Dagblad mor Schiedam en Omstreken. De Oorlog. 41ste Jaargang Vrijdag 15 Februari 1918 No. 12067 Gratis Ongevallenverzekering uitenlandsch Blienws. Binueuland. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. Abonnement#» p®i 3 maaudea f 1.50, per post f 8.-— p. kwartaal. Afzonderlijke n.ummsiïs 3 cent. Incassokosten worden berekend. 148. Poatbus: 39. 12 oeai, trascto p. Advertentiön: 1-5 regels f 1.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medadeelsngen 50 ct. p. rege». Sneciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvragt toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoesiRg. Incassokosten worden berekend. van De levenslange 4 0 11 verlies van geheele een hand, #5111 d°oa; 8 I II LI een duim; R w ty invaliditeit; I JL U U voet of oog; I LUU u. v verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Ter openbare kennis wordt gebracht dat de lijsten van kiesgerechtigden voor de Commissie voor den Havenarbeid te Rotter dam, op heden zijn vastgesteld, op de Ge meente-Secretarie (afdeeling Algemeene Zaken) voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijg baar zijn gesteld en dat ingevolge artikel 6 van het Koninklijk Besluit van 5 September 1916 (Staatsblad no. 435), een ieder bevoegd is, onder overlegging van bewijsstukken, om vóór 1 Maart a.s. bij het Gemeentebestuur verbetering van genoemde Kiezerslijsten te vragen, op grond, dat hij zelf of een ander in strijd met het bepaalde in artikel 3 van genoemd Koninklijk besluit, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet be hoorlijk voorkomt. Schiedam, 15 Februari 1918. troepen aan het Westelijk front zouden moe ten bestrijden. De „Matin" meldt Wilson heeft aan de geallieerden een uit- noadiging gericht tot een gemeenschappelijke conferentie over de vaststelling van de vredes voorwaarden. HINDERWET. Bij besluit van Burgemeester en Wethouders van 14 Februari 1918 is aan de Nederlandsche Distilleerderij en Flesschenfabriek, voorheen de firma HERMAN JANSEN, vergunning ver leend tot verplaatsing van een electromotor van 1.8 P.K., drijvende een koolboormachine en een snijmachine in het pand Noordvest 101, kadaster Sectie A nos. 570 en 571. Schiedam, 15 Februari 1918. VERKLARINGEN VAN TROTZKY. Op de laatste zitting van de conferentie ma men door middel van draadlooze berichten tot overeenstemming gekomen. Buitendien be vinden zich thans vertegenwoordigers der vier verbonden mogendheden te St. Petersburg, die met hun regeering in verbinding kunnen staan. Langs dezen weg kan men een verbinding tot stand brengen. De zitting werd daarop gesloten. OPGAVE MANUFACTUREN. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van de te dezer stede gevestigde w i n- keliers en handelaars in mode artikelen, dat blijkens van het Rijksbureau voor Manufacturen ontvangen bericht, door hen op den voet van art. 9 der Distributiewet 1916, schriftelijke opgave moet worden gedaan van de bij hen op heden voorradige artikelen, als boorden, dassen overhemden enz. onver schillig of zij al dan niet eigenaar daarvan zijn. De opgaven worden ingewacht ten Stad huize, Afdeeling Algemeene Zaken, in geslo ten enveloppe waarop vermeld „Opgave Ma nufacturen", vóór 20 Februari a.s. Schiedam, 15 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Rijkspetroleumdistributiekaart (bon no. 9) zal geldig zijn van 16 Februari af tot en met 5 Maart 1918 voor een hoeveelheid van 2 Liter. Vastgesteld is de navolgende kleinhandel- prijs voor calcium-carbid f 1.65 per K-G. netto, exclusief verpakking. De maximumprijs van «eenheidsworst' (ver vaardigd uit 10% varkensvleesch en 90% rundvleesch), is voor den kleinhandel bepaald op f 1.10 per K.G. De verkoop en aflevering van ruwe tabak uit eenig deel eener gemeente naar alle andere deelen des rijks, hetzij in of buiten die ge meente gelegen, is verboden. Ontheffing van het verbod kan schriftelijk worden aangevraagd aan het Rijksbureau voor tabak, gevestigd in het Polmanshuis, Warmoesstraat 197 te Am sterdam. A DE VREDESONDERHANDELINGEN, Het belangrijkste punt in de rede van Asquith was, afgescheiden van de kwestie van Versailles, dat hij zich achter Wilson schaarde door onderscheid te maken tusschen Gzernin en Hertling. De parlementaire verslaggever van de „Daily News" zegt, dat er feiten bekend zijn, die de mogelijkheid van een afzonderlijken vrede tus schen Oostenrijk en de geallieerden veel nader brengen. In Oostenrijk is groote weerzin aan den dag gekomen bij het vooruitzicht, dat Oostenrijkers Engelsche of Amerikaansche te Brest-Litowsk heeft Trotzky namens de Russische delegatie nog de volgende belang rijke verklaring afgelegd. De volken verwachten met ongeduld het resultaat der vredesonderhandelingen van Brest- Litofsk. Na eenigen uitvallen tegen het imperi alisme verklaarde hij verder, dat Rusland geen aandeel meer in den oorlog wil hebben. Het is niet van zins om het bloed zijner soldaten voor de belangen van de eene partij tegen de andere te vergieten. Daarom trekt Rusland zijn leger en volk uit den oorlog terug. Rus land geeft den oorlog op en stelt hiervan alle volken en regeeringen in kennis. Het geeft bevel tot een volledige demobilisatie van alle legers, die thans tegenover de legers van Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, Bulgarije en Turkije staan. Zijn regeering wijst het echter van de hand om de Duitsche en Oostenrijk- Hongaarsche regeeringen te sanktioneeren. Rusland treedt uit den oorlog, doch ziet zich genoodzaakt om van een onderteekening van het vredesverdrag af te zien. Hierop volgde de in haar inhoud reeds be kende verklaring over het einde van den oorlogstoestond en de demobilisatie van alle troepen. Kühlmann antwoordde: wanneer men den huidigen toestand analyseert, dan verkeert het viervoudig verbond met de Russische regeering in oorlog. De krijgsverrichtingen zijn door het wa penstilstandsverdrag gestaakt, doch zouden, bij het opheffen van dit verdrag van zelf worden hervat. Wanneer zijn herinnering hem niet bedriegt, heeft het wapenstilstandsver- drag het sluiten van den vrede tot eigenlijk doel en zoo zou dus, bij een achterwege blijven van het sluiten van den vrede, het eigenlijk doel van het bestaan van dit ver drag verdwijnen en de krijgsverrichtingen, na afloop van den vastgestelden termijn her leven. Het feit, dat één der beide partijen haar legers demobiliseert, zou hieraan feitelijk noch rechtens iets veranderen. De bestaande vredestoestand is merkbaar wegens het bestaan van internationale betrek kingen, gelijk dit onder de staten gewoonte is. Voorts het bestaan van rechts- en handels betrekkingen. Hij zou den voorzitter der Rus sische delegatie om gedachtenwisseling willen verzoeken over de vraag of de Russische regeering voornemens is om naast de verkla ring van het einde van den oorlogstoestand mede te deelen, waar de grenzen van het Russische rijk loopen, daar zulks voor de her vatting van de diplomatieke en consulaire rechts- en handelsbetrekkingen een noodzake lijke voorwaarde is, alsmede of de regeering der volkscommissarissen van zins is om de rechts- en handelsbetrekkingen in precies den zelfden omvang te hervatten als dit uit het einde van den oorlogstoestand natuurlijk voortspruiten zou. Deze vragen zijn van stel lige beteekenis voor de beoordeeling van het probleem of het viervoudig verbond met Rus land in oorlog of in vrede leeft. Trotzky zeide hieraan niet veel te kunnen toevoegen, waarop Kühlmann voorstelde om voor den volgenden dag een voltallige zitting vast te stellen, waarin de houding van het viervoudig verbond ten opzichte van de nieuw ste mededeelingen der Russische delegatie zal worden bekend gemaakt. Trotzky antwoordde, dat zijn delegatie thans alle volmachten, die zij had meegekregen, uitgeput had en het noodzakelijk achtte naar St. Petersburg terug te keeren. Over alle me dedeelingen, die de delegaties van het vier voudig verbond zouden doen, zou zij in den boezem van de regeering der federatieve Rus sische republiek beraadslagen en daarop een antwoord verstrekken. Op een vraag van Kühlmann langs welken RUSLAND. De Berlijnsche correspondent van de „Köln. Volkszeitung" seint Het besluit van de bolsjewiki heeft voor Duitschland en in het bizonder voor Oostenrijk een gevaarlijke beteekenis. Het staat door ver trouwbare berichten onomstootelijk vast, dat de bolsjewiki reeds troepen-verplaatsen, om ze tegen de Oekraine te gebruiken. Een veldtocht van Trotzky met de vrijge- worden Russische troepen is voor de Oekraine een groot gevaar. Te bevoegder plaatse is men niet van plan zich op deze wijze door Trotzky te laten berooven van de vruchten van een pas-gesloten vrede. Bij de besprekingen in het hoofkwartier is vermoedelijk besloten terstond de operaties aan het Groot-Russische front te hervatten om een overwinning van de bolsjewiki op de regeering te Kief te voorkomen. De wapenstilstand is vervallen en wij hebben in alle opzichten vrijheid van handelen. OEKRAÏNE. De Oekrainsche Rada heeft haar zetel naar Zisomir verplaatst, waardoor een rechtstreek- ache verbinding met Oostenrijk is verkregen. POLEN. In verband met het vredesverdrag met de Oekraine is het kabinet-Kucharzewski afge treden. professoren van de universiteit te Athene zijn wegens hun pro-Duitsche sympathiën ontslagen. ALLERLEI NIEUWS. De Londensche correspondent van de Man chester Guardian" meldt Het is mogelijk, dat Robertson met generaal Wilson' van plaats zal verwisselen. Als dat ge beurt, zou het gegeven de uitgebreidere functies die de oorlogsraad te Versailles heeft gekregen, beteekenen, dat de positie van Robertson niet lager zou zijn dan zijn tegenwoordige. Reuter seint uit Washington: Hier bevindt zich op het oogenblik majoor Mitchell Innes van het Britsche leger, om de leiding te aanvaarden der recruteering van Britten in de V. S. van 20 tot en met 41 jaar oud. Het desbetreffende verdrag tusschen de Vereenigde Staten en Engeland zal naar verwacht wordt binnen enkele dagen wor den geratificeerd. De betrokken Britten in de Unie zullen ge durende 60 dagen voor vrijwillige dienstne ming bij het Britsche leger kunnen aanmelden. Zij die nalatig blijven, kunnen worden ver plicht om in het Amerikaansche leger te die nen, als Amerikaansche burgers. Er zijn in de Unie 121.000 Britten van 21 tot 31 jaar geregisteerd. Het aantal dat valt binnen de Britsche leeftijdsgrenzen (21—41) is nog niet vastgesteld, Er hebben er 19.000 dienstgenomen. Bolo Pacha is met algemeene stemmen ter dood veroordeeld, Porchère tot 3 jaar ge vangenisstraf en Gavaiini bij verstek tot de doodstraf. EEN BLOEDBAD OP DE ALANDSEILANDEN, Het „Stockholm's Dagblad" verneemt uit betrouwbare bron dat op Aland onder de Russische troepen een oproer is uitgebroken. De soldaten trekken rond en nemen eilanders, die hun niet welgevallig zijn, gevangen. Zij ge bruiken bloedhonden, om vluchtelingen op te sporen. In Mariënham moeten zij een ontzet tend bloedbad aangericht hebben. Tweeduizend Russische soldaten, die op Aland liggen, zijn van munitie en machine-geweren voorzien, ter wijl de bevolking van Aland volslagen weer loos is, Er heerscht een groote paniek. Een ijsbreker en het stoomschip „Runsberg vertrokken uit Zweden, onder geleide van het pantserscliip „Thor", naar Aland, om de Zwe den en de eilanders, dié in gevaar verkeeren, over te brengen. ROEMENIë. Er is nog geen officieele mededeeling ge publiceerd over de onderhandelingen met R°®" menië. Het is echter aan te nemen, dat de Roemeensche onderhandelaars, die eerst °^er de verlenging van een wapenstilstand zullen spreken, heden op de plaats van bestemming zullen aankomen. DUITSCHLAND Volgens de Berlijnsche avondbladen leidden de besprekingen in het groote hoofdkwartier tot volledige overeenstemming van opvat ting tusschen de militaire autoriteiten en e politieke leiders. Het resultaat zal binnen enkele dagen op baar gemaakt worden. WESTELIJK FRONT. De Duitsche staf meldde gister De Engelsche en Franschen hebben op tal van punten hun verkenningen voortgezet, ien noorden van Lens en in Champagne kwam het daarbij tot hevige gevechten. In een voor uitspringend deel van onze stelling ten Z. <J. van Tahure hebben de Franschen zich geneste Tweede Kamerverkiezingen. De Prov Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in den Kieskring Zeeland heeft volgens de Maasb. eene vooloopige groslijst opgemaakt van 10 personen in deze volgorde 1 Fruijter, 2 J. W. Vienings, 3 mr. A. baron van Wijnbergen, 4 mr. dr. J. van Best, 5 M C. E. Bongaerts, 6 mr. A. van Rijckevorsel, jhr. mr. Ch. Ruijs de Beerenbrouck, 8. k. van Waesberghe, 4. dr. G. M. Kusters, 10 mr. J. H. M. Stieger. Vluchtelingenkamp te Gouda. De minister van binnenlandsche zaken heeft een commissie ingesteld -aan welke wordt op- eedragen een onderzoek naar de door den staat met de N. V. Snijgroenkweekenj te Gouda, voorheen gebrs. Steensma, gesio en overeenkomst inzake de huisvesting van Bel gische vluchtelingen. Deze commissie bestaat uit de heeren mr. A. Fentener van Vl.ssingen raadsheer in den Hoogen Raad prof mr. dr. A. A. K. Struyken, lid van den raad van State mr E. M. Meyers, hoogleeraar te Leiden, E P 'de Monchy Rzn., voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam en L. Q.Tatter Kraane, directeur van het Vnese- veen te Amsterdam» Krijgsgevangenen. Verwacht wordt, dat er a.s. Zaterdag weer een transport uit Duitsche krijgsgevangenschap terugkeerende gewonde Engelschen over Aken te Rotterdam zal aankomen. De Prins is voornemens, in verband hit mede Zaterdag te Rotterdam teveroevemDe Prins zal dan het noenmaal bij den burg meester,, mr. Zimmerman, gebruiken. GRIEKENLAND. De „Times" verneemt uit Athene, dat de up een vraag van Kühlmann langs wem™ Grieksche ministerraad dagelijksch vergadert weg deze gedachtewisseling zou geschieden, in verband met den toestand. De prefecten weg aeze gedachtewisseling zou geschieden, in veroana mei ueu r— - antwoordde Trotzky, dat de Russische dele- hebben order gekregen alle personen, die zij ga tie van Brest Litofsk uit ean directe tele- gevaarlijk achten voor de openbare orde grafische verbinding heeft gehad voor het doen arresteeren en naar bepaalde, daarv inleiden der wapenstilstandsonderhandeling is 1 aangewezen eilanden te doen depor eeren. Smeerolie. De tusschen de Nederl. Uitvoer-maatschappij, in tegenwoordigheid van Nederlandsche be langhebbenden, gevoerde onderhandehngm met vertegenwoordigers van -de Oostenrijksch-Hon gaarsche petroleumnijverheid over de leven g van Oostenrijksch-Hongaarsche mineraaJo^ naar Nederland zijn, met medewerking^ vertegenwoordigers van de Oostennj gaarsche regeering en de Oostoj^heJ^ Anstalt, gister tot een bevredigend result gebracht. Rnndvleeseh. inzake de Het bureau voor mededeennge voeselvoorziening meldtde„ wSf beoogde v.eescb. onfurnnrrl^A TWli i j_ T»rlolf- Vl olilinn nvilur 3.11.6 DGPSOIlCIl^ CI16 ZIJ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1