[Mnnenland. Staten-Geiieraal. Stads-en Gewestelyk Nieuws officieele bekendmaking, als staatsinstelling zal gehandhaafd worden. De contra-revolutionaire bladen zijn tijdelijk verboden. In geval van weigering, zullen de drukkerijen in beslag wor den genomen. Volgens een bericht uit Wiborg is deze stad op de meest schandelijke wijze door de Russen geplunderd. „Aftonbladet" verneemt uit Lulea Het bestuur van bet eiland Seskarö vraagt om militairen ten einde de orde op het eiland t« bewaren, daar men een invasie van roode garde en Russische soldaten vreest. Naar „Nya Daglight Allehande" verneemt, heeft de te Stockholm aangekomen afvaardiging der Finsche regeering opdracht gekreken om de Zweedsche regeering mede te deelen dat het ge brek aan munitie en wapenen bij de Finsche regeeringstroep'en op verscheide belangrijke pun ten zóó groot is, dat de toestand vertwijfeld dreigt te worden, indien Zweden niet zoo spoe dig mogelijk helpt. Het kost te veel tijd om munitie en wapenen in het buitenland aan te koopen. Indien er eenige dagen zonder steun zouden verloopen, zou de beschaving van Fin land met de ondergang worden bedreigd. REDE VAN PRESIDENT WILSON. In het Congres der Vereenigde Staten hield president Wilson een rede, waarin hij verder ingaat op de verklaringen, door den Duitschen rijkskanselier en den Oostenrijkschen minister van Buitenlandsche Zaken afgelegd. Ten op zichte van Czemin's uitlatingen toont hij zich vrij tegemoetkomend, terwijl hij von Hertling zijn vage wijze van uitdrukken verwijt en meer in het bijzondea wijst op de gevaren van het Duitsche militarisme. Verder legt hij er den nadruk op, dat Amerika al zijn kracht aan dezen oorlog zal geven, om de wereld van autocratische elementen te bevrijden en een nieuwe internationale orde te vestigen. Ame rika strijdt niet voor uitbreiding van territo riaal gebied of eenig zelfzuchtig belang. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Door de verscherpte oppositie der Poolsche afgevaardigden in het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden, naar aanleiding van het ver drag met de Oekraine, kan het kabinet Seidler zelfs niet meer voor de tweemaande- lijksche voorloopige begrooting, die vóór het einde van Februari moet zijn toegestaan, op een meerderheid rekenen, tenzij de Duitsche sociaal-democraten voor de begrooting stemmen. Indien de begrooting niet wordt aangenomen, wordt het Huis van Afgevaardigden met ont binding of althans met verdaging bedreigd. Men meldt uit Bern: Het bestuur van de Poolsche Club heeft zich Zondag naar Von Seid ler begeven en hem ermede in kennis gesteld, dat ten gevolge van de onderteekening van het vredesverdrag met de Oekraine, waardoor Con gres-Polen benadeeld wordt en aan de nieuwe Oekrainsche republiek landstreken te geven, die voor het meerendeel door katholieken en Polen bevolkt zijn, de Poolsche Club zich verplicht ziet in het Oostenrijksche Parlement zoowel als in de delegaties de houding van volkomen oppositie aan te nemen. Deze beslissing had men voorzien. Dat de Poolsche Club zich in de laatste week zeer gereserveerd getoond had ten opzichte van het Kabinet- Seidler, komt doordat men op de hoogte was van de onderhandelingen der Centrale mogend heden met de nieuwe republiek. Het eerste ge volg van den vrede met de Oekraine zal zijn de verzoening van de Polen met de Tsjechen en de Zuid-Slaven, Men kan onmogelijk voor zien, hoe het Kabinet-Seidler er in zal slagen om een regeeringsmeerderheid samen te stellen. ROEMENIë. Het .Berliner Tageblatt" meldt dat het vier voudig verbond er bij de de Roemeensche re geering in Jassy op aangedrongen heeftom on derhandelingen aan jte knoopen. Het verzocht de Roemeensche regeering om tot hedenavond (Woensdag) mede te deelen of zij tot onder handelen bereid is of niet, Het aftreden van Bratianu en zijn vervanging door generaal Averescu zou natuurlijk met dit verzoek in ver band zijn te brengen. Er is echter aan het ver zoek niet den vorin gegeven van een ultimatum, hetwelk een bedreiging insluiten zou. POLEN. Woensdag is de Poolsche staatscourant Voor 't eerst verschenen. Ze heet Monitor Polski en zal uit een offcieel en niet offi cieel deel bestaan. Het eerste nummer bevat de wet nopens den raad van state en de kiesrechtregeling daarvoor. Naar aanleiding daarvan heeft de Poolsche regeering een oproep in het licht gegeven, waarin ze meedeelt, zoo spoedig mogelijk een Poolschen Landdag op democratischen grond- slag te willen bijeenroepen. Het daarop be- trekking hebbende ontwerp zal den raad van state worden voorgelegd. De wet nopens dien raad bepaalt, dat hij uit 110 leden zal bestaan, nl. 12 „virilisten", 55 gekozen leden en 43, die de regentschaps- raad op voorstel van den minister-president benoemt. Hij houdt op te bestaan als de Land dag bijeen is. ALLERLEI NIEUWS. - Naar uit wel i3 waar niet zeer betrouw bare Russische draadlooze berichten blijkt, hebben bij de laatste gevechten tusschen de Radatroepen en de Roode Gardes Engelsche en Fransche officieren gestreden aan de zijde der Oekrainsche troepen. Onze candidaturen. Naar aanleiding van den gang van zaken bij het stellen der candidaten in sommige Kies kringen, schrijft ,,De Voorhoede" o.a. Het schijnt, helaas, onontkoombaar, dat op onze groslijsten onder de nieuwe namen ver schillende zullen voorkomen van personen, die onder zoo goed als alle opzichten voot het Kamerlidmaatschap ten eenenmale ongeschikt moeten worden geoordeeld. Als gevolg van het gebrek aan breedheid van inzicht bij sommige plaatselijke kiesver- eenigingen, als gevolg soms ook van het drij ven eener bepaalde groep in een kiesvereeniging, die een over 't paard getilde stads- of dorps politicus nog weer eens op 't zadel wil heffen, zullen er op onze groslijsten vele „mindere goden" worden geplaatst. Wat is daarvan weer het gevolg Dat bij velen, die wel eens hier of daar een politieke rede hielden, die door een of andere bestuursfunctie eener politieke vereem- ging van eenigen invloed zich verzekerd weten, die wel eens een stukje in de krant schreven of de gave bezitten met een zekere vlotheid van tong hun weinig bezonken ideeën over de „politiek" voor te dragen, dat bij die velen de stille hoop ontwaakt, dat ook zij toch eigenlijk als Kamerlid wezenlijk zoo'n slecht figuur niet zouden slaan. Dat is de besmettelijke epidemie, die op 't oogenblik blijkbaar honderden infecteert. De „Tijd" schrijft naar aanleiding van deze beschouwing Door „De Voorhoede" worden eenige grieven te herde gebracht tegen de wijze, waarop hier en daar de candidaten wor den naar voren geschoven en ook elders lezen wij van Kringbesturen, die in gebreke zouden blijven in het geven van leiding. Daar is in- tusschen éen zaak, die daarbij niet mag wor den vergeten, nl. dat de verkeerde invloeden, waarover »De Voorhoede» klaagt, zoo weinig tegenstand ontmoeten in onze vergaderingen van kiezers. Daar schitteren nl. de personen, die bij het gebrekkige in de leiding en het drijven van zekere georganiseerde groepjes eenig tegenwicht konden bieden, vrij regelma tig door hun afwezigheid. De leiders der ver- eenigingen, uit die groepjes voortgekomen, zouden als zij veel pressie wilden uitoefenen, geen steun vinden bij hen, die een meer breeden kijk op de politieke zaken hebben, omdat deze laatsten van de politiek den brui geven en het veld vrijlaten aan de neo-politici, die men bij drommen de vereenigingen binnenhaalt, maar daar geen leering vinden en geen vor ming ondergaan. Er moet dus niet te veel geklaagd worden over de leiding, maar men moet het euvel zoe- ken in de heiaar zoo vaak voorkomende vreem de zonde der onthouding, gepleegd door hen, die de eerst geroepenen zijn, om door woord en voorbeeld het groote werk der Katholieke Partij in goede banen te houden. Levensmiddelen. Op de vraag van den heer van Doorn, in zake een overeenkomst met de Vereenigde Staten omtrent de voedselvoorziening Kan de regeering aan de Kamer eenige mededeelmg doen omtrent de overeenkomst, welke met de Vereenigde Staten omtrent de voedselvoorziening zou zijn gesloten luidt het antwoord van den heer Loudon, minister van Buitenlandsche zaken Er bestaat nog geen overeenkomst met de Vereenigde Staten omtrent de voedselvoor ziening van Nederland. Ondergeteekende zal echter, zoodra op dit punt overeenstemming mocht zijn bereikt, daarvan aan de Kamer mededeeling doen. Het gevaarlijke Rijksgeld. De »Tijd" schrijft Het begint meer en meer te blijken, hoevele gevaren er aan zijn verbonden, dat de Staat geheel of ten deele zich moeit in zaken, die anders aan den vrijen handel zijn overgelaten. Al behoeft men niet alles, wat hier en daar verteld wordt, te gelooven, en ai verdient de ambtenaren-stand in het algemeen zeker het volle vertrouwen, niet te ontkennen valt, dat er zich elementen in bevinden, die om koopbaar zijn gebleken en met 's Rijks geld omspringen op een wijze, die niet scherp ge noeg kan worden afgekeurd. Thans zijn er twee zaken aan de orde ge steld, die dringend opheldering vereischen. De secretaris der Peulvruchtenvereeniging, de heer H. de Goede, heeft aan het Senio ren-Convent van de Tweede Kamer een Open Brief gezonden, waarin het Kamerlid De Jong met overlegging van gegevens beticht wordt van zeer te wraken handelingen als voorzitter van de Rijkscommissie van Toezicht. En in zake Pluimvee-vereeniging heeft mr. Van Slingcnberg, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, een Open brief gericht aan minister Porthuma, waarin hij vooreerst den hoofdinspecteur Smits beschuldigt niet alleen van corruptie in de strenge beteekenis des woords, doch deze een zeer eigenaardige en onjuiste opvatting had omtrent beheer en afdragen van gelden, die aan anderen behoor den. Om in den toestand verbetering te bren gen, eischt mr. M. Slingenberg dat het bestuur der Pluimveevereeniging ten spoedigste in zijn geheel zal zal verdwijnen De voorzitter Beau fort gaat niet vrijuit, de secretaris Van Asperen Vervenne evenmin en van een der bestuurs leden is eveneens gebleken, dat hij in zijn qualiteit er toe heeft medegewerkt, zijn eigen belangen te dienen ten laste van den consument. Met deze laatste zaak heeft de Regeering zich intusschen reeds bemoeid de oud-minister mr. Heemskerk werd verzocht een onderzoek naar beweerde knoeierijen in te stellen. In tusschen is het onderzoek reeds in September jl. begonnen en nóg niet beëindigd Wij zouden meenen, dat het nu toch einde lijk tijd wordt, dat flink worde ingegrepen en dat de regeering maatregelen desnoods krasse maatregelen neemt, om het geschokte ver trouwen te herstellen. Vrachtprijzen. De vrachtprijs voor het vervoer van thee naar New-York is verlaagd. Met instemming begroeten de directies van thee-ondernemingen het bericht, dat de vracht prijs voor thee naar New-York en daarmede waarschijnlijk ook naar San Francisco is ver laagd. De vrachten waren enorm gestegen, zoo zelfs, dat de verkoop van dit artikel in Ame rika nauwelijks loonend meer bleek., Ter illustratie hiervan diene dat voor den oorlog voor het vervoer van thee van Batavia naar Amsterdam een vrachtprijs van ongeveer 3 cent per pond werd betaald, terwijl thans tot voor kort als vrachtprijs afscheephaven IndieNew-York niet minder dan 30 cent per pond gold. Dit heeft zelfs het bekende conflict tusschen exporteurs en scheepvaartmaatschappijen ver scherpt. De eerste waren van oordeel, dat waar de scheepvaartondernemingen in Indie nog betrekkelijk lage prijzen voor steenkool betalen en de vaart IndieAmerika zoo goed als absoluut veilig is een dergelijke exhorbi- tante opdrijving van den vrachtprijs ongerecht vaardigd was. Het is daarom dan ook, dat men van deze verlaging met instemming ken nis nam. Een Commissie van Onderzoek. Eerlang is te verwachten de instelling door dén minister van Binnenlandsche Zaken van eene commiesie tot onderzoek inzake het ook in de Tweede Kamer besproken, gemaakte con tract tusschen de regeering en de Snijgroen- kweekerij te Gouda, met betrekking tot de huurvoorwaarden van het vluchtelingenkamp aldaar. Dispensatie. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft aan de geloovigen toegestaan, op vasten- en onthoudingsdagen gebruik te maken van alle spijzen, welke door de officieele z.g. Centrale keukens, (ook middenstandskeukens) worden aangeboden. Uit Indië. Men seint uit Batavia Als resultaat van onderhandelingen is een overeenkomst getroffen, waarbij de Nederl.- Indische schepen twaalfduizend ton steenkool maandelijks van Calcutta naar Colombo ver voeren en het Britsch-Indische gouvernement in ruil daarvoor de export van twaalfduizend ton rijst uit Rangoon toestaat. De onderhandelingen duren nog voort over het vervoer van vijf en twintigduizend ton steenkool van Calcutta naar Bombay en -Ka rachi in ruil van den uitvoer van vijf en twin tigduizend ton rangoon-rijst. Kamerverkiezingen, Kieskring Over ij se 1. Zondag hield het bestuur van den Prov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Over- ijsel met de afdeelingsbesturen een vergadering te Almelo. Besloten werd de afdeelingen aan te schrijven, dat uiterlijk 1 Maart de lijsten der voorloopige candidaten bij het Bondsbe- stuur moeten worden ingeleverd. De contributie, werd vastgesteld op 5 cent per lid en per jaar. Na langdurige bespreking achtte de ver gadering het gewenscht een eensluidende lijst in te dienen met de drie noordelijke provincies, terwijl het haar tevens wenschelijk voorkwam voor-het Noorden de tweede plaats op de lijst te reserveeren. Nog werd medegedeeld, dat in alle parochies, op een achttal na, afdeelingen van den Bond bestaan en dat het ledenaantal ongeveer 10.000 bedraagt. De Kieskring Tilburg. Aan den voorzitter en den secretaris van den Rijkskieskring Tilburg, die afgevaardigd worden naar de algemeene vergadering op 23 Februari te Utrecht te houden, wordt absoluut mandaat medegegeven, dat op die algemeene vergadering hoegenaamd geen verandering gebracht worden mag in de te voren vastge stelde groslijst van genoemden kieskring. In een vergadering van den provincialen kieskring te Tilburg werd besloten de contri butie op 10 cent te handhaven. Het lidmaatschap werd onvereenigbaar ver klaard met dat van een andere politieke ver- eeniging, ook van de r.k. democratische club te Tilburg. De besprekingen zullen Zondag 24 Februari worden voortgezet. Broodkaart. De duur van de broodkaart van het 41e tijdvak loopt van 14 tot en met.24 Februari. Broodrantsoen voor Militairen. Naar men aan het volk meedeelt, zal van Vrijdag af het broodrantsoen van alle militai ren en geïnterneerden tot 250 gram per dag worden teruggebracht. Voedselvoorziening in Suriname. Blijkens van den Gouverneur van Susiname ontvangen officieel draadbericht is de voed selvoorziening der kolonie aan ernstige moei lijkheden onderhevig. De Gouverneur heeft thans de tusschenkomst der Regeering ingeroepen om de beschikking te erlangen over een schip tot het aanvoeren van meel uit Argentinië. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 12 Februari. Bij de regeling van werkzaamheden deelt de Voorzitter mede, dat ,de minister van landbouw zijn antwoord op het verslag der commissie van rapporteurs in zake het Le- vensmiddelenontwerp a.s. Zaterdag hoopt in te zenden. Spreker stelt voor, genoemd wets ontwerp, zoomede dat betreffende de heffing van opcenten op de Verdedigingsbelasting, op 21 Februari in openbare behandeling te nemen, waartoe wordt besloten. Daarna wordt de beraadslaging over het wetsontwerp tot verhooging van Onderwijzerswedden voortgezet. De heer de Geer (c.-h.) ziet de oorzaak van den verkeerden toestand in de gedeelde verantwoordelijkheid van rijk en gemeenten. De verhooging van de minima zou zeer veel geld kosten. Een bezwaar tegen dit ontwerp ziet spreker in de wijziging van de verhouding der minima ten nadeele van de kleine ge meenten. Hij wil daarom rekening houden met de in de L. O.-wet vervatte classificatie en bepleit aanneming van het amendement- Ketelaar op art. 1 ten einde de classificatie niet te verstoren en daarnaast aanneming van het wetvoorstel-Lohman c.s. Het voorstel-Lohman moet een einde maken aan de ongelijkheid der salarissen van de openbare en bijzondere onnerwijzers in de zelfde plaats. Nu de aannemiag daarvan on waarschijnlijk lijkt, zal spreker meegaan met het regeeringsontwerp. De heer van der Molen (a.-r.) acht het regeeringsvoorstel beter dan het ontwerp- Marchant c.s. Spreker wil echter, dat de on derwijzers met een grooter aantal dienstjaren meer zullen krijgen. De heer Van Wijnbergen (R.-K.)brengt een woord van dank aan de Regeering voor de indiening van dit ontwerp, omdat z.i. iedere verbetering van de onderwijzerssalarissen waar deering verdient. Hij betreurt het dat de Bond van Ned. Onderwijzere steeds weer bezig is den strijd op schoolgebied te provoceeren. Hij wijst er op, dat door de rechterpartijen steeds hard gewerkt wordt om de salarissen te verbeteren. Maar zij maken geen agitatie in het openbaar en zweepen niet op. De bisschop van Roermond heeft nog onlangs een circulaire rondgezonden om aan te dringen op betere sa- larieering en het zoeken naar fondsen om deze blijvend te verbeteren. Het ontwerp gaat z.i. in de goede richting en hij zal het daarom steunen. Het geeft daar waar een tekort bestaat en naarmate, er een tekort bestaat. Het is onjuist dat de salarissen overal slecht zijn er zijn er vele die goed zijn, vele die tamelijk zijn en zeer vele die onvoldoende zijn. Met die schakeeringen houdt dat ontwerp rekening en het tracht de bestaande ongelijk heden tot geringer proporties terug te brengen. Afdoende salarisregeling mag niet wachten op de volledige uitwerking van art. 192 van de grondwet. De heer de Wijkerslooth de Weer de s t e ij n (R.-K.) verdedigt eveneens het regeeringsvoorstel. De heef- de Savornin Lohman (G.-H.) bespreekt het voorstel-Marchant en het regeeringsontwerp. Spr. wijst er op dat men aan de linker zijde geen recht heeft om te zeggen dat tegenover de bijzondere onderwijzers schriel wordt gehandeld. De mannen van links moe ten de eerste halve cent nog geven voor hun schooi, terwijl door de voorstanders van de bijzondere scholen millioenen zijn bijeen gebracht. Met welk recht onthoudt men aan de bijzondere school datgene wat men voor zijn eigen school opeischt. Als de openbare onderwijzers nu honger lijden liggen die van de bijzondere school op ape-gapen. Spreker beschouwt het regeeringsvoorstel als een goe den overgangsmaatregel. De heer Gerhard (S.-D.) erkent dat de bijzondere onderwijzers het nog slechter hebben dan de openbare. De verdeeling der gelden is echter z.i. verkeerd. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Cortvan der Linden, is nu aan het woord. De vergadering wordt verdaagd tot Woens dagnamiddag. „Inter Nos". Maandag-avond had voor een uitverkochte zaal in den R. K. Volkbond de opvoering plaats van een nieuwe operette »De bedrogen Sultan" tekst van Ravo (de heer v. 't H.) Op werkelijk verdienstelijke wijze heeft de heer van 't H., lid van Inter Nos, in zijn vrije uren, dit werk in elkaar gezet. De operette is zeer aardig te noemen, daar tal van opera- en opperettemelodieën er met smaak zijn ingevlochten. Dank zij dan ook de goede vertolking, heeft de schrijver succes van zijn werk gehad. Door hem zelf werd de titelrol naar behoorea ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2