Crisismaatregelen. (jemengd Nieuws. Ingezonden Mededeelingen, Ingezonden. Burgerlijke .Stand* Handelsberichten. Rechtzaken. Doet art. 135 Gemeentewet door het arrest van den Hoogen Raad, niet voldoende middelen aan de gemeente aan de hand. dan zal spr. wijziging der Gemeentewet moeten overwegen. De grens tusschen het al dan niet geoorloofde is inderdaad afhankelijk van subjectief inzicht, maar spr. gelooft dat veoral op kinderen en jeugdige personen de bioscoop een verbazend suggestieve werking heeft- De suggestie van hei handelend voor zich zien van bepaalde diDgen, is veel grooter, dan van het lezen van een boek Men gaat dus niet te ver, als men zegt, dat van sommige bioscoopvoorstellingen een verderfelijke invloed uitgaat. Voorkoming van dit kwaad hangt echter meer af van den geestestoestand van het volk en vooral van de ouders, dan van de overheid. Het geldt hier niet alleen preventie van misdrijf, want de mo reele invloed van de bioscoopvertooningen is ook zeer groot. Maar de groote moeilijkheid is waar is de grens tussehen het al dan niet ge oorloofde 7 Deze zaak hoort dus in de eerste plaats bij de gemeentebesturen thuis Spreker verdedigt vervolgens de burgemeester benoemingen. Wat den nood der gemeenten betreft, nog dit jaar zal een wetsontwerp tot verlichting van de financieels zorgen worden ingediend. Het ligt niet in spr's voornemen, schorsing van het" kiesrecht voor de militairen voor te stellen. In overleg met den minister van oorlog zal daaromtrent een regeling worden getroffen. Na de replieken wordt de vergadering ver daagd tot hedenmiddag Hadden wij ons voorgesteld de verstrekte voeding in daarvoor on te richten lokalen of desnoods in het schoolgebouw te doen nuttigen, de omstandigheid dat buiten de gewone distri butie geen levensmiddelen te verkrijgen zijn, noopt ons voor de kinderen een bonstelsel in te voeren waarop voor hen aan de Centrale Keu ken eten kan verkregen worden doch tegen uit reiking van een bon aan het gezin afgegeven. Waar de ijzeren noodzakelijkheid ons in die richting dringt, en wij geen middel kennen om aan die drang te ontkomen, achten wij alle dis cussie over de wijze van verstrekking uitge sloten. Wij verwachten dat pl.min. 2000 kinderen van de gelegenheid om voedsel te verkrijgen, gebruik zullen maken, waarvoor wij uittrekken f 20.000 aan kleeding ramen wij f 4500.terwijl aan alg. onkosten zal gevorderd worden f 500. zoodat wij verzoeken een verhoogd crediet toe te staan tot f25.000. Hïïk!''- U-A ^westelijk fêïfcöfc Levensmiddelen. - In de week van 14 Januari—19 Januari is verkrijgbaar op bon 153 1 ons erwten per persoon, li cent per pond op bon 154 ons gort per persoon, 13 cent per pond. Gort alleen op Vrijdag en Zaterdag. Yet. is niet voorradig maar wordt zoo moge lijk in de tweede helft der week nog verkrijg baar gesteld. Woensdags worden deze Regeeringsartikelen niet verkocht. Aardappelen. - In de week van 14 Jan. tot 19 Jan. verkrijgbaar op bon 155, 156, 157, 158 en 159 per persoon 1 kilo. Prijs cent p. kilo. Dinsdag is bon 155 geldig, Woensdag 156 en zoo vervolgens. Broodkaart. De broodkaart van het 38ste tijdvak loopt van 12 Januari tot en met 22 Januari. Voor kinderen beneden 1 jaar worden aan- vullingswittebroodkaarten verstrekt. Thee en koffie. Van 16 tot 31 Januari is op bon 13 een half ons thee en op bon 14 een ons koffie verkrijgbaar. Centrale Keuken. lederen dag, be-, halve Zondags, is tusschen 11 en li warm eten te bekomen k 12 ct. per portie, aan de spijs kokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwarsstraat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven Op deze bons wordt het eten k 11 cent per portie verstrekt. Duurtetoeslagregeling. In verband met de beslissing in de vorige Raadszitting genomen met betrekking tot de duurtetoeslagregeling en de toezegging daarop door B. en W. gedaan, bieden zij den Gemeen teraad thans een nieuw ontwerp-besluit tot het verleenen van een toeslag aan. Hierbij zijn zij uitgegaan van het beginsel dat de kindertoeslag wordt gegeven aan allen, wier inkomsten minder bedragen dan f22.— per week, resp. f1144. per jaar. Voor hen, die niet in vollen dienst der Ge meente zijn, zullen als inkomsten ook gelden» wat zij met andere werkzaamheden verdienen, terwijl de toeslag voor kinderen voor heil op de helft wordt gesteld. Waar dusdanige uitbreiding werd gegeven hebben B. en W. geen uitzondering meenen te moeten maken voor de heofden en onderwij zeis bij het Lager onderwijs. Alleen willen zij de duurtetoeslag van het Rijk in mindering brengen, niet alleen voor het per soneel bij het Lager Onderwijs, maar ook voor anderen, als b.v. de leeraren van den talencursus. B. en W. willen als bij vorige regelingenook nu ruimte laten om in de praktijk 'sRaads be slissing zoo toe te passen, als naar hun meening de billijkheid vordert. Kindervoeding en -kleeding. zake de Kindervoeding en -kleeding schrijven B. en W. aan den Gemeenteraad „Bij besluit van 26 Oct. j.l. werd een crediet verleend van f4000.—, voor kosten wegens rechtstreeksch verstrekken van schoolvoeding en -kleeding aan kinderen van alle openbare en bijzondere scholen die daarvoor op grond van de Leerplichtwet in aanmerking behooren te komen. Van dit besluit dat eerst 3 December d.a.v werd goedgekeurd, hebben wij geen gebruik kunnen maken, ïk Inmiddels werd de zaak voor 1918 voorbereid. I; Een commissie, die gekozen is uit personen van verschillende richting, zijn wij dank schul dig voor de wijze waarop zij ons heeft bijgestaan en nog bijstaat bij de beoordeeling van de aan vragen die zijn ingekomen. Ui"t een bakkerswinkel in de Boter- straat is gisteren een brood ontvreemd door een man, die den winkel zonder te betalen verliet. Uit bakkerswagens zijn gisteren verschillende brooden weggenomen door jongens. Een der jeugdige dieven is gisterenavond aangehouden. Hij was nog in het bezit van een tweetal brooden. In een distilleer de rij aande Lange Haven hebben jongens gisteren uit baldadigheid de kraan van een moutwijn vat opengezet. 20 liter moutwijn is daardoor verloren gegaan. Uit een winkel aan het Broersveld is gisteren een blikje met speculaas ter waarde vau f 4 ontvreemd. Een rijwiel, dat gistermiddag een oogentelik onbeheerd voor een kantoor aan de Schie stond, is gestolen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Hoogwater teSchiedam:. Donderdag 17 Januari 7.— v.m.7.15 n.m. Redacteur, beleefd voortaan geen lastertaal aan ons adres in Uwe kolommen te willen opnemen, of mocht U dergelijke berichten niet willen weigeren, ze ons eerst te willen toezenden ten einde, zoo wij het wenschelijk achten, onmid dellijk van repliek te kunnen dienen. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend Brandstoffencommissie 16 Jan. 1918. der Gemeente Schiedam Noot van de redactie. Ten opzichte van de vraag welke de inhoud der bewuste 12 zakken is geweest, is ons bij informatie uit drukkelijk verzekerd, dat het kolen waren. Twiifel is niet mogelijk. Met dit schrijven van de Brandstoffencom missie is het hoofdfeit niet weggeredeneerd, dat het met de turf en gruisbezorging, een echte janboel is. Ook heden zijn er nog zeer vele ge zinnen, die geen turf en geen gruis hebben be komen. Er bestond derhalve voor ons niet de minste reden om plaatsing der betreffende ingezonden stukken achtrewege te laten. UIT ROTTERDAM. Ten kantore van een bankinstelling op Zuidblaak is 50.000Mark gestolen. de UIT DELFT. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben den gemeenteraad in overweging gegeven het raads besluit wwarbij een commissie van onderzoek naar de toestanden bij de politie werd ingesteld, in te trekken. B. en W. stellen den Raad voor, aan de ambtenaren en beambten der gemeente, die op 31 December in functie waren en wier hoofdbe trekking in dienst der gemeente is zulks ter beoordeëling van 9. en W. een gratificatie te verleenen te bedrage van het door hen over de maand December 1917 genoten salaris. Deze gratificatie zal niet worden verleend aan de hoofden van dienst en de ambtenaren ter secre tarie. Aan hen, die op 31 December geen vol jaar in dienst der gemeente waren, zal een grati ficatie worden verleend van zooveel twaalfden als zij kalendermaanden in dienst zijn geweest. Waarom zoudt ge uw stoom- ei* verfgoederen naar elders zenden, serwijl „DE PiiOEXIX", telef. 15, u even goed en vlug bedient Brandstoffen. Mynheer de Redacteur, Reeds een paar malen zijn door U aanmer kingen gemaakt op de huisbrandvoorzieniag ts dezer stede. Wij hebben daarop niet geantwoord omdat wij als plaatselijke Brandstoffen-Commis sie hoofdzakelijk de voorschriften van de Rijks- Kolendistributie te 's-Gravenhage hebben uit te voeren en het ons volkomen koud laat of die maatregelen geprezen of afgekeurd worden. Geheel anders is het achter met de „Ingezon den Stukken" in Uw Courant van Zaterdag avond, waarin wij op bedenkelijke wijze ver dacht worden gemaakt. Hiertegen moeten wü ten sterkste protesteeren. De inzender B. kiest als motto„Een groot schandaal"wij achten dit opschrift zeer juist gekozen, mits op hemzelven toegepast. Is het niet „een groot schandaal" te schrijven van allerzonderlingste vertioudingen tusschen de directie van de voormalige Polentehuizen en sommige Gemeente-ambtenaren en daaraan op merkingen over de kolenvoorziening vast te knoopen Wij staan niet in de minste relatie met de bedoelde directie en hebben dan ook toen men ons vroeg kolen naar het privé-adres te mogen vervoeren, dit formeel geweigerd Is het niet „een groot schandaal" dat B. schrijft over 12 zakken kolen, die werden bin nengedragen, terwijl dit niets anders dan brand hout is geweest? De inzender IJ. Z maakt het al niet veel beter. Deze verwijt ons, dat de directeur van een fabriek, waar kolen bezorgd werden, door zijn officiëele positie een schreefje voor zou hebben, en wij er dus vriendjes op na zouden houden! Ook dit is geheet onwaar! Alleen zijn wij van meening dat een fabriek van genees middelen vóór gaat boven een fijngoedstrijkerij, waarmede iedereen (behalve IJ. Z. natuurlijk) het wel eens zal zijn. Autoriteiten en gewone burgers, alle inge zetenen worden door ons gelijk behandeld, en van bevoorrechting is nimmer sprake. Ten slotte verzoeken wij U, Mijnheer de Het s.s. »Westpolder" gezonken. De motor reddingsboot Jhr. Rutgers van Ro zenburg van de Noord en Zuid-Holl&ndsche reddingsmaatschappij is gistermiddag ruim 2 uur de Scheveningsche haven uitgevaren, omdat van den vuurtoren gerapporteerd werd, dat een boot met menschen op zee drijvende was. Half vier is de reddingsboot teruggekeerd in de haven met 10 man, die ongedeerd waren, 2 die zwaar waren gewond en 1 doode. Het bleek, dat de menschen behoorden tot de equipage van het ss. „Wesrpolder" van Rot terdam naar de Tijne. De geredden waren te zeer over stuur om Qjge mededeeling omtrent de ramp te doen. Het ssnipis in een ommezien tijds gezonken. De bemanning is ondergebracht in het bootshuis. en seinhuis aan de Vissehershaven te Scheve ningen. Ter hulpverleening was de gemeentelijke hulp dienst spoedig ter plaatse. Nader wordt uit Scheveningen geseind Het ss. „Westpolder" is 15 mijlen N.-W. van Seheveningen gezonken. Het is nog niet bekend, of het schip op een mijn is geloopen of wel is getorpedeerd. De bemanning bestond uit 18 personen. Bij de ramp zijn 5 hunner verdronken. Een, zooals reeds gemeld, is dood te Scheveningen aange bracht door genoemde reddingsboot alsmede 12 overlevenden, van wie twee zwaar zijn gewond. Het ss. „Westpolder" (335 netto tons) be hoorde aan de.N. V. Stoomvaart-Maatschappij s. „Westpolder" te Rotterdam (Directie I. H.. Dijkhuis). Het schip was 13 dezer in ballast van Rotter dam naar de Tyne vertrokken. Men meldt uit 's-Gravenhage t De opvarenden van den „Westpolder", die vermist worden, zijn D. Wlideboer, 18 jaar, licht martoos, K. Zethoven, 2e stuurman, Keman, 30 jaar, kok, Elswijk, 23 jaar, steward, L. de Groot, 40 jaar, stoker, allen uit Rotterdam. De hier aangebrachte le stuurman, die na een ueur in het water met den dood te hebben gewor steld, nog levend in de boot werd opgenomen, maar overleed voor Scheveningen was bereikt, was genaamd Frans Benkhuizen uit Vlissingen. Uit Rotterdam De namen der zeelieden van de „Westpolder" die behouden te Scheveningen werden aange bracht, zijn: kapitein J. Witte, J. D. Stoof, F. Rodenrija, A. J. Overzier, H. W. van den Leist, P. de Groot, M. W. van Veen, B. van Veldhuy- zen, M. A. Sigmond, G. Timmermans, P. Star- renburg, L. Verhagen, allen van Rotterdam en deel uitmakende van de bemanning van het stoomschip. Omtrent het stoomschip „Westpolder", kapi" teis J. de Wit dat gezonken is, vernemen wij, dat het vaartuig gisteravond van Rotterdam in ballast is vertrokken naar Methyl om voor de regeering kolen te halen. In den afgeloopen nacht heeft het ongeval plaats gevonden. Bij de reederij hier ter stede is nog geen bericht ontvangen of een mijn dan wel een torpedo de ramp heeft veroorzaakt, De naam van den over ledene, die te Scheveningen werd aangebracht, is Benckhuizen, stuurman. Vijf man worden nog vermist. Er bestaat kans, dat deze vijf man nog in een boot op zee rondzwalken, of dat de opvarenden door een voorbijgaand schip zijn op genomen. De gewonden zijn naar het zieken- guis te 's-Gravenhage vervoerd. Het stoomschip Westpolder" wa3 een nieu^v vaartuig, dat het vorige jaar in dienst werd gesteld van de N. V- Stoomvaartmaatschappij „Westpolder" te Rot" terdam, directeur J. H. Dykhuis. Twee hunner waren reeds vroeger veroordeeld wegens vechten. De Engelschekrijgsgevangenen Gistermiddag om 2 uur is men begonnen met het inschepen van de Engelsche gewonden, die sinds Zaterdag verblijf gehouden hebben in de Hollandloods. Aan boord van de „Sindoro" zijn eerst per brancard gebracht twee officieren en acht minderen, allen zwaar gewonden en aan boord van de „Zeeland" acht minderen; zwaar gewond. Van hen die op krukken liepen, zijn er 42 ge bracht aan boord van de „Sindoro 33 aan boord van de „Zeeland" en 40 aan boord van de „Koningin Regentes". Voorts zijn gebracht aan boord van de „Sondoro'80 loopende gewonden, aan boord van de „Zeeland" 60 en 23 aan boord van den „Koningin Regentes", benevens 10 offi cieren en 18 krankzinnigen aan boord van de „Sindoro". Om kwart over drie was het transport afge loopen. Aan het afscheid, dat de gewonden van doc toren en verpleegsters hebben genomen, is het wel te merken geweest, dat het oponthoud hier naar hun zin is geweest, Hedenochtend om 8 uur zouden de schepen ver vertrekken en bij een voorspoedige reis zal men Donderdagavond te Boston aankomen. Na een dag of 10 worden de schepen vol met gewonden en te interneeren krijgsgevan genen terug verwacht. Door den interneeringsdienst zal deze laatste groep dadelijk hier te land worden geonter- neerd. De gewonden zullen, aangezien de Duitsche Roode Kruistrein niet voor 2 of 3 Febr. terug verwacht wordt, zoo lang in de Holland-loods ondergebracht worden. Nadat, zooals dr. Boxsman heeft gemeld, de laatste gast het hotel verlaten had, heeft de oud-minister, H. Golijn, met een enkel woord dank gebracht aan allen die hebben medege werkt, dat dit transport op zoo schitterende wijze is verloopen. ij ken aangespoeld. Op het strand 's-Gravezande is aangespoeld het lijk van een Engelsche matroos, waarschijnlijk J(oseph) R(eid). Te Hoek van Holland is gisreravond het lijk van een Engelsche stoker aangespoeld. Aan het strand te Loosduinen is het lijk aangespoeld van een 40-jarigen Engelschman, behoorende tot de Britsche marine. Berooving. Op het lijk van den heer J. B., die dezer dagen verongelukte in de Hoofd vaart te Hoofddorp wordt een portefeuille ver mist inhoudende een aanzienlijk bedrag aan bankpapier. Uitgebroken. Te Arnhem zijn uit een barak in den tuin van het huis van bewaring vier smokkelaars uitgebroken. Het schijnt, dat zij uit hun cefien een gat in den grond hebben kunnen graven; langs den daafdoor ontstanen weg zijn zij in den tuin gekomen en vandaar over een ringmuur van den tuin verdwenen.. Geboren: 14 Jan. JohannJ Maria, d. v. J- Meulstee en J. ten Veen, Nieuwstraat. An' tonia Cornelia, d. v. N Putters en G. van Wa- geningen, Eendrachtstraat. 15. Qerritje, d. r. A. Maasakker en E. M. Vugters, Mariastraat. Johanner, z. v. H. van der Krott en E. F. van Cleef, Noordmolenstraat. Overleden: 14 Jan. Pieter Scheffer, oud 24 j. en 8 mnd., Singel. BEURS VAN SCHIEDAM 16 Jan, 1918 Moutwijn (46%). Officiééls ooteering van tfcf Cvantnstó fiü Kamer van Koogfcaniöl rooc B&jra- 11 Jan. 89% w 14 Jah. R4e4oiit(w zond»? Nammr 15 Jan. i 16 Jan. i 89$ 89 Wi fnet én onder bèlassing de voor de noteering 5. 1. J WiTTsLAMPs* Bend vao Distillateurs Jenever: 50% Sgeelinfb-.—- 15 Jan. t 113 3 50 16 Jan. f 118.— i 3 50 Noodlottige twist. Te Gorinchem hebben naar het „N. v. d. D." meldt, drie land- stormers J.Men O., J. D. en J. F., uit Almkerk, in het cafe van A. op den Kortendijk ruzie ge kregen. Het slot van een hevige vechtpartij tusschen militairen en den waard, diens vrouw en fami lieleden, waarbij in het geheel zes menschen gewond werden. Een zwangere vrouw is zoo danig in den long gestoken, dat opneming in het ziekenhuis noodzakelijk )was men vreest voor haar leven. De militairen, die door de politie gearresteerd werden, hebben zelf ook ver wondingen opgeloopen. Graanspiritus Melasse-spiritus i. Ruwe spiritus:., f Spiritus 15 Jao. a f f195 af—- f 97i/i k f— -1) 16 Jan. fifO 195 a ne r 8LL. ad. 100$, HJB- 60'Ü- drie witte RECHTBANK TE ROTTERDAM. Het O. M., waargenomen door nar. bake hoe t gister geëischt tegen; D. O. 2o ja.ii en metaaldraad, wegens diefstal te kooien voor hechtenis. O. W - en Inkomstenbelasting. De 49-jarige W. de M. L. H., 28 jaar, beiden Schiedam, ieder *van J ieder f 10 boe^e. subs. 10 dagen kasssier te Gouda, be- f i-} LÏJ (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). 8T" Van ingezonden stukken - nok ai worden ze nist geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven. -i). V 97'/ja f l)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3