Binnenland. ewestelIJk Nieuws. Crisismaatregelen. sclie wateren, komen onder toezicht van den adjunct van den eersten-zeelord. De bestrijding van duikbooten en het geleiden van koopvaar ders zal de zorg zijn van den adjunct van den chef van den marine-staf. Onderafdeelingen van de organisatie, waartoe ook een regeling voor luchtstrijdkrachten onder leiding van een directeur zad behooren, zullen speciaal werk ver richten in verband met de operaties. Voor het kiezen van de directeuren van deze afdeelingen is men niet te rade gegaan met ouderdomsrang, maar met gebleken bekwaamheid voor de be paalde taak. Onder leiding van een directeur voor de opleiding zullen geschikte jonge offi cieren zich spoedig met de grondbeginselen van het stafwerk vertrouwd maken. POLEN. De leden van den Poolschen regentschaps- raad zijn gistermiddag te Weenen aangekomen. Op het Noordwestelijk station, met vlaggen en wapenschilden in de Poolsche kleuren getooid, wachtte aid vertegenwoordiger des keizers aarts hertog Reinier de heeren op met de hun toege voegde gezant graaf Szechenyf en ritmeester Bzowski Janota. Aartshertog Reinier begroette de regenten aartsbisschop Kakowski, Ostrowski en prins Lubomirski, benevens minister-presi dent Kucharzewski, uit naam van den keizer ten hartelijkste. Nadat de heeren aan gevolg en eeredienst waren voorgesteld, reed het gezel schap in hofkoetsen naar den Hofburg, waar de regenten Kucharzewski en de hen vergezellende heeren door graaf Gholoniewski, opperceremo- niemeester, werden ontvangen en naar de voor hen bestemde vertrekken geleid. 'Op straat was een groot publiek te hoop geloopen, dat de Pool sche autoriteiten sympathiek begroette. Ds Poolsche- minister-president heeft, alvo rens de terugreis te aanvaarden, den leider van het Poolsche Persbureau in Berlijn ontvangen en dezen het volgende medegedeeld Onze onderhandelingen te Berlijn betroffen een lange reeks vitale aangelegenheden van ons jonge koninkrijk. Wij hebben de eer gehad Zijne Majesteit de dringendste wenschen van ons vaderland te mogen voorleggen en voor bevoegde leiders van den Rijksdag de belangrijkste loo- pende vraagstukken in den breede uiteen te zetten. In het bijzonder zijn de volgende quaesties besprokem. Ten eerste de deelname van de Poolsche regeering aan de vredesonderhandelingen te Brest-Litofsk. Ten tweede: hét scheppen van eenPoolsch leger op breeden nationalen grondslag. In deze militaire aangelegenheid werd onzerzijds een een plan van organisatie voorgelegd, dat reeds door den Poolschen ministerraad is aangenomen en dat de goedkeuring van den Regentschaps- raad wegdraagt. In de derde plaats is verzocht om de ophef fing van een reeks uitzonderingsbepalingen in het koninkrijk Polen, die voor de bevolking buitengewoon drukkend zijn. In zake het requireeren van ijzer hebben wij een statistiek overgelegd. Groot gewicht hebben wij gelegd op het ver krijgen van amnestie en terugtrekking van een reeks bijzondere persoonlijkheden. Met den onder-staatssecretaris van het depar tement van binnenlandsche zaken hebben wij onderhandeld over de te verwachten samenstel ling van een staatsraad. Heel gewichtig was voor ons de uitvoering van ons plan betreffende het scheppen van een Pool sche vertegenwoordiging in het buitenland in de hoofdsteden der Centrale Mogendheden, als ook in de bevriende en onzijdige landen. Im algemeene trekken zijn regelen besproken, welke het overnemen door de Poolsche regee ring van die takken van bestuur noodzakelijk maken, die tot nog toe in handen van de over heid in het bezette gebied waren. AAN HET WESTELIJK PRONT. Officieel Fransch communique van gisteren Er heerschte wederzij dsche artillerie-bedrij- vigfleid in Champagne, in de streek van de heu velen en aan het front tusschen Bezonvaux en het Bois des Caurieres. Er hadden geen infan- teriegevechten plaats Sir Douglas Haig seint dd. 10 Januari Hedenmorgen vroeg voerden regimenten uit Londen met succes raids uit op drie verschillende punten van de vijandelijke loopgraven ten Zui den van Yperen, waarbij zij groote verliezen toebrachten, eenige gevangenen maakten en twee machinegeweren veroverden. De vijandelijke artillerie toonde zich in den loop van den dag bedrijvig, ten Zuiden van Bul- lecourt, ten Westen van Lens en ten Oosten van Yperen. bij de toewijzing elk bedrag naar boven wordt afgerond tot het naaste veelvoud van f 100. (St.crt.) DE RUSSISCHE STAATSSCHULD. De Petrogradsche correspondent van de „Man chester Guardian" seinde den 8en dezer De volkscommissarissen zijn voornemens de zer dagen een besluit af te kondigen, waarbij de Russische nationale schuld geannuleerd wordt. Naar ik vernomen heb zal het besluit het vol gende inhouden 1). Alle aandeelen staatsschuld en schatkist- bewijzen, die zich in handen van vreemdelingen buiten of binnen Rusland bevinden, zijn nietig 2). Alle aandeelen staatsschuld" en schatkist- bewijzen, die zich bevinden in het bezit van Russische onderdanen, die een kapitaal bezitten van meer dan 10.000 roebel zijn eveneens nietig 3). Alle aandeelen staatschuld en schatkist: bewijzen, die zich in handen bevinden van Russische onderdanen, die in aandeelen of depo sito's een kapitaal van niet meer dan 1000 1000 roebel bezitten, ontvangen 5 pCt. interest van de nominale waarde van de leening, en die, welke 10.000 roebel bezitten ontvangen 3 pCt. 4). Arbeiders en boeren, die voor een waarde van 100 roebel aandeelen staatsschuld of schat- kistbewijzen bezitten, mogen deze verkoopen tegen 75 pCt. van de nominale waarde en zij, die meer van 600 bezitten tegen 70 pCt. ROEMENIE. Volgens het officieele blad. „Lwioska" zijn talrijke groepen Roemeensche'onderdanen, die te zijner tijd naar Rusland gevlucht zijn, uit Odessa over Wolocziska en Tarnopol in Lemberg aangekomen, om naar Boekarest huiswaarts te keeren. Na vervulling van de gebruikelijke for maliteiten zullen zij verlof ontvangen tot de terugreis, die door de Lembergsche stedelijke overheid zooveel mogelijk vergemakkelijkt wordt. HET ITAL1t ANSC11È OORLOOS'TERRKI Ward Price seint uit het hoofdkwartier van het Britsche leger in Italië Een aanmerkelijk aantal manschappen in een stikdonkeren nacht over een ijskoude rivier te brengen, waarvan het water tot hun middel reikt en de stroom sterk genoeg is, om de minst sterken onder hen mee te sleuren, als zij uitglijden, dat mag op het gebied van overvalsondernemingen als een mooie prestatie worden beschouwd. Dit is, nadat kleinere troepen met succes over den Piave waren gekomen, door een heel Engelsch batal jon gedaan. De troep had machinegeweren bij zich en zelfs draagbaren. Bij den overtocht was er geen ander hulpmiddel dan een touw, waar door manschappen, die den grond verloren, zich zouden kunnen redden. Deze krachtige verken ners leverden ons verscheidene gevangenen op van de verspreidde kleine voorpostloopgraven vanwaaruit hij een oog op de rivier houdt. De onzen keerden, niettegenstaande de duisternis en vuur van machinegeweren uit huizen, met geringe verliezen terug. Op den terugweg liet men den troep een paar uur marscheeren, om de manschappen weer warm te laten worden. De deelnemers aan den tocht hadden gedurende eenige weken zich tweemaal per dag ingewreven kamfer-spiritus, om tegen de koude beter gehard te zijn. Het tegen^69 ALLERLEI NIEUWS. Engelsche Hoogerhuis heeft met 134 stemmen de voorstellen aangenomen nopens de herzoening van het kiesrecht welke de vrouw het kiesrecht geeft. Naar aanleiding van de bewering in de „Times", dat Duitschland alleen uit Belgie, Noord-Frankrijk, Servie en Polen, waar de be woners al deerlijk te lijden zouden hebben, aan Skandinavie en Nederland graan kan aanbieden, merkt de Deutscher Nachrichtendienst op, dat Belgie een nijverheidsgebied is en in Noord- Frankrijk en Servie van een noemenswaarden korenbouw evenmin sprake is. Door de oorlogs verklaring van Roemenie waren de middenrijken daarentegen in de gelegenheid, de rijkste koren schuur van Europa te bezetten. Het graan, dat Duitschland c.q. voor uitvoer beschikbaar stelt, komt vandaar. Naar de „Echo de Paris" meldt, heeft Lloyd George op grond van het onderzoek omtrent de gebeurtenissen bij Kamerijk in den minister raad belangrijke veranderingen in het Engel sche opperbevel doorgezet. De chef van den generalen staf Robertson en generaal Wilson blijven in Versailles, daarentegen zal Douglas Haig waarschijnlijk een andere opdracht ont vangen. De Spaansche koning heeft opnieuw een be sluit tot ontbinding der Cortes geteekend de nieuwe verkiezingen zijn op 24 Februari bepaald. Gistermiddag is door de British Workers Leage te Westm,nster een vergadering belegd, om te protesteeren tegen teruggave der Duit- sche koloniën in Afrika en in de Stille Zuidzee en een comité te stichten, dat zich met de kwestie der Duitsche koloniën zal bezighouden. Ter vergadering waren vele vertegenwoordi gers der overzeesche Dominions aanwezig. Door de vergadering werd een resolutie aan genomen, ingediend door den generaal-agent van Tasmanie, waarin er op aangedrongen wordt, alles in het werk te stellen, om de teruggave aan Duitschland te verhinderen. Door sprekers werd krachtig het recht van medezeggingschap voor de Diminions in de op lossing dezer aangelegenheid bepleit. De voedselbeheerder zal een gedeelte, dat 30 pet. niet te boven zal gaan, van de productie van alle stoomkorenm olens in de Vereenigde koopen, om in de behoeften van leger en vloot en van de geallieerden te voorzien. De 500 millioen Staatslcening. De minister van Financien maakt bekend dat de totaalsom der inschrijvingen op de 4- pCts .leening 1917, welke worden aanvaard, be draagt f 624.628.200, waarvan voor een nomi naal bedrag van f223.746.800 5% schuldbeken tenissen der leening 1914 in storting zullen wor den gegeven, en waarvan voor een bedrag: van f34.328.000 recht op voorkeur is uitgeoefend. De inschrijvingen worden voor zoover de storting zal geschieden in 5 schuldbekente nissen der leening 1914, ten volle toegewezen, evenals die waarop voorkeur is aangevraagd. De andere inschrijvingen worden toegewezen voor 66 ten honderd, met dien verstande, dat Analytisch Verslag. Blijkens het eindverslag -over het optwerp van wet tot verhooging van het tweede hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1916 deed het hooge bedrag ^der kosten van het Ver kort Verslag van de zittingen der Tweede Kamer (f41.600), betwijfelen, of deze uitgaven wel op- j wegen tegen het nut, dat zij opleveren. Sommi gen meenden, dat men aan dit verslag, dat uit den aard der zaak niet altijd nauwkeurig kan zijn, weinig heeft. Anderen waren van gevoelen, dat bezuiniging op deze manier allerminst wenschelijk is. Gevraagd werd naar het aantal abonnes op het Verkort Verslag en op de Hande lingen. Nog geen rundvleeschdistributie. Naar aanleiding van verschillende geruchten als zou, zulks in verband met de zeer hooge vleeschprijzen, spoedig de invoering der distri butie van rundvleesch te wachten zijn, kan het „Hbld." uit zeer goede bron meedeelen dat daarvan voorloopig geen sprake is. Rundvleesch Het gemeentebestuur Yan Utrecht heeft, naar het „U.D." meldt thans het standpunt ingeno men, dat tot, de distributie van rundvleesch be hoort te worden overgegaan. Het heeft zieh gewend tot de commissie van bijstand inzake de uitvoering van de Dietributie- wet 1916 en er op gewezen, dat de stijging van de prijzen van het rundvleesch, die een tijd geleden begonnen, nadat het vleesch gedurende eenigen tijd abnormaal laag in prijs isjgeweest, thans in snelle en hevige mate toeneemt. Deze stijging is van dien aard, dat. naar de meening van het gemeenbestuur van Utrecht, het rundvleesch voor tal van gezinnen niet meer te verkrijgen is. Bovendien verwacht het, dat het vleesch in de eerstvolgende weken nog be langrijk zal worden verhoogd. Het heeft daarom der commissie van bijstand verzocht, er by den minister van landbouw op aan té dringen, met de distributie van rund vleesch onverwijld een aanvang te maken. ÜHd rood koper- en bronsdrasd De minister van landbouw, nijverheid en handel, gezien zijn beschikking van 13 Novem ber, betreffende verbod van verkoop, aflevering en vervoer van oud rood koper, oud brons in soorten en oud geel koper, heeft bepaald 5. Het vervoer van sub I gesteld is niet van toepassing op oud rood koperdraad en oud bronsdraad, bestemd voor of afkomstig van tele graaf-" en telefoonlijnen voor den openbaren dienst, mits bij verzending met openbare mid delen van vervoer uit den vrachtbrief blijkt- dat de verzending plaats heeft door den open baren dienst, dan wel, dat dit vervoer geschiedt onder geleide van een ambtenaar, die zich on- middelijk kan legitimeeren, Broodkaart. De directeur van het Centraal Broodkantoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 38ste tijdvak loopt van 12 tot en met 22. dezer. (St.ct.) Sluiting van de grenzen 1 Volgens een telegram, dat wy uit Parijs ont va,ngen, meldt de National-Zeitur.g van Bazel, dat de grenzen van Duitschland met Zwitser land en Nederland zullen worden gesloten, zoo wel voor het handels als het reizigersverkeer en wel vermoedelijk voor den tijd van twee maanden. (N.R.Crt.) Brandstoffen. In een te Rotterdam gehouden vergadering is besloten tot de oprichting van een vereeni- ging van brandstoffencommissles in Zuid Holland, welke vereeniging zich o.m. ten doel stelt een meer gelijke uitvoering van de voorschriften, der Rijkskolendistributie in de hand te werken. In beginsel werd besloten tot oprichting van een centraal bureau voor informaties. Mr. Briët te Leiden werd tot voorzitter, de heer P. A Lebens te Delft tot lid van het bestuur be. noemd. Voorloopig© candidaten dér 8. D. A. P. De vergadering van den Partijraad der S. D. A. P., gehouden op Zondag 6 Jan. 1.1. te Am sterdam besloot, meldt „Het Volk", dat gelijk luidende lijsten zullen worden ingediend in de kieskringen, GroningenDrente- Arnhem Ny - megenHaarlem Den Helder; Den Haag- Leiden RotterdamDordrecht's-Hertogenbosch —Tilburg - Zeeland. In de kieskringen Friesland, Overijsel, Utrecht- Amsterdam en Limburg worden dus afzonder lijke lijsten ingediend. Op de voorloopige lijst van de kieskringen Rotterdam-Dordrecht zijn geplaatst 1 J. ter Laan, Rotterdam. 2. A. B. de Zeeuw, Rotterdam. S. Suze Groeneweg, Rotterdam. 4. J. H. F. v. Zadelhoff. Dordrecht. 5. A. W. Heijkoop, Rotter dam. 6. S. P. Baart, Delft. 7. H. Schlosseri Rotterdam. Manufacturen. De minister van landbouw, nijverheid en han del. heeft tot de burgemeesters de volgende circulaire gericht Onder verwijzing naar mijn beschikking, dd. 14 December, betreffende de oprichting van een Rijksbureau voor Manufacturen, heb ik de eer u mede te deelen, dat door my noodzakelijk wordt geacht om ten spoedigste een opgave te verkrijgen van de in Nederlaud aanwezige voor raden manufacturen onder fabrikanten en handelaren. Onder manufacturen worden daarbij door my verstaan alle textielgoederen, niets uitgezonderd, in ruwen, halfbewerkten of afgewerkten staat (ook geconfectioneerd), vervaardigd van dierlijke, plantaardige en/of kunstvezels. Ik verzoek u, krachtens art. 9, 1ste lid, der Distributiewet 1916, ten spoedigste bij e«a ieder, die in uw gemeente manufacturen onder zich heeft onverschillig of zij al dan niet eigenaar daarvan zijn, opgave te vorderen van den voor raad op 15 dezer en deze opgave ten spoedigste en uiteriijk 20 dezer rechtstreeks te zenden aan het Rijksbureau voor Manufacturen, tijdelijk ge vestigd Mauritskade 55. Den Haag. Ik heb verder de eer, onder verwijziag naar myn schry«en van 20 Octooer, u nogmaals uit. drukkelyk te verzoeken overeenkomstig de pro ces-orde van art. 9 der Distributiewet over te gaan tot inbezitneming van die partijen manu facturen, jdie niet in overeenstemming met een reëelen handel zijn opgeslagen. Van plaats ge vonden inbezitnemingen gelieve u steeds ten spoedigste opgave te doen aamde afdeeling cri siszaken van mijn departement, opdat in over lag met het Rijksbureau voor Manufacturen door mij schatters kunnen worden aangewezen en eea definitieve beslissing omtrent de in bezit genomen goederen kan worden genomen. (St.ct.) Le vensmiddelenvoorEieaing Met het oog op den grooten omvang van het stuk, dat nu reeds meer dan 80 pagina's omvat, heeft de indiening van de memorie van ant woord van minister Posthuma op het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens de ontwer pen, waarbjj ettelijke millioenen voor de levens- middelenvoorziening worden aangevraagd, eenige vertraging ondergaan. Vermoedelijk zal deze memorie de volgende week bij de Kamer inkomen. Verbod vaa uitvoer ran hop. Bij Kon. besluit van 9 dezer is de uitvoer van hop verboden. Dit besluit treedt in werking op den datum van afkondiging in de St.ct. fill Levensmiddelen. In de week van 7 Januari—12 Januari is verkrijgbaar: op bon 144 li onsboonenper persoon, 11 cent per pond op bon 145 i ons vet per persoon, 40 cent per pond. op bon 146 i ons havermouth per persoon, 16 cent per pond op bon 150 1 ons zeep per persoon, 14 cent per pond. Boonen verkrijgbaar van Donderdag, haver mouth van Vrijdag af. Woensdags worden deze Regeeringsartikelen niet verkocht. Aardappelen. In de week van 7 Jan. tot i 12 Jan. verkrijgbaar opbon 147, 151 en 152 per persoon 1 kilo. Prijs 5£ cent per kilo. Bon 147 geldig op Donderdag, bon 151 op Vrijdag en 152 op Zaterdag. Broodkaart. De broodkaart van het 373te tijdvak loopt van 31 December tot en met 41 Januari. Voor kinderen beneden 1 jaar worden aan- vullingswittebroodkaarten verstrekt. Koffie en thee. Van 115 Januari is te bekomen op bon no. 9 0 05 K.G. thee en bon 26 0.05 K.G. koffie, op bon 9 en 11 een half ons thee, op bon 12 een ons koffie. Ceatrale Keuken. lederen dag, be halve Zondags, is tusschen 11 en 1^ warm eten te bekorden a 12 ct. per portie, aan de spijs- kokery Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11 en Gymnastieklokaal Dwarsstraat. Het eten moet daag3 te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten h 11 cent per portie verstrekt. Heetwater. Heetwater is te bekomen aan den Buiten haven weg (Gemeente-reiniging) a 2 cent per emmer. Voorts is dagelyks heetwater k 2£ cent per emmer te bekomen aan een tenderwagen "om 6 uur v. m. in de Dwarsstraat by de Gas- abriek, 8 uur in het Broersveld (hoek Lange Kerkstraat) en om 11 uur in de Fabristraat. v.-cn»i«x-«•«-/..■er 'V-'nt t)»o»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2