De Oorlog. MteulandM* N' touw*. Binnenland. Stads-en Gewestelijk N'enws. Crisismaatregelen. gelijkstelling van het openbaar en bijzonder lager onderwijs. En dan voortwerken aan het middelbaar. En immer verder streven naar het hooger. Troelstra gaf ons argumenten tegen de on verdraagzaamheid van zijn. eigen mannen. Hadden wij nog steun noodig? De juiste ken nis van ons doel in 1918 en van de houding onzer tegenstanders zal het katholieke volk ten goede komen en pal doen staan in den prineipieelen verkiezingsstrijd, niet alleen jegens de bekende politieke vijanden, maar ook jegens....- de vele kleine strevers in eigen partij, die godlof vruchteloos aan onze granieten éénheid wroeten met een geschetter over be- langen-vertegenwoordiging waar slechts eigen belang te vinden is. Laten wij onze heerlijke leuzen tot het volk dragen. Troelstra gaf een les aan enkele mannen te Helmond, doch heel katholiek Nederland kan er voordeel van hebben. Wij weten nu tegen wie en waarom het gaat. Wij waren doof voor het beginsel, verdwaasd door veel stoffelijks, hetwelk onze oogen mede verduisterde. Maar ons beginsel roept ons op met bazuingeschal, waardoor de poorten van het liberale Jericho zullen ineenstorten. In 1918 worde 1913 eindelijk gewroken Mr. Bomans. DE VREDESONDERHANDELINGEN. De »Norddeutsche" schrijft in het redac tioneel gedeelte Wij hebben gezien, hoe de maximalisten door hun lange redevoeringen over zelfbe schikkingsrecht te Brest-Litofsk obstructie trachten te maken. Het Duitsche volk moet met de mogelijkheid rekenen dat, dat deze tactiek volgehouden wordt en het zal zich af te vragen hebben, of en welke waarde nog aan onderhandelingen met N.-Rusland te hechten is. Alie berichten zeggen eenstemmig dat het bestuur der Bolsjewiki Noord-Rusland aan volkomen ondergang heeft overgeleverd, niet alleen in politiek maar ook in oeconomisch opzicht. Elke Soviet in elke stad en in elk dorp re geert naart eigen goeddunken en werkt met succes aan losmaking van al het bestaande. De verschrikking van het maximalistisch be stuur slaat elk persoonlijk initiatief tegen den grond. Men wacht op de groote instorting, die al het bestaande in atomen zal ontbinden. De Oekraine is door sociale omwenteling niet in die mate innerlijk ontwricht als Noord-Rusland. De Centrale mogendheden hebben het in haar macht, de territoriale wen- schen der Oekraine, waartegenover zij reeds thans welwillend staan, tot op zekere hoogte te bevredigen of de beletselen weg te nemen. De Oekrainers moeten uit de rede van Kry- lenko weten, dat de Entente ook met hen dubbelzinnig spel speelt. Dat de Oekrainers aan de Entente enkel tot kanonspijs moeten dienen. Het juiste besluit daaruit moet de Oekraine tot een spoedigen vrede metde Centraien nopen. De tijd tot handelen en besluiten is niet al te ruim meer. De jongste besprekingen te Brest-Litowsk liepen over Polen en Finland, Trotzky verklaarde dat hij het zelfsbestem- mingsrecht der Poolsche natie erkende maar Polen heeft nog geen aardrijkskundige gren zen en evenmin een koning. Derhalve wenschte Trotzky niet dat een Poolsche gezant aan de besprekingen zal deelnemen. De Duitsche regeering wenscht voorloopig het Bolsjewiki-bewind in Helsingsfors niet te erkennen. Op deze verklaring volgde weer een uitvoerig debat over de Finsche aangelegen heid, zonder eenig resultaat. Trotzky is naar Petrograd afgereisd. Von Kuhlmann en graaf Czernin zijn uit Brest-Lüowsk naar Berlijn teruggekeerd om deel te nemen aan een bespreking over ge meenschappelijke belangen van Duitschland en' Oostenrijk-Hongarije betreffende aangelegenhe den van economische politiek. Ook de Duitsche gezant te Weenen, graaf Webel en generaal Ludendorff zijn te Berlijn aangekomen om aan deze besprekingen deel te nemen. De onderhandelingen gaan ter eene zijde over het voedingsvraagstuk, ter andere zijde over de betrekkingen tot de oostelijke tegenstanders, in het bijzonder over den vrede met de Oekrainsche republiek, op welke men zijn hoop heeft gevestigd. DUITSCHLAND Volgens het „Berliner Tagebl." heeft de voor zitter van den Rijksdag de twee socialistische groepen die een voorstel tot onmiddellijke bijeen roeping van den Rijksdag hebben ingediend, geantwoord dat de voorzitters van alle andere groepen zich tegen dat voorstel hebben verklaard en dat hij er mitsdien geen gevolg aan kan geven. Volgens ingekomen mededeelingeen is het aantal stakers in Groot-Berlijn gisteren met ongeveer 100.000 afgenomen. In het meeren- deél der fabrieken is het volle bedrijf weer hervat, zoo b.v. bij Dorsig en in Tegel. In andere groote bewapeningsbedrijven schommelt het aantal arbeidenden tusschen 75 en 80 pro cent. Op morgen verwacht men een verder luwen van de staking, zoodat in welinge lichte kringen de staking als geëindigd wordt beschouwd. De aangeklaagde rijksdagafgevaardigde Ditt- mann is onder inachtneming van de verzach tende omstandigheden en onder uitsluiting van boosaardig opzet, wegens poging tot land verraad, samen met overtreding van par. 93 van de wet op den staat van beleg, tot 5 jaar gevangenisstraf en wegens verzet tegen de staatsoverheid tot 2 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. In Dittmanns betoog is op den voorgrond te stellen, dat het volgens zijn meening slechts om een stakingsdemonstratie ging, die slechts drie dagen zou duren. RUSLAND. De „Daily News" verneemt d.d. Zondag uit New-York De vriendschap van de Ver. Staten voor Rusland heeft aanleiding gegeven tot de hoop, dat deBolsjewiki-regeeringeenigermate kan wor den gestevigd. Het gebeurde in een eenigszins analoog geval met Mexico, doet veronderstel len, dat de Amerikaansche regeering zich niet door redenen van etiquette zal laten weerhouden om haar erkenning van de Bolsjewiki-regeering kenbaar te maken, indien de huidige regeering te St. Petersburg dat mogelijk maakt. Volgens te Berlijn van betrouwbare zijde ont vangen berichten, is het Roemeensche gezant schap te St. Petersburg Woensdagnacht ver trokken, de reis doende over Finland. SPANJE. De „Daily News" verneemt uit Madrid Het protest ven de Spaansche regeering inza ke de torpedeering van de „Giralda" is gisteren aan den gezant te Berlijn afgezonden. De nota is in zeer krachtige termen vervat en stelt de limiet vast binnen welke antwoord wordt ver wacht. De regeering vraagt bovendien vergoe ding en de formeele verklaring, dat er voortaan geen Spaansch schip, dat van de eene Spaansche haven naar een andere vaart, door een duikboot aangevallen zal worden. De „Correspondencia Espana" deelt mede, dat de nota van Spanje aan Duitschland we gens het in den grond boren van de „Giralda" een spoedig antwoord en schadevergoeding eischt en de verklaring verlangt dat voortaan geen aanvallen op de Spaansche kustvaart ge daan zullen worden. De „Epoca" en de „Diario Universal" zeg gen naar aanleiding van den laatsten eisch dat op beloften van Duitschland toch niet te reke nen valt. VAN HET VATICAAN. De „Daily Telegraph" verneemt d.d. Zondag uit Rome, dat de Paus, door bemiddeling van den nuntius te Weenen er bij den Keizer van Oostenrijk tegen heeft geprotesteerd, dat het sinds de bezetting van Italiaansch gebied door de O.-H. troepen onmogelijk is geweest, om tijding te krijgen van de bisschoppen van Belluna en Vittoria, dié met andere niet- militairen waren gedeporteerd. Het Vaticaan sprrekt het gerucht tegen, dat het op het punt zou staan een leenmg te slui ten wegens den ongunstigen staat van zijn financiën. Het erkent echter, dat de oorlog in aanzienlijke mate de inkomsten heeft vermin derd, die het trok uit den St. Pieterspenning. ROEMENIE. Reuter verneemt dat volgens officieele tele grammen van Jassy tot twee dezer verzonden, een groot doel van het Roemeensche leger nu de Russische troepen aan het ontwapenen en bestrijden is. Het Russische front in Moldavië brokkelt dag aan dag erger af en op die Rus sische troepen, welke tot nu toe als loyaal wer den beschouwd, slaat de bolsjewiksche ontred nering over. Russische afdeelingen drossen in hun geheel op weg naar de Russische grens, waarbij ze Roemeensche steden en dorpen, waar ze doorheentrekken verwoesten. Rij den aanval der Russen op G a 1 a t z hebben Roemeensche troepen na 24 uur vech- tens de negende divisie der Russen ontwapend en 50 van de kanonnen veroverd, waaruit ze de stad bombardeerden. Eenige afdeelingen der divisie vluchtten naar de loopgraven der Duit- schers Woensdag viel het zesde legerkorps der Rus sen Falticeni midden in het Moldavische front met zwaar geschut aan, doch Roemeniërs om singelden het, ontwapenden de soldaten en stuur den hen onder bewaking naar Rusland. In aansluiting bij troepenbewegingen op nog al groote schaal loopen regimenten, compagnieën en kleinere groepen Russische soldaten van hun posten weg, waarbij ze de dorpen leegrooven, als ze de kans schoon zien. De nieuwe republiek Bessarabië is in zoo hooge mate door die troepen overstroomd, dat de regeering van Bessarabië gedwongen was om een beroep op Roemenië te doen tot het zenden van troepen, teneinde verwoesting van het land te voorkomen. Geldverspilling. Men meldt uit Batavia De gouverneur-generaal heeft een ernstig onderzoek ingesteld naar de verspilling van gouvernements-geld in vele gevallen, bij het inkoopen van goederen in Amerika. Sommige bladen onthullen ook tal van merkwaardige gevallen, waarbij met geld gesmeten werd. De gouverneur-generaal heeft nu nog eens tot alle officieele personen een strenge circu laire gericht tegen de hooge rekeningen en stelt daarbij als voorbeeld de rekeningen van sommige civiel-ingenieurs, die alles overtreffen. Sehoenen. Binnen enkele dagen, zoo vernemen wij uit goede bron, kan het besluit tegemoet worden gezien, dat voor schoenen maximum-prijzen worden gesteld. Ook zal de productie beperkt moeten worden tot van de fabricage van Augustus 1912 en voor de hoogte van schacht en hak voorschriften worden gegeven. De Sch. 234. Met het convooi schepen, dat uit Ehgeland hier te lande is aangekomen, is medegekomen de bemanning van het visschersvaartuig „An- tonius" Sch 234, dat, gelijk dezer dagen gemeld werd, gezonken is tengevolge van aanvaring, bij de Haaks, met een Engelschen torpedo jager. De aanvaring geschiedde Zaterdagavond 2^ Januari jl. 's avonds ten half negen uur bij mistig weder. De torpedojager behoorde tot een flottielje Engelsche jagers. De „Antonius" werd midscheeps getroffen en zonk zeer spoe dig. De commandant van de aanvarende torpe- jager liet dadelijk stoppen en nam de voltallige bemanning van de „Antonius" aan boord, waarna hij de mannen naar Harwich bracht. De bij de gelegenheid der aanvaring zeer licht gewonde schepeling van de „Antonius" J. Taal, bleek weder geheel hersteld bij aankomst hier te lande. Met hetzelfde convooi zouden ook medeko- men de bemanningen van drie andere Scheve- ningsche visschersvaartuigen, welke indertijd naar Engeland werden opgebracht, nl de „Voor waarts II" de „Gcertruida" ën de „Adriana". Deze schepelingen zijn echter niet met dit conuooi medegekomen en moeten zich nog te Londen bevinden. Paarden naar Duitschland. Donderdag 2 Februari worden 500 paarden van Tiel en omgeving per spoor naar Duitsch land verzonden. Hervatting der Theedistributie. De distributie van thee aan de handelaren, die tijdelijk gestaakt is, zal naar wij vernemen, 15 Februari weder aanvangen. Eenige dagen daarna zal de aflevering van thee op de bons weer mogen geschieden. (Tel.) Een katholieke Universiteit. Een belangrijke zaak schrijft de „N. Tilb. Ct." is in den Tilburgschen gemeen teraad ter sprake gebracht door dr. Kusters, n,l. de katholieke universiteit, waarvoor spre ker zeide wel een half millioen te willen voteeren, om ze in Tilburg te krijgen. De burgemeester antwoordde hierop in deze zaak diligent te zijn en zeide, dat z. i. Tilburg de meest geschikte plaats van het Zuiden is. Bronzen en nikkelen pasmunt. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend, dat de bij zijne be schikking van 25 Januari ingetrokken be schikking van 13 November uitsluitend be trekking heeft op dat gedeelte dier beschik king, hetgeen betreft den verkoop, de afle vering en het vervoer van oud rood koper, oud brons in soorten, en oud geel koper (messing), de ontheffing daarvan en de vast stelling van de maximum prijzen. Van kracht blijft derhalve het bepaalde omtrent het vervoer van Nederlandsche bron zen of nikkelen pasmunt, zooals dat nader is geregeld bij zijn beschikking van 19 Novem ber, zoodat derhalve het vervoer van Neder landsche bronzen of nikkelen pasmunt is verboden in hoeveelheden van meer dan 2 K.G., welk verbod niet van toepassing zal zijn op vervoer binnen de grenzen eener gemeente, zoolang althans van deze uitzonderingsbepaling geen misbruik zal blijken te worden gemaakt. (St.ct.) Levensmiddelen. In de week van 49 Februari is verkrijgbaar op bon 178 1 ons erwten per persoon, 11 cent per pond Op bon 179 x/a on3 vet per persoon, 40 cent per pond. op bon 180 i ons gort per persoon, 13 cent per pond. Gort alleen op Vrijdag en Zaterdag. Maandags worden geen Regeeringsartikelen verkocht. Aardappelen. In de week van 4 tot 9 Februari verkrijgbaar opbon 181, 182, 183, 184 en 185 per persoon 1 kilo. Prijs 5^ cent per kilo. Maandag is bon 181 geldig. Woensdag 182 en zoo vervolgens. G o e d k o o p e melk. De nieuwe bons worden in den loop der volgende week aan huis bezorgd Broodkaart. De broodkaart van het 40ste tijdvak loopt van 3 Februari tot en met 13 Februari. Voor kinderen beneden 1 jaar worden aan» vullingswittebroodkaarten verstrekt. Koffie. Bon no. 16 eener thee- en koffie- kaart zal van 1 Februari 1918 tot 15 Fe bruari d.a.v. geldig zijn voor 0,01 K.G. koffie en bon no. 18 voor het tijdvak van 16 tot 28 Februari d.a.v. voor 0,01 K.G. koffie. Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en 1| warm eten te bekomen 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten 11 cent per portie verstrekt. Volksbadhuis. In de week van 27 Januari2 Februari 1918 weiden genomen 421 baden. lste Klas Kuipbaden 18 Regenbaden 47. 2de Klas Kuipbaden 25Regenbaden 323. Kinderbaden 8. Gedurende de maand Januari 1918 werden genomen 1710 baden. lste KlasKuipbaden 86 Regenbaden 218. 2de Klas Kuipbaden 81Regenbaden 1310. Kinderbaden 15. Bij het verleden week gehou den examen te 's Hage slaagden voor leerares mej. M' J. A. v. Alphen, voor coupeuse mej. C. de Neeff, M. v. d. Meer, B. Leenderts, B. Wagtendonk en voor costumiére C. Etman en J. Almstadt, allen leerlingen van de Mode vakschool Hoogstraat 73, leerares mej. H. M. Th. v. Alphen. T engevolge van den mist is Za terdag het van Rotterdam komende stoomschip „Middelharnis", terwijl het de Maas overstak om te Schiedam aan te leggen, in aanvaring geweest met het afkomende stoomschip „De Stad Sneek". Laatstgenoemde boot kreeg op den kop een groot gat boven de waterlijn, terwijl van de „Middelharnis" de steven eenigs zins werd ontzet. Overigens bepaalde de schade daar zich tot het buffet. Door den gemeenteraad in Den Haag zijn benoemd bij het L.O. tot onder wijzer J. Eering en H. F. van der Hoek te Schiedam. Uit de distilleerder ij van de firma Jansen aan den Noordvestsingel zijn 18 ilesschen jenever ontvreemd. Bij een opkooper alhier is een tweetal jongens aangehouden, die bij een opkooper lood dat vermoedelijk ontvreemd was trachten te verkoopen. De arrestanten zijn hedenmorgen na ver hoor ontslagen. Do or de'Rotterdamse he politie zijn alhier aangebracht twee ongeveer 14 jarige rijwieldieven. Het tweetal had ook den rijwielhersteller Steenis voor een tweetal rijwielen trachten op te lichten. Door een jongen is een drie tal paren sehoenen ontvreemd ten nadeele van een opkooper, wonende Broersvest. Onderzoek is ingesteld. Door de politie is een persoon aangehouden, die ten nadeele van de firma Blad en Prins een koperen perspomp had ontvreemd. De arrestant is hedenmorgen na verhoor ten politiebureele ontslagen. HoogwaterteSchiedam: Woensdag 6 Februari 10.10 v.m., n.m. UIT OVERSCHIE. Zondagavond is de laatste paardetram van Rotterdam naar Overschie in den bocht bij de remise in de gemeente Overschie ontspoord. Bijna geen ruit van den wagen bleef heel, en eenige passagiers liepen kwetsuren op. Een sol daat, die een snede in het hoofd heeft gekre gen, werd verbonden. De oorzaak van de ontsporing is onbekend. UIT DELFT. Een schildwacht, die Zaterdagnacht voor het benzinedepöt van den etappedienst te Delft op post stond, heeft eenige scherpe scho ten gelost op £wee personen, die de vlucht na men, toen hij hen aanriep. Het bleek, dat aan de achterzijde van liet gebouw was inge broken eenige bussen gevuld met benzine waren door de dieven op hun vlucht wegge worpen. UIT PERNIS. De verkoop van de Pernisser beugvloot, is niet doorgegaan omdat de vergadering van aandeelhouders daaraan niet hare goedkeuring heeft gehecht. De schepen zullen dus voor de visscherij behouden blijven. UIT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam is gisteren de geheele aanvoer van varkens (481 stuks) door de Regeering in beslag genomen. De dieren zijn direct naar het slachthuis verroerd. In verband met dc verduistering van broodkaarten, waardoor een ware kettinghan- del in dit veel gevraagde artikel ontstond, is, behalve de twee klerken, nog een beambte van het gemeentelijk distributiebedrijf aan de Lange Torenstraat gearresteerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2