Dagblad mor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering 41ste Jaargang. Woensdag 23 Januari 1Ü18» No. 12047 FEUILLETON. DE BERGHOEVE. iöttitenlfi&d&ch B ieuwg. Binnenland. Bureau; Koemarkt 4. Telef. 85, ca kantoortor! no. 148. Postbus: 39. Sboa&sïneaias?. pu 3 wnmèm f 1,60.. p«r 18 -mil, fraac® p. P««t f8.i> kwwtaai JSiroatetpcF rammer# 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertenties: 15 rage!» fl.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maM plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 5!) ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaierdagavondnummer 10 °/B oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. bij fijfll'ï hij levenslange 11111 verlies van geheele jj 11 een hand, invaliditeit1 W U veet of eog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandeche voortgezet. De voorbereidende werkzaamheden voor verdere oeconomische commissie-beraad slaging werden aan een sub-commissie opgedra gen, die al in den middag van den 21sten haar arbeid ter hand nam. Den 20sten en 21sten hebben ook de eerste officieele besprekingen der Duitsche-Russische rechtsgeleerde commissie plaats gegrepen. De volgende punten werden behandeld en gefor muleerd t Het maken van een einde aan den oorlogs toestand zoomede herstel van de diplomatieke en consulaire betrekkingen, de kwestie der ver goeding en herstel van de staatsverdragen. Op het oogenblik wordt over het herstel van de particuliere rechten onderhandeld. bij Verlies van een duim; Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. by verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele at en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. IIIN D E R W E T. Ingekomen zijn verzoeken van le de Maatschappij voor Handel en Industrie te Rotterdam om vergunning tot het oprich ten van een fabriek voor het vervaardigen van olie, vet, en voederartikelen in het pand Noord- vestsingel no 57 kadaster Sectie H. no. 738, met een stoommachine van 15 P.K, en een electromotor van 25 P.K., drijvende diverse machines 2e. P, C. Noordegraaf om vergun ning tot uitbreiding van zijn bakkerij in het pand Hoogstraat no. 67 kadaster Sectie C. no. 881, door bijplaatsing van een electro motor van 1 P.K., drijvende een deegmachine, een amandelmachine en een eiwitklopmachine. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter Visie gelegd. Op Woensdag 6 Februari a.s. des voormiddag» 11% uur zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die ver zoeken in te brengen en die mosdeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die terzake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Vol gens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, zijn verschenen teneinde hun bezwaren mendeling toe te lichten. Schiedam, 23 Januari 1918. DRANK W E T. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter algemeene kennis dat bij hen is in gekomen een verzoek van Willem den Held om verlof voor den verkoop van alco holhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenvoorgedeelte van het pand Hoofdstraat 191. Schiedam, 23 Januari 1918. oostenrijk-hongarije. De Weensche Correspondent van het „Ber liner Tageblatt" schetst den toestand te Wee- nen, Boedapest en Praag als vrij ernstig. Bo- hemen wil de daar aanwezige voorraden levens middelen niet voor het geheele rijk beschik baar stellen. De ontevredenheid over de onderhandelin gen te Brest-Litowsk is algemeen. De „Köln. Zeitung" verneemt uit Weenen Uit een mededeeling van de Sociaal-Democra tische partijleiders over de onderhandelingen met de regeering, welke tot de opheffing dei- staking hebben geleid, blijkt dat de voornaam ste oorzaak van het besluit om de staking op te heffen is geweest, dat de Reichs Deutsche partijgenooten tegen de verwachting niet aan staking hebben deelgenomen. Gisteren hebben te Weenen talrijke vergade ringen plaats gehad van stakende arbeiders, waarin de woordvoerders in den geest van het. het besluit van de vertrouwensmannen voor een hervatting van den arbeid hebben gesproken. De vergaderingen zijn zonder incidenten ver- loopen. DE VREDESONDERHANDELINGEN. Te Brest-Litofsk heeft 21 Januari de Duitsche commissie voor de oeconomische aangelegenhe den de besprekingen met de Russische vertegen woordigers, welke de n20sten begonnen waren, 15 Ook dezen tijd brak aan en Frans trad bij een metselaar in dienst als opperman. Het was een hard werk. In de felste kou zoowel als in de drukkendste hitte moest hij werken. Dat telde hij echter niet, Hij was ten minste vrij, be hoefde zich niet niet dan hier, dan daar heen te laten jagen of zonder reden uit te laten schelden. Nu toch verdiende hij geld en zijn grootste wensch was steeds geld verdierfen. Voortdu rend was hij er op uit, wat geld ter zijde te leg gen. Nooit zag men hem met jongens van zijn zijn leeftijd in een herberg of op andere plaat sen van uitspanning. Dan zou hij zijn spaardui- ten moeten uitgeven, neen, dat niet. Frans dacht verder, hij was niet van plan lang opper man te blijven, daaron verdiepte hij zich des Zondags in zijn schoolboeken, las schreef, reken de en teekende, om zijn kunde te vermeerderen De tijd verstreek, Jan werd metselaars knecht en trok de wereld in om meer geld te verdienen. Hij was een vlijtig werkman, kreeg daarom steeds hooger loon dan de andere knechts en daar hij geen onnoodige uitgaven deed, had hij werkelijk na eenigen tijd een aardig sommetje overgelegd. Nu begon hij voor eigen rekening kleine huisjes te bouwen, dan grootere, zoo kwam hij ook in de stad waar de Berghoeve dichtbij lag en hoorde hier, dat de steenoven bij DE CONFERENTIE DER GEALLIEERDEN. De bladen te Parijs melden, dat de minister presidenten en de ministers van oorlog der Ge allieerde staten eerstdaags zullen vergaderen onder voorzitterschap van Clemenceau. Luit.-gen. Alfiere, de Italiaansehe minister van oorlog, is sedert 2 dhgen te Parijs, waar hij besprekingen met de leden der Fransche re geering houdt. Orlando is ook te Parijs gekomen om aan deze besprekingen deel te nemen. Cadorna, de vertegenwoordiger van Italië in den oppersten oorlogsraad der Geallieerden, zal eveneens aan de besprekingen deelnemen. IIET ZEEGEVECHT RIJ DE DARDANELLEN- Een goed ingelicht medewerker van de „Eve ning Standard" zegt Ik geloof, dat het twijfelachtig is, of de „Gö- de ijzergieterij te koop was. Nu wilde jij het eens met den handel profeeren en hoopte zoo zijn vermogen vlugger te vermeerderen. Het ge lukte hem, den steenoven te koopen en hij stelde daar aanstonds verscheidene menschen aan het werk. Om beter dit te kunnen nagaan was het noodig, dat hij daar in de buurt woomde. daan- om liet hij zich daarbij een aardig huisje bou wen. Nadat hij het met smaak had ingericht, kwam zijn nestje hem zoo eenzaam voor. In de laatste jaren, dat hij wegens zijn werkzaam heden nu hier dan daar moest zijn, was de een zaamheid van zelf niet zoo groot. Nu hij niet zooveel omgang met anderen had, verlangde hij naar een zorgvuldigen huisvrouw, die hem thuis ontving, en naar kleine kinderhandjes die zich naar hem uitstrekten. Op de dorpskermis had hij een meisje gezien, wier beeld hem sindsdien onophoudelijk vcrvolg- ve. Hoe dikwijls had hij het zich de laatste dagen voor den geest getooverd, hoe hij thuis door haar als door zijne vrouw ontvangen zou worden Ging hij langs de perkjes van zijn tuin, dan droomde hij haar aan zijne zijde. Welk een zalig genot overmande hem dezen avond nog, toen het voorwerp zijner gedachten en verlangens plotseling in zijne nabijheid was, hoe heerlijk dat hij haar redder van dien land- looper, haar behoeder en geleider had mogen zijn Waarom was ze nog zoo laat in het dorp geweest Daarop was zij hem het antwoord schuldig gebleven, ze had alleen te kennen gege ven boodschappen te hebben gedaan. Hier mede kon hij zich maar half tevreden stellen. Zij was hein zoo stil, zoo treurig voorgekomen, lang niet zoo vroolijk en opgewekt als met de ben" ooit weer in actieven dienst zal komen en dat het werk, dat zoo goed begonnen is, vol tooid zal worden door onze marinevliegers, zoo niet door anderen middelen. Over de zij zon derheden van het gevecht zijn weinig nadere berichten ontvangen ik verneem echter, dat men van meening is, dat de Duitsche kruisers van plan waren een uitval te doen, om onze scheepvaart in het Oosten vanN de Middelland- sche Zee -of de kustvaart op Palestina zafbreuk te doen. De „Globe" zegt, dat dde laatste verrichting van de Engelsche marine het bewijs levert van haar slagvaardigheid en rustelooze waakzaam heid in de wateren van het oorlogsgebied. Het aanzien vzan de vijandelijke marine heeft een nieuwen ernstigen knauw gekregen. De Duit sche marine kan zidh alleen laten gelden als zij bij honk blijft; zoodra zij die taktiekopgeeft, wordt zij er snel voor gestraft. Wij zijn benieuwd te vernemen, hoe de „Go- ben en de „Breslau er toe gekomen zijn zich bloot te stellen aan het lot, dat hen getroffen, heeft. Waarom zijn zij uit de Dardanellen ge komen Waarom hebben zij hun veilige anker plaats te Konstantinopel verlaten, waar zij de bevolking in geval van moeilijkehden eerbied konden afdwingen.? Deze eenheden van de Duitsche vloot hebben veel wederwaardighe den beleefd, maar het ziet er uit, of hun loop baan ten slotte werkelijk geëeindigd is en wij verheugen ons daar van harte over. Uit Berlijn wordt gemeld Den 20sten dezer kwamen Turksche strijd krachten ter zee opzetten en wel de gepantserde kruiser Sultan Javoes Selim (Goben) Na het terugtrekken is de kleine kruiser Midilli (Bres lau) wegens verscheidene treffers onder de wa terlinie van mijnen of duikbooten gezonken. De Sultan Javoes Selim raakte, de Dardanellen inloopend, bij de engte van Nagara licht aan den grond. Het schip is niet, gelijk het offi cieel bericht uit Engeland beweert, ten gevolge van zware beschadiging op het strand gezet. Van Turksche zijde wordt mog gemeld Gisteren hebben de Sultan Javoes Selim en de Midilli alsmede Turksche torpedobooten een uitval uit de Dardanellen gedaan om de vijan delijke strijdmacht ter zee te vernietigen, die naar was vastgesteld, bij Imbros lag. Dij hun koene aanvallen hebben onze eenheden twee vijandelijke monitors vernield (de Raglan en de „M. 28")alsmede een transportschip van 2000 ton. Onze kustbatterijen hebben met succes het vuur op de vijandelijke torpedobooten ge richt. Bij zijn terugkeer is onze kruiser Midilli na door verscheidene torpedo's te zijn getroffen gezonken. DE MILITAIRE TOESTAND. Baker, de Amerikaansche minister van oor- kermis en men kan ook altijd opgewekt zijn, meende hij, toch zou hij hebben willen weten, waarom zij er zoo droevig uitzag. Stond die droefheid in verbinding met het zoo laat in het dorp zijn Had zij misschein iemand dien zij liefhad en wilde deze niets van haar weten IFet laatste scheen hem onmogelijk. Hij zou nu trachten met haar in kennis te komen om zoo haar hart te veroveren, want zoo besloot hij, zonder Marie kan ik niet gelukkig zijn. Een ding verontrustte hem. „Dwaas, die ik ben, waar had ik mijn oogen Den zoon van den Bergboer heeft zij zeker lief en hij haar, hij keek mij zoo nijdig aan, toen ik met haar danste zei hij. „Doch neen, dat is toch onmogelijk als die hoovaardige zuster van den jongen dat gemerkt had, zou ze nooit willen, dat haar dienst maagd haar schoonzuster zou worden. Maar toch, men kan nooit weten. Waarom was zij zoo bedroefd, en geschreid had ze ook. Maar wat is dat?" riep hij, overeind springend, „wat een rare lucht is dat? Is de wind gekeerd en jaagt hij den rook en den walm dezen kant uit Het heeft er wat van," zeide hij, terwijl hij vlug verder ging. „Hoe is het droom ik nog en hij wreef zich. de oogen. De gieterij licht meer naar rechts, die vlam is echter dichterbij, wat is dat toch, ik hoor knetteren, en duizend von ken spatten de lucht in Mijn hemel het bosch brandtriep hij, schrikkende, „het behoort waarschijnlijk den Bergboer 1" Zoo hard hij kon liep hij nu naar de hoeve. Daar was alles rustig en scheen ieder te slapen, men had geen vermoeden van het dreigende gevaar. Nu echter begonnen de honden oorver scheurend te blaffen., zij rukten en schudden log, zegt in zijn wekelijksch overzicht over den militairen toestand Ofschoon de jongste gebeurtenissen in Rus land de strategische vrijheid van de centralen zeer vergroot hebben, is er in de afgeloopen week weinig militaire bedrijvigheid geweest. Na een overzicht van de krijgsoperatie* van minder belang zegt Baker, dat het opmer kelijk is, dat de geallieerden weer de grootste kracht hebben ontwikkeld in initiatief en waak zaamheid. Wij zien, zoo zegt hij, de Engel- schen en Fransclien druk doende met overrom pelingen van de Duitsche linies, waarbij zij vooruitgeschoven posten en patrouilles terug drijven. Aan het Britsche front heeft de vijand voor het eerst sedert vele weken een betrekke lijk lijdelijke houding bewaard. De Engelschen hebben aan den anderen kant overrompelings- afdeelingen uitgezonden. Terwijl de vijand zoo gaat hij voort ijverig aanvalstroepen samentrekt, versterken de Engelschen en Fran- schen ten zeerste hun defensieve stellingen, door hun tactische maatregelen te herzien, die in vele gevallen tot dusver voornamelijk op het offensief berekend waren, zoodat zij op alle gebeurlijkheden voorbereid zijn. Op het Italiaansehe gevechtsterrein is het succes, dat de vorige week verkregen was, ver groot en uitgebreid. ALLERLEI NIEUWS. Te „Tel. Ung." meldt uit Geneve, dat Lord Robert Cecil daar met een talrijk gevolg is aangekomen. De bekende publicist der Centrumpartij dr. Julius Bachem is overleden. Hij was jaren lang directeur van de Kölnische Volkszeitung. Nederland en de Entente. De „Times" meldt Sedert eenigen tijd zijn te Londen onderhan- handelingen tusschen de vertegenwoordigers vttn de geallieerde regeeringen en van de Nederland- sche regeering over een regeling, waarbij de geallieerden Hollandsche scheepsruimte en Ne derland aanvoer van levensmiddelen en andore behoeften zou krijgen, die het in staat zouden stellen, zijn fabrieken en trafieken gaande te houden. Met verneemt, dat de beraadslagingen nu tot een bevredigend einde zijn gebracht. Men heeft een grondslag voor de regeling verkregen, die aan de geallieerde en Nederlandsche regeerin- gen ter definitieve goedkeuring zal voorgelegd worden. Eenige van de Nederlandsche gevolmachtig den zijn naar Holland teruggekeerd, om met hun regeering overleg te plegen. aan de kettingen. De boer die in gedachten aan zijn zoon niet slapen kon opende zijn raam om te zien, wat er buiten te doen was. „Wie is daar en wat wilt gij riep hij de naderende gestalte toe. „Ik ben Frans Wolker!" antwoordde deze, „ik kom u zeggen, dat het in uw bosch brandt, wek spoedig uw zoon en de knechts Een oogenblik stond de boer, als door den schrik verlamt, doch bij den Raad zijn zoon te wekken, beefde hij, legde de hand op zijn hart en zuchtte diep. Als een bliksemstraal vloog de gedachten door zijn hoofd, of hij niet te hard gehandeld had door zijn zijon te verstoeien. Volgde daarom deze straf Doch hem bleef nu geen tijd tot nadenken, er moest gehandeld en aanstonds hulp gehaald worden. Marie va» reeds de knechts gaan roepen. Door zorg om Jan had zij den slaap niet kunnen vinden en en bij het geroep van Wolker was zij nulp gaan halen. Alles verdween nu in het bosch om te ren den, wat nog gered kon worden Anna en Marie liepen naar de naastbij gelegen boerderijen, om meer hulp te halen. Ook op het slot had men bemerkt en binnen weinig tijd verscheen ook Rudolph met eenige knechts. Men hoopte me vereenigde krachten het verder voortwoekeren der vlammen te verijdelen. Zij begonnen ijver.g het lage hout om te hakken doch tot bovei in.de dicht bemoste boomen stegen de vlam men reeds als vurige tongen ten heme e roo v was zoo dicht, dat des' morgens de opkomende zon als glanslooze schijf aan de luch ver^c kci Wordt vervolgd.) ""i i iii iimiiiinmiiiiiniiiiiii ■»«iiiiioiui 'wwuwmiaa.i»! iiimwmviiwitf'i.iwimui i.", p -wem „«4,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1