Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering 41st© Jaargang. Dinsdag 29 Januari 1918 No. 12052 DK HïiliGHliEVË. FEUILLETON. fis teïüa&fbcti laaws. Bureau; Koemarkt 4. Telef. 85» ca fcantoortfld no bon a ecu vï at» s; j;U' mmési. f 1.60, por post f 8.i>. kwart**!. lÊtoudorffke musraetrs 3 cent. Incassokosten worde» berekend. 148. «■«ak 13 oost. Poe thus: f8. Èraaoo p Advertentiëa: 15 regels fl.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingec 50 et. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogsteeslag. incassokosten worden berekend, De verzekering wordt gewaarborgd door dé Hollandsche Algemeene Yeriekeringsbank te Schiedam. «MawMMMyewmwmMaiMMiiiiiiiiMiiiiiiiiMiiiwwiiiiiWMHBWMCMWwwuwwi bij verlies van een wijsvinger; bij verlies va» olken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter algemeene kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van Pieter de Bruin en Johannes van 't Zelfde namens het Bestuur van de Vereeniging „Het Volksgebouw", ge vestigd te Schiedam om verlof voor den ver koop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de voorzaal rechts en de achterzaal van het pand Tuinlaan no. 50. Schiedam, 29 Januari 1918. Bon no. 1G eener thee- en koffiekaart zal van 1 Februari 1918 tot 15 Februari d.a.v. geldig zijn voor 0.01 K.G. koffie en bon no. 18 voor het tijdvak v^p 16 tot 28 Februari d.a.v. voor 0.01 K.G. koffie. Bons nos. 15 en 17 zijn voorshands* NIET geldig. De theeverstrekking wordt voorloopig gestaakt. Qf het nog mogelijk zal blijken in den loop van de eerste helft van Februari bekend te maken, dat in de tweede helft een, alsdan nog tijdig aan te wijzen bon, voor thee geldig zai zijn, kan op dit oogenblik niet worden be oordeeld. In verband met de voorloopige staking der verstrekking van thee aan het publiek voor het gebruik binnenshuis, is de aflevering verboden met ingang van 1 Februari a.s. van thee als drank of op welke andere wijze ook, in hotels, café's, restaurants, wachtkamers, kajuiten en dergelijke, een en ander tot nadere aankon diging, De maximumprijs van koelhuisboter, welke eerstdaags van Regeeringswege zal worden ge leverd, door tusschenkomst van de winkeliers, bedraagt voor het publiek (kleinhandel) f2.85 per K.G. der zeventiger jaren nog herinneren, weten daarover mee te praten. Dank zij veler steun en medewerking mag Katholiek Schiedam er trots op gaan, dat het 40 jaren lang zjjn eigen, plaatselijk dagblad bezit en dit blad tot de drie oudste katholieke dagbladen van ons land behoort. Wij hadden ons voorgesteld het merkwaardig jubileum op eenig3zins uitgebreide schaal te herdenken door een feestuitgave in boekvorm te doen verschijnen. De tijdsomstandigheden noopten ons het op meer bescheiden wijze te doen. De zeer hooge papierprijzen, de uiterst kost bare cliché's enz. dwongen ons tot beperking van den omvang der feestuitgave. Toch meeneft wij er in te zijn geslaagd aan het Feestnummer, hetwelk wij a.s. Zaterdag 2 Februari zullen doen verschijnen, een zoodanig karakter te kunnen geven, dat het voor onze lezers van blijvende waarde zal zijn. Het Feestnummer zal o.m. bevatten Schiedam voorheen en thans. Een over zicht van scheepvaart, handel, nijverheid, ver keerswezen en industrie in de laatste 40 jaren. Tusschen den tekst reproducties van oude foto's en gravures. Annonces van nagenoeg de geheele groot industrie van Schiedam zal men tegenover dit over zicht aantreffen, waarbij alleraardigste kiekjes in Schiedam, lang verdwenen toestanden in veler herinnering zullen doen opleven. De Geschiedenis der Dagbladpers te Schiedam, 1793heden, met reproducties van de oudste te Schiedam verschenen couranten, w.o. de eerste courant te Schiedam gedrukt (14 Jan. 1804) en het eerste nummer van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" (3 Februari 1878). Voorts zal men in dit nummer aantreffen „De Katholieken en het Gemeentebestuur", 1878heden. Statistieken, betreffende de bevolking, de Katholieken, de Katholieke scholen enz. Verschillende medewerkers leverden zeer lezenswaardige artikelen. „Herinneringen uit de dagen mijner jeugd", door pater G. A. Meijer O.P., zijn vooral interressant, linie zoo spoedig tnogelijk te herstellen. De des betreffende maatregelen zullen bij de uitgangs punten door een commissie ad hoe worden ge nomen. Brieven en pakketten mogen in het algemeen via de frontlinie worden verzonden. Dit beteekent tevens een verbetering van de positie der gevangenen. Het verzenden van drukwerk biedt nog moeilijkheden. De verzending van particuliere- ook pers- telegrammen is veroorloofd. Van Russische zijde werd beloofd alles te doen voor het herstellen van het spoorwegverkeer. Volkomen eenstemmigheid is er evenwel nog niet. Het censuurvraagstuk, vooral voor de Centra- len, die nog in oorlog zijn, van beteekenis werd wederzijds als zuivere interne aangelegenheid beschouwd. Het laat zich aan zien dat men het over de meterieele situatie eens zal worden al zijn er nog vele bezwaren in de practijk. De volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken, Trot zky, is volgens een telegram uit Petrograd. in den afgeloopen nacht naar Brest- Litowsk vertrokken. RUSLAND EN ROEMENIE. Volgens een draadloos telegram uit Petrograd heeft de regeering aldaar alle diplomatieke betrekkingen met Roemenie verbroken. De Roemeensche legatie wordt langs den kort- sten weg naar het buitenland gedeporteerd. De goudschat van Roemenië, welke te Moscou btyust, wordt als onaantastbaar voor de Roe meensche oligarchie verklaard. De Raad van Volkscommissarissen neemt de verantwoordelijkheid op zich voor de bewa ring van dit goud en de overdracht aan het Roe meensche volk, Generaal Tsjcrbatchaf wordt vogelvrij verklaard. Volgens te Berlijn ontvangen berichten, heeft de Roemeensche minister-president, Bratianoe, ontslag genomen. Geberaal Averescoe zou zijn opvolger worden. Op den 3«n Februari van het jaar 1878 ver achten het eerste nummer van onze courant. Het was een feit van beteekenis, want het getal katholieke dagbladen in Nederland be paalde zich boven den Moerdijk tot twee, n.l. „De Tijd" en „De Gelderlander", resp. sinds 1848 en 1874 als dagblad verschenen. Er behoorde moed toe om in dien tijd de uitgave van een lokaal katholiek dagblad ter hand te nemen. Zij, die zich de toestanden Vele illustraties zullen feestnummer verluchten. den tekst van dit 20 „Het schijnt, dat jij je met je vader recht aangenaam hebt onderhouden, spotte Wolker verder. Heeft hij je ook verteld, dat hij je zus ter naar de stad grent om een dame van haar te laten maken. Ja, ja, er komt een heele ver andering op de Berghoeve als je zuster als de vrouw van Rudolph Harden daar als meesteres wordt." „Maak een ander zulke praatjes wijs," zei Jan op ongeloovigen toon. „Zoo, geloof je dat niet, het bevalt je zeker niet, dat je zuster en niet jij de hoeve krijgt, daarom wil je het niet gelooven. Zeker is het, dat de hoeve in handen van mijnheer Harden beter is dan in de uwe." „Wat ben je toch wijs zei Jan, inwendig zich goedhoudende, „ik begrijp je echter niet, je moet duidelijker spreken." „Nu, het is toch duidelijk, als iemand zijn eigendom zoo beschadigd als gijdan is de hoeve in handen van zoo iemand toch niet goed," zei Wolker met loerenden blik. „Nu versta ik je heelemaal niet," zei Jan. „Niet?" herhaalde Wolker, „nu waarom zou DE VREDESONDERHANDELINGEN. Bij de beraadslagingen te Petrograd over de krijgsgevangenen zijn principieele meeningsver- schillen ontstaan. Met voorbehoud van de toestemming de we- derzijdsche regeeringen werd besloten het brief-, telegrafisch- en spoorwegverkeer via de front- ik het je niet in je gezicht zeggen, wat elk kind weet, wat de musschen vertellen in de takken der hoornen Gij hebt het bosch uit wraak in brand gestoken, wijl de boer je wegjoeg. Daar om ook wilde Marie op den avond van het oogst feest niet bij je komen, omdat ze met een brand stichter niets te doen wilde hebben." De jonge man werd bij deze beschuldiging doodsbleek, ten tweeden male was hem het woord brandstichter in het gelaat geslingerd. In een oogenblik stond Jan overeind en vlak tegenover zijn beschuldiger. Verschrokken trad dez^e eenigc schreden terug. Zoo'n uitwerking zijner woorden had hij niet verwacht. De heftigheid des vaders trad hier ook bij den zoon naar voren. „Schurk lasteraar wie waagt het mij zoo te beschimpen en te beschuldigen riep hij met van woede_heesche stem. „Lasteraar vroeg Wolker, bewijs dan eens dat ge het niet deed, ik neem geen woord terug De brand ontstond in den nacht van Zondag op Maandag, juist toen ge het laatst op de Berg hoeve zijt geweest, dien morgen had ge daar nog met je vader gesproken en 's middags heeft men je nog in het dorp gezien, waar waart ge dan dien avond en dien nacht?" De herinhering aan dien avond, aan het af scheid van Marie bij het graf der moeder deed hem den moed en de kracht zinken. De hand, die den hamer omklemd hield, zonk als verlamd neer. „Ge kunt en wilt niet zeggen, waar ge toen waart, zoo is je schuld bewezen." zeide Wol- DE VREDE IN 't ZICHT De Londensche correspondent van de „N. R. Crt." meldt Hier in Engeland lijkt in deze dagen de we reld voor menschen van goeden wille niet zulk een sombere plaats meer. Is het omdat zij ge looven, dat de jongste redevoeringen van Lloyd George en president Wilson den vrede in zicht hebben gebracht Ik zie in een Reuter telegram dat het die vraag vooral is, waar de Nederlandsche bladen het hoofd mee breken, Maar dat is niet, wat hier de ge dachten in de eerste plaats bezig houdt. De vrede zal komen te zijner tijd. Maar men kan weer gelooven, dat het een goede vrede zal zal zijn, een vrede die een nieuwe ontwikke ling van heel de menschheid zal inleiden. Met de Russische revolutie in het voorjaar.van 1917 brak de eerste straal van hoop door in den dich- ker, door Jans zwijgen overtuigd. „Hoed je er voor op de hoeve te komen zonder te bewijzen, dat ge onschuldig zijt aan dien brand, elk kind zal je met den vinger nawijzen en ieder zal zich met afschuw afkeeren van den brandstichter. „Brandstichter." dit woord wekte hem uit zijn wezenloosheid en plotseling zich al den smaad herinnerende, wilde hij zich op Wolker werpen. Deze was schielijk weggegaan. Doch had ook zijn vader hem niet aangeklaagd als zijn vader hem dorst beschuldigen hoeveel te eerder een/vreemde, die misschien een aan klacht van den bergboer zelf had gehoord. Ten zeerste bewogen begaf nij vich naar zijn werk het ging echter niet, telkens en telkens vroeg hij zich af, hoe hij zijn onschuld zou kunnen be wijzen. Op dien ongeliukkgend avond, nadat hij van Marie afscheid had genomen, was hij langs een omweg, om nietvqorbij zijns vaders noeve te moeten gaan, de stad binnengekomen. Daar hij vreesde geen onderkomeh te vinden, had hij in een park den nacht doorgebracht. Niemand had hem gezien verscholen als hij ge- ten nacht, die de wereld in het jaar. of langer daarvoor had overdekt, toen bruut geweld troef leek. De, gebeurtenissen van de laatste weken hebben het geloof in de macht van de gedachte ontzaglijk versterkt. In de houding der bol- sjewiki, in de overwinning der democratische opvattingem in 'Engeland, in den indruk dien Wilson's vaste leiding allerwegen maakt, niet het minst in de herleving van democratische en anti-imperialistische tendenties in Duitsch- land en Oostenrijk, zien de radicalen even zoo vele bewijzen, dat de menschheid in vollen ernst bezig is zich los te worstelen uit de kluisters van zijn barbaarsch verleden met de kracht van gedachte en geloof. Dit wil zeggen, dat de vrede tot eiken prijs nog altijd enkel door een onbeteekenend groepje van pacifisten wordt voorgestaan. De eigenlijke openbare rrteening, de verjongde radicale stem ming, is er even afkeerig van als ooit. In de liberale bladen zijn een paar van de echte paci fisten aan het woord gekomen in ingezonden stukken. Het zijn Brailsford, de schrijver van het bekende boek „The war of steel and gold", die tegenwoordig geregeld bijdraagt in The He rald, het socialistisch-pacifistische weekblad, en Snowden, een -van de leiders van I. L. P. (On afhankelijke Arbeiders-partij). Zij critiseeren Lloyd George's program van vredesvoorwaarden, omdat het eischen stelt, die de regeeringen der middenrijken moeilijk zullen kunnen inwil ligen. „Wat zijn ons", roept Brailsford, „Arme nië en Palestinza en Arabiö en Mesopotamia „En wat is ons," roept Snowden, „Elzas-Lo- tharingen of de kwestie van recht en onrecht o|) het vasteland En beiden willen alleen Vrede Maar dit is niet de houding van het Engcl- sche volk of van den Engelschen democraat. Wanneer de middenrijken de voorwaarden van Lloyd George en van Wilson niet kunnen aan nemen, dan is hij bereid om door te ve chten. Want hij gelooft in de rechtvaardigheid van die voorwaarden en als men hem zegt: maar zie naar de militaire successen vanuw tegenstan ders, zie naar de oorlogskaart zooals Bethmann Ilollweg het uitdrukte", dan zal hij antwoor den „wat helpt de oorlogskaart Duitschland tegenover Rusland De machteigste legem zijn niet meer in staat om een vrede af te dwingen die indruischt tegen het rechtsgevoel der vol ken, want de volken zijn bezig om zich bewust te worden, dot vrede op recht bebaseerd de eenige voorwaarde is tot hun geluk. Volhou den moet leiden tot een rechtvaardigen vrede. En als gij verder zoudt vragen, of Lloyd Geor ge's onverwachte democratische wedergeboorte hem werkelijk opeens onfeilbare en volstrekt rechtvaardige vredesvoorwaarden heeft inge geven, dan zou hij daarop kunnen antwoorden met een herinnering aan het bijbelwoord dat indien deze dingen uit God zijn, de mensch ze niet kan breken. Iets van het naicf idealisme der Bolzjewiki is overgewaaid. Hoe kon Marie, zijne Marie zoo iets van hem gelooven Wat Wolker betreft, deze verweet zich, dat hij Jan zoo behandeld had. Zijn slechte natuur zegevierde echter over zijn heter ik, terwijl hij in zich zelf zeide zeide Het is beter zoo, andeis verzoent zijn vader zich net hem en voor mij is het beter dat de vijandschap blijft bestaan, zoo blijft hij weg van de hoeve en wordt Mane des te eerder de mijne. Zoo denkende nam hij een steen langs n weg op en begon er mede te ballen. Eensklaps wierp hij den steen achter zich neer. K emc oorzaken, groote gevolgen. Wolker had me gehoord, dat achter hem een wagen kwan aari rollen. Hij zag ook niet, dat de weggeworpen steen een der paarden juist aan den poo ro zoodat dit een zijsprong deed en omkeerde, zo°^ dat de wagen nu omkeerde en den berg a gmt, in vliegende vaart. De inzittende gilden en maakte de paarden nog meer verschrikt. Toen Jan hat hulpgeroep hoorde, vergat u eigen smart, sprong op en greep de paar ld hem gezien verscnoien ais nij ge-= eigen smaiu, spiuug i..apten weest was tusschen het hout niemand kon den teugel. Deze sleepten hem mee e en dus bewijzen, dat hij dien nacht niet bij of in hem met de hoeven. Iminei ve.iaei zijns vaders bosch geweest was. Zijne eerste gedachte was naar de Berghoeve te gaan, daar zon vader en de buren van zijn onschuld te overtuigen, doch Wolker had gezegd ,Eik kind weet het, iedereen zal je met den vinger nawijzenZou hij dat kunnen verdragen de angstige dieren, immer sterker. De koetsierscheen geheel buite /erd het hulpgeschrei Nu" volgde een hevige stoot, de koetsier Wel van de bok op den weg, de dissels van den stietten tegen een boom de raderen wei en ooi Het ^ergste snUd het "hem door het harC dat een grooten steenhsoop Marie aan zijn schuld geloofde en daarom met Jan met hevig bloeden {Worn vervolgd.) op dien feestavond in den tuin had willen komen. 1 pen. sfc t ÜÜOskf flüfl Z£

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1