Dagblad voor Schiedam Omstreken. ..v.nX. fonn f 9as& De Oorlog. Gratis Ongevallen verzekering 41st© Jaargang Maandag 21 Januari 1918 No. 12045 aüSSfe DE BERGHOEVE. FEÜILLETO BidteBlaBdsci* Hieuwt Binnenland. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Ihonaomentan por 8 KM&dn fl.&ö, p®r wéék. 12 oeot, Ênaaoo ju. pffist f 8.p. kwartaal. UacaüOTlijkït Munmsns 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentiën: 15 regels fl.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regal. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. geheele s 1111 een hand, invaliditeitI jL U U vest of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche bij dood; bij verlies van eau Algemeen e Verzekeringsbank te daim; Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. De Minister van Landbouw, Nijverheid Han del noodigt een ieder, die manufacturen in voor raad heeft, anders dan voor gebruik door hem zelf of zijn gezin, uit, zich uiterlijk 25 Januari 1918 schriftelijk te richten tot het Rijks Bu reau voor Manufacturen, Willemstraat 54 te 's-Gravengagë) met vermelding van de quali- teit (fabrikanten confectionneur, grossier, win kelier enz.) in welke hij eigenaar of houder dier manufacturen is. Onder manufacturen worden verstaan alle texhielgoederen niets uitgezonderd, in ruwen, half bewerkten, af afgewerkten staat (ook ge- confectionneerd) vervaardigd van dierlijk, plant aardige en/of kunstvezels. Schiedam, 21 Januari 1918. Het is verboden gemalen koffie af te leve ren. Het verbod is niet van toepassing op een aflevering van koffie, welke gemalen is in tegen woordigheid van den kooper dier koffie. Het vorenstaande verbod treedt in werking x>p 1 Februari 1918. Met ingang van 20 Januari 1918 zijn de vol gende maximumprijzen vastgesteld voor tarwe waterbrood (gebakken van Regeerings- bloem) op a. f 0.35 per K.G. of b. f 0.09 per 250 gram. idem gebakken onder rabbinaal toezicht a. f 0.37 per K.G. of b. f 0.091/2 per 250 gram. 13 De distributieregeling voor cement is gewij zigd als volgt „voor de aflevering en het vervoer van cement uit eenig deel eener Gemeente naar alle overige deelen des Rijks, hetzij in of huiten die Gemeente gelegen, is verboden". DE VREDESONDERHANDELINGEN. Ds besprekingen te Brest-Litow.sk worden voortgezet. Staatssecretaris von Kuhlmann wees op het streven der Centrale mogendheden, om de groote massa in de bezette gebieden meer invloed op politiek gebied te geven. In de eer ste plaats dient de orde gehandhaafd in de over- Jan herinnerde zich ook, hoe hij zich dade lijk het arme weesje had aangetrokken, hoe hij haar steeds had geholpen, de eerste bloempjes voor haar had geplukt. Van Marie had hij steeds het meeste gehouden en daardoor Anna's ijver zucht aangewakkerd. Hij gevoelde, dat hij toen reeds onbewust het lieve kind had liefge had en dat die liefde door jaren heen zoo sterk was geworden, dat hij die niet meer kon of wilde uitrukken. Maar wat zou er nu van Marie wor den Zou zij op de hoeve blijven, of zou ook zij er van weggejaagd worden Marie was een flink meisje, zij kon hesteen goeden dienst krij gen. Hij wist dat dat zijn vader aan moeder beloofd had, voor Marie te blijven zorgen tot zij getrouwd zou zijn. Zou de vader het aan haar wreken, dat hij om haar den zoon had heen gezonden Wat zou zij wel van die gebeurtenis zeggen en hoe ongelukkig zich gevoelen. Onder zulke gedachten was hij hat dorp ge naderd. Hier bekeek hij onderzoekend zijn klee- ren. Jan was gewoon zich 's avonds na het werk om te kleeden. dat had hij gisteren ook nog tunnen doen, toch durfde hij niet de breede straat naar de kerk inslaan, uit vrees nieuws gierige kerkgangers te ontmoeten, hij sloeg daarom een klein zijstraatje in, trad in de kerk gangsperiode en belet- dat de revolutie zich uit breidt over deze streken, die reeds zoozeer door den oorlog geleden hebben. De verdere bespreking van deze quaestie werd uitgested. Men ging vervolgens over tot artikel II van het Duitsch-Oostenrijksch concept. Op verzoek van den voorzitter legde generaal Hoffman de kaart over, waarop de aanteekenin- gen voorkwamen voor het gebied tusschen de Oostzee en Brest-Litowsk- Deze kaart behelsde aanteekeningefi betref fende het gebied bezuiden de Pripjterivier. De regeling dezer grensaangelegenheden is voorbe houden aan de conferentie met de Oekraine. Trotzky nam hiermede geen genoegen en is gister naar Petrograd afgereisd. RUSLAND. Deconstituante Terwijl in de stad hevige onlusten plaats had den is Zaterdag de constituante bijeengekomen. De Roode garde en de heffe des volks beleger den het gebouw. Dd Constituanet koos Tsjernof mer 244 tegen 151 stemmen, die op mevrouw Spiridonowa waren uitgebracht, tot voorloopig voorzitter. Tsjernof is de vroegere minister voor Econo- miscche aangelegenheden in het kabinet Ke- reski en de leider der sociaal-revolutionnairen. De Bolsjewiki hadden een bevel tot inhechte nisneming tegen hem uitgevaardigd. De ultra-revolutionair Sverdlof las in de Con stituante de declaratie voor omtrent de rechten der werklieden. Hierin werd het volgende ver klaard De republiek der Russische Soviets wordt als zoodanig geproclameerd. Het particulier eigen dom wordt opgeheven. De arbeid wordt ver plichtend gesteld. De arbeiders zullen bewapend en de rijke standen ontwapend worden. Alle leeningen zijn ongeldig. Alle macht berust uit sluitend bij de arbeiders en de soviet Gewapende soldaten en matrozen waren in de gangen van het gebouw geposteerd, terwijl twee machinegeweren aan den ingang waren opgesteld. Met 273 tegen 140 stemmen werd besloten de behandeling van de declaratie der rechten uit te stellen. De Bolsjewiki en de Tinksche sociaal-revolu- toinnairen verlieten na deze nederlaag de zaal. De rechtsche sociaal-revolutionnairen, die gebleven waren, namen, ondanks de bedrei ging der gewapende zeelieden, overhaast het besluit betreffende de landsmaatregelen en het zenden van afgevaardigden aan de oorlogvoe renden over den wereldvrede. Een telegram uit Petrograd meldt: Zondag nacht om 4 uur werd de constitueerende ver gadering door revolutionaire matrozen uiteenge- gejaagd. De volkscommissarissen ontbonden daarop kortweg de vergadering. DcRomanofs. Volgens de „Djen" heeft de Boerenraad be- vamm sloten, de hoofd-commissio der sovets het vol gende voorstel te doen De familie Romanof moet onmiddellijk van Tobolsk naar Kronstadt of Petrograd worden overgebrachr. Alle .leden dier familie, die zich nog op vrije voeten bevinden, moeten gearresteerd. Er moet een buitengewone commissie van onderzoek worden benoemd ter uitwerking van een aanklacht, waarna de familie Romanof voor een buitengewone rechtbank zal worden gedaagd. Naar verluidt zal de hoofdcommissie dqr Soviets hierop ingaan. De „Daily Mail" verneemt uit Petrograd De Bolsjewistische regeering heeft den Russischen gezant bij de Roemeensche regeering gelast zijn functie neer te leggen en Jassy te verlaten. Volgens een Westnik-telegram heeft de arres tatie van den Roemeenschen gezant Diamandi in den nacht van 14 op 15 dezer plaats gehad wegens de afschuwelijke onderdrukkingsmaat regelen der Roemeensche regeering jegens de Russische soldaten. Het geheele diplomatieke korps begaf zich op voorstel van denFranschen en Engelschen ge zant naar Lenin. De commissarissen stonden vrijlating toe op voorwaarde, dat de Ameri- kaansche gezant in zijn naam de Roemeensche regeering een verklaring zou zenden tegen de maatregelen van geweld. Om drie uur in den morgen werd bevel gegeven Diamandi vrij te laten. en zocht een donker plaatsje op achter de trap, die naar het zangkoor voerde. De orgeltonen, de wierooklucht en vooral de dienst zelf ont roerden het hart van den ongelukkigen jonkman en weldra loste de hevige smart en bitterheid harten zich op in weldoende tranen. De orgel tonen verstomden, de kaarsen op het altaar werden uitgedampt en de menschen verlieten van. lieverlede het kleine bedehuis. Jan bleef nog Steeds onopgemerkt op zijn plaats, .dan verliet ook hij de kerk met het voor nemen naar de stad te gaan. Daar hoopte hij werk te vinden en door spaarzaam te leven mettertijd zooveel over te leggen, dat hij met Marie trouwen kon. Met wederzijdschen vlijt, zoo dacht hij, zouden ze eenvoudig kunnen ver dienen dat ze eenvoudig zouden kunnen leven. Aanstonds dus naar de stad, doch eerst nog even naar het graf zijner lieve moeder. Het kerkhof lag voor hem, daarheen dus richtte hjj zijn schreden. Een eenvoudig wit kruis ver hief zicjr bij den grafheuvel, daarvoor zag hij een knielende gestalte, die hem de rug toe keerde. „Marie riept hij bewogen uit. Liefde, vreug de, ook smart lagen in den toon, waarop hij dien naam uitsprak Bij het hooren van haar naam stond de knie lende op en kwam hem eenige schreden te ge- moet. Wat was zij veranderd Doodsbleek, met een uitfrukking van smart en zielelijden, de oogen gezwollen door het .vele schreien, in ge bogen houding, zoo bleef zij met nee bundeltje goed in haar hand voor hem staan. „Marie, mijn beste Marie 1 zijt gij het werke- EEN ZEEGEVECHT. De Britsche admiraliteit deelt mede De opperbevelhebber van de strijdkrachlen in de Middellandsche Zee meldt, dat de Duit- sche slagkruider „Göben" (de Turksche naam is Sultan Selim) en de lichte kruiser „Breslau" (Turksche naam Midilli) en torpedojagers slaags zijn geraakt met Britsche strijdkrachten bij den ingang van de Dardenellen op Zondagmor gen 20 Januari. De „Breslaü is gezonken. De Göben" ontkwam, maar is blijkbaar erg beschadigd, op het strand geloopen bij Nagara, een kaap in de zeeengte. De „Göben" werd door luchtstrijdkrachten aan aangevallen. Nadere bijzonderheden worden verwacht, maar op het oogenblik is er nog geen verder bericht. Naar gemeld wordt, hebben wij de „Raglan", (een monitor, commandant viscount Broome) en een kleine monitor M 28 (commandant Do nald P. Mc Gregor) verloren. OOSTENRIJK. Wegens de tijdelijke inhouding van het meel- rantsoen hebben te Weenen en in verscheidene provinciesteden de arbeiders het werk gestaakt, waarbij ook de wensch naar een spoedigen en lijk vroeg hij smartelijk bewogen, tevens vreugdevol verwonderd. Zij legde haar hoofd zaan zijne borst en weende bitter. „Zoo, heeft vader u dus ook weggejaagd vroeg hij, daar ze bleef zwijgen. Zij schudde ontkennend het hoofd. „Waarom dan met dezen bundel hier wilt ge dan vrijwillig de hoeve verlaten vroeg Jan verder. „Neen," antwoordde zij zacht, „ik begreep, dat gij deze streek niet zoudt verlaten, zonder het graf uwer moeder bezocht te hebben. Daar om heb ik wat kleedingstukken en uw horloge bij elkaar gepakt en heb je daarmee hier afge wacht," 1 „Mijn trouwe Marie," zei Jan, „hoe zeer heb ik u lief „En tot dank voor uw liefde, maak ik u ongelukkig," hernam het meisje treurig. „Gij mij ongelukkig?" vroeg de jonkman, „houdt gij dan niet van mij „O, boven alls zeide zij, „doch om mij werd gij toch door uw vader verstooten, mijne liefde maakt jou tot bedelaar en ophieuw stroom den de tranen langs haar bleek gelaat. „Daar behoef jij je toch niet om te bedroe ven," antwoordde hij, ;,als uwe liefde mij blijft, dan ben ik rijk genoegZie ik heb stevige handen, <Üie den arbeid gewoon zijn. Ik zal ge makkelijk werk in de stad vinden om in ons beider onderhoud te zoorzien. Laat ons op God vertrouwen, hij brengt alles terecht. Ik blijf u trouw, hier aan het graf mijner moeder her haal ik u mijne belofte. Het is mij alsof de zalige afgestorvene ons omzweeft. £ij kent ons rechtvaardigen vrede tot uiting kwam. De be weging verloopt tot dusverre over algemeen kalm. Naar aanleiding van de door de arbeiders ge stelde eischen had gister bij den premier Sei der een conferentie plaats, waaraan ook de ministers van Binnenlandsche Zaken en voor de Landsverdediging. Toggenburg en Czapp von Birkenstetten, van het departement van de Volksvoeding en de vertegeriwoordiger» van de Club van Duitsche sociaal-democratische Rijks leden. Adler, Seitz en Renna, deelnamen. De besprekingen worden morgen voortgezet. De bladen te Parijs vernemen, dat de «ta kingen in Oostenrijk een uitgesproken pacifis tisch in enkele gevallen zelfs anti-Duitsch ka rakter hebben aangenomen. Demonstranten trachtten de bureaux van de „Reichspost" te verwoesten. De „Arbeiter-Zei- tung" publiceerde niet-gecensureerde artikelen, waarin de arbeiders werden aangespoord, sta king der vijandelijkheden te eichsen. Naar de bladen van bevoedgde zijde verne men, heeft de minister van buitenlandsche zaken graaf Czernin binnenkort gelegenheid op de jongste Boodschap van president Wilson te antwoorden. ENGELAND. Naar de „Times "meldt, heeft generaal Haig den divisie-generaal, sir Herbert Lawrence, tot chef van den generalen staf benoemd. De nationale conferentie van de mijnwerkers federatie zal op 31 dezer te Londen gehouden worden om het regeeringsontwerp betreffende het menschenmateriaal te bespreken. De Amalgamated Society van machinisten eischt een afzonderlijke behandeling door haar meeting, afgescheiden van de andere trade unions maar de regeering heeft dat geweigerd. De machinistenbond verklaarde dat zijn standpunt was, dat de militaire nooden van het land het niet rechtvaardigden dat de regeering van haar belofte werd ontheven. Auckland Geddes gaat naar de Clyde om de wet op het menschenmateriaal met de trade unions te bespreken. ALLERLEI NIEUWS. Gedurende zijn verblijf te Weenen heeft de Poolsche regentschapsraad ook een hezoek gebracht aan Z.Em, den Kardinaal-Aartsbis schop van Weenen, Mgr. Piffl, en aan den apostolischen nuntius graaf Balirè. Het s.s. „Atlas." Bij de Kon. Ned. Stoomboot-Mij. is omtrent het stoomschip „Atlas" nader bericht ingeko men, luidende dat de commandant van de Duit sche duikboot het schip den 10en Januari 6 uur 's namiddag jn beslag nam. omdat de lading lijden en begrijpt dat, ook zij zelf moest om haar liefde zooveel lijden. Kom, Marie laat ons hier voor die geliefde moeder bidden en haar vragen, dat zij onze liefde zegenen zal Zij knielden nu beiden neder aan het graf en hier steeg een gebed op tot Hem, die 's men schen lot wendt en keert, zoo als Hij wil. Na een vurig, vertrouwvol gebed stonden beiden op. „Nu ben ik rustig en kalm, Marie Moeder heeft zeker ons gebed verhoord," zeide Jan en droogde het schreiende meisje de tranen weg. „Ik ben alleen nog treurig, wijl we elkaar in langen tijd niet zullen wederzien en ik ben bang dat va-der het jou zal laten ontgelden. Mocht hij het soms te erg maken, ga dan ook heen, gij kunt gemakkelijk, voorloopig een goeden dienst krijgen. ,-,Heb geen zorg voor mij zeide Marie, je vader zegt, dat het geen wonder is, dat ik van jou houd, want gij zijt een flinke jongen, hij is slechts boos op je, omdat ge hem niet wilt ge hoorzamen, en je liefde wegwerpt aan een arm meisje. Ook is het beter, dat ik blijve, om te probeeren vader met je te verzoenen. Anna is nu veel vriendelijker tegen mij, omdat zij me met zoon der woudhoeve behoeft te trouwen, wijl de woudboer slechts een ruilhuwelijk vi doch ge moet wel honger hebben, Jan Ze zag hen aan en streek het krulhaar van zijn vooi hoofd, "gé hebt zeker den geheelen dag nog niet gegeten. Kom mee naar het kofficnuis t.aai Ik heb yiijn spaarpenningen meegebracht, Anna heeft er wat bijgëlegdm want zonder 'un. ge toch niet de wereld in trekken." (Wordt verv.) 1 n |i«—immm ii i pwti ynwnaim uiin»»r»—w>iia»i<«,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1