m ffewesteïjjfc Nfouws. Crisismaatregelen. door den heer J. K. Mercx, Rij ks-ny verheids consulent te Tilburg. 4. „De hedendaagsehe stroomingen, in onze maatschappij", dosr prof. dr. J. van Beurden, Heeswijk. Het transport der krijgsgevangenen. Naar de „Tel." verneemt, zal de heer H. Coiijn, oud-minister van Oorlog, persoonlijk de leiding op zich nemen bij het vervoer van de Engelsche en Duitsche krijgsgevangenen en gewonden. Na het openen der vergadering van het Mannen- en Vrouwencomité van het Roode Kruis te Rotterdam heeft de voorzitter, mr. dr. M. Polak gisteren medegedeeld, 'dat hij een enkel woord weHschte te zeggen naar aanleiding van de inscheping van de Engelsche krijgsge vangenen op 2 Januari 11. Daarbij zijn fouten gemaakt, dat staat vast. Dat de pers daarop heeft gewezen was haar recht en haar plicht. Maar wat niet goed is te keuren, dat is de af brekende en de minachtende wijze, waarop dit is geschied en waardoor men het aanzien vaa ons land tegenover het buitenland niet heeft verhoogd. Verzuimd had in elk geval niet mo gen worden te wijzen op daigene wat de hoofd zaak was, nl. op het feit, dat ondanks de be zwaren, alle ongelukkige verminkten en ge wonden op de meest deskundige wyze ongedeerd, zonder het minste letsel aan boord der schepen zijn gebracht. Vergadering Centrale Raad. Op Maandag 7 Jan. kwam te Utrecht de Cen trale Raad van de K. S. A. bijeen. Behalve de vijf Diocesane Comite's waren meerderenationale organisatie's vertegenwoordigd. De heer J. J. A. Houben, voorzitter van het Dioc. Gom. van Den Bosch en voorzitter van den Centralen Raad, presideerde de vergade ring. Daar de directeur van het Centraal Bureau der K. S. A. ,Prof. Aalberse, verhinderd was de vergadering bij te wonen, werden de onderschei den agendapunten door den onder-directeur, mr. Tepe, toegelicht. Na goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, kwam als punt 2 der agenda aan de orde Mededeelingen over de Vredesbewe ging. Het standpunt van het Centraal Bureau te dezer zake was, blijkens de desbetreffende me dedeelingen, het volgende gezien de huidige stemming tenaanzien van den vrede in een deel der oorlogvoerende landen, gezien ook de oogen- blikkelijke stand van de besprekingen over den vrede, gezien eindelijk het feit, dat door het Centraal Bureau reeds een groote vredesmeeting georganiseerd werd, was het Centraal Bureau van oordeel, dat elke poging om eenige interna tionale viedes-actie onder de Katholieken op touw te zetten of te steunen, thans niet slechts als nutteloos, doch evenzeer als inoppertuum diende achterwege te blijven.' Ten opzichte van eene tegen de geheime ver dragen, betreffende de vredesbemoèiing door Z. H. den Paus te organiseeren protest-meeting, bleek het Centraal Bureau dezelfde meening te zijn toegedaaan mede op dezen grond, dat de inhoud van de desbetreffende geheime clau sule niet met zekerheid vaststond. Na een geanimeerde discussie over deze beide Vragen, waarbij zich voornamelijk de heeren Smit en Haazevoet nog niet overtuigd toonden van de onwenschelijkheid een protest-meeting te houden, bleek de Centrale Raad zich met de zienswijze van het Centraal Bureau geheel te kunnen vereenigen. Evenwel werd op voorstel van Baron Van Wijnbergen aan het Centraal Bureau in over weging gegeven, nog uitvoeriger dan heden reeds geschiedde, alles te verzamelen en in den vorm van vlugschriften te verspreiden, war door den Paus reeds ten bate van de vrede .ge daan of gesproken was en door Hem nog zou mogen verricht worden. Bovendien beval men het Centraal Bureau aan, diligent te blijven en na het sluiten van den vrede internationale betrekkingen onder de ka tholieken aan te knoopen of te bevorderen en te steunen, teneinde uit alle macht te streven naar ontwapening en arbitrage. Het voorstel van het Dioc. Com. van Breda tot het voeren van een gezamenlijke actie door de Dioc. Comite's ter verkrijgign van een recht vaardigen en duurzamen vrede, was na de geno men beslissing, gelijk van zelf spreekt voorbe stemd om verworpen te worden. De secretaris van den Centralen Raad, de heer Van de Ven, verklaarde dan ook, na te hebben toegelicht de wijze waarop en de reden Waarom het voorstel op de agenda geplaatst Was, namens het Dioc. Com. van Breda het voor stel, gehoord de discussie en gezien ook het feit, dat tegenwoordig in sommige oorlogvoerende landen elke beweging ten gunste van den vrede als een halsmisdaad beschouwd wordt, in te trekken. De mededeelingen, van de bestuurstafel ge daan, betreffende de door het Centraal Bureau te organiseeren schriftelijke cursussen, gaven aan leiding tot het stellenvan eenige vragen. de Centrale Raad bleek overigens het denkbeeld met ingenomenheid te begroeten. Punt 4 bracht ter sprake de aanstelling van een inspecteur der K. S. A. Het resultaat der uitvoerige besprekingen over dit punt was het volgende door het Centraal Bureau zal voor eigen kosten een inspecteur worden aangesteld. Ten einde in staat te zijn de hierdoo r voor het Centraal Bureau voortvloeiende onko sten te be strijden, zal de Inspecteur voornamelijk belast worden met het oprichten, organiseeren en con troleeren van correspondentschappen. Voor werkzaamheden tot reorganiseeren, op wekking of stichting van Plaatselijke Comite's zal de inspecteur desgewenscht ter beschikking gesteld worden van de Dioc. Com., die, ter be strijding der onkosten, voor elk bijzonder geval met het Centrale Bureau een financieele rege ling zullen treffen. Naar aanleiding van punt 6 voorstel tot het houden eener enquete betreffende den arbeid van gehuwde vrouwen in de fabrieken en werk plaatsen, werd van verschillende zijde opgemerkt, dat reeds de arbeids-inspectie voldoende statis tische gegevens verstrekt van andere zijde werd de meening uitgesproken, dat het houden eener enquete als deze niet slechts behoorde tot de werkzaamheden der arbeidersorganisaties, doch dat deze ook het meest geschikt waren de verlangde gegevens te vèrzamelen. Daartegenover werd evenwel opgemerkt door Rector Stroomer en Prof. Aengement, dat de zedelijke zijde van het vraagstuk niet voldoende belicht werd door de cijfers der bestaande sta tistieken. Besloten werd, dat het Centraal Bureau zich zou moeten wenden tot de arbeidersorganisa ties met het verzoek een onderzoek te willen instellen en de resultaten van dat onderzoek aan het Centraal Bureau te willen mededeelen terwijl het Centraal Bureau door eigen onder zoek die gegevens zal trachten te verkrijgen, die het meent, dat aan de verkregen resultaten nog ontbreken. Op voorstel van Pastoor Mutsaers werd aan het Centraal Bureau bovendien verzocht een enquete te willen houden betreffende den arbeid van meisjes van 12 tot 16 jaar in fabrieken en werkplaatsen. De heer Hamersveld sprak den wensch uit, dat onder werkplaatsen o&k zouden begrepen zijn ateliers. v Bij monde van den heer J. B. van Dijk werd daarop het verslag van de Financieele commis sie (bestaande uit de Heeren v. Dijk. v. Spanje en Hamersveld) uitgebracht. In het verslag werd aan het Centraal Bureau dank gebracht voor het geheel in orde bevonden beheer, terwijl het tevens daarvan gedechargeerd werd. Eindelijk werd, als punt 8 der agenda, de be grooting van het Centraal Bureau voor het jaar 1918 behandeld. Eenige vragen werden naar aanleiding daar van gesteLd en eenige nuttige opmerkingen ge maakt. Onder deze laatsten verdient in het bijzonder vermelding eene aanbeveling van den Heer van Spanje, dat het Centraal Bureau meer pu bliciteit zou geven aan, meer reclame maken met de vele en veelsoortige adviezen, door het Bu reau verstrekt, en waaromtrent bij het groote publiek te weinig bekendheid bestond, zoodat men nog maar al te vaak de toch zoo ongemoti- beerde vraag kon hooren wat doet het Centraal Bureau toch eigenlijk De heer Van. Spanje meende, dat het, naast de reeds plaats hebbende publicaties, nuttig zou kunnen zijn in een vlugschrift, op ruime schaal te verspreiden, meer omtrent de adviezen van het. Centraal Bureau mede te deelen. Nadat den heer Van Spajne was toegezegd, dat van zijne wenken een dankbaar gebruik zou gemaakt worden, werd de begrooting onge wijzigd goedgekeurd. Nadat de heeren, die in de Financieele Com missie zitting hebben, wederom voor het vol gende jaar als zoodanig werden benoemd, sloot de voorzitter tegen 5 uur onder dankbetuiging en met den christelijken groet de vergadering. Corruptie. De „Tel." meldt inzake de pluimveeknoeie rijen, waarbij o.a. de hoofdinspecteur der V. P. N., Smits, werd beschuldigd van coorruptie, dat als gevolg van het onderzoek van oud-minister Heemskerk, die reeds geruimen tijd geschorste hoofdinspecteur Smits, definifief ontslagen is. De Duitsche gezant naar Berlijn De Duitsche gezant te 's Gravenhage, de heer Rosen heeft zich gisterochtend per Staatsspoor voor korten tyd naar Berlijn hegeven. Een algemeene economische overeenkomst. Onlangs hebben wij medegedeeld, dat jhr. mr. Snouck Hurgronje die deel uitmaakt van de Nederlandsche missie, welke te Londen en Parijs onderhandelingen voert over onze econo mische verhouding tot de Entente, met het stoomschip „Sindoro" tijdelijk hier te lande zou terugkeeren. Naar wij vernemen, zal de heer Snouck Hur gronje met onze regeering een algemeene be" spreking voeren over een nauwkeurig geformu leerde en veelomvattende economische rehtling, die de Entente-landen geneigd zijn met ons land te treffen. Deze regeling heeft betrekking op de alge- meenen lijnen van onze uitvoerpolitiek en zou ons land een vasten aanvoer, niet alleen van graan, maar ook van noodzakelijke grondstoffen en benoodigde materialen waarborgen. Komt zij tot stand, dan is het waarschijnlijk, dat de Engelsche regeering zich niet langer, op grond van de Hides-Convention, zal verzetten tegen iederen uitvoer van paarden en rundvee naar Duitschland. (.„Tel") WEERBERICHT. Telegrafisch weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgen van 12 Jan., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te de Bildt: Hoogste barometerstand nabij 7 60 te Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand 746.5 te Hapaaanda Verwachting tot den volgenden dagMeest matige tot krachtigen Zuid-Westelijken tot Westelijken wind, betrokken of zwaar bewolkt,, met tijdelijke spklaring. Waarschijnlijk regen buien, zelfde temperatuur Levensmiddelen. In de week van 14 Januari—19 Januari is verkrijgbaar: op bon 153 1 ons erwten per persoon, 11 cent per pond op bon 154 ons gort per persoon, 13 cent per pond. Gort alleen op Vrijdag en Zaterdag. Vet is niet voorradig maar wordt zoo moge lijk in de tweede helft der week nog verkrijg baar gesteld. Woensdags worden deze Regeeringsartikelen niet verkocht. Aardappelen. In de week van 14 Jan. tot 19 Jan. verkrijgbaar op bon 155, 156, 157, 158 en 159 per persoon 1 kilo. Prijs 5£ cent p kilo. Dinsdag is bon 155 geldig, Woensdag 156 en zoo vervolgens. Broodkaart. De broodkaart van het 383te tijdvak loopt van 12 Januari tot en met 22 Januari. Voor kinderen beneden 1 jaar worden aan- vullingswittebroodkaarten verstrekt. Koffie en thee. Van 1-^-15 Januari is te bekomen op bon no. 9 0 05 K.G. thee en bon 26 0.05 K.G. koffie, op bon 9 en 11 een half ons thee, op bon 12 een ons koffie. Centrale Keuken. Iederen dag, be halve Zondags, is tusschen 11 en 1£ warm eten te bekomen k '12 ct. per portie, aan de spiis kokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwarsstraat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het, menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven Op deze bons wordt het eten h ïl cent per portie verstrekt. Heetwater. Heetwater is te bekomen aan den Buitenhavenweg (Gemeente-reiniging) a 2 cent per emmer. Voorts is dagelijks heetwater k 2£ cent, per emmer te bekomen aan een l,enderwagen om 6 uur y. rn. in Je Dwarsstraat bij de Gas- aoriek, 3 'uur in het Broersveld (hoek Lange Kerkatxaat) en om 11 uur in de Fabrisxaat. rwrwwn— Deken Coppens. -f- Naar wij vernemen, zal het stoffelijk over schot van wijlen den Hoogeerw. Deken Coppens Maandag van Rotterdam naar hier worden over gebracht. De plechtige H. Mis van Requiem zal worden opgedragen door Mgr. P. Tuier, Deken van Rotterdam, met assistentie. De lijkrede houdt de Zeereerw. pastoor A. Verhoeven O.P. Tot deken van het dekenaat Schiedam ad in terim is door Z. D. H. den bisschop van Haar lem benoemd inrg. P. Thier, Deken van Rotterdam. „Polyhymnia." De gemengde zangvareeniging „Polyhymnia,* directeur B. Jurgens, zal Donderdag 17 Januari, 's avonds 8 uur, in de gehoorzaal van den R. K. Volksbond een concert geven. Als solisten zullen optreden mej. A. v. d. Boor, mej. C. Nienhuis en de heer Bram v. d. Stap. Het programma vermeldt o.a. „Psyche" van Niels W. Gade. De jeugd. Door Burgemeester en Wethouders zijn op heden eenige exemplaren van dit Manifest ver zonden aan de Hoofden van Scholen om de in dit Manifest voorgestelde denkbeelden zooveel mogelijk te bevorden. Aan alle Ouders in Nederland. De tuchteloosheid en de verwildering van de Nederlandsche jeugd nemen onder den invloed der omstandigheden toe; baldadigheid en straat schenderij oefenen eene zekere bekoring uit; wetten, verordeningen en voorschriften worden uit het oog verloren; het aantal misdrijven en kleinere vergrijpen vermeerdert met den dagde kinder-criminaliteit breidt zich uit. Aan de Ouders is thans de taak, daartegen op te treden en er zich met alle kracht tegen te verzetten. Wij doen een beroep op hen om paal en perk te stellen aan |[de verbastering van de zeden bij hunne kinderen, door het volgende in acht te nemen 1. Stelt uwen kinderen door uwe eigene le venswijze een voorbeeld ten goede. 2. Leert hen het eigendom en de vrijheid van anderen te ontzien. 3. Houdt hen van de straat, vooral op die uren bij duisternis en ontijde, waarin de gelegenheid en de verleiding tot onzede lijkheid, diefstal en andere misdrijven en vergrijpen het grootste zjjn. 4. Verbiedt hen te vloeken, alcohol te ge bruiken, te rooken, slechte zedehedervende tooneel- en bioscoopvoorstellingen te bezoe ken en onzedelijke boeken te lezen. 5. Houdt hun de onbehoorlijkheid van bal dadigheid en straatschenderij duidelijk voor oogen en zonder ophouden. 6. Leert hen het gezag en de overheid te eerbiedigen en spreekt daarover nooit in hun hijzijn met geringschatting, veel min der met minachting. 7. Geeft uwen kinderen voortdurend bezig heid; zendt hen voor ontspanning zoo mogelijk naar speelterreinen, sportvelden, leeszalen, enz. Ledigheid is des duivels oorkussen. 8. Stelt hen in de gelegenheid, goede toe spraken aan te hooren en in zich op te nemen van godsdienstigen, opvoedkundigen en zedelijken aard. 9. Zorgt, dat uwe bevelen, voorschriften en waarschuwingen ook worden opgevolgd. Bestraft de onwilligen en de nalatigen. 10. Verzuimt niet, in uw gezin al datgene te doen en te bespreken, dat strekken kan om de goede vruchten eener degelijke opvoeding niet te doen verloren gaan, maar veeleer te doen toenemen. 11. Bevordert in uw huis orde, netheid en reinheid; verzet U met kracht tegen elke verwildering, ook al kost U dat onder de bestaande omstandigheden vaak zeer veel moeite. 12. Voorkomen is beter dan genezen en bestrallen. Utrecht, December 1917. Het Algemeen Bestuur van de TUCHT-UN1E. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op werkdagen van 1 tot 2 uur 's namiddags portemonnaie met inhoud handschoen arm bandje gewicht Bij vinders schaar, Corstense, Maasstraat 12 broche, van Gerven, Leleistraat 51 broche met portret, Braber, Siondwarsstraat 85, Rotter dam herdershond, Asmus, Wilhelminastraat 18 sokken, v. Roon, v. Smaleveltstraat 8a breiwerk, v. Giezen, Lange Smgelstraat 13b schakelring, Machielsen, Steenstraat 19 fiets pomp, v. d. Kooy, Maashofje 4kilogewicht, Vorstenbos, Bagijnhof 12kinderhandschoe nen, Gemeente-Reinigingring met sleutels, Brauwer, Lange Singelstraat 5/2 broche met portret, Wed. Velthoven, Doelhofje 10porte monnaie met 2 cent, Goedendorp, Bakkers haven 27ris sponsen, v. Dijk, Polderstraat 23/6. Op de voordracht ter benoe- mmg van een onderwijzer(es) aan school G. (Hoofd de heer M. Martens) zijn in alphabéti- sche volgorde geplaatst 1- A. M. de Bont, onderwijzer aan de R. K. Sshool voor jongens te Enschede 2. Ma. Aa. Aa. Gorbeij, onderwijzeres Vlucht oord, Uden 3. K. G. Minderhoud, onderwijzer aan de O. L. S. F. alhier. De Nederlandsche Kantoorboe- kenfabriek van 't Hoff Jongepier zond ons een keurig bewerkten weekkalender. I usschen de blaadjes van dezen kalender zijn bier en daar reclames, betrekking hebbend op het bedrijf dezer fabriek, opgenomen. Door de politie is gisterenaan- gehouden een persoon die in een cafe aan de Lange Haven een partij van ruim 100 zakken ten verkoop aanbood. 1 ot nader onderzoek is de man in bewaring gesteld. Hedenmorgen zijn in verband met deze zaak nog twee personen aangehouden. Ineen pand aan de Voorhaven te Delfshaven is nog een partijtje klinknagels opgespoord, afkomstig van den onlangs hier ter stede gepleegden diefstal. Enkele verdach ten zijn ten politiebureele in verhoor genomen. Volkszang. Men schrijft ons „Van huiten ijs, van binnen gloed Is 't 's winters in de Nederlanden." Zoo begint een bekend lied uit het Neder- landsch Volksliederenboek. Nu, van ijs en sneeuw hebben we in de laatste weken aardig ons deel gehad. En in de laatste dagen is 't voor de meeste Nederlanders een heele toer om bin nenkamers wat warmte te krijgen Maar toch is er in ieder onzer een gloed, die niet wordt uit- gebluscht. Dat bewijzen de zoo duidelijk de goed geslaag de volkszangavonden. Wie daar de prettige stemming onder het publiek heeft kunnen op merken, moet ervan overtuigd zijn, dat de groote warmte waarmee de leider zijn taak vervult, zich meedeelt aan ieder, die het genoegen heeft, onder zijn directie te zingen. Gaandeweg ont vlammen de harten en allen gevoelen zich ge drongen tot meeleven en meewerken. Aanstaande Dinsdag, 15 Januari wacht den liefhebbers weer een genotvolle avond onder leiding van den heer Oostveen, die hier reeds een goede bekende gaat worden. Al heel wat liederen uit den zangbundel zijd het vorige jaar ingestudeerd. Doch er valt nog aardig wat te doen, eer ze alle behoorlijk gekend en gezongen worden! Bij het bestuur van „Volkszang" zijn plannen in voorbereiding op de leden op den laatsten zangavond in dit sei zoen te verrassen. Daar het een verrassing blij ven moet, kan hier nog niets naders worden mee gedeeld. Maar, zuilen de gemaakte plannen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2