Gemeenteraad. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. dam gehouden vergadering der slagersveree- nigingen besloten, blijkt a.s. Maandag geen vleesch op de markt tegen f 1.25 per K.G. te koop, voorloopig voof één week hunne zaken te sluiten. Aan die sluiting zullen alle categoriën uit het slagersbedrijf deelnemen. Voorts wordt vernomen, dat de regeering, blijven de boeren onwillig om hun vee tegen den bepaalden prijs te verkoopen, in het be lang van de vleeschvoorziening der bevolking krachtig zal ingrijpen. Het Kamerlid de Jong. Er werd sinds lang gemompeld, dat het Kamerlid De Jong zich in zijn hoedanigheid als voorzitter der Rijkscommissie van toezicht op de Peulvruchten-vereeniging gecompromi- teerd zou hebben. Naar men ons meldt, heeft de Unie-Liberale Kamerclub de zaak-De Jong reeds sedert eenigen tijd wederom ter hand genomen. Zij heeft zich thans gewend tot de heeren De Meester, Hubrecht, Rink, Fock en Patijn, die over deze zaak een uitspraak aan de club uitbrachten, met het verzoek haar spoedig te berichten, welke mededeelingen zij aan de club hebben te doen, naar aanleiding van de gegevens, door den heer De Goede in zijn open brief aan het Senioren-convent ge publiceerd. De heer De Jong neemt intusschen aan de werkzaamheden der club geen deel. De heer Hugo de Goede, secretaris der Peul- vruchtenvereeniging, zond aan het „Hbld." het afschrift van 'n uitvoerigen open brief waarvan hierboven sprake is door hem aan het senioren-convent der Tweede Kamer gericht, waarin hij verschillende beschuldigin gen tegen het Kamerlid De Jong uitbrengt in verband met zijn functie als Kamerlid-voor zitter der Rijkscommissie van toezicht op de Peulvruchtenvereeniging. Omtrent het visite-kaartje, waarvan in het uittreksel, door de heer De Jong zelf gepubli ceerd, van het rapport der commissie uit de Unie-Liberale Kamerclub sprake is, schrijft de heer De Goede „De heer De Jong schreef als volgt „Nu ik u tot mijn spijt niet thuis trof meld ik u het volgende 1 October gaan er uit geslachte rammen en weeren. Laat uw man direct consent aanvragen, dan help ik u on- middelijk. Ook gaat er een beperkt aantal fokschapen (Stamboek) uit. Dat kan voor hem een prachtige zaak worden als hij ze koopen kan. Wat het rundvee betreft, met de tweede helft van October gaan er graskalveren en het vette vee er uit. Hiervoor wordt een soortge lijke regeling gemaakt als voor dè varkens. Wie nu koopt maakt een prachtzaak. De re geling krijgt u uitvoerig van mij." Als reden van het schrijven van zijn open brief geeft de heer De Goede het volgende op: ,,Nu de commissie uit de Unie-Liberale Ka merclub blijkbaar heeft kunnen goedvinden, dat haar meening publiek gemaakt werd. is er voor mij reden om ook mijne meening niet alleen aan uw college, doch tevens aan het publiek voor te leggen en wel omdat voor mij vast staat, dat een heel andere kijk op de zaken de juiste is en dat thans, nu de tijd nadert waarop de heer De Jong zijn Kamer zetel voor een nieuwe periode wenscht in te nemen, het noodzakelijk is, dat deze volks vertegenwoordiger naar zijn volle waarde'kan worden geschat. Naar aanleiding van dezen open brief hebben de voorzitters van de verschillende Kamer fracties zich het dossier nopens deze aangele genheid doen overleggen, hetwelk thans bij hen circuleert. is in haar essentie terugslag, verwildering en wie haar negeert is opzettelijk blind voor kwaad dat, onbestreden, zal voortwoekeren als een bedreiging voor allen waren vooruit- j gang. Tegen geknoei moet ieder opkomen, gelijk de heer De Goede en Mr. Slingerberg er tegen opkomen. En het is naar ons oordeel in de eerste plaats taak der pers dit te doen. Zij mag zich daarvan niet laten weerhouden door eigenbelang, invloed of ver- vermeende voorschriften van fatsoen. Fatsoen mag niet passief blijven waar onrecht gebeurt. Misbruik van officieele positie, ontduiking van belasting, zijn misdaden tegen de samenle ving, die in het openbaar belang aan de kaak moeten worden gesteld. Wanneer zij worden gesust of genegeerd, vreten zij gaten in de grondslagen der samenleving. En een der beste middelen om hen tegen tc gaan ligt in niets en niemand ontziende publiciteit. Ze kerheid van afkeurend commentaar heeft on eindig grooter preventief effect dan ontslag of beboeting. En daarom verdient het voor onze geheele pers overweging stelselmatig elke knoeierij redactioneel te bespreken, als aanvulling van het objectieve relaas in de eene of andere nieuwsrubriek. Niet allen moe ten de feiten worden geboekstaaf zij moete^ ook worden veroordeeld, zwart op wit." De uitvoering van de Distributiewet, Gisteravond heeft de R.-K. Volksbond in Den Haag een openbare vergader ng gehouden, waar het lid van den gemeenteraad de heer C. D, Wesseling gesproken heeft over de levensmiddelen voorziening. Na critiek te hebben uitgeoefend op ver schillende regeeringsmaatregelen, betoogde hij, dat er iets impulsiefs, krachtigs moet komen een massa-staking, als men geen gehoor geeft aan de smeekbeden van het volk. Spr. hoopt, dat het zoover niet zal komen, maar, mocht het noodig zijn. dan is er principieel niets tegen, dat de katholieke en christelijke arbei ders met de socialisten samengaan om een groote staking te organiseeren, mits de socia listen niet de revolutie gaan preeken, want dan doen wij niet mede. (Applaus.) Oek Jezus nam de zweep op om de woekeraars uit den tempel te drijven. Zoo moéten wij ook doen tegenover de woekeraars en hen dwingen hun goud af te staan ten bate vau het hongerige volk. (Daverend applaus.) Leider der A. R. Partij. Reeds in den zomer van 1917 deelden wij een en ander mede over de verwachting in de anti-revolutionnaire partij, dat dr. Kuyper zijn leiderschap zou neerleggen. Verschillende symp tomen wezen op de nadering van dit besluit. Naar wij thans vernemen, heeft dr. Kuyper eenigen tijd geleden den leden van het Cen- traal-Gomité te kennen gegeven, dat hij niet langer partijleider wcnschte te blijven en men die maatregelen moest nemen, welke door de Volvoering van dit besluit noodig zouden zijn. Het Centraal-Gomité evenwel, gevoelende, dat de reorganisatie der partij onder leiding van dr. Kuyper het spoedigst en meest rationeel zou geschieden, verzocht hem te willen aan blijven, tot deze hervormingen waren doorge voerd. Aan dit verzoek heeft dr. Kuyper gevolg ge- Vo'g gegeven. Hij zal het leiderschap der anti- revolutionnaire partij tot zoolang blijven waar nemen, zoodat verwacht worden kan, dat na de a.s. verkiezingen een nieuwen partijleider moet optreden. Naar verluidt, zou de heer A. W. P. Iden- burg, oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, door de partij de meest geschikte opvolger ge acht worden. (Tel.) De plicht der pers. De geest van corruptie en knoeierij, die onze samenleving in steeds sterker mate dreigt te beheerschen, geeft ,.De Haagsche Post" aanleiding tot de volgendezeer juiste be schouwing „Welke houding dient men tegenover dit kwaad aan te nemen Negeeren Sussen-? Zonder noodeloozen ophef straffen Wij ge- looven niet dat dit de juiste gedragslijn is. Als het woord beschaving iets beteekent, dan beteekent het karakterloutering, de geleide lijke invoering van hooger leefregel Maar Van beschaving is knoeierij de antithese. Zij Jaarbeurs. De Koningin zal de tweede Jaarbeurs te Utrecht op 25 dezer des ochtends om half tien officieel openen. Centralen Convent Antirev. partij. Na uitvoerige discussies heeft het Centralen convent der antirev. partij gisteren besloten, één candidatenlijst in elke kieskring in te die nen. Het centraal comité had voorgesteld drie lijsten in te nienen. De Theedistributie. Het „Volk" verneemt van welingelichte zijde dat de inventarisatie van de hier te lande aanwezige voorraad thee, tot resultaat heeft gehad, dat nog gedurende vier weken thee zal kunnen worden gedistribueerd als vóór de stop zetting der distributie. Zitting van Vrijdag 15 Februari. (Vervolg). Geschenk voor Rotterdam. Voorstel van B. en W., om te samen met de gemeenten Vlaardingen en Maassluis aan de gemeente Rotterdam aan te bieden een fontein in hardsteen en brons, naar het ontwerp van professor Evers, op te richten op de binnen plaats van haar in aanbouw zijnde Stadhuis. De heer Scheffers is van meening, dat het thans geen tijd is om cadeautjes te geven. Dit klemt vooral waar de belastingpenningen toch al zoo zwaar op de burgerij drukken. Spreker gelooft niet dat Schiedam altijd die medewerking van Rotterdam, o.a. ter zake de spoorwegaansluiting, heeft gehad als wel ge- wenscht is. Deze stad ondervond eerder tegen werking. Spr. releveert nog dat op het Galand monument te Rotterdam, verzuimd is Schie dam te vermelden. Ook in een officieelen feest gids is destijds Schiedam vergeten. Afgeschei den nog van de overweging dat Schiedam door Rotterdam naar beneden is gedrukt, laat de nijpende toestand van de finantiën niet toe een dergelijk kostbaar cadeau te geven. De Voorzitter kan mededeelen, dat in de andere gemeenten met algemeene stemmen tot het geven van het geschenk is medege werkt. Verder merkt hij op, dat door de lig- ging van Rotterdam de omliggende gemeenten een gedeelte van den handel tot zich hebben getrokken. De overwegingen die B. en W. geleid hebben tot het doen van het voorstel zijn van meer breedere opvatting. Zij hebben het voorbeeld van het buitenland, waar dergelijke geschenken van omliggende gemeen ten aan een grootere stad gebruikelijk zijn, willen volgen. De voorzitter vraagt of hoofdelijke stem ming wordt verlangd. Daar men zulks niet verlangt, wordt het voorstel bij acclamatie aangenomen. Bewaarscholen. 5. Definitieve vaststelling van de voorstellen inzake subsidieering van het bewaarschoolonder- wijs en den opleidingscursus voor bewaarschool onderwijzeressen uitgaande van Directeuren der Departementale Bewaarscholen het stellen van regelen voor het verleenen van steun ter bevordering van de oprichting van aan de eischen des tijds voldoende nieuwe bewaar scholen wijziging der bestaande regeling met verhoo- j ging der subsidies Verstrekking van een hypothecair voorschot aan Directeuren der Departementale Bewaarscho- j len tot dekking van 'het exploitatietekort hunner j Scholen van begin 1917 tot de opening der nieuwe school, met een maximum van f6000.i met inachtneming van de aangenomen amende menten. Voortgegaan wordt met de behandeling van art. 6 der „Regelen voor het verleenen van geldelijken steun ter bevordering van den bouw en verbouw van bijzondere bewaar scholen". De heer mr. Kavelaars verdedigt een andere redactie van art. 6j en een nieuwe alinea 6k, in verband met bepalingen ten opzichte van vervreemding enz. van de scholen. Wethouder Go sl inga bestrijdt het eerste amendement. Wat het tweede aangaat, laat hij de beslissing aan den Raad over. De heer mr. Kavelaars en wethouder G o s 1 i n g a repliceeren. De heer Maas bestrijdt het amendement- Kavelaars. De Voorzitter sluit het debat over dit artikel en brengt het amendement-Kavelaars in stemming. Het wordt verworpen met 138 stemmen. Tegen stemmen de heeren v. d. Tempel, v. Pelt, v. Westendorp, Houtman, Goslinga, de Bruin, Maas, v. d. Zee, Dinkelaar, v. d. Schalk, Koopmans, Korpel en v. d. Hoek. De heer mr. Kavelaars verwacht nu, dat de heer Maas een amendement op art. 6j zal indienen. De Voorzitter zegt dat dit amendement reeds in de vorige zitting is aangenomen. Hierover ontspint zich een debat, waarna de heer mr. Kavelaars nog eenige wij zigingen in art. 6e en d voorstelt. Art. 6 wordt in zijn geheel z.h.st. aange nomen. De veranderingen in de wijziging der veror dening regelende de voorwaarden waarop aan besturen van bewaarscholen subsidie kan wor den verleend, worden goedgekeurd. In behandeling komt nu het door de hee ren Maas en Koopmans voorgestelde besluit, vermeld in ons blad van Donderdag. (Wordt vervolgd). bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten k 11 cent per portie verstrekt. Gevonden voorwerpen. Aan het Commissariaat van Politie te bevragen op ate werkdagen 's middags van 1 tot 2 uur pet, rozenkrans, damestaschje met inhoud, kindermofje, handwagen 1636. Bij vinders papieren geld, Postkantoor vrouwenschort en zakdoek, Nels Mariastraat 10a zilveren broche, van Dijk-Vlaardinger- straat 12 vulpenhouder, van Noort Singel 1944schort, Rijneveen Broersveld 86 werk- mansjas, Collignon Maasdijk 146a portemon- naie met inhoud, Beumers Groote Markt 9 portemonnaie met inhoud, v. d. Meer, Grof- baan 252. Telegrafisch weerbericht. Naar waarnemingen verricht in den morgen van den 16en Februari, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt Hoogste barometerstand 780 te Noord- oost-Duitschland. Laagste barometerstand 764.1 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag Meest matige zuidoostelijke tot zuidelijken, wind, licht tot half bewolkt, droog weer, lichte tot matige vorst des nachts, doch 's middags matige dooi. Levensmiddelen. In de week van 1823 Februari is verkrijgbaar: op bon 195 1 ons groene erwten per per soon, 11 cent per pond, of 1 ons witte boonen per persoon, 23 ct. per pond, naar keuze van den kooper. op bon 196 7a ons Havermout 16 cent per pond. Op bon 197 1 ons vet per persoon, 40 cent- per pond. Op bon 198 1 ons bruine boonen per per soon, 11 cent per pond. Maandags worden geen Regeeringsartikelen verkocht. Havermout alleen op Vrijdag en Zaterdag. Bruine boonen op Zaterdag. Kindermeel op bon no. 1, voor kinderen be neden 1 jaar, van Dinsdag af te bekomen. Aardappelen. In de week van 18 tot 23 Februari verkrijgbaar opbon 199, 200, 201 en 202 per persoon 1 kilo. Prijs 57, cent per kilo. Maandag is bon 199 geldig. Dinsdag 200, Woensdag 201, Vrijdag 202. Op bon 203 is Zaterdag 23 dezer 1 kilo kleiaardappelen te bekomen 6y, cent per kilo. Broodkaart. De broodkaart van het 41ste tijdvak loopt van 14 Februari tot en met 24 Februari. Aanvullingsbroodkaarten moeten van 18-22 Februari worden geruild in het v.m. Volks badhuis, Broersvest. Koffie. Bon no. 18 eener thee- en koffie- caart zal van 16 Februari 1918 tot 28 Fe bruari d.a.v. geldig zijn voor 0,01 K.G. koffie Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en li warm eten te bekomen h 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook De Duitsche krijgsgevangenen. Men zendt ons het volgend communiqué De lezers van dit blad zullen zeker belang stellend zijn te vernemen, hoe het met de krijgsgevangenen staat, welke te Schiedam zul len komen. Van officieele zijde is ons thans het volgende medegedeeld Er komen hier 20 Duitsche officieren, welke in het gebouw Odéon gehuisvest zullen worden, deze komen wellicht reeds morgen (Zondag), althans een gedeelte daarvan, daar vermoed wordt, dat zij met de booten mee zulien komen, die morgen uit En geland te Rotterdam verwacht worden. Over enkele weken komen er ongeveer 400 halfinvaliden. Deze zullen gehuisvest worden in de leegstaande tabaksfabriek aan de Noord- vest. In de benedenruimten dezer fabriek komt een orthopaedische inrichting voor ver vaardiging van kunstledematen, terwijl daar tevens inrichtingen komen, om deze kunstle dematen zoo goed mogelijk te leeren gebruiken. Er zal dus in Schiedam een inrichting geves tigd worden van het allergrootste gewicht voor de verdere toekomst dezer krijgsgevangenen. De knapste mannen op dit gebied zullen dan ook uit hun vaderland komen, om alles zoo voortreffelijk mogelijk te doen slagen. Uitdrukkelijk werd het nogmaals bevestigd, dat niets van hetgeen vervaardigd zal worden, in concurrentie kan en mag treden van Ne- derlandsche werklieden. Het werd opnieuw herhaald, dat Schiedam wel voordeel, maar geen nadeel van hen mag hebben. Het zal den neringdoenden dezer stad dan ook zeker genoegen doen te verne men, dat de Duitsche autoriteiten alles in het werk zullen stellen, om de geheele verzorging niet van buiten af te laten geschieden, maar als het ware hier éen groote huishouding te stichten, waarvoor alles wat deze groote huis houding noodig heeft, hier aangeschaft wordt. De bakkerij. Het resultaat van de alhier op 1 Februari gehouden bakproef met regeeringsmeel heeft, naar ons thans gemeld wordt, het volgende resultaat gehad Gebleken is dat het ouder worden van het' brood niet veel invloed heeft op de wicht. Er werd een wichtsverschil geconstateerd tusschen 's avonds 7 uur en den volgenden morgen van hoogstens 2 gram. Een ander geval was het met het brood, dat uit den oven kwam. Er werd bij 9 ons deeg afwegen geconstateerd, dat er brood was uit een oven van een wicht van 8,27 voor uit den oven en een brood van 7,607, gram achter uit den oven, alzoo een wichtsverschil van 667, gram. Nog een ander feit is sterk naar voren ge komen en wel het beweren van de bakkerij, dat de omrekencijfers van het Centraal Brood kantoor niet goed zijn en dat zij niet ver oorloven meer wicht bij het afwegen te geven. Wat is toch het geval. Meel met maïs gemengd gaf bij een baktijd van 35 minuten de volgende uitkomst Gebruikt 51,2 K.G. meel. Uitkomst 877, brood 8 ons, terwijl het omrekencijfer is per 100 K.G bons 71 KG. meel, of te wel 100 K.G. meel n 176 brooden a 8 ons. Uitkomst proefbakken 100 K.G. meel 170,9 brooden a 8 ons. Alzoo een tekort van 5,1 brooden van 8 ons per 100 K.G. meel. Meel met rogge gemengd gaf bij een baktijd van 53 minuten de volgende uitkomst Gebruikt 48,8 K.G, meel. Uitkomst 84 broo den 8 ons, of te wel bij omrekencijfers per 100 K.G. meel 1727, brood 8 ons, waar het omrekencijfer 176 brooden bepaalt, blijkt alzoo ook hier 1727, tekort 37, brood 8 ons. Aan de hand van deze cijfers en de feiten omtrent de wicht van het brood blijkt ten dui delijkste hoe hard noodig het is hierin spoedig verandering te brengen, wil de bakkerij niet geheel en al te gronde gaan Volkszang. Men schrijft ons Dinsdag 19 Februari a.s. des avonds acht uur zal weer in het gebouw van den R* K. Volksbond een Zangavond gegeven worden. Na de prachtige opkomst van de vorige malen is een opwekking om weder trouw te verschij nen haast overbodig. Bestuur en leider zijn dan ook zeer tevreden over hetgeen tot nu toe reeds werd bereikt. Men was eenstemmig van oordeel, dat zooveel inspanning en ijver beloond dient te worden. Die belooning zal komen bij de beëin diging van het winterseizoen. In de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2