Dagblad mor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering iCT.»x. i quit Osüi wi li on h\T" 1KU De Oorlog. 41ste Jaargaiig, Vrijdag 1 Februari 1918 No. 12055 DE BERGHOEVE. FEU iLLETOK. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na fcantoortgd no. 148. Postbus: 99. ftboBüeaior taiü pa b m&e.adst f 1.60, pa we* 12 coat, fraai® p. P«>»t 2.— p kwaruai &Jbmêet!$ui a.ummmi'3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentie»: plaatsen wordt 2 maal -_0._ •Speciale conditiën voor herhaaldelijk ad verteeren. 15 regels fl.30 elke regel daarboven 25 cï. 3 maai berekend. Ingebonden mededeelingen 5(1 ct. p. regel, Tarieven worden op aanvr ije toegezonden. Op alle adveitentiën in het Zaterdagavondnummer 10 ootïogstoeeleg. Incassokosten worden berekend. geheele een hand, 1111 dood1 |||l invaliditeit; 1 L If II Toet ol oogLUU i IUU tea duim; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollar.dsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. t^,ll™**8EBaa*!»»wawMaww»awwBi«MWMBa«MaiiiiiiiiiMiiitiiiwiaHi],iii«aMMHMMHBfémmmiBm&uaiiMmmmpwmmimm nun**— bij verlies van een wijsvinger; bij verlieB van eiken ande ren vinger. DUITSCHLAND. De staking. De staking te Berlijn krijgt iederen dag grooter beteekenis. De door de autoriteiten geconsureerde opgaven blijken onjuist. Volgens de „Tag. Rundschau" staken op het oogenblik van- de 7 millioen arbeiders uit de oorlogsnijverheid 450.000 man. Ook een groot deel der typografen staakt. Met uitzondering van enkele bladen, als de „Vossische Ztg" en de „Post,'' zijn gisteren avond de meeste bladen verschenen, deel* in beperkten omvang. Over het algemeen wordt door de zetters gewerkt, doch staken hulpper soneel en krantenbezorgers. De „Berliner Ztg. am Mittag" zal dienten gevolge niet verschijnen. Te B e r 1 ij n. Wolif seint uit Berlijn Gisterochtend liep in Charlottenburg een tamelijk groote menschen- menigte te hoop, die door agenten uiteen werd gejaagd. Daarbij werden schoten gewisseld, die een wachtmeester heiaas doodehjk wondden. De menschen trokken Oostwaarts naar Moabit, waar de politie door behendig ingrijpen de sa menscholing wist te verstrooien. Een agent van politie werd daar van achteren aangevallen en gedood: Nog een tweede wachtmeester werd getroffen, die echter in dierst biijft. Drie andei,. agenten werden gewond. Deze meidden zich ziek. an de stakers zijn er in het geheel zes gewond. Verscheiden tramwagens werden omgegooid. Donderdag vroeg zijn 30 mannen, negen vrouwen en drie jeugdige personen in hechtenis genomen. Ook in het Treptower park had een samen scholing plaats, die uiteen werd gedreven. Uit Berlijn wordt bericht De opperbevelhebber in de Marken beeft de stakingscommissie, die zich geconstitueerd had onder den naam van „Raad van Arbeiders", op grond van de wet op den staat van beleg ontbonden en haar het bijeenkomen verboden, omdat de stakingsbeweging, die met overtreding der wettelijke bepalingen in het leven is geroe^ pen, de openbare veiligheid in gevaar brengt. tegelijkertijd wordt de formeerïng van een nieuwe organisatie, die ten doel heeft de huidige stakingsbeweging te leiden, verboden. DE VREDESONDERHANDELINGEN. De besprekingen te Brest-Litowsk zijn giste ren hervat. Talaat Pacha deelde allereerst mede dat de Beiersche gedelegeerde graaf Podewils- Dürnitz aan de conferentie zal deelnemen. Daarna maakte de Russische afvaardiging oekend dat behalve de oorspronkelijke Oekra- 23 „Ja zeker, wijl ik onrecht goed wil maken, moet gij eerst getrouwd en uit de hoeve zijn." „Ik begrijp u niet, boer „Nu dan jk heb jan de i10eve ontnomen en wil hem echter niet in armoede zien, daarom moet hij met een boerendochter trouwen die een hoeve heeft." „Ja, maar ik heb een paar handen, die wer ken kunnen en een hart, dat hem bemint ,:Van liefde kan men niet leven. Ik ze» je treed uw geluk niet met voeten. Hij kan rijke meisjes genoeg krijgen, daarenboven, Wolker heeft een mooie bezitting, Jan heeft niets." „Des te liever heb ik hem en des te meer fcal ik voor hem werken. Wolker neem ik niet, al bezat hij tienmaal zooveel." „Meisje, maak me niet woest Jan kan weer hier komen, doch niet voordat gij ge trouwd en hier vandaan zijt, gij hebt geen recht hem hier vandaan te houden donderde de oude. „Geloof toch, dat mij het geluk van Jan meer ter harte gaat dan u wilde zij zeg- z® bedacht zich en zeide „dan mijn eigen ge uk Ik wil over uwe woorden nadenken," inische delegatie nog Zuid-Russische bolsjewicki verschenen waren. De gemachtigde der Zuid- Russische sovjets verklaarde o.a. De Oekrainsche Raden van soldaten, boeren en arbeiders voerden een hardnekkigen strijd tegen de Rada van Kief, waarbij in vele ge deelten van de Oekraine de partij der Raden de overwinning behaald heeft. Deze partij han delt in volkomen overeenstemming met de Raden 'te Petersburg en den raad van volks commissarissen. Het heele kolenbekken van de Doniez en het heele mijngebied van Jekaté- rinoslaf, benevens de gouvernementen Charkof en Poltawa, bevinden zich in handen van de Oekrainsche Sovjets. In andere deelen der President Poincaré en de autoriteiten hebben een bezoek aan de hospitalen gebracht. Onge veer 60 personen zijn in hospitalen of bij zich zelf thuis in behandeling. Het meerendeel werd gewond door splinters van bommen, terwijl zij zich op straat of aan de vensters bevonden. RUSLAND. De burgeroorlog in Rusland duurt steeds voort. De Maximalisten winnen ook in de Oekraine terrein. De „Rjetsj" deelt mede, dat Kief Woensdag in banden der bolsjewiki is gevallen. Het Roemeensche leger blijkt echter niet Oekraine neemt de macht der Sevjets toe en van plan het terrein aan de bolsjewieki onbe- vermindert die van de Kiefsche Rada. Staatssecretaris von Kühlmann en graaf Czer- ning verklaarden niet geweten te hebben dat twee lichamen er beide aanspraak op maakten de Oekraïne te vertegenwoordigen uitstel in de besprekingen was daarom noodzakelijk. Uit Sofia wordt nog gemeld. De minister-president Radoslawof vertrekt morgen dm zich aan het hoofd te plaatsen van de Bulgaarsche afvaardiging te Brest-Litofsk. DE VLIEGERAANVAL OP PARIJS. Reuter seint uit Parijs In den nacht van 30 op 31 Januari zijn vijan delijke vliegtuigen Parijs van het Noorden en Noordoosten uit genaderd en hebben bommen op de voorsteden en daarna in het bizonder op den rechteroever (van de Seine) geworpen. De verliezen zijn aanzienlijk. In hoofdzaak vrouwen en kinderen. Twee hospitalen werden getroffen ook werden er gebouwen beschadigd. Een vijandelijk vliegtuig is neergestort. De twee inzittenden werden gevangen genomen. De bransche bladen, die den aanval der vijandelijke vliegtuigen op de vreedzame bevol king van Parijs, welker houding opmerkelijk kalm was, brandmerken, stellen vast dat deze aanval meer 'woede dan schrik heeft veroor zaakt. Het moreel der bevolking zal niet worden geschokt, doch de haat tegen den naam „Duit- scher" zal toenemen eu voortduren bij de her innering aan de omgekomen vrouwen en kin deren en bij allen den wil versterken om te overwinnen. De „Echo de Paris" dringt er op aan dat de geallieerden gemeenschappelijk tot vergeldings maatregelen zullen besluiten. loen Poincaré en de leden der regeering de, slachtoffers van den aanval begroetten, weenden de vrouwen en kinderen en riepen de mannen om wraak. De „Figaro" zegt dat de Duitschers Parijs niet meer dan Londen hebben gespaard. Het blad meent, dat de vrede wellicht de wreedheid der veldslagen zal doen vergeten, doch niet den moord op kinderen gedurende den nacht. De Matin meent ook dat het moreel der Parijsche bevolking slechts versterkt is, evenals den wil om te overwinnen. twist te laten. Roemeensche troepen operee- ren in Besarabië dat een grootendeels Roe- meensch sprekende bevolking heeft. Een telegram uit het Roemeensche hoofd kwartier te Jassi meldt. Toegejuicht door de bevolking, zijn do Roe meensche troepen, door het Russische bevel geroepen, den 26en Kisjenef binnengetrokken. Dit zeide ze, wijl ze vreesde, dat den boer, die buiten zich zelf Van woede was, iets kon overkomen. Dit kalmeerde de boer, hij zeide nu „Ik zie goed, dat ge den laatsten tijd verstan diger wordt en je antwoord bevestigt dat. Denk maar eens goed na, ge zult wel inzien, hoe goed ik het met je voorheb en dat een huwelijk met. Jan noch tot zijn eigen, noch tot uw geluk kan voeren." Toen Marie zich 's avonds alleen in haar kamertje bevond, kon zij haar droefheid on gezien uitweenen. „Ge moogt zijn geluk niet in den weg staan, gij vhebt geen recht mijn zoon hier weg te houden," had de eenzame vader ge zegd. Deze woorden klonken haar voortdurend in het oor. Door haar liefde maakte zij Jan tot bedelaar, mocht zij dat Mocht zij hem onthouden wat hem van rechtswege toekwam woonplaats, vaderhart vermogen Dit alles ging voor hem verloren, als zij hem bleef aanhangen. Ontzegde zij hem haar liefde en trouwde zij met Wolker, dan werd hij weer de rijke Jan van de Berghoeve. Wat moest z'J doen, welke was haar weg Met haar zou Jan in ontbering moeten leven. Zou hij '.,a ZIJ,1!. Steele leven kunnen verdragen oc hij had zoo dikwijls gezegd, dat hij ongelukkig zou zijn zonder haar. Wat te oen wat te doen? Hier kon slechts de j icve od raden. Zij knielde voor het kruis- neder en vroeg daar licht,'troost en raad. Na een poos stond ze op, nam een FINLAND. Het Finsche gezantschap in Stockholm heeft het volgende telegram van den bevelhebber van het veiligheidskorps in Finland generaal graaf Mannerheim ontvangen Tornea, 29 Jan. 11 uur avond. In den af- geloopen nacht en Dinsdag werden de Russische soldaten in Kemi Kajana en Olmola ontwa pend. In St. Michel werd de roode garde ge dwongen zich over te geven. De aanvoerders zijn gevangen genomen. Het veiligheidkorps toonde overal grooten heldenmoed. Onze soldaten namen stormender hand de vurende batterijen. De strijd in Gamla Karleby was vrij hevig tot 7 uur in den avond, toen alles gelukkig afgeloopen was. „Afton Tidningen" verneemt uit Haparanda, dat de Finsche generaal graaf Mannerheim op zijn marsch naar het Zuiden door gardisten en boeren groote versterkingen heeft gekregen, zoodat zijn leger van 15.000 tot 50.000 man is toegenomen. Hij is thans van plan Finland van de Russische plaaggeesten te bevrijden. Hij zou zich op weg naar Bjoerneborg bevinden. De Finsche regeeringsvertegenwoordigers, die de hulp van Zweden zouden inroepen, zijn heden in Stockholm aangekomen. Zij werden door den Finschen gezant aan het station ontvangen. SPANJE. Uit Madrid meldt men d.d. 31 dezer De ministerraad, welke onder voorzitterschap van den koning werd gehouden, heeft beraad slaagd over de nota betreffende de „Giralda" en de termen goedgekeurd. Prieto werd met de redactie belast. Het document zal direct naar Berlijn ge- doosje uit de kast en daaruit een reepje pa pier en las „Blijf uwe liefde trouw, zoo zal uw ongeluk in geluk veranderendan nam zij de verwelkte bloemen uit de vaas en drukte Jans liefdegaven aan hare lippen. Dan begaf zij zich ter ruste. VII. De winter was voorbij en de lente in het land, het leven In de natuur was weerge keerd, zoo ook op de Berghoeve, waar vroo- lijk gezang weerklonk. Alleen Marie zong niet, ze was nog stiller en bleeker dan vroe ger. Ze was in de keuken bezig, liep veel on rustig heen en weer en luisterde naar de nade rende stappen van den boer ze v$st, dat deze naar Wolker geweest was. Het liefst had ze zich voor een ontmoetiug met den vader van Jan verborgen gehouden. Hij was al even in de keuken, toen hij zeide Zoo, Marie, ge vraagt mij niet eens hoe ik het ginder bij Wolker vond „O, ik kan wel wachten tot ge het mij ver telt," antwoordde zij. „Dat moes ik zeggen, het ziet er daar alles flink »n mooi uit en niet overdreef Wolker, toen hij van zijn goede doen sprek. Een flink stevig huis, een moofen tuin en een grooten boomgaard heeft hij, dat is me eog een bezit ting meisje, ik herhaal het je voor de zooveel- ste maal, weigert ge hem, dan treedt ge uw ge luk met voeten." Marie antwoordde niets op deze lange rede voering, doch wankelde naar de deur. zonden worden zonder bemiddeling van den Duitschen gezant in Madrid. De „El Sol" meent te weten, dat de minis terraad zijn vertrouwen in Pietro, als minister van buitenlandsche zaken heeft uitgesproken. Inzake de „Giralda" zal een uiterst krachtige nota aan Berlijn gezonden worden. ITALIË. Uit het Oostenrijk-Hongaarsch Oorlogspers- kwartier wordt 'savonds gemeld: De vijandelijke gevechtswerkzaamheid, die zich na de gevech ten van gisteren aanvankelijk tot een levendig vernietigingsvuur in de streek beoosten Asiago en op onze nieuw ingenomen stelling beperkte, heeft zich in den loop van den dag verder uitgebreid en is ook op de streek beoosten de Brenta overgeslagen. Een aanval, op de Monte Pertica ingezet, werd afgeslagen. Ook in de streek van de Monte Asolone is de gevechtswerkzaamheid levendiger. Het is onzen onvermoeiden vliegers gelukt, vier vijandelijke vliegtuigen en een kabel ballon neer te schieten. c Stefani seint d.d. 30 Jan.Den 27en hebben de Italiaansche troepen in den sector van het plateau van Asiago met veel succes opgetre den. De vijand werd ton oosten van Asiago uit de versterkte stellingen ten westen van het dal Frensela geworpen. Den 28en ver overden de Italianen de Col del Rosso en wierpen den vijand terug in de richting van Sasse Rosso- Het succes werd uitgebreid door de bezetting van deh Monto Val Bella, die in stormloopwerd veroverd. Hoewel de buit nog niet vastgesteld, kan reeds gemeld worden, dat 2 divisies van den vijand zijn vernietigd, 2500 krijgsgevangonen gemaakt, w.o, 10 offi cieren, 6 kanonnen en ongeveer 100 machine geweren en een grooten vorraad munitie zijn reeds aangebracht. De vijand deed de laatste twee dagen zeer krachtige'tegenaanvallen op de veroverde stellingen. DUIKBOOT- EN MIJNOORLOG. Duitsche duikbooten hebben in de Middel land sche Zee onlangs 19000 ton aanfiandels- scheepsruimte tot zinken gebracht, waaronder 2 groote stoomschepen, die uit een door talrijke bewakingsschepen en torpedojagers beschermd convooi werden geschoten. In het Engelsche Lagerhuis heeft Macna- mara meegedeeld, dat een schip, van En geland naar Ierland varend tot zinken is ge bracht. Vijf mannelijke en twee vrouwelijke passagiers verdronken zoomede vier leden van de bemanning en een hofmeesteres. DE TANKS. In de „New York Times" deelt een mede werker de volgende bijzonderheden mede omtrent de geschiedenis der tanks, die op het Westelijk front zulke belangrijke diensten hebben verricht De Admiraliteits-commissie heeft meer da» „Dom ding I je stelt je aan al bracht !k een Jobstijding." „Och, heb toch medelijden ik kan niet doen, wat ge van mij verlangt, ik kan niet met dien Wolker trouwen, omdat „Medelijden met !ou, ondankbare deerne," onderbrak de boer woedend, „hebt gij erbar men met dan vader, die naar zijn zoon ver langt Is dat de dank, dat we je hier op namen.dat we niet wilden, dat ge zoudt gaan bedelen „Boer 1" riep het sidderende bleeke meisje. „Zwijg ik wil spreken," donderde hij, gij „wilt zorgeloos aan mijn tafel eten, terwijl mijn zoon, God weet waar. den hardsten arbeid verrichten moot voor een stukje brood. Ge zegt Jan te beminnen, ge laat hem lijden. Zeg, dat gij geen leugenares, geen ondankbaai schepsel zijt. Ge hebt je eigen geluk en dat van mijn zoon in de hand en bestaat in het huwelijk met Wofker, Blijft gij weigeren, dan pak je boelje bij elkaar en maar voort van hier, en dan kunt ge naar den jongen, dien gij zegt lief te hebben en dien gij van zijn rechtmatig goed wilt berooven." In zijn toorn sprong hij op en stond voor het meisje, dat doodsbleek tegen den muur leunde. „Hebt gij met den brandstichter Jan soms een komplot tegen mij geméed lij daarom niet teruggekomen, wijl bij nuj me onder de oogen treden Vloek over u, vloeü over. (Wordt vervolgd.) «ojowviw.v i ci^ju twv» uc< -taniuvstija uu vt>l itiCJt uil. JLallV/W WOl urw ö»u« *x-' eercs»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1