<spr Öewértelflk jNIfciawh. Binnenland. Crisismaatregelen. geering der Kerk, bieden Wij van onzen kant Onze beste wenschen aan. En deze wenschen, vergezeld van Onzen apostolischen zegen bieden Wij ook aan de bisschoppen, prelaten, priesters en leeken, die Ons niet alleen omringen, maar zooals Wij hopen, ook deelen in Onzen wei.sch dat de wereld spoedig tot God moge terugkee- ren, opdat God, nadat Zijn rechtvaardigheid voldaan is, de wereld de onuitsprekelijke wel daad van den vrede moge terugschenken." RUSLAND De Parjjsche bladen deelen het volgende mede Trotzky heeft zich eenige dagen geleden spontaan naar de Fransche ambassade te Pa- trograd begeven, alwaar hij ontvangen is door den-heer Noulens, waarmede hij een onderhoud heeft gehad over den staat der betrekkingen tusschen Frankrijk en Rusland. Dit onderhoud kon natuurlijk slechts een zuiver officieus ka rakter dragen, daar er geen officieele betrek kingen tusschen de maximalistische regeering en de geallieerde regeeringen bestaan. De heer Trotzky heeft den algemeenen toe stand uiteengezet,-tegenover welken de com missarissen van het volk en hunne gedelegeer den zich zien gesteld In het bijzonder heeft hij het vraagstuk van het visa der paspoorten besproken. Verder heeft hij de vrees uitgedrukt dat de buitenlandsche militaire missies in Rus land zich zouden mengen in den strijd, die in verschillende deelen van het land wordt ge treden. Voorts heeft Trotsky zijn gevoelens doen kennen nopens den vrede, dien de Bolsje wiki zouden willen sluiten. Hij heeft verklaard, dat de Russische regeeiing zich wilde houden aan dö principes van een democratischen vrede, die den volkeren het recht geeft over zichzelf te beschikken. Op de vraag van den Franschen gezant, wat hij zou doen ingeval Duits.hland zijn toestem ming tot zulk een vrede zou weigeren, ant woordde Trotzky, dat dan geen vrede zou wor den geteekend en dat de maximalisten er toe zouden gebracht kunnen worden een revolu tionairen oorlog te voeren! Hij voegde hieraan toe, dat indien de openbare meening zich hier tegen zou verzetten deze kwestie voor de con stituante zou worden gebracht. Ten slotte zeide hij, dat indien de Bolsjewiki onder den weer stand, dien zij in Rusland ontmoetten, zouden vallen, het land aan de anarchie zou zijn over geleverd. Dit onderhoud, dat steeds een correct karak ter bleef dragen, moet beschouwd worden als geen enkelen nieuwen rechtstoestand schep pende tusschen de maximalistische regeering en ons. De Duitsche bladen vernemen uit Genève Volgens de „Progrès de Lyon" heeft de mi nister president Maandag (17 December) in de legercommissie van den Senaat medegedeeld, dat van de Russische Bolsjewiki regeering een nieuw voorstel tot deelneming aan de alge- meene vredesonderhandelingen bij de geallieer den is ingekomen. OP DEN BALKAN Een telegram uit Parijs meldt De vervanging van generaal Sarrail door gene raal Guillaumat is door de regeering besloten uit overwegingen van algemeen belang. Generaal Sarrail, die groote moeilijkheden heeft moeten overwinnen en groote diensten heeft bewezen, zal tot een nieuw ambt geroe pen worden, zoodra de omstandigheden zulks toestaat. Generaal Guillaumat is 54 jaarhij was be velhebber van een leger, dat zich bijzonder onderscheidde bij de §omme. Aan het hoofd van het leger bij Verdun heeft hij het laatste offensief geleid in September 1917. Na dit succes werd hij tot groot-officier van het legioen van eer benoemd. HET italiaansch oorldusterrein Duitscb siat'iencht van 24 Dec. Tusschen Asiago en oe Brenta hebben troepen van veldmaarschalk Conrad den Col de Rosso en de Westwaarts en Oostwaarts aansluitende hoogten in storm genomen. Tot dusver zijn meer dan 6000 krijgsgevangenen gemaakt. AAN HET WESTELIJK FRONT Met de Kerstdagen was er bedrijvigheid op ge heel het front. De artillerie was zeer in actie bij Juvincourt, St. Queetin en in den Elzas Duin kerken werd dooi Dnitsche vliegers gebombardeerd. Door hevigen sneeuwval is de actie gisteren «enigs zins verflauwd. ALLERLEI NIEUWS. Vice admiraal Rosslyn Wemyss is in de plaats van John Jellicoe benoemd tot eerste zeelord van de Britsche Admiraliteit. Zondag hebben in alle kerken van Frank rijk indrukwekkende diensten plaats gehad, ter viering van de verovering van Jeruzalem. Te Parijs waren zij, in tegenwoordigheid eener ont zaglijke menigte, bizonder luisterrijk. - Op verzoek van enkele bladen had Hinden burg hun de volgende spreuk voor Kerstmis gegeven „De zegen van God rustte in 1917 op onze wapens. Hij zal in 1918 onze rechtvaardige zaak tot een goed einde voeren." Bommen op Zeeuwsche plaatsen. In een spoedeischende vergadering van den Gemeenteraad van Sas van Gent, is besloten tot den minister van Binnenlandsche Zaken het verzoek te richten om terstond maatregelen te treffen tegen vliegeraanvallen. In het schrijven wordt er o.m. op gewezen dat binnen twee maanden er drie vliegeraan vallen plaats grepen, dat het een wonder mag genoemd worden, dat daarbij geen menschen- levens te betreuren zijn geweest, en dat de gemoedstoestand van de gemeentenaren er een is van ondragelijke spanning en grooten angst. De burgemeester van Sas van Gent heeft aan de ingezetenen eenige wenken gegeven en wel om bij herhaling der aanvallen als men zich buiten bevindt zonder overhaasting dekking te zoeken of in het open veld zijnde op den grond te gaan liggenverboden is het samenscho lingen op straten of pleinen te houden of om op daken of balcons te gaan staan, terwijl het gevaarlijk is zich aan de vensters op te houden. Indien des nachts of des avonds een luchtaan val plaats heeft moet zooveel mogelijk licht- uitsïraling naar buiten vermeden worden. Verder wordt gewaarschuwd niet gesprongen bommen of deelen van projectielen voornamelijk buizen op te rapen terwijl scherven van bommen direct aan den plaatselijken militairen commandant moeten worden ingeleverd. Legerdag. Het »U. D.« verneemt, dat de Koningin het voornemen heeft, den in het voorjaar te Utrecht te houden legerdag bij te wonen. Reserve-officieren en onderofficieren. Bij Koninklijk besluit zijn de jaarlijksche toe lagen, welke door de reserve-officieren en onder officieren in vredestijd worden genoten, te rekenen vau af 1 Januari 1918 gedurende den tijd, dat het leger is gemobiliseerd ingetrokken. Minister Pleyte. De minister van koloniën is gisteren naar Zwit serland vertrokken en wordt 5 Januari weder terugverwacht. Venlo. Door den gemeenteraad van Venlo, werd in principe besloten tot het aangaan eener over eenkomst met den Staat der Nederlanden, over het aanleggen van een spoorwegverbinding met de Maas en het maken van een overlaadplaats van steenkolen te Venlo. Aan den Staat zal, overeenkomstig een schrijven van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, concessie worden verleend tot het leggen van spoorstaven over de gemeenteterreinen. De verder benoodigde ter reinen zullen gratis door de gemeente Venlo ter beschikking worden gesteld. De voorwaarden eener eventueele naasting van gemeentewege zullen tevens in die over eenkomst worden vastgelegd. De kaas-distributie. De Nederlandsche Vereeniging van Kaashan delaren verzond heden het volgende telegram aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. „De Nederlaudsche Vereeniging van Kaashandelaren, in algemeene vergadering bjjeen, verzoekt Uwe Excellentie dadelijk maat regelen te treffen, waardoor producenten alleen aan ingeschreven exporteurs kaas mogen ver- koopen en detaillisten uitsluitend door bemid deling der Centrale Pakhuizen voor het binnen land gemerkte kaas mogen verkoopen, daar thans de geheele distributie in de war is ge- loopen." Krijgsgevangenen De eerste groep van 300 Britsche krijgsgevan genen. die in Nederland geïnterneerd worden, zal niet Vrijdag, zooals aanvankelijk bet plan was, maar Zaterdag in ons land aankomen. De trein vertrekt Zaterdagmiddag 12 uur van Venlo en gaat door naar Scheveoingen, waar de geïnter neerden ruim 6 uur of tegen half zeven verwacht worden. Tot dekking der crisislasten. B. en W. van Utrecht doen het voorstel aan den Raad, tot dekking van crisislasten, een 4£ leening aan te gaan, groot 2£ millioen gulden, aflosbakr in 25 jaren, aanvangende in 1919. Java-suiker. De Londensche bladen hebben een telegram uit Washington, behelzende, dat de Amerikaansche voedselregelaar Hoover verklaard heeft, dat de Amerikaansche suikervoorraad in 1918 moet wor den aangevuld met een kwartmillioen ton uit Java. Hr. Ms. «Zeeland». Bericht is ontvangen, dat Hr. Ms. «Zeeland», onder bevel van kapitein ter zee Rambonnet, op de thuisreis naar Nederland, Nagasaki heeft ver laten. Kalenders. De nadering van het nieuwe jaar wordt, als naar gewoonte, aangekondigd door de verschij ning van reclamekalenders. Dit jaar werden ons weer verschillende mooie kalenders toegezonden. De H. A. V. Bank te Schiedam gaf denzelf den duidelijken maandkalender uit als voorheen. Ook de verzekering Mij. „De Nederlanden van 1845" en de „Nederlandsche Lloyd" boden weer haar keurig bewerkte maandkalender aan. De Levensverz. Mijen. „Utrecht en Pietas" gaven een maandkalender, waarop bovenaan in medaillons de hoofdgebouwen der beide maat schappijen zijn afgebeeld. De Eerste R. K. Levensveiz. Mij. te Nijmegen deed ook haar maandkal«nder weer het licht zien. Op het laatste blad vindt men een om schrijving van de Feest- en Vastendageu. Het Electrotechnisch Bureau J. M. Kerkhoff Co.. Lange Haven 55 Schiedam, bood zijn cliën ten een maandkalender aan, versierd met een fraaie lichtdruk riviergezicht. De Mij. t. e. v. d. Victoriabron te Oberlahn- stein gaf een verjaardag kalen der uit, verlucht met kiekjes op de gebouwen en terreinen dezer maatschappij te Oberlahnstein en Rotterdam. De kalender door de „Simplex" te Amster dam uitgegeven, geeft eenige mooi» foto's van aard ge plekjes in ons land te aanschouwen. De omlijsting dezer foto's is van O. Vernageu, die gezorgd heeft, dat deze passend is voor het sei zoen, waarin de maand valt. Zeer mooi van uitvoering zijn dit jaarde „Vi- tello kalender" en de „Sana-Kalender". Zij be vatten in het midden een kleurenrijk landschap- De Vitello kalender is afkomstig van Van d«n Bergh's, Limited te Rotterdam, de Sana-kalen- der van de N. V. Sana-Plantenboter Mij te Am sterdam. Deze kalenders worden gratis beschikbaar gesteld voor verbruikers van bovengenoemde merken, doch uitsluitend door bemiddeling van de winkeliers, die Vitello of de merken der Sana Plantenboter Maatschappij verkoopen. a Bij Nijgh v. Ditmars Uitgevers Mij. te Rot terdam verscheen de belangwekkende kalender voor 1918 van de Nederl. Alpen vereeniging. Deze weekkalender is bewerkt door mevr. Jen ny Visser—Hooft en den heer Ph. C. Visser al hier. Beiden ontvingen veel medewerking van land genooten, zoodat zij er in geslaagd zijn de be noodigde foto's en cliche's voor 53 bladen samen te brengen. De Administratie van „De Aarde en haar Volken", „Onze Tuinen", „Nederlandsch Indië, Oud en Nieuw" eu de firma Leiter Nypels te Maastricht, stonden zeer mooie zinco's ter re productie af. De buitengewoon jinteressante kiekjes uit de Alpen, de fjorden in Noorwegen, de oerwouden op Java maken dezen kalender voor liefhebbers van natuurschoon en alpinisten zeer aantrekke lijk. Ook de tekst is goed verzorgd. Deze kalender zal even als zijn voorgangers gretig koopers vinden. Uitbreiding der H. T. M. Men meldt uit 's Gravenhage De H. T. M. heett thans de Koninklijke be williging ontvangen op de onlangs tot stand gekomen wijziging der statuten, ten gevolge waarvan zij ook concessies zal kunnen aan vragen en aanvaarden voor intercommunale tramlijnen naar gemeenten, gelegen binnen een boog. loopende over Hoek van Holland, Delft, Wassenaar en Leiden. De verleeQing der concessie voor de electrische tram den Haag WassenaarLeiden, kan nu binnenkort worden verwacht. De kolenaanroer. Thans, op het einde van het jaar, is eenigs- zins te overzien hoe het tot nu toe ging met den aanvoer van steenkolen: Daaromtrent ter bevoegder plaatse informeerende, werd meege deeld, dat van uit Uuitschlaud ruimschoots het bepaalde quantum is geleverd terwijl uit En geland een niet onbelangrijke hoeveelheid werd aangevoerd. Gaat dit geregeld door dan behoeven we, al dus werd ons verzekerd wat onze kolen voor ziening betreft, voor dezen winter niet ongerust te zijn. (Hbl.) Levensmiddelen. In de week van 24—29 December is verkrijgbaar op bon 129 1 ons erwten per persoon, 11 cent per pond op bon 130 1 ons vet per persoon, 40 cent per pond. op bon 131 1 ons gort per persoon, 13 cent per pond Erwten verkrijgbaar Donderdag en volgende dagen. Gort is verkrijgbaar alleen op Vrijdag en Zaterdag. Woensdags worden deze Regeeringsartikelen niet verkocht. Aardappelen. In de week van 24-29 December verkrijgbaar opbon 132, 133, 134 en 135 per persoon 1 kilo. Prijs 5£ cent per kilo. Bons 132 en 133 zijn geldig tot en met Don derdag. Bons 134 en 135 tot en met Zaterdag. Broodkaart. De broodkaart van het 363te tijdvak loopt van 21 tot en met 31 De cember. Vrijdag 28 December des n.m. van 1|—4 uur worden de broodkaarten uitgereikt aan de ver schillende posten. Thee en koffie. Op bon 9 en 10 van de koffiekaart kan van heden af tot 31 Dec. resp. 0.05 K.G. thee en 0.1 K.G. koffie worden gekocht. Van 24-31 December is op thee-en koffiebon no. 26 bovendien 0.05 K.G. koffie te bekomen. Centrale Keuken. lederen dag, be halve Zondags, is tusschen 11 en li warm eten te bekomen a 12 ct. per portie, aan de spijs- kokerij Achter de Teerstoof, Spijskokery Lange Haven 11 en Gymnastieklokaal Dwarsstraat. Het eten moet daags te voren besteld werden Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven Op deze bons wordt het eten 11 cent per portie verstrekt., In de week van 24 29 December zijn bon boekjes niet geldig. Heetwater. Heetwater is te bekomen aan den Buitenhavenweg (Gemeente-reiniging) a 2 cent per emmer. Voorts is dagelijks heetwater k 2£ cent per emmer te bekomen aan een tenderwagen om 6 uur v. m. in de Dwarsstraat bij de Gas fabriek, 8 uur in het Broersveld (hoek Lange Kerkstraat) en om 11 uur in de Fabristraat. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Woensdagmiddag vergaderde bovei,genoemde Kamer, onder voorzitterschap van den heer B. A. J. Wittkampf. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Er was o. a. ingekomen een missive van de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij dd. 24 October 1917. waarin zij in antwoord op het schrijven der Kamer dd. 15 October 1917, no. 247 mededeelde, dat zij niet anders kon doen dan haar schrijven van 2 October j 1. M. 13 V. Ill a. no. 2042 bevestigendat het doen stop pen der treinen 148 en 90 te Schiedam over wegend bezwaar heeft en dat zij, zoolang de tegenwoordige omstandigheden voortduren, de Kamer de toezegging niet kan doen, dat de ontwerp-dienstregelingen vooraf aan haar ter inzage zullen kunnen worden overgelegd. Op voorstel van den heer Heiman Jansen werd be sloten om naar aanleiding van deze missive aan de Directie der H. IJ. S. M. te berichten, dat de Kamer vertrouwt' dat zij zoodra eenigszins normale toestanden terugkeeren, van de ont- werpdienstregelingen geregeld inzage zal krijgen. Van den heer Ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Schiedam had de Kamer twee brieven ontvangen 1. een brief dd. 7 November 1917, waarin hij naar aanleiding eener missive van Z E. den Mi nister van Financiën dd. 21 October 1917 no. 122, waarbij wordt aanbevolen de grootst mo gelijke zuinigheid te betrachten bij het verbruik van brandstof en gas en het dus wenschelijk wordt geacht de werkuren op de kantoren in dier voege te regelen, dat zoo min mogelijk bij kunstlicht behoeft gewerkt te worden, de Kamer verzoekt ons. hem eenigszins spoedig te willen berichten, of het b(j haar bezwaar kan ontmoe ten, zoo de kantooruren, waarop zijn kantoor voor het publiek is opengesteld, voorloopig wer den bepaald op 8£—12 uur en van l£-4£ uur. 2. een brief dd. 22 November 1917, waarin hij naar aanleiding van eene missive van den heer Directeur te Rotterdam dd. 20 November 1917 no. 9780 aan de Kamer mededeelde, dat de uren. waarop het kantoor voor het publiek zal zijn geopend, vanaf 1 December 1917 tot uit. Februari 1918 zijn vastgesteld als volgtvan des voormiddags 8£ uur tot des middags 12 uur en van nam. 1£ uur tot nam. 4£ uur, en waarin hjj tevens berichtte, dat hij gaarne alsnog van de Kamer zou vernemen, of er bij haar be zwaar tegen bestaat, zoo zijn kantoor blijvend geopeud werd van voormiddag 8£ uur af. Op den eersten dezer twee brieven was bij schrijven dd. 13 November 1917 reeds geant woord. dat er bij de Kamer geen bezwaar tegen bestaat, dat de kantooruren, waarop het kantoor voor het puöliek is opengesteld, voorloopig wer den bepaald van 8£ - 12 uur en van l£-4£ uur nam. De Kamer besloot thans op den tweeden brief te antwoorden, het zeer in het belang van den handel te achten, dat, wanneer de buiten gewone omstandigheden, zijn geëindigd, het uur van sluiting weer worden zooals het voor den oorlog was Op de rondvraag was er door den heer Her man Jansen op gewezen, dat hij als lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken een schrij ven had ontvangen van den heer G S. Mont- foort, deurwaarder alhier, waarin deze hem ver zoekt zijn aandacht nog eens te wijden aan de postdiensten naar aanleiding van dit.feit dat deze, wat den spoed der bestellingen betreft, in de laat ste tijden buitengewoon slecht zijn. DeiKamer be sloot dat schrijven te stellen in handen van de commissie voor pest, telegraaf en telephoon, terwijl de voorzitter, tevens voorzitter van de commissie, op zich nam om de daarin geuite klacht te bespreken met den heer Directeur van het postkantoor alhier. De vergadering werd daarna door den voor zitter gesloten. 9

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2