Dagblad mor Schiedam en Omstreken. GratisOngevallenverzekering f De Oorlog. 41ste Jaargang Vrijdag 11 Januari 1918. No. 12036 DE BERGHOEVE. Deken Coppens f. FEülLLfeTOIs ISiiitenlandscli Nieuws. Bureau; Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 8#. lbo na erne at®®: per 8 maands® f 1.60, per w««k 12 aaat Irsnco p. post f 8 p. kmurtul. ïtooaèei-^fe- awumncs 3 cent.. Incassokosten worclen berekend. Advertentiën: 15 regels fl.30 elke regel daarhoveu 25 ct. 3 maal plaatsen •wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Tersekeringsbank te Scbiedaa. bij verlies van een wij «vinger J bij verlies van eiken ande ren vinger. Met groote ontsteltenis, werd heden in onze stad de treurmare vernomen van hot overlijden van den doogeerw. ueken van Schiedam en pastoor der parochie van O. L. Vrouw Visitatie, H. J. A. GoppeuB. Hoe wei Uekau Coppens zien sinds «amge dagen met wel gevoeide, had niemand in zijn naaste omgeving eemg vermoeden, dat üe levensdraad van dezen waaraigeu pries ter zoo spoedig zon worden afgesneden. Gristerocutend dad de tloogeorw. Deken in zijn kerk aan net Maria-altaar nog de H. Mis gelezen, in den namiddag klaagde nij eenter over toenemende pijnen, zoodat mediscne hulp werd ingeroepen. Om 9 uur gisteravond, toen gebleken was dat nij onverwijld een operatie moest ondergaan, werden hem, uit voorzorg, tióor aen Weieerw. kapelaan li. B. J. Warnink de H.H. Sacramenten der stervenden toegediend. Vergezeld van zijn medicus, den heer R. H. M. Geerde» en den Weieerw. kapelaan Hoogeveen, werd hij, kort na de Bediening, per rijtuig naar het St. Frauciscusgasthuis te Rotterdam overgebracht. Daar aangekomen, onderging de Deken een operatie aan een der inwendige orga nen. Na dez^e opeiatie is hij niet meet tot bewustzijn gekomen. Üet wa» nedenoentend 4| uur toen Deken Coppens het ujaeiyxe. met het eeuwige verwisselde. Viij plotseling is de dood gekomen, maar hij, vond oüzen üeken niet onvoorbereid. Zijn arbeid voor de eer van God is een voortdurend gebed' geweest. Zijn hooge roeping heeft hij op waardige wijze ver vuld. Door Schiedams katholieken, zijn pa rochianen vooral, wordt het verscheiden van dezen voiijverigen zielenherder diep be treurd. Nu hij uit ons midden is heengegaan, voelt het hart tot in zijn diepte, wat in hem van ons is weggenomen. Moge zijn ziel in vrede rusten le. de Nederlandsche Distilleerderij en Fl6s sc hen fabriek, voorheen de firma Herman Jansen. a. tot het verplaatsen van een exhauster met bijplaatsing van een gelijkstroommotor van 5 P.K., benevens het bouwen van een generator in het pand Noordvestsingel no. 37, kadaster Sectie H. no 782 b. tot het uitbreiden der Glasfabriek »Uto" aan den Noord vestsingel no. 37, kadaster Sectie H. no 782 door het bouwen eener draaierij, om vattende een boor, zaag, schaaf en slijpmachine, benevens een draaibank en een vormmachine, gedreven door de bestaande stoommachine van 60 P.K c tot het bouwen van een generator in het ketelgebouw der branderij aan de Noordvest no, 99 kadaster Sectie A. nos, 569 en 570 2e. de N. V. Eerste Nederlandsche Electrische KaslraDdenfabriek tot het oprichten van een fabriek tot het vervaardigen van kastranden in het pand Boterstraat no. 12, kadaster Sectie B. no. 1588. met 10 electromotoren, elk, van 4 P.K., drijvende 7 kastranden machines en 3 kleurendrukmachiues. Schiedam, 11 Januari 1918. Ten kantore van het Distributie kantoor, oude Kerkhof 4, ligt ter inzage voor belanghebbenden een Ministerieele beschikking, betreiiende aan gebrachte wijzigingen in de lijst van maximum prijzen van handelsmaterialen in ijzer en staal. afzonderlijken vrede tusschen Ruslans en het Viervoudig Verbond. Verlegging der onderhan delingen op onzijdig gebied zou de Entente de vurig door haar verlangde gelegenheid schen ken storend in te grijpen. Van achter de cou lissen zouden de regeeringen van Engeland en Frankrijk alles probeeren om het tot stand ko men van een afzonderlijken vrede te verhinde ren. Wij weigeren het de westelijke mogend heden in deze gelegenheid te stellen. Wij waren echter bereid op een nader te be palen plaats de laatste fotmeele phase de onder- handelirigente voltooien en de onderteekening van het vredesverdrag te doen plaats hebben. De Hongaarsche minister-president Wekerle heeft in een onderhoud met een correspondent van de ,,Az Est" op een vraag betreffende de vredesonderhandelingen te Brest-Litofsk ge zegd Wat de Oekraine betreft, de Oekrainers heb ben bewezen, dat zij zeer toegevensgezind zijn. Zij hebben er groot belang bij in economische betrekkingen tot Centraal Europa te treden. Voor ons kan het slechts verheugend zijn, als oók de zelfstandige Oekraine ons de hand reikt. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET Bij besluit van Burgemeester en Wethouders van 10 Januari 1918 is vergunning verleend aan „He, ik moet mijne danseres ook nog wat geven," zeide de jonge heer en nam, zonder na te zoeken, een groot stuk suikergoed, dat in een een mooi papier gewikkeld was en reikte dat Anna met een galanté buiging, die nadat zij het vers gelezen had, het geheel, met een geluk- lukkigen lach, in haar zak borg. Nu werd het tijd naar de herberg terug te keeren 't kon zijn dat de boer zijn kinderen zocht. „Ach een aalmoesje vader is dood, moeder is ziek en ik heb nog vier kleine zusjes klonk een smeekende kinderstem voor Anna en Ru dolph, die lachende heen wandelden. „Zoo kleine dagdiefpak je wpg en zoek werk, dan behoef je niet te bedelen riep de jonge heer en sloeg met zijn sierlijk stokje in de lucht," „Dat lastige bedelvolk moet de rnenschen zelf nog op de kermis komen aanspreken en ver schrikken," riep Anna den jongen toe. „Een aalmoesje riep hij tot het vclgende paartje. „Arme jongen, hier hebt ge een kleinigheid, veel heb ik zelf niet," zei Marie en legde een geld stuk in het kleine handje, en als ook Jan hem DE VREDESONDERHANDELINGEN. j Uit Brest Litofsk meldt men dd. 10 Januari i n den hedenochtend gehouden zitting hééft de Russische afvaardiging zich bereid verklaard de vredesonderhandelingen in Brest-LiLofsk voort te zetten. Voorts werd vastgesteld dat het door het Wolffbureau openbaar gemaakte verslag over het verloop'van dé zitting van den 28en Decem ber, in overeenstemming met de feiten is. De door heb Russische telegraafagentschap ver spreide mededeeling over het verloop dier zit ting werd van Russische zijde onjuist genoemd. Nadat Staatssecretaris von Kuhlmann een terugblik op de onderhandelingen had geworpen, wees graaf Czernin op de geschikte .verbindingen die Brest-Litowsk met Petrograd en Kieff, Ber lijn en Weenen, heeft. y De Oostenrijksche minister wees er op dat de uitnoodiging tot besprekingen 'over een alge- meenen vrede van de Russische delegatie is uitgegaan. Op dezen grondslag hebt Gij Uwenbondge- nooten, een tiendaagsch ultimatum gesteld. Uw bondgenooten hebben U' niet geantwoord ver volgde graaf Czernin cn thans gaat het niet meer om een algemeenen vrede,' doch om een nog wat gaf, riep hij het jonge paar vroolijk toe „Dat God het u beiden duizendvoudig vergelde!" Toen 's avonds laat de wagen op de hoeve terugkeerde, was ook Marie er in. Op den mooien zomerdag was een heerlijke nacht met heldere maneschijn gevolgd, die hare betoove- ring uitbreidde over de terugkeerenden. Want zohder spreken zaten zij daar, ieder bezig met zijn eigen gedachten. Op de voorbank zat naast Marie Jan, ze hadden elkaar niets meer te zeggen, de stomme handdruk en het kloppend hart zei hun voldoende. Anna bekeek meermalen het geschenk van Rudolph, bekeek in den mane schijn het daarop afgebeelde prentje, twee duij- jes, en herhaalde het van huiten geleerde versje dat er onder stond „Dieser Liebe Bild dir sage, Wie treu ich Dich im Herzen trage," en zoo droomde ze haar schoonsten droom. Ook de oude boer gaf zich aan zijn eigen ge dachten over. In den geest zag hij Anna druk bezig op de hoeve haars gelijken en zagook op zijne eigene hoeve een jonge boerin haar intrek nemen. Deze had echter niet de geringste gelijkenis met die, welke zijn zoon op het oogenblik bezig hield Langzaam naderde de wagen het doel der reis. Hier en daar schrok een nachtvogel op en vloog verder, zacht, wegslepend klqnk daar- tusschen het gezang van den nachtegaal door de stilte van den nacht. DE REDE VAN WILSON. De Daily Telegraph.' zegt in een artikel over de redevoeringen van Lloyd George en Wilson Deze twee uitingen zijn openhartige, oprechte en al-omvattende verklaringen over de begin selen en concrete oorlogsoogmerken waarvoor de geallieerden en de Ver. Staten den oorlog voortzetten. Met dit duidelijk program, dat alle maatschap pelijke groepen ten volle steunen, gaan wij de toekomst tegemoet met de verhoogde kracht en het versterkt vertrouwen, die voor de geheele entente er de kostelijke eerste vruchten van zijn. Sedert Duitschland de kwestie van het oorlogs doel opwierp hebben de middenrijken nooit eenige ondubbelzinnige verklaring over hun oor logsdoel afgelegd. Als daaraan ooit twijfel mocht hebben bestaan, is die sedert het gebeurfe te Brest Litofsk voorgoed verdwenen, want daar is gebleken, dat de vijandelijke regeeringen de formule „geen inlijvingen" vereenigbaar ach ten met de opslokking van de westelijke pro vincies van Rusland. De „Daily Express" schrijft óver Wilson's rede Er is geen onderdeel van zijn program, dat hier (in Engeland) bestrijding zal vinden. De Britsche handels- en marine-overma cht hebben nooit inbreuk gemaakt op de vrijheid ter zee. Ja, wij hebben die zelfs gehandhaafd. Indien de internationale toestand gewijzigd wordt, zoodat de veiligheid van ons volk verzekerd is, zal het Engelsche volk even ver gaan of misschien nog verder als Wilson zelf. En dat is wat hij bedoelt. Hetzelfde mag worden verklaard van de eco nomische slagboomen en de gelijkheid op han- delsbegied. De Britten zijn voorgegaan met het openstel- II Aan den voet van den reeds vroeger genoem den berg lag rechts van den weg een groote, aanzienlijke hoeve. Het hoofdgebouw, zoowel als de stallen, schu ren en bergplaatsen, waren naar de in deze lan den heerschende gewoonte, slechts met stroo bedekt, boden toch met de frissche ramen en deuren en het zorgvuldig onderhouden metsel werk een vriendelijk uitzicht. De voorzijde zag uit op den grooten weg, rechts van het huis was een groententuin. Toch was daar menig perkje overgelaten voor bloemen, middenin den tuin, op een rond mozaikperk stond een groote glazenbol op een voetstuk, dat door klimplanten omringd was. Ter linkerzijde der hoeve stonden machtige eiken, beuken en linden en nog verder op lagen heerlijk groene vette weiden. Over die weiden voerde een voetpad naar een bosch van den bergboer, dat zich langs den berg uitstrekte. Achter den moestuin en het huis waren lachende korenvelden die zoover het oog reikte aan boer Bergmeijer behoorden. Links aan die velden grensden de bezittingen van den heer Harden. Alles in en om de hoeve getuigde van de groot ste orde, den onvermoeiden ijver, waarmede hier de landbouw beoefend werd. Nog heerschte diepe stilte, zoowel op den hof als in het huis, slechts de vogels huppelden van tak tot tak, kwinkeleerden en zongen, aI.S' riepen zij God den Heer een loflied toe. De dauw lag glinsterend op gras en bloemen, kortom, het len van hun markten voor de wereld. De wereld een open markt is gedurende vele tientallen van jaren het ideaal geweest van de bevolking van deze eilanden. De krachtige eisch in de laatste jaren om over te gaan tot herziening van die politiek en invoering van invoerrechten, is uit sluitend een gevolg gewwest van de besliste weigering v,an enkele naties, ons voorbeeld te volgen. Onze markt was open andere markten waren gesloten. Waarborg ons een vrijhandelswereld, en daar voor zullen geen krachtiger medestanders wor den gevonden dan de bevolking van dit land. De „Daily Chronicle" laat zich over Wilson's rede aldus uit De president had moeilijker een sympathie ker beroep kunnen doen op de beste instincten, die aan het werk zijn onder de Russische revo lutionairen of de niet-militairistische elementen in de centrale rijken. De wereld zal met span ning afwachten, welk antwoord er in beide ge vallen op zal komen. Na aangetoond te hebben op welke manier de rede van Lloyd George in Duitsche bladen door de censuur bewerkt is, zegt het blad De Russische censuur onder het bolzjwiksche regime is evenzeer tegen Lloyd George gebruikt. Zelfs Trotzky schijnt ten aanzien van zijn rede zon derlinge misvattingen te koesteren. Het ware tragisch, als de sterke en duidelijke oprechte genegenheid van Wilson te St, Petersburg op dergelijke hinderpalen stuitte. Het eenige punt ten aan zien waarvan de openbare meening in Engeland eenigszins van Wilson zal verschillen, zal zijn opvatting over de vrijheid ter zee zijn. Wij zouden geneigd zijn een ruimer standpunt in te nemen. De hoopgevende koers, waarop men zich in de toekomst zal dienen te concentree- ren, is niet de regeling van den oorlog, maar de afschaffing van den oorlog altegader. 'Pot nastre ving van dat ideaal zal het Britsche rijk ten volle en zonder voorbehoud met Wilson meegaan. DE ENGELSCHE MARINE. De marine-deskundige van de „Daily Mail" zegt Men zal het ideaal van een werkelijken marine staf dichter genaderd zijn, wanneer de oorkonde voor dé samenstelling van den nieuwen Raad der Admiraliteit in de vergadering van het Lager huis vandaag zal voorgelezen worden. Zij zal nieuwe namen bevatten, en ofschoon de oude titels behouden blijven, zal men een groote verandering waarnemen. Admiraal Wemyss, nieuwe zeelord, die ook chef van den marine staf is, zal geen werk van hijzonderen aard of schrijfwerk te verrichten hebben. Hij zal zich enkel bezighouden met de algemeene leiding van den oorlog ter zee en de slagvaardigheid van de zeemacht. Een sous-chef zal onder Wemyss toezicht alle kwesties/behandelen, die in ver band staan met het bevechten van den vijand in de vaderlandsche wateren, zonder natuurlijk de verantwoordelijkheid van Beatty aan te tas ten. Overzeesche vraagstukken en de indeeling van de scheepsmachtbehalve die in vaderland- was een heerlijke morgen Daar opende zich zacht en behoedzaam de huisdeur, waarin Marie verscheen. Zij schreed toe op de eiken en beuken, zette zich daar op een bank neer, maakte een pakje los, dat ze bij zich droeg en begon te naaien. Niet lang had ze gewerkt of ze liet de naald rusten en me de handen in den schoot staarde zij droom end de verte, terwijl een gelukkig lachje om hare lippen speelde. Daar voelde ze opeens een hand op den schou- der, ze keek op zij en zag in de van geluk Hu- lende oogen van Jan, die stil genaderd was. „Al zoo vroeg opgemonterd sprak hij aar aan. „ik dacht, ge zoudt nog uitslapen van e vermoeidheid der kermis „Och Jan, hoe zou ik kunnen slapen met een zoo gelukkig hart?" zeide zij, geroerd naar hem opziende. „Ik dacht zoo, het was een droom, die bij het aanbreken van den dag wel zou ver dwijnen, om mij daarvan te 'overtuigen, s on J J j-t het nu zie ik, dat geen ik vroeger op en droom was," „Neen ,geën droom, werkelijkheic is m Marie," zeide Jan. „Nog niet heelemaal, Jan, wat zal de 50, uw vader, daarvan zeggen zei Mane. Ik geloof niet, dat ik hem als schoondochter wel- k0,mEn0tochnzijt ge al lang zoo als zijn dochter hier op den berg geweestwierp Jan er tus schen. Wordt wruolgd. sktÈflOsfei zOöa fifiö :c EB f in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1