Dagblad voor Schiedam Omstreken. f200 A f 100 f60 sZ. tis De Oorlog. 41st© Jaargang Maandag 4 Februari 1918 No. 12057 Gratis Ongevallenverzekering DE BERGHOEVE. hy rftnn b* inSSit; t ZUU™eToï'„°„d;; I LUU I.IUÜ- Üttitenlaiidscii Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. ïbonaemontis per 8 maaadaa f 1.50, por poat f i.— r. kwartaal. £iaoaderI§k« aummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. 148. Postbus: 59. 12 cent, franco p. Advertontiën: 15 regels fl.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk aaverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in bet Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. levenslange 6111 ver^es van De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl&ndsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. KENNISGEVING. Verordening op Eet- en Drinkwaren en op Gebruiksartikelen. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. Gelet op artikel 8 der bovengenoemde ver ordening, luidende «In geval van onherroepelijke veroordeeling «wegens een overtreding dezer verordening, «gepleegd binnen twee jaren, nadat een vroe- «gere veroordeeling van den schuldige wegens «een overtreding dezer verordening onherroe- «pelijk is geworden, wordt de bij herhaling «gepleegde overtreding vanwege Burgemeester «en Wethouders in een of meer dei' plaatselijke «nieuwsbladen bekend gemaakt, met vermelding «van den naam en woonplaats van den over- «treder en eventueel van den handelaar in «eet- of drinkwaren, in wiens dienst de over- «treder tijdens deze overtreding was, den aard «der overtreding en de dagteekening van het «proces-verbaal van het vonnis. «Met onherroepelijk veroordeeling wordt ge lijkgesteld betaling van de opgeiegde boete." Brengen ter algemeene kennis lo. dat ADRIANUS ROZENBOOM, vee houder en melkshjter, wonende Schiedamsche dijk no. 13 nabij de Vijf Sluizen te Vlaar- dinger-Ambacht, tegen wien den 11 April 1916 proces-verbaal is gemaakt bij vonnis van het Kantongerecht te Schiedam van 21 Juni 1916 is veroordeeld wegens bet «te Schiedam drink- «waren verkoopen welke in ondeugdelijken «toestand verkeeren" 2o. dat ARIJ VAN DER MOST, veehou- det wonende Fabriekstraat no. 1 te Schiedam, tegen wien den 3en November 1916 proces verbaal is opgemaakt bij vonnis van het kan tongerecht te Schiedam van 24 Januari 1917 is veroordeeld wegens het «te Schiedam eet- »of drinkwaren verkoopen, die in ondeugde- «lijken toestand verkeeren" 3o. dat CORNELIS VAN BREE, melkslij- ter, wonende Singel 47 te Schiedam, tegen wien den 30 November 1916 proces-verbaal is opgemaakt bij vonnis van het kantongerecht te Schiedam van 28 Fehruari 1917 is veroor deeld wegens het «te Schiedam drinkwaren ver- «koopen, die in ondeugdelijken toestand ver keeren. Schiedam, 2 Februari 1918. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, De Secretaris, De Burgemeester, v. LUIK, L.S, M, L. HONNERLAGE GRETE. DE VREDESONDERHANDELINGEN. Tijdens de onderhandelingen te Brest-Litowsk op Zaterdag 11. ontstond een formeele scheu- j ring tusschen de Russische delegatie, met in begrip van het Oekrainisch Uitvoerend Comité van Charkof, en de afgevaardigden der Oekrai- j nische Rada van Kief, onder aanvoering van Sewzjuk, die in de plaats van Holubowitsj is getreden. Trotzkyv bleef het standpunt ver dedigen, dat het Uitvoerend Comité alléén den wil der Ookrainische natie kan en mag vertegenwoordigen, en ging zelfs zoo ver, te verklaren, dat alle overeenkomsten, eventu eel tusschen de centrale mogendheden en de Rada af te sluiten, door de Russische delega tie als van nul en geener waarde zullen worden beschouwd, terwijl Sewzjuk de volmaakte zelfstandigheid van de Oekraine naar voren bracht. Ten slotte richt de Rada-vertegen- woordiger Lubinsky een reeks heftige verwij ten tegen de Bolsjewiki-regeering, welke hij demagogisch en oneerlijk noemt. Graaf Czer- nin legde namens den Vierbond de verklaring af, dat de Oekrainische republiek als zelfstan dig wordt erkend. De Bulgaarsche minister-president Radosla- vof is te Brest-Litowsk aangekomen Von Külhmann en graaf Gzernin zijn uit Brest- Litewsk naar Berlijn vertrokken. DE REVOLUTIE IN FINLAND. De telegrammen uit Helsingfors worden steeds zeldzamer, daar de roode garde blijk baar in het bezit is van de centrale te Hel singfors. Nog steeds worden leden van de oude regeering gearresteerd. De moord op den Land dagafgevaardigde Mikkola, die in de gevangenis om het leven is gebracht, zal waarschijnlijk gevolgd worden door andere misdaden van deze soort. Een Zweedsche expeditie, om de Zweden, Denen en Noren uit Finland te halen, wordt verwacht, daar alle Scandinaviëi's het land willen verlaten. In Helsingfors wordt beweerd, dat er een begin is gemaakt met het vervoer van Zweed sche wapenen over de Bothnische Golf. De speciale correspondent van het Svenska Telegrambyran meldt dd. 31 Januari uit Hel singfors De Witte Garde heeft Raumo (aan de Both nische Golf, ten zuiden van Bjorneborg), Lo- visa en Borga (ten oosten van Helsingfors) bezet. Tal van Russen verlaten niet alleen de Alands- eilanden, maar zelfs Finland. De Witte Garde beheerscht thans het geheele land ten Noorden van de lijn NystadTam- 25 Doch kom nu even mee naar Anna, zij is ook hier," en zonder van de andere heeren verder notitie te nemen, trok hij Rudolph met zich voort. Anna Was gelukkig haar geheimen harte- wensch vervuld te zien en ging haar verlooide eenige schreden te gemoet. Rudolph bleef verrast staan. Was dat Anna dat ijdel boerendeerntje, dat hij verleden zomer het eerst op de boerenkermis gezien had Was dat zijn verloofde, ,,die domme gens" zooals hij haar dikwijls bij zich zelf genoemd had Wat was zij in haar voordeel veraijderdMet welgevallen beschouwde hij het voor zich staande meisje. Anna stelde nu Rudolph aan het gezel 'schap als Kaar verloofde voor. De dames, die het gesprek der spelers hadden gehoord, wierpen elkander verholen blikken toe. Rudolph vertelde nu, dat hij toevallig voor aaken der groote boerderij, waar hij werk zaam was, dezen kant uitmoest, voor een uur Was hij aan de woning van Anna geweest, doch had daar niemand thuis getroffen. De dames keken elkaar weer aan en haar merforsWiborg. In het district Oesterbotten nam zij artillerie, munitie, mitrailleurs en ge weren in beslag. Er komen dagelijks verster kingen aan. De gevechten bij Kerawa duren voort. Aan weerskanten wordt door verscheidene duizenden mannen gestreden. j Te Abo, Tammerfors en Wiborg schijnt rust te heerschen. De nacht was daar kalm, maar j de toestand blijft zeer dreigend. I Gisteren gaven vertegenwoordigers van 40 Zweedsche bladen aan den Zweedschen staats minister en minister van Buitenlandsche Zaken den wensch te kennen, dat Zweden vrijwillig zou deelnemen aan den strijd tegen de anarchie in Finland. Beide ministers verklaarden, dat Zweden op het standpunt stond, dat een officieele inter ventie niet kon plaats hebben. De Zweedsche kanonneerboot „Svenskund", een gróote ijsbreker en de stoomschepen „Helm dal" en „Vineta" zijn onder bevel van korvet kapitein Akerhielus naar Finland vertrokken om de Zweden, Denen en Noren naar Zweden over te brengen. DUITSCHLAND. Uit Berlijn werd Zaterdag gemeld Ebert, Haase, Scheidemann en Ledeboer had den heden een conferentie met den Rijkskanse lier. Zij maakten hem den wensch kenbaar om met de vertrouwensmannen der arbeiders in een besloten vergadering over' den toestand te beraadslagen. De Rijkskanselier ging daarop niet in. De vergadering zou een tegen de wet indi uischende handeling kunnen goedkeu ren of tot voortzetting daarvan kunnen beslui ten. De regeering kan dit verzoek slechts af wijzen en niet met de stakers onderhandelen. Zij wenscht slechts met de volksvertegenwoor digers te onderhandelen. De stakingen in Berlijn, Mannheim, Bremen, Leipzig, Maagdenburg en Jena nemen in omvang en beteekenis af. Ook de mijnwerkers in het Ruhrgebied zijn grootendeels weer aan het werk gegaan. Drie krijgsraden zijn in het Berlijnsche stads kwartier Moabit reeds geïnstalleerd. Talrijke veroordeelingen wegens landsverraad hebben reeds plaats gehad. Het inhechtenisnemen van Dittmann is ge schied „op heeterdaad", zoodat de toestemming van den Rijksdag om tot de vervolging over te gaan, niet noodzakelijk is. ZWEDEN. Koning Gustaaf heeft gisteren te Stockholm, de'deputatie der Alandseilanden outvangen, die hem een adres overhandigde, dat geteekend was door 8000 meerderjarige bewoners, en waarin de wensch tot inlijving bij Zweden werd te kennen gegeven. De koning verklaarde, dat hem genoegen deed, deze gevoelsuiting voor het oude vader land te vernemen en gaf den wensch te kennen dat het de Zweedsche regeering in overleg met het vrije, zelfstandige Finland gelukken mocht een uitweg te vinden, om de moeilijkheden te overwinnen, die vervulling van hun wensch in den weg zou staan. De deputatie werd ook door de koningin ontvangen. De Alandseilanden werden met Finland bij den vrede van Frederikshamm in 1809 bij Rus land gevoegd, De Franschen en Engelschen vermeesterden ze in den Veldtocht van 1854, doch hielden deze slechts korten tijd bezet. SPANJE, Volgens een telegram uit Madrid neemt de ontevredenheid onder het volk toe. Te Toledo is het tot een uitbarsting ge komen. Het volk eischte voedsel en bestormde het stadhuis. Tal van betoogers werden ge wond. Op het platteland staken de boerenar beiders. De velden en boerderijen zijn ver laten. Te Barcelona plunderde het gepeupel tal van winkels. Oorlogsschepen worden verwacht om de orde te handhaven. Men vreest echter, dat de tegenwoordigheid der zeelieden de agitatie nog zal verscherpen. Te Parijs ontvangen telegrammen melden dat de berichten uit alle deelen des lands zeer ongunstig blijven. Vooral te Barcelona is de toestand uiterst gespannen. Een groot aantal vrouwen, die voor de woning van Lola Fer rer een betooging wilde houden, werden door de politie verspreid. Infanterie is van Civila naar het mijnbek- ken van Huelva en Rio Tinte vertrokken. In de provincie Toledo hebben ernstige wanordelijkheden plaats gehad, veroorzaakt door stakende landarbeiders. Er zijn vele ge wonden. Te Malaga zijn 15 personen bij opstootjes gedood. ZWITSERLAND. Men meldt uit Bern De binnen- en buitenlandsche toestand van Zwitserland heeft het noodzakelijk gemaakt, dat de Bondsraad een bevel moest uitvaardigen de troepen door reserve-aanvulling te ver sterken. blikken zeiden een leugenaar is hij ook, Toen Rudolph later afscheid genomek had, fluisterde een der jonge dames, waarmee Anna zeer bevriend was, haar het gehoorde toe, wat deze natuurlijk niet wilde gelooven. Zij dacht, dat jaloezie haar die verdachtma king ingaf. In den herfst van dit jaar werden er twee bruiloften op de Berghoeve gevierd. Anna huwde met Rudolph Harden, Marie met Wolker. VIII. Drie jaren zijn voorbijgegaan Het is weer oogsttijd. De lucht is zwaar en drukkend als voor het losbreken van een onweer. De oude bergboer stond buiten de hoeve en onderzocht met bezorgden blik de donkere wolken. Zijne houding was gebogen, zijn haar grijzer. Een knecht, die paardentuig droeg, ging voorbij. „Hendrik", riep hij den knecht toe, „span gauw alle wagens in, ik vrees, dat we regen krijgen, wij moeten het hooi binnen halen." „Ik geloof ook, dat we regen krijgen, boer, maar alle paarden kan ik daarvoor toch niet inspannen. Mijnheer Harden wil van middag weer met de logés uit de stad gaan rijden!" Vandaag vroeg de boer verwonderd. „Ach ja, 't is ook waar, mijn schoonzoon sprak me daar gisteren over, maar zie, Hen drik, ik vergeet dat, ik word oud De knecht verdween in den stal en de boer gaf zich aan zijn mijmeringen over. „Zoo, zoo, vandaag alweer rijtoertjes, en als het ARGENTINIË. De Argentijnsche regeering heeft besloten haar militaire attaché's uit Berlijn en Weenen terug te roepen. De oorzaak is gelegen in de torpedeering van het Argentijnsche s.s. „Ministre Irriendo' door een Duitsche duikboot. DE ENTENTE. Volgens de „Echo de Paris" heeft Vrijdag regent, bederft het hooi, maar wat vraagt Rudolph daarnaar Ik moet zelf een nood leugen gebruiken om het personeel niet te laten merken, dat de jonge heer met zijn schoonvader niet éen lijntje trekt. Nu, God moge het mij vergeven, dat ik niet beter uit mijn oogen keek, nu ben ik het vijfde rad aan den wagen, Rudolph doet wat hij wil. Bekommerde ik me niet om de boerderij, dan liep alles in de honderd. Het 's par tijengeven voor en na, altijd menschen, geen bier, neen wijn wordt er geschonken, de heerlijkste lekkernijen uit de stad worden besteld. Wat een andere tijd was het toch, toen mijne vrouw nog leefde, zelfs zoolang Marie nog hier was." Op dit oogenblik trad Rudolph naar buiten. „Is er nu nog niet ingespannen?" vroeg hij ongeduldig, „waar zit Hendrik toch?" De bergboer wendde zich naar zijn schoon zoon, zeggend: „Was het niet beter te zorgen, dat het hooi binnenkwam, we krijgen regen?" „Nu, het is toch niet uw hooi, dat be derft. Wat is aan een voer hooi gelegen", antwoordde Rudolph. „Er bederft hier zooveel- en van het kleine komt het tot het groote, dat kan zoodoende niet goed gaan." „Zwijg toch stil, oude!" zei Rudolph barsch, „ik heb geen lust mij door u te laten drillen, ik weet zelf wel wat ik doen moetik ben hier heer en meester en nie mand andersriep hij heftig. De oude man sidderde en verbleekte. Snelle, lichte treden naderden, een mooie elegant gekleede dame plaatste zich naas Rudolph. „Alweer aan het kibbelen?" vroeg Z1J „Laat Rudolph toch zijn gang gaan, va er, bemoei, u er toch niet meer mee. He is waar, wat hij zegt, hij is hier heer en meester. De hoeve behoort ons, ge heb ze op ons laten overschrijven. En nu verzoe.v i u hier niet te blijven staan, onze dames en heeren zijn aanstonds hier. Ik zou mij sc amen als ze u in dat pak kleeren zagen!" Sprakeloos stond de oude daar, maar in ziji^ breede borst stormde het. „Zoover is re u gekomen" sprak hij met bevende stem, gij u over mij schaam.t Slang alles wa i zat heb ik je gegeven, en dat is de dan c - voor. Wacht maar, ook gij zult voor hoogmoed gestraft worden, zoowel als ik. Jan, hoe bitter zijt gij gewroken De oude man stond alleen. Zijn doe1 alweer, een liedje neuriënd, in huis Harder stond Hendrik voor luiaard uit te ken wijl het rijtnig nog^niet irigespannci Hoofdschuddend gmg de boer c klagend zei hij bij zich zelf: mijne goed gaan, hij ruineert hier f"'*™*™ schoone rijke hoeve, wat moe tfcen be_ worden." Gij wordt van uwe roofd en dan veracht, fs ^is waar voor voortgaande kwam hij aan de p vier jaar de boschbrand was geweest. Nu ont waakte de gedachte a,n Jaa weer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1