deze Regeeringsartikelen niet verkocht. Aardappelen. - In de week van 24-29 December verkrijgbaar opbon 132, 133, 134 en 135 per persoon 1 kilo. Prijs 54 cent per kilo. Bons 132 en 133 zijn geldig tot en met Don derdag. Bons 134 en 135 tot en met Zaterdag. Broodkaart. De broodkaart van het 36ste tijdvak loopt van 21 tot en met 31 De cember. Vrijdag 28 December des n.m. van 1^ 4 uur worden de naamkaarten uitgereikt aan de vel schillende posten. Thee en koffie. Op bon 9 en 10 van de koffiekaart kan yan heden af tot 31 Dec. resp. 0.05 K.G. thee en 0.1 K.G. koffie worden gekocht. Van 24 -31 December is op thee-en koffiebon no. 26 bovendien 0.05 K.G. koffie te bekomen. Centrale Keuken. lederen dag, be

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1