Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. geconsigneerd, dit voldoende zou zijn geweest, om te verhinderan, dat ze in beslag zou wor den genomen, tenzij duidelijk zou kunnen worden aangetoond, dat dé goederen door de handen van de trust waren gegaan of op weg waren naar Britsch gebied dan wel naar een agent, voor Britsche koopers. Voor het hof werd zoo'n bewijs niet geleverd. Nochtans werden de goederen verbeurd verklaard, om dat het hof oordeelde ,,Het is bekend en bovendien door een eischer toegegeven, dat in liet bestuur dei- associatie (de N.O.T.) zich een sterke Engel- sche invloed, een soort van Engelsch medebe stuur laat gelden." M.a.w., het Hof nam aan, dat het lichaam van onzijdige kooplieden, zich niet aan de toezegging in zake den waarborg zou houden wegens een of anderen denkbeeldigen „sou- vereinen Britschen invloed". Het Duitsche Hof wilde daarop van den waarborg niets weten, behandelde dien als een stuk papier en verklaarde de goederen verbeurd, die aan neutralen waren geconsigneerd, zonder een zweem van bewijs daarvoor te kunnen aanvoeren. De nieuwe kiezerslijsten. Het aantal kiezers voor de tweede kamer bedraagt te Amsterdam 151.197 tegen ver leden jaar 105.266. Te 's Gravenhage behelst de lijst 74.583 namen dat is 43% meer dan op de oude kiezerslijst. Te Utrecht zijn 30,158 kiezers op de lijst gebracht, ruim 8300 meer dan het vorig jaar Door een misstelling is gisteren onder de rubriek „stadsnieuws" het aantal kiezers 108.230 opgeheven. Men zal begrepen hebben dat dit getal sloeg op de nieuwe kiezerslijst te Rotterdam. Lompen. De minister van Landbouw maakt, gezien de maatregelen die door de commissie van advies in zake lompen worden voorbereid ter verkrij ging van eene overeenstemming tusschen de verschillende belanghebbenden bij den handel in en de verwerking van lompen, waarbij tevens wordt beoogd de prijsopdrijving van de eind- productsn tegen te gaan; bekend dat in verband met vorenbedoelde te verwachten maatregelen iedere prijsopdrijving tot geldelijke verliezen aanleiding moet geven, aangezien de maatregelen geen rekening kun nen houden met de hooge inkoopprijzen van lompen, die onder deze omstandigheden moch ten zijn ontstaan. Koffie. De minister van landbouw heeft: A. ingetrokken zijn beschikking van 29 Nov. j.l. B. lo. vastgesteld de volgende maximum prijzen voor koffie Koffie. Tusschenhandelsprijs, d.i. de prijs aan detaillisten in rekening te brengen, f 1.24 per Vs K.G. los, f 1.27 per K.G. netto verpakt kleinhandelprijs f 1.40 per l/2 K.G. Koffie-extract. Tusschenhandelsprijs, d.i. de prijs aan detaillisten in rekening te brengen, f 0.14 per deciliter, exclusief fleschklein handelprijs f 0.20 per deciliter, exclusief flesch. 2o. ten aanzien voor vorenbedoelde prijzen bepaald a. dat vorenstaande tusschenhandelprijzen zijn gesteld met inbegrip van distributiekosten, levering franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer en emballage, voor zoover deze emballage niet bestaat uit jute-zakken b. dat koffie-extract, getrokken uit een mengsel van vaste stoffen, dat minder dan 80 pet. koffie bevat, niet zal mogen worden afgeleverd c. dat de flesch, waarin koffie-extract wordt vei kocht, tegen kostenden prijs mag worden berekend en tegen dienzelfden prijs, mits on beschadigd, moet- worden teruggenomen C. te bepalen, dat deze beschikking in wer king treedt op 1 Februari 1918. (St.Ct.) Wetboek van Strafvordering. De commissie van rapporteurs der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van een wetboek van strafvordering welk wetsontwerp reeds geruimen tijd geleden in de afdeelingen is onderzocht, maar waarom trent nog geen verslag is vastgesteld, houdt Vrijdag een bijeenkomst, tot het houden van overleg met den minister van justitie. Ned. schepen gezonken. Bij het departement van Buitenlandsche Za ken is bericht ontvangen, dat de vischsmak „Antonius Sch. 234, den 26en Januari gezon ken is, na aanvaring bij de Haaks met een Engelschen torpedojager. De bemanning is te Harwich geland en be vindt zich thans te Londen. Van de beman ning is J. Taal licht gewond. Naar wij vernemen, zou de smak toebehoo- ren aan de reederij „De Toekomst" te Scheve- ningen, eigenaar W. den Duik. Het departement van Buitenlandsche Zaken ontving uit Louden bericht, dat het Nederland- sche stoomschip „Merwede" van Sliedrecht ge zonken is. De geheele bemanning is gered en te New castle geland. De Indische Volksraad. De tien in den Volksraad gekozen inlanders zijn Radjiman, arts te Solo, Metoyo, regent van Japara, Djajadiningrat, regent van Serang, Joedosoemiodo, regent van Ponarago. Adrno- dirono, architect te Semarang, Abdoel Moeis, journalist te Batavia, Sastrowidjona, tolk te Solo, Waronoentoe, inlandsch hoofd iu de Mi- nahassa, Abdoel Rival, arts te Soerabaja en Kamil, inspecteur bij het onderwijs te Djocja. De bladen zijn algemeen van oordeel, dat de eerste Indische Volksraad gematigd con servatief is samengesteld, al is de meerder heid van de gekozen Europeanen liberaal. Sommige betoogen de noodzakelijkheid, dat de gouverneur-generaal, na afloop der verkiezin gen, ook leden zal benoemen van de niet vertegenwoordigde groepen. „De Locomotief schrijft, dat de gekozen leden-Europeanen geen democraten zijn, hoe wel de uitslag der verkiezingen in liberalen zin is uitgèvallen, zelfs boven verwachting. Thee en Koffie. De minister van landbouw heeft bepaald I. Artikel I, lid 7 en 8 van de distributie regeling van 5 Oct. j.l. zal worden gelezen als volgt 7. Ter bestrijding van de kosten der onder- werpelijke distributie wordt aan de aflevering van thee en koffie de stilzwijgende voorwaarde verbonden, dat door de eigenaars zal worden voldaan aan het T. K. D. voor zoover thee betreft 21/, cent per K.G. thee over alle partijen, welke aan hen zullen worden afgeleverd voor zoover koffie betreft 18 cent Va K.G. ongebrande en 22x/2cent per Va K.G. gebrande koffie a. over alle partijen, welke op 28 Januari 1918, d.i. na aflevering aan de detaillisten op bons no. 10 en 26 eener thee- en koffiekaart in hun bezit waren, daaronder niet begrepen die partijen, welke op dien datum voor hunne re- rekening op Veem lagen, tenzij voor deze par tijen op genoemden datum reeds vergunning tot aflevering van het T. K. D. was ontvangen b. over alle partijen, welke aan hen zullen worden afgeleverd 8. het ingevolge het voorgaande lid sub a voor koffie verschuldigde zal vóór 1 Maart 1918 moeten zijn voldaan overeenkomstig den aanslag dooi^ het F. K. D. aan ieder betrokkene voor 20 hebruari 1915 toe te zenden'; bij het vast stellen van dezen aanslag zal het T. K. D. in mindering brengen hetgeen door den betrokkene reeds aan distributiekosten op de betreffende partijen werd betaald II. Artikel 9 van genoemde distributieregeling zal worden gelezen als volgt Art. 9. De aflevering van thee en koffie aan leveranciers van detaillisten bedoeld in artikel 8, 1ste lid, geschiedt niet dan na verkregen toe stemming van het T. K. D., door den verkooper aan te vragen. Zoodanige toestemming wordt met verleend dan wanneer bij het daartoe strekkende verzoek zijn overgemaakt distri butiekosten tot een bedrag van f 0.05 per af te leveren K.G. thee en f 0.36 per af te leveren K,G. koffie. Deze kosten kunnen door den verkooper op den kooper worden verhaald. III. Deze beschikking treedt in werking op 1 Februari 1918 (St.ct.) TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag, 30 Januari. De behandeling van de begrooting van bin- nenlandsche zaken wordt voortgezet. Bij art. 232 (subsidie aan teekenscholen en teekenacademiën) neemt de minister na eenige discussie met de heeren Gerhard en V an Wijnbergen het amendement- Gerhard, om deze inrichtingen van de afd. Kun sten en wetenschappen over te brengen naar de afdeeling Middelbaar onderwijs over. Bij art. 247 (pensioenen ingevolge art. 62 Lageronderwijswet) stelt de heer Van Veen een vraag, die door den minister toestem mend beantwoord wordt. Alvorens de begrooting in stemming komt motiveert de heer de M u r a 11 zijn stem tegen. Spr. heeft er bezwaar tegen, dat deze minister de onderwijswetten zal helpen uitvoeren en critiseert zijn houding tegenover de ouderdoms- rentewet. Da heer Troelstra zegt, dat de stem van de sociaal-democraten vóór de begrooting niet beteekent, dat zij het beleid van den minister op alle punten goedkeuren, met name wat be treft de onderwijzerswedden. De heer Limburg zegt, dat de stem van hem en zijn politieke vrienden voor de be grooting niet beteekent, dat zij zich op alle onderdeelen met 's ministers beleid, speciaal wat de onderwijzers betreft, vereenigen. De heer Visser van IJzendoorn zegt, dat hij en de zijnen vóór zullen stemmen omdat deze minister is het hoofd van het ka binet maar dit beteekent niet, dat zij heen stappen over hun groote bezwaren tegen zijn beleid, speciaal op het punt van de onderwij zers. (Beweging). De heer Nolens meent, dat het feitelijk met gaat tegen de begrooting, maar tegen de uitvoering van artikel 192. (Geroep: zeer juist De begro°Lng wordt daarna aangenomen met 63 tegen 5 stemmen. Tegen de Muralt, Eerdmans, van Hamel, Otto en ter Spill. 1 De heer Beuiaer zal vóór de begroot.ng 1 stemmen, al stemt hij niet volkomen in met s Ministers beleid. Hij bepleit vervolgens verbetering van de positie der onderofficieren en behandelt daarna verschillende andere zaken. j Vervolgens dient spr. een motie in, waarbij aangedrongen wordt op Wetswijziging ter I verzekering van de pensioenaanspraken der j reserve-officieren, welke motie terstond in be- j handeling komt. j De heer Oud meent, dat gebroken moet worden met het staand leger en het kazerne stelsel. Ook deze Minister staat onder den in vloed van de „camarilla" aan het Departement van Oorlog. Naar aanleiding van 's Ministers tafelrede te Leeuwarden zegt spr., dat het onnoodig en onmogelijk is de groote mogend heden na te volgen in de technische uitrusting van ons leger. Hoofdzaak is met het thans be schikbare voldoende rendement te bereiken, hetgeen naar spr's meening niet het geval is. Wat het salueeren betreft, is deze Minis ter plus royaliste que le roi. Het is abso luut onmogelijk aan het desbetreffend voor schrift de hand te houden. Niets is slechter voor de tucht dan het geven van niet te handhaven orders. Spr. zal dus vóór de motie Duys stemmen. De heer Knobel vraagt om inlichtingen omtrent de uitwijzing van den heer Wijnkoop. De heer B o m a n s betoogt naar aanleiding van s Minister tafelrede, dat ontwapening alleen mogelijk zal zijn, als het huidig wereld- beheerschend materialisme zal hebben plaats gemaakt voor idealisme. Het gaat dus niet aan dat het Nederlandsche volk in 1918 zijn defensie zou opgeven, Voor Paus Bene- dictus Is niet de hoofdzaak de geldverspilling als motief voor ontwapening, doch de ge dachte dat het recht moest heerschen en niet de macht, De ontwapening is een zaak van opvoe ding en de Katholieke ouders, onderwijzers en opvoeders zullen, ten deze hun taak be wust zijn. In tegenstelling met den heer Visser van IJzendoorn betreurt spr. niet het heengaan van Minister Bosboom en verheugt hij zich over het optreden van een burger-minister van oorlog. Hij bepleit het met klein verlof zenden van de verlofaofficieren. Spr. is tegen afschaf fing, maar vóór beperking van het saluut. Spr. vraagt voorts inlichtingen omtrent 's Ministers plannen betreffende de demobili satie, over den aanslag op het kruithuis bij Amsterdam. De heer Duymaer van Twist vindt veel in 's Ministers beleid sympathiek. I en aanzien van de positie der gemobili seerde troepen dringt spr. aan op verlichting van den persoonlijken druk door gedeeltelijke demobilisatie, en, als dat niet mogelijk is, door aflossing der lichtingen in sneller tempo. Voorts vraagt spr. uitbreiding der verloven door een meer practische regeling, en wenscht hij te weten of het nog niet mogelijk is het verlofskader gelijktijdig met zijn lichtingen met onbepaald (klein) verlof te zenden. Hij bepleit allerlei verbeteringen en verklaart zich ten slotte tegen de motie-Duys betreffende beperking van het militair saluut. Donderdag voortzetting. Katholiek Leven. L evensmiddelen, In de week van 28 Januari2 Februar; is verkrijgbaar op bon 171 1 ons bruine boonen ofcapucij- ners per persoon, resp. 11 en 27 cent per pond Op bon 170 1 ons vet per persoon, 40 cent per pond. op bon 172 j ons gort per persoon, 13 cent per pond. Gort alleen op Vrijdag en Zaterdag. Maandags worden geen Regeeringsartikelen verkocht. Oorlog sbegrooting. Alsnu komt in behandeling de Oorlogsbe- grooting 1918 en het buitengewoon oorloss- crediet 1917. Op verzoek van den heer Duys wordt besloten tevens zijn motie betreffende het salueeren te behandelen. Aardappelen. In de week van 28 Jan. tot 2 Febr. verkrijgbaar op: bon 173, 174, 175, 176 en 177 per persoon 1 kilo. Prijs 5è cent per kilo. Maandag is bon 173 geldig Dinsdag 175 en zoo vervolgens. Goedkoope melk. De nieuwe bons worden in den loop der volgende week aan huis bezorgd. B roodkaart. De broodkaart van het 38ste tijdvak loopt van 23 Januari tot en met 2 Februari. Voor kinderen beneden 1 jaar worden aan- i vullingswittebroodkaarten verstrekt. I Koffie. Bon no. 16 eener thee- en koffie kaart zal van 1 Februari 1918 tot 15 Fe bruari d.a.v. geldig zijn voor 0,01 K.G. koffie en bon no. 18 voor het tijdvak van 16 tot 28 hebruari d.a.v. voor 0,01 K.G. koffie. 'i f" n J" M e Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en 11 warm i eten te bekomen 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten 11 cent per portie verstrekt. Hoogwater te Schiedam: Vrij dag 1 Februari 7.10 v.m., 7.15 n.m. In het tweede gedeelte zijner rede wees pater Micklinghoff op de tijdsomstandigheden, waarin de Katholieke jonge man geplaatst is. De Roomsche jonge man leeft, aldus spre ker, in een heerlijken tijd, in de lente van een nieuwe eeuw, waarin het gist en werkt, waarin het oude in doodsnood verkeert en alles onweerstaanbaar stuwt naar de pas ge legde banen der democratie. Luistert naar dat nieuwe geluid, ziet naar dien jongen dag vol lichtende beloften. Wie zullen de leiding nemen, wie zullen mennen in den nieuwen tijd Er zal een groote strijd worden gestreden om de leiding. De dragers der oude, ongeloovige cultuur zullen vasthouden aan de waan hunner ideeën. „Alle teekenen spreken, dat een mannelijk „krijgshaftig tijdvak in aantocht is... de ver lossende mensch moet komen met zijn groote „liefde en verachting, de scheppende geest, „(de opperste mensch) moet komen." Zoo laat Nietzsche Zaratrustra spreken. Quare populi ineditati sunt insania Waarom zinnen de volkeren toch op ijdel- heden Dc mensch zonder God en zonder gods dienst zal geen verlossende woorden spreken. Dat weet ge en de eeuwen hebben het ge tuigd, alleen de Mensch, die tevens God is, Christus, bracht vrijheid en verlossing. „Honderdduizenden worstelen thans om een „nieuwen maatschappelijken toestand tc ver- „overfcn, waarin ieder ruim zijn deel zal „hebben van de stoffelijke goederen... Maar „de eeuwige onvoldaanheid zal blijven. Ons „hart is onrustig, tot het rust vinde in God. „AI dat, als nieuw, verheerlijkt leven is niet „anders dan het oude leven onder bedriege- „lijken schijn zij alleen zijn, door Gods barmhartigheid, binnengeleid tot het nieuwe „leven, die herboren zijn in God... door „Christus." In den komenden strijd hebben wij partij gekozen voor den God-mensch Christus. Sprekende over de op ons rustende plichten, vervolgde de Eerw. Spreker Er was een tijd in ons Vaderland, waarin men ook in Katholieke kringen meende, dat het van breede opvatting getuigde om zoo ver mogelijk met de tegenpartij mede te gaan. Wij allen hebben in meerdere of mindere mate gezondigd door een bedenkelijke naaperij. De gevolgen bleven niet uit. Ons geloof, dat wij "ronddragen in ons hart, als in een teere vaas, verzwakte, onze lichtzinnigheid nam toe, het zedebederf streek langs ons heen met verzengenden adem. Onze fijnere Roomsche voelhorens werden stomp. Hoe denkt ge b.v. over de vreugde Het ongeloof heeft de vreugde, waarnaar mgr. von Keppler smachtte niet gebruikt, het gaf „Erzatz vreugde", het gaf alleen aan het leven een meerwaarde van zinneprikkeling en wereldsch genot. „Zich uitleven" in zingenot werd soms doel. „De duivels zijn los gelaten", klaagde Paulsen. Voor ons is gepaste vreugde slechts een der middelen om de opperste levenswet„God kennen en ver beiden" na te streven. Niet de christelijke maar de moderne opvat ting der vreugde werkte op ons in. Ik wensch met te worden misverstaan. Ik wil zeker niet onze Roomsche jonge mannen maken tot vis- schen op het drooge. En als men een poging doet om het peil der vreugde te verhoogen door goed tooneel of door volkszang, dan zal ik de eerste zijn om zulk een streven van harte toe te juichen. Maar waartegen ik protesteer is dit, dat men in ons kamp soms de vreugde, die een gevolg der lichtzinnigheid was, heeft trachten in te voeren, dat men in ons kamp de groote Roomsche vreugden en onschuldige vermaken ter zijde schoof, om de gevaarlijke vreugden der overzijde in haar plaats te stellen, dat men er ook bij ons soms een systeem van maakte om in het beperkt aantal van zeven avonden per week de hoogste som van we- reldsche genietingen te beleven. Het werd een levenskwestie hoe breng ik het best mijn tijd en halven nacht door buiten den huiselijken kring. Aan zulk lichtzinnig spel moogt gij niet mee doen. En gij zult dat niet doen, omdat gij als leden van „Katholiek Leven" een roeping hebt te vervullen. „Doet uwe wapènen aan, machtige zgnen, weest bereid te strijden in den krijg", zoo luidde de oorlogskreet der Maccabeeën. „Doet uwe wapenen aan de wapenen des lichts. Leert hier in „Katholiek Leven" uw geloof kennen. Wij hebben behoefte aan mannen, die reken schap kunnen geven van heLgeen zij belijden, die niet bang zijn voor de oppervlakkige moei lijkheden tegen ons oud en heilig geloof, die in staat zijn de onredelijkheid van ongeloof en dwaling te signaleeren met hun raak en scherp woord, en den vijand als het moet, durven be kampen in eigen land. Veel kunt ge leeren op de debat-avonden uwer vereeniging. Openbaart uwe kracht naar buiten, maar laat ze samengaan met terugge trokken, stil en afgezonderd werken. Zoo kweekt men voor elke winkel en kantoor een drager voor het Roomsche schild. Maar ge moet niet alleen uw geloof kennen, ge moet ook leven uit dat geloof. Wie actie wil voeren, moet het sacramenteele leven onderhouden. Het blijft Christus onver anderlijke wet, dat de vruchtbaarheid en het gezonde leven gevonden wordt bij Hem alleen Ik ben de Wijnstok en gij zijt de ranken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2