Ingezonden <tteded"«d U Liturgie. Ingezonden. Rechtzaken. üerfemeuws. Laatste öerienten. Gemengd Nieuws.. Telegrammen. F au did «her 1 cliten. toaand April zal „Volkszang" doen opvoeren een operette in 3 bedrijven, getiteld,,'t Kan verkeerenl" In die operette zullen o.a. mee werken de heer Oostveen en een keur van Arn- sterdamsche artisten. Maar ook de medewerking van verschillende Schiedamsche dames en heeren zal noodig blijken. Het bestuur van „Volkszang" zal spoe dig de betrokkenen tot medewerking uitnoodi- gen. 't Belooft een zeer mooie feestavond te worden, waaromtrent eerlang uitvoerige mede- deelingen zullen worden gedaan. Maar het spreekt van zelf, dat die uitvoering in April alleen toegankelijk zal zijn voor leden der ver- leniging. Ieder die daarvan dus zal willen pro- fiteeren verzuime niet, zich spoedig als lid aan te melden. De zangavond van a.s. Dinsdag en die in de maand Maart zullen benut worden, °m nog verschillende liederen in te studeeren, die op den feestavond moeten gezongen worden en om de reeds geleerde nog eens een flinke beurt te geven. Geen van de leden mag daarom ontbreken. Vooral op de volwassenen meent het bestuur n°g eens een beroep te moeten doen. Zij moeten er van doordrongen blijven, dat ze de jeugd het goede voorbeeld dienen te geven. Hun aanwezigheid beteekent meer, dan ze mogelijk zelf vermoeden. Daarom trekke a.s. Dinsdag oud en jong naar „Volkszang". Want daar voelt groot en klein, Dat wij Nederlanders zijn. Met ingang van 1 April is verplaatst de commies-titulair C. Mosselman, van Schiedam (postkantoor) naar Gorinchem en de adjunct commies H. Hamstra, van Almelo naar Schiedam (postkantoor). werk der arme nieuwe parochiën in het bisdom van Haarlem". Met welk een welgevallen en goedgunstig heid moet het Goddelijk Hart neerzien op zijn vereerders, die zich zelf in boetvaardig heid aan Hetzelve aanbevelen door dit goede werk, dat zóó onmiddellijk en zóó krachtig de uitbreiding van Zijn rijk bevordert Giften vooral jaarlijksche en andere pe riodieke bijdragen zende men Redactie Sint Bavo, Huize Bijdorp, Voorschoten. TH. M. P. BEKKERS, Rector. landde in Nederland, waar hij in November 1.1. ontvluchtte. gen. Waarom zoudt ire uw stoom- en verbroederen naar elders zenden, terwijl „DE PiiOEMX", telef. 13, u even goed en vlug bedient Het dezer dagen in de Wester haven gezonken schip „Vrouw Maria" is gisteren door twee pramen gelicht. De „Vrouw Maria" was gelijk gemeld, met kalk geladen. Hoogwater te Schiedam: 17 Februari 8.20 v.m., 8.40 n.in. Zondag UIT ROTTERDAM. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid van den gemeenteraad voor Rotterdam II, vacature Spiekman, zijn uitgebracht 6*292 geldige Stemmen. Daarvan verkregen de heeren Joh. Brautigam (S.D.A.P.) 3214 stemmen, P. G. Buskens (B.-K.) 2812 stemmen en dr. W. van Ravensteyn (S.D.P.) 266 stemmen, zoodat gekozen is de heer Joh. Brautigam (S.D.A.P.). Bij den barbier A. S., op den Steiger alhier, is 50 kilogram koffie en 90 kilogram thee, door hem voor f6.60 en f7.— per kilogram gekocht, in beslag genomen. Hij had deze waren ontvan gen van zekeren C. op den Stationsweg, op wiens zolder acht kisten, inhoudende 400 kilogram thee, zijn in beslag genomen. UIT DELFT. Gisteravond heeft in een bierhuis op de Paar denmarkt de soldaat L., afkomstig uit Noord- Brabant, den kastelein D. met een mes in hals en borst gestoken, waardoor hij ernstig werd verwond. Nu de vasten begonnen is. Op Zondag Quinquagesima heeft van alle kansels de vermaning weerklonken „óm door aalmoezen en andere goede werken aan te vullen wat door het gebruik maken van de door de Kerkelijke Overheid ingevoerde ver zachtingen en verleende dispensatiën aan (onze) boetedoeningen ontbreekt." Mogen wij de arme nieuwe parochiën van het bisdom van Haarlem aanbevelen in de milddadigheid, waartoe deze tijd zoo bijzonder opwekt Als wij de aandacht onzer geloofsgenooten Weer op dit liefdewerk durven vestigen, doen wij dit, omdat wij vertrouwen, dat zij zuilen inzien, dat zij moeten b 1 ij v e n geven voor dit doel. Naar de getuigenis van Mgr. Callier zelf, kan hij reeds thans van de ingekomen giften eenigen steun verleenen, maar in de toe komst zullen er nog meer nieuwe parochiën ko men, en daar zal de behoefte nog grooter wor- deu. Alleen dus als de giften blijven vloeien en aangroeien kunnen èn de tegenwoordige èn de toekomstige nieuwe parochiën rekenen op een steun van beteekenis. Den moed, om zelfs nu in deze tijd te vra gen, putten wij echter niet alleen uit de nood zakelijkheid van ons liefdewerk, maar meer nog uit ons vertrouwen op het Goddelijk Hart, aan Hetwelk èn ons werk èn deszelfs begunstigers Zoo bijzonder zijn en worden aanbevolen. „Uw voorstel zoo schreef Mgr. Callier den 2en Jan. 1.1. Ons indertijd gedaan om dit liefdewerk hetwelk Wij aan de Redactie van „Sint Bavo" ter behartiging opdroegen te stellen onder de bescherming van het Goddelijk Hart van Jezus, heeft rijke vruchten gedragen en van harte wenschen Wij U.W.E. daarmede geluk, maar tevens willen wij onze dankbaarheid daarvoor betuigen door zoolang dit liefdewerk bestaat iederen Eersten Vrijdag der maand, ter eere van het Goddefijk Hart sen H. Mis te doen Opdragen voor de weldoeners van het „Liefde- 1ste ZONDAG VAN DE VASTEN. Dat is wel de grootste tegenstelling, die uitdenkbaar ishet epistel van dezen Zondag en de opvattingen der „wereld." 't Vasten zelf is den meesten niet naar den zin, en, als we niet kunnen vasten dan weten we, dat onze zwakheid wel ontslaat van de kerkelijke wet maar dat daarnaast blijft bestaan de niet weg j overleden, te redeneeren goddelijke wet „als gij niet allen boetvaardigheid doet, zult ge allen ge lijkelijk omkomen." Boetvaardigheid en »dagen des heils". Wel mogen we der wereld vra gen hoe rijmt zich dat te saam En terwijl de wereld daarop het antwoord moet schuldig blijven, keeren wij in ons zeiven en erkennen de noodzakelijkheid der boete voor ieder per soonlijk. En we willen aan die heilzame ge dachte ons niet onttrekken, maar ze op ons laten inwerken totdat vast en onwrikbaar staat ons besluitdeze weken van boete, zooals van buitenaf worden voorgeschreven, zal ik van binnen uit diw.z, met vollen vrijen wil tot boete-tijd maken van mijn eigen ziel. En hebben we dat voornemen gemaakt »in den Naam des Heeren" dan niet gevreesd voor bekende zwakheid, maar al ons vertrouwen op God want «roepen we tot Hem, Hij zal ons verhooren Verlossen zal Hij ons en ons verheerlijken." Immers «wie in de schutse van den Allerhoogste woontblijft verwijlen onder de bescherming van den God des Hemels." En als de wereld ons nadert en met haar idee over de zonde ons wil begoochelen - daar is geen zonde, 't ls al erfelijkheid en zwakheid van ziel, waaraan de mensch even weinig doen kan dan aan gebrekkigheid van zijn lichaam hoe wordt de wereld dan veroordeeld en wij in het goede gesterkt, als we in het Evangelie den Zaligmaker zien strijden en overwinnen 1 Daar wordt alle zonde overwonnen in haar drievoudige soort hoovaardij des le vens, begeerlijkheid der oogen en begeerlijk heid des vleesches. En als we tot onze ver ontschuldiging zouden willen zeggenja maar deze was de Godszoon en ik ben zoo zwak dan wordt in aansluiting met het slot van 't Evan gelie «de Engelen kwamen en dienden Hem", ons in herinnering gebracht dat ook «wegens ons God Zijne Engelen bevolen heeft dat zij ons behoeden op al onze wegen". Dan volgt de lofzang op het Godsvertrouwen in den introïtus, welke lofzang gedeeltelijk nog her haald wordt in offertorium en Communio. Laten we, daardoor gesterkt in onzen geest, als christenen manmoedig beginnen wat als menschen ons moeilijk vallen mocht. En waar de menschheid zich al te veel laat voelen, opzien tot Hem, Die ons voorgaat beladen met zijn kruis, ons uitnoodigend tot Zijne navolging. Daardoor worden we krach tig om uit ons zeiven te treden en Jesus ware volgelingen te zijn. En zoo zullen we niet alleen met het verstand begrijpen dat de vastentijd is een aangename tijd en dagen des heils, metterdaad ook het aangename en heilzame ondervinden, tot een ontboezeming van St. Paulus»ik vloei over van blijdschap te midden van alle verdrukking." De ontvoering van Minster. Drie personen twee Duitschers en een Hollander, die in verband met de ontvoering van Minster waren gearresteerd, zijn door den of ficier van justitie te Maastricht gehoord en hebben bekend, bij het geval betrokken te zijn. Zij verklaarden, op Duitsch grondgebied op post te hebben gestaan, teneinde Minster, als hij over de grens zou komen, te arrestee ren. Zij verzekerden, zich daarbij echter niet op Hollandsch gebied te hebben bevonden en inderdaad zijn zij door de verschillende ge tuigen niet herkend als degenen, die Minster op de brug hebben aangegrepen en hem over de grens hebben geduwd. De drie mannen zijn daarop, na een gevan genschap van eenige dagen, in vrijheid gesteld, Nona. In het ziekenhuis van Ziekenzorg te Enschedé is een 28-jarige gehuwde vrouw aan nona overleden, na negen dagen in sla- penden toestand te hebben verkeerd. Overleden. De soldaat-deserteur De G., die Woensdag te Nijmegen, toen hij door een patrouille naar het station werd gebracht, de vlucht nam, door twee schoten werd getroffen, is gisteren in het Canisius ziekenhuis aldaar De Zomert ij d. Het begin van den zomertijd is volgens de Berlijnsche bladen vastgesteld op 14 April deze zomertijd zal duren tot 14 October. Kloosterbrand. Bij een brand in het klooster der Zusters Franciscanen te Montreal zijn 50 kinderen, die op de vierde verdieping sliepen, omgekomen. Vijfhonderd gewonde sol daten die in de benedenverdiepingen waren ingekwartier, hebben heldhaftig reddingswerk verricht. L o t i s i e o. De Hooge Raad heeft arrest gawezen in de volgende zaak. De eischeresse had een polis gekocht van de Maatschappij Lotisico. Zij beweerde recht te hebben op een evenredig deel van de 100.000, die op het nummer van haar polis in de Staats loterij was gevallen en vorderde dit. Het Gerechtshof alhier verklaarde haar vór dering niat-ontvankelijk. Het Hof overwoog De koopovereenkomst, waardoor eischeres haar aandeel had verkregen, bezat eene onge oorloofde oorzaak. Zij betrof een .aandeel in een loterij, tot het houden waarvan toestemming noodig was maar niet verleend was. De Hooge Raad oordeelde 's Hofs beslissing juist en verwierp het cassatieberoep. Levensmiddelen. In Southport wa ren dezer dagen een magistraat van het graaf schap en een lid van den gemeenteraad voor den rechter gedaagd wegens het oppotten van levensmiddelen. In het huis van den magi straat had men 240 pond bloem en bij het gemeenteraadslid 681/., pond ham en 42 blikjes zalm gevonden. De rechter stelde beide over treders in de gelegenheid, om krachtens de nieuwe verordening, die voorraden bij de levens middelencommissies aan te geven en veroor deelde beiden alleen in de kosten van het ge ding. Broodkaartfabrieken. De Duitsche bladen melden, dat de broodvoorziening van Ber lijn bijna in gevaar gebracht is door een brood- kaartvervalsching op groote schaal. V ele bakke rijen warden met broodkaarten overstroomd. De voornaamste drukkerij was te Bielefeld gevestigd er werden voor zes weken broodkaarten tegelijk gedrukt, voor de derde week van 1918 zelfs 46.000 stuks. De vervalschers brachten de kaarten persoonlijk naar Berlijn en ontvingen tot vier mark per stuk er voor. De Veertigdaagsche Vasten. Ter inlichting van en ter verduidelijking voor het publiek, volgen hieronder de desbe treffende vragen en antwoorden, welke in de eerstvolgende, nog niet in den handel verkrijg bare uitgave van den grooten Katechismus zul len voorkomen 275. Wat verbiedt de H. Kerk in het derde gebod In het derde gebod verbiedt de H. Kerk 1. op de onthoudingsdagen vleeseh en jus uit vleeseh te gebruiken 2. op de vastendagen meer dan eens een vollen maaltijd te nemen en bovendien 's mor gens en 's avonds vleeseh of andere zwaarde re spijzen te gebruiken. 276. Wie moet zich op de onthoudingsdagen van verboden spijzen onthouden Op de onthoudingsdagen moet zich van ver boden spijzen onthouden, wie den leeftijd van 7 jaren heeft bereikt, als hij niet om wettige reden ontslagen is. 277. Wie moet vasten Vasten moet hij, die zijn een en twintigste jaar voleind heeft en zijn zestigste jaar nog niet is ingetreden, en niet door ziekte, zwaren arbeid of een andere wettige reden ontslagen is Voor dengenen, die alleen gebonden zijn door de Ontfioudingswet, dat wii dqs zeggen voor personen, die hun 21en verjaardag nog niet of hun 59en verjaardag wèl gevierd heb ben, is het gebruik van vleeseh, meermalen daags, geoorloofd op de gewone dagen van da Vasten dus met op Ascfiwoensdag, de Vrij dagen, de Quatertemperdagen en Zaterdag van de Goede Week tot 12 uur, omdat op deze dagen de Önthoudingswet van kracht is. Voor hen, die gebonden zijn door de Vas ten en de Önthoudingswet, dus voor allen, die hun 21en verjaardag reeds gevierd hebben en den 59en verjaardag nog niet en niet door ziekte zwaren arbeid of een andere wettige reden ontslagen zijn, is het gebruik van vleeseh meermalen daags gedurende de Vasten verbo den op alle dagen, behalve de Zondagen en den Zaterdag der Goede Week nè 12 uur, om dat de Vastenwet hun verbiedt hij een anderen dan den vollen maaltijd vleeseh of andere zware spijzen te gebruiken. Zoowel de Vasten- en Önthoudingswet als de Drépensatiebepalmgen zijn thans voor alle Nederlandsche bisdommen dezelfde. Moord. Gisternacht werd op den Kadijk onder Leur vermoord gevonden een zekere U„ uit Zevenbergen. Hij had een schotwond door de slapen en werd gevonden met de handen in de zakken van zijn overjas. Zijn fiets lag naast hem1 Als verdacht van dezen moord is aangehouden een kommies bij 's Rijks belastingen, te Etten, op wien zeer bezwarende brieven zijn gevonden, en die voorheen langen tijd bij de vrouw van den vermoorde in de kost geweest schijnt te zijn. (Tel.) Inbraken. Donderdagavond is er inge broken in een magazijn van den meubelmaker Koppeschaar te Leiden. De inbreker, die zich door verbreking van een- ruit toegang had weten te verschaffen, werd door de politie op den zold,er, waar hij zich had verborgen, ont dekt. Hij is naar Den Haag overgebracht. Gisternacht is ingebeoken in de melkfa briek Nutricia te Zegwaart. Door het openen van de brandkast heeft men ruim f2000.— ontvreemd. Vlieger vermist. De eerste vlieger- luitenant Vertongen wordt sinds de vorige week vermist, deelt «Vrij België" mede. Hij had Galais verlaten, om een nieuw toestel naar het front te brengen. Sedert is hij niet* meer ge zien. Er hing een dikke mist, zoodat men ver onderstelt dat de vlieger in zee is terecht ge komen. Een visscher verklaart een vliegtuig te hebben zien vallen, doch te ver om te hulp te komen. Toen destijds het scheepvaarverkeer tusschen Galais en Londen was verbroken, bracht Ver tongen de koninklijke en diplomatieke post over. Hij vervoerde minister Vandervelde van Folkestone naar De Panne. Tijdens een ver kenning raakte Vertongen zijn koers kwijt, Gebrek aan woningen. Dr. R. Kuczynski, directeur van het statistisch bureau van Berlijn-Schöneberg, vestigt in het «Berliner Tageblatt" de aandacht op het ernstig gebrek aan woningen in Duitschland, tegen den tijd der demobilisatie. Tegen het eind van het eerste vredesjaar moeten er ongeveer 750.000 woningen zijn gebouwd. Hij berekent, dat er misschien 200.000 vrouwen zijn, die thans geen eigen woning hebben en bij den terugkeer van den echtgenoot uit het veld een eigen onderdak moeten hebben. Dan zijn er vele vrouwen, die in verband met den oorlog niet trouwden, doch dit wilden doen, zoodra de vrede in 't land is. Hij schat dit aantal op onge veer drie kwart miljoen. Een deel der (man nelijke) verloofden is echter in dien tusschen- tijd gesneuveld, invaliede geworden of wegens economische moeilijkheden niet in staat, een huwelijk aan te gaan. Een half miljoen zal echter al in het eerste vredesjaar willen huwen. Voor deze zullen er zoo wat 400.000 woningen noodig zijn. En zoo zijn er meer kategorieën. Dr. Kuczynski bepleit de noodzakelijkheid, reeds nu den bouw der woningen voor te be reiden. Het legerbestuur zou arbeidskrachten beschikbaar moeten stellen, te meer daar Duitschland niet kan demobiliseeren, zoolang er niet voldoende woningen voor de terugkee- rende soldaten zijn. Uitwisseling van krijgsgevangenen. De stoomschepen Sindoro, Zeeland en Ko ningin Regentes worden morgen uit Engeland e Rotterdam verwacht met 743 Duitsche krijgs gevangenen. Zij komen aan, aan het tenein van den Rotterdamschen Lloyd en zullen Maan dag per extra trein van station Rotterdam Rechter Maasoever 's morgens 9 u. 29 min. over Dordrecht, Breda en Gennep naar Hassum vertrekken. LONDEN 16 Febr. Officieel. Een vijan delijke onderzeeër heeft heden Dover bescho ten. De kustbatterijen beantwoordden het vuur. Een kind werd gedood, terwijl 3 mannen, vrouwen en 1 kind ernstig werden gewond. Aan de huizen werd lichte schade aangericht. BERLIJN, 16 Februari. Uit Brussel wordt ceineld dd. 11 Febr. Het Hof van Appèl te Brussel heeft twee leden van den Raad van Vlaanderen wegens hun actie ten gunste van de zelfstandigheid van Vlaanderen gearresteerd. De gouverneur- generaal heeft gelast de gearresteerden onmid dellijk in vrijheid te doen stellen en heelt verdere vervolgingen verboden. Ievens zijn de leden van het Hof van Appel die tot de arrestatie hebben meegewerkt, uit hun functie ontzet, terwijl drie van de vier presidenten van het. Hof zijn gearresteerd en naar Duitsch land overgebracht. Spoeling. SCHIEDAM, 16 Peb. Noteering op heden f3.—. linage5' 1 nke Ht?md. O v e r 1 e d e n 14 Feb. Maria Johanna Klaas- se, oud 40 j. en 3 mnd., echtgenoot van Sjoer Weima, Lange Achterweg. Johannus helmus Gonlag, oud 88 j. en 6 mnd firn mas k Kempisstraat. Johanna - meijn, oud 7 j. en 2 mnd. binnen deze ge meente. Willem Vorstenbos, °ud j Bagijnenhof. Theodora Johanna Reoers, 2 j en 8 mnd., Noordmolenstraat. (Buiten verantwoorde lijk lieel der Redactie). jPf Van ingezonden stukken ook al worden ze ni. t geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3