Binnenland. GiuueeuLeraad. Stads-en Gewestelijk Nieuws Crisi«.maatiYgel«u. De „nationaltidende" verneemt uit Stock holm De commandant van het kustpantserschip Thor heeft van de Russen geëischt, dat zij de Alandeilanden zullen verlaten. ZWITSERLAND. Men schrijft uit Zurich dd. 15 Februari Zwitserland heeft sedert eenige weken een breed opgezet „Verkehrs-amt", een instelling, waaraan jaren werd gewerkt, die gesteund wordt met ruime geldmiddelen van staat en stad, en door tal van oudere en machtige zus terinstellingen geleid. Meer daarover te zeggen kan veilig tot later worden uitgesteld, daar dit jongste voortbrengsel der Zwitsersche pro paganda wegens de slechte tijden voor onbe- paalden tijd op stal gezet is. Voorshands heeft het den familieleden der geïnterneerden verzocht, hun vertrek niet lan ger uit te stellen. De bemiddelden onder deze krijgsgevangenen hadden verwanten en vrien den naar hier laten komen, om het ondraaglijk eenzame leven door te tobben. Men schat het aantal dezer gasten op ten minste 60.000, wat met de ruim 30.000 geinterneerden een ge meente van rond 100.000 zielen en hongerige magen uitmaakt. Honderdduizend eters meer of minder, dag voor dag, legt gewicht in de schaal bv een rantsoeneering die afgemeten wordt met 10 gram minus of 10 gram plus 1 In deze pijnlijke aangelegenheid heeft de bondsraad de volgende besluiten uitgevaardigd. Aan. de gezantschappen en consulaten in het buitenland is last gegeven, dat voortaan slechts aan de naaste bloedverwanten (ouders, vrouw en kinderen) van de geïnterneerden een pas voor Zwitserland mag worden verstrekt. Zoo'n bezoek mag op zijn hoogst veertien dagen du ren passen voor langeren tijd worden alleen in bizondere gevallen afgegeven (bij zware ziekten e. d.) Dit besluit staat in verband met de heerschende schaarschte aan levensmiddelen. Vele duizenden kleine huishoudinkjes worden plotseling weer uiteen gejaagd. VLIEGERACTIES. De Fransche staf meldde gister In de dagen 16, 17 en 18 dezer hebben de Fransche vliegers in tal van gevechten 18 Duitsche vliegtuigen geveld of ernstig geha vend. Bovendien is een Duitsche kabelballon in brand geschoten. Den ISden en den volgenden nacht hebben de Fransche bombardeersinaldeelen 16.000 K.G. ontplofbare stoffen op vijandelijke doelpunten, vooral op de stations Metz-Saolons, Forbach- Bensdorf en de stapelplaatsen bij Enoisheim geworpen, waar, wat de laatste plaats aangaat een zware brand uitbrak, alsmede op ver schillende vliegvelden. Van Duitsche zijde meldt men In Januari verloren onze tegenstanders door de bedrijvigheid onzer gevechtsmiddelen op alle fronten bij elkaar 151 vliegtuigen en 20 kabelballons. Wij moesten 68 vliegtuigen en vier ballons afstaan. Daarvan bleven 17 vliegtuigen aan gene zijde onzer, liniën, ter wijl de andere 51 boven ons gebied verloren gingen. ALLERLEI NIEUWS. Volgens de „Voss. Ztg." heeft het Rus sische gezantschap te Londen bericht ontvan gen, dat de maximalisten vermogen en eigen dommen van een reeks Russische gezanten en ambtenaren bij gezantschappen in beslag heb ben genomen. En wel van alle Russische ge zanten, die weigeren de maximalistische regee ring te erkennen. Tot hen behooren de ge zanten te Londen. Parijs, den Haag,Washington, Rome, Madrid, Peking en Tokio. Aan allen is het betreden van den Russischen bodem onder bedreiging van in hechtenis te worden geno men verboden. De Parijsche „Victoire" meldt, dat de door president Wilson voorgestelde gemeen schappelijke conferentie der geallieerden tot het vaststellen der gemeenschappelijke vredes voorwaarden, den 21en Maart te Versailles zal plaats vinden. Aan het „Hamburger Fremdenblatt" uit Bern Naar Milaansche bladen uit St. Peters burg vernemen, is de ltaliaansche gezant Don derdagnacht op straat door drie onbekende mannen overvallen en beroofd. Hij keerde van eene vergadering van het diplomatieke corps bij den Amerikaanschen gezant terug. Behalve kostbaarheden zijn hem ook diplomatieke be scheiden ontstolen. Dit voorval heeft in diplo matieke kringen levendige bezorgdheid gewekt. Mr. Philips. Reuter seint uit Washington Mr. Philips, de nieuwe Nederlandsche gezant, heeft aan President Wilson zijn geloofsbrieven overhandigd. Visschen in Britsche wateren. Men meldt uit IJmuiden Ingevolge het verzoek van de N. U. M. aan de reedersvereeniging te IJmuiden, om opgave van het juiste aantal stoomtrawlers, dat even tueel in de Britsche wateren wilde gaan vis schen, hebben de reederijen van een 30-tal stoomtrawlers zich daartoe gaarne bereid ver klaard. Jubileum korps rijdende artillerie. Het koips rijdende artillerie zal Donderdag 21 Februari op eenigszins feestelijke wijze den dag herdenken, waarop 125 jaar geleden bij besluit van den Prins-erfstadhouder de oprich ting van twee batterijen rijdende artillerie be volen werd. Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin bij die gelegenheid dien dag des ochtends te 11 uur op de Vresselsche heide, pl.m. 1 K.M. ten Zuiden van paal 6 aan den kunstweg St. OedenrodeLieshout, het korps rijdende artil lerie inspecteeren. Betooging inzake Levensmiddelenvoorziening. Het „Volk", is gemachtigd mede te deelen, dat op Maandag 25 Februari te Amsterdam, des middags een groote betooging inzake de levensmiddelenvoorziening zal worden gehouden. De betooging zal bestaan uit een korte meeting, waarschijnlijk in het Sarphatipark te houden, gevolgd door een straatdemonstratie door het hart der stad. De fabrieagc van fijne likeursiropen stopgezet. Men meldt uit Veendam De aardappelsiroop- en glucosefabrikanten ontvingen Zaterdag 16 Febr. het bericht, dat de vervaardiging van eerste soort witte siroop is verboden. Deze siroop wordt uitsluitend ge nomen voor de likeurstokerijen en voor fijne suikerwerken. Het stoken van tweede soort siroop voor de bakkerijen en van zwarte of keukensiroop en glucose (massee) blijft voorshands geoorloofd. Aardappelmeel mag van dien datum af niet anders vervoerd worden dan met geleibiljet. Slagers. Op de veemarkt te Groningen is gister de aanvoer van vette koeien veel geringer ge weest dan gewoonlijk die van melk- en kalf- koeien tamelijk. De omzet was gering, prijzen werden niet genoteerd. De slagers kondigden aan, dat zij zullen ver- koopen zoolang de voorraad strekt. Daarna zullen zij sluiten. De Utrechtsche slagers hebben een telegram aan den minister van landbouw gezonden, waarin zij verklaren niet te kunnen inkoopen tegen prijzen, die een verkoop tegen de maxi mumprijzen onmogelijk maken en verzoeken maatregelen te nemen, opdat zij het publiek van vleesch kunnen voorzien en hun bedrijf in stand houden. Het hoofdbestuur van den Nederl. Slagers- gezellenbond heeft het volgende telegram ge richt aan het Hoofdbestuur van den Nederl. ■Slagershond te 's-Gravenhage In verband met sluiting slagerijen hebben verschillende patroons reeds hun pesoneel ont slag aangezegd. Hoofdbesturen gezellenorgani- saties verzoeken uw bestuur invloèd op leden uit te oefenen, opdat geen enkel ontslag zal worden gegeven. Dringen op ingrijpen uwer zijds aan. Zitting van Vrijdag 15 Februari. (Vervolg). Onderwijzerssalarissen. Aan de orde is thans 6. Behandeling van het adres van de Afdee- ling Schiedam van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers om verhooging van de aanvangs- jaarwedde der onderwijzers tot f800.en van de belooning voor het Herhalingsonderwijs tot minstens fl.50 per lesuur, met voorstel van het Raadslid, den heer W. v. d. Hoek tot verhooging van het minimum-salaris voor het personeel bij het Openbaar Lager Onderwijs en beperking van het aantal '2-jaarlijksche verhoogingen, met advies van B. en W. Hierbij wordt gelet op het nader adres van den Bond van Onderwijzers. In hun advies zeggen B. en W., bij de aan neming van het voorstel-v. d. Hoek, zou de begrooting met f 14000 a f 15000 bezwaard worden, terwijl slechts 1 onderwijzer het mi nimum salaris geniet. Daar bij de behandeling van ons voorstel om geen nieuwe tractementsregeling ter hand te nemen, maar duurtetoeslag toe te kennen, de overgroote meerderheid van den Raad zich met onze zienswijze heeft vereenigd, vinden wij geen vrijheid thans een salaris-verhooging van een deel van het gemeente-personeel te steunen en daarmede ontevredenheid te ver wekken bij de overige categoriën van ambtena ren, die minstens evengoed aanspraak op ver hooging kunnen doen gelden. Wij meenen daarom in aansluiting met ons vorig advies waarbij afwijzend wat salarisverhooging aangaat werd geadviseerd ook de aanneming van het voorstel v. d. Hoek te moeten ontraden en in geen geval vóór de begrooting 1919 tot een herziening der jaarwedde over te gaan. De heer v. d. Hoek vraagt, in verband met het ingekomen adres, dit agendapunt aan te houden. Wethouder Houtman zegt dat deze zaak pas geregeld is en meent dat in elk geval met deze salariskwestie gewacht moet worden tot de volgende begrooting. Spr. is beslist te gen aanhouding van het agendapunt. Wethouder v. Westendorp wijst er op, dat in de Tweede Kamer Dinsdag een beslis sing zal vallen over de vraag, of de salarissen der onderwijzers al dan niet vóór 1919 zullen moeten worden herzien. Hij wil derhalve eerst de beslissing van de Kamer afwachten. Spr. stelt nog in 't licht, dat er zoo weinig aanbod is van onderwijskrachten met hoofdakte en de salarissen hier in Vergelijking met elders niet hoog zijn. In elk geval wil weth. deze salariskwestie geregeld zien vóór de begrooting 1919 behandeld wordt. De heer v. d. Hoek heeft uit de stukken met betrekking tot een benoeming onlangs ook gezien dat er zeer weinig geschikte on derwijskrachten beschikbaar zijn. De Voorzitter brengt het voorstel- v. d. Hoek, om dit agendapunt aan te houden, in stemming. Het wordt aangenomen met 13 tegen 6 stemmen. Tegen stemmen de heeren Evers, Kavelaars, Houtman, Goslinga en Lagerwey. Uitbreidingsplan. 7. Voorstel van B. en W. tot tervisielegging van een ontwerp tot wijziging van het plan van uitbreiding voor het Oostelijk deel der Gemeentel gelegen ten Noorden van den Spoorweg. De heer Lag erwey klaagt over onvol ledigheid der stukken. Hij wenscht te weten op welke basis de straten, in het stratenplan vermeld, van particulieren zullen worden over genomen. Er zullen o.a. straten komen van 50 M. breedte. Spr. wil dat nu reeds wordt vastgelegd op welke wijze overeenstemming met de betrokken eigenaars zal worden ver kregen. De heer v. d. Tempel merkt op, dat de Bouwverordening bepalingen bevat met betrek king tot den aanleg van straten. Volgens de stukken is er voldoende voor gewaakt dat rondom het station der H. IJ. S. M. een orde lijke bebouwing zal komen. Wethouder Houtman geeft eenige nadere inlichtingen. Hij zegt dat de zaak geheel ge regeld is met de Schoonheidscommissie en de Commissie voor het Grondbedrijf. De bouwers zullen gehouden zijn aan de voorschriften der Bouwverordening. Er zijn waarborgen gesteld dat een onaanzienlijke bebouwing nabij het station zal kunnen worden tegengegaan. Over afstand van grond voor straataanleg is een en ander in de stukken te vinden, zoodat deze geenszins onvolledig zijn. De heer Lagerwey zegt dat de Over- schiesche weg van 15 M. op 20 M. breedte zal komen. Gaat dat zonder kosten voor de gemeente Wethouder Houtman merkt op dat met een firma nog overeenstemming moet worden verkregen. Deze zaak houdt verband met het onlangs van de agenda afgevoerde voorstel, betreffende de afvoering van den legger van wegen en voetpaden van den Ach tersingel. Nu die firma nog geen verklaring heeft afgegeven ten aanzien van den straat weg, is ook de gemeente nog niet bereid het voorstel tot afvoering van den Achtersingel van den legger te doen. De heer Lagerwey dankt voor de ver strekte inlicntingen. De heer Evers vraagt waarom het peil in O. Mathenesse zooveel lager is aangenomen als in N. Mathenesse. Wethouder Goslinga weet zulks thans niet mee te deelen, doch zal later dienaan gaande wel inlichtingen geven. De heer mr. Kavelaars vraagt of de Raad thans alleen tot tervisielegging van het plan besluit. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer mr. Kavelaars wenscht te weten welke brug over de Schie in de stukken is bedoeld. Wethouder H o u t m a n De geprojecteerde brug. Het voorstel om het uitbreidingsplan ter visie te leggen, wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. 8-u ur winkelsluiting. 8. Adres van den Ned. R. K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden om invoering van de 8-urige winkelsluiting met advies van B. en W. B. en W" stellen voor afwijzend op het adres te beschikken. Conform dit advies wordt besloten. 9. Advies van Burgemeester en Wethou ders naar aanleiding van het adres van de Vereeniging van Zakkendragers, genaamd „St. Antonius Gilde", inzake afschaffing van de hulp van zakkendragers aan de gasfabriek. In 1904 werd besloten aan de zakkendra gers een vergoeding uit te keeren voor het gemis van werk aan de gasfabriek. B. en W. zeggen, dat wat destijds werd toegezegd tot den laatsten cent is betaald. Ondanks die zeer royale uitkeering is toch nog aan eenige zakkendra gers tot 1917 werk gegeven. Het bleek echter, dat dit tot schade van de fabriek was, omdat het eigen volk der fabriek de lossing vlugger kon verrichten dan de zak kendragers. De Commissie voor de Gasfabriek vond geen aanleiding meer om opnieuw wegens gemis aan werk vergoeding te geven. B. en W., deze zienswijze deelend, stellen voor, op het verzoek van adressanten afwijzend te beschikken. De heer Lagerwey zegt dat hij zijn stem aan het voorstel van B. en W. niet zal geven. Hij zou het billijk vinden als men op het verzoek van het gilde, hetwelk op oude rechten steunt, niet wil ingaan. Wethouder Goslinga meent dat het los sen in eigen beheer door de gemeente op den duur niet zooveel voordeel zal geven. Het streven om alles in eigen beheer te nemen zal zeer schadelijk werken. Wethouder v. Westendorp zegt dat het plan om de zakkendragers niet meer te werk te stellen reeds lang bestond. Het uit voeren van de lossing door het eigen perso neel der Gasfabriek heeft reeds een winst van f935 opgeleverd. Door het eigen personeel wordt veel vlugger gewerkt. Ook de vorige directeur was er voor, om de hulp der zak kendragers af te schaffen. Van oude rechten is geen sprake meer. De gemeente heeft des tijds geheel met het Gilde afgerekend. Den heer Lagerwey spijt het dat om financieele reden geen gebruik meer wordt ge maakt van de zakkendragers. Eerst als ze hun werk minder goed dan anderen zouden doen, kan er reden zijn om te veranderen, Spr. kan uit eigen ervaring verzekeren, dat de zakkendragers steeds bij vele werkgevers tot volle tevredenheid zijn werkzaam geweest. Hun diensten worden hoo- gelijk gewaardeerd. Dat de gemeente om een klein financieel voordeel van de diensten van het gilde geen gebruik meer maakt, keurt spr. af. Hij zal tegen het voorstel van B. en W. stemmen. Wethouder v. W estendorp zegt, dat menschen, die het werk tegenwoordig verrich ten, veel vlugger werken. De heer M r. Kavelaars zal vóór het voorstel van B. en W, stemmen, omdat hij het niet billijk vindt den zakkendragers een schadeloosstelling te geven. Iets anders is of korps uitgesloten dient te worden. Spr. geeft B. en W. in overweging nog eens te willen zien of men van de hulp der zakkendragers geen gebruik zou kunnen maken in ander opzicht. De heer v. d. Hoek vestigt de aandacht op een vrijman, die een vaste aanstelling heeft van den vroegeren wethouder Visser en van wiens diensten men meer gebruik kon maken. Wethouder v. Westendorp zal zien wat er aan te doen is. Het voorstel van B. en W., om afwijzend op het adres te beslissen, wordt aangeno men met 12 stemmen vóór en 4 tegen. Tegen stemmen de heeren Evers, Beukers, Goslinga en Lagerwey. (Slot volgt.) Levensmiddelen. In de week van 1823 Februari is verkrijgbaar op bon 195 1 ons groene erwten per per soon, 11 cent per pond, of 1 ons witte boonen per persoon, 23 ct. per pond, naar keuze van den kooper. op bon 196 1/i ons Havermout 16 cent per pond. Op bon 197 1 ons vet per persoon, 40 cent per pond. Op bon 198 1 ons bruine boonen per per soon, 11 cent per pond. Maandags worden geen Regeeringsartikelen verkocht. Havermout alleen op Vrijdag en Zaterdag. Bruine boonen op Zaterdag. Kindermeel op bon no. 1, voor kinderen be neden 1 jaar, van Dinsdag af te bekomen. Aardappelen. In de week van 18 tot 23 Februari verkrijgbaar opbon 199, 200, 201 en 202 per persoon 1 kilo. Prijs SYiCent per kilo. Maandag is bon 199 geldig. Dinsdag 200, Woensdag 201, Vrijdag 202. Op bon 203 is Zaterdag 23 dezer 1 kilo kleiaardappelen te bekomen 6l/t cent per kilo. Broodkaart. De broodkaart van het 41ste tijdvak loopt van 14 Februari tot en met 24 Februari. Aanvullingsbroodkaarten moeten van 1822 Februari worden geruild in het v.m. Volks badhuis, Broersvest. Koffie. Bon no. 18 eener thee- en koffie- kaart zal van 16 Februari 1918 tot 28 Fe bruari d.a.v. geldig zijn voor 0,01 K.G. koffie Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en l£ warm eten te bekomen 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten 11 cent per portie verstrekt. Volksbadhuis. In de week van 1016 Februari 1918 werden genomen 395 baden. lste Klas Kuipbaden 20 Regenbaden 48. 2de Klas: Kuipbaden 15; Regenbaden 305. Kinderbaden 7. Gistermiddag ontdekte dewin- kelier M. Ruygrok, wonende Broersvest, dat een opgeschoten jongen zijn rijwiel staande in een open gang naast zijn woning ontvreemde. De man achtervolgde den dief, die zich met het rijwiel uit de voeten trachtte te maken, onmiddellijk. Op het geroep van den winkelier houdt den dief, werd deze gegrepen door een passeerenden fietser. De rijwiel-dief is aan de politie overgeleverd en hedenmorgen na verhoor ontslagen. De 10-jarige G. de Jager, wonen de Bakkershaven, had gisteren het ongeluk met zijn rechtervoet onder een aschwagen te geraken. Den jongen werd aan den politiepost in de Hoofdstraat voorloopig heelkundige hulp verleend. Na verbonden te zijn kon de jongen naar de ouderlijke woning worden vervoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2