Binnenland. Staten-üeneraai. tweede hamer. teruggekeerd. Een gelijke patrouillebedrijvig heid valt te melden in het kustvak, waar ons geschutvuur vijandelijke afdeelingen heeft ver spreid bij Mezeira (10 1/2 mijl te noosten van Jaffa) en waarontmoetingen hebben plaatsge had noordelijk van Arsoet (10 1/2 mijl benoor den Jaffa). Te Bethlehem heeft het op 7 Januari gesneeuwd Het Turksche Milli-agentschap meldt Behalve krachtiger geschutvuur in het kust gebied, heeft er weinig bedrijvigheid plaats gehad. UIT RUSLAND. De „Daily News" vernam Zondag uit St. Pe tersburg Over vijf dagen komt de constitueerende ver gadering bijeen. Het lijkt nu waarschijnlijk dat er een meerderheid tegen de Bolzjewiki is. Zij zal trachten de bolzjewiki te vervangen door het een of andere noodzakelijk zwakker bewind, dat een program zal hebben om door druk op de geallieerden vrede te krijgen. Die regeering zou voor de Duitsche generaals een veel minder gevaarlijke tegenstander zijn dan Trotzky. Er worden pogingen gedaan om straatbetoogingen ten gunste van de anti-bolzjewikische meer derheid te houden, en als die pogingen slagen, zal het gevolg ervan anarchie zijn. De bolzjewiki bereiden er zich op voor tegen de constitueerende vergadering oppositie te voeren door bijeenroe ping van een nieuw congres van sowiets. in dien dat gelukt zal de bolzjewikische regeering aanblijven en de houding van de bolzjewiki tegenover de Duitsche regeering onveranderd blijven. Dit kan echter niet voortduren, want vroeg of laat zullen de bolzjewiki het veld rui men en de Duitschers zich weer laten gelden. De eenige manier om dat laatste gevaar af te wenden zou voor de geallieerden geweest zijn dat zij de Russische beginselen voor de onderhande- lingeb hadden aanvaard. Trotzky heeft alleen meer open verdeeldheid in Duitschland gescha pen dan eenig ander diplomaat in den oorlog. Nu hij het pleit alleen heeft moeten uitvechten en daardoor in het nadeel verkeert, is hij geko men aan den rand van een afzonderlijken vrede, dien de Duitsche socialisten vreezen en de Duit sche annexionisten wenschen. Elij heelt ge noeg gedaan, om aan te toonen, wat bereikt had kunnen worden door een gezamenlijke actie, De eerste werkelijke hulp is hem in zijn strijd verleend door Wilson's rede in het Congres. ROEMENIE. Reuter verneemt, dat een officieel Britsch telegram uit St. Petersburg meldt, dat het amb tenaarskorps van het Roemeensche gezant schap in hechtenis is genomen en in Peter en Paulsvesting opgesloten. SPANJE. Reuter seint uit Madrid dd. 14 Januari De berichten uit de meeste Spaansche pro vincies stemmen er in overeen, dat de duurte die op sommige plaatsen onrustbarend is de voor naamste aanleiding tot de ongeregeldheden was. Telegrammen uit Santander, Malaga, Va lencia en Barcelona maken melding van demon straties der vrouwen. Te Barceloma heeft gisterenavond een ern stig incident plaats gehad. Er werd een dertig tal vrouwen gewond door het instorten van de trap van het stadhuis, waar zij waren binnen gedrongen. De politie had de menigte niet kunnen verstrooien, zoodat het den geheelen dag rumoe rig was gebleven. Men vreest voor nieuwe onge regeldheden. Te Santander hebben botsingen plaats gehad tusschen vrouwen en politie. Te Malaga namen duizenden vrouwen aan de betoogingen deel. Te Lagata zijn eenige woonhuizen en gemeente- bureaux beschadigd, terwijl alle cafe's, club gebouwen, particuliere woningen enz. gesloten* zijn de deuren heeft men krachtig versperd. De bladen schrijven lange artikelen over de duurte der levensbenoodigdheden en dringen aan op krachtig ingrijpen door de regeering. ALLERLEI NiËüWS. Een Havas-bericht uit Bogota meldt, dat er groote stakingen uitgebroken zijn te Cartha- gena, Barranguilla en Santa Marie. De regeering heeft verschillende districten aan de Atlanti sche kust in staat van beleg verklaard. In Duitschland moeten alle granen voor 20 dezer gedorscht en aan gemeentebesturen afgeleverd zijn. Wat op dien datum niet inge leverd is, wordt tegen verminderde prijzen ont eigend. Gister is een petitie aan den burgemeester van Johannesburg aangeboden, waarin verzocht wordt de Duitsche kolonies terug te geven. Het publiek heeft in verband hiermede op 12 Jan. een meeting gehouden. De petitie telt 5000 handteekeningen, die in twee en een halve dag verzameld zijn. De Christ. Hist. Unie. De Chrostelijk-IIistorische Unie houd een alge- meene vergadering, ter voorbereiding van de aanstaande verkiezingen, te Utrecht op 14 Fe bruari. heeft tot lid van de commissie voor de scheep vaart, in de plaats van den heer A. Gips, direc teur HollaiuLAmerika-lijn, die wegens vertrek naar Amerika ontslag heeft genomen, benoemd den heer J. Rijpperda Wierdsma, directeur der zelfde maatschappij. Berichten over sluiting van de grens. Vrijdag hebben we een berichtje van de ,National-Zeitung" gepubliceerd, volgens het welk de Nederlandsch-Durtsche en de Zwit- sersch-Duitsche grens zouden worden gesloten vermoedelijk voor den tijd van twee maanden. Wij lezen nu in de ..Times" een bericht uit Bern, dd. 10 Januari, waarin wordt meegedeeld, dat bovengenoemde grenzen op zijn minst voor een maand zullen worden gesloten, evenwel niet voor het goederenverkeer, maar alleen voor reizigers. Niemand zal de grens mogen over schrijden, ook neutrale reizigers niet. (N.R.Gt.) Inpoldering van Marken. Door den Raad der gemeente Marken is aan de Tweede Kamer een adres gezonden waarin wordt verzocht het wel daarheen te willen lei den, dat ten spoedigste de insluiting van het eiland Marken bij het vasteland moge plaats vinden door het aanbrengen van een goeden dijk. De bevolking aldus het adres is de over- stroomingen en de daaraan verbonden gevaren moede, en verkeert steeds in de grootste span ning wegens het gebleken levensgevaar. Van de verhooging van den omringdijk wordt niets meer verwacht, terwijl naar het oordeel van den Raad alleen insluiting bij het vasteland door een goede omdijking het eilamd naar menschelijk vermogen zal kunnen bevrijden van den on- houdbaren toestand, waarin het verkeert. Vermeldenswaard is nog, dat het besluit om dit request te verzenden, werd genomen in eene onvoltallige zitting van den Raad, maar de be sluiten toch van kracht zijn, omdat de Raad voor de derde maal bijeen was geroepen, nadat het meerendeel der raadsleden had geweigerd, met dezen burgemeester nog langer te verga deren. De verhouding tusschen den burgemeester en de Marker bevolking,r echts zoowel als links, zonder onderscheid, die reeds lang gespannen was, is op het oogenblik bijna onhoudbaar. Onze strafrechtspleging. Het „Weekblad van het Recht" deelt mede, dat het aantal strafvonnissen, gewezen door de rechtbank te Arnhem in het jaar 1917 bedroeg 9081 tegenover 738 in 1913. Soortgelijke cijfers bereiken de redactie van andere rechtbanken, o. a. van die te Roermond. Treurige cijfers, „zegt zij", wijzende op diep treurige toestanden. Treurige cijfers ook, omdat het voor de rechtbanken wel onmogelijk moet zijn bij eene zoodanige toeneming van het werk bij de beoordeeling de zaken, vooral bij de straf toemeting, aan de eischen eener behoorlijke rechtspleging te voldoen. Wat zij er nog van terecht brengen, verdient bewondering." Peulvruchten. Het bureau voor mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt Ten onrechte schijnt men in de meening te verkeeren, dat de vermindering van het rant soen peulvruchten tot 0.5 K.G. per hoofd per 4 weken van blijvenden aard zal zijn. Dit is niet zoo.vermindering is-alleen bepaald voor het tijdvak van 128 Januari. Zij was noodig om den achterstand te kunnen inhalen in de aflevering van peulvruchten aan de gemeenten welke achterstand ontstaan was door de moei lijkheden bij het dorschen ondervonden,als gevolg van gebrek aan stookmateriaal voor de dorsch- machines en het dichtvriezen van de vaart in sommige deelen des lands. Het is echter niet de bedoeling, het rantsoen te laten op de thans tijdelijke verminderde hoe veelheid. Deze tijdelijke vermindering komt overigens uit den aard der zaak ten goede aan de reserve van peulvruchten. Overigens moge bedacht worden, dat de uit voering van de distributie een zaak der gemeen ten is, zoodat het kan voorkomen, dat voldoende hoeveelheden van een bepaald artikel in een gemeente aanwezig zijn, maar de gemeentelijke distributie redenen meent te hebben Ifc ze nog niet'ter beschikking van haar ingezetenen te stellen. Ook met de peulvruchten is dit hier en daar het geval geweest en komt het wellicht nog voor. Oeconomische besprekingen. Na de besprekingen, welke jhr. mr. Snouck Hurgronje en de heeren Valstar en Broekeinu, die hem bij de onderhandelingen te Londen als adviseurs hebben bijgestaan, gisteren met den minister van buitenlandsche zaken hebben ge houden, hebben er gisterenmiddag in het depar tement van buitenlandsche zaken besprekingen plaats gehad tusschen voornoemde heeren en vertegenwoordigers van enkele departementen en lichamen, welker werkkring ligt op het ter reinvan de te Londen gevoerde besprekingen. Bij de besprekingen was ook tegenwoor dig mr. Aug. Philips, de heden"maar zijn post vertrekkende Nederlandsche gezant te Wash ington. cokes te verstrekken, een belangrijk gedeelte van die groente onmiddellijk kunnen drogen. Maximumprijs voor caeao. De minister van Landbouw enz. heeft onder intrekking van het ter zake bepaalde bij zijne beschikking van 22 December 1917, vastgesteld een maximum groothandelprijs voor cacao in origineele verpakking van den fabrikant van f 3.35 per K.G. „Nieuw-Amsterdam. Het stoomschip „Nieuw-Amsterdam" van de Holland-Amerikalijn is vannacht wegens de slechte weersgesteldheid nieL vertrokken. Het vertrek van het schip is nu overgelaten aan het oordeel van den gezagvoerder. De „Zeeland" en de „Drente", sleepbooten van het bureau Wijsmuller, zullen de „Nieuw- Amsterdam" tot Doggersbank begeleiden. De „Nieuw-Amsterdam", heeft 625 le klasse passagiers, 610 2e klasse en 265 3e klasse passa giers aan boord. Aan boord zijn o.m. de paters Aug. ten Brink, Vincent Smit, Verwilst, Reisch, Zoetmulder, Kusters, De Bruin, Sassen, Bernsen en Herkes, allen Dominicanen, die naar hun missies in Curacao, Puerto Rico, Californie en Trinidad reizen. Nog een elfde missionaris, pater v. d. Elzen, is ook aan boord, maar deze keert alleen per West-Indische mailboot naar zijn standplaats op Curacao terug. De „Batavier VI". Te Vlissingen is aangekomen de sleepboot Louwerzee, die uitgevaren is om de de te Zee- brugge vastgehouden Batavier VI van de Duit schers over te nemen.. Het s.s. „Atlas" getorpedeerd. Reuter seint uit Las Palmas Het Nederlandsche stoomschip „Atlas" is 25 mijlen van het eiland Fuerteventura getorpe deerd. De bemanning, bestaande uit 29 perso nen, is gered. De „Atlas" behoort aan de Kon. Ned. Stoom boot-Maatschappij te Amsterdam, werd gebouwd in 1906 en mat 1813 brute reg. ton. Men meldt van andere zijde, dat het s.s. „At las" van de Kon. Ned. Stoomb. Mij., in de buurt van de Canarische Eilanden door een Duitsche duikboot in den grond is geboord. De uit 28 man bestaande bemanning 's gered Het schip was op weg naar Rotterdam met een lading grondnoten. Kanalisatie van Westerwolde. In 1917 naderde de kanalisatie van Wester- wolde (Gr.) haar voltooiing. Nog 450 M. ka naal moet worden gegraven en de laatste sluis, die te Terapel, ligt voor beproeving gereed. Na de graving van het laatste gedeelte kanaal kan de scheepvaart in het voorjaar van 1918 over de volle lengte van het Ruiten A.-kanaal plaats he hebben. De scheepvaart ontwikkelde zich regel matig. In de jaren 1913 tot en met 1917 pas seerden de Vriescheloostershys achtereenvolgens 1819, 2863, 2963 3678 en 4262 schepen. Het vereenigd Kanaal en het Mussel A-kanaal zijn over de volle lengte in gebruik, het Ruiten A-kanaal van het Noorden af tot de Zuidveld- sluis bij Sellingen en van het Zuiden af tot aan de Terapelersluis bij Terapel. De Vlachtwedder-, de Bourtanger- en de Wol- linghuizersluis kwamen gereed, evenals het Rui ten A-kanaal tusschen het Moddermansdiep en de Zuidveldsluis, behoudens kleine onderdeden Ook het Ruiten A-kanaal tusschen het Mod dermansdiep en de Zuidveldsluis kwam bijna gereed. De bovenmond van het Ruiten A-kanaal kon nog niet worden opgeleverd. De Jipsinghuizer-, de Sellinger- en de Zuid veldsluis konden worden beproefd en goedge keurd, wat betreft de waterafsluiting. De verruiming van brug en kanaal te Nieu- weschans kwam gereed. Voor de brug werd be taald f 15208.80, voor het baggerwerk f 4542.50. In den loop van 1918 zal de geheele kanalisatie gereed komen. De Nederlansdehe koopvaardijvloot. Op 31 Dec. 1916 telde de Nederlandsche koop vaardijvloot 786 schepen met een netto-inhoud van 2.152.681.49 M3. Verongelukt, gesloopt enz. in 1917 98 schepen met een netto-inhoud van 175.581.70 M3. In 1917 voor de eerste maal zeebrieven ont vangen 112 met 149.105.40 M3. Stand op 31 Dec. 1917 800 met 2.126.718.81 kub. M. De onderwijzerssalarissen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen de Memo rie van Anrwoord van minister Cort van der Linden in zake het wetsontwerp tot verhooging van onderwij zefswedden. Uit deze memorie blijkt, dat de minister zijn wetsontwerp, dat een verhooging van f 100 tot f 200 gaf aan onderwijzers met minimum salaris eenigszins heeft gewijzigd. De regeling té uitgebreid in dezen zin, dat ook de oudere onderwijzers, die reeds eenigszins boven het minimum-salaris zijn uitgekomen, thans eenige verhooging zullen ontvangen. De verhooging bedraagt thans voor hoofden van scholen van f 150 tot f 350 en voor onderwijzers van bijstand van f 100 tot f 375. Deze cijfers zijn maximaal. Zij zullen alleen ten volle wor den uitgekeerd, wanneer de betrokken onder wijzer nog op zijn minimum-salaris staat. Is hij reeds boven dat minimum uit, dan wordt het bedrag, dat hij er boven is, van de verhoo ging afgetrokken. De verhooging houdt voorts verband met het aantal dienstjaren. Door deze verhooging zal het wetsontwerp 1/12 millioen gulden meer kosten, dus in totaal 3 millioen gulden, dat is evenveel als het ont- werp-Marchant zou hebben gekost, wanneer de Koningin het had bekrachtigd. Met dit bedrag is, zoo verzekerde de minis ter, thans de uiterste grens bereikt. Pogingen, om nog verder te gaan, zal hij moeten afwijzen. De minister deelt mede, dat van het oorspron kelijk wetsontwerp niet slecht een ton (zooals op de vergadering van den Bond van Onderwij zers werd medegedeeld), maar 6 ton ten goede zou zijn gekomen aan het Openbaar Onderwijs. De coalitie. Het hoofdbestuur van de Christelijk-Histo- rische Unie deelt in de „Ned." mede, van oordeel te zijn, dat de vroegere stembus-coalitie met de R. Kath. en de Antirev. met de nieuwe kieswet onvereenigbaar is. Het is niet voornemens aan die algemeene vergadering eenig voorstel te doen tot voortzet ting van een vroeger bestaan hebbende stem bus-coalitie, of het aangaan van een nieuwe. Bakkers. De verschillende Nederlandsche Bakkers-bon den hebben besloten op Dinsdag 29 dezer te Amsterdam in de groote concertzaal van het feestgebouw Bellevue, een groote algemeene ver gadering der Nederlandsche Bakkerijen te beleg- beleggen. Daar zal besprokem worden de on houdbare toestand, waarin het bakkersbedrijf is geraakt en zullen vervolgens de middelen worden overwogen langs wettigen weg verbete- tering te brengen. Als sprekers zullen optreden mr. H" Blaupot ten Cate te 's-Gravenhage, secretaris van de Ned, Vereen, van Werkgevers in het Bakkers bedrijf C. J. Bokhorst, te Amsterdam, secre taris van den Ned. Bakkersbond L. Gantvoort te Deventer, voorzitter van de Overijselsche en Geldersche Bakkersvereeniging Jac. Speeken brink te Bergen op Zoom, voorzitter van den R.-K. Bakkersbond en Y. Wartena te Bolsward. Zitting van Dinsdag 15 Januari. Na een regeling van werkzaamheden wordt aan de orde gesield het onteigemngsontwerp, "noodig om den verkeersweg bij de Gevangen poort te 's Gravenhage te verbreeden en die verbreeding door te trekken tot den Langen Vijverberg. De heer B e u m e r (A. R heeft aesthetische bezwaren tegen den dam in den Hofvijver. Een breede weg ter plaatse is ook in strijd met het historisch karakter van de Gevangenpoort. De heer v. d. Velde (A.-R.) sluit zich ^aar- bij aan, maar keurt het plan ook op financieel# gronden af. De heer Al hard a (S.D.A.P.) bepleit de ont eigening. Na eenig debat wordt het ontwerp aangeno men met 47 tegen 16 stemmen. Zonder beraadslaging of stemming worden aangenomen de begrootingen voor de Lands drukkerij en het Bouwfonds voor Binnenland- sche Zaken. Aan de orde is vervolgens de Begrooting van Binnenland sche Zaken. De heer v. d, Molen (A.-Rdringt aan op wettelijke maatregelen tegen het bioscoopgevaar, nu de gemeentelijke verordeningen door arrest den Iloogen Raad buiten werking zijn gesteld. Het is de plicht van de regeering om in bij zondere mate baar aandacht aan dit kwaad, aan deze moreele infectie der jeugd, te wijden. Laat de minister een commissie benoemen, die dit vraagstuk in uitgebreiden zin zal onderzoeken. Een commissie te Rotterdam, door spr. geïnstalleerd, beeft reeds een prachtig rappoit uitgebracht. Maar de door spr. gewenschte commissie behoort de zaak niet alleen paedagogisch maar ook uit politioneel en justieel oogpunt na te gaan. De heer F 1 e s k e n s (R. Ksluit zich by het betoog van den vorigen spreker aan. Spieker houdt een uitvoerig betoog over den finantieelen nood der gemeenten in de tegen woordige tijdsomstandigheden. De heer v. Beerensteyn (V. D.) sluit zich aan bij den wensch naar herziening der burge meesterssalarissen In Noord-Holland zijn zij grooter dan in Zuid Holland. Spr. dringt aan op maatregelen om meer uniformiteit ten deze te verkrijgen De heer Kleerekooper (S. D.) bespreekt de rede van den heer v. d. Molen over het bioscoop-gevaar. Spt. erkent dat de bioscoop vooral in de groote steden veel onheil sticht. Spreker vestigt vervolgens de aandacat op verkeerde burgemeestersbenoemingen. Niet op lortuin en geboorte, maar op bekwaam heid en toewijding moet worden gelet. Het burgemeestersambt is geen ornament. De heer Schap er (S D.) sluit zich bij dit betoog aan. Spreker oefent critiek op het be leid van den burgemeester vau Giesendam, die de distributie daar ter plaats# verkeerd heeft doen loopen. De heer D e K a n t e r (U.L.) Dordrecht, vraagt, naar welke regelen aan de gemeenten aandeel in de oorlogswinstbelasting zal worden gegeven. Hij verlangt te dien aanzien meer klaarheid. De teestand is in verschillende gemeenten uiterst zorgelijk. De gemeenten hebben vaak haar re serves van de bedrijven aanspreken. Hoever zal nog gegaan moeten worden, voordat de mi nister meent, dai de helpende hand zal kunnen worden toegestoken Zullen de kosten, die de üiatributiewet medebrengt, bij de beantwoording der vraag, of de gemeenten aandeel in de oor logswinstbelasting zullen krijgen, niet in aan merking komen Ook de heer Ter Laan (S.D.) bespreekt den nood der gemeenten. Hij wjjst er op dat in Zaandam geen havengeld werdt ontvangen. De heer de Sa v or n in Loh man (C. U.) behandelt het bioscoop gevaar Spreker meent dat waar het geldt behoud der openbare orde de overheid wel degelijk preventief mag optreden. Minister Cort v. d Linden beantwoordt de velschillende sprekers. De minister acht een rijkskeuring nog niet wenschelfjk. Het gemeen tebestuur moet in deze zaak regelend optreden. Turf. Het bestuur der gewestelijke federatie der S. D. A. P. zal de aandacht van den minister- vestigen op het feit, dat uit turfschepen veel minder turf wordt gelost dan de vrachtbrieven aangeven. De N. O. T, De uitvoerende commissie van de N. O. T. Drogen van groenten. De naaml. venn. Kennemer Groentendrogerij, te Santpoort, heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden inzake het geschil tusschen den minister van landbouw en de groentendrogerij. Adr. schrijft, dat er groente is, waarvan het landsbelang onmiddellijke droging eischt en dat er groentendrogerij en zijn, die, zonder dat het noodig is haar thans reeds steenkolen of giet-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2