Burgerlijke Stand. Handelsberichten, TKUMlUaffKA Advertentiën, t t t slagen, dan moeten de zangavonden in Januari en Februari zooveel mogelijk door alle leden bezocht worden. Want de liederenbundel moet voor niemand geheimen hebben. Als allen zich daarvoor inspannen, zal de Zangavond in de maand Maart er een zijn, die den ijver en de toewijding van Oostveen's leerlingen schitte rend zal beloonen. Daarom moeten alle vrienden van „Volks zang" a.s. Dinsdag weer naar de bekende zaal in het gebouw van den R. K. Volksbond, om de nieuwe liederen te leeren en de bekende nog eens een flinke beurt te geven. Het jaar 1918 moet goed worden ingezet, want het mooie doel is de inspanning ten volle waard Hoogwater te S chiedam: Zondag 13 Januari 4 25 v.m.4.20 n.m. UIT ROTTERDAM. Agenten van de rivierpolitie alhier hebben aangehouden den tweeden stuurman Ji. D. van B., die er zijn werk van maakte zich aan boord van binnenkomende Hollandsche en Engelsche schepen te begeven, onder voorgeven te komen van de haveninspectie. Hij kwam het scheeps journaal halen, dat hem gewoonlijk medegegeven werd en dat dan ook werkelijk op het kantoor der haveninspectie bezorgd werd, doch niet voor onbevoegden er inzage van genomen hadden Men vermoedt, dat een en ander met spionnage in verband staat. Procesverbaal is opgemaakt tegen een vroe- geren directeur en een hier gevestigde Thee maatschappij, wegens het verkoopen en afle veren van ongeveer 2000 tot 3Ö00 kilogram thee en drie balen koffie, telkens in kleine hoeveel heden boven de maximumprijzen en zonder het in ontvangst nemen van bons. In een pakhuis dezer maatschappij op de Gedempte Binnenrotte is 50 kilogram thee en 120 kilogram koffie in beslag genomen. UIT DELFT. Te Delft waar men maanden achtereen straf feloos de gasrantsoeneering tot zelfs het dub bele gasverbruik kon overschrijden, gaat men thans strenger maatregelen toepassen, Vanwege gasfabriek worden degenen, die de vorige maand hun gasrantsoen belangrijk overschreden hebben, wekelijks gecontroleerd. Van een munt- gasverbruiker b.v., die zijn rantsoen tot 19 dezer reeds had verbruikt, is om die reden tot dien datum de gastoevoer afgesneden. De stoomolieslagerij van de firma Hooge- veen en Dros te Delft, welke reeds ruim een jaar geleden wegens gebrek aan grondstoffen was stopgezet is voor afbraak verkocht. UIT VLAARDINGEN. Hedennacht omstreeks 4 uur werd brand ontdekt in het houten gebouw van de N. V. „De Vulcaan" alhier. Het houten gevouw, twee jaar geleden gebouwd, was spoedig een prooi der vlammen en brandde tot den grond toe af. De oorzaak van de brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade. Ingezonden Mededeel mgon Waarom zoudt ge uw stoom- en yerfgoederen naar elders zenden, terwijl „DE PHOEMX", telef. 15, u even goed en vlug bedient 1 L i,iken. Te Westkapelle zijn de lijken aan gespoeld van twee Engelsche marinematrozen, volgens hetgeen op hun kleeren stond geDaamd Cornes en S. J. Lee Beiden hadden eenig klein geld en ieder 1 pond op zak, terwijl op het eene lijk bovendien een bos sleutels en een arm bandhorloge werd aangetroffen. De beide lijken die vermoedelijk niet lang in het water heb ben gelegen, zijn naar het lijkenhuis overgebracht Te Zoutelande dreef ook een lijk aan ver moedelijk een zeeman dit Hik was in verge vorderden staat van ontbinding. Gemengd Nieuws. Bliksemgesprekken. De Nederland- sche Vereeniging van Electro-technische Werk gevers heeft tot den Minister van Waterstaat het verzoek gericht de invoering te bevorderen van zoogenaamde bliksemgesprekken bij de Rijkstelefoon, naar aanleiding van het feit, dat intercommunale telefoongesprekken reeds sinds langen tijd bijna uitsluitend als dringende ge sprekken moeten worden gevoerd, om nog eenigs zins kans van slagen te hebben, en omdat het leggen van meer telefoonkabels, waardoor ver betering in den toestand zou kunnen worden gebracht, met het oog op den oorlogstoestand niet doenlijk is. Voor die z.g. „bliksemgesprek ken", waarvoor uit den aard der zaak een hoog tarief zou moeten worden betaald, zouden dan alle andere verbindingen, ook dringende sprekken moeten worden afgebroken. De nieuwste weelde! Een goud- en zilversmid in Den Haag ontving dezer dagen een bestelling voor gouden gordijnringen, met de mededeeling, dat in eiken ring een diamant moest worden gezet. („Vad. Meer melk. Naar men aan het Haarl. Dbld." meedeelt, zijn te Haarlem plannen in voorbereiding om de melkhoeveelheid door aan gemengd melkpoeder te vergrooten, zoodat de hoeveelheid beschikbare melk dan weder bijna normaal zou kunnen worden. Amerika en de oorlog. Baker, de secretaris van oorlog, legda voor de „War In- veitigating Commitee" uit den Senaat een ver klaring af omtrent de tosbereidselen van het Amerikaabsche leger, waarbij hij o a. zeide „Amerika heeft ia Frankrijk een leger van aan zienlijke sterkte, gereed voor den actieven dienst. De officieren en manschappen zijn speciaal ge oefend voor de moderne oorlogvoering, terwijl groote plannen zijn gemaakt voor de voorziening en de vervaardiging van nieuwe oorlogswerk tuigen. Ieder soldaat in Frankrijk is voorzien met de modernste wapens, welke ook voor hen, die in 1918 daarheen gezonden wordenbeschik baar zijn. Een leger van circa 1.300.000 man bevindt zich deels aan het front en wordt deels hier te lande of in het buitenland geoefend. Nooit is een leger van zulk een omvang zoo vlug op de been gebracht, uitgerust en geoefend. Nimmer werden zulke maatregelen getroffen voor het gemak de gezondheid en het algemeen welzijn van het leger. Het totaal aantal, dat zich alreeds in militairen dienst bevindt is an derhalf maal zoo groot als de grootste troepen macht, die door Amerika ooit werd gemobili seerd". Den arbeid van het departement van oorlog besprekende, verklaarde Baker „Op 1 April 1917 bestond het geregelde leger uit 5791 officieren en 121757 manschappen, de nationale garde in federalen dienst uit circa 3733 officieren en 76.713 manschappen, de re serve telde 4000 man, terwijl er circa 2573 re serve officieren waren. „Het geregelde leger van 31 December 1917 telt 10 250 officieren, 475.000 man. de nationale garde 16 031 officieren, 400.900 man. het nati onale legér 480.000 man, de reserve 84 575 offi cieren en 72.750 man. M. a. w. in n^g0n maanden is het aantal officieren toegenomen van 9524 tot 140.850 en de manschappen van 202.510 tot 1.428 650". De uitgaven voor het departement van oor log", ging Baker voort, „over 1918 bedragen 7527 millioen dollars, d. i. 50 maal zooveel als die in 1915, dat als een normaal jaar kan wor den beschouwd." Hiervan is een bedrag van 3200 millioen dollar bestemd voor de artillerie. „Op 1 April 1917 bestond de luchtvaartafdee- lmg uit 65 officieren en 1120 man, op 1 Jan. 1918 uit 3900 officieren en 82.120 man. Aan het slot zijner rede verklaarde Baker «Het Amerikaanscbe volk heeft er recht op te weten, hoe krachtig de legermacht en de mate- rieele macht der natie zijn georganiseerd. „Ons leger in Frankrijk onder Pershing en onze geallieerden hebben ïecht op het voordeel, dat een gevolg is van de moreele depressie hun ner vijanden, welke ontstaan moet. wanneer de Duitschers zullen beseffen, dat de Amerikaan- sche democratie noch grove fouten begaat, noch geaarzeld heeft, maar de volle macht harer man schappen en hulpmiddelen volkomen georgani seerd tegen hun militaire machina in het veld heeft gebracht." terenmiddag commissies uit de delegaties van Duitschland, Oosten-rijkHongarije en Rusland bijeengekomen. Men kwam overeen dat er, overeenkomstig het voorstel der Russische delegatie van den 27sten November 1917, een commissie zou wor den gevormd om te beraadslagen over de poli tieke en territoriale kwesties. Tegelijkertijd zul len er voorloopige besprekingen worden gehou den door deskundigen uit de onderscheiden commissies over de regeling van economische en rechtskundige kwesties. Voorst werd over eengekomen, dat voornoemde commissie haar beraadslaging den 11 den, en wel des ochtends om 10 uur zou beginnen. Van de zijde van Duitschland en Oostenrijk- Hongarije zijn in Commissie benoemd de voor zitters van de beide delegaties, onderscheide- lijk een diplomatiek en een militair toegevoegde en twee secretarissen. De Russische delegatie hield zich nog haar besluit over het aantal leden, dat zij in de commissie zou benoemen, voor. De commissie is inderdaad vanochtend om 10 uur bijeengekomen en heeft tot 1 uur verga derd. De tweede vergadering begint Vanmiddag halfzes. ST. PETERSBURG, 12 Januari. De volks- oommississarissen hebben een besluit afgekon- pigd tot naasting van de Poetilof fabrieken alhier, „uithoofde van de daarop drukkende schuld" en van de automobielfabriek der Internationale Slaapwagens maatschappij, „uithoofde van de weigering der directie om haar bedrijf voort te zetten". De Oekrainsche troepen hebben Batsmatsj in het gouvernement Tsjernigof na een hevig ge vecht bezet. LONDEN, 11 Januari. De raad van de admi raliteit is nu hervormd. De nieuwe leden zijn 3chout-bij-nacht Sydney Fremantle, schout-bij - nacht George Hope en Arthur Pease, commis saris van den Noordooster spoorweg. Henry Oliver en Godfrey Pain treden af. Archibald Hurd zegt in de „Daily Telegraph", dat de bekendmaking van de nieuwe namen van de leden fan de admiraliteit de vrees zal wegnemen, dat men een gewelddadigde veran dering in de hoofdlijnen van de vlootpolitiek wil brengen. ST. PETERSBURG, 12 Jan. De Constitu ante zal 21 Januari te ST. Petersburg bijeenko men. WASHINGTON, 12 Jan. De Zwitsersche gezant heeft een regeling getroffen met het Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, waarbij Zwitsersche burgers, niet in het leger van de Vereen. Staten behoeven te dienen, indien zij protesteeren door hun diplomatieken vertegen woordiger. Dit geldt ook voor hen, die reeds in dienst getreden zijn. Het departement van Buitenlandsche Zaken voegt hieraan toe, dat deze regeling van toepas sing zal zijn op alle neutralen. PARIJS, 12 Jan. In antwoord op de inter pellaties over de diplomatieke leiding vanjden oorlog, verklaarde Pichon in de Kamer o.m. dat het weigeren der passen aan de Fransche socialisten om zich in verbinding te stellen met de Russische, geen brute weigering was, doch een weigering, in verband met de duistere toestanden in Rusland. De Russische regee ring is door geen enkele regeering der Entente erkend. Geboren: 10 Jan. Maria Margaretha, d. v. C. C. van der Kling en C. A. M. Dalmeijer, Oosterstraat. 11 Johanna Egbertha Maria, d. v. J. van Noort en A. M. de Vries, Rotter- damsche dijk. - Pieter Jacobus, z. v. J. Klaasse en J. M H. Gudde, Roosbeek Overleden: 9 Jan. Maria Zwijnenburg, oud 81 j. en 4 mnd weduwe' van Johannes van Dam. Lange Nieuwstraat. 10 Cornelis van Haaften, uud 89 j en 4 mnd., Hoogstraat. - Catharina Meeuwissen, oud 74 j. en 6 mnd., echtgenoot van Petrus Hendriks, Noordmolen- straat. Spoeling. SCHIEDAM, 12 Jan. Noteering op heden f 3.40. Zeillogger beschoten. Meu meldt uit IJmuiden, dd. 11 Jan. De zeillogger „Zijtje" IJM 301 rapporteert bij aankomst te IJmuiden in de vrije vaargeul by nacht en slecht weer viermaal te zijn beschoten door een vermoedelijk Duitschen torpedojager met twee schoorsteenen. Een der granaten giDg rakelings langs den boeg van het schip. De logger zette alle zeilen bij en keerde terstond naar IJmuiden terug. Zijn kostbaas bestolen. Van Texel is gevankelijk weggebracht de kustwacht-korporaal W., te IJmuiden thuisbehoorende, beschuldigd van f 1100 van zijn kostbaas weggenomen te hebben. Men deelt mede, ■opgemaakt was. dat het geld grootendeels Rechtzaken. Stopgezet. Men meldt ons uit Terneuzen De stijfseltabriek „Zeelandia te Sas van Gent is wegens kolengebrek stopgezet. Diefstallen. Na gebleken is, heeft de 14 jarige jongen, de z.g. jongen met de „cape' die te Amsterdam gedurende 2 jaar belangrijke winkeldiefstallen pleegde, ook te Haarlem zijn bedrijf uitgeoefend. Zoo is uitgekomen, dat hij uit een schoenmakerswinkel m de Barteljoris- straat te Haarlem een geldkistje met f 1100 heeft ontvreemd. Voor de rechtbank te Winschoten heeft gis teren terecht gestaan R. B., notaris te Stads kanaal, die onjuist als zijn inkomen over 1915 had opgegeven f5425, terwijl hij wist, dat dit meer dan f 10.000 had bedragen en eveneens onvolledige aangifte had gedaan voor de oor logswinstbelasting, daar hij f 5500als inkomen voor 1915 had opgegeven, terwijl hij wist, dat het meer dan f 10.000 had bedragen. De eisch was voor het eerste feit f 2000 boete, ,subs. 50 dagen hechtenis en voor het tweede 2 maanden gevangenisstraf. BREST-LITOFSK, 11 Januari. In den geest van het besluit in de volledige zitting zijn gis^ Een groot schandaal.; Mijnheer de Redacteur, Dat hier ter stede reeds lang geruchten de ronde doen over allerzonderlingste verhoudingen tusschen sommige gemeente-ambtenaren en de directie der (voormalige) Polentehuizen is over bekend. Ook is bekend dat hierdoor allertreurigste mis standen zijn ontstaan. Héden-ochtend omstreeks 9£ uur de St. Lidui- duinastraat passeerend, zag ik dat bij een bewo ner dier straat (een bovenhuis) niet minder dan twaalf zakken kolen werden binnengedragen. Op mijn vraag wie daar woonde, vernam ik dat een bekend exploitant van tehuizen daar woonde. Commentaar overbodig! Nu wensch ik, mijnheer de Redacteur, door middel van uw geacht blad slechts deze vraag' te doen: Is het niet meer dan schandelijk, dat, ter wijl meerdere ingezetenen, wegens totaal gebrek aan brandstoffen, koude lijden en zelfs geen turf noch gruis, die toegezegd waren, hebben bekomen, het Brandstoffen-bureau de menschen met een kluitje in het riet stuurt? U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, B. Mijnheer de Redacteur Door bemiddeling van Uw geëerd blad zon ik wel eens in 't publiek willen vragen, of het wel goed gaat met de kolendistri butie hier. Gisteravond thuis komend', werd mij de vrien delijke boodschap van mijn fij ngoedstrijkster over gebracht, dat ik Zaterdag nket op strijkgoed be hoefde te rekenen, want or kon niet gestreken worden wegens kolengebrekMaar toevallig zag ik gistermiddag aan een fabriek alhier circa 50 zakken steenkolen brenge n, terwijl er nog een aardig hoopje in voorraad was en die fabriek maar weinig kolen gebruikt. Had hier niet een botere verdeeling kunnen toegepast worden en niet. alles op één hoop Het kan toch niet zijn dat de directeur van die fabriek door zijn officieele positie een schree'fje voor heeft In eik geval, ongelijke verdeeiiug is er en dit is toch niet goed 1 H oogachtend, Schiedam, 12 Jan. '18. Y. Z. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na kort stondige ziekte, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, de Hoog- Eerw. Heer ïïenricus Joannes Antonius Coppens, Deken en Pastoor te Schie dam, in den ouderdom van ruim 62 jaren. Namens de familie, A. G. VAN DEN BERG, Past Exec. A. J. M. HOOGEVEEN, Deservitor. Schiedam, 11 Januari 1918. De Plechtige Metten zullen gezongen worden op Maan dag 14 Januari, 's avonds ten 7 ure, de Lauden Dins dag 9i/j ure, waarna de plechtige uitvaart en be grafenis. Heden overleed, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze bemin de Pastoor, de Hoogeer waarde Heer Renricus Joannes Antonius C<»p pens, in den ouderdom van 62 jaren. H. B J. WARNINK A. J. M. HOOGEVEEN, Deservitor. L. Ph. J. PAULUSSEN, Kapelaan. N. L. A. AMMERLAAN, Kapelaan. Schiedam, 11 Januari 1918. Heden overleed, tot ons diep leedwezen, voorzien van de HH. Sacrameriten der Stervenden, onze hoogge achte Voorzitter, de Hoog- eerw. Heer lienricus Joannes Antonius Coppens. Het Kerkbestuur van de Parochie van O L Vr. Visitatie: A.T.A. ZOETMULDER. H. B. E BLAISSE. J. T BERTELS. W. BEUKERS A.J.zn. Schiedam. 11 Januari 1918. 215 22 Heden overleed, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervendenonze geliefde Dochter en Zuster, Ester Marie Ham, in den ouderdom van 17 jaren. Uit aller naam, J HAM, C. HAM- van Hemert. Schiedam, 11 Januari 1918. Lange Achterweg 6 217 15 Allen, hebben die iets te vorderen van of verschuldigd i.e. A. J.VAN zijn aan wijlen mej >ER SCHALK worden verzocht hiervan vóór 20 Januari a s. opgaaf of betaling doen aan den heer J- DER SCHALK. te VAN 226 9 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken - ook al worden z« ni*t geplaatst wordt de kopy n i et terugge g e v en.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3