iStateu-tieneraai. Postcheque- en girodienst. Op 1 dezer hadden zich ruim 4700 reke ninghouders aangemeld. Daart.oe behooren 629 industrieelen, 921 kooplieden, 266 win keliers, 343 banken en bijkantoren, bankiers en commissionnairs in effecten, 59 advocaten, 81 notarissen en candidaat-notarissen, 35 ver- eenigingen en bonden, 41 gemeente-ontvangers, gemeentebedrijven en distributie-commissies, 552 rijksontvangers en rijksbureaux, 236 ambte naren, officieren en gepensioneerden, 147 artsen. Voorts hebben de directeuren der postkantoren allen een dienstrekening. Sedert hebben zich zich nog 1500) personen aange meld. lang Holland uit den oorlog blijft schijnt het den Hollanders op Java [onverschillig te zijn wie er wint, vooruitgezet dat er geld gemaakt «kan worden en Indië niet in het bezit van een ander volk overgaat." Mais uit Zuid-Afrika. Onder het hoofd De dreigende hongersnood in Holland, schrijft ,,de Spectator", het in na tionalistische kringen veelgelezen officieuse weekblad van de Nederlandsche Vereeniging te Pretoria, onder dagteekening van 17 Novem ber Zeer verblijdend was het voor ons naar aan leiding van het appeltje, dat wij in ons vorig nummer opgegooid hebben over het bijeenza melen van een scheepslading mielies (maisj voor de noodlijdenden in Holland, reeds aan stonds van alle zijden bewijzen van instemming te krijgen en toezegging van allen mogelijken steun om het pian tot een succes te maken. Het blad zou uitvinden ,,of de Zuid-Afrik, regeering verlof zal willen geven om mielies te verschepen, en of er een verzekering- zal zijn te krijgen, dat de lading niet in Engeland opge legd zal worden". Gaat alles goed, dan zal men de Nederland sche regeering verzoeken of zij bereid is een schip te zenden om de mais af te halen. Geestelijke verzorging van zieke militairen. Vragen van het Tweede Kamerlid den heer Juten Is het den Minister bekend, dat de chef van het militair hospitaal te Bergen op Zoom in dato 16 Dec.j.l. den loopenden zieken het kerk- gaan heeft verboden Is hetZ. E. bekend, dat genoemde chef hier over 18 Dec. aangesproken door ds. Van der Kooi, gereformeerd predikant en kapelaan Preijers, directeur der R.-K. Militairen-Ver- eeniging, beiden aldaar, dit verbod nog niet heeft ingetrokken Is het den Minister bekend, dat deze chef op 29 Dec. aan ds. Van der Kooi den toegang tot het hospitaal heeft verboden en hem daar door belet zijn plichten tegenover zijn zieken te vervullen Zoo ja, is de Minister dan bereid om zooda nige maatregelen te nemen, dat de loopende zieken, verpleegd in genoemd militair hospi taal, ter kerke kunnen gaan en de geestelijken der verschillende gezindten vrij hunne zieken kunnen bezoeken Antwoord van den heer De Jonge, Minister van Oorlog Het antwoord op de eerste drie vragen van den heer Juten luidt bevestigend. De vierde vraag beantwoord ik als volgt Of loopende zieken ter kerke kunnen gaan behoort in de eerste plaats door den verantwoor delijken geneesheer beslist te worden. Aangezien daartegen veelal bezwaar zal be staan, is in de geestelijke verzorging binnen het hospitaal voorzien. De geestelijken der verschillende gezindten kunnen dan ook vrij hun zieken bezoeken, onder dit vanzelf sprekend voorbehoud, dat zij zich niet schuldig maken aan ongepaste uit latingen t. a. v. den chef van het hospitaal. Gecondenseerde melk. Het bureau voor mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt De door de Regeering opgelegde voorraad verduurzaamde melk, die onlangs verkrijgbaar is gesteld, bestaat voor de helft uit geconden seerde melk met suiker en voor de andere helft uit melkpoeder. Nu blijkt uit de bestellingen der verschillen de gemeenten, dat bij het publiek een zekere voorliefde schijnt te bestaan voor melkpoeder; daarvan wordt althans veel meer besteld dan van gecondenseerde melk. De laatste is echter zeer goed in verschillende spijzen te gebruiken. De consumenten zullen daarom goed doen in dezelfde verhouding gecondenseerde melk als melkpoeder te gebruiken. Daarmede zal men er toe bijdragen de door de melkschaarschte ontstane moeilijkheden te overwinnen. De Christ-Historische Unie. Het hoofdbestuur van de Christeiijk-Histo- rische Unie is thans samengesteld als volgt Mr. J. Ankerman, J. ter Haar, Jr., jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, dr. J. Schokking, J. R. Snoeck Henkemans, mr. R. van Veen, mr, B. I. D. Zubli, jhr. mr. J. W. M. Rutgers van Rozenburg, W. F. G. van deu Broek, J. Knoppens. IJ. W. Tilanus, J. L. Oosterhoff, L. J. Karreman, ds. P. van Willemswaard, ds. J. J. de Vries, C. E. van Koetsveld, mr. H. Verkouteren, H. J. de Groot, mr. B. Th. 's Jacob, H. G. J. te Loo, W. J. Kernkamp, ds. P. J. Steins, mr. E. J. Th. h Th. v. d. Hoop van Slochteren, B. J. Gerretson. Twee leden van het oude, hoofdbestuur, de heeren Rutgers varl Rozenburg en Verkoute ren, zitten dus nu in het nieuwe hoofdbestuur als vertegenwoordigers van Kamerkringen. De aanstaande algemeene vergadering moet nu de negen leden van het hoofdbestuur kie zen, die volgens de statuten door de Kamer- kringen moeten worden aangewezen. De leden van het oude hoofdbestuur, die nu aan de beurt zijn om af te treden, zijn de heeren Ankerman, Ter Haar, Schokking, Snoeck Hen kemans, v. Veen, De Visser en Zubli. De heer De Savornin Lohman, als eere-voor- zitter, is niet meer aan een verkiezing onder worpen. („Ned.") Middenstandshond. Het bestuur van den Middenstandsbond heeft vergaderd te Amsterdam. De voorzitter herdacht het overleden be stuurslid, den heer M. IJ. G. Th. Fiedeldv Dop. Naar aanleiding van het rapport der com missie voor evenredige vertegenwoordiging, werd besloten een middenstandsprogram op te stellen, dat met het rapport en een af zonderlijke nota van den heer Gorris aan de vereenigingen toe te zenden en haar te verzoeken, de namen van personen uit de verschillende politieke partijen op te geven, die het middenstandsprogram onderteekenen en de middenstandsbelangen in de Tweede Kamer krachtig zullen bevorderen. De namen dergenen, die de meeste stem men op zich vereenigen, zullen aan de be sturen der politieke partijen worden aange boden, met het verzoek, hun een goede plaats te geven op de groslijsten. Het rapport der propagandacommissie ad viseert tot het stichten van een bureau voor propaganda, voorlichting en organisatie. Be sloten wordt, dat dit bureau te Amsterdam zal gevestigd worden. Mede in verband met de kosten van dit bureau, wordt besloten tot een contributieverhoogin^ van 30 cent per lid der aangesloten vereenigingen. Ter bespreking op het eerstvolgende congres, dat naar alle waarschijnlijkheid in Juli te Haarlem zal gehouden worden, worden de volgende onderwerpen vastgesteld, waarover prae-adviezen zullen geschreven worden Vak organisatie, collectieve arbeidsovereenkomst, diverse misbruiken in den handel. verkoopen over de toonbank klanten uit den kleinen middenstand zelden kunnen worden geholpen, wijl ze er tegen opzien in de queue te staan. Daardoor wordt in de practijk het varkens- vleesch onthouden aan gezinnen dit het toch noodig hebben. Door rantsoeneering meent de Rijkscommissie in die calamiteit te kunnen voerzien. (Hbld.) De stemming op Java. Een Engelschman, die vanuit Pinang (Ma- lakka) Java bezocht schrijft in de „Pinang Gazette" van 21 Juni '17 naar aanleiding van het gevoelen op Java omtrent den oorlog „Het is onmogelijk om meer dan een alge- meenen indruk weer te gevan als resultaat van verschillende geprekken niet alleen met En- gelsch sprekende Hollanders, maar ook met Engelschen en Franschen, die op Java wonen. Naar ik algemeen hoorde is men er, wat het ook koste, voor het handhaven der neutraliteit. Er zijn afzonderlijke gevallen, waar de opinie naar Engelands kant overhelt, maar er is wei nig te zien van echte geestdrift voor de zaak der Entente, Het zou misschien onredelijk zijn te bewe ren dat vele Hollanders op Java Duitschge- zind zijn, maar een groot deel gelooft onvoor waardelijk aan Duitsland's macht en onover winnelijkheid, en welke poging ook van de Nederl. Regeering tot interventie aan de zijde der Entente, zij zou impopulair zijn. Strikte neutraliteit is het wachtwoord. Zoo De Japansche kruiser. (Officieel). Volgens telegrafische mede- deeling van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië is de Japansche kruiser „Kasuga" op 13 dezer tengevolge van stormweer aan den Noord-Westelijken ingang van Straat Banka in de nabijheid van Tandjoeng Oelar aan den grond geloopen. Daar bleek, dat het schip uitsluitend tengevolge van de slechte gesteldheid der zee binnen onze territoriale wateren was geraakt, is op verzoek van den Japanschen gezant in Den Haag toegelaten, dat de Japansche kruiser „ha Kuino" en de Britsche hulpkruiser „City of Londen" het schip hulp verleenen bij zijn pogingen om weder vlot te komen. Intusschen waren reeds dadelijk Hr. Ms. „De Ruyter" en „Fret" ter plaatsevoor de door den commandant van laatstgenoemden bodem aangeboden hulp werd bedankt. Voor zoover bekend zit het schip nog steeds vast. Regeeringsvarkens. 't Gaat de laatste dagen met den aanvoer van regeeringsvarkens niet best, de opkoopers voor de regeering zijn in de verste verte niet in staat aan hun kwantum regeeringsvarkens te komen. Wel is het vervoer van varkensvleesch ver boden, doch op het platteiand heeft ieder goed gestitueerde, minvermogende en middenstanders, een varken aangeschaft voor de slacht. Het slachten is n.l. niet verboden en door de absentie van zulk een verbod, zont nagenoeg iedtr plattelandsbewoner zijn varken in. In Venlo worden dagelijks omstreeks honderd varkens door particulieren geslacht en in Noord- Holland zijn kleine gemeenten, waar per dag meer varkens voor het inzouten geslacht wor den dan te Amsterdam. Het opkoopen geschiedt tegen enorm hooge prijzen, te hoog om de opkoopers voor de regeering aan 't bod te laten. 't Heet dat de particulieren dit varkens vleesch voor eigen gebruik inzouten. Voor een belangrijk deel zal dit wel zoo zijn, doch dat in dit varkensvleesch geen kettinghandel wordt gedreven, zal geen enkel regeeringsambtenaar durven bevestigen. Naar wij vernemen, wordt dan ook in regee- ringskringen de noodzakelijkheid overwogen van het uitvaardigen van een verbod, waarbij bet slachten van varkens door particulieren niet meer zal worden toegestaan. (Hbld.) van Engeland naar hier was jhr. dr. Gevers Leuven. De hier ter stede geïnterneerd wordende Duitsche onderoffisieren zijn vanmiddag met ex tra trams naar hun kwartieren vervoerd, gevestigd in het gebouw der Vereeniging op de Schie en in een paar daarvoor ingerichte huizen in de Burgemeester Maineszlaan. Voor hun vertrek van de Lloydkade werd aan ieder hunner bij wijze van welkomstgroet door jongedames een paar bloemen aangeboden. De stoomschepen Sindoro, Zeeland en Ko ningin Regentes vertrekken Zondagmorgen wederom van hier naar Engeland om een nieuw transport te halen. Zij gaan ledig van hier. Alle thans hier vertoevende geïnterneerde Duitsche onderofficieren zullen Zaterdagavond in hun kwartieren onthaald worden ter ge legenheid van den verjaardag van den Duit- schen Keizer. Met het oog op dien verjaar dag wordt er Zondagmorgen in de Duitsche kerk een officieele godsdienstoefening voor alle hier geïnterneerde Duitsche militairen gehouden. In het geheel zijn er nu 335 Duitsche onderoffcierenr hier. Van de heden met de Zeelend aangeko- menen gaan er enkele naa Dieren. Van de Sindoro sprong ter hoogte van Maassluis een krankzinnige Duitsche officier over boord. Door een visschersboot werd de man, die goed kon zwemmen opgenomen en aan boord van de Sindoro afgegeven. TWEEDE KAMER. Brandstoffen. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening vestigt er de aandacht op, dat er allerminst een verplichting bestaat voor de klassen III en hooger om thans extra-eenheden brandstoffen te nemen tegen verhoogden prijs. Het schijnt, dat sommigen in die meening verkeeren zelfs vreest men, indien nu die duurdere eenheden niet worden genomen, in Februari en Maart geen goedkoope brandstof meer te zullen krijgen. Die meening mist allen grond. Integendeel zal het de Rijkskolendistributie steeds aange naam zijn, indien zoo min mogelijk brand stoffen worden genomen. Wie dus deze maand kan uitkomen alleen met zijn goedkooper quantum, koope de duurdere eenheden niet. Hij kan toch het restant van zijn minimum rantsoen in de volgende maanden krijgen. Hoe minder kolen er verkocht worden, hoe beter. Economische overeenkomst met de entonte. Het Ned. Gorr. bureau waarschuwt, dat men zich van de economische overeenkomst met de entente geen overdreven verwachtingen mag maken. Uit de tot dusverre opgedane ervaring is toch wel afdoende gebleken, dat men op een geregelde aanvoer van graan hier te lande niet te zeer moet rekenen en wat de rijst betreft, zal ingevolge de voorloopig met Ame rika getroffen schikking 1 schip, dat met rijst voor Nederland bevracht in Amerika lag, de „Samarinda", hier te lande aankomen, maar voordat na de eventueele in werking treding eeqer definitieve overeenkomst, schepen met rijst hier te lande zullen worden verwacht, zullen nog vele maanden verloopen. Voor de naaste toekomst schijnt alzoo de geregelde voorziening van ons land met levensbehoeften van overzee allerminst gewaarborgd. Uitvoer van sigaren. Dezer dagen zijn in de pers mededeelingen gepubliceerd over besprekingen, welke belang hebbenden bij de sigaren-industrie zouden heb ben gevoerd met den minister van landbouw, nijverheid en handel met het oog op een be perking van den uitvoer van sigaren, voorna melijk naar Skandinavië. Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat gebleken is, dat zulke besprekingen niet hebben plaats gehad, dat voor het oogenblik er geen aanleiding is om andere dan de reeds bestaande maatregelen ter beperking van den uitvoer van sigaren te nemen of zelfs maar te overwegen, aangezien het bekend is, dat hoewel van de zijde van winkeliers geklaagd wordt over on voldoende levering van sigaren door de indus trie, door tal van winkeliers aanbiedingen van honderdduizenden, ja zelfs van millioenen siga ren voor export aan fabrikanten worden gedaan, wat niet direct wijst op een algemeen tekort aan voorraden bij winkeliers. Rantsoeneering van varkensvleesch. Naar wij vernemen, heeft de Rijkscom missie van toezicht op de Vleeschvereeniging den minister van landbouw, geadviseerd over te gaan tot rantsoenèering van varkensvleesch. Aanleiding daartoe zou zijn de omstandig heid, dat door het voorschrift van het alleen Duitsche krijgsgevangenen. Men meldt uit Rotterdam Gisternamiddag te een uur lag de Koningin Regentes aan den wal aan de Lloydkade te Rot terdam gemeerd. Een half uur later volgde de Zeeland en te twee uur was ook de Sindoro uit Engeland aangekomen met haar droevige lading van verminkten en krankzinnigen. Aan boord van de Koningin Regentes bevin den zich 13 zieken, 6 zieke onderofficieren, 170 burgers en 5 leden van den medischen dienst op de Zeeland 194 onderofficieren en 5 leden van den medischen dienst en op de Sindoro 28 krank zinnigen, ohder wie 8 officieren, 369 verminkten 26 gewonden en 5 leden van den medischen dienst. Behalve door generaal Onnen, Engelbert van Bevervorden, en schout-bij-nacht Forstman, werden de transporten opgewacht door den Duitschen gezant dr. Rosen en zijn echtge- noote, den Duitschen marine-attaché kapitein von Muller, den Duitsche militaire-attaché majoor Von Schweinitz en leden van het Duitsche gezantschap. Een groot aantal Duitsche geïnterneerde Duitsche officieren was mede op de Lloydskade ter begroeting van de nieuw- aangekomenen. Alleen de hier ter stede geïnterneerd wor dende Duitsche onderofficieren, een 160-tal, mochten debarkeeren. De gewonden, vermink ten en burgergevangenen moeten allen aan boord blijven tot morgen- Dan zullen in den voormiddag de uitge wisselde burger-gevangenen naar Hattum en de geïnterneerd wordende burgers per trein naar Hattum vervoerd wordeh. Daarna vertrekken twee treinen met de krankzinnigen, gewonden en verminkten. Chef van den geneeskundigen dienst op de drie stoomschepen tijdens het transport Zitting van Donderdag, 24 Januari. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van v binnen1 andsche zaken De heer van Berensteyn (v.-d.) be treurt het, dat over het normaalprogramma (afdeeling M.O.) de leeraren niet zijn gehoord, De heer Lohman (c.-h.) acht de salarissen voor de leeraren M.O. onvoldoende, maar wil geen noodregeling en bestrijdt ten slotte de uitbreiding van het aantal Rijks-H,B.S. De heer Nolens (r.-k.) dringt aan op een noodregeling ten aanzien van de sala- rieering van de leeraren aan de Rijks-H.B.S. De m i n i s t e r zal de salarisverhooging onmiddellijk ter hand nemen, als de staats commissie met het voorloopig rapport mocht komen. Met het normaalprogram moet nu een proef worden genomen, Bij de artikelen hebben de heeren Dressel- h u y s (v.-d.) en D r i o n (v.-l.) een amende ment voorgesteld strekkende om den wensch uit te drukken, dat de rijks hoogere burger school met driejarigen cursus in de gemeente Helmond met ingang van I September 1918 worde geconverteerd in eene hoogere burger school met vijfjarigen cursus. De Protestantsche ouders worden niet gebaat door de opening van een R.K. Handelschool op 1 September e.k. De heer F les kens (R.K.) bestrijdt het amendement-Dresselhuys. Naar zijn meening zou de gemeente Helmond de tegenwoordige voorwaarden niet willen accepteeren, al heeft de Gemeenteraad j.l. Maandag besloten vast te houden aan zijn vroeger besluit om ze wel te accepteeren. Alleen de krachtige actie uit enkele groe pen uit de burgerij heeft dat raadsbesluit bevorderd. De Katholieke bevolking heeft getoond dat ze offervaardig kan zijn. Zij brachten een garantiefonds bijeen dat de oprichting van een Katholieke H. B. S. waar borgt. Hij ontraadt dus het amendement. De minister beantwoordt de vorige sprekers. Helmond en Dokkum komen voor conversie niet vooraan. Drachten gaat z.i. voor, ook al omdat de politiek niet in het debat moet komen. Het stichten van een openbare H.B.S. mag niet worden nagelaten omdat er kerke lijke oppositie is, maar indien er slechts plaats is voor één school en er is een bijzondere II. B. S. dan dient ernstig overwogen te wor den of er wel plaats is voor een openbare. De Regeering moet zich in de eerste plaats bepalen tot die gemeenten, waar de politieke strijd niet bestaat. De heer Dreseelhuys (V.-L.) zet uit een, dat in Helmond pas een politieke actie is onstaan omdat de Raad had besloten de con versie te steunen. Spr. trekt het amendement niet qn de Kamer kan het nu aannemen als bewijs dat zij zich niet vereenigt met de hou ding van den Minister. De heer Schaper (S.-D.) getoogt dat de Regeering sterk staat onder clericalen invloed. De heer 1 roelstra (S.-D.) zal zijn stem niet kunnen geven aan het amendement Dres- selhuys. Spr. vreest dat de opvatting van den Mi nister de oprichting in het algemeen zeer zal belemmeren indien hij niet zoekt naar overleg. Het amendement-Dresselhuys kan hij niet steunen, omdat diteen motie is. Met den heer Rutgers is hij het grooten- tendeels eens. Hij vindt het niets vreemd, dat de Katholieken te Helmond handelden op bevel van hun geestelijken. Datzelfde is ook gebeurd bij het lager onderwijs. De Minister zegt voor Dokkum en Hel mond niet geweigerd te hebben. Er kon slechts één H. B. S. worden opgericht. Daar voor koos hij de plaats waar geen pólitieke strijd ontstond. En dat hij juist zag is nu gebleken. Spr. herhaalt zijn opvatting, niet omdat er een agitatie is mag het stichten van een openbare H. B. S, worden nagelaten Indien er een bijzondere H. B. S. bestaat o

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2