Crisismaatregelen. Ingeladen. Gemeenteraad. uit 's Rijks kas, behalve de nu reeds toege- stane bedragen, eene bijdrage voor hunne on derwijzers zullen ontvangen, gelijkstaande met de wedden, die, na aftrek van de Rijksbij drage hun zou moeien worden uitgekeerd, in dien zij in die gemeente aan eene openbare school warén aangesteld. De regelen, in de gemeenteverordening voor de salarieering der openbare onderwijzers vastgesteld, zullen dus ook geldan voor de vaststelling der Rijks bij drage aan de daar werkzame bijzondere onder wijzers. Mocht echter na 1 Januari 1918 een ge meente de wedden voor hare onderwijzers ver- hoogen, dan behoort zij die verhooging ook toe te kennen en uit te keeren aan de bestu ren der bijzondere scholen ten behoeve van hun onderwijzers. Zoodanige bepaling is niet slechts noodig ter voorkoming van minder ge- wenschte speculatie, maar is ook in overeen stemming met de bedoeling der Grondwet. Uitwisseling krijgsgevangenen. Het Haagsch correspondentiebureau meldt Wij meenen te weten, dat het lid der Tweede Kamer, prof. Heeres, tot den voorzitter van den Ministerraad, mr. Cort van der Linden, schrifte lijk eenige vragen heeft gericht, verband hou dende met hetgeen bekend is geworden omtrent de regeling bij de aankomst te Rotterdam van het eerste transport gewonde en verminkte En- gelsche krijgsgevangenen uit Duitschland. Met name zou de heer Heeres eenige mede- deeling van de regeering wenschen te ontvangen naar aanleiding van de geruchten dat de Engel- sche generaal-majoor Hanbpry Williams, hoofd van het Engelsche krijgsgevangenen departe ment, langs officieelen weg zich zou hebben be klaagd over de bij die gelegenheid getroffen maatregelen. Krijgsgevangenen. De stoomschepen „Sindoro", „Koningin-Re gentes", en „Zeeland" met de uitgewisselde En gelsche krijgsgevangenen aan boord, zijn gister morgen ongeveer 8 uur naar Engeland vertrok ken. De „Sindoro" heeft, in verband met den sneeuwbui, die het uitzicht belemmerde, tot half twaalf voorgaats gelegen enistoendoorgestoomd, de beide andere schepen, die dcorgegaan waren, achterna, Dr. J. van Leeuwen. Door de stedelijke federatie der S. D. A. P. te Utrecht is .besloten, dat dr. J. van Leeuwen, onlangs benoemd tot wethouder van Utrecht, het.Kamerlidmaatschap voor Utrecht zal blijven bekleeden tot de aanstaande verkiezingen. II. K. Kringkicsvereeniging Kamerkieskring Leiden. De uitslag van de stemming voor het Kring- bestuur, welker verkiezing plaats had door aHe leden der aangesloten kiesvereenigingen, volgens het stelsel der evenredige vertegenwoordiging, is als volgt A. J. Oostdam, Leiden, 2070 stemmenmr. W. J. M. Brantjes v. Rijn, Leiden, 1859 st. K. Baden, Sassenheim, 1827 st.F. A. Moerel, Oudewater, 1721 st.dr. A. C. A. Hoffman, Gouda, 1719 st.prof. mr. P. J. M. Aalberse, Leiden, 1625 st.A. C. van Berkel, Gouda, 1616 st.G. Bulten, Zill bij Hillegom, 1514 st.C. P. Paardekooper, Zoeterwoude, 1289 st.prof. J. D. J. Aengenent, Warmond, 1273 st.; P. Warmerdam, Lisse, 1159 st.Th. A. Houdijk, Boskoop, 1042 st.en J. B. Bes, Alphen, 1038 stemmen. Doordat prof. Aengenent voor een eventueele benoeming had bedankt, is alsnog gekozenJ. H. M. Balvers, Hillegom, met 1004 stemtnen. De lijst van opvolgers bevat thans nog 48 namen. Eerste opvolger is thans P. Blommestein, Zwammerdam met 901 st. Geschil in de Kaasvereeniging. Het Ned. Corr.-bureau meldt ons De heer U. Kooistra, te Leeuwarden, heeft ontslag genomen als ondervoorzitter en lid van het dagelijksch bestuur der Kaasvereeni ging, terwijl hij met het bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond, als welks vertegenwoordiger hij in het bestuur der Kaasvereeniging zitting had, nader wenscht te overleggen, of hij verder als bestuurslid zal aanblijven. De heer Kooistra heeft in een brief aan het bestuur der Kaasvexeeniging als motief voor zijn besluit genoemd het schrijven, dat namens de Kaasvereeniging tot den minister van landbouw is gericht, betreffende de ant woorden op de vragen van den heer Van Beresteijn. Hij wenscht voor dit schrijven geenerlei verentwoordelijkheid op zich te ne men. Het is uitgegaan buiten eenig mede weten van het bestuur of van het dagelijksch bestuur. Wanneer in een vereeniging stukken van een dergelijken inhoud namens de vereeniging kunnen uitgaan en bovendien nog gepubli ceerd worden zander medewerking van de personen, die hiervoor terecht mede aanspra kelijk worden gesteld, acht de heer Kooistra het met langer mogelijk, daarin althans een eenigszins leidende plaats te blijven innemen. De heer Kooistra zegt voorts, er van over tuigd te zijn dat meer de met hem in de Kaas vereeniging niet met den inhoud van het schrijven kunnen medegaan. 'Afgescheiden hiervan, blijkt echter zijns inziens, dat dn leiding in de Kaasvereeniging nog altijd op het standpunt staat, dat de Kaasvereeniging een zelfstandige vereeniging is, waartegenover hij van meening is, dat de Kaasvereeniging eenvoudig een onderdeel is van het stelsel betreffende de levensmiddelenvoorziening en dus als zoodanig in dienst van de regeering staat. De Kaasvereeniging heeft zich naar zijn meening niet te bemoeien met kwesties van algemeen beleid. Mede naar aanleiding van de laatste conferentie met den minister van land bouw, had de heer Kooistra een oogenblik verwacht, dat de Kaasvereeniging deze rich ting meer zou uitgaan, maar hij werd in deze verwachting teleurgesteld en door het laatste schrijven is het hem des te duidelijker ge worden. De heer Kooistra heeft aan den minister bericht, dat hij geen verantwoordelijkheid voor dat stuk op zich wenscht te nemen. Nog vernemen wij, dat de Kaasvereeniging geweigerd heeft in te gaan op een verzoek der minderheid, om haar meening in een afzonderlijke nota te doen kennen. Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer kwamen gisteren niet gereed met het onderzoek der reeks van wetsontwerpen, welke voor behan deling in de secties was aangewezen. Het wordt heden voortgezet zoodat eerst a.s. Dinsdag te half één de Tweede Kamer weder in het openbaar vergadert. Vleesch. De Vee- en Vleeschhandel verneemt, dat de regeering van plan is, maatregelen te treffen, dat, behalve het bevroren vleesch, ook de voorraden gezouten vleesch in -consumptie komen. De voorraden gezouten en bevroren vleesch worden geschat op IV2 millloen K.G. Een uitnoodiging. Volgens de „Tel" zijn mevrouw Henriette Roland Holst en dr. Pannekoek uitgenoodigd, te Petrograd te komen. De „Nieuw Amsterdum." Omtrent het telkens uitstellen van de af vaart ven de „Nieuw-Amsterdam" verneemt het „Vad." uit Rotterdam, dat er met het Amerikaansche gezantschap moeilijkheden zou- dan zijn gerezen over de passen der gouverne mentspassagiers. Naar de „Ned." verneemt, zijn met de „Nieuw-Amsterdam" ook vertrokken de ten vorige jare geslaagde surnumerairs van de In dische Post-, Telegraaf- en Telefoondienst, die hun opleiding ontvingen aan de Indische Post- school te Leiden. Een drietal geslaagden is echter in ons land achtergebleventwee daarvan hadden bezwa ren om onder de huidige omstandigheden de reis over zee te maken en onze regeering, deze bezwaren eerbiedigend, stond aan deze twee surnumerairs toe, dat zij later naar Indië zullen mogen vertrekken. j De derde van het drietal is echter moeten achterblijven, omdat de Amerikaansche legatie, om welke redenen werd niet medegedeeld, aan dezen pereoon een pas heeft geweigerd. Levensmiddelen. In de week van 44 Januari—19 Januari is verkrijgbaar op bon 153 1 ons erwten per persoon, 11 cent per,pond op bon 154 ons gort per persoon, 13 cent per pond. Gort alleen op Vrijdag en Zaterdag. Vet is niet voorradig maar wbrdt zoo moge lijk in de tweede helft der week nog verkrijg baar gesteld. WóeDsdags worden deze Regeeringsartikelen niet verkocht. Aardappelen. In de week van 14 Jan. tot 19 Jan. verkrijgbaar op bon 155, 156, 157 158 en 159 per persoon 1 kilo. Prijs 5$ cent p. kilo. Dinsdag is bon 155 geldig, Woensdag 156 en zoo vervolgens. Broodkaart. De broodkaart van het 88ste tijdvak loopt van 12 Januari tot en met 22 Januari. Voor kinderen beneden 1 jaar worden aan- vullingswittebroodkaarten verstrekt. Thee en koffie. Van 16 tot31 Januari is op bon 13 een half ons thee en op bon 14 een ons koffie verkrijgbaar. Vet., Vrijdag en Zaterdag is vet verkrijg baar op bon 160. Centrale Keuken. lederen dag, be halve Zondags, is tusschen 11 en 1$ warm eten te bekomen h 12 ct. per portie, aan de spijs- kokerjj Achter de Teerstoof, Spijskokerjj Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwarsstraat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven Op deze bons wordt het eten a 11 cent per portie verstrekt. Door B. en W. is tot ambtenaar ter gemeentesecretarie, afdeeling Financiën, alhier benoemd de heer A. Cottier, thans amb tenaar ten kantore van den gemeenteontvan ger te Almelo. HoogwaterteSchiedam: Zaterdag 19 Januari 8.35 v.m., 8.55 n.m. UIT ROTTERDAM. Gisterenmiddag voer een roeiboot met drie mannen, die houtvlotten naar Krimpen a. d. IJsel hadden weggebracht, van de Waalhaven uit de rivier op. Bij de Westerkade maakten de mannen hun roeibootje aan een sleep vast, toen even later van den anderen kant de sleep boot „Castor" kwamdie veel golf maakte. Het roeibootje kwam vol water en zonk. De drie mannen geraakten te water en twee hun ner, de 36 jarige C. L. en de 45 jarige D. R., beiden houtvlotters te Krimpen a. d. IJsel, ver- dronken. De derde, de 22 jarige A. W., uit Kapelle a. d. IJsel, werd gered door de sleep- 1 boot „Castor"., De lijken van de verdronkenen waren gis teren nog niet gevonden. UIT DELFT. Door de Delftsche politie is in overleg met het brandstofienbureau ongeveer 45000 kilo ko len in beslag genomen, die zich in een tabriek bevond, welke tengevolge der tijdsomstandig heden is stop gezet. j Brandstoffen. Mijnheer de. HadacUw De Brandstoffencommissie beweert wel ofschoon ten onrechte, want ik vroeg maar of de bewuste directeur soms een schreefje voor heeft dat ik haar van bevoorrechting beschuldig zij geeft echter geen bescheid op de vraag, of niet een betere verdeeling kon plaats hebben. Als aan de bedoelde fa briek, die nog kolen had, de helft van het kwantum was gegeven, dan had men nog wel een heel of half dozijn andere menschen ge lukkig kunnen maken, voornamelijk onder hen, die de kolen óók voor hun beroep noodig hebben. En het door mij gesignaleerde vak - óok een broodwinning is zeker zoo nuttig als dat van pinkpillen-, abdijsiroop- of aquadistillatamaker Als de betrokken commissie zich nog eens over het punt der ongel ij keverdeeling wilde verantwoorden, zou dit wel doelmatig zijn. Dan vernamen we misschien wat meer van de motieven welke hier gelden, en kon het publiek beoordeelen of die opgaan. Hoogachtend, Schiedam, 18 Jan. '18. V. Z. Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Vrijdag 18 Januari 1918, des namiddags 2 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig zijn 20 leden. Afwezig de heeren v. d. Schalk, Ris en Melchers. Comité: Aan deze zitting ging een comité vooraf. Niewjaarsrede: Bij de opening der vergadering, de eerste in het jaar 1918, zegt de voorzitter het volgende Mijne Heeren, Weer is een jaar voor ons vervlogen, een jaar van rouw en dood, van jammer en ellende, een jaar nog veel onzaliger dan zijn beide voorgan gers, want het gekerm der getroffenen op de slagvelden, en het rouwgeklaag van weduwen en weezen werd nu nog aangevuld door het hongergeschrei van de duizenden die gebrek leden en nog lijden. Een vierde oorlogsjaar gaat over ons heen en de nieuwe dag van vrede en verzoe ning is nog verre Ten gevolge van dezen rampzaligen toestand heeft het afgeloopen jaar, ook in ons land, op economisch gebied zeer groote veranderingen gebracht. Het vrije ruilverkeer, dat in de eerste oorlogsjaren nog kon blijven voortbestaan, werd in 1917 zoo goed als geheel aan banden gelegd. Men heeft in de plaats daarvan gekregen een stel maatregelen, strekkende tot het zoo gelijkmatig mogelijk verdeelen van de aanwezige voorraden. Zoolang deze konden worden aangevuld, was de distributie overbodig, maar nu, tengevolge van de liefelijkheden onzer groote buren, de zee niet meer vrij was, is Nederland van de overige wereld, zelfs van zijn eigen koloniën, zoo goed als afgesneden, zoodat thans op geregelde aan voer niet meer te rekenen valt en men dus met het aanwezige en met de eigen productie moet trachten rond te komen. De Staat heeft nu de zware taak op zich genomen productie en con sumptie te regelen. Het spreekt van zelf dat men nu voor groote moeilijkheden komt te staan, maar over het algemeen mag men zeggen dat de grootste bezwaren tot nu toe zijn overwon nen, al zijn de vooruitzichten voor het nieuwe jaar weinig bemoedigend, en al zal alleen een spoedige algemeene vrede verlichting in den benarden toestand kunnen brengen. Immers, door het knellend harnas van al die regelingen is men van lieverlede in een toestand gekomen waarin ongeveer iedereen zijn klachten en grieven tot uiten brengt. Ja, wanneer er diploma's werden gegeven niet alléén voor „Stuurman ter zee", maar ook voor „stuurman aan den wal", ongetwijfeld zouden deze diploma's bij honderden, misschien bij duizenden, in dezen tijd worden uitgereikt. Toch, wanneer wij ver standig zijn en zien wat er rondom ons gebeurt en welke verschrikkelijke nooden daar geleden worden, dan moeten wij eerlijk bekennen dat onze nooden geheel op den achtergrond treden en dat wij tenslotte nog dankbaar moeten zijn dat wij gespaard hieven voor den rampzaligen oorlog, dat ons Vaderland niet werd verwoest, onze tempels en monumenten niet in puin liggen en dat vrouwen en moeders niet tevergeefs be hoeven te roepen om hun mannen en zonen, die vergeten gestorven zijn in verre landen of wier bloeiende jeugd verdord en verminkt is voor altijdDaarom, laten wij niet te veel klagen, maar dragen wij onze betrekkelijk lichte beproevingen, zelfs al zouden die nog zwaarder moeten worden, eendrachtig, zonder morren eri met fier opgeheven hoofden. Onze Gemeente had in liet jaar 1917 ruim schoots haar deel in allerhande groote zorgen, want al zijn er ook onder ons al enkelen, die juist door den oorlogstoestand groote winsten te boeken hebben, toch zijn er daar entegen zeer velen die te worstelen hebben met den druk der tijden en die in stilte een kommervol bestaan leiden. Denken wij aller eerst aan hen die tengevolge van het stilstaan van vele fabrieken werkloos werden. Was hun getal in Januari 1917 slechts 23, in April steeg dit tot 421, in Juli tot 548, in October tot 866 terwijl het in de laatste week van December 1087 bedroeg. De Gemeente betaalde aan het PI. Steun-Comité, dat weer vol ijver zijn taak opnam, de kapitale som van f 135.600. terwijl de bijdragen van het Kon. Nat. Steun- Comité rond f 77.000.bedroegen, voor welke milde bijdragen wij dit Comité onze groote dankbaarheid moeten betuigen. Met leedwezen moeten wij echter vermelden dat noch van particuliere zijde noch van Vereenigingen of Werkgevers bijdragen voor het PI. Steun-Co mité binnen kwamen. Ofschoon vóór 1917 rond f 37.000.aan particuliere giften te boeken viel, was de Gemeentekas in 1917 de eenig aangewezene om met het Kon. Nat. Steun-Comité deze buitengewone zorg op zich te nemen. Buitendien werd aan bijslag op de uitkeeringen door de werkloozenkassen betaald een som van f 9692.waarvan de helft door het Rijk werd vergoed. Behalve deze Steun komen nog de groote kosten van de levensmiddelen-voorziening, die in ronde cijfers hierop neerkomen, dat ver schillende distributie artikelen, waarop door de Gemeente V10 van het nadeelig prijsverschil wordt bijgepast, in het afgeloopen jaar aan onze Gemeente gekost hebben f42000.ter wijl de broodvoorziening f36.000.kostte, te samen dus ongeveer f2.per hoofd der be volking. Bovendien nam de Gemeente uit sluitend voor hare rekening (van Maart tot 20 Nov.) een toeslag op de levering van klom pen, ten bedrage van f24.285.54V2 terwijl de toeslag op sajet f7.440,52 en de toeslag op Petroleum f 1183.82 kostte. De laatste som was alleen over de laatste maand des jaars. Deze groote bedragen zullen vermoedelijk in 1918 \nog vermeerderen, daar ook nadeelige prijsverschillen voor een deel der groenten en van kaas te betalen zullen zijn en de inkoops prijzen van verschillende artikelen voor het Rijk steeds stijgende zijn. Voorts hadden wij te bestrijden de kosten van stichting en inrichting eener Centrale keu ken. De bouwkosten bedroegen f 19.267,35 terwijl de inrichting met Centrale verwarming, stoomketel, diverse gereedschappen enz. f 16.533.52 kostte, te samen dus een bedrag van f35800.87 uitmakende. Begin November werd de keuken geopend. Het aantal verstrekte porties warme spijs bedroeg in de eerste week 5577, de 2de week 6182, de 3de week 5971, de 4de week 9476, de 5de week 6605, de 6de week 7209, de 7de week 9096 en de 8st^ week (tot en met 31 December) 7872, te samen in acht weken 57988 porties. Bestond er, vooral in den beginne, veel vooroordeel tegen de Centrale keuken, inzonderheid bij de minder gesitueerden, de beter gesitueerden hebben gelukkig het voor beeld gegeven en klaarblijkelijk anderen opge wekt tot meer deelname, zooals de cijfers van de laatste weken des jaars bewijzen. Toch kon verwacht worden dat de afname nog grooter zou zijn geweest. Intusschen zal de school- voeding het aantal porties zeer belangrijk ver meerderen. Ons havenbedrijf moest helaas onder den druk der tijden en gedeeltelijk ook tengevolge van den strengen winter in het begin van 1917 lijden, immers, bedroegen de ontvangsten aan havengelden, brug- en sluisgelden, kade- geld, enz. in 1916 f 65.216.43V2, het afgeloopen jaar bedroegen die slechts f50.647.30, du6 f 14.569.13l/2 minder. De omzet onzer drie grootbedrijven was als volgtde totale gasverkoop in 1917 (zonder eigen verbruik) was rond 2.800.000 M3. tegen 4.493.219 M3. in 1916, een vermindering aldus van 1.693.219 M3. of 37.5 Behalve aan de gedwongen beperking in het Gasverbruik eener- zijds en de groote bezuiniging tengevolge van den hoogen gasprijs sinds November jl. ander zijds, is deze vermindering óók een gevolg van het stilliggen van enkele groote bedrijven. Het aantal gasverbruikers nam sterk toe meer dan 600 muntgasinstallaties werden bijgeplaatst. Het waterverbruik nam af. Afgeleverd wer den in 1917 1.230.828 M3. water, tegen 1916 1.298.119 M3., een vermindering dus van 67.291 M«. of 5.2 Hoewel veel electrische aansluitingen ge maakt werden, was de toename van hek stroomverbruik, tengevolge van de opgelegde rantsoeneering, slechts gering. Afgeleverd werd in 1917 4.634.000 KWU. tegen in 1916 4.572.594 een vermeerdering dus van 61.406 KWU. of 1.3 Mijne Heeren, Wij hebben een crisisfonds en juist door het bezit van znlk een fonds (I-uiten verautwoordelijkheider Redactie). $5385"" Van ingezonden stukken - ook al worden ie ui> t geplaatst wordt de kopy niet t er u r g g e n. i r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2