8tads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Kunst en Letteren. Gemeenteraad. niet aan de Nederlandsche regeering geadres seerd noch door een verklaring dier regeering gedekt was. De bemanning verliet het schip om 11 uur 's avonds, doch hoorde geen schoten of ontplof fingen, de equipage, 28 man, landden den 11 den Januari 12 uur 's middags op Puerto Ventro, een der Kanarische eilanden in goeden welstand. Het s.s. „Atlas" had een lading grondnoten naar Rotterdam geladen, die geadresseerd was aan de N. O. T. en bestemd voor een Nederland- sche fabriek. Het schip werd aangehouden ver buiten een der z.g. versperde zones. Een luchtgevecht boven Aardenburg. Men seint uit Aardenburg Boven Aardenberg is een luchtgevecht gaande. Drie vliegtuigen achtervolgen een ballon. Hef tig schieten is in de lucht hoorbaar. De ballon is dalende. De nationaliteit is onbekend. De ballon is in brand geschoten en is neerge komen. Men verneemt nog Drie vliegtuigen kruisten voortdurend om den ballon heen en beschoten deze met mitrailleurs- Later kwam er nog een vierde vliegtuig, bij. Boven Aardenburg werd de ballon in brand ge schoten. Een groote vuurzuil steeg op in de lucht en de ballon stortte ten Noorden van Aardenburg brandend ter aarde, waarop de vliegers verdwenen. Of het schuitje, dat onder aan den ballon hing, bemand was, kan nog niet worden gezegd. Monument dr. Sekaepman. Voor een monument voor wijlen dr. Schaep- man te Tubbergen is door wijlen pastoor Geer- dink een belangrijk bedrag gelegateerd, waarvoor het monument zonder het voetstuk kan worden opgericht. De plaatselijke comite's voor den Twentschen Katholiekendag hopen na den oor log spoedig de gelden voor het voetstuk bijeen te brengen. Een eeononysche overeenkomst. Men meldt uit 's-Gravenhage Verwacht wordt dat de regeering binnen be trekkelijk korten tijd eene beslissing zal nemen in zake de voorstellen der Geallieerden regee ringen, welke jhr. mr. Snouck Hurgronje als resultaat der te Londen gevoerde economische onderhandelingen heeft medegebracht. Aanvoer van smeerolie en potaseh uit Oostenrijk. Naar de „Tel." verneemt, hebben de onder handelingen betreffende den import van smeer olie en potaseh waaraan hier te lande drin gend behoefte bestaat uit Oostenrijk-Hon- garije een gunstig verloop. Binnen zeer korten tijd kan men de resultaten van het overleg, dat nog niet geheel is afgeloopen, tegemoet zien. Worst. De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft met ingang van gisteren verboden worst te bereiden van of met varkensvleesch anders dan van of met afvallen zooals hart, lever en longen. Van dit verbod kan ontheffing worden verleend door de Rijkscommissie van Toezicht op de Vleeschvereeniging, Hoogewal 16a, te 's-Gravenhage. In verband met deze beschikking heeft de minister een circulaire gericht tot de burgemees ters, waarin hij mededeelt, tot dezen maatregel te moeten overgaan, omdat hem medegedeeld Werd, dat in verschillende deelen des lands regeeringsvarkens verwerkt eorden tot worst, die tegen hooger prijs wordt verkocht dan bedongen zou kunnen worden voor versch var kensvleesch. De minister verzoekt den burge meesters nauwkeurig toe te zien, dat het ver bod nageleefd wordt. (St.Cr.) Minister Treub opvolger van Posthuma. Naar aanleiding van het bericht in „De Te legraaf", als zou het zeker zijn, dat Minister Treub belast zal worden met de leiding van het nieuwe departement voor crisiszaken, indien geen daartoe aangezocht personen zich alsnog bereid mocht verklaren, vernemen wij van zeer betrouwbare zijde, dat hiervan absoluut geen sprake is. Er zijn nooit plannen geweest en be staan ook nu nog niet om Minister Treub te belasten met de leiding van het nieuwé depar tement voor crisiszaken en zeker niet nadat andere personen daartoe aangezocht, zich niet bereid hadden verklaard. Marken. Men meldt uit Marken Onze burgemeester, de heer W. H. de Groot, heeft, naar aanleiding van de laatste relletjes, eervol ontslag aangevraagd wegens gezondheids redenen. Hij heeft een huis gekocht te 's Gra- venhage en zal zich daar als ambteloos burger vestigen. De Batavier VI. Het Nederlandsche stoomschip „Batavier VI" dat het vorige jaar naar Zeebrugge werd op gebracht, is, na door de Duitschers vrijge geven te zijn. gistermiddag behouden te Rot terdam aangekomen. Aleoholindustrie en bierbrouwerijen. De minister van Landbouw zegt in zijn Me morie dat hij den tijd nog niet gekomen acht om over te gaan tot sluiting van de alcoholindustrie en bierbrouwerijen. Indien de verwerking van graanmelassa e. d. Lot spiritus zou worden gestaakt, zou dit niet alleen medebrengen een werkloosheid in de alcoholindustrie en in aan deze indistrie leverende bedrijven, doch tevens een ontbreken van vele, voor anderejindustrieën orrtuisbareri grond- en hulpstoffen. Door dezen maatregel zou de gist- vorming hier te lande worden onmogelijk ge maakt. Dit zou niet alleen op de kwaliteit van het brood en dientengevolge op de volksge- gezondheid van nadeeligen invloed zijn, doch tevens niet te onderschatten bezwaren mede brengen, daar de meeste broodbakkerij qn niet op het bereiden van brood zonder gist zijn inge richt, noch over voldoende ervaring te dezen opzichte beschikken. Tevens zou door den bovenbedoelden maat regel de spiritusfabricatie ophouden, terwijl, behalve, de vele doeleinden, ontsmettingsdienst, verwarming enz. de spiritus bij het heerschende 'gebrek aan benzine een belangrijke rol speelt om als motorbrandstof vele bedrijven gaande te houden. Ook de bijproductie, welke een deel der alcoholindustrie oplevert, zooals potaseh, koolzuur en spoeling, zijn onmisbaar voor vele takken van industrie^of doen goede diensten bij de voeding van het vee. In verband met dit laatste zij er op gewezen, dat alle eiwit en vet, welke het hoofdbestand deel van de voedselvoorwaarde der in de alco holindustrie verwerkte grondstoffen uitmaken, in de gefabriceerde gist en spoeling overgaan en wel in een zeer verteerbaren vorm. Het gebruik van gist als geneesmiddel vindt hierin mede zijn oorzaak. Tevens zou, als gevolg van meerbedoelden maatregel, in de bedrijven, welke afhankelijk zijn van de spiritusproductie als genotmiddel en voor vele, waarvan reeds het Bestaan moei lijk is geworden door schaarschte van thee, kof fie e.d., tot ontslag van een belangrijk gedeelte van het personeel moeten worden overgegaan, wat van zeer ongewenschten invloed op de werk loosheid zou zijn. Ten slotte meent de minister de tegenwoor dige zeer buitengewone toestanden niet te mo- geb gebruiken om wenschen te verwezenlijken, welke een gedeelte der volksvertegenwoordi gers, in verband met het geheelonthoudersvraag- stuk, wellicht koestert. Z.i. zou dit een mis bruik maken van den toestand zijn, terwille van, in normale tijden nog niet te vervullen wenschen van een deel van het volk. In de alcohohndustrie zijn van het begin van den oorlog tot I September 1917 ongeveer 400.000 ton grondstoffen verwerkt, welke voor voeding van mensch en dier in aanmerking kwa men. Hierbij dient in aanmerking genomen te worden, dat een niet onbelangrijk gedeelte der neutrale granen (en met uitzondering van me lasse, vrijwel alle andere grondstoffen, welke in de alcoholindustrie verwerkt werden) tengevolge van verschillende oorzaken, niet meer voor men- schelijk of dierlijk voedsel bruikbaar waren. Wat de melasse betreft, is het verbruik voor vee voeder hier te lande beperkt. Aangezien een voeding hoofdzakelijk met melasse niet in het belang van het vee geacht kan worden. Zoo is er van de komende jnelasseoogst, welke op pl.m. 40.000 ton geschat wordt, 10,000 ton voor veevoeder gereserveerd, terwijl de rest voorloo- pig over de spiritus-, zwarte stroop- en koffie- stroopfabrieken verdeeld is. Het verbruikscijfer van het oogenblik bij de alcoholindustrie meent de minister niet beter te kunnen weergeven dan door te vermelden de hoeveelheden van bovenbedoelde grondstof fen, welke gedurende de laatste drie maanden werden verbruikt. Deze bedroegen voor Sep tember 1917 pl.m. 6300 ton, October 1917 pl.m 7500 ton, November 1917 6500 ton. Betreffende het cijfer voor October 1917 moet worden opgemerkt, dat in die maand een hoe veelheid graan a conto van volgende verstrek kingen is geleverd. Het verbruik van gist hier te' lande bedraagt met het oog op het vermin- minderde broodrantsoen pl.m. 170 ton per v^eek^ terwijl dit cijfer in normale tijden ongeveer 210 ton per week was. Wat de bierbrouwerijen betreft, zij er op ge wezen, dat de productie in dezen tak van be drijf reeds aanmerkelijk is teruggeloopen door gebrek aan grondstoffen. Een verbod op het vermouten van gerst uitgevaardigd, heeft de Nederlandsche brouwerijen, wat deze grond stof betreft, afhankelijk van den aanvoer uit het buitenland gemaakt, een aanvoer, waarop voorloopig niet te rekenen valt. Een verdere inkrimping of stopzetting van dit bedrijf komt den minister, ter voorkoming van werkloosheid, voorloopig niet wenschelijk voor. Verder verwijst hij naar zijn beschouwing, over de spiritus-productie als genotmiddel ge houden. Te dezer zake wordt nog opgemerkt, dat voor de bierbrouwerijen eenmaal en wel in October 1916 gerst beschikbaar is gesteld (4198 ton) deze ondernemingen hebben overi gens voor eigen rekening met kleine schepen eenige ladingen mout aangevoerd. Levensmiddelen. In de week van 21 Januari26 Januari is verkrijgbaar: op b.on 161 1 ons erwten per persoon, 11 cent per pond Op bon 162 1 ons zeep per persoon, 14 cent per pond. Oo bon 163 1 ons vet per persoon, 40 cent per pond. op bon 164 ons gort per persoon, 13 cent per pond. Gort alleen op Vrijdag en Zaterdag. Met ingang van 21 Januari a.s. rmtgen des Maandags geen Regeeringsartikelen meer wor den verkocht. Des Woensdags kan de verkoop dan weer gewoon plaats vinden. Alleen de volgende week zullen op Maandag 21 Januari en Dinsdag 22 Januari geen Regeeringsartikelen mogen worden afgeleverd, uitgékonderd zeep. Aardappelen. In de week van 21 Jan. tot 26 Jan. verkrijgbaar op bon 165, 166, 167, 168 en 169 per persoon 1 kilo. Prijs 51 cent per kilo. Dinsdag is bon 165 geldig. Woensdag 166 en zoo vervolgens. Broodkaart. De broodkaart van het 68ste tijdvak loopt van 12 Januari tot en met 22 Januari. Voor kinderen beneden 1 jaar worden aan- vullingswittebroodkaarten verstrekt. Thee en koffie. Van 16 tot 31 Janu ari is op bon 13 een half ons thee en op bon 14 een ons koffie verkrijgbaar. Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en D warm eten te bekomen 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achtei; de Teerstoof, -Spijskokerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten 11 cent per portie verstrekt. R. K. Volksbond. Gisternamiddag vergaderde in de groote zaal van het bondsgebouw de afdeeling Schiedam van bovengenoemden bond. Nadat de bijaenkomst met -gebed geopend was deed de secretaris de heer J. Hengst voor lezing van de notulen der vorige vergadering. De voorzitter de heer Th. Mouwens richtte een Nieuwjaarswensch tot de leden en memo reerde vervolgens het overlijden van Deken Coppens, een trouw vriend en beschermer van onze afdeeling. De heer Mouwens ging vervolgens in het kort de lotgevallen van de vereeniging in het afgeloopen jaar na en besprak den afloop van het conflict in Tilburg. Hij deed daarna medededeeling dat de feestvergaderingen begin Februari zal worden gehouden. Vervolgens bracht de penningmeester, de heer H. Voorwald het financieel jaarverslag over 1917 uit. De ontvangsten bedroegen f7000.93, de uit gaven in totaal f 6942,63. Daarna werd een commissie tot nazien van rekening en verantwoording van den penning meester benoemd. De voorzitter deelde vervolgens mede dat het informatie-bureau 184 adviezen heeft ver strekt, waarvan 63 aan niet-leden, 118 van deze adviezen gingen over belastingzaken. De ontvangsten van het bureau bedroegen f 7.25 de uitgaven f 2.20. Bij de rondvraag werden verschillende klachten inzake de levensmiddelen-voorziening tot uiting gebracht. De voorzitter deelde mede dat in zijn plaats de heer Groenendaal tot lid van de commissie voor de levensmiddelen-voorziening uit da burgerij is benoemd. Nadat nog enkele huishoudelijke aangelegen heden waren besproken werd de vergadering die slechts matig bezocht was op de ge bruikelijke wijze gesloten. De nieuwe R. K. Kerk in de Gorzen. In verband met de inwijding van de nieuwe Kerk aan de Geervlietsche straat kunnen wij nog mededeelen, dat de inwijding van het Kerk gebouw omstreeks half tien uur geschieden zal. Volgens ritueel gebruik, is alleen de geestelijk heid bij deze plechtigheid tegenwoordig, Om 10 uur zal dan, gelijk gemeld, Deken Thier pastoor Warnink installeeren. Vervolgens zal de plechtige Hoogmis in het nieuwe bede huis worden opgedragen. Van Donderdag af zal iederen werkdag een H. Mis om 8 uur worden opgedragen. Zondags zullen de H-IL Missen om 8 en 10 uur zijn. Inbraken. Weer is hier ter stede ingebroken. In betrekkelijk korten tijd is achtereenvol gens inbraak gepleegd in een autogarage aan de Westvest, in het kantoor van de Schiedam- sche Handelsdrukkerij in de Brandersteeg en thans is er, naar wij vernemen, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ingebroken in het kantoor van de firma Van 't Hof en Jongepier aan de Lange Haven, hoek Keetsteeg. Het is wel opmerkelijk dat al deze inbra ken in dezelfde omgeving hebben plaats gehad. In het pand van de firma Van 't Hof en Jongepier heeft men aan de zijde van de Westvest een ruit verbrijzeld en zich aldus toegang verschaft tot de verschillende ver trekken. Op het kantoor is een kassa geopend en daaruit een bedrag van f 230 ontvreemd. Uit een lessenaar worden postzegels vermist. Heden namiddagomstreekskwart voor drie uur geraakten twee kleine kinderen bij de Koemarktbrug te water. Twee voorbij gangers, die het ongeluk zagen gebeuren, bega ven zich gekleed te water en mochten er in slagen het tweetal weer ongedeerd op het droge te brengen. Uit het kantoor van de firma Blan en Prins aan de Nieuwe Haven is koper geleidraad tot een waarde van f200 ontvreemd.,. Door de politie is een persoon, verdacht van dezen diefstal, in bewaring gesteld. Hij was door den portier aangehouden. Uit een fabriek aan de Schie is gisteren een aantal koperen kranen ont vreemd. Zaterdag zijn door de politie 4 jongens aangehouden die betrapt werden op het stelen van brood uit bakkerswagens. Het aantal nieuwe abonné's op het lokale rijkstelefoonnet alhier bedroeg in het afgeloopen jaar 59 tegen 45 in 1916. Het aantal aanvragen, om nieuwe aansluitingen be droeg op 31 Dec. 23. Met gunstigen uitslag is te Lei- den afgelegd het practisch apothekers-examen 2e ged. door den heer P. C. Kimmijeser, te Schiedam. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 22 Januari v.m., 0.01 n.m. UIT ROTTERDAM. Sedert de mobilisatie is het gewoonte de met steenkolen geladen treinen der S. H. V., die van de Maashaven naar de terreinen der S.S. gaan, met politie te bewaken, daar het reeds vaak voorkwam, dat jongens op de lang zaam rijdende treinen sprongen en dan onge merkt een hoeveelheid kolen zich toeëigenden. Thans, nu het nijpend met de kolen begint te worden, is deze voorzorgsmaatregel nog meer noodig dan ooit te voren.. Het beschikbaar aantal agenten is echter niet groot. Zoo kwam het, dat gisteravond slechts twee agenten den trein begeleidden. 'Nauwelijks was dit bekend, of van alle kanten kwamen mannen, vrouwen en kinderen aanloopen. Een troep van onge veer honderd personen bestormde op den Breeden Hilledijk een der wagons en wilde de deuren openen openen. De twee agenten, die zich el ders op den langen trein bevonden, kwamen haastig aanloopen. Een hunner lostte ter waarschuwing een schot in de luchtdat maakte zooveel indruk, dat het tweetal er in slaagde met sabel en gummistok de troep in bedwang te houden tot de trein voorbij was. De kolentreinen der S. H. V. zullen, naar /aanleiding van dit incident, in het vervolg scherper bewaakt worden. Beethoven's Kreutzersonate. Het is wel een zeer aantrekkelijk program ma van klassieke en jongere kunst, 't welk onze artistieke landgenooten, mevrouw Sjouwk de BruynGesterkamp (zang), de heeren Wil lem Feltzer (viool,) en Hans Goemans (piano), voor hun concert op 24 Januari a.s. in den Volksbond" alhier hebben samengesteld: Aria's van Bach met viool en piano, liederen van Bramhs, Wagenaar, v. Tetterode enz. voor viool, behalve de Kreutzer-sonate, stukken van Vieuxtemps en Hauser en voor piano twee beroemde compositie's van Chopin, alles veel belovend Maar het meest aantrekkelijk, omdat die zoo zelden gespeeld wordt, mag wel Beetho ven's Kreutzer-sonate voor viool en piano (opus 47 A. dur) genoemd worden, opgedra gen aan Rudolph Kreutzer, beroemd Fransch violist (17661831.) Deze zou het buitenge woon moeilijke werkna slechts enkele dagen eraan gestudeerd te hebben, zoo schitterend hebben voorgedragen, dat Beethoven uit dankbaarheid besloot het hem op te dragen. Van alle sonaten voor viool en piano, welke Beethoven geschreven heeft, is deze wel de meest ""imposante, rijk van inhoud, en voor de beide instrumenten effectvol geschreven, een concertstuk van belang, Zij stelt aan de beide uitvoerders groote eischen, want B. dacht er niet aan, technische moeilijkheden terwille van den speler, te ontzien. Hier volge een kort overzicht van hare indeeling: Na een inleiding in „Adagio" tempo vangt het „Presto" aan. welk gedeelte Tolstoï tot zijn novelle „de Kreutzer-sonate" inspireerde hij noemt deze muziek „verschrikkelijk en harts- tochtenop wekkend" Het tweede deel is een prachtvol „Andante con Variazioni". Nadat wij het liefelijk the ma (in F dur) afwisselend door de beidé in strumenten hebben hooren voordragen,, volgen 4 Variatieën, de eerste den pianist, de tweede den violist gelegenheid, proeve zijner techni sche en muzikale vaardigheid af te leggen, de derde (in F moll) is zeer zwaarmoedig van stemming, terwijl de vierde met haar speeldoos- karakter buitengewoon effectvol geschreven, maar uiterst moeilijk uit te voeren is. Een prachtige Coda besluit dit deel. Een Finale met een behoorlijk prikkelend thema en brillante doorwerking zet dan de kroon op dit meesterwerk. Alles samen nemend, belooft deze avond de belangrijkste te worden, dien wij hier sedert vele jaren gehad hebben, waarmee wij het bekwame drietal veel succes Wenschen. Zitting van Vrijdag 18 Januari 1918. (Vervolg.) Schoolvoeding en kleeding, 11. Voorstel van B. en W. om een crediet van f 25.000.beschikbaar te stellen ten be hoeve van de verstrekking van schoolvoeding en kleeding, met intrekking van het crediet voor 1917 toegestaan. De heer mr. v. Baren wenscht slechts zijn stem te motiveeren. Nu het aan da school-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2