Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 1 De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering 41ste Jaargang. Vrijdag 8 Februari 1918. No. 12061 DE BERGHOEVE. FEUILLETON, Biiitenlanctecii Nieuws. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no, Abonnement® a por m&aactofi 1.50, per post f i.jj, kwartaal. AiaoMerlfke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. 148. Postbus: 39. 12 cent, trnnm p. Advertentie»: t5 regels f 1.30 eike rege! daarboven 25 ct. 3 rnas! plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeiingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. De bij g nnii by levenslange 1111 verlies van geheele I 11 een hand, invaliditeit1 O U voet of oog verzekering wordt gewaarborgd door de Hollanösche Algemeene bij verlies van een duim Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andereofficieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Het Gemeentebestuur van Schiedam brengt ter algemeene kennis, dat ter voldoening aan het bepaalde in artikel 69 der Tiendwet 1907, (Staatsblad no. 222) op heden voor den tijd van éen maand, ter Gemeente-Secretarie (afd. Algemeene Zaken) ter inzage is nedergelegd Een uittreksel uit den in artikel 68 der voor melde wet, bedoelden staat van uit te keeren schadeloosstelling en te heffen tiendrenten be treffende een tiendrecht gelegen onder de ge meente Schiedam (No. 122 van het Register van ingekomen aangiften). Schiedam, 8 Februari 1918. In verband met de uitreiking der brood kaarten, op Zaterdag, 9 Februari a.s., zullen de Gemeentebureaux (Stadhuis en Nieuwstraat 26) dien dag, vanaf des middags 12 uur voor het publiek gesloten zijn. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat de Wethouder van Onderwijs ver hinderd is a.s. Zaterdag, 9 dezer, het gewone spreekuur te houden. Bekend wordt gemaakt, dat door den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel er de aandacht op gevestigd wordt, dat" het niet met zijne bedoeling strookt, indien thans nog door particulieren varkens voor eigen ge bruik worden geslacht. Indien huisslachtingen bekend worden, zal overeenkomstig proces-orde van art. 9, Distri- butiewet 1916, tot inbezitname van de aan wezige voorraad varkensveesch worden over gegaan. Het verbod tot verkoop en aflevering van koolzure potasch is niet van toepassing op ver koop en aflevering van niet meer dan 21/2 K.G. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat het verbod van verstrekking van thee in restaurants e. d. ook van toepassing is op „sociëteiten". De maximum-kleinhandelprijs van bacon is vastgesteld op 55 cent per 1/i K.G. De Burgemeester van Schiedam Brengt, ingevolge het bepaalde in artikel 72 van het Reglement voor de Commissiën voor den Havenarbeid, ter algemeene kennis dat op heden, ter Gemeente-Secretarie (af- deeling Algemeene Zaken) ter inzage is neder gelegd een afschrift, van het door het Hoofd stembureau opgemaakte Proces-verbaal van 28 Ik kende evenwel de macht der liefde niet, ik veronderstelde dat het voldoende was in goeden doen te zijn. Nu echter zie ik in, dat zonder geloof, zonder liefde geen gejuk op aarde bestaat. Kunt ge mij vergeven, mijn arm kind Snikkend viel zij den boer om den hals. „Och spreek zoo niet, ik zelf ben de schuld van mijn ongeluk. Ik had u moeten weer staan omdat ik innig overtuigd was, Wolker nooit lief te kunnen hebben. Ge ziet, ge hebt geen schuld aan mijn ongeluk „Gij wilt mij geruststellen, overtuigen kunt gij mij toch niet," sprak hij en streelde haar donker haar. „God loone u er voor, dat ge mijne hardheid met liefde vergeldt, ik ge loof zeer zeker, dat het u in het leven nog eens goed zal gaan, dat hebt ge aan mij, ouden man, verdient." „Mijn hoop op aardsch geluk is verleden jaar met mijn kindje begraven," zeide ze zacht. Denzelfden avond, zeer laat, bracht Wol ker een groote som geld mee naar huis. Hij had den /steenoven verkocht en wierp een deel van het geld op tafel. de op 30 Januari j.l. gehouden stemming ter verkiezing van 7 werklieden en 7 plaats vervangende werkliedenleden van de Commissie voor den Havenarbeid te Rotterdam. Schiedam, 8 Fébiueri 1918. Hinderwet. Bij besluit van Burgemeester en Wethouders van 7 Februari 1917 is aan de firma GEBRS. VINCENT vergunning verleend tot uitbreiding van hare smederij en constructiewerkplaats in het pand Buitenhavenweg 132, kadaster Sectie L. no. 146, door bijplaatsing van 3 electromo- toren, t. w. 2 van 5V2 en 1 van 4 P.K., drij vende verschillende machines, Schiedam, 8 Februari 1918. EEN SCHIP MET AMERIKAANSCHE TROEPEN GETORPEDEERD. Reuter-telegraminen uit Londen melden dat het transportschip „Tuscania" (van de Anchor- lijn), varende in convooi, in den nacht van 5 Februari in de nabijheid der Iersche kust is ge torpedeerd en gezonken. De „Tuscania" had Amerikaansche troepen aan boord. Een groot deel der opvarenden kon worden gered. Het volgend cijfer duidt het bij benadering opgegeven aantal geredden aan militairen 78 officieren, 1935 manschappen bemanning 16 officieren, 125 manschappen 3 passagiers en 32 niet afzonderlijk vermelde personen. Van het totale aantal personen aan boord, dat 2397 bedroeg, zijn er 2187 gered. De overlevenden van de „Tuscania" zijn Woensdagochtend in Iersche havens binnenge bracht. In een onderhoud vertelde een Amerikaansch officier Wij vormden een deel van het krachtig con vooi. Ik wil u niet mededeelen hoe wij in dit convooi waren geplaatst of hoe de verschillende schepen waren geformeerd, doch ge moogt het noteeren, dat al de andere schepen, voor zoo ver ik weet, door gevaren zijn. Wat ons zelf betreft, de Duitschers zijn er in geslaagd slechts een deel van onze mannen te treffen; doch zij hebben ons gehard en wij willen het hun be taald zetten, wanneer de kans zich voordoet. Er heerschte geen enkel oogenblik een paniek aan boord. Met een scheepsroeper werd ons medegedeeld „er bestaat geen gevaar voor zinken vóór dat alle mannen van boord zijn." Inmiddels wer den noodseinen gegeven. Britsehe torpedoja gers namen onze mannen op uitmuntende wijze en in stipte orde over. Nauwelijks waren „Ik ga een tijdje op reis," zei hij tot Mane. hiervan kun je een poos leven, van je oude boer is toch niets meer te halen, naar ik hoor moet hij elk dubbeltje aan zijn schoon zoon vragen. De hoogmoedige gek verdient niet beter," lachtte hij. Marie antwoordde niets op deze smadelijke woorden, ze borg het geld weg en ging met beklemd gemoed naar bed. Toen ze 's morgens ontwaakte, was haar man weg. Maanden zag zij Wolker niet weer het geld was al lang verbruikt, gelukkig kon ze goed de naald hanteeren. Uit medelijden gaf men haar werk in overvloed, en nu had ze reeds een aardig sommetje bespaard. Eindelijk kwam Wolker even onverwacht terug, als hij vertrok ken was. Hij gaf zich nog meer dan vroeger over aan den drank en weldra had hij ook de spaarpenningen van Marie in de herberg verteerd. Kwam hij dan te middernacht thuis, dan beschimpte hij God en godsdienst en mishan delde zijn vrouw, omdat zij niet meedeed. Lang kon Marie dit leven niet volhouden, zij had dag en nacht voor hun onderhoud gewerkt, nu werd zij ziek. Het eene meubel stuk na het andere werd verkocht, en het grootste gedeelte der opbrengst in de herberg verteerd. Als Marie niet in Wolkers afwezig heid wat versterkend voedsel gebraeht was, had ze van ellende moeten omkomen. Toen ze zoo goed als beter was, was haar man weer zonder afscheid vertrokken. Haar hart ademde verlicht op, de verlatenheid was beter te dra gen dan zijne tegenwoordigheid. wij met 500 man aan boord weggevaren of er werd een torpedo op ons afgevuurd. Het miste doel. Een andere torpedojager ontkwam aan een neervallende granaat. Later werd beweerd dat de (vijandelijke) duikboot vernield is. RUSLAND. De „Times" verneemt dd. 1 dezer uit St. Petersburg Vandaag hebben in een of twee van de hoofdstraten hongeropstandjes plaats gevon den. waarbij de roode gardes schoten om de in beweging gekomen menigte bang te maken. De beweging was ontstaan als gevolg van het bericht, dat het broodrantsoen zou worden ver hoogd. Aan de bakkerswinkels en bij de gemeente lijke uitdeelingsplaatsen werden talrijke me nigten teleurgesteld, daar haar werd medege deeld, dat die aankondiging voorbarig was geweest. Bij een van de St. Petersburgsche brouwe rijen zijn de laatste paar dagen soldaten en roode gardes bezig geweest aan hongerige me nigte te beletten, te stelen van de groote aardappelvoorraden, die op het terrein van de brouwerij waren opgetast, en waarvan het meerendeel bevroren was en ondeugdelijk als voedsel voor menschen. Het is echter verba zingwekkend, wat de inwoners hier thans in staat zijn om te eten. Er is een begin gemaakt met het zoeken naar verborgen voedselvoorradenmaar tot nu toe is maar weinig voor den dag gekomen, Uit S. Petersburg wordt gemeldt Sed it vier dagen zijn de rechtstreeksche te legrafische verbindingen russchen Brest-Litowsk en St. Petersburg verbroken. Tot dusver is dan ook nog geen enkel officieel bericht over de vredesonderhandelingen openbaar gemaakt. Naar de bladen melden, is grootvorst Niko- laus Konstantinowitsj te Tasjkant in verban ning gestorven. Te Tomsk is een Siberische Doema geopend, die tot het bijeenroepen van de Siberisch wet gevende vergadering de uitvoerende macht in geheel Siberië zal uitoefenen. Het besluit betreffende de scheiding van kerk en staat heeft een vrij sterke reactie in kerkelijk gezinde kringen tengevolge gehad. Jongstleden Zondag hadden van uit alle ker ken plechtige processies plaats, die zich met vaandels en heiligenbeelden ten slotte alle voor het klooster van Alexander Nefski verzamelden voor een grooten zoendienst. Het aantal deel nemers werd op 100.000 geschat. De indruk wekkende betooging werd door de tegenstan ders niet verstoord. Ongeveer 26.000 Poolseche legioensoldaten van alle wapens onder aanvoering van een generaal hebben de stad Rogotzeff veroverd, den daar bestaanden raad ontbonden en de volkscom missarissen gearresteerd. Verder namen zij de Hij had het huis verkocht, was heengegaan, waarom zou ook zij niet heengaan. Zij pakte hare weinige kleedingstukken bijeen en ging in de stilte van den nacht de deur uit en de wijde wereld in. Ze zou in de stad een betrek king als dienstbode zoeken. Bleef zij hier, dan was ze prijsgegeven aan mishandelingen van den teruggekeerden dronkaard. IX. In de balkonkamer van een mooi groot land goed, zeer ver verwijderd van de berghoeve, borrelde lustig het water boven de spiritusvlam. Een jong meisje maakte de tafel in orde en zette het zilveren servies op zijn plaats. Het meisje was van middelbare gestaite, droeg een eenvoudig japonnetje met een wit kraagje om den hals. Zij luisterde in de richting van een zijdeur, wierp een blik op de pendule en zei ,,'t Is half vier, om dezen tijd staat de gravin toch op van haar middagdutje Ze ging naar het venster, beschouwde de overheerlijke landstreek en sprak verder „Wat is het hier verrukkelijk mooi, ik wilde toch maar, dat de gravin dezen zomer niet op reis ging, doch hier bleef Van buiten klonk hondengeblaf, dit deed het meisje naar beneden zien. „Daar is hij nu, waarnaar ik zoo lang ver langd heb fluks nam zij een der rozen uit de vaas en liet die vallen voor de voeten van een jongen man nauwelijks was de roos ver dwenen of zij trok zich een weinig terug om niet gezien te worden. Dit was onnoodig, de gelden van een bank in beslag voor een be drag van 1,600.000 roebel. Ook vele Russische en Poolsche socialisten werden gearresteerd. De vijandelijkheden hebben zich ook uitge breid tot het gouvernement Smolensk en het district Sinenskik. De Poolsche generale staf vaardigde een pro clamatie uit, waarin het gouvernement Mohi- leff gezegd wordt te behooren tot de Poolsche monarchie. FINLAND. Het St. Petersburgsch Telegr. Agentschap verneemt De generale staf te' Wiborg heeft de mede- deeling ontvangen, dat de generale staf der Witte Garde zich te Karbialo bevindt. Af- deelingen van de revolutionnaire Finsche troe pen zijn aan land gezet. Zij hebben de aan voerders der burgerlijke troepen omsingeld en allen gevangen genomen. De burgeroorlog in Finland duurt voort en daarmede het schrikbewind der socialisten. Meer dan 200 vooraanstaande persoonlijkheden te-Helsingfors zijn op vreeseiijke wijze om het leven gebracht. Dagelijks worden landgoede ren en hoeven gepunderd en in brand gesto ken. Ongewapende en onschuldige personen, vooral in het zuidwestelijke deelen des lands, zijn gedood. De Witte Garde is niettemin vol hoop, of schoon de verschrikkelijke gebeurtenissen niet verhinderd konden worden. Een groot voordeel van de Witte Garde ii de inneming op giste ren van Kimi en Tornea. Een telegram aan Dagens Nyheter meldt uit Haparanda, dat de Roode Garde, na de ge leden nederlaag bij Uleaborg op Kemi terug trekt. Daar voert zij een volkomen schrikbe wind. Alle wegen zijn afgesloten en een ieder, die van buiten komt, wordt in hechtenis ge nomen. Met uitzondering van drie burgers zijn alle inwoners uit de stad verwijderd, De Roode Gardes plunderen de winkels en be gingen tallooze euveldaden. Een koopman werd in het bijzijn van zijn gezin doodge schoten en hetzelfde lot onderging een inspec teur der spoorwegen. Een buitengewone correspondent van hel Z. T. B. meldt uit Helsingfors De Roode Garde arresteert steeds meer personen, die met de Witte Garde sympathi- seeren. Twee verdiepingen van het hotel Kamp zijn als ziekenhuis voor het Roode Krui» in gericht. Men zegt dat generaal Mammerheim met zijn Witte Garde Garde Tammerfors ge nomen heeft. ENGELAND. Nadat Hooger- en Lagerhuis over de kieswet tot overeenstemming waren gekomen, heeft zij de koninklijke goedkeuring erlangd. Dit beteekent dat er nu zes millioen vrou welijke kiezers en twee millioen mannelijke kiezers bij zijn gekomen. jonge man keek niet opwaarts, ging achte loos voorbij en trapte op de roos. De jonge schoone zag het en beet zich op de lippen. Met tranen in de oogen keek zij den jongen man na die in een nevengebouw verdween. Deze jonge man was van een hooge krach tige gestalte, met donker krullend haar. Zijn donker groen pak stond hem prachtig. Er werd aan de voordeur gebeld. Het jonge meisje ging, om de deur te openen. Een landman in blauwen kiel stond voor haar. „Is mevrouw de gravin Ehrenburg hier zoo sprak bij het meisje aan, „Ik zou haar om wat zalf willen vragen. Mijn vrouw heeft eene wonde.... ah zoo, mevrouw de gravin," onder brak hij en nam de muts af, „daar is mevrouw de gravin zelf. Mag ik een beetje van uw zalf voor mijn vrouw," zoo sprak hij de oude dame aan, die achter het meisje stónd, De dame liet den ouden man binnen komen, sprak nog wat met hem, liet de gevraagde zalf geven en beloofde zelf naar de zieke te zullen komen. „Dat God het u vergelde U is de weldoen ster van ons allen, blijft mevrouw de gravin dezen zomer hier Wat zouden we allen ge lukkig zijn „Als ge het allemaal zoo graag hebt, zal ik het maar doen," antwoordde de giavin Ehrenburg. on Diep groetend verliet haar de man en weldra bracht het jonge meisje een dampende kop koffie. Wordt vervolgd.) EEES

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1